DE ZIERIKZEESCHE COURANT RUSSISCHE MAJOOR VERBAAST DE WERELD MET RUIMTEVLUCHT OM DE AARDE President Kennedy hoopt op wapenstilstand in Laos Om een stalling van A-proeven Doodstraf blijft in Engeland Duidelijke groei van het toerisme in provincie Zeeland Vuurgevechten Parijs in GAGARIN DE GEVIERDE MAN Eerste van zeven sluitcaissons rust op zijn plaats bij Vrouwenpolder De eerste ruimtevaarder Dit nummer bestaat uit 14 pagina's De overwinningen van de vrede zijn roemrijker dan die van de oorlog. Dam in Zuidsloe aanbesteed DONDERDAG 13 APRIL 1961 117e jaargang No. 18955 Z ER KZEESCHEBN EUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Uitgave: N.V. Drukkerij vVh. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Gagarin kan het navertellen „Ik voel mij goed en heb geen letsel opgelopen" MOSKOU, 12-4. De Russische piloot majoor Joeri Aleksejewitsj Ga garin heeft, gezeten in een ruimteschip, een reis om de aarde gemaakt en is nadien veilig geland in de Sowjet-Unie. De vlucht van Gagarin heeft precies één uur en 48 minuten geduurd. HU werd om 7 minuten voor 7 de lucht ingeschoten en landde om 5 minuten voor 8. HU heeft eenmaal rond de aarde gedraaid. Majoor Gagarin is 27 jaar. HU is gehuwd en heeft twee kinderen. Het ruimteschip landde om vUf minuten voor 11 (Moskouse tUd) in een van tevoren vastgesteld gebied. Na de landing zei Gagarin: „Wees zo goed de partU. de regering en Nikita Chroesjtsjef persoonlUk te melden dat de landing normaal is verlopen. Ik voel mU goed en heb geen letsel opgelopen". Men verwacht in westelijke di plomatieke kringen dat de Russen zoveel mogelijk munt zullen slaan uit hun jongste succes op het ge bied van de ruimtevaart. Men meent dat de Russen dit succes vooral als propagandamiddel zul len gebruiken. t In Moskou was het woensdag bij zonder druk. Het leek wel of de Moskovieten een dag vakantie had- I den genomen, want de straten wa ren vol mensen. Ondanks de koude 1 verdrongen zich overal groepen mensen rond de luidsprekers die in de straten waren aangebracht. Voor radio-Moskou werden voortdurend militaire marsen en volksliederen ten gehore gebracht. Het program ma werd echter elk half uur onder broken voor officiële mededelingen. Anderhalf uur na de eerste of ficiële bekendmaking waren er al demonstranten op het Rode Plein. Gelukwens van Kennedy President Kennedy heeft woens dag een verklaring uitgegeven, waarin hij de Sowjet-geleerden en -ingenieurs, die het succes met het ruimteschip mogelijk hebben ge maakt, geluk wenst. Hij noemde de geslaagde proef een belangrijke technische prestatie. Ook de Britse premier, MacMil- lan, noemde de Russische ruimte- vlucht „een zeer opmerkelijke prestatie". „Ik zend Chroesjtsjef leen boodschap met gelukwensen", zei hij, voordat hij te Ottawa in het vliegtuig naar Londen stapte. De Canadese premier, Diefenbaker. die ook op het vliegveld was, zei: „Het is een verbazingwekkende maar niet onverwachte prestatie, als men let op de vorderingen die Rusland, Groot-Brittannië, de Ver enigde Staten en andere landen reeds op het gebied van het ruim te-onderzoek hadden gemaakt". Ontvangst voor Gagarin Te Moskou wordt vernomen, dat majoor Gagarin vrijdag, veertien dezer, te Moskou zal aankomen. De eerste ontvangst zal hem wor den bereid op het dertig kilometer van Moskou gelegen vliegveld van Vnoekovo. Hij zal hier worden begroet door premier en partijlei der Chroesjtsjef, de leden van het presidium van het centrale comité der Sowj et-Russische communisti sche partij en ministers. Ook het diplomatieke korps te Moskou is uitgenodigd de ont vangst bij te wonen. Moskovieten zullen zich scharen langs de dertig kilometer lange weg van het vliegveld naar het Moskouse Rode Plein, waar hem in een massabijeenkomst een twee de ontvangst zal worden bereid. De ouders van Gagarin, die in het gebied van