uganq VREEMDE AANZOEKEN Wat biedt de BEELDBUIS? 0/00(1 will geniet er van! Hoe staat het met het molenbezit op Schouwen-Duiveland Moord voor f 30,- ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE VRIJDAG 7 APRIL 1961 No. 18952 'ft Lands wijs is 's lands eer De liefde, het aanzoek en het hu welijk zijn zo oud als de wereld. Inderdaad is er in de loop der tij den wel het een en ander veran derd, maar het leidt alles tot het zelfde resultaat, er wordt een ge zin gesticht. In heel oude tijden maakte de man er zich weinig zorgen over. Hij stapte naar de vrouw zijner keuze .en sleepte haar aan de haren mee naar zijn woning. En de jonge vrou wen maakten zich evenmin zorgen en wachtten geduldig op de man die haar een keer zou meesleuren. Bij sommige Eskimo's wordt dit systeem nog altijd toegepast. Maar met het vorderen van de beschaving kwam hier ook veran dering in. De vader liet zijn doch ter niet meer zo maar bij de haren wegslepen. Hij wenste een vergoe ding voor het afstaan van zijn dochter, want de mogelijkheid was niet uitgesloten, dat de vader op de verzorging door zijn dochter was aangewezen, wanneer zijn vrouw mocht overlijden. Deze ver zorging moest hij ontberen en daarvoor diende een schadeloosstel ling te worden gegeven. De min naar moest nu zijn geliefde kopen. Dat hierbij door de vader of beide ouders soms weinig op het toekom stige geluk van de dochter werd gelet en het meisje aan de meest biedende werd geschonken, moet gezocht worden in een sterk mate rialistische neiging, die de mens reeds, blijkbaar vanuit zeer oude tijden beheerst. VRAAG EN AANBOD. Van die tijden af was dus de toestemming der ouders, hoofdza kelijk van de vader, verplicht voor dat men tot een huwelijk kon over gaan. In verschillende werelddelen bestaat dit koopsysteem nog. Gelijke trehoudende met de voortschrijdende emancipatie van de vrouw wordt er steeds meer met haar wensen en gevoelens re kening gehouden. Tenslotte ver dween in de beschaafde wereld de koop geheel en kwamen jonge men sen slechts tot elkaar door weder zijdse liefde. Natuurlijk doen zich nog heden ten dage excessen voor, doch die mogen we als uitzonde ringen beschouwen. In de moder ne maatschappij kiest de jongen het meisje en het meisje de jongen en veelal geven de ouders hun toe stemming tot het huwelijk, zonder daarbij aan eigen baat te denken. Het aanzoek is echter voor vele jongemannen toch altijd nog een moeilijk probleem, de dapperste en grootste praatjesmaker staat in dat geval dikwijls met de mond vol tanden en met knikkende knieën. TAKKEN EN KRANSEN. In Japan is dit eenvoudiger. De verliefde jongeman behoeft niets anders te doen, dan een tak van een speciaal soort heester, te snij den en deze op te hangen voor het huis van zijn geliefde. Blijft de tak hangen totdat ze verdord is, dan heeft het meisje geen belangstel ling voor hem. Wordt de tak echter binnengehaald, dan weet hij zon der dat er een woord is gesproken, dat de liefde wederzijds is en kan hij zonder risico een blauwtje te lopende stoute schoenen aantrek ken en zijn opwachting bij haar maken. In sommige delen van Zwitser land zijn de rollen omgekeerd. Daar kent men het feest van „de liefdeskransen", dat elk jaar ge vierd wordt. De ongetrouwde meis jes uit het dorp verzamelen bloe men en maken daar prachtige kransen van. Als de avond is ge komen, gaan zij op stap en werpen de kransen door het open raam. bij de jongen van haar keuze naar binnen. Daarmee is de beslissende vraag gesteld en weldra zullen zij het antwoord weten. In een streek van Joego-Slavië kent men nog een ander systeem. In de tijd van de wijnoogst stelen ongehuwde meisjes een druiven tros en deze wordt opgehangen voor het gerechtsgebouw. De be trokken meisjes worden bekeurd en moeten voor de rechter ver schijnen. Daar krijgeni zij stuk voor stuk een boete opgelegd', maar in de rechtszaal zijn ook de jonge mannen van het dorp present en wanneer een jongeman voor een bepaald meisje aanbiedt de boete te betalen, dan kan zij