Eichmann oog in oog met zijn Israëlische rechters Geen V.S.-bemiddeling inzake Nieuw-Guinea Weer gevallen van pokken! 2 Amsterdamse kinderen omgekomen STAD EN PROVINCIE WIST U.... In aanklucht verrijst oorlogsgruwelbeeld JERUZALEM, 11-4. - Met een krampachtige trek op het gezicht en zenuwachtig bewegende handen is Adolf Eichmann dinsdag voor het eerst sinds zestien Jaar onder zijn eigen naam in de openbaar heid getreden. In een kogelvrije be klaagdenbank stond de man die de moord op zes miljoen Joden ten laste wordt gelegd voor zUn rech ters, vertegenwoordigers van de Joodse staat, die mede als gevolg van de moordpartijen die hij orga niseerde is ontstaan. In de vijftien punten tellende aanklacht die door de president van de rechtbank, Mosje Landau, werd voorgelezen verrees het gehele gruwelijke beeld van de vernieti gingskampen, de „Einsatzgruppen" die in de door de Duitsers bezette gebieden honderdduizenden hebben vermoord, de deportaties en de me dische experimenten. Eichmann's verdediger, de West- dultse advocaat Servatius, bestreed primo de competentie van de rechtbank en voerde secundo aan dat de rechters bevooroordeeld zijn De Israëlische wet op het berech ten van nazi's is z.i. in strijd met het internationale recht en toen de nazi's hun misdaden bedreven be stond de staat Israël nog niet Bo vendien is Eichmann op onwettige wijze naar Israël gebracht. Repliek openbare aanklager De openbare aanklager, mr. Hausner„ citeerde talrijke gevallen, om. uitspraken van Amerikaanse hoven, waarbij personen die door de justitie werden gezocht en op illegale wijze buiten de landsgren zen werden gearresteerd, niette min zijn veroordeeld. Met een lichte trilling in zijn stem verklaarde hij: „Ik ben blij dat er in de wereld een plaats is waar Joden soeverei niteit en rechtbanken hebben, en de mogelijkheid om een man te be rechten die wordt beschuldigd van misdaden tegen het Joodse volk". In antwoord op Servatius' be toog dat de Israëlische wet op het berechten van nazi's in strijd is met het internationale recht citeer de de openbare aanklager het boek van de profeet Amos, die recht vraagt voor al zijn falen, op welk tijdstip zij ook zijn begaan. De ver klaring die de geallieerden op 1 november 1943 in Moskou uitgaven - toen de misdaden van de Duit sers onomstotelijk kwamen vast te staan - was geïnspireerd op het beginsel van terugwerkende kracht, evenals het Londense akkoord van 8 augustus 1945, waarbij het tribu naai van Neurenberg werd opge richt. WASHINGTON, 12-4. President Kennedy heeft woensdag tijdens zün wekelijkse persconferentie verklaard, dat de Verenigde Sta ten niet hun goede diensten of be middeling zullen aanbieden in de verhouding tussen Nederland en Indonesië, tenzij beide partijen hierom vragen. Een der journalisten had de pre sident de vraag gesteld in welke mate de Verenigde Staten hun goede diensten zouden kunnen ver lenen in geschillen tussen nieuwe staten en de landen die vroeger koloniseerden en wel in het bij zonder wat betreft de toekomst van westelijk Nieuw-Guinea. De president antwoordde er zeker van te zijn, dat dit een van de zaken zal zijn die zullen worden bespro ken met president Soekarno, die einde van deze maand een bezoek aan Washington zal brengen. Hij voegde hieraan toe, dat' dit ook een der kwesties was die de Neder landse minister van buitenlandse zaken, Luns; die maandag op het Witte Huis was ontvangen, had aangeroerd. „The Blue Diamonds" bevestigden hun populariteit Zierikzeese „tieners" kregen avond vol ritme in Concertzaal Eind maart J.L kwam een 28-ja- rige man met pokziekte thuis Jn 't Beierse stadje Ansbach, nadat hy een reis door India had gemaakt. Het biykt dat hy deze ernstige in fectie op zyn moeder en op zyn vader heeft