Smolensk wonen, zullen naar Moskou komen om de triomfantelijke ontvangst van hun 1 zoon bij te wonen. MIDDELBURG, 12-4. In het kan toor van de hoofd-ingenieur-direc- teur van de Rijkswaterstaat in Zeeland te Middelburg, is vandaag het maken van de afsluitdijk in het Zuidsloe aanbesteed. Er waren veertien inschrijvingen. De laagste was het aannemingsbedrijf Van Hattum en Blankevoort te Bever wijk, met 'n bedrag van f7.160.000 De hoogste was het aannemings bedrijf Oosterwijk N.V. uit Rotter dam met een bedrag van f 8.400.000 Moeilijkheden bij inelkdetailhandel Een foto van de eerste ruimtevaarder, de 27-jarige Rus Yuri Gagarin. UTRECHT, 12-4. De voorzitter van de Protestants-christelijke Bond van Melkdetailhandelaren, de heer A. A. van Buuren, heeft vanmorgen op de algemene verga dering van deze bond in Utrecht verklaard, dat de melkdetailhan- del door 't overheidsbeleid in moei lijkheden is komen te verkeren. Hij zei, dat de relatie tussen de in de C.A.O -commissie samenwer kende organisaties van werkgevers en werknemers in de melkdetail- handel volkomen is verbroken Hij meent, dat dit in de eerste plaats het gevolg is van het door de over heid gevoerde margebeleid. Hier uit vloeide voort, dat het voor de werkgevers onmogelijk was, aan de gerechtvaardigde verlangens van de werknemers tegemoet te komen, aldus de heer van Buuren. Rood gevaar blijft voor de rest van deze eeuw WASHINGTON, 12-4. lil zijn woensdag gehouden persconferen tie heeft president Kennedy de door de Sowjet-Unie tot stand ge brachte menselijke ruimtevlucht een hoogst indrukwekkend weten- schappelUk succes genoemd, waar voor iedereen de grootste bewon dering heeft. De president heeft, zowel aan premier Chroesjtsjef als aan de Russische astronaut Gaga rin zyn gelukwensen doen toeko men. Kennedy sprak de hoop uit, dat de Verenigde Staten in de loop van dit jaar de achterstand, die zU op dit gebied tegenover de Sowjet- Unie hebben, zullen kunnen inha len. Met betrekking tot Laos, ver klaarde Kennedy de hoop te koes teren, dat deze week de Sowjet- Unie zal antwoorden op de Britse voorstellen om tot een wapenstil stand in Laos te geraken. Hij hoop te dat een wapenstilstand zal kun nen worden verkregen, zodat de bevoorrading der strijdkrachten aan beide zijden zal kunnen wor den gestaakt. Over Cuba zei Kennedy, dat er onder geen omstandigheden sprake zal zijn van ingrijpen in Cuba door Amerikaanse strijdkrachten.' De regering zal al het mogelijke doen om te verzekeren ,dat geen Ame rikanen betrokken worden in eni gerlei actie in Cuba. Andere landen krijgen Russische ruimtebevindingen Leonid Sedof, een der vooraan staande Russische geleerden op het gebied van de ruimtevaart, die thans de V S. bezoekt, heeft woens dagavond in een televisie-uitzen ding te Boston, in de Amerikaanse staat Massachusetts, onder meer verklaard dat de Sowjet-Unie de wetenschappelijke gegevens, „die bij de historische vlucht van ma joor Gagarin zijn verkregen ook ter beschikking van de rest van de wereld zal stellen BUzonderheden van de vlucht zullen worden gepubliceerd, indien zij wetenschappelijke waarde heb ben. Rood China Ten aanzien van communistisch China zei de president, dat de Ver enigde Staten zich onder de hui dige omstandigheden zullen blijven verzetten tegen toelating van dit land tot de Verenigde Naties. De president zei de eerste man. in de ruimte niet als een teken van verzwakking van de vrije we reld te beschouwen, doch „ik be schouw de totale mobilisatie van mensen en dingen ten dienste van het communistische blok van de laatste tien jaar als een bron van groot gevaar voor ons en ik zou willen zeggen dat wij voor een groot deel van de rest van deze eeuw met dit gevaar zullen moe ten leven". GENEVE, 12-4 De Russische af gevaardigde naar de Geneefse con ferentie over het staken/ van proe ven met