dit als een huwelijksaanzoek beschouwen. Zo zien we dat er overal ter toe- reld bepaalde vormen bestaan om een meisje ten huwelijk te vragen. Wij mogen er om lachen, maar la ten we dit niet te snel doen, want ook in ons eigen land waren vroe ger en zijn nu soms nog de won derlijkste gebruiken in zwang. Ingezonden mededeling EEN PROOUKT VAN DE S1KKENSQROEP Het is nu wel zeker, dat de om roepen de toe te voegen zendtijd in oktober zullen gaan verdelen in halve uurtjes door dagelijks om half acht te beginnen. Vooral op het platteland, waar de bevolking vroeg naar bed gaat, wordt een vroeger aanvangstijdstip gewenst. De grote vraag is nu, of de N.T.S. het journaal zal opschuiven naar half 8, zodat de omroepen een aan eengesloten zendtijd behouden, of dat het journaal gehandhaafd blijft om 8 uur. Dit kan de uitwisseling van nieuws tussen de Eurovisie- landen bevorderen, maar het ver plicht de zuilen afzonderlijke pro gramma's te ontwerpen van pre cies een half uur. En dit kan nog op allerlei bezwaren stuiten. PERSONALIA. Toon Hermans verschijnt woens dag 12 april op de Duitse zenders met zijn laatste „Ein-Man-Schau" en later in dit jaar met een nieuw Nederlands programma op onze buizen. Maya Bouma heeft haar vijfde en laatste een-vrouw-schouw gehouden en keert nu terug naar het A.B.C.-cabaret onder leiding van Wim Kan, haar leermeester. De beroemde filmactrice Ilse Werner is zaterdagavond ere-gaste van Teddy en Henk Scholten in het programma „Zaterdagavond- akkoorden". De chansonnière Pata- chou zal zaterdag 6 mei over ons matglas paraderen. Johnny Hols- huyzen gaat een maand naar De nemarken en zal daar het orkest van Kai Mortensen voor radio en t.v. dirigeren. 12 OPERETTES NAAR BUSSUM. Het wervelend schouwspel van ,.Das Land des Lacheln" zal wel licht toch nog in het westen te zien zijn. Wakker geschild door de boze reacties van teleurgestelde kijkers, die dit Duits-Oostenrijkse produkt op tweede paasdag de neus voorbij zagen gaan, probeert een onzer om roepverenigingen de rechten op de 12 operettes die Kurt Wilhelm dit jaar op stapel zet, voor ons land te verwerven. Wij ontvangen dan video-bandopnamen, die op de nieuw in Bussum te installeren ap paratuur kunnen worden afge draaid. De kwaliteit van de uitzen ding heeft daar dus niet onder te lijden. UIT EN THUIS. Ongetwijfeld zullen velen de zondagavond vrij houden om zich behaaglijk voor het beeldscherm te nestelen om de vlotte show van Lou van Burg, „Een kwartje per seconde", over zich te laten razen. Overigens heeft deze show zijn glorietijd gehad. Pierre Janssen biedt de kijkers weer zijn program ma over beeldende kunst. De sug gestieve manier waarop hij dit doet, alsmede de populaire wijze waarop het wordt gebracht zullen velen boeien. Zoals gebruikelijk komen de sportliefhebbers op zondag goed aan hun trekken. Deze zondag biedt nog iets extra's en wel in een middaguitzending van de Ne- delandse kampioenschappen tafel tennis. De maandag is weer zo'n merk waardige avond, waarvan we ons weinig voorstellen. Na het journaal en het weeroverzicht, brengt de V.A.R.A. ons „Achter het nieuws", gevolgd door de rubriek „Filmven- ster", waarna een filmpje. Israël heeft „bij wijze van vriendschappelijk gebaar" de W.- duitse regering samenvattingen van en uittreksels uit verklaringen van Eichmann tegenover de Israë lische politie doen toekomen, aldus heeft thans Hans Stareken van het Westduitse departement van pers zaken op het vliegveld van Tel Aviv gezegd. Ingezonden mededeling BINNENVERINGBED het beste bed ooit gemaakt SCHUIMRUBBERBED met versterkte mlddensectoc Ingezonden mededeling Schomven-Duivelandse Sportspiegel Zware uitwedstrijd voor Zierikzee tegen Zeeland Sport Rc- nesse I niet kansloos tegen Noordhoek Zal Burgh I voor een verrassing zorgen? MEVO I kan z\jn laatste wedstrijd (tegen SVD) winnen Bij Burgh II-Zierikzee II kan het spannen VOETBAL K.N.V.B. Zierikzee gaat zondag, in de 3e klas D, op bezoek bij Zeeland Sport te Vlis- singenVoor Zierikzee is het weer