MOEDER WORDEN... WAT IKT 01 BUT Commissie kwam met plan ter tafel inzake de contributieregeling M- :S:,/ HEERLIJK OM SAMEN IETS TE DOEN Zivaluivtjes bouwden eigen zinvol nestje in Capelle Uitgestrekte kale polders - jagende wind en striemende regen: Schouwen-Duiveland in de voorbije winter. De meisjes van het jeugdclubje „De Zwaluw" - correspondentie adres Zwanenburgsewcg 1Capelle bij Zierikzee - kennen dit beeld. Niet alleen van het dagelijkse schoolgaan, maar ook van vele zater dagmiddagen. Zaterdagmiddagen die sinds september vorig jaar veel zijn gaan betekenen voor dit kleine maar hechte groepje. De gezelligheid van het samen bezig zijn, allicht die pik je mee, maar iets maken voor andere kin deren, minder bedeelde, daar is 't de meisjes van „De Zwaluw" uit eindelijk om begonnen. En is 't niet heerlijk om samen iets te doen voor kinderen die in moeilijke om standigheden verkeren? Dan denk je immers niet aan regen of kou! Zelfs, al ben je net als Anna van Damme nog maar acht en is 't van het Diepe Gat bij Ouwerkerk nog een flink stuk naar de Zwanen- burgseweg. Zwanenburg sew eg 1, dat wil zeg gen de boerderij van de heer P. Flikweert. Hier zijn in de huiska mer de veertiendaagse middagen van de zwaluwtjes. De veertienja rige Jannie Flikweert, oprichtster en leidster van het clubje en haar zusje Cobie hebben schaar en lijm pot al klaar staan als de andere meisjes komen. Want ze zijn er nog maar net - Gretha en Corrie Bil van Pikgat bij Zierikzee en Mattie en Anna van Damme uit Ouwer kerk- of het knippen, plakken en naaien begint weer. En aan het eind van de middag worden dan weer enige puzzels, poppetjes of wat figuurzaagwerk voorlopig op geborgen - het begin van een nieu we zending voor het Jeugd Rode Kruis. Kortgeleden nog hebben de meisjes een flinke hoeveelheid kant en klaar materiaal verzonden. Dat dit zeer op prijs werd gesteld blijkt wel uit het volgende briefje: „We zijn erg blij met het toegezon den speelgoed, de puzzels, kalen- dertjes, figuurzaagartikelen en poppenkleding. Wij zullen hier zo spoedig mogelijk een bestemming aan geven via het Jeugd Rode Kruis Rampendepót, hetgeen bete kent dat deze artikelen ten goede zullen komen aan kinderen die bij voorbeeld door een ramp in moei lijkheden zijn gekomen. Nogmaals hartelijke dank!" Wie denkt dan nog aan een beetje inspanning als je moeite op deze wijze wordt beloond? Zeker niet de jeugdclub ,J)e Zwaluw". Janniey Cobie, Gretha, Corrie, Mattie en Anna weten immers, net als alle kinderen uit de lage pol ders en dorpen van Schouwen-Dui- veland, maar al te goed wat een stukje speelgoed, of een pop in don kere dagen kunnen betekenen. La ten we daarom met het Jeugd Rode Kruis hopen dat er in Capelle nog heel veel zal worden geknipt en geplakt! Scooterrijder verongelukt DOETINCHEM, 6-4. Donderdag- morgen tegen half tien is te Vet- huizen, gem. Bergh, de 23-jarige H. J. van Noort dodelijk verongelukt. Hij kwam per scooter vanaf Vet- huizen naar Wijnbergen en heeft vermoedelijk te laat een vracht auto opgemerkt, die uit een zijweg van Terborg kwam in de richting Zeddam. Het slachtoffer, afkomstig uit Netterden, gem. Gendringen, was ongehuwd. HEENVLIET. Door een snelle uitslaande brand, die gretig voed sel vond in een voorraad polyester en hout, -is donderdagmiddag de jachtbouwloods van d'e scheeps werf „De Visser" te Heenvliet to taal in de asg elegd. De brand brak omstreeks half vier uit. Naar ra ming bedraagt de schade 150.000 gulden. TONEEL EN FILM Zee-oorlogsfilm