Zierikzee „verloor" 75 jaar geleden de brug aan het Kraanplein I Eig. igen bejaardensoos voor Serooskerke donderdagmiddag geopend KLETSKOEK Het was burgemeester jhr. R. J. H. Q. Röell die in zijn toespraak deze op 1 januari 1959 vastgestelde cijfers noemde: 35 mannen en vrou wen van de 189 inwoners, dat wil zeggen 19 a 20 procent van het to taal, was op die datum in Seroos- kerke 65 jaar of ouder. Het lande lijk gemiddelde is ook vrij hoog, maar bedraagt toch nog geen 10 procent! Met gTote dankbaarheid kon de initiatiefneemster, mevrouw N. J. Röell-Cramer, in haar openings woord op deze middag dan ook constateren dat het nu dan toch eindelek zover is gekomen, al rees de gedachte aan een eigen sociëteit eerst twee maanden geleden. Uit de snelle totstandkoming blijkt wel het enthousiasme en de voortvarendheid waarmee het be stuur, n.l. de dames C. C. v. Liere- Saman, C. Koppenhol-Smallegange en N. J. de Rijke-Geluk de zaken hebben aangepakt en dank zij de financiële steun van de Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel Werk en kerkelijke en particuliere hulp, inderdaad een eigen ontmoetingsmogelijkheid voor de bejaarden hebben weten te rea liseren. Blijdschap over deze vlotte gang van zaken overheerste in de speech van mej. W. J. H. Westera van de Stichting Zeeland, die met veel plezier een koekje nam uit de enorme met een fraaie strik ver sierde „soos-trommel", welke haar met een geroutineerd gebaar door de krasse heer De Blonde werd voorgehouden waarmee de soos officieel en origineel was „inge- snoept". Mej. Westera hoopte dat dit eerste koekje het begin zal zijn van vele feestelijke uurtjes. Zij sprak vervolgens woorden van lof tot mevrouw Röell, die met veel enthousiasme haar idee op anderen wist over te brengen, hetgeen zelfs effect had bij de Stichting Zeeland, met als resultaat een extra bij drage uit de Zeeuwse collecte. Mej. Westera wees verder op het prac- tische belang van het bejaarden- werk, dat ook op het platteland van groot nut is, want hier is bij de bejaarden even goed behoefte aan onderling contact als in de steden. Met de wens dat het „maar spoe dig vol zal zijn" bood mevrouw I. van Citters-Bolomey namens de oudste Westhoekse bejaardensoos (die van Burgh) een handig busje aan, waarvan de bestemming dui delijk werd door een bekende gleuf in de bovenzijde. „Om op de juiste momenten voor de dag te halen, op te hangen of onder laat BUISMAN een handje helpen voor koffie op z'n best! (ook als 'l poederkoffie is) de neus te houden", zei mevrouw v. Citters, die na vijf jaar bejaar- denwerk blijkbaar wel weet dat na de oprichting van een soos de moei- lijkheden soms pas beginnen Gelukwensen werden hierna ge sproken door burgemeester jhr. Röell, ds. L. Boer te Haamstede, de directrice van het Haamsteedse rusthuis mej.- A. van Felius, en de presidente van de afdeling Noord- welle van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen, mevr Elen- baas-Kik. Voorzien van thee en koekjes en na het zingen van het Zeeuwse volkslied, begon hierna voor de be jaarden een eerste eigen en opge wekte soosmiddag, waarop vooral genoten werd van fraaie kleuren dia's van de heer J. P. C. Boot te Burgh. „DE BRUG AAN DE KRAANE" Eerste mi(ldag werd gezellig „ingesnoept" Ingezonden mededeling SEROOSKERKE, 6 april. Niet alleen voor de 93-jarige heer Jan de Blonde of zijn 65-jarige zoon Marinus, maar voor alle be jaarden van Serooskerke was het donderdag een grote dag. Een eigen soos voor de bejaarden van „Seroos"! Geen wonder dat er op deze prachtige voorjaarsdag blijdschap heerste in het dorp en vooral in het Dorpshuis, waar de bejaard(st)e heer De Blonde bij de officiële opening van de sociëteit zo nuchter assis teerde al was het zijn dagelijks werk. En bij alle vreugde leek het of de heer De Blonde er op deze wijze aan herinnerde, dat een eigen bejaardensoos toch zéker in Seroos kerke niet langer had mogen ontbreken, want deze tot 1 jan. j.l. kleinste Zeeuwse gemeente heeft verhoudingsgewijs de meeste in woners boven de 65 jaar. Dit jaar is het drie kwart eeuw geleden, dat Zierikzee de de Oude Haven overspannende witte brug by het Kraanplein, in de volks mond „de brug aan de Kraane" ge noemd, „verloor". Inderdaad was het etetisch gezien een enorm ver lies, maar toch moet het verloor tussen aanhalingstekens, omdat het verlies tenslotte ging met goedvinden van het stadsbestuur. Men had - met andere woorden - de brug ook kunnen laten staan, maar de afbraak in 