[tl A. TIMMERMAN Cz„ N.V. Sancties tegen Zuid-Afrika bepleit wegens apartheidspolitiek Vandaag begin sluiting Veersche Gat Te Nieuwerkerk vond officiële opening plaats van de speeltuin Jeugd ziet t.v. Minister Luns had gesprek met president Kennedy STAD EN PROVINCIE Laatste nieuws DIEREN WIST U.... LOÖPÖI» IJ:!:!! PES! Daar kom Ik al met een heerlijk soepje. Tjonge, wat gaat dat fijn met „shell butagas". Zo'n modern gas komfoor is toch een hele vooruitgang. Een grote vlam, of een klein pitje... je draait maar aan het knopje. En de keuken, de pannen... alles blijft kraakhelder. „SHELL BUTAGAS" Is bovendien zo zui nig: je doet w-e-k-e-n met een fles! „SHELL BUTAGAS" ook voor vmuarmtn, vtrlichttn, slrijktn in kotlm. En natuurlijk voor een geiser. Altijd warm water in een handomdraai, ook voor ten douche! Bovendien kunt u tegenwoordig zo'n moderne geiser heel gemakkelijk huren! Vraag inlichtingen aan de depothouder Dam 2—4 - Telefoon (01110)-2787 - Zierikzee Resolutie kreeg 47 voor- en 29 tegenstemmen NEW YORK, 10-4. De speciale politieke commissie van de Ver enigde Naties heeft maandag een resolutie aangenomen waarin sanc ties tegen Zuid-Afrika worden be pleit om de regering-Verwoerd te dwingen haar apartheidspolitiek te verlaten. De resolutie verkreeg ech ter niet de tweederde meerderheid die voor aanvaarding in de Alge mene Vergadering is vereist. Een grote groep Afrikaanse lan den had o.m. voorgesteld verbre king van diplomatieke betrekkin gen, volledige stopzetting van het handelsverkeer, geen havenfacili teiten voor Zuidafrikaanse schepen en geen landingsrechten voor Zuid afrikaanse vliegtuigen. De paragraaf waarin deze maat regelen waren vervat werd met 41 tegen 32 stemmen en bij 21 ont houdingen goedgekeurd. De gehele resolutie kreeg 47 voor- en 29 te genstemmen. Achttien landen ont hielden zich van stemming. Tot de tegenstemmers behoorden de Ver. Staten en Engeland. Met 93 tegen één stem (Portugal) en zonder onthoudingen werd een resolutie van vijf Aziatische landen aangenomen, waarin alle leden- staten wordt verzocht individueel afzonderlijk of collectief optreden tegen Zuid-Afrika te overwegen. De uitslag van de stemming over de belangrijkste paragraaf was 80 te gen 3 bij 11 onthoudingen. De te genstemmers waren België, de Do minicaanse Republiek en Portugal. Nederland, Denemarken, Finland. Frankrijk, Engeland, Australië, Griekenland, IJsland, Noorwegen, Zweden en Togo onthielden zich van stemming. De paragraaf waarin de rassen politiek van de Zuidafrikaanse re gering in strijd met het Handvest van de Verenigde Naties, de ver klaring van de rechten van de mens en de verplichtingen van een lid van de volkerenorganisatie werd ge noemd, werd met 92 tegen één stem goedgekeurd, bij één onthouding. VEERE, 11-4. Aan het eind van deze middag (dinsdag) is een begin gemaakt met de afsluiting van het Veersche Gat, een historisch mo ment, in de geschiedenis van de Ne derlandse waterbouwkunde. Hier mee wordt by Veere een zee-arm afgesloten, de eerste in het Delta plan, waarvopr maandag de laat ste voorbereidingen werden ge troffen. SCHIPHOL. De K.L.M. heeft op dc lijn Amsterdam - Frankfort - Zuerich - Lissabon- - Santa Maria - Paramaribo - Caracas - Curacao een D.C. 8-straalvliegtuig in ge bruik genomen. Door dezo verbin ding wordt de reisduur van 24 uur tot 16 uur teruggebracht. „Na lange lijdensweg" Opwekkende plechtigheid op stralende dag NIEUWERKERK. 