ENGELAND BLIJFT TOT 1970 ONAFHANKELIJKE KERNWAPENMOGENDHEID Proces-Eichmann vandaag (dinsdag) in Jeruzalem begonnen De Gaulle op toernee Stakingen in Denemarken Kennedy ook naar Londen? Kalondji roept zicli uit tot „koning van de Mijnstaat" Het werkbezoek aan Zeeland van minister mej. dr. Klompé DINSDAG 11 APRIL 1961 117e Jaargang No. 18954 MRIKZEESWWNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f \r per stuk. WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Eerste drie jaar geen eigen „kernzwaard" voor NAVO LONDEN, 10-4. Maandagavond ls te Londen van gezaghebbende zfjdc vernomen, dat Engeland voor nemens is tot 1970 een onafhanke lijke kernwapenmogendheid te blij ven. Dit werd verklaard na het overleg dat premier MacMillan en president Kennedy te Washington hebben gevoerd, waarna geruchten de ronde deden dat Groot-Brittan- nië en de V.S. bereid zouden zijn hun kernwapenstrijdmacht in te voegen in een in het leven te roe pen „NAVO-kernzwaard". In de periode tot 1970 zou Enge land bereid zijn de NAVO-landen inlichtingen en uitrusting te ver schaffen voor de uitrusting van het ,NAVO-schild" - met gebruikelijke bewapening uitgeruste divisies - met over korte afstand te gebrui ken kernwapens voor tactische doeleinden. Tot 1970 zou er echter geen sprake van zijn, dat de Navo de beschikking krijgt over een eigen „kernzwaard". Groot-Brittannië zou echter wel bereid zijn in de komende negen jaar met zijn Navo-bondgenoten na te gaan op welke wijze de Britse en de Amerikaanse kernwapen- macht in 1970 kunnen worden sa mengevoegd en ondergebracht in NAVO-verband. Besprekingen te Oslo In de hiervoor genoemde gezag hebbende Londense kringen ver wacht men dat de militaire aspec ten van het overleg tussen Ken nedy en MacMillan zullen worden behandeld op de 8 mei a.s. in de Noorse hoofdstad Oslo beginnende N a vo-ministerconferentie. Men voorspelt in dit verband dat de besprekingen te Oslo vooral zul len gaan over de wijze waarop een afdoend toezicht op een tactische kernwapenmacht der NAVO kan worden verzekerd, indien alle le den van de NAVO zich hierbij kun nen laten gelden. Men acht het in dezelfde kringen onwaarschijnlijk dat de komende NAVO-besprekingen te Oslo door de ministers van landsverdediging zullen worden bijgewoond, daar de onderhavige aangelegenheid eerst terdege door de ministers van Bui tenlandse Zaken moet worden be handeld. Adenauer: „Kernwapens" Maandag is te Bonn vernomen dat de Westduitse Bondskanselier dr. Adenauer, die dinsdag naar Washington vertrekt voor bespre- Vijftien punten in akte van beschuldiging JERUZALEM, 11-4. Heden-dins- dag ls in Jeruzalem het proces be gonnen tegen de 55-jarige Adolf Eichmann, de man die de dood van miljoenen Joden op zjjn geweten heeft. Eén van zjjn verdedigers zei maandag dat Eichmann op het ogenblik „het leven na de dood" bestudeert". De ex-luitenant-kolonel van de S.S. zou bijzonder veel belangstel ling tonen voor de transcendentale filosofie. Tegelijkertijd zou hij ech ter actief deelnemen aan de voor bereiding tot zijn verdediging. De verdediger vond het normaal dat een man, die de kans loopt de dood straf te krijgen, zich met het leven hiernamaals bezig houdt. Eichmann is niet zozeer bang voor de dood als wel voor de mogelijkheid dat men hem verantwoordelijk zal stellen voor dingen die hij niet gedaan heeft, aldus de verdediger. Vandaag zal het voormalige hoofd van de afdeling Joodse zaken van de Gestapo moeten luisteren naar een akte van beschuldiging, die vijftien punten en 2.500 woorden telt. President van de rechtbank waar voor Eichmann terecht zal staan, is de 49-jarige in Danzig geboren Mosje Landau. De andere leden zijn de 51-jarige Benjamin Halevi en de 55-jarige Jitzjak Raveh. Beiden zijn eveneens in Duitsland geboren. Eichmann wordt verdedigd door de 66-jarige Keulse advocaat Ro bert Servatius en de 29-jarige Die- Oostenrijker van massamoord beschuldigd