DE ZIERIKZEESCHE COURANT Overleg Kennedy en McicMillan V.S. STEUNEN VORMING VAN POLITIEKE GEMEENSCHAP IN WEST-EUROPA Rumoer" De kernproeven Belgische kabinetsformateur: Na-oorlogse groei Hoogovens in 1960 onverminderd doorgezet DE VER. STATEN EN DE NAVO Nieuwe staat in Kongo Veerse vloot voor het laatst de haven uit Epidemie in Ethiopië Meer troepen naar Europa en Verre Oosten Algerijnen in Parijs actief VRIJDAG 7 APRIL 1961 117e jaargang No. 18952 ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij vJh. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 WASHINGTON, 6-4. De V.S. z(Jn bereid de vorming van een poli tieke gemeenschap in west-Europa, waaraan Engeland met de zes lan den van de Europese gemeenschap pen zou deelnemen, aan te moedi gen. Dit is volgens welingelichte Amerikaanse kringen de conclusie, die uit het overleg van president Kennedy en premier MacMillan over economische vraagstukken kan worden getrokken. Het Amerikaan se staatshoofd zou een zo groot be lang aan de versterking van west- Europa hechten, dat h|j bereid zou z|jn de handelsnadelcn van een uit breiding van de E.E.G. op de koop toe te nemen. MacMillan schijnt te hebben dui delijk gemaakt, dat Engeland de politieke doeleinden van het Ver drag van Rome wil aanvaarden, mits de andere bezwaren van een Britse deelneming aan de gemeen schappelijke markt zouden kunnep worden overwonnen. Volgens genoemde kringen in Washington blijft de steun van de V.S. aan de E.E.G. onveranderd. Wel zou president Kennedy willen weten, in hoeverre de zes bereid zijn verder te integreren en in welke mate zij een liberale han delspolitiek tegenover derden wil len blijven voortzetten. De ant woorden op deze essentiële vragen, die binnen zes of acht maanden worden verwacht, zouden tot een wijziging in het Amerikaanse stand punt kunnen leiden. 95 Intussen is zowel in Washington als in Londen enig rumoer ontstaan over een artikel in de „New York Herald Tribune", waarin wordt ge zegd dat Kennedy tegenover Mac Millan te kennen zou hebben ge geven dat de V.S. weer ten volle de leiding van de westelijke coali tie op zich nemen. Het Amerikaanse staatshoofd zou van mening zijn dat Engeland niet langer als „goed ma kelaar" tussen de V.S. en de Sow- jet-Unie behoeft op te treden, nu de nieuwe Amerikaanse' regering het rechtstreekse diplomatieke ver keer met Moskou heeft hervat. Zo wel een woordvoerder van het Fo reign Office in Londen als gezag hebbende kringen in Washington hebben naar aanleiding van dit be richt verklaard, dat er bij het over leg tussen de twee regeringsleiders over iets dergelijks in het geheel niet gesproken is. President Kennedy en de Britse premier hebben dondei'dag verder in een bijzonder harmonieuze sfeer gesproken over een aantal interna tionale vraagstukken en in het bij zonder de hoop uitgesproken dat te Genève overeenstemming wordt be- reikt over beëindiging van proeven met kerrfwapens en dat de Russen spoedig een antwoord zullen zen den dat een vreedzame regeling van het Laotiaanse geschil mogelijk maakt. „Honey Fitz" van de president, ge sproken over andere Zuidoostazia- tische vraagstukken, ontwapening en de toekomst van Berlijn. De besprekingen duurden onee- yeer 2% uur. In deze tijd legde het jacht een afstand van 40 km af op de rivier de Potomac. Verwacht wordt dat zaterdag na „Nieuwe figuren en gedurfd programma" BRUSSEL. 