8-4. - Onder stralende weersomstandigheden vond alhier zaterdagmiddag de of ficiële opening plaats van de speel tuin door burgemeester A. A. van Eeten. De jeugd drukte in sterke mate zyn stempel op het gebeuren van de dag, al was het alleen maar door de kleurige ballonnetjes, die in een stoet werden meegedragen, met aan het hoofd „Oefening en Uitspanning", dat - als vanouds - weer belangeloos present was om de plechtigheid muzikale luister by te zetten. Tevoren verzamelde de jeugd zich op het terrein van de voormalige noodschool, waar de ballons uit gereikt werden door de heer M. van Dijke, vertegenwoordiger van een benzineverkoopmaatschappij. Hierna begon dc optocht door het dorp, waaraan wel door een twee honderdtal kinderen werd deelge nomen. De fleurige ballons en de heldere zon gaven het geheel een feestelijk aanzien. Aan het terrein van de speeltuin gekomen, sprak de heer J. Folmer, voorlopig voorzitter van het speel tuincomité, een kort welkomst woord tot de burgemeester en de voormalige wethouders van Nieu werkerk. Woorden van dank wer den door hem gebracht aan allen die financieel bijdroegen om de speeltuin tot stand te brengen. Een apart dankwoord werd door hem gesproken aan het adres van de heer Schuiling, die veel werk voor de speeltuin heeft verricht. PALO ALTO, Calif ornië, 11-4. „Televisie in het le ven van onze kinderen" is de titel van een boek waar in drie Amerikanen onder meer hebben vastgelegd wat kinderen in een grote Amerikaanse stad zo al op de televisie kunnenzien tussen 4 en 9 uurIn de uit zendingen kwamen twaalf moorden, drie zelfmoorden, een terechtstelling door middel van een guillotine en voorts bijna onafgebro ken schietpartijen en ge vechten voor. De onderzoe kers hebben voorts bere kend dat Amerikaanse kin deren tussen de drie en zes tien jaar een zesde van de tijd dat zij niet slapen, voor het televisietoestel door brengen. Zij menen dat vele kinderen „geschokt" zijn geworden door de voor stellingen en dat de gevol gen hiervan zich mogelijk nog lang zullen doen gevoe len. Half jaar bewusteloos VENLO, 11-4 Dezer dagen is in het militair hospitaal aan de Springweg in Utrecht de dienst plichtige huzaar H. W. A. C. In- genhou uit Afferden, die diende bij het 41ste tankbataljon, overleden aan de gevolgen van een ongeluk dat verleden jaar 17 oktober is ge beurd. De militaire vrachtauto waarin hij zat werd op die datum op een onbewaakte overweg in de buurt van Meppel door een trein gegrepen. De heer Ingenhou raakte bij dit ongeluk bewusteloos en is niet meer bij kennis gekomen. BREDA. Bij een botsing op de oprit van het viaduct Liesboslaan te Breda is de 22-jarige bijrijder A. Gevaeri uit Meulenbekc (België) om het leven gekomen. De chauf feur werd licht gewond. Later beplanting Het speelterrein was omgeven door een massa oranje-vlaggetjes. Doelend op deze verslering vroeg de voorzitter het gemeentebestuur de mogelijkheid te willen onder zoeken om t.z.t. rond het terrein een beplanting te doen aanbrengen. Onder luid hoera-geroep werd hierna de ballonnetjes de vrijheid gegeven, hetgeen een boeiend en kleurig beeld opleverde. Burgemeester A. A. van Eeten herinnerde aan de lijdensweg, die aan de totstandkoming van de speeltuin is vooraf gegaan, doch thans is het dan zover dat de ope ningsplechtigheid kan plaats vin den. Dit is te danken aan het door zettingsvermogen van het actieve comité, aldus de burgemeester. Toezicht nodig Gezien het mooie complex gaf de burgemeester het comité in over weging om de speeltuin niet zonder toezicht te laten, teneinde ongeluk ken en vernielingen door oudere jongens te voorkomen. Een bijzonder dankwoord ontving de heer v. Schelven voor diens aan deel in het werk t.b.v. de speel tuin. Spreker wenste verder het comité succes toe met het loffelijk streven en verklaarde de speeltuin voor geopend. De burgemeester knipte het lint door en toen was de laatste bar rière voor de jeugd weggenomen, die onmiddellijk de speeltuin in be zit nam. De kinderen kregen nadien WASHINGTON, 10-4. De minis ter van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, is maandag om elf uur plaatseiyke tyd (17.00 uur Ned. tijd) door president Kennedy in Washington ontvangen. Minister Luns verliet het Witte Huis na vyf kwartier. Minister Luns zei dat hij een „hartelijk" gesprek van drie kwar tier met president Kennedy had ge voerd over de NAVO, de Europese integratie en vraagstukken betref fende het Verre Oosten. Na zijn bezoek aan het Witte