overgebracht. Wel zjjn onmiddeliyk maatrege len tegen verdere uitbreiding van de pokken genomen - op voor schrift van de Beierse regering biy- ven voorlopig alle mensen die met de patiënt zelf en met de personen uit zyn omgeving in aanraking zyn geweest, onder medische controle - maar het is geenszins zeker, dat zich niet nog meer gevallen van de ziekte zullen voordoen. Uit Oosterse landen Pokziekte heerst in Azië reeds sedert overoude tijden. Vandaar kwam ze naar Europa in de vroege middeleeuwen en na de ontdekking van Amerika verbreidde ze zich eveneens door de Nieuwe wereld. Aangezien oud en jong er vatbaar voor is, namen de epidemieën over al een geweldige omvang aan. Dat wij in west-Europa hiervan eigenlijk maar weinig weet meer hebben, komt doordat algemene in voering van de koepokinenting - wij in Nederland begonnen met de pokken vaccinatie reeds anderhalve eeuw geleden - een eind heeft ge maakt aan deze vreselijke toestand. De instanties echter die over de volksgezondheid waken, blijven op hun qui-vive voor de pokken! Wij leven immers in een wereld waar van de bewoners deze verschillende landen tegenwoordig zó gemakke lijk en snel met elkaar in verbin- king kunnen treden, dat besmettin gen over grote afstanden in zeer korte tijd mogelijk zijn. Als wij dan bedenken, dat bij voorbeeld nog in 1958 in Pakistan een pokkenepidemie heeft geheerst, waarbij niet minder dan 20.000 per sonen werden aangetast (van wie meer dan de helft zijn overleden), dan is er zeker wel reden voorzich tig te zijn en niet de hand te lichten met inenting. Verwaarloos de inenting bij babies niet Het Nederlandse wetsartikel om trent de pokkenvaccinatie luidt: „Onderwijzers, onderwijzeressen en leerlingen worden in de scho len slechts toegelaten, indien over gelegd wordt een verklaring van ZIERIKZEE, 12-4. - Voorzover aanwezig hebben honderden „tie ners" woensdagavond het stof uit de vloernaden van de Concertzaal gestampt, om uiting te geven aan hun geestdrift voor een muzikaal programma, verzorgd door artisten van de „zwarte schyf" en gebracht onder auspiciën van Radio-Welte vreden en de N.V. Phonogram te Amsterdam. Feiteiyk was de ritme-minnende Jeugd een. hele dag al een beetje overstuur, want vooral „The Blue Diamonds' bleken ook hier tot de verbeelding te spreken en tiental len Ankie's en Willy's lopen met de handtekening van deze gitaarspe lende jongelui op hun portemon- naie of gekochte plaat of waarop dan ook maar. Woensdagavond dus de muzikale show in de Concertzaal, gedragen door het kwartet Harry de Groot., waarvan de leider was vervangen door de pianist Rinus van Galen van de „Skymasters". Verder maakt deel uit van het kwartet de gitarist Eddy Christiani. De beide andere leden waren de basist Wim van Steenderen en de drummer Nico Prins. Gelijk gezegd riepen „The Blue Diamonds", indringend spelend op hun elektrische gitaren, met hun gescandeerd.ritme stormen van en thousiasme op en de gevierde jon gelui (twee gouden platen) bleken sympathiek op de toejuichingen te reageren. Een ster van naam in dit programma was Mieke Tel- kamp, die - vergissen we ons niet - voor het eerst te Zierikzee op trad. Vooral in het Duitse reper toire bleek de zangeres ook dit maal een routinee van de bovenste plank, wier recitatief vermogen in de zaal „Anklang" vond. Uitersten Intussen bleek het een program ma van uitersten, want ook de „Zangeres zonder naam" was te genwoordig met een serie levens liedjes, stuk voor stuk varianten op de „Muur van 't oude kerkhof", liedjes druipend van vals senti ment, maar „ergens" toch ook weer acceptabel, al was het alleen, maar door de ongekunstelde en char mante wijze, waarop ze door de zangeres werden gebracht. Voor kolderieke ontspanning zorgden Wim Burger, als geniaal