een hele opgaaf om althans met de helft van de inzet naar huis te ke ren, hoewel dit hard nodig is, daar de situatie voor de rood-zwarten er donker begint uit te zien. Mo gelijk willen de spelers zich vol ledig inzetten om het 3e klasse schap te behouden, waarbij een verrassing niet zou, zijn uitgesloten. RCS gaat te Roosendaal op bezoek by BSC, waar wy de Zeeuwen weinig kans geven. Axel maakt een goede kans op de volle inzet tegen ODIO, terwijl Zeelandia wel met de kous op de kop zal terug keren van METO. Corn. Boys, dat het de laatste weken zo uitstekend doet, is te Bergen op Zoom tegen RKFC zeker niet bij voorbaat geheel kans loos. Leider Hontenisse staat voor een zware taak bij het bezoek aan Kaaise Boys. De Brabanders zijn in eigen huis een moeilijk te klop pen tegenstander en het zou ons dan ook niets verwonderen als Hontenisse er deze maal ook niet geheel zonder kleerscheuren zou afkomen. In de 4e klas G gaan in de duinstreek de twee op de rang lijst laagst geplaatste elftallen, Re- nesse en Noordhoek, het tegen el kaar opnemen. Als alle elf spelers van Renesse hun huid zo duur mo gelijk willen verkopen behoeven de puntjes zeker niet met de Bra banders mee naar huis te gaan. Monumenten uit vervlogen dagen... Sedert oeroude tijden heeft de mens ge tracht profijt te trekken van de krachten, die er in de elementen wind, water en vuur verscholen liggen. Eén van de in strumenten om met name 3e wind ten nut te te maken van de mens, is de molen, die - het komt er als prettige bijkomstigheid bij - niet weinig bijdroeg en draagt tot de versiering van het vaderlandse land schap. De windmolen is het typische Ne derlandse bouwwerk van eeuwen her. Vele honderden jaren voordat de motor als krachtbron zijn intrede deed, wentelden hier reeds de molenwieken, hetzij om het koren te malen, water te verplaatsen of met welk doel dan ook. De allereerste molens zullen zeer primi tief zijn geweest, maar in de latere molens werd een eeuwenlange ervaring verwerkt; de capaciteit werd groter en de construc tie ingewikkelder. Ofschoon door oorlogs geweld en watersnood enkele molens op Schouwen-Duiveland zijn verdwenen, zijn er gelukkig nog verschillende overgeble ven, die het zich herstellend landschap, op fraaie wijze stofferen. Waardeerbaar is het dan ook in hoge mate, dat de laatste tijd meer en meer stemmen opgaan, om de nog resterende molens voor verval te behoeden. Een voorbeeld is de molen te Oosterland, die enige tijd geleden werd gerestaureerd (foto). Deze uit 1572 daterende „bovenkruier-grondzei- ler" werd op deskundige wijze on der handen genomen door de be kwame restaurateur de heer van den Hamer te Brouwershaven. Hoewel niet meer in gebruik, is de molen als monument hersteld en bleef voor het nageslacht behou den. 1 jftcttut f*brl«k«n Z®v«nb«rg»n l De Hollandse molen Specifiek werden voor ons land de molens, die naar verschillende richtingen konden draaien, met het oog op de wisselende winden (houten-standaard-molen), maar uiteindelijk bleek de bovenkruier, hetzij van hout of steen vervaar digd, als korenmolen het beste te voldoen. Op Schouwen-Duiveland komt thans nog een elftal molens voor, al of niet meer in bedrijf. Eén te Haamstede, een z.g. stel lingsmolen van steen gebouwd en een flesmodel, verder één te Mo- riaanshoofd, dit is een achtkantige z.g. poldermolen met riet bekleed. Dan te Ellemeet, le Nieuwerlcerk op Duiveland en te Dreischor een stenen grondzeiler-bovenkruier. Deze 5 exemplaren zijn nog in be drijf. Op nonactief staan de beide stellingmolens te Zierikzee, de pas gerestaureerde molen te Ooster land, en die te Brouwershaven, te Eikerzee en te Zonnemaire. De laatste vier genoemde zijn allen stenen grondzellers-bovenkruiers. Noodzakelijke restauratic Verschillende van deze molens zijn aan restauratie toe en te hopen is, dat de benodigde middelen hiertoe zullen kunnen worden ge vonden. Spijtig dat de molens te Renesse en Burgh destijds van het wiekenkruis zijn ontdaan. Hoe fraai zouden de complete molens