1886 was voor loper van de demping van een deel der Oude Haven, tot aan het thans nog resterende stuk, in 1890. Ken nende intussen de 19e eeuwse op vattingen, gevoegd bij de materiële armoede, waarmede ook het stads bestuur had te kampen, kan men zich indenken hoe men destijds de afbraak - zo goe^ als de demping - onvermijdelijk vond. De Oude Ha ven was sterk aangeslibd en de geur, vooral in de warme zomer tijd, moet verre van aangenaam zijn geweest. Geld voor baggeren was er niet. Lang onbegaanbaar Overigens was voor het feitelij ke jaar van de afbraak, de brug reeds vele jaren onbegaanbaar, GUNSTIGE GANG VAN ZAKEN Raad van bestuur Reinigingsdienst „Duiveland" vergaderde Sluitende rekening 1960 en reserveringsbedrag DUIVELAND, 6-4. In de donder dagavond onder voorzitterschap van burgemeester A. A. van Eeten gehouden vergadering van de raad van bestuur van de Reinigings dienst Duiveland, waren alle deel nemende gemeenten vertegenwoor digd. De voorzitter deelde mede dat van de gemeenten Wester-Schou- wen en Bruinisse een schrijven was ingekomen, waarbij werd ver zocht de route van de wagen iets om te leggen, waardoor het aantal uitgegeven emmers kan worden uitgebreid, in Westerschouwen met 15. In Bruinisse betreft het de rijks weg en de Buurtschap Zijpe. Voorheen ontdeden de bewoners zich daar van hun vuil door het in het vaarwater Zijpe te storten, die ter plaatse meer dan 20 meter diep is, maar de politie heeft daar voor enkele processen verbaal op gemaakt, omdat het niet mag. De uitbreiding komt neer op 23 woon huizen en 3 bijzondere gebouwen. Vier emmers die bij controle van de emmervoorraad spoorloos waren verdwenen, werden door de betrokken gemeenten aan de dienst vergoed. Tot zijn genoegen kan de voor zitter mededelen dat de nieuwe ge meente Brouwershaven besloot de achterstallige gelden van de oude gemeente Noordgouwe te voldoen. Zoals bekend had de gemeenteraad van de voormalige gemeente N.- gouwe voor de opheffing besloten, de vordering niet te erkennen. Verder deelde de voorzitter mede, dat de rekening 1960 sluit met een batig saldo van f 916,89, terwijl een bedrag van f 6800,kon worden gereserveerd en overgeboekt naar de kapitaalrekening. De aanwezigen spraken hun-vol doening uit over dit buitengewoon gunstige resultaat. De heer van der Doe drong er op aan thans niet verder te reserveren. Hij wenste in geen geval verhoging van de bijdrage per emmer. De overige afgevaardigden sloten zich hierbij aan. maar volgens de voorzitter lag het kweken van een grotere re serve niet in het voornemen van het bestuur. Om een verhoging van de bij drage te ontgaan is vorig jaar de afschrijvingstermijn van de auto verlengd van 7 jaar op 10 jaar. Wethouder van der Klooster (Wester Schouwen) was destijds van mening dat een afschrijvings- duur van 10 jaar voor een roltrom- melauto te lang is, maar het be stuur zei dat dit zeker niet het ge val is. De roltrommelauto Burgemeester A. H. Vermeulen (Brouwershaven) heeft onlangs nog een persoonlijk onderzoek naar de toestand van de auto ge daan en alles prima in orde bevon den. Zoals uit de toelichting bij de 3c begrotingswijziging blijkt, is men genoodzaakt geweest de mo tor te vernieuwen. Motor zogoed als hèt andere mechanisme zullen het nu zeker nog 5 jaar uithouden, waarna de 10-jarige periode zal zijn afgesloten. Burgemeester Vermeulen is zeer tevreden over de wijze waarop de auto door het personeel wordt on derhouden. De 6e wijziging begroting 1960 (slotwijziging) en de 3e wijziging begroting 1961 worden goedge keurd. De laatste begrotingswijziging was nodig omdat de auto enige we ken geleden in Bruinisse door zijn lagers zakte. Na rijp beraad werd toen besloten niet te reviseren, maar een geheel andere revisie- motor te plaatsen. Dit vergde een hogere raming van f 3200,maar men heeft nu ook weer een prima auto. Weliswaar wees de kilometerteller maar een afstand van 120.000 km. aan, doch omgerekend (omdat de motor zo veel stationair draait), is de feite lijk afgelegde afstand wel 500.000 km. Besloten werd de 5-daagse werk week in te voeren. In het vervolg zal men dan niet meer zaterdags maar 's woensdags naar Renesse rijden. Elk personeelslid kan dan om de andere week vrijnemen. Ook de tijd van werken op de vuilnisbelt verandert dan. De heer L. van der Klooster werd tot lid van het dagelijks bestuur benoemd. Scheepvaartberichten Alchiba, 6-4 te Djibouti. Wonogiri, 5-4 van New Orleans naar Philadelphia. Alphacca, 6-4 te Syracuse. Samarinda, 7-4 te Mtwara. De puzzelprijswinnaars Hieronder vermelden wij de prijs winnaars van de puzzel van vorige week, de Paaspuzzel, waarvoor zeer grote belangstelling bestond Hij leverde een record aantal inzendin gen op. De kaartjes gaan naar: de heer Th. Blommaert Krepelstraat 22, Zierikzee. Het pocketboek is bestemd voor: mevr. C. J. Barendse-Steenpoorte „Padhuis" 1, Oosterland. In verband niet ziekte van var- schillende personeelsleden,, werk zaam aan het bureau, dat ons de puzzels levert, heeft de nieuwe puz zel ons niet tijdig bereikt, zodat wij deze week - zij het tot onze spijt - moeten overslaan. Een veertiental Afrikaanse en Aziatische landen heeft donderdag een ontwerp-resolutie b« de alge mene vergadering ingediend, waar in wordt voorgesteld een commis sie van zeven leden in het leven te roepen, welke de Kongolese leiders moet helpen om tot een verzoening en een einde van de politieke cri sis in hun land te komen. wegens de slechte toestand, waarin hij verkeerde. Veel hartzeer heeft men er toen wellicht helaas ook niet om gehad. Een voor die tijd nog zeer dui delijke foto - destijds uitgegeven als prentbriefkaart - werd ons van bevriende zijde ter hand gesteld. Men ziet daarop de brug nog in volle glorie. Op de achtergrond ziet men het oude Corneliahuis. Het gebouw van de Rotterdamse Bank was er toen nog niet. De ge vels intussen blijken overigens merkwaardig gelijk te zijn geble ven. Men lette ook op de fraaie begroeiing in dit deel der stad. Edele en grootmoedige lieden schrijven briefjes met de aanspo ring de gemeentelijke bestuurs- kwesties op Schouwen-Duiveland" op dit (cursieve) plekje in de krant ter sprake te brengen. Dank U wel, edele en grootmoedige lieden voor deze verbijsterende tip, want het zijn allemaal nogal ernstige zaken en Eilandman moet „neutraal" zijn, het misselijkste woord dat ooit is uitgevonden. Over een andere boeg dus maar met de politieke kwesties Eilandman is eenmaal met een Brouwse garnalenboot uitgevaren „de breeë veertien" op, tot aan Zandvoort en 's morgens vroeg ver trokken, tegen de avond weer te ruggekeerd. Wie toen Brouw had zien liggen, zo mild en vredig in het licht van de late dag, zou het wel uit zijn hoofd laten ooit nog boos te zijn op de stad van Vader Cats. Te Zonnemaire heeft Eilandman eens een intiem feestje meegemaakt ten gemeentehuize, met de vriende lijkste mensen van dfi hele wereld vreedzaam rond de groene tafel, waarop kleine glaasjes stonden. Wie toen aan die tafel heeft gezeten en van die glaasjes heeft genipt, zal het wel uit zijn hoofd laten ooit nog boos te zijn op het dorp, dat pro fessor Zeeman heeft voortgebracht. Te Dreischor heeft Eilandman de autoriteiten eens zien ruiken aan het bouquet van het rioolwater om daarna het gezelligste anti-vuïlwa- terfeest mee te maken, dat ooit er gens is gevierd. Te Noordgouwe waren er weer andere dingen; het steen voor steen bloot kappen van de muren der kerk, die zo subliem staat te pralen in het dorpscentrum of een bar leutige bijeenkomst van de Culturele Vereniging. Te Oos terland kent Eilandman twee be jaarden, die hem - na een gesprekje - hebben uitgewuifd en hem en zijn familie tot drie keer toe het beste voor de toekomst hebben gewenst. In Nieuwerkerk hoort hij regelma tig het ,po po po' 's avonds uit de tuba's van Oefening en Uitspan ning' komen en dat vertedert vrienden. Ga dus maar eens boos worden, ook al zijn er in Duiveland twee gemeentehuizen en wordt er nu ook een derde ingericht. Waarom dit hier gezegdAch, laten we ons Schiller's oproep tot eensgezindheid herinneren en aan de goede dingen denken en er over praten. Geen leuzen kalken en boze woorden in de mond nemen, niet op hartstochten drijven of denken dat „wij" beter zijn dan een ander. Want dat is toch nooit waar. On politieke kletskoek allemaal? In derdaad, maar U drinkt toch ook koffie, kijkt naar het voorjaarsgeel in de tuinen of luistert naar de branding van de zee? Nou dan! EILANDMAN BURGERLIJKE STAND Zierikzee Overleden. 2 april: Jan Vier gever, 95 j., gehuwd geweest met Johanna Jacoba van Oeveren. KERKNIEUWS Wtfziging predikbeurten Ger. Kerk Brouwershaven: zon dag a.s. 10 en 2.30 uur ds. v. d. Meulen van Sprang - Kapelle. Ook in de foyer van de Opera in Parijs, rookt men KENT. Internationaal meest gevraagde filtersigaret met de beroemde lichtblauwe micronite filter. Ingezonden mededeling In Nederland fl.- per 20

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 3