WENEN, 10-4. In Wenen ls maan dag het proces begonnen tegen de 50-Jarig? handelsreiziger Max Guf- ler, die beschuldigd wordt van vier moorden, twee pogingen tot moord en een aantal gevallen van oplich ting. De beklaagde bekende alleen schuldig te zijn aan verscheiden? gevallen van oplichting. Volgens de tenlastelegging die 65 bladzijden telt, heeft Gufler tussen de dag voor Kerstmis 1951 tot ok tober 1958 drie vrouwen in een ri vier verdronken. Voorts zou hij een 60-jarige prostituée in haar woning hebben gewurgd en haar bezittin gen hebben gestolen De twee po gingen tot moord waren gericht te gen twee juweliers. De Westduitse politie heeft twee Duitsers gearresteerd, die in april 1957 een Joods kerkhof nabij Salz- gitter, In Neder-Saksen, hebben ge schonden. Er was nog een derd? bij deze euveldaad betrokken, doch deze is inmiddels overleden. ter Wechtenburch. Servatius is be noemd door Eichmann's familie in Oostenrijk, die besloot maatregelen te nemen voor de verdediging van de ex-S.S.-kolonel, „omdat Eich mann's vrienden dit niet konden en zijn vijanden dit niet wilden doen. Eichmann is „rustig en beheerst", zo zei zijn verdediger Wechten- bruch maandag. Men verwacht dat het proces minstens drie maanden zal duren. Dreigbrieven aan burgemeesters PARIJS, 10-4. Burgemeesters van gemeenten die De Gaulle zal be zoeken op een woensdag begin nende toernee door zuidwest- Frankrijk, hebben dreigbrieven ontvangen. De burgemeester van Dax kreeg er één, geschreven op de achterkant van een foto van Brigitte Bardot. Hij luidde: „U wordt uitgenodigd voor de dans die ik op de avond van 12 april orga niseer. U zult in de lucht vliegen met lange Charles". Ondertekening: „Uw explosieve Marianne". KOPENHAGEN, 10-4. In de nacht van maandag op dinsdag zijn in Denemarken 40 000 zeelieden, haven- en transportarbeiders in staking gegaan om de eis tot een minimum weekloon van 250 kro nen kracht bij te zetten. Dinsdag te middernacht volgden ongeveer 95.000 arbeiders in de me taalindustrie dit voorbeeld Ook in andere industrieën is met stakin gen gedreigd. Kind onder vrachtwagen BREDA, 10-4. In Breda ls het driejarig dochtertje Garcia van de famili? van de Wijngaart uit de Bredase wijk Princenhage in de Hoveniersstraat onder een vracht auto geraakt en op slag gedood. De chauffeur van de vrachtwa gen, d? 22-jarige A. V. uit Dubbel dam, reed achteruit. Het meisje, dat aan het steppen was, werd door het achterwiel van de wagen ge grepen. kingen met president Kennedy, he den tegenover Amerikaanse jour nalisten heeft verklaard dat, indien er geen NAVO-kernzwaard komt. de V.S., met kernwapens uitgeruste troepen in de frontlinie naast Duit se eenheden moeten laten opere ren". Waarnemers te Bonn verwachten dat de besprekingen tussen Ken nedy en Adenauer in het teken van het kernwapenvraagstuk zullen staan. Berichten, volgens welke de V.S., in het kader van het vast stel len van nieuwe richtlijnen voor de NAVO-strategie, zouden overwegen hun met kernwapens uitgeruste eenheden uit de „voorstc-linic-for maties" - dus in West-Duitsland - terug te trekken, hebben te Bonn ongerustheid veroorzaakt. WASHINGTON, 11-4. In diplo matieke kringen in Washington houdt men ernstig rekening met d^ mogelijkheid dat president Ken nedy, wanneer hij volgende maand naar Parijs gaat, ook een bezoek aan Londen zal brengen. Ruimtecabine niet geborgen LOS ANGELES, 11-4. Ameri- kaanse geleerden zijn er niet in g?