DE ZIERIKZEESCHE COURANT PREMIERS KENNEDY EN MACMILLAN BESPRAKEN DE WERELDSITUATIE ERNSTIGE SCHEEPSRAMP IN PERZISCHE GOLF Sterk militair verzet in Tibet DE A-PROEVEN Invasie op Cuba op handen? Vandaag voert minister Luns besprekingen met president Kennedy MAANDAG 10 APRIL 1961 117e jaargang No. 18953 MKim-MMWNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 NAVO blijft kern van westelijke weerstand WASHINGTON, 8-4. De premiers van de Verenigde Staten en Enge land, Kennedy en MacMillan, heb ben besprekingen gevoerd over de huidige wereldsituatie. In een com muniqué, dat na de besprekingen is uitgegeven, wordt gezegd dat de NAVO de kern bluft van de weste- lUke weerstand tegen agressie. Daarom hadden beide mannen maatregelen overwogen om de sa menhang van de Atlantische ge meenschap te verstevigen. Deze maatregelen moeten dan samen met de bondgenoten uitgevoerd worden. Men verwacht in Washington dat de kwestie van het „kernzwaard" voor de NAVO door Kennedy aan de orde gesteld zal worden bij de komende besprekingen tussen hem en president De Gaulle van Frank rijk. Sommige waarnemers menen dat MacMillan Kennedy heeft voor gesteld Frankrijk geheime gegevens op kerngebied te verstrekken. Dit zou betekenen dat Frankrijk zijn - zeer kostbaar - kernonderzoek kan staken. Naar nauwere samenwerking Over de verhouding tussen de „zes" en de „zeven" wordt in het communiqué gezegd, dat beide staatslieden de noodzaak en het belang erkennen van de economi sche en politieke integratie varj Europa. In politieke kringen in Londen ziet men de verklaring, die Kenne dy en MacMillan na hun overleg hebben uitgegeven als het begin van een tijdperk van nauwe samen werking en vriendschap tussen Mac Millan en Kennedy. Het is duidelijk - zo verklaarde men - dat het nauwe persoonlijke contact dat MacMillan de afgelopen vier jaar met de „bewoner van het Witte Huis" heeft gehad, zal wor den voortgezet. Concertgebouworkest in Amerika AMSTERDAM, 8-4. Het Concert- gebouworkest is na een zeer voor spoedige vlucht zaterdagavond in Washington aangekomen. Op het vliegveld Friendship te Baltimore waren ter begroeting aanwezig ver tegenwoordigers van de Nederland se ambassade en culturele organisa ties in Amerika. Aan de dames van het gezelschap werden bloemen aangeboden. a Nu een Engels-Russische oproep tot een wapenstilstand elk ogenblik kan worden verwacht, is de mili taire activiteit in Laos vrijwel ge heel gestaakt. Een woordvoerder van het ministerie van Defensie in Vientiane heeft meegedeeld dat het in het gehele land rustig is. Slechts langs de weg tussen Vientiane en Loeang Prabang is het tot scher mutselingen van patrouilles geko- J men. Mogelijk 165 vermisten na brand op het Britse schip „Dara" BAHREIN, 10-4. Aan boord van het Britse passagiersschip „Dara", dat zich in de Perzische Golf, op ongeveer driehonderd mül ten oos ten van de groep der Bahrein-ei- landcn bevindt, is brand uitgebro ken. Volgens een Britse regerings woordvoerder in Bahrein is van 565 overlevenden bekend, dat zfj aan land z\jn gebracht. Als de berich ten uit Dubai, de voornaamste havenplaats van Oman, waar vele overlevenden zijn aangebracht, juist zijn, zouden nog 165 opvaren den worden vermist. Volgens de berichten uit Dubai had de „Dara" 730 mensen aan boord, t.w. 550 passagiers, een be manning van 130 koppen en 50 ha venklerken en -arbeiders, alsmede kooplieden uit Dubai. De officieren van het schip wa ren Engelsen. Gezagvoerder was kapitein C. Elson uit Windlesham, in het graafschap Surrey. Ontploffing Tot de overlevenden behoort de werktuigkundige Ramsey Birrell, die enige uren in het water heeft gelegen alvorens te worden opge pikt. Hij zeide dat terwijl hij op wacht stond, zich tussendeks een hevige ontploffing voordeed. De