Drie Rode Tulpen Tm*. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG II APRIL i96i NO. 18954 HAAMSTEDE Geslaagde contactavond veiling Z.H.E. In de toekomst weer pooivorming? HAAMSTEDE, 7-4. De vele aan wezigen, waaronder een aantal uit Zierikzee en omgeving, hebben op de praat-avond, die vrijdagavond in hotel Bom door de Coöperatieve veiling der Zuid-Hollandse Eilan den onder voorzitterschap van de heer L. Leeuwe werd gehouden, veel op kunnen steken. Om de kwekers zoveel mogelijk instruktie te kunnen geven over de moderne verpakkingseisen, wa ren. behalve de direkteur van de veiling, drs. J. llogewoning, ook keurmeester D. Wildeman en chef- loods A. Zoutewelle, meegekomen. De direkteur zei dat deze avon den georganiseerd worden, omdat de kwekers schijnbaar geen tijd kunnen vinden om naar de veiling te komen, om de problemen van de afzet te bespreken. De heer Wildeman, die enkele kisten goed en verkeerd ingepakte appels had meegebracht, zei dat het koelhuisfruit dit jaar bijzonder slecht was. De ouderwetse manier van verpakken heeft afgedaan, al leen de strip-verpakking heeft nog toekomst, en dan altijd nog het los se fruit. Vuile kisten De vele vuile kisten, waarin ons land nog steeds exporteert, zijn oorzaak dat Nederland steeds meer terrein gaat verliezen op de Duitse markt, ten voordele van Italië, dat zelfs zijn derde kwaliteit nog in een fraai versierd bakje verkoopt. Hier geldt: „Aanzien doet geden ken". De heer J. Roggeband vroeg waarom destijds de centrale sorte ring te Haamstede werd opgegeven. De direkteur zei dat het uitge maakt is dat decentralisatie altijd duurder is. Bovendien zijn de be nodigde meisjes in Haamstede niet voor het oprapen. Wel antwoordde de direkteur bevestigend op een vraag van de heer Roggeband of het in de bedoeling ligt om in de toekomst weer poolvorming toe te passen. Het wordt dan de zuivere poolvorming, dus bijvoorbeeld door een tiental kwekers zelf gevormd, die elke week een zeker kwantum Cox of Delicious veilen. ISejaardensoos te Serooskerke Donderdagmiddag is - zoals gemeld - de bejaardensocieteit te Serooskerke door mej. W. J. H. Westera van de Stichting Zee land voor Maatschappelijk en Cultureel Werk officieel geopend. Uit een welgevulde „soostrommel" presenteerde de 93-jarige heer Jan de Blonde mej. Westera een koekjewaarmee het sein gege ven werd voor een gezellige eerst samenkomst. Bescherming tegen KINKHOEST Eventuele behandeling verdient alle zorg Kinkhoest is een besmettelijke ziekte. Zij wordt veroorzaakt door een bacterie, die in 1900 door Bor- det en Gengou het eerst is beschre ven. Besmetting heeft plaats bij di rect contact tussen kinderen, voor namelijk door aanhoesten. Het kind dat de ziekte eenmaal heeft doorgemaakt, is er onvatbaar voor, evenzo het kind dat door inenting tegen deze infectieziekte kunstma tige immuniteit heeft verworven. Voor zuigelingen, vooral voor pasgeborenen, is kinkhoest levens gevaarlijk. Het is daarom raadzaam er zo vroeg mogelijk tegen te la ten inenten. Dat kan het best gebeuren direct nadat de inenting tegen pokken goed en wel achter de rug is, dik wijls wordt dat dan ongeveer aan het begin van het tweede levens jaar. Stofvrije kamer Tot die tijd zijn de kleintjes dan niet beschermd tegen kinkhoest! In verband daarmee is het een drin gende eis hen niet in aanraking te laten komen met broertjes of zus jes, die kinkhoest hebben. De