Drie Rode Tulpen Vraagt U naar het geheel nieuwe wasmiddel in rood pak Geneeskunde gaat zich inlaten met vergiftigings verschijnsel door bespuitingen ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG e APRIL I%I Na msi Een mooie tijd C. O. J. HENDRIKSE Goede herinneringen uan vele activiteiten Ik zie terug op een mooie tijd, maar als ik er aan denk dat vroe ger alleen ai de twee Zierikzeese gymnastiekverenigingen ieder drie korthaltwaalftallen op de been brachten - zonder enige moeite. De man die deze woorden spreekt maakt zijn zin niet af. Het ontbrekende laat zich echter wel raden, want het is de heer C. O. J. Hendrikse die dit zegt. En voor Schouwen-Duiveland zijn immers alleen de initialen C. O. J. al voldoende om onmiddellijk te denken aan de naam Hendrikse - de naam die al enige tientallen jaren op vallend gestempeld staat op het verenigingsleven van stad en eiland. Ook vandaag, hoewel de 65 jaar reeds dicht genaderd, is de heer Hendrikse nog altijd als volijverig voorzitter of bestuurslid de stu wende kracht van talrijke organi saties, vooral op het gebied van de land- en tuinbouw. Zijn naam behoort overigens niet slechts onverbrekelijk tot diegenen d'ie het oprichten en besturen in het bloed zitten, maar de letters C. O. J. H. vormen ook de signa tuur van v-ele tekeningen en schil derijen, ontwerpen voor diploma's en boekomslagen oP land- en tuin bouwgebied, zelfs van tegels en wandborden Ze betekenen dus een grote veelzijdigheid - maar ook een aangeboren Zeeuwse degelijk heid, afkomstig als de heer Hen drikse is van een Kortgeense boer derij. Hij vestigde zich te Zierikzee en - mogelijk dat deze stad hem. inspireerde - vanaf die dag ontwikkelde zich een enorme stroom van activiteiten voor alles wat zo ongeveer ligt tus sen het secretaris-penning meesterschap van de museum commissie en het verzamelen van luciferdoosjes - het houden van een lezing over kalibe mesting of het organiseren van een gymnastiekidtvoering. Ik zie terug op een mooie tijd De heer Hendrikse zegt het zonder spijt over wat onherroepelijk voor bij is of over de tegenwoordig zo verminderde activiteit in het ver enigingsleven. De jeugd heeft thans immers zo veel keus om zich te ontspannen en op zichzelf is dat ook verheugend ■Maar dit wordt nu niet meer ge daan, zegt de reeds grijzende op richter van „Rust Roest" en „Olym- pia". En hij toont met enige trots een met de hand uit een gewoon houten plankje vervaardigde brief opener, met primitief ingebrande letters die de dank vertolken voor betoonde langdurige diensten als voorzitter. „Tegenwoordig loopt het af met een bloemetje". Nu is er wèl enige spijt hoorbaar over dat wat voorbij is - maar waar nog niets voor in de plaats kwam. In de loop der jaren werd de werkkamer van de heer Hendrikse een verzamelplaats van vele met zorg omringde kostelijke en soms ook kostbare herinneringen van zeer uiteenlopende aard. Tussen medailles en bekers ontbreekt bijv. niet een tachtig jaar oud lot van de Zierikzeesche Paardenloterij, want de heer Hendrikse was hier van jarenlang secretaris-penningu meester. Daarnaast was hij bijv. oprichter van „Onderling Kunst genot" en van de bijenhouders ver eniging, vice-woorzitter van de pluimveehoudersvereniging „Excel sior", 25 jaar lang secr.-penning- meester van zwembad „Het Stel letje", oprichter van de vereniging van Oud-leerlingen van de Tuin- bouwwintercursus, oprichter en 20 jaar voorzitter van „Olympia", controleur Plantenziektenkundige Dienst, secretaris vanaf 1921 van de vereniging Oud-leerlingen der RM.LS Streven naar een enigszins vol ledige opsomming heeft weinig zin en is ook tegen de wens van de heer Hendrikse zelf. En dat is begrijpelijk met zulk een schat aan onvervangbare her inneringen, die ruim voldoende zijn om op een mooie tijd „mooi" terug te zien! geslaagde geluiden-excursie Leden Vogelwacht hoorden vele gevederde zangers steenuiltjes in bos rond slot BURGH, 3-4. Ondanks het tame lijk vroege uur op tweede Paas dagmorgen (het zonnetje was nog maar een half uurtje boven de kim verschenen) bestond voor de „ge luiden-excursie, die door de Vogel wacht „Schouwen-Duiveland" elk jaar op deze dag wordt gehouden veel belangstelling. De voorzitter, de heer J. P. C. Boot, kon een 25- tal belangstellenden, waaronder Brouwershaven en Zierikzee en de vreemdelingen r\jkel(jk verte genwoordigd waren, een welge meend welkom toeroepen. De uitzonderlijk stille morgen was uitermate geschikt voor het be luisteren van vogelgeluiden. De vo gels lieten zich niet onbetuigd na twee verregende dagen Het was al ras duidelijk dat er „veel fluitstoi" was in d3 vogelwereld. Wandelend door Boeijes Bos, onder leiding van de bekende geluidenkenner drs. J. Mennema, werd het voor de leek moeilijk om de verschillende kwet terende en piepende geluiden uit elkaar te houden. Opvallend was hier de staartmees, die pas de laat ste jaren hier meer voorkomt. Het gezelschap kon duidelijk het kogel ronde nestje, waar beide mezen met staart en al in verdwijnen, waarnemen. Putters in hun fraaie kleuren, waren in grote mate aan wezig om bewonderd te worden, evenals de Turkse tortelduif, die ook pas de laatste jaren een alge meen voorkomende vogel wordt. Het winterkoninkje Ook het winterkoninkje liet zich niet onbetuigd en het is zo opval lend dat het kleinste vogeltje in zijn soort het meeste praats heeft. Overal probeert hij overheen te schreeuwen. Een groene specht was ook aanwezig, evenals de holen- en de houtduif. Dé grote sensatie van de excursie waren twee steen uiltjes die zich heel stil op een tak in het bos van het slot „Haamste de" bevonden. Duidelijk kon iedere deelnemer de beide als uit marmer gehouwen vogels met hun ernstige gezichten en gele ogen zien. Juist toen de voorzitter zijn slottoe- spraakje hield, klonk het geroep van de tjif tjaf, dat een waardig slot betekende van een welbestede morgen. De Financial Times beweert, dat de Britse eerste minister, Ha rold MacMillan, nog geen besluit j genomen heeft over de prijs die Groot-Brittannië moet betalen voor deelneming aan de EE.G., maar dat indien president Kennedy bij hem er op aandringt „zich aan te sluiten bij de zes", diens woorden veel gewicht in do schaal zullen j leggen. Maart was mooi op Schouweii-Duivelaiul De maand maart 1961 was een maand van mooi zomerweer op verschillende dagen en daarmee ook een maand, waarin weinig re gen viel. Op de proefboerderij „Scheldemonden" werd slechts 21 \<2 mm gemeten, gevallen op acht verschillende dagen. Van 20 op 21 maart viel de grootste hoeveelheid, nl. 5,8 mm. Het normale gemiddel de voor maart is 46 mm. Prachtig zomerweer was het op 16 en 17 maart met voor de tijd van het jaar ongewoon hoge tem peraturen van resp. 17, 4 en 17 gra den C. Kind schiet moeder dood De dertienjarige Gary Geoser uit Delaware, in de Amerikaanse staat Ohio, heeft bekend zijn moeder te hebben doodgeschoten, toen zij het huisorgel bespeelde. Eerst had hij tegenover de politie verklaard, dat een zwerver de moord had ge pleegd. Gary zei met een karabijn op zijn moeder te hebben gescho ten uit een onweerstaanbare drang om te doden. Aktie „Een heitje voor een karweitje" gestart DEN HAAG, 5-4. Met een gron dige schoonmaakbeurt van het be vrijdingsmonument dat voor het Haagse stadhuis staat, is vanoch tend de padvindersaktie „Een hei tje voor een karweitje", die wordt gehouden op 6 en 7 april, officieel gestart. De aktie zal, naar op een pers conferentie werd meegedeeld, het motto voeren „Opgeruimd staat netjes". Bevolking van Katanga gemobiliseerd ELISABETHSTAD, 4-4. Presi- dent Tsjombe van Katanga heeft de gehele bevolking van Katanga gemobiliseerd, nadat Zweedse troe pen een peloton Katangese militai ren, die dinsdagmorgen vroeg trachtten zich meester te maken van het vliegveld Loeano in Elisa- bethstad, hadden ontwapend en gearresteerd. Tsjombe verklaarde, dat „het op treden van de Verenigde Naties in ons land een „casus belli" ople vert". Ingezonden mededeling Uniek jubileum DORDRECHT, 5-4. Een uniek jubileum vierde de in het Hervormd bejaar dentehuis te Dordrecht ver pleegde heer A. Joppe. Het is namelijk 25 jaar geleden, dat hij de „Verenigde Olie- fabrieken Zwijndrecht" met pensioen verliet. De heer Joppe is 95 jaar. Hij heeft tot zijn 70ste jaar gewerkt, het laatst als kélderpom\- per in de raffinaderij van de V.O.Z. De directie van het bedrijf heeft de jubila ris vanochtend gehuldigd als betrof het een ambts jubileum. De heer Joppe werd toegesproken en kreeg geschenken en zijn mede- verpleegden deelden in de feestvreugde: zij werden vergast op een diner, waar van de heer Joppe het middelpunt was. Ingezonden mededeling Drink Hero! Hero Is zo fruitroyaal, Hero la zuiver en verrukkelijk èn... Hero heeft de 6maak voor elke smaak. tin in STAD EN PROVINCIE BRUINISSE Nog een „