NIEUW DELHI, 7-4. Volgens een bericht van de Press Trust of In dia zouden bij recente gevechten tussen Chinese troepen en Tibet- taanse Khampa's aan de oevers van het heilige meer Manasarovar en in andere delen van het westen van Tibet meer dan tweehonderd Tibettanen zijn gedood, evenals en kele Chinezen. Het persbureau, dat verklaarde zijn berichten van betrouwbare zijde te hebben ontvangen, meldde verder, dat het verzet in Tibet te gen het Chinese bestuur toeneemt. In westelijk Tibet heerst een acuut voedseltekort. Verscheidene Tibet tanen zouden de hongerdood zijn gestorven, terwijl ook de Chinese troepen onder de voedselschaarste te lijden zouden, hebben. lichten gingen uit, waarna even la ter de noodverlichting werd ont stoken. Volgens hem zouden in de tweede klas-afdeling vele slachtoffers zijn gevallen. Binnen twintig minuten stond het gehele schip in lichter laaie. Enkele dekpassagiers spron gen overboord. Vele reddingsboten waren overbezet. Eén ervan zonk onmiddellijk en een andere sloeg om, aldus deze werktuigkundige. Naar de oorzaak van de ramp is thans een onderzoek aan de gang. Prius Bernhard naar Mexico SCHIPHOL. Vrijdagavond is prins Bernhard in gezelschap van zijn particulier secretaris, dr. F. A. de Graaf, en het hoofd van de veilig heidsdienst van het Koninklijk Huis, de heer C. Sesink, per K.L.M. van Schiphol naar Mexico vertrok ken. Op zijn programma staan voorts bezoeken aan Los Angeles en Washington. Van 20 tot 23 april zal hij als voorzitter de tiende Bil- derberg conferentie leiden, die in de buurt van Quebec in Canada zal worden gehouden. Vooraan staande figuren uit Europa, de Ver enigde Staten en Canada zullen er aan deelnemen. Op 27 april wordt de prins op Schiphol terug ver wacht. Moskou verrast door westelijke concessies LONDEN, 8-4. (Het schijnt dat de Sowjetrussische afgevaardigde bij de besprekingen te Genève over een eventueel verbod op kernwa penproeven door de omvangrijke westelijke concessies twee weken geleden geheel verrast is, aldus heeft ds Britse hoofdafgevaardigde naar genoemde besprekingen,Orms- by Gore, in een gesprek met de B.B.C. verklaard. Pas in de afge lopen dagen hadden de Sowjets doen weten, dat zij nu spoedig met een antwoord zouden komen. HEEN EN WEER AMSTERDAM, 74. In een restaurant in Amsterdam- noord zijn - zo meldt het politierapport - tussen 24 en 31 maart j.l. ten nadele van een autobusonderneming twintig duizend rondreisbil- jetten Amsterdam-Marken- Volendam gestolen. Tenzij de biljetten niet worden gebruikt vertegenwoordigen zij slechts de waarde van papier en drukkosten. Wor den ze gebruikt - de dief zou levenslang dagelijks Amsterdam-Volendam v.v. kunnen reizen - dan is die waarde f 55.000, Vluchtelingen in actie MIAMI, 7-4. De voorbereiding van een invasie op Cuba van Cu baanse ballingen is geheel vol tooid, aldus een correspondent van d'e Amerikaanse omroepmaatschap- pij Columbia Broadvasting System in Miami, Florida. Men wil een invasie van 5 000 man, gesteund door scheepsgeschut en vliegtuigen, laten samenvallen met het uitbreken van een binnen landse opstand. De troepen die de invasie zullen uitvoeren zijn naar hun vertrekbases in midden-Ame- rika, onder andere Guatemala, ge vlogen. Een „vijfde colonne" zal op Cuba aanvallen doen op strate gische punten en krachtstations. Ook bloemenmeisjes naar de Ver. Staten SCHIPHOL. 8-4. Tien Haarlemse bloemenmeisjes zijn voor een pro- pagandabezoek van 18 dagen aan de Verenigde Staten zaterdagavond met een K.L.M -D.C.