Huis zei hij tegen journalisten dat beiden overeengekomen waren niet in bijzonderheden te treden, omdat later op de dag en dinsdag (van daag) verdere besprekingen tussen de Verenigde Staten en Nederland zouden worden gevoerd. Minister Luns zei dat „gesproken was over alle verschillende aspec ten van vraagstukken waarvoor Nederland en de V.S. belangstel ling hebben". ZIERIKZEE Lezing voor „Delta Foto" Op vrijdag 14 april houdt de Amateur Fotografen Vereniging „Delta Foto" te Zierikzee de,derde clubavond in „Mondragon". Als spreker zal optreden de heer J. M. Teubel te Dordrecht, een zeer ver gevorderde ama.teur-fotograaf, die belangrijke onderscheidingen ten deel viel. Hij zal met behulp van een zestigtal foto's stil staan bij het onderwerp: „Wat men kan berei ken als amateurfotograaf". Deze belangrijke en interessante „foto avond" is voor ieder toegankelijk, teneinde een zo breed mogelijk pu bliek met de doelstellingen van .„Delta Foto" kennis te laten ma ken. Concert Zierikzeese Oratorium Vereniging Wij vernemen dat op dinsdag 9 mei a s. door de Zierikzeese Ora torium Vereniging een concert zal worden gegeven. Uitgevoerd wor den: „Die sieben Worte des ErlÖ- sers am Kreyza" („De zeven kruis woorden") van Joseph Haydn het „Laudate Pueri' van Pergolesi en het „Nimm von Uns Herr, Du treuer Gott" van Buxtehude. De instrumentale begeleiding wordt verzorgd door een orkest, samen- gestéld uit leden van het Rotter dams Philharmonisch Orkest. Ver der zal een viertal solisten aan dit concert medewerking verlenen. Toneelspel voor Vereniging van Vrijzinnig Hervormden Op vrijdag 14 april a.s. vindt een bijeenkomst plaats van de Vereni ging van Vrijzinnig Hervormden te Zierikzee. Tijdens deze bijeen komst zal door een speelgroep uit de vereniging worden opgevoerd h"et toneelstuk „De jongen met de kar" van Chrlstophel Fry. NIEUWERKERK De alhier gehouden collecte voor SIMAVI heeft f 68,47 opge bracht, dank zij de jongedames collectantes: Corry Bom, Marijke Dalebout, Ary Folmer, Ina Folmer, Janny Folmer, Tommy Heijboer, Ria Koster, Coba Mol,, Betsy Stout- jesdijk, Elly Stoutjesdijk, Nella Stoutjesdijk, Cora Tierle, Jesje Tierie en Corry Zwaai. Het proces-Eichmanu begonnen JERUZALEM, 11-4. In Jeruzalem is dinsdagmorgen het proces be gonnen tegen Adolf Eichmann, die beschuldigd wordt van moord op miljoenen Europese Joden. Om negen uur plaatselijke tijd stapte de voormalige luitenant-ko lonel van de S.S., gekleed in een donker pak, de kogelvrije glazen cel binnen, die speciaal voor hem gemaakt is voor de duur van het proces. Het was de eerste keer dat hij onder zijn ware naam Adolf Eichmann in het openbaar ver scheen na de ineenstorting van Hit ler's Derde Rijk in 1945. Zevenhonderdvijftig toeschou wers, onder wie circa 440 journa listen, volgen het proces. Vlak voor dat de drie rechters de zaal betra den, schoof de bebrilde en al kaal wordende Eichmann even onrustig heen en weer voor de batterij mi crofoons. Kort daarna vroeg president Mosje Landau de beklaagde: „Bent u Adolf Eichmann?" Eichmann ant woordde met een krachtig „ja- wohl". Mosje Landau las toen de akte van beschuldiging voor in het Hebreeuws. Na elk punt las een tolk de vertaling in het Duits voor ten behoeve van Eichmann. Tij dens de voorlezing keek Eichmann nieuwsgierig rond. Ouders bezichtigden nieuwe school Tijdens een maandag gehouden speciale ouderavond van de open bare lagere school, hebben zeer veel ouders de zaterdag j.l. ge opende nieuwe school bezichtigd. Tijdens deze avond werd medege deeld dat wegens ziekte van het hoofd der school en de onmogelijk heid om op korte termijn de be schikking te krijgen over een plaatsvervangster, de onderwijze res, mej. A. J. A. Hartogh, de grote en kleine leerlingen elk halve da gen les zal geven. RENESSE „Humor en ernst bij de politie" Woensdagavond 12 april a.s. zal in het Dorpshuis de oud-hoofdcom missaris van politie te Rotterdam versnaperingen uitgereikt. De pu blieke