in deze bij toeristen zo geliefde streek hebben gestaan. De enige houten standaardmolen te Brou wershaven woei om in december 1945 en de molens te Ouwerkerk en Sirjansland werden het slacht offer van de watersnoodramp. De beide molens te Bruinisse werden door oorlogsgeweld vernield. Op het eilahd zien wij het type bovenkruier-grondzeiler overheer sen. De naam „bovenkruier" geeft aan dat de kap met de windrich ting meegedraaid kan worden. De naam „grondzeiler" betekent dat de wieken de grond bijna raken, zulks in tegenstelling met de stel lingmolens. De grondzeilers staan meestal op een molenberg, een hoogte, opgeworpen van aarde, meestal afkomstig van een in de nabijheid gelegen watervijver. Te Oosterland b.v. de thans gedempte „Brouwput". Wat het inwendige der molens betreft, is vooral het grote houten rad een staaltje van echt vakmans- werk. Een vertikale spil brengt één of twee koppels maalstenen in beweging. De bouw van een molen vergt een grote securiteit, vooral noodzakelijk door de omstandig heid, dat de molenwieken nimmer onmiddellijk kunnen worden stil gezet, voor het geval er iets tussen de raderen zou vallen. Een motor immers kan men stopzetten, maar komt er iets tussen de raderen van een molen, dan wordt het onher roepelijk vermorzeld. De molentaai Een eeuwenoude traditie is de ,Molentaal' Slechts aan weinigen is het bekend dat de molenaar, door het verschillend plaatsen der wie ken in de ruststand, uiting kan ge ven aan verschillende gemoeds aandoeningen. Heeft hij bv. de mo len stilgezet even voordat de on- Jerste wiek de vertikale stand heeft bereikt, dan is dit een teken van vreugde en geeft o.m. de verjaar dag van de mulder of van één zij ner gezinsleden aan, dan wel een bruiloft en dergelijke. Een teken van droefheid of rouw daarentegen is wanneer de onderste wiek even door de vertikale stand heen staat. Dit bij sterfgevallen of iets derge lijks in 's mulders gezin. Er zijn ook nog andere standen mogelijk, die hoofdzakelijk door een deskun dige worden opgemerkt. Zo kon in vroeger tijden de doorgewinterde molenaar zien als hij op de molen werd verwacht voor een reparatie te verrichten of iets dergelijks. Wat de versieringen aan de wind molens betreft deze zijn over het algemeen niet overvloedig. Op de askop tussen de wieken staat veel al een goudkleurige ster, zowel als op het middelpunt van het z.g. kruirad. Dan is er nog de zoge naamde „baard" van de molen, het houten schot onder de wieken dat vaak op kunstzinnige wijze is uit gesneden, en meestal de naam van de molen en het oprichtings-of bouwjaar aangeeft. Ook komen er vaak gevelstenen in de romp voor, zoals in de molen te Oosterland, al dan niet voorzien van de wa pens, resp. de namen van de mees tentijds adelijke stichters. Want zij waren het hoofdzakelijk die in vroeger tijden windmolens sticht ten, omdat zij oudtijds alleen het recht hadden van de wind gebruik te doen maken. Dit privelege noemde men het recht van dwang- malerij. Zo zijn dan de nog be staande windmolens op het eiland evenzo vele monumenten uit ver vlogen dagen, en het is te hopen dat het nog aanwezige molenbezit door restauratie en onderhoud be waard mag blijven voor het nage slacht. L. A. C. RECHTSZAKEN AMSTERDAM, 6-4. De gebroe ders Gerard en Frans T. uit Vel- sen, die vandaag precies tien jaar geleden drie bejaarde bewoners van een boerderij in Monnikendam ernstig mishandelden - zodanig dat één van hen, de 76-jarige heer P. Laan, aan de gevolgen daarvan overleed - en er daarna met een portemonnaie met 30 gulden van door gingen, zijn vanochtend door het gerechtshof te Amsterdam bei den veroordeeld tot een gevange nisstraf van acht jaar met aftrek. De rechtbank had hen in eerste in stantie tot zes jaar met aftrek ver oordeeld. Het vorig jaar pas, negen jaar na het gebeurde, Invam vast te staan dat de gebroeders T. de da ders waren van deze roofoverval. Bij de behandeling van deze zaak voor het hof ontkende Gerard hardnekkig dat hij deelgenomen zou hebben aan de