bedoelde inenting wordt te genwoordig veelal gecombineerd met de inenting tegen difterie en tegen tetanus. Zuigelingen en kleu- ters met een labiel zenuwstelsel sluit men liever van de vaccinatie tegen kinkhoest uit. Revaccinatie na enige jaren, ge lijk met die tegen difterie en teta nus is zeer gewenst, kinderen bo ven de zes jaar behoeft men niet tegen kinkhoest te vaccineren, want voor hen is de ziekte niet meer zo gevaarlijk als voor de allerjong sten. Heeft een kind eenmaal kinkhoest dan heeft het een zorgvuldige ver pleging nodig in een frisse, stof vrije kamer. Bij koorts is bedrust noodzakelijk. Moeder doet er goed aan door de armpjes vast te houden als een van de typische hoestaan- vallen, een zogenaamde gierbui aan de gang is. Moderne geneesmiddelen Veel oplettendheid vereist de voeding van da zieke. Het best kan die maar half of geheel vloeibaar zijn, terwijl er op dient te worden gelet, dat geen tekort aan verschil lende belangrijke stoffen mag ont staan. Misschien geeft de dokter een drankje om de hoest wat te ver lichten. Is de ziekte ten einde, dan is het kind soms slap en zwak ge worden. Het heeft dan een periode van rustig herstel nodig. Gelukkig staat de geneeskunde niet meer zo machteloos tegen de eenmaal uitgebroken ziekte als vóór de oorlog. Van de zogenaamde antibiotica bleek allereerst het streptomycine bruikbaar voor de behandeling van kinkhoest. Daarna bleken ook ander antibiotica voor toepassing in aanmerking te komen. Voordelen van ziekenhuis Door deze medikamenten, maar vooral ook door een betere hygi ene, door een juiste voeding en een goede verpleging, is de sterfte aan kinkhoest in alle beschaafde lan den belangrijk afgenomen. Toch blijft kinkhoest voor kin deren onder het jaar een gevaar lijke ziekte. Zulke kleintjes kun nen, wanneer de stikbuien een ernstig karakter aannemen, vaak het beste maar in een ziekenhuis zijn. Daar is immers doorgaanse een zuurstoftent aanwezig, daar kan het taaie slijm uit de luchtwegen worden weggezogen, daar kunnen stimulerende geneesmiddelen zo nodig onmiddellijk worden inge spoten. In het ziekenhuis is deskundige hulp steeds bij de hand. Regeling van de ademhaling en andere maatregelen zullen er, wanneer de toestand dat wenselijk maakt, ter stond worden toegepast. dr. ALFREDA BRIEDE m Volgens een niet-officiele telling heeft president Ngo Dinh Diem, de anti-communistische stichter van de republiek zuid-Vietnam, de ver kiezingen gewonnen die daar zon dag gehouden zijn. Circa 85 pro cent van de ruim zeven miljoen kiezers heeft gestemd. Diem zou 70 procent van de getelde stemmen hebben gekregen. Volgens Radio-Djakarta heb ben 25.000 opstandelingen in noord- Celebes zich overgegeven. De re bellen. onder leiding van de vroe gere militaire commandant van noord-Celebes, kolonel Somba, had den 8.000 vuurwapens bij ziéh, al dus de radio. Prins Bernhard in Mexico Prinses Irene komende zomer naar dat land MEXICO CITY, 10-4. Prins Bernhard, die een bezoek van vijf dagen aan Mexico brengt, heeft bij aankomst verklaard, dat het een zakenreis is. Hij wil de mogelijk heden van uitbreiding van de han del onderzoeken en van Neder landse investeringen door oprich ting van industrieën met gemengd kapitaal. De prins maakte ook melding van een toekomstig bezoek van prin ses Irene aan Mexico. Volgens hier te lande ingewonnen informaties is prinses Irene voornemens in de maanden juli