- slaagd de ruimtecabine van „Ont dekker XXIII" te bergen. De sa telliet werd zaterdag gelanceerd. De cabine heeft zich wel van d? sa telliet losgemaakt, maar blijft een baan om de aarde beschrijven. I Kleuters doen bet X MEPPEL, 10-4. Evenals dat destijds in de kleuterschool X „De Duiventil" het geval X ♦j. was, zijn thans kleuters be- zig een wandversiering te X X vervaardigen in de vijfde X kleuterschool van de ver- X eniging Algemene Kleuter- X «j» scholen te Meppel. Deze X school zal op 21 april wor- X den geopend. De kleuters y werken weer onder leiding y X van de schilderes Stien Eelsingh uit de „Witte X Boerderij' te Staphorst. •j* Werd vorige keer een y X wandschildering gemaakt, X A thans zijn de kinderen be- y zig met een bijzonder mo- X Ij* zaiekwerk. Ij! Brandwacht stichtte brand CULEMBORG, 11-4. Een lid van de Culemborgse vrijwillige brand weer, de 29-jarige van d?r Ham heeft zaterdagmiddag te Culem- borg brand gesticht, aldus verklaar de de politie, alleen maar om zich te doen gelden. Deze man, in zijn dag?lijkse functie loodgieter, was vorig jaar gezakt voor het examen als brandweerman. Dit heeft hem. volgens de, politie, zo parten ge speeld, dat hij nog maar één doel had, zich voor zijn collega's te re habiliteren Hij wilde dit doen door een brand te ontdekken en zelf standig te blussen. Om deze reden stichtte hij zater dagmiddag op de zolder van het woonhuis van de weduwe S in de Zandstraat brand Door omwonen den, niet door de brandweerman, werd het brandje geblust. Driejarige kleuter overreden BERKEL, 10-4. Maandagmiddag is op de Zuidersingel te Berkel de driejarige jongen C. H. Troost door een passerende auto gegrepen toen hij plotseling de weg overstak. Het kind was op slag dood. a In de week waarin Pasen vl zijn 4.225 vluchtelingen uit oost- Duitsland in west-Berlijn aange komen. De week daarvoor bedroeg het aantal vluchtelingen 2.507. Eeuwenoude titel van „Almachtige" hersteld LEOPOLDSTAD, 10-4. - Albert KaJondji, de leider van de „Mtfn- sta3t" Zuid-Kasai, heeft zich tot „koning" van de Baloeba's laten uitroepen. Iiy heeft de vierhonderd jaar oude titel van „Moelokwe" (Almachtige) hersteld en z(jn zoon tot kroonprins benoemd. De Balcba's hebben sinds vier honderd jaar - toen hun grondge bied door de Loeloea's werd ver overd - geen „almachtige" gekend. Behalve over de Baloeba's heerst Kalondji over zes andere stammen, in totaal 800.000 inwoners. Zijn rijk is ca. 100 000 vierkante kilometer groot. Ca. 300 000 inwoners zijn af komstig uit Noord-Kasai. Zij sloe gen op de vlucht toen troepen van de regering Loemo?mba de staat trachtten te heroveren nadat Ka londji de onafhankelijkheid had geproclameerd De „kroning" heeft de afgelopen we^k in Kalondji's geboortedorp plaats gehad. Sinds zijn terugkeer naar de hoofdstad Bakwanga heb ben krijgers op het grasveld voor zijn ambtswoning gedanst. De dag waarop hij teiugkeerde was een nationale feestdag. De min of me?r officiële plechtigheden waren een mengsel van Rooms-katholieke li turgie en stamgebruiken. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Wij moeten een schip niet aan één anker vastleggen en on$ leven niet aan één hoop. Overeenstemming over vijfdaagse werkweek schildersbedrijf AMSTERDAM, 10-4. De werkge vers- en werknemersorganisaties in het schildersbedrijf hebben over eenstemming bereikt over de in voering van de vijfdaagse werk week van 45 uur, met ingang van 5 juni a.s. D? overeenkomst is vandaag ter goedkeuring aan het college van -ijksbemiddelaars voorgelegd. De vijfdaagse werkweek geldt voor het gehele jaar. Bij de vernieuwing van de C.A.O. kwamen beide par tijen vorig jaar overeen dat een •ventuele werktijdverkorting tus- ser.üjds in de CAO. zou worden opgenomen. Bij de thans bereikte overeenkomst is er rekening mee gehouden, dat het college van rijks bemiddelaars goedkeuring zal hechten aan de invoering van de vijfdaagse werkweek voor het bouwbedrijf, eveneens met ingang van 5 juni a.s Het college van rijksbemiddelaars zal hierover a.s. woensdag een bespreking hebben met de werkgevers en werknemers in het bouwbedrijf. Naar een stillere bromfiets DELFT, 10-4. De minister van verkeer en waterstaat heeft enige tijd geleden aan het R.A I.-T.N.O.