6-4. De Belgische ka- J nancien en de bestrijding van de binetsformateur, de voorzitter van (wijd verspreide belastingontdui- de Christelijke Volkspartij Theo king, herziening van de overheids TofAv.n 1fi- J Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Lefèvre, heeft donderdagavond op een persconferentie in Brussel ver klaard te zullen streven naar „een regering met zoveel mogelijk nieu we figuren en een gedurfd pro gramma". Hij weigerde in te gaan op vra gen over de formule, die hij tot basis ^zal nemen bij zijn pogingen België een nieuwe regering te ge ven. Lefèvre noemde drie punten van het programma van het te vormen kabinet, die in het bijzonder een „gedurfde" aanpak zullen behoe ven: de sanering van 's-lands fi- apparaten om het Belgische volk het vertrouwen in de democratie I terug te geven en de Waals- Vlaamse tegenstellingen, die tij dens de sociale onrust in België van de afgelopen maanden een nieuw hoogtepunt bereikten. - Militairen en veiligheidspolitie hebben donderdag stellingen inge nomen in het geb?d van Evian om de levens van plaatselijke functio narissen te beschermen, van wie velen dreigbrieven hebben ontvan gen van uiterst rechtse Fransen in Algerië. Slavernij schept altijd twee slaven: één, die de ketting i vasthoudt en één, die hem draagt. Nieuwe uniformen voor „Crescendo" Vernomen wordt dat tijdens de besprekingen is gezegd dat de voor uitzichten op een overeenkomst over een verbod van kernwapen proeven niet goed zjjn, als de Rus sen erop blijven staan dat een or ganisatie voor toezicht onder een driehoofdige leiding komt. Behalve over de kernwapenproe ven en Laos hebben de twee rege ringsleiders aan boord van het jacht IJMUIDEN, 7-4. De na-oorlogse groei van de Koninklijke Neder- landsche Hoogovens en Staalfa brieken is ook in 1960 onvermin derd doorgegaan. Blijkens het jaar verslag waren bijna alle produk- tie- en afzetcijfers van de bedrij ven in IJmuiden aanzienlijk hoger dan in 1959. In vrijwel alle bedrijfsonderde len werd op maximale bezetting gewerkt. Gemeten aan de ruwijzer - en ruwstaalproduktie was de be drijvigheid 18 pet. resp. 17 pet. ho ger. De omzet steeg met 23 pet., de kosten per ton zijn, voornamelijk door de grotere produktie, gedaald met het gevolg dat de winst met 53 pet. toenam. Een verdere vergroting van de capaciteit tot 1,9 miljoen ton ruw- staal per jaar, te bereiken in 1962, is in uitvoering. Een vergroting tot 2,45 miljoen ton per jaar zal in 1964 worden bereikt. Deze vergroting houdt een wezenlijke verandering in van het produktenassortiment, n.l. het betreden van het gebied der niet-platte produkten. De om zet aan derden nam toe van f 565,8 min. tot f 697,3 min. Ee resteert een te verdelen winst van f 28,0 min. tot f 697,3 min. Er resteert wordt, zoals gemeld, over het ver hoogde kapitaal 20 pet. divident op de gewone aandelen. Hiervan is in december j.l. reeds 6 net. als inte rim betaald, zodat een slotdividend van 14 pet. resteert. (20 pet. ook over 1959). WASHINGTON, 6-4. Het State Department heeft donderdag be kendgemaakt, dat de V.S. kwesties betreffende de Navo bestuderen, waaronder het beschikbaar stellen van Polarisraketten aan deze or ganisatie. Tot een besluit waren z|j echter nog niet gekomen. De woordvoerder van het minis terie, White, gaf commentaar op berichten, dat de regering-Kennc- dy wellicht het voorstel van de vo rige Amerikaanse regering om de Navo-raad, die in mei te Oslo zal geven, niet zal overnemen. White zei dat op de bijeenkomst van de Navo-raad, die i mei te Oslo zal worden gehouden, over kernwa pens van gedachten zal worden ge wisseld. BRUSSEL, 6-4. In Port Franc- qui. ca. 600 km. ten oosten van Leopoldstad, hebben enige leden van het centrale cn het provinciale parlement, tezamen met stamhoof den, een nieuwe staat uitgeroepen, de „Eenheid Kasai". Voorlopige hoofdstad van de staat, die ca. 1,2 miljoen inwoners heeft, is Port Francqui. Staats hoofd is de vroegere minister van volksgezondheid Gregoire Kaman- ga. Kamanga is een tegenstander van Albert Kalondji, het staats hoofd van de „Mijnstaat" zuid-Ka- sai, en heeft in diens hoofdstad, Bakwanga, gevangen gezeten. De „Eenheid Kasai" omvat het dia mant-district Tsjikapa en het dis trict Luebo. In navolging van andere korpsen op het eiland kreeg ook de harmonie „Crescendo" te Drei- schor uniformen voor haar leden. De unifor men vormden een geschenk van de burgerij bij gelegenheid van het 60-jarig bestaan der harmonie. Niet weinig trots op de fraaie in grijs uitgevoerde „pakjes" maakten de mannen van „Crescendo" een mars door de gemeente. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). Op naar Colijnsplaat GENEVE, 6-4. In Ethiopië zijn al duizenden mensen omgekomen bij een epidemie van gele koorts, zo is donderdag in Genève meege deeld door d? Liga van Rode Kruis verenigingen. De Liga heeft woensdag 20.000 doses vaccin, afkomstig van het instituut Pasteur in Dakar, naar Addis Abeba gezonden. De epidemie heerst in d? pro vincies Gemo Goffa en Kaffa in zuid-west Ethiopië en breidt zich thans naar het noorden uit. Dit is de eerste maal dat Ethiopië door een epidemie van gele koorts geteisterd wordt. VEERE, 6-4. Vrijdagmiddag om half een is de vissersvloot van Veere voor het laatst de Veerse haven uitgevaren. Ditmaal echter niet om te gaan vissen. Doel van I UCSl deze reis was de nieuwe thuisha- mee ven van de vloot, Colijnsplaat. Hoewel rijkswaterstaat vannacht om 0.00 uur het Veerschegat voor alle scheepvaart heeft afgesloten, werd voor de vissers uit Veere en enkele van hun collega's uit Arne- muiden, Tholen en Yerseke, die Veere als thuishaven hadden, van daag nog een uitzondering gemaakt De vloot, die uit circa dertig vis sersvaartuigen bestaat, wordt om streeks twee uur in Colijnsplaat verwacht. Daar zullen de vissers officieel ten gemeentehuize wor den ontvangen. I De commissaris van de koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, was bij het vertrek uit Veere aanwezig. Het gemeente bestuur van Veere maakte de reis Agrarische expositie in Leiden Nieuwe fabriek van Esso Nederland NEW YORK, 6-4. Esso Neder land, een dochtermaatschappij van De Standard Oil Company (New Jersey), heeft donderdag te New York plannen bekendgemaakt voor de bouw van een nieuwe chemi sche fabriek voor olieproducten b|j Rotterdam. De bouwkosten van de fabriek zullen zeventien miljoen dollar bedragen. De maatschappij deelde mee dat de fabriek een capaciteit van 220. duizend metrieke tonnen per jaar I zal hebben. Zij zal één van de grootste ter wereld en de grootste i van haar soort in Europa zijn. Dit jaar zal nog met de bouw worden begonnen. Verwacht wordt dat de fabriek half 1963 zal zijn voltooid. Nieuwe hoofdstad voor Japan TOKIO, 6-4. Het verkeer in de Japanse hoofdstad is zo toegeno men, dat de Japanse regering zich ernstig heeft beraden, of het niet beter zou zijn de hoofdstad te ver plaatsen. Een speciaal voor dit doel in het leven g?roepen afde ling van het ministerie van weder opbouw zal zich met dit probleem belasten en een rapport hierover samenstellen. LEIDEN, 6-4. Gedurende een kwart eeuw heeft de Vereniging tot het Bevorderen van de Agra rische belangen in de Rijnstreek en de duinstreek zich beijverd om door exposities en door voorlich tingsdagen de taak van de agra- I rische bevolking in de randstad Holland te belichten en op hoger niveau te brengen. Deze vereniging, die kortweg V. E.B.O. genoemd wordt, houdt on der meer jaarlijkse veetentoonstel lingen in Leiden, welke stad ge zien wordt als agrarisch marktcen trum van de betrokken streek. Het 25-jarig bestaan van de V.E.B.O., zal in deze zomer gevierd worden. Het hoogtepunt van deze viering zal zijn een tentoonstelling in een van de weinige parken van Leiden, het plantsoen, die op 22 augustus door de minister van landbouw en visserij zal worden geopend. Versterking leger V.S. WASHINGTON, 7-4. De stafchef van het Amerikaanse leger, gene raal Decker, heeft donderdag op een bijeenkomst van de senaats commissie voor de strijdkrachten meegedeeld dat 3.400 militairen zullen worden toegevoegd aan het Amerikaanse zevende leger in Eu ropa en dat 5.000 militairen de strijdkrachten in het gebied van de Stille Oceaan zullen versterken. Zulks