en augustus een va kantie van zes weken in Mexico door te brengen, mede in verband met haar studie in de Spaanse taal. Bezwaren tegen afbetalingsstelsel AMSTERDAM, 10-4. De Vereni ging van Financieringsondernemin gen in Nederland heeft aan de le den van de Tweede Kamer een nota gezonden over het wetsontwerp houdende regelen tot bevordering van een goede toepassing van het afbetalingsstelsel. In deze nota stelt de vereniging zich op het standpunt dat niet de afbetalingsfinancier, maar de af betalingsleverancier bij de afbeta lingstransactie de centrale figuur is en dat deze dus verantwoordelijk is voor de juiste naleving van de bij het ontwerp van wet beoogde voorschriften omtrent huurkoop contract, kassastorting en derge lijke. De vereniging acht het boven dien onjuist dat financieringsmaat schappijen op één lijn worden ge steld met de instellingen die vol gens de Geldschieterswet van 1932 aan een vergunning gebonden zijn. Ernstig verkeersongeval bij Middelharnis MIDDELHARNIS, 10-4. Een ern- stig verkeersongeluk heeft zich zon dag voorgedaan na afloop van de voetbalwedstrijd Flakkee-A.S.W.. op de provinciale weg naar de veer haven te Middelharnis. De 17-jarige J. Grevenstuk uit Dirksland stak op een gegeven mo ment met zijn bromfiets de weg over om het rijwielpad te bereiken. Hij kwam hierbij in botsing met een naderende motorfiets, bestuurd door de 20-jarige E. L. Troost uit Monster, die zijn verloofde mej. A. Sietsma op de duo had. Per ambu lance moesten alle bij dit ongeluk betrokkenen naar het ziekenhuis te Dirksland worden vervoerd, waar de 20-jarige mej. Sietsma maan dagmorgen aan haar verwondingen is bezweken. Haar verloofde is nog niet buiten levensgevaar. De 17- jarige Grevenstuk is buiten levens gevaar. DE WONINGBOUW DEN HAAG, 10-4. In februari 1961 zijn, volgens de gegevens van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek, 4879 nieuwe woningen vol tooid In februari 1960 werden 5779 woningen opgeleverd. Het aantal in de eerste twee maanden van 1961 opgeleverde woningen bedraagt 10.416, tegen 10 344 in de overeenkomstige pe riode van 1960. Gerekend tot en met februari 1961 zijn sedert de bevrijding 863.458 nieuwe woningen gebouwd. Van de in februari gereedgeko men woningen werden er 681 in systeembouw uitgevoerd. Hontenisse 19 13 2 3 48-28 29 Meto 13 9 5 4 33-23 23 Zeeland Sport 17 8 6 3 31-22 22 B.S.C. 18 9 3 6 31-27 21 Kaaise Boys 18 7 5 6 36-27 19 Axel 18 7 3 8 33-25 17 Corn. Boys 16 7 2 7 24-27 16 R.K.F.C. 16 6 3 7 31-28 15 Odio 16 5 4 7 23-31 14 Zeelandia 18 4 5 9 19-32 13 R.C.S. 17 4 2 12 20-47 10 Zierikzee 17 3 3 11 28-51 9 KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Ulrum: W. L. Mul der, Nieuwolda. Aangenomen naar Terborg (toe zegging): C. J. F. Antonides, Ob- dam; naar Groot-Ammers: P. West- land, St. Annaland. Bedankt voor Tholen: I. Kok, Zegveld; voor Oudewater (vac. J. Wieman), (toez.): A. Gooijer, Som- melsdijk. Geref. Kerken (vrijgemaakt) Aangenomen naar Bunschoten- Spakenburg: C. J. Smelik, Veenen- daal. Geref. Gemeenten in Nederland Beroepen te Terneuzen: F. Mal- lan, Veenendaal. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Zwolle: I. de Bruyne, Rotterdam-C. en C. Verhage, Hil versum. Beroepen te Papendrecht: M. W. Nieuwenhuijze, Amsterdam-W. DEN HAAG. Volgens de door de voedselcommissarissen per 14 maart j.l.uitgevoerde inventarisa tie was op die datum nog 445.000 ton aardappelen bij de telers en handelaren beschikbaar voor afle vering, namelijk 324.000 ton klei- aardappelen en 121.000 ton zand- aardappeleni. Bij de op 24 januari gehouden inventarisatie was nog 675.000 ton beschikbaar, zodat in de tussenliggende zeven weken de leverbare voorraad met 230 000 ton of ruim een derde is verminderd. Schomven-Duivelandse Sportspiegel Te zware opgaaf voor Zierikzee tegen Zeeland-Sport Renesse gaf Noordhoek nederlaag te slikken VOETBAL. K.N.V.B. In de 3e klas D kwam er in de stand on deraan de ranglijst nog geen ver andering. De opgaaf te Vlisslngen tegen Zeeland Sport bleek voor Zierikzee te zwaar, waardoor het met 3-1 zijn meerdere in de thuis club moest erkennen. R.C.S. kon het in Roosendaal tegen B.S.C. evenmin tot winst brengen en ver loor met 4-1. Zeelandia verdedigde zich bij Meto kranig, wat hen na een doelpuntloze wedstrijd een kostbaar puntje opleverde. Axel bracht het thuis tegen Odio ook niet verder dan een puntenverde ling (2-2), wat voor de Brabanders eveneens kostbare winst beteken de. Hontenisse speelde het klaar om Kaaise Boys in Fijnaart zijn eerste nederlaagt te bezorgen (1-2). Het gaat er nu langzamerhand naar uitzien dat de kampioenstitel in Zeeuws-V laanderen terecht komt daar Hontenisse uit zijn drie nog resterende wedstrijden aan vier puntjes genoeg heeft om de kam- pioensvlag in top te steken. De ontmoeting tussen R.K.F.C. en Corn. Boys ging wegens terreinaf keuring niet door. In de 4e klas G heeft Renesse zijn allerlaatste kans op behoud met beide handen gegrepen. De rood-witten hebben zich in deze wedstrijd van hun beste zijde ge toond door zich gedurende de ge hele wedstrijd volledig te geven, waardoor Noordhoek een 4-0-ne- derlaag kreeg te slikken. Als nu de Renesse-spelers in de nog resteren de drie wedstrijden hetzelfde en thousiasme aan de dag weten te leggen, moet er voor hen nog een kansje op behoud mogelijk zijn. Burgh verloor in Nispen met 4-1 van N.S.V., nadat het bij de rust reeds een 4-0-achterstand had op gelopen. In de tweede helft wist Burgh volledig de boventoon te voeren, maar verder dan één goal brachten de groen-witten het niet. De belangrijke wedstrijd voor de bezetting van de bovenste plaats tussen Grenswachters en Vosmeer werd na een doelpuntrijke en span nende strijd met 5-4 door de club uit Putte gewonnen. Door deze uitslag is Vosmeer nu prakties uit geschakeld voor de titel. Cluzona, dat een beter doelgemiddelde heeft dan Grenswachters, kwam door een magere 2-1-overwinning op het be zoekende Oude Molen nu aan de leiding. Doordat de vader van een der spelers tijdens de wedstrijd overleed, werd de strijd tussen De Schutters en Halsteren bij de stand 0-2 gestaakt. Cluzona Grenswachters Vosmeer N.S.V. De Schutters Burgh Oude Molen Halsteren Nw Borgvliet Noordhoek Renesse 17 11 17 11 18 10 17 10 2 55- 2 45 3 43- 6 50- 6 35- 7 39- 10 29- 8 29- 2 10 22- 3 U 25- 1 13 31- 24 26 ■24 26 28 25 ■39 21 37 17 ■42 17 ■30 15 ■33 13 ■42 10 48 9 54 7 SPORT VOETBAL Renesse BI-Burgh BI 2-2 Hoewel Renesse BI bijna gedu rende de gehele wedstrijd de toon heeft aangegeven, is het er niet in geslaagd de volle buit binnen te halen. In de voorhoede werd het spel steeds weer tekort gehouden, waardoor de Burgh-verdediging telkens volop gelegenheid werd ge I boden om in te grijpen. Na tweel minuten was het F. de Vos die de' thuisclub de leiding wist te geven, 1-0. Na een