snelteke naar en de nimmer falende Tobi Rix, dio ook ditmaal - evenals bij de zomeravondfeesten - zijn slappe klarinet en zijn „lawaai tafel" had meegenomen De leiding en confe rence van de avond waren in han den van Fred Hartog. die ook een pittige muzikale quiz leidde, waar aan door een viertal jongelui uit do zaal werd deelgenomen. De winnaars werden beloond met grammofoonplaten. Het kwartet bleek zich in dui zend muzikale bochten te kunnen wringen en vond de juiste toon voor elke gevraagde begeleiding. Vooral de drummer Nico Prins ex celleerde in een solo., die in de zaal vele handen op elkaar bracht. Na afloop boden kleindochtertjes van de heer W. J. Weltevreden de dames bloemen aark Alle artisten werden door de organisator dank gebracht en ontvingen een exem plaar van het fotoboek van Zierik zee. Een met al - speciaal voor de jeugd - een pittige, geslaagde avond. Felle brand op motorkotter te Bruinisse Woensdagavond omstreeks tien uur werd Bruinisse opgeschrikt door de nieuwe brandsirene. Er werd brand gemeld aan boord van de stalen motorkotter Tholen 20 van schipper J. Bout, welke voor reparatie ligt op de werf van de firma D. van Duivendyk. In korte tyd laaiden de vlammen hoog op wegens de aanwezige vet en olieresten, maar de schade bleef beperkt omdat er nog geen motor In het schip aanwezig was, daar deze nog moet worden geplaatst. Personeel van de werf en de ma chinefabriek Maaskant perkten het vuur in. De brandweer had pas een half uur na de melding water ter be schikking, zodat de kritiek van de omstanders niet gering was. Het is dus wel zaak dat de nieuwe spuit spoedig ter beschikking is. Aarde zou ellipsvorm hebben HOLLANDIA, april. Eind maart is per vliegtuig uit Australisch Nieuw-Guinea te Hollandia aange komen een Amerikaan, de heer T. Laudon. Doordat voor de installatie van de Nieuw-Guinea-raad alle hotelruimte voor de officiële gasten was besproken, verleende een Hol landse familie hem gastvrijheid. De heer Laudon is een geoloog die juist een bezoek aan de Zuid pool heeft gebracht. Zijn taak is lang niet alledaags. Op grond van de gegevens die met behulp van aardsatellieten zijn verkregen is de theorie ontwikkeld, dat de aarde niet rónd is, zoals altijd werd aan genomen, maar ellipsvormig, De university van Wisconsin (U.S.A.) wilde hier zekerheid over hebben en stuurde de geoloqg Lau don uit om -op een zeer groot aan tal plaatsen over de geheló. wereld metingen te doen. Zijn de kinderen al ingeënt? Nog geen beslissing inzake werktijdverkorting in bouwbedrijf Thans in Beieren een geneeskundige, dat zij met goed gevolg of meer dan eens de inenting tegen de variola maior (pokken) hebben ondergaan of aan de variola maior (pokken) hebben geleden De bedoelde verklaring is het „pokkenbriefje", dat door een dok ter moet worden ingevuld en on dertekend. Deze bepaling is sinds een jaar of dertig telkens voor de tijd van twee jaar buiten werking gesteld, aangezien gebleken was, dat de pokinenting soms door een ontste kingsproces in het centrale zenuw stelsel werd gevolgd Tegenwoordig weten wij, dat de ze narigheid vrijwel nooit optreedt als de primovaccinatie, d.i. de eer ste inenting, maar op zeer jeug dige leeftijd plaats heeft: liefst vóór de eerste verjaardag, des noods nog in het tweede levens jaar. Revaccinatie, d.i. herhaling op latere leeftijd, kan als regel zonder risico plaats hebben Het gaat in de laatste tijd met dë „vaccinatiedwang" als volgt: aan de ouders van pasgeborenen wordt van gemeentewege meege deeld, dat het hoogst gewenst is als zij hun baby vroegtijdig tegen pokken laten inenten. Wanneer zij het advies daartoe niet volgen, dan worden zij opgeroepen om te zeg gen wat de reden van hun weige ring is. Aangezien zoiets veelal óf op laksheid óf