-8 naar New- York vertrokken. Zij zullen gedu rende hun verblijf in Amerika 50 duizend bloemen uitdelen, die iede re dag vers uit Nederland worden aangevoerd. Ook zullen ze enkele ingestuurde liedjes te gehore bren gen. Op de ijsbaan, die gebouwd is op het dak van Rockefeller Cen tre, zullen de meisjes schaatsend op Friese door lopers het aanwezi ge publiek een bloemetje aanbie den. tf,The New York Times" bericht uit Miami dat afdelingen militai ren, bestaande uit gevluchte Cuba nen, de afgelopen negen maanden in de Verenigde Staten en midden- Amerika zijn opgeleid. „Een leger van 5.000 6.000 man vormt de strijdmacht van buitenaf van de Cubaanse revolutionaire raad, die vorige maand in de Verenigde Sta ten is opgericht". Noord-Katanga weer in handen van Tsjombe ELISABETHSTAD, 8-4. Katan- gese autoriteiten hebben zaterdag te Elisabethstad medegedeeld, dat de Katangaans'e strijdkrachten het belangrijke noord-Katangaanse spoorwegknooppunt Kabalo vrij dag j.l. zonder moeilijkheden of strijd hebben veroverd. De Katangese militairen nader den over land, via de rivier, waar aan Kabalo is gelegen en door de lucht. De restanten van Loemoem- ba-g?zinde troepen, die Kabalo in januari j.l. hadden bezet, waren verdwenen toen de Katangaanse troepen de stad bereikten. De verrassende herovering van Kabalo wordt in Elisabethstad als het feitelijke einde beschouwd van het offensief van Tsjomlbe's strijd krachten om het door opstandige Baloeba's bezette noord-Katanga te herwinnen. AMERIKA EN DE KWESTIE NIEUW-GUINEA WASHINGTON, 9-4. De Neder landse minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, is zondag uit New York in Washing ton aangekomen. Htf zal daar he den-maandag met president Ken nedy besprekingen voeren. Minister Luns zal ook een sa menkomst hebben met de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk, alvorens op woensdag naar New York terug te keren, waar hij de Algemene Ver gadering van de Verenigde Naties heeft bijgewoond. Op de vraag op commentaar op wat een journalist de eerste Ame rikaanse stappen heeft genoemd om in het geschil tussen Nederland en Indonesië over Nederlands Nieuw- Guinea te bemiddelen, zei minister Luns, dat aan Nederlandse zijde niets gedaan is om spanningen op te wekken. „Elke stap, die Indone sië zou nopen zijn agressie tegen Nederland te staken, zou welkom zijn". Nederland en Amerika Minister Luns vertelde de jour nalisten voorts, dat hij de Neder- lajids-Indonèsische spanning als ook de Nederlands-Amerikaanse betrekkingen in zijn besprekingen zal betrekken. Andere zaken die hij wilde bespreken waren de ver sterking van de N.A V O. eru wat minister Luns noemde het conflict met de Franse president de Gaulle over sommige kwesties die de N.A.V.O. raken. Ook de KL.M.- kwestie zou ter sprake worden ge- Kring Zeeland Rode Kruis Verschenen is het verslag over het eerste kwartaal 1961 van de Kring Zeeland van „Het Neder- landsche Rood<e Kruis". Hieraan is ontleend, dat mevrouw L. v. d. Sluis-Bij de Vaate te Zierikzee be noemd is tot leidster van de afde ling helpsters bij de kolonne R.K.K. in de rang van 2e luitenante. Wat betreft de Bloedtransfusiedienst wordt gemeld, dat te Zierikzee in 1960 265 maal bloed werd afge staan; 347 transfusies vonden plaats. Uitgereikt werden 31 Labd- steinei-penningen en 1 plaquette. Herinnerd wordt aan het enorme succes dat de Kongo-actie in de provincie heeft gehad. Het ledental van de afdeling Schouwen West hoek bedroeg in 1960: 1230 en van de afdeling Zierikzee 1520. bracht. (De Verenigde Staten heb ben vorig, jaar een Nederlands verzoek, de K.L.M. landingsrech ten in Los Angeles te verlenen, van de hand gewezen). Prof. dr. J. Waterink lest ambt neer AMSTERDAM, 8-4. Pro£. dr. J. Waterink zal wegens het bereiken van de 70-jarige leeftijd, aan het einde aan de lopende cursus zijn hoogleraarsambt aan de Vrije Uni versiteit van Amsterdam neerleg gen. De salarissen van het onderwijzend personeel GRONINGEN, 7-4. De algemene vergadering van de Vereniging voor MULO (ULO-groep in de