met weekeinde in Concertzaal De Concertzaal opent het week einde-filmprogramma met de zee oorlogsfilm „Doorbraak by Scapa- Flow", een reconstructie van de penetratie, in de bocht van Scapa Flow, de grootste haven van de Engelse vloot met de Duitse U- boot „U 47". Bevelhebber van de „U 47" was kapitein-luitenant ter zee Prien, die zyn duikboot inderdaad de ha ven weet in te brengen en een dag later twee slagschepen van de En gelse vloot tot zinken brengt. Prien intussen komt voor een gewetens conflict te staan, vooral door toe doen van een jeugdvriend van hem, de predikant ds. Kille, die het Hit- Ier-regiem zoveel mogelijk nadeel poogt te berokkenen. De predikant maakt tegenover hem rake opmerkingen en dat maakt Prien onzeker. Hij trekt er steeds op uit met zijn duikboot, maar zijn nervositeit groeit. Prien ontmoet zijn jeugdvriend nog een maal in een Franse gevangenis, als hij de dominee voor zijn executie staat. Prien komt komt tot bezin ning. Nog eenmaal wil hij uitva ren en er - hoe dan ook - mee stoppen. Deze tocht echter wordt de laatste. Engelse zeestrijdkrach ten vernietigen de Duitse duikboot en niemand ontkomt. „Band of Angels" „De slavin van Pointe du Loup" is de vertaling van de film-(titel) „Band of Angels", de tweede film van volgende week. met Clark Ga ble en Yvonne de Carlo in de hoofdrollen. Het meisje Amantha Starr wordt verkocht als slavin. Zij wordt gekocht door Ramish Bond en gepromoveerd tot „vrouw des huizes" met eigen apartemen- ten. De speciale behandeling, die de eigenaar zijn slavin geeft, wekt al lerlei haatgevoelens op, waaraan de intrige voor het verhaal is ont leend. Geschokt vlucht zij weg van de plantage, maar keert terug ge dreven door liefde voor haar baas. Dan komen de noordelijke legers opzetten en als van alle kanten ge vaar dreigt, wordt voor meester en slavin toch nog de weg geopend naar een betere toekomst. In hotel Bom te Haamstede gaat de hier reeds eerder besproken griezelfilm: „De Mummie". Prehistorische beschaving in Syrië DAMASCUS, 6-4. Dr. Seltni Ab- doel-Hak, algemeen directeur voor oudheidkunde van de Syrische pro vincie van de V.A.R., heeft ver klaard dat de prehistorische be schaving in Syrië reeds van 500 duizend jaar geleden dateert, en niet „pas" van 100.000 jaar geleden zoals tot nog toe werd aangenomen. Dr. Abdoel-Hak gaf de mening weer van dr. P. Glazema, directeur van de rijksdienst voor het oud heidkundig bodemonderzoek te Amersfoort en specialist op het ge bied van de prehistorie,, die een bezoek heeft gbracht aan de Sy rische provincie. Het menselijke ras, dat destijds het gebied van de Syrische provincie bevolkte, zou reeds een ver gevorderde bescha ving gekend hebben ten opzichte van andere volken die in die tijd leefden. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Beekbergen (vac. J. Veen): J. N. de Ruiter, Leiden; door de Gen. Synode als pred. voor buitengew. werkzaamheden (gees telijke verzorging in Duisburg- Ruhrort): kand. T. Schot, Rotter dam. Aangenomen naar Wierden (toe zegging): G. Westland, Driesum. Bedankt voor Wezep: W. van Tuyl, Rijssen. Ger. Kerken Beroepen te Oostvoorne: kand. J. de Waard, Rijsoord; te Abcoude: kand. J. de Waard, Rijsoord; te Siddeburen: J. Wolven, Urk; te BenschoprIJsselstein: F. J. Schol ten, Oosterend op Texel. Ger. Gemeenten Beroepen te Borssele: K. de Gier. 