op onnodige angst berust, zullen de bezwaren na zulk een onderhoud dikwijls verdwenen zijn. Internationale samenwerking Is een bevolking niet door en door gevaccineerd, dan kan pok ziekte die van elders wordt geïm porteerd, ten allen tijde weer slachtoffers maken! In de moderne tijd heeft de be strijding van infectieziekten ook een internationaal aspekt. Dat komt nu ook tot uiting bij geval len van pokken in Ansbach; zo moet de Wereld Gezondheids Or ganisatie ervan op de hoogte wor den gebracht wat de Beierse auto riteiten doen om uitbreiding van deze besmetting naar andere stre- kén en landen tegen te gaan. Gaskranen stonden open AMSTERDAM, 13-4. Een tragi sche gebeurtenis heeft woensdag avond in Amsterdam twee kinderen het leven gekost: de zevenjarige zoon van het gezin Van der L. in de Carillonstraat en zyn vierjarig broertje. Omstreeks elf uur in de avond roken de bewoners van de derde etage toen zij gasten uitlieten op de eerste etage een sterke gaslucht. Zij probeerden vergeefs zich toe gang te verschaffen, en waar schuwden vervolgens de politie. De agenten die via een- balkon de woning binnendrongen vonden in de keuken - waarvan de gleuven bij deuren en ramen met proppen papier waren afgesloten - de twee in dekens gewikkelde kinderen. De HAAMSTEDE, 12-4. De hoofd- Ieldster van de kleuterschool al hier, mej. M. A. Stouten te Zierik zee, heeft woensdagmorgen vijf van haar leerlingetjes uit de slot gracht gered, nadat zü daarin wa ren gevallen ,toen een wankele af rastering het begaf. Tijdens de wandelingen mogen de leerlingen van de kleuterschool gebruik maken van de Slotlaan, van welke gelegenheid ook gister morgen werd geprofiteerd. Aange komen bij de gracht, leunden en kele kinderen tegen de afrastering, die een niet al te solide indruk maakte. De leidster waarschuwde nog ,maar even later was de jeugd dat kennelijk vergeten. Een vijf tal leerlingetjes leunde te sterk tegen het houtwerk, waardoor dit brak en de kinderen in de gracht terecht kwamen. Mej. Stouten be dacht zich geen ogenblik, stapte ook „de plomp" in en smaakte het genoegen alle vijf kinderen weer op het droge te brengen. Een der kinderen, Elsje Slager, had het „kroos in de neusgaten", volgens de mededelingen en was dus kopje onder gegaan. Vooral voor haar was de hulp al bijzonder welkom. BEST. In het cèntrale ziekenhuis in Turku (Finland) ls overleden de 24-jarige zeeman Andreas Stoter, uit Best, die bij de brahd op eerste Paasdag op het Nederlandse schip „Bloemgracht" in dé haven van Turku ernstige brandwonden had opgelopen. Zijn huid was voor on geveer negentig procent verbrand. Van de raad van bestuur Bouw bedrijf werd de volgende medede ling ontvangen: „Nadat de vorige week een be spreking omtrent de voorstellen inzake de arbeidstijdverkorting in het bouwbedrijf tussen het college van Rijksbemiddelaars en de bij de C.A.O. voor het bouwbedrijf betrokken partijen op het laatste moment door het college telegra fisch een week werd uitgesteld, had deze bespreking woensdag middag plaats. Tot grote verbazing van de ver tegenwoordigers der betrokken or ganisaties, werd namens het colle ge gezegd, dat een beslissing niet kon worden meegedeeld, aangezien mogelijkerwijs de regering zelf op korte termijn terzake een aanwij zing zou verstrekken. Het is dui delijk dat dit nieuwe uitstel de reeds bestaande ontstemming over de trage behandeling der meer dan een jaar bekende voorstellen aan merkelijk heeft vergroot. De ver tegenwoordigers der werkgevers organisaties .welke in de raad van bestuur Bouwbedrijf samenwer ken, hebben in bovengenoemde be spreking duidelijk gesteld dat de gevolgen van dit verdere uitstel een ongunstige invloed uitoefenen op de produktiviteit in het bouw bedrijf". Ingezonden mededeling