geschiedt om aan het ge vaar van een beperkte oorlog het hoofd te bieden en om de bondge noten van de Verenigde Staten te kunnen helpen in het geval van een indirecte oorlog. De troepen zullen volgend jaar naar hun be stemmingen worden overgebracht. Generaal Decker zei dat elke streek waar moeilijkheden zijn, van de ene dag op de andere het toneel kan worden van geweldda dige acties. Hij wees hierbij op het communistische optreden in Laos, Kongo, Cuba en elders. Ongeveer drieduizend man zul len worden opgeleid om de strijd krachten van bevriende landen te kunnen oefenen in de strijd tegen guerrillastrijders, onstandelingen en personen die zich met onder mijnende activiteit bezig houden. Amerikaan schrijft biografie van Prins Bernhard DEN HAAG, 6-4. De Amerikaanse biograaf Alden Hatch zal dit jaar een geautoriseerde biografie van prins Bernhard schrijven. Deze biografie van Z. K. H. zal als afsluiting van het jaar 1961 waarin wij z|jn komst naar ons land, v|jf en twintig jaar geleden herdenken en h|j de vijftigjarige leeftijd zal bereiken, verschijnen bjj H. J. W. Becht's uitgeversmaat schappij n.v. te Amsterdam onder ,de titel „Prins Bernhard der Ne- j derlanden, zjjn plaats en functie ln de moderne monarchie". Gezien de grote belangstelling die er ook in het buitenland be staat voor het vele en zo uiterst belangrijke werk dat Z. K. H. op talrijke plaatsen in de wereld als hoge vertegenwoordiger der Ne derlandse belangen verricht, viel de keuze van de schrijver, na over leg met Z. K. H., op Alden Hatch, de auteur van biografieën, o.a. van president Franklin Roosevelt, ge neraal Eisenhower en generaal de Gaulle. De auteur zal deze zomer enige maanden in Nederland verblijven. Hem zal dan alle hulp worden ver strekt voor het bijeenbrengen van het benodigde documentatiemateri aal, terwijl hij met verschillende personen in den lande gesprekken zal voeren ter completering van zijn informaties. EICHMANN in Jeruzalem JERUZALEM, 6-4. Een woord1- voerder van de Israëlische politie heeft meegedeeld dat Eichmann in de nacht van dinsdag op woensdag van het kamp Iyar naar Jeruzalem is overgebracht. Naar verluidt heeft Eiohmann ook reeds enkele uren doorgebracht in de kogelvrije glazen cel in de rechtszaal. Persberichten als zou Eichmann voor de aanvang van het trans port slaapmiddelen hebben gekre gen zijn onjuist. De Israëlische autoriteiten heb ben, donderdag 23 foto's van Eich mann in gevangenschap vrijgege ven voor publikatie. Op een van deze foto's zweeft een glimlach om zijn mond. PARIJS, 6-4. Algerijnse nationa listen hebben donderdagmiddag een aanval gedaan op een politiepost bij het ziekenhuis van Montfermeil, ->en voorstad van Parijs. Een serge ant werd gedood en twee agenten werden gewond Bij Porte de Pantin is een taxi met een Algerijn aangehouden van wie men vermoedt dat hij tot de aanvallers behoort. Bomaanslag op Amerikaans consulaat ALGIERS, 6-4. Voor het Ameri kaanse consulaat in Algiers is donderdagavond een plastieken bom ontploft. De deuren van het consulaat werden weggerukt. Een politieman zag vlak voor de ontploffing twee mannen hard uit het gebouw rennen. Hij zette hen achterna, maar struikelde en viel. Beide mannen wisten te ontkomen^ De politie heeft meegedeeld, dat er bij geen doden of gewonden zijn gevallen. Later ontplofte er ook een plas tieken bom voor het gebouw van de Amerikaanse voorlichtingsdienst in het centrum van Algiers. Nie mand werd gewond en de schade zou niet groot zijn. i„ I^)^rY?DJN' Donderdagmorgen is bij werkzaamheden aan de uit leiding van de Oxy-staalfabriek ZJ^lleIreiïlvan de koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staal- fabrieken N.V. te IJmuiden, de 25- jaiige L. A. Hinderijkx uit St. Mi- hnnif, gio} gevallen van een hoogte van 28 meter, waardoor hij het leven verloor.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 1