kwartier spelen wist D. de Meij van een terugspeelbal te profiteren en de stand in even wicht te brengen, 1-1. Drie minu ten na de hervatting schoot H. Si mons hard in, 2-1, maar tien minu ten voor tijd strafte A. Ken ters een fout in de rood-witte verdedi ging af, waarmee hij de eindstand op 2-2 bracht. STAD EN PROVINCIE Ook vuilophaaldienst in andere gemeenten De plannen om ook in de ge meenten, die nog geen gebruik ma ken van de diensten van de Reini gingsdienst Duiveland een vuilnis ophaaldienst in het leven te roepen schijnen een vergevorderd stadium van voorbereiding te hebben be reikt. Dit zijn met name de ge meenten Middenschouwen en Wes- terschouwen. In deze laatste ge meente profiteert alleen Renesse nog maar van de ophaaldienst. De andere gemeenten in de Westhoek, zoals Haamstede en Burgh, voelen vooral in het toeristen-seizoen, het gebrek van een goed geoutilleerde dienst. Uit de aard der zaak zou bij rea lisering van de bestaande plannen Duiveland niet meer als bedienaar van deze gemeenten optreden maar zou een eigen dienst worden ge vormd. De Reinigingsdienst Duive land zou in de gemeente Brouwers haven dan nog enkele dorpen voor haar rekening kunnen nemen. Een delegatie van twintig per sonen uit Nederlands Nieuw Gui nea heeft maandag de kleurrijke openingsplechtigheid bijgewoond van de wetgevende raad van Australisch Nieuw Guinea in zijn nieuwe vorm. UTRECHT. In Utrecht is de „Vereniging van gescheiden vrou wen" opgericht. Tijdens de verga dering gaven zich 60 dames als lid op. Het doel van de vereniging is de belangen: van de gescheiden vrouw langs wettelijke weg te be hartigen. Men zal de leden onder meer voorlichten over vraagstuk ken op juridisch terrein en voor morele steun zorgen. Mevrouw E. S. Groeneveld uit Ter Apel is tot presidente gekozen. Skiën zonder sneeuw BALTIMORE, 8-4. De Amerika nen zullen binnenkort overdekt kunnen skiën zonder sneeuw. Voor het eind van juni zal in Baltimore de eerste indoor skipiste, een uit vinding van de 33-jarige Ray Hall, voor het publiek worden openge steld. Het principe van de helling is een roltrap zonder treden, een soort rollende helling dus. De piste be staat uit een aantal vlakken met een stijgingspercentage van 20 procent. Deze vlakken hebben aan de ene kant een hoogte van tien meter en aan de ander kant van 2.5 meter. De piste bestaat uit een nylon karpet op een naar boven bewegende transportband. Wan neer een skiër dus hetzelfde tem po aanhoudt als de band, kan hij door blijven gaan zolang als hij wil. Er zullen drie „banen" worden aangelegd voor elk 24 personen. De snelheden variëren van drie kilometer per uur voor de begin ners tot 30 kilometer per uur voor de gevorderden. Als nieuwtje is er een stang, waaraan beginners zich vast kun nen houden. Men is van mening, dat hiermee de angst voor het val len kan worden voorkomen. Ingezonden mededeling KEN! P. L.ORILLARD - NEW YORK 1.-^20 WORLD FAMOUS CIGARETTE FEUILLETON (24) Koks knikte bedachtzaam en pakte het cijferbriefje op, dat De Vries voor hem neergelegd had. Hij herhaalde zachtjes voor zich het geweldige bedrag en floot toen eens terwijl hij naar buiten keek. „Dat is ongetwijfeld een reuze buit. Als Doornstad nu niet in het licht van de publiciteit komt, weet ik het niet. Maar intussen lopen de heren nog op vrije voeten rond. En wat voor houvast hebben we? Na tuurlijk vliegt er vandaag of mor gen wel eens een tegen de lamp. Misdadigers maken altijd wel er gens een fout. Maar De telefoon rinkelde. „De groeps commandant van Haastrecht voor u, meneer". .