kernwapens, Tsarapkin, heeft woensdag opnieuw verklaard, dat de Sowjet-Unie staat op een maximum van 15 controleposten in de Sowjet-Unie. Het westen heeft 19 voorgesteld. Tsarapkin zei ook, dat de inspec tie niet eerder dient te beginnen dan vier jaar na de ondertekening van een verdrag. D? door het wes ten voorgestelde periode Is twee jaar. LONDEN, 12-4. Met 229 tegen 144 stemmen is woensdag in het Britse Lagerhuis een motie van de Labour-fractie verworpen, waarin werd voorgesteld, de doodstraf in Engeland te beperken tot moorde naars boven de 21 jaar. Thans kun nen reeds 18-jarigen tot de dood straf worden veroordeeld. De Britse minister van binnen landse zaken .Butler, zei, dat een van de redenen, waarom de rege ring de wijziging ongewenst acht, de huidige stand van de misdadig heid in Engeland is. E.T.I. stelt onderzoek in MIDDELBURG, 12-4. Gezien de bUzonder sterke groei van het toe risme in Zeeland in de laatste ja ren, die wUst in de richting van een steeds verdere toeneming, heeft de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwse eilanden door het economisch tech nologisch Instituut voor Zeeland een onderzoek naar deze materie laten instellen. In een.door dit instituut uitge bracht rapport getiteld: „Het toe risme in Zeeland en zijn economi sche betekenis - 1958 tot en/ met 1960" - wordt o.m. gezegd, dat het rapport het resultaat wil zijn van systematisch denken over de be tekenis van het vreemdelingen verkeer. Het wil tevens een nadere stap zijn in de richting van een volledige studie. Het toerisme is op zichzelf een potentie en het raakt aldus het rapport, tevens vele andere poten ties. Het speelt zich in Zeeland vooral in de landbouwsfeer af. Voor de ontvolkende dorpen en de overtollige arbeidskrachten is het een uitkomst. Kleine landbouwbe drijven kunnen er - door verhuur van kampeerterreinen e.d. - een aanvullend inkomen mee verdie- PARIJS, 12-4. In Parijs zijn woensdagavond drie vuurgevechten geleverd tussen de politie en Alge rijnen, waarbij verscheidene per sonen, onder wie drie politie-agen- ten, werden gewond. Een der gevechten deed zich voor in een oostelijke wijk van Parijs, toen Algerijnse extremisten een handgranaat naar een politie-auto wierpen Drie politiemannen en een aantal omstanders werden gewond. De daders ontkwamen Het tweede geval speelde zich af in de Algerijnse wijk van Mont- martre, waar een aanval op een politiebureau werd verwacht waar op de politie het vuur opende. Het derde gevecht deed zich voor bij de opera, toen twee Algerijnen een taxi aanriepen om te vluchten na dat zij een aantal landgenoten had den aangevallen. In beide gevallen opende de politie het vuur. Hierbij vielen geen slachtoffers, terwijl de Algerijnen ontsnapten. nen. De vervoersbedrijven in een moeilijk te bedienen - wat dunbe volkte streek zijn er eveneens mee gediend. De inkomensstroom die het wekt is omvangrijk en hiervan profiteren weer middenstandsbe- drijven in hoge mate. De toene mende democratisering van het toerisme en de verbetering der verbinding leiden tot een voortdu rende stijging van de stroom van vreemdelingen naar Zeeland. b „The Washington Post" schrijft donderdagochtend dat president Kennedy Bondskanselier Adenauer heeft verzekerd dat de Verenigde Staten zonodig atoomwapens zul len gebruiken om een Sowjet-drei- ging van grote omvang in Europa af te wenden. Zijn vrouw wist niet wat hij ging ondernemen MOSKOU, 13-4. Moskou, in car navalstemming, bereidt zich voor om majoor Gagarin uitbundig in te halen. De eerste „Cosmonaut", zo als hij door de Russische pers ge noemd wordt, verblijft waarschUn- lyk nog op een geheim hoofdkwar tier ergens in het westelU'k deel van de Sowjet-Unie, de geleerden verslag uitbrengend van zijn „reis om de wereld in 108 minuten". Gagarin wordt vrijdag in Mos kou verwacht. Mevrouw Valentina