belangstelling was zeer groot. Niets grappigs te beleven blijk baar op Schouioen-Duiveland, daar om schielijk naar Afrika (tenslotte ook een groot „eiland", dus het mag), maar dan aan de hand van Alan Moorehead, die het boek: „Geen plaats in de ark" heeft ge schreven. Zo iets moois vrienden, zo iets innemends en spannends is zeldzaam. Een krent in de rijste brijberg van pockets, die zo geze gend over ons worden uitgestrooid. Moorehead (een Amerikaan) schrijft over de Afrikaanse mensen, maar vooral over de dieren waarvan in het zwarte werelddeel" nog maar 10 pet. van het oorspronkelijke aantal is overgebleven, omdat de mens door de eeuwen heen zo'n rauser is geweest en bepaald geen dierenvriend. Nog echter zit het met die 10 pet. niet safe, want om het „wilde dierwordt heel wat touwgetrokken. Hoe het met de wildreservaten in de toekomst zal gaan is langzamerhand een even groot probleem, als de toekomst van 't voorlopig chaotische Kongo. Maar gelukkig de dieren zijn er nog! Het lelijkste dier van Afrika? Het wrattenzwijn, met een kop waaraan nodig iets gedaan zou moeten worden. Maar het zwijn laat het zo, omdat zijn Quasimodo- gezicht andere dieren afschrikt. Het dier met de gemeenste ogen? Het luipaard. Het dier met de meeste doodsvijanden? De kroko dil. Het sterkste en wonderbaar lijkste dier? De berggorïlla. Met zijn echtgenote eet dit zeldzaam geworden beest, aan een „tafel", waaraan ook de kinderen een plaatsje hebben gevonden. Voort durend blijft de familie bij elkaar en doet allerlei bijna menselijke dingen. Zo gaat dat maar door in dat boek. Allerlei opvallend inte ressante zaken. Als de leeuw ver zadigd is of in het bezit van een prooi, grazen antilope en zebra in zijn onmiddellijke nabijheid. Het wordt eerst oppassen als de leeuw weer trek krijgt. Hij doodt dus kennelijk niet uit moordzucht. In het algemeen verafschuwt het dier de menselijke geur, behalve de hyena, die gewoon gek is op ge looid leer. Mitsdien sluipt hij des nachts de tenten binnen en eet - als hij kans ziet - alle schoenen op van de bewoners. De olifant blijkt een enorme levensgenieter, maar hij moet niet kwaad worden, want dan ziet het er lelijk uit voor de mens. Met krijgsgeschal (getrom petter) zet hij de aanval in. Jam mer voor hem dat ivoor nog altijd f 10 per pond oplevert. Dat maakt hem helaas populair bij de stropers. Een „lekker dier" is ook de neus hoorn, die zijn (enorme) kracht wel eens op autobumpers wil proberen. Een „tank" van meer dan 1000 kg. komt dan met een snelheid van 40 km. per uur aanrazen en dan kan men echt beter thuis in een leun stoel zitten. De renner in de wilder nis is de giraffe. „Hij vliegt over de vlakte met het vertraagde ritme van een langzame film". De struisvogel mengt zijn voedsel met stenen, om de spijsvertering te bevorderen, maar hij steekt - hoe komen de mensen er aan - nimmer de kop In het zand bij gevaar. Het is lastig om hier alle Afrikaanse dieren te bespreken. Maar vele er van worden besproken in dat boek: echt iets voor een druilerige dag. Trouwens lezen in de zon mag ook'. EILANDMAN. aat u uien kunt uitpersen op een citroenpers? dat u eierdooiers korte tijd kunt bewaren door ze in koud wa ter te leggen? dat keukenkruiden niet in de zon, maar alleen in de schaduw ge droogd mogen worden? dat u de muizen uit de tuin kunt houden door er uien in te planten? dat u blank houten keukengereed schap niet met sodawater moogt wassen? Doet u het wel dan wordt het hout grauw. een lezing houden met als onder werp „Humor en ernst bij de po litie". Op geestige wijze zal de spreker vertellen waarmee de po litic zoal te maken krijgt. Daar de ze lezing niet ingewikkeld is en voor ieder te begrijpen, belooft het een gezellige avond te worden, die zeker de nodige blangstelling ver dient. Deze avond wordt gorgani- seerd door de Culturele Vereniging. Ingezonden mededeling uw voeten moeten een leven lang meel

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 3