Naar wandtelevisie NEW YORK, 12-4. Een Amerikaanse firma heeft een elektronisch paneel ont wikkeld dat iets meer dan een centimeter dik is. Door toepassing van twee elek trische verschijnselen kan op dit paneel een bewegend lichtend beeld. ïvordenge vormd. Door mechanische druk op het ene bestand deel van het paneel (tech nisch omschreven als Pie- zo-elektrisch materiaal) ontstaan elektrische impul sen, die op het andere be standdeel (de elektrolu- miniscente" laag) zodanige werking hebben, dat er een lichtindruk ontstaat. De plaats en gradatie van deze lichtvlek zijn afhankelijk van de sterkte en opeen volging van de impulsen. Als eerste toepassing wordt gedacht aan een elektro nisch instrument, waarbij verlichte lijnen en punten nieuwe mogelijkheden voor beeldregistratie beloven. In dit laatste geval is iemand namelijk voor deze ziekte onvat baar geworden. Dr. H. W. SCALONGNE. ONVRIJWILLIG BAD IN SLOTGRACHT TE HAAMSTEDE Hoofdleidster kleuterschool redt vijf kinderen drie kranen stonden wijd open. Pogingen hun levensgeesten op te wekken waren vergeefs. De moe der van de kinderen, de 36-jarige pievrouw G. M. E. van der L.-M., is in zorgwekkende toestand in het Wilhelminagasthuis opgenomen. Haar toestand is precair. De heer H. van der L., die om streeks middernacht van zijn werk thuis kwam, was geheel overstuur. Op het politiebureau in de Pieter Aertszstraat heeft men getracht hem enigszins te kalmeren. De officier van justitie mr. P. Bakhoven, commissaris H. Mol, het hoofd van de Amsterdamse recher che en rechercheurs van de afde ling veertien (bureau Pieter Aertsz straat) hebben ter plaatse een on derzoek ingesteld. De leidster liep uiteraard ook zelf natte kleren op. Zij 'bracht echter de drenkelingetjes thuis en voor de rest van de middag hadden ze vrij af, vanwege het avontuur., dat zo bijzonder gelukkig afliep. DE BEVOLKING VAN NEDERLAND DEN HAAG, 13-4. In de eerste twee maanden van diit jaar be droeg het aantal huwelijken in ons land, volgens opgave van het C.B. S., 9 554 tegen 9.803 in de eerste twee maanden van 1960. Het aan tal levendgeborenen! steeg van 38.275 in de eerste twee maanden van 1960 tot 39.603 in de eerste twee maanden van dit jaar, terwijl het aantal overledenen daalde van 16.547 tot 15.630. Het aantal immi granten in de genoemde perioden is gestegen van 5.749 tot 7.071, ter wijl het aantal emigranten daalde van 8.722 tot 8.304. Op 1 maart jl. bedroeg het aan tal inwoners van Nederland 11.578 502. Bondskanselier Adenauer heeft woensdagavond op het ministerie van buitenlandse zaken In Was hington van minister Rusk de ver zekering gekregen dat de Verenig de Staten vast besloten zijn de westelijke rechten in Berlijn te handhaven, aldus is van gezagheb bende Amerikaanse zijde verno men. Vliegtuig veroorzaakt knal Schouwen-Duiveland werd woens dagavond omstreeks 8 uur opge schrikt door een hevige klap, toen een straaljager de geluidsbarrière doorbrak. Het vliegtuig maakte zich kenbaar door strepen in de lucht. SIRJANSLAND J aar vergader ing Groene Kruis Dokter De Puttejr vertoonde kleurendia's Te Sirjansland werd deze week een jaarvergadering gehouden van het Groene Kruis, waarvoor een goede belangstelling bestond. De voorzitter, de heer W. Bakker, deel de in zijn openingswoord mee dat de jaarvergadering reeds eerder te O.osterland was gehouden maar nu té Sirjansland wordt herhaald om het Groene Kruiswerk te stimu leren. De voorzitter gaf vervolgens een algemene uiteenzetting van het Groene Kruiswerk en een over zicht van wat het afgelopen jaar- in de afdeling is gedaan. Hierbij werd het vele werk van zuster Compagne, die reeds 10 jaar lang aan het Groene Kruis haar krach ten geeft, duidelijk in het licht ge steld. Het devies „altijd bereid" is zeker