- instituut voor wegtransportmidde len te Delft verzocht keuringseisen op te stellen met betrekking tot de geluidsterkte, die door bromfiet sen niet zal mogen worden over schreden. Deze eisen zijn thans be kend. Binnen afzienbare tijd kan een wettelijke regeling tegemoet worden gezien, waardoor niet al leen zal kunnen worden opgetre den tegen bromfietsen die de grens van de geluidssterkte overschrijden, doch ook tegen de fabrikanten er van. Deze laatsten echter, deelde men ons bij het R.A.I.-T.N.O.-in stituut mee, zijn van goede wil om met het instituut samen te werken om te komen tot een wat „stillere" bromfiets. Contact met Zeeuwse jongeren over de toekomst MIDDELBURG, 10-4. De minis ter van Maatschappelijk Werk, mej. dr. M. A. M. Klompé, zal - gelijk gemeld - op uitnodiging van Gede puteerde Staten van Zeeland op dinsdag 2 en woensdag 3 mei een werkbezoek brengen aan deze pro vincie. Zij zal zich tijdens haar be zoek niet alleen oriënteren omtrent het maatschappelijk werk in Zee land, maar tevens aandacht wijden aan de sociale ontwikkeling in Twee foto's met betrekking tot het proces tegen Adolf Eichmann, dat vandaag in Jeruzalem is begonnen. - Boven: de laatste dagen verzame len kleine groepjes burgers zich bij het Beth Ha'am, het Volkshuis, dat voor dit proces als gerechtsgebouw is ingericht. Op het dak wordt dag en nacht de wacht gehouden. - Onder: dr. Robert Servatius, de verde diger van Eichmann, verlaat het terrein om het gerechtsgebouw, dat streng door Israëlische politie wordt bewaakt, na een bezoek aan zijn cliënt. Slechts enkele Ingewijden weten waar precies in het gerechts gebouw, de cel van Eichmann is gelegen. ruime zin, omdat Zeeland sinds januari 1960 officieel als probleem gebied is aangewezen. Op dinsdag 2 mei brengt minister Klompé een bezoek aan de Zak van Zuid-Beveland en aan Zeeuwsch- Vlaanderen, waar zij een gesprek zal voeren met personen die het maatschappelijke en culturele le ven in de streek goed kennen. Ook zal de minister met een aantal Zeeuwse jongeren spreken over hun visie op de toekomst van Zee land. Voorts staat op het program ma een bespreking met de z.g. ad viescommissie voor de sociaal-cul turele infrastructuur, waarbij de minister zich zal laten voorlichten omtrent de te verwachten initia tieven en plannen. Tenslotte wordt deze dag een bespreking gehouden met het college van Gedeputeerde Staten. „Provinciale dag" Op woensdag 3 mei zal minister Klompé de eerste Provinciale dag van de Stichting Zeeland in Mid delburg bijwonen. Daartoe zal zij een bespreking voeren met het be stuur van de Stichting Zeeland en de onderscheidene secties. De offi ciële opening van de Provinciale dag wordt verricht door de Com missaris der Koningin, die tevens de nieuwe directeur zal installeren. Vervolgens zal de heer Schout, vice- voorzitter van de stichting, de ge schiedenis en plannen van de stich ting beschrijven. Hierna zal minis ter Klompé de vergadering toespre ken. De dag wordt besloten met een causerie van de directeur, de heer Laansma, en een forumdiscus sie. Duitse jongens op rooftocht in Amsterdam AMSTERDAM, 10-4. De twee 20- jarige Duitsers, die in de afgelopen nacht zijn gearresteerd en ingeslo ten na een inbraak in een winkel aan de Kalverstraat in Amsterdam worden van nog enkele inbraken en diefstallen verdacht. Hoewel ze hardnekkig blijven ontkennen, ver denkt de politie het tweetal ervan in de nacht van vrijdag op zater dag ook te hebben ingebroken in café's aan de Utrechtsestraat en het Thorbeckeplein. Volgens de po litie hebben zij waarschijnlijk ook Nen auto van een Amerikaanse ver lofganger leeggeroofd en vermoe delijk nog enkele andere diefstal len gepleegd, De Duitse jongens kwamen op 29 maart voor vakan tie naar Nederland. Zij zullen waarschijnlijk aan de officier van justitie worden voorgeleid. In pamfletten die maandag avond in Algiers zijn verspreid heeft het „geheime leg?r" ver klaard van 2 tot 9 april in het ge bied van Algiers negen aanslagen met plastieken springstof te heb ben gepleegd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 1