Neder landse Onderwijzers Vereniging), die op 5 en 6 april in Groningen is gehouden, heeft een motie aange nomen, waarin het hoofdbestuur van de N.O.V. wordt verzocht alle mogeiyke middelen in het werk te stellen om met terugwerkende kracht (van 1 april 1958 af) de sa larissen van het onderwijzend per soneel te verbeteren. Resds in de vorige aigemene vergadering sprak men zijn teleur stelling uit over het uitblijven van verbeteringen voor de „marges" in het kader van de salarismaatrege len per 1 april 1958. Thans, ruim drie jaar hierna, zijn deze verbete ringen nog stëeds niet tot stand gekomen, aldus de motie. De regering, die van oordeel is dat bij de salarismaatregelen for meel geen plaats was voor verho ging van de marges, heeft meege deeld begrip te hebben voor de op vatting van de A.N.OF., dat de „margetrekkers" materieel tekort zijn gokomen. Op die grond is de regering bereid de marges te ver hogen, doch deze verhoging kan pas per 1 januari 1962 in overwe ging genomen worden, aangezien deze zaak geïncorporeerd is in het nieuwe zogenaamde vrijere loon- beleid, zoals dat voor het over- heidsp'ersone3l wordt toegepast. De vergadering was van oordeel dat door deze handelwijze van de regering de belangen van de „mar getrekkers" ernstig worden ge schaad. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Men kan slimmer zijn dan i een ander, maar niet slimmer J dan alle anderen. RAKET SCHOOT LOS Amerikaans toestel neergeschoten FORT WORTH, 8-4. Een, Ameri- kaanse straaljager heeft bij een schijnaanval een achtmotorige Amerikaanse straalbommenwerper van het type B 52 neergeschoten, zo h?eft de Amerikaanse luchtmacht in Washington bekendgemaakt. De B-52 was voor een ongewa pende oefenvlucht opgestegen van het vliegveld El Paso in Texas. Een straaljager van het type F-100 van de nationale luchtwacht van Nieuw-Mexico had toestemming gekregen om schijnaanvallen op de bommenwerper uit le voeren. Toen de jager d° B-52 voor de zesde maal naderde, schoot een ra ket van het type „Sidewinder" los, die de bommenwerper trof. Dit toestel stortte n?er nabij Albu querque in Nieuw-Mexico. Minister van Maatschappelijk Werk naar Zeeland De minister van maatschappelijk werk, mej. dr. M. A. M. Klompé, zal op 2 en 3 mei a.s een werkbezoek aan de provincie Zeeland brengen. Op verzoek van het provinciaal bestuur heeft de Stichting Zeeland zich belast met de voorbereiding daarvan. De vijfdaagse werkweek in het bouwbedrijf DEN HAAG, 8-4. Namens de Ne derlandse rooms-katbolieke mid denstandsbond heeft de voorzitter van deze bond. de heer J. B. Hurk- mans, een telegram gezonden aan het College van Rijksbemiddelaars, waarin wordt aangedrongen op spoed bij een beslissing over invoe ring van een vijfdaagse werkweek in het bouwbedrijf. h De Atlantische gemeenschap moet de basis blijven van de Ame rikaanse buitenlandse politiek. Als de banden in de NAVO verbroken zouden worden, zouden zowel de Verenigde Staten als Europa hun problemen niet meer kunnen op lossen, zo heeft Dean Acheson, de vroegere Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, zaterdag ver klaard. Aan boord van het ruim 8800 brutoregisterton me tende Liberiaanse olietankschip „Mathieson", dat bij de Roiterdamsche Droogdok Maatschappij in dok ligt heeft zich vorige week - gelijk gemeld - een zeer ernstig ongeluk voorgedaan. Door onbekende oorzaak is uit de brandblusapparatuur in de machinekamer koolzuurgas ontsnapt. Zeven personen zijn om liet de werf zwijgend toe te kijken. leven gekomen; dertig mensen worden nog in zie kenhuizen behandeld. Foto: Geëscorteerd door motorpolitie verlaat een ziekenwagen het terrein van de Droogdokmaat schappij. Op de achtergrond staan de arbeiders van

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 1