Gagarin en haar twee kinderen wachten op zijn terugkeer in een bescheiden tweekamer-flat. Gaga rin is enkele dagen geleden ver trokken zonder iets te zeggen. Valentina Gagarin ontving het eerste nieuws van de ruimtevaart toen eeni buurvrouw kwam bin nenhollen, omdat Joeri in een ra dio-uitzending werd genoemd. Toen Gagarin zijn historische vlucht maakte sliepen zijn twee dochters, Aljonoesjka, bijna drie en Galonsjka, een maand, nog rus tig. Galosjka werd geboren een dag voordat Gagarin 27 jaar werd. Mevrouw Gagarin wist dat haar man een belangrijke opdracht had, welke, had hij haar in verband met haar toestand niet willerr zeg gen. b Een Argentijns meisje, dat mee deed aan de onderzoekingen in de grotten bij de Dode Zee dit jaar, heeft daar een vierhonderdtal bron zen en ivoren kunstvoorwerpen gevonden, welke volgens oudheid kundigen sterke overeenkomst ver tonen met voorwerpen uit dezelfde periode die in de Kaukasus en Anatolië zijn aangetroffen. DE SLUITING VAN HET VEERSCHE GAT Vijf sleepboten kwamen er aan te pas VROUWENPOLDER, 12-4. Woens- dagavond even voor half zeven lag de eerste van de zeven tralie- liggercaissons, die Rijkswaterstaat gebruikt voor het dichten van het sluitgat in 't Veersche Gat, defini tief op zUn plaats bU Vrouwenpol der Ir. Dibbits, hoofd van de Delta dienst-zuid van RUkswatcrstaat, deelde mede, dat men lering had getrokken uit het gebeurde van dinsdag, toen dc caisson aan dc grond liep. HierbU bleek o.m. dat men dc stuwkracht van het water tegen de caissonwand onderschat had. Men had voor het slepen en het op de plaats brengen van de cais son slechts vier sleepboten geno men en achtte dit voldoende. De in totaal ontwikkelde hoeveelheid p.k 's bleken echter onvoldoende om het 4500 ton metende gevaarte volledig in bedwang te kunnen houden. Dit bleek gisteravond dui delijk, toen de caisson bij hoog wa ter vlot kwam en door-.de sterke vloedstroom het Veersche Gat werd ingedreven. Het raakte daar bij bijna op drift en de sleepboten konden de kolos slechts met* grote moeite in bedwang houden. Men kon echter niet voorkomen, mede door het slechte zicht omdat er nog steeds mist h'eerste, dat het gevaarte tegen het landhoofd op botste zonder echter schade op te lopen of aan te brengen. De caisson kon 's nachts na veel moeite „ge parkeerd" worden in het Veersche Gat, waarna Rijkswaterstaat on middellijk een vijfde sleepboot aanvroeg. Het sleepbedrijf Smit uit Rotterdam zond de nog nieuwe „Azië", een sleepboot, die nog niet eens aan de rederij was overgedra gen. Gevaar vermeden In de loop van woensdag werd de grote caisson opnieuw buiten het sleepgat gebracht, doch hij werd nu in dieper water op stroom gehouden, zodat er geen gevaar voor een nieuw stranden bestond. Tegen het kenteren van het tij, om streeks kwart over vijf, voeren de vijf sleepboten, die totaal ruim 4000 p.k. ontwikkelden, met de caisson het sluitgat binnen. Om half zes., toen de stroomsnelheid 80 tot 90 cm. per seconde bedroeg, werd het gevaarte dwars op de stroom getrokken en naar het lan- dingshoofd geduwd. Kwart voor z^s lag de caisson op zijn defini tieve plaats, doch hij moest nog tot zinken worden gebracht. Om vijf minuten voor half zeven werd hier mee een begin gemaakt De stroom snelheid was verminderd tot 39 cm. In vijf minuten tijds zonk de caisson 3 Vz meter en was de ope ratie voltooid. Na de plaatsing van de caisson werden de schuiven opgetrokken, zodat de eb- en de vloedstroom er thans vrijelijk doorheen kunnen stromen. Eerst wanneer alle zeven caissons zijn geplaatst gaan de schuiven dicht en is de sluiting van het Veersche Gat een feit. Donder dag wordt begonnen met het aan brengen van ballast op de caissons en wordt achter de caisson aan de binnenzijde een van grint en stortsteen aangebracht.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 1