„Gemeentepolitie van Doorn- stad", meldde Koks zich. „U spreekt met hoofdinspecteur Koks". „Meneer Koks, met adjudant Vink van de Rijkspolitie te Haastrecht. Wat kan ik voor u doen?" „Waarde collega, gisteravond is hier een brandkast ontvreemd en de auto, die de kast vervoerde, droeg als nummer Z.G. 43-58. Ik ben te weten gekomen, dat dit num mer eigendom is van een zekere Onderwater, kaaskoopman in Haas trecht. Kunt u eens onderzoeken, waar die meneer gisteravond, laten we zeggen tussen acht en twaalf uur, was?" „Ja meneer, dat kan meteen. Ik ken namelijk de heer Onderwater heel goed, want mijn oudste zoon door Frank van Falckenoort jr. is met zijn dochter verloofd. En gis teravond was hij van half acht tot bij elven bij mij thuis. We hebben een kaartje gelegd. Ik denk, dat de man geen beter alibi kan wensen". Koks knikte. ,Ik had al een stil vermoeden van zoiets. Voor mij stond het trouwens al vast, dat de bende een gefingeerd nummer had den gebruikt. Dus dat nummer klopt?" „Als een bus. Het is een donker blauwe Ford Prefect. Een achten vijftiger". „Mooi. Wilt u er even een ver klaring van opmaken en aan ons opsturen? Zoals te doen gebruike lijk". „Morgenochtend hebt u het op uw bureau". „Fijn, en bedankt voor de moeite". „Niets te danken. Ik hoorde van morgen het een en ander voor de radio. Dat is nogal wat: drie over vallen binnen een paar uur. Spo ren?" „Plenty, maar of ze resultaat zullen opleveren, moeten we maar afwachten. Nou, u excuseert me wel?" „Allicht. Genoeg werk aan te doen". Koks legde de hoorn neer. „Zo, autonummer is uitgeschakeld. Eige naar was'notabene de hele avond bij de groepscommandant van de Rijkspolitie, die ik net aan de lijn had. Tja, ik vermoedde wel dat dit geen resultaat zou opleveren". Een uur later kwam over de te lex een lijstje met namen en adres sen van chauffeurs, die bij de P.T.T. in dienst waren of waren geweest en die enigszins beantwoordden aan het signalement. Koks gaf de po litie in de diverse woonplaatsen het verzoek door om aan het werk te gaan en wachtte verder de resul taten af. En tegen twaalven kwam bericht van de gebroeders Haal- boom, dat men, sedert men het werk in Oost had aangevangen, geen arbeider was ontslagen. „Dan zit de tipgever onder het personeel", mompelde Kolcs. „Zoek dat eens uit: tweehonderd vijf tig timmerlieden, metselaars en derge lijke". „En toch zullen we er aan moe ten beginnen", meende De Vries. „Namen en adressen van het hele personeel, van hoog tot laag en in formeren laten of er bij zijn die een strafregister hebben. Dat is al wat". Koks knikte. „Inderdaad. Het is tijdrovend, maar er is altijd een kans. Laat Jansma dat eens op knappen en geef hem Geel als as sistent mee". In de loop van de dag kwamen er diverse meldingen binnen van gemeente- en rijkspolitie, die chauf feurs van de P.T.T. hadden opge zocht. Maar iedere keer was er een behoorlijk alibi en zo verstreek de vrijdag na de overvallen, zonder dat de politie van Doornstad één stap verder was gekomen. Om acht uur die avond zei Koks: „We zetten er vandaag een streep onder. Ik heb al in zesendertig uur mijn bed niet gezien. Ik ga slapen". „Dat lijkt me voorlopig het beste", beaamde De Vries. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 5