op haar van toepassing. Dankbaar gewaagde de heer Bak ker ook van de steun van dokter de Putter. De voorzitter herinner de voorts aan de ere-penning die aan de heer Jac. de Jonge en hem zelf ten deel was gevallen wegens hun 40-jarig bestuurslidmaatschap. Wat het afgelopen jaar door de afdeling is gedaan onderstreept wel duidelijk dat het Groene Kruis een niet meer weg te denken instelling in de samenleving is geworden, mede dank zij de samenwerking met de overheid. De heer Jac. v. d. Maas (secr) las hierna het jaaryerslag, dat reeds eerder is gepubliceerd. Fraaie kleurendia's Tot slot van de avond vertoonde dokter en mevrouw de Putter een fraaie serie kleurendia's over een vakantiereis naar Zwitserland en Italië. Hierbij kwamen ook opna men uit Frankrijk op het witte scherm; bij het geheel werd een duidelijke toelichting gegeven. De aanwezigen kwamen zeer onder de indruk van de schoonheid van Zwitserland met de hoge bergen en eeuwige sneeuwvelden, evenals van het zonnige Italië met de veel soortige vegetatie dank zij het war me klimaat. Vooral interessant was .hierbij het bezoek aan Venetië. De serie dia's kreeg door de duidelij ke, op goede informaties berusten de, toelichting een bijzondere be tekenis. De voorzitter dankte tot slot het doktersechtpaar dan ook in hartelijke bewoordingen. dat bij de meeste platvissen de ogen tijdens de ontwikkeling naar de bovenliggende kant van de kop verschuiven dat bij de bot daarentegen 65 pet. van het aantal gevangen exem plaren de ogen rechts heeft en slechts 35 pet. linksziend is? dat bij haaien en aanverwante vissen bepaalde schubben een tand dragen? dat de zg. zijdestreep bij de vis sen een rij doorboorde schub ben is, waarvan de openingen toegang geven tot een zenuw- kanaal, waarmede deze dieren drukverschillen in het water waarnemen en waarschijnlijk kunnen voelen op afstand? dat de eieren van haaien en rog gen niet alleen zijn omgeven door een hoorn- of leerachtige schaal, maar bovendien voor zien zijn van draden, waarmee de eieren aan waterplanten worden vastgehecht? dat bij de zeespinnen de manne tjes zich verdienstelijk maken door de eieren en de uitgeko men larven mee te dragen? dat u zacht geworden radijs weer smakelijk kunt maken door al leen het loof in het water te leggen? De knollen zelf moeten dus buiten het water blijven. dat primeurs niet zo voedzaam zijn als de reeds verkrijgbare an dere groenten en vruchten? Voor minder geld kunt u dus beter voedzamer voedsel ko pen. Ontsnapt en weer aangehouden ZXJTPHEN, 13-4. Gisteravond zijn vier pupillen van de jeugdge vangenis in Zutphen, V., Z. en W., afkomstiguit Amsterdam en. van de R., afkomstig uit Rotterdam, ontvlucht na een sporttraining. Zij sprongen na afloop van de sport training over de omheining van het sportterrein. Reeds dezelfde avond konden drie van hen, W., Z. en van de R., door ambtenaren van de gevangenis worden aange houden. De vierde, V., werd van morgen om zeven uur aangetrof fen in een hooiberg van een land bouwer in de gemeente Warnsveld en door de politie gearresteerd. De politieke commissie der Verenigde Naties heeft met 59 te gen 14 stemmen ,bij 23 onthoudin gen, een gewijzigde Amerikaanse ontwerp-resolutie, waarin Noord- Korea wordt uitgenodigd de de batten over de toekomst van Ko rea bij te wonen, aangenomen, on der voorwaarde dat het de be voegdheid en het gezag van de Verenigde Naties onvoorwaardelijk erkent. Naar van gezaghebbende zijde in Leopoldstad werd vernomen, hebben do Verenigde Naties aldaar een door de Belgische luchtvaart maatschappij Sabena gecharterd vliegtuig in beslag genomen dat meer dan zeven ton wapens en mu nitie voor de Katangaanse strijd- I krachten heeft vervoerd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 3