geweldpleging. De procureur-generaal had tegen beiden negen jaar gevangenisstraf met aftrek geelst. Burgh gaat naar Nispen op bezoek bij NSV, waar thuis met 4-3 van werd verloren. Hoewel Burgh zich zeker niet by voorbaat gewonnen zal geven houden wij het toch op een kleine zege voor de thuisclub. Cluzona kan zijn kampioenskansen behouden door Oude Molen geen kans te geven. Voor de bezetting van de bovenste plaats is de ont moeting in Putte tussen Grens wachters en Vosmeer van het grootste belang daar beide clubs nog uitstekende kansen op de titel hebben. Te Vosmeer eindigde deze wedstrijd in een puntenverdeling, zodat wij deze maal geneigd zijn Grenswachters de beste papieren te geven. De Schutters maken voor eigen publiek een goede kans op de volle buit tegen Halsteren. AFD. ZEELAND. In de le klas E staat er voor de Zierikzee-re- serves bij het bezoek aan Burgh II veel op het spel. Verliest Zierikzee II, zoals de eerste maal te Burgh, deze wedstrijd dan is Brouwersha ven kampioenWint Zierikzee II daarentegen dan blijft het afwach ten wat Brouwershaven in de nog te spelen wedstrijd tegen Dreischor gaat doen .Zondag geven wij Zie rikzee II een goede kans revanche te nemen voor de eerder geleden nederlaagIn de 2e klas C wordt de competitie afgesloten met de ontmoeting tussen Brouwershaven II en SVOWK II waarbij wij de Brouwenaren de beste kansen ge ven. ZATERDAGCOMPETITIE. In de le klas gaat MEVO zijn laatste wedstrijd spelen, en wel op het sportpark „Bannink" tegen SVD waar uit met 6-0 van werd verlo ren. Ondanks deze zware neder laag geven wij de oranje-witten toch de beste kansen tegen de club uit Driewegen. Weet MEVO deze ontmoeting in winst om te zetten dan komen zij definitief in het be zit van de 4q plaats op de rang lijst. Veere staat voor de moeilijke opgaaf in de thuiswedstrijd tegen Temeuzense Boys minstens de helft van de inzet te bemachtigen om de beslissingswedstrijd tegen Colijnsplaatse Boys, om uit te ma ken wie er gaat degraderen, te ont lopen. Wij houden het op een zege voor de Boys. Hoek start als favo riet in het treffen tegen Kapelle. In de 2e klas C geven wij WIK te gen Zeemeeuwen een uitstekende kans de puntjes op Kerkwerve te houden. In de 3e klas C zou Burgh IV de competitie wel eens kunnen besluiten met een overwinning op SINOTO. JUNIOREN. In groep B VIII gaat WIK B I de winst binnenhalen tegen Zeemeeuwen B I, MEVO B I zien wij thuis de winst binnenha len tegen Brouwershaven B I, ter wijl Renesse B I de beste troeven in handen heeft tegen Burgh B I. In groep B IX kan SINOTO B I zich definitief in liet bezit van de 2e plaats stellen door thuis van Zie rikzee B II te winnen. MEVO B II gaat het met de beste kansen opne men tegen Zierikzee B III. Om de vijfdaagse werkweek in het bouwbedrijf DEN HAAG, 5-4. Van de in de raad van bestuur Bouwbedrijf samenwerkende werkgeversorgani saties en de centrale commissie bouwnijverheid, het overkoepelend orgaan der werknemersorganisaties werd de volgende mededeling ont vangen: „Heden 2ouden de werkgevers- en werknemersorganisaties in het bouwbedrijf met het college van rijkabemiddelaars een bespreking hebben betreffende de datum van ingang van de verkorte werkweek. Op het laatste moment is deze be spreking telegrafisch door het col lege van rijksbemiddelaars om niet nader bekende reden met een week uitgesteld". Vliegen onder invloed In Montreal zal dezer da gen een man terechtstaan wegens het besturen van een vliegtuig terwijl hij on der de invloed van alcohol verkeerde. Na het nuttigen van bijna een gehele fles wijn en. wat whisky was hij met zijn Piper Cub opge stegen om eerst een uur la ter tot het besef te 'komen waar hij was. Overigens zette hij het toestel veilig aan de grond. m „De Franse regering heeft van daag in een officieel communique gezegd, dat de Algerijnse vredesbe sprekingen" door toedoen van de F. L. N. (Het Algerijnse nationale bevrijdingsfront)" niet op 7 april in Evlan zullen beginnen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 5