's-Gravenhage. Ingezonden mededeling Sportoiitmoeting R.H.B.S. Middelharnis— Zierikzees Lyceum Begunstigd door bijzonder goed weer vond donderdag voor de tweede maal een sportontmoeting plaats tussen de RH.BS. uit Mid- delharnis en het Zierikzees lyceum. VOLLEYBAL 's Morgens werd in de gymnas tiekzaal begonnen met een volley balwedstrijd voor de jongens. De Goereeërs toonden zich technisch en taktisch superieur, en wonnen met 4-1. (6-15, 15-13, 8-15, 7-15, 9- 15). Bij de meisjes werden echter de rollen omgekeerd. De gasten had den lang tijd nodig om zich enigs zins aan te passen en gingen op hun beurt met 4-1 ten onder. (15-1, 15-12, 15-7, 15-11, 12-15). HANDBAL 's Middags verhuisden spelers en supporters naar het sportpark „Bannink", dat door een brandend zonnetje bespeelbaar gemaakt was. De handbalwedstrijden tussen de jongens toonde hetzelfde beeld als bij het volleybal. Middelharnis ze gevierde met 5-1. Wie nu ver wachtte dat de Zierikzeese meisjes hiervoor wraak zouden nemen kwam bedrogen uit, want in een slappe wedstrijd, waarin weinig en bovendien slecht werd geschoten verloren zij met 1-0. VOETBAL De voetbalwedstrijd vormde wel het hoogtepunt van deze sportdag. Er vielen vele doelpunten, mede door het feit dat er op het junio- renveld gespeeld moest worden. Middelharnis nam een 2-0 voor sprong, welke echter weldra inge lopen werd tot 2-2. Opnieuw lie pen zij achteruit naar 4-2, met wel ke stand gedraaid werd. Nu kwam het lyceum weer opzetten en slaag de er opnieuw in gelijk te komen (4-4). Even slaagden de gasten er nog in een voorsprong te nemen (5-4), maar vlak voor het einde werd het nog 5-5, een stan^ waar mee beide partijen tevreden kon den zijn. In de aula van het lyceum werd er nog wat gedanst en nagekaart, terwijl de voorzitter van het sport- bestuur de zegevierende gasten ge lukwenste en een beker beloofde. Ingezonden mededeling Dit Is de titel van het nieuwe boek van Dr. W. de |<ok. Alles over zwangerschap, geboorte, babyverzorging en kleuter- opvoeding. Dit waardevolle boek (184 pagina's In fraaie omslag) krijgt U ten geschenke bij aanschaffing van een BABYSET DE LUXE De Nederlanders sparen nog veel AMSTERDAM, 7-4. Voor de grote plaatselijke spaarbanken heeft maart 1961 merendeels hogere spaaroverschottenopgeleverd dan dezelfde maand 'van het vorige jaar. Bij de spaarbank voor de stad Amsterdam was het inbreng- overschot f 1,8 min., f 700 000 meer dan in maart 1960. De inleg bedroeg f 10,2 min. De uitgaven voor Pasen hadden een grote invloed op de te rugbetalingen, die een recordhoog te van f 8,4 min. bereikten. De bank is thans aan 351.658 spaarders f 236,0 min. verschuldigd. AFGELAST... TOCH DOORGEGAAN ZIERIKZEE, 6-4. In Dreischor is men bepaald niet erg voor aanne men zonder meer - zelfs niet al wordt iets door de radio officieel aangekondigd. En dat dit zijn goe de kant heeft is vorige week ge bleken toen via de radio werd om geroepen dat het paas-korfbaltoer- nooi van „Alliance" in Roosendaal vanwege de gesteldheid van de ter reinen geen doorgang zou vinden. Alle verenigingsfunctionarissen op Schouwen schrokken op, bussen werden afgezegd en spelers meege deeld dat de reis niet door kon gaan Zo niet in Dreischor. Daar tele foneerde men met Roosendaal en werd de mededeling verkregen dat het radiobericht te vroeg was afge geven en dat het toernooi wel de gelijk doorgang zou vinden. Drei schor zocht onmiddellijk kon takt met de verenigingen in Burgh, Sir Jansland, Zierikzee en Nieuwerkerk waar men juist bezig was de leden van het nieuws in kennis te stel len. Men toog echter direct op pad om afgezegde spelers en bussen weer op te trommelen eru het werd een geslaagd toernooi. Bij aankomst in Roosendaal bleek dat alleen ,Ve- locitas' verstek had gaan. Onderzoek van bloedvlekken De Japanse medisch hoog leraar Tetsoeo Jo heeft tij- dens een medisch congres verklaard een methode te hebben gevonden om aan de hand van bloedvlekken het geslacht van de per soon, van wie het bloed af komstig is, vast te stellen, zelfs al zijn de vlekken vier maanden oud. STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE Topsterren van de fzwarte schijf komen Onder auspiciën van een stedelijke radio- en televisiehandel (Radio Weltevreden) komt een aantal top sterren van de .zwarte schijf", de grammofoonplaat naar Zierikzee. Zij zullen optreden in een show, die gehouden wordt in de Concertzaal op woensdag 12 april. Het optreden is ge-annonceerd van „The Blue Diamonds", Mieke Telkamp, de „Zangeres zonder naam", Tobi Rix, Wim Burger en het kwartet Harry de Groot. Zonder twijfel een veel belovende avond voor jong en oud. BURGB De aannemer de heer J. C. Bijkerk alhier, heeft de bouw van vijftien woningen voor de N.V. Smit-Bolnes in het Maltaplan te Zierikzee aangenomen. Eerste Koebel-gasten Voor de Koebel is de verhuur dit jaar wel zeer vroeg begonnen. Deze week was er een r.k. meisjes-inter naat uit Brussel, dat met ongeveer 45 meisjes als eersten het gebouw in beslag namen. De meisjes in hun groene pakjes met gele dassen wa ren een aanwijzing dat het zomer seizoen snel nadert. WESTERSCHOUWEN Opening scholen De opening van de twee open bare lagere scholen, n.l. die te Burgh en te Noordwelle, zal niet - zoals gemeld - geschieden door bur gemeester Röell, maar door de in specteur bij het L.O., mr. L. G. Wolff. KERKWERVE Eerste zitting Coöperatieve Raiffeisenbank Dinsdagavond j.l. vond de eerste zitting plaats van de Coöperatieve Raiffeisenbank „Zierikzee en Om geving" in het Groene Kruisge- bouw hier ter plaatse. Uit de reacties is wel gebleken dat deze zittingen, die regelmatig tweemaal per week zullen plaats vinden, zeer op prijs worden ge steld. Gezien de belangstelling op deze eerste zitting zullen deze zeker aan een grote behoefte voldoen. Als attentie werd op het boekje van de eerste spaarder van deze avond een gratis inleg bijgeboekt. BROUWERSHAVEN Een jeugdige inwoonster van de (nieuwe) gemeente Brouwershaven won met een puzzel in een landelijk dagblad een topprijs van ruim f 12000. Verwachting tot zaterdagavond: Koel weer Nu en dan opklaringen en op de meeste plaatsen droog; in de nacht en ochtend hier en daar mist; zwakke lot matige wind uit noor delijke richtingen; dezelfde tempe raturen als vandagg °f iets lagere. 8 april. Zon op 6.00, onder 19.25. Maan op 2.15, onder 11.10. 9 april. Zon op 5.58, onder 19.26. Maan op 3.05, onder 12.18. 10 april. Zon op 5.56, onder 19.28. Maan op 3.47, onder 13.32. Laatste kwartier: 8 april te 11.16. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 8 april 8.05 v.m. 9 april 0.09 v.m. 10 april 10.38 v.m. 20.22 n.m. 21.33 n.m. 23.11 n.m. BROUWERSHAVEN: 8 april 7.36 v.m. 20.08 n.m. 9 april 8.42 v.m. 21.25 n.m. 10 april 10.10 v.m. 23.05 n.m. Doodtij: 10 april. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 7-4. Het K.N.M.I. deelt mede een front met aan de ene zijde warme tropische lucht en aan de andere minder zaejhte maritieme lucht drong donderdagavond van de Noordzee uit ons land binnen. Na dat het front enkele onweersbuien veroorzaakte kwam het boven het midden van het land vrijwel tot stilstand en vrijdagochtend regende het er langs in een klein gebied dat zich uitstrekte van de provincie Brabant naar Drente. Aan het front ontstond een kleine storing die naar Denemarken trok. Overigens zijn de barometers in West Europa gaan stijgen en nadert er van de Britse eilanden een hogedrukgebied; Dit heeft een stabiliserende invloed op het weer, maar tegelijkertijd treedt er een temperatuurdaling op. De temperaturen zullen morgen plaat selijk wel 10 graden lager kunnen zijn dan donderdag toen er waar den van 22 en 23 graden werden be reikt. V.V.V. BURGH-HAAMSTEDE Evenementen worden verzorgd door plaatselijke verenigingen HAAMSTEDE, 5-4. Voor de woensdagavond in hotel Bom ge houden vergadering van V.V.V. bestond zeer grote belangstelling Uit de notulen van de administra teur de heer J. D. v. Nieuwenhuize stipte de voorzitter, Jhr Röell aan, dat het met puin verharde midden pad voor Pinksteren geheel klaar zal zijn. Ook de J. J. Boyeesweg tussen Ginsterveld en C. den Boer zal summier met puin worden ver beterd. De rekening sluit in ontvangsten en uitgaven met f 11876,67, met een behoorlijk batig saldo. Namens de kascommissie adviseert de heer G. A. Felius tot goedkeuring. Uit de bespreking over het zo- merprogramma bleek dat het dit jaar een zomer wordt met evene menten die alleen door de plaatse lijke verenigingen verzorgd zullen worden. „Kasporgo" uit Goes gaat dit jaar zelf op toernee, zodat er geen buitenlandse dansgroepen komen. De voorzitter zei dat het de wens is van de vreemdelingen pro gramma's te zien die door de ge meente zelf gebracht worden. De heer v. Dalsen dacht met weemoed terug aan het kampvuur bij de Pa- senhil, waarvoor dit jaar een nieu we plaats moet worden gezocht. Hij beval verder de Schouwse Rui ters als evenement aan. Strand- wedstrijden vond de heer C. v .d. Klooster geschikt. De voorzitter merkte op dat V.V.V. hier prijsjes voor zal uitloven, doch het comité moet uit Westenschouwen komen. Het aanstellen van Jeugdleiders, (n.a.v. Kerk en Recreatie) zou in een grote behoefte voorzien. Dhr. G. J. v. d. Graaf zocht iets voor slecht weer in de zomer, doch er is hier geen enkele zaal beschik baar. Ook het achterland ontbreekt Dit doet dr. v. Zuijlen opmerken, dat het niet noodzakelijk is een at tractief achterland te bezitten. Bij slecht weer gaan de gasten uit Zandvoort ook niet naar Haarlem en we willen hier geen pendant van Scheveningen zijn. De voorzit ter stipte de mogelijkheid van een vogelexposltic aan. Dc heer Soe- ters zou een 3-tal instuif-gelegcn- heden willen zien met la-achten uit de gasten, die via de „Badcourant" gecharterd zouden moeten worden. Dccontrlbutiéregeling Hierna kwam aan de orde dc be spreking van de contributieroge- ling. In dc najaarsvergadering werd een commissie bonoemd, be staande uit de heren: dr. v. Zuijlen, G. A. Felius, D. Q. Mulock Houwer M. C. de Koster en A. v. d. Weel dat nu met een plan ter tafel kwam. We hopen hier later nog eens apart op terug te komen. De commissie is uitgegaan van een basiscontributie van f 10,met verhogingen voor de diverse groe pen. De regeling is praktisch de zelfde als die te Renesse. Dr. van Zuijlen geeft een toelichting op dé regeling. Er zitten nog genoeg moeilijkhe den in, die nog opgelost moeten worden, daarom achtte spreker het beter dat het concept eerst de le den rondgestuurd wordt. Mensen, die wel profiteren van de genoegens van de zomergasten doch geen lid van de V.V.V. zijn, krijgen geen V.V.V.-schildje aan de deur. Op een vraag van dhr. C. v. d. Klooster antwoordde dr. v. Zuijlen, dat door deze regeling de inkomsten worden verdubbeld, en dit nog amper genoeg is om het lopende werk goed te kunnen fi nancieren. De heer Felius merkte op dat de administrateur momen teel f 600.verdient en dat een normaal salaris voor deze werk zaamheden zeker f 7000.kon zijn plus een kantoor. Op een vraag van de heer H. v. d. Maas of V.V.V. de profiteurs kan verplichten lid te worden antwoordde spreker dat we in een vrij land wonen. In de Loop van april krijgen de leden de contributieregeling thuis. De voorzitter deelde verder mede dat van 2-6 juni in Antwerpen een tentoonstelling wordt gehouden, waar ook reclame voor Schouwen- Duiveland wordt gemaakt. De bouwvakvakanties en de Duitse vakanties lopen dit jaar in elkaar, wat weer extra moeilijkheden mee zal brengen. Dc rondvraag De rondvraag bracht een zee van vragenstellers In het geweer. De heer M. Quist kreeg ten antwooord dat deze zomer meer busritten door getrokken worden naar Wes tenschouwen. De heer Jac Duson merkte op dat er weer fouten in de gids zijn gemaakt; hiervoor is een supplement-lijst gemaakt. Dö statuten gaven geen toestemming tot hel stellen van tegen candida- ten bij een bestuursverkiezing, dit n.a.v. een vraag van dr. van Zuij len. De heer P. v. Dalseh gaat niet akkoord ihet het feit dat de ver- I gadering uit een voordracht van het bestuur een voorzitter moet I kiezen. Hij zou ook graag de le den uit een voordracht gekozen zien. Een en ander heeft ook de aandacht van het bestuur. De ex ploitatievergunningen voor de kampeerbedrijven zullen in dc toekomst doorlopend worden, dit °P een vraag van de heer J. v. d. Graaf. De heer J. v. d. Berge zou aan het begin van het dorp graag een bord zien met: V.V.V. Burgh- Haamstede heet U hartelijk wel kom". Tevens op verschillende plaatsen aanduidingen waar het V. V.V. kantoor gevestigd is. Ook de Plompe toren moet schoongemaakt worden, hetgeen inmiddels ge schied bleek. Verder vroeg spr. aandacht voor Burghsluis als jachthaven. De heer C. v. d. Klooster vond het diep treurig dat de bunkers en de rommel op het strand, vooral bij Toledo's Gat er nog liggen. De voorzitter zei dat Rijkswaterstaat dit nu in handen heeft en hier gaan dringender zaken voor. De heer Soeters bracht de aan dacht op de papierrommel voor de frites-zaken. „Opgeruimd staat net jes" zal hier iets aan kunnen- doen. De heer Felius zag gaarne het optreden van „Schouwens Schoon heid" buiten het eiland gesubsidi eerd. Ook aan al deze zaken wordt aandacht besteed. Weth. v. d. Klooster zei dat dé vergadering een goed verloop had en dat nog meer mensen gezamen lijk hun schouders onder de goede zaak moeten zetten. De heer Lysen wil „Schouwens Schoonheid", dat dit jaar alleen in de maanden juli en augustus wordt gedraaid, ook in het voorseizoen vertonen met subsidie van V.V.V. De administrateur deelde mede dat vanaf 1 januari 3000 folders zijn verzonden en 380 inlichtingen ztjn verstrekt. Hij vestigde de aan dacht op de mogelijkheid een nog betere opgave aan hem le verstrek ken over de bezetting van de pen sions. Tot slot deelde de heer J. v. d. Berge nog mede dat bij het optre den van de film „Schouwens West hoek" in Arnhem een kleine puzzle was verwerkt ntet als hoofdprijs een veertiendaags verblijf met alle mogelijke comfort in dc Westhoek. Twee meisjes waren zo gelukkig deze prachtige reclame-prijs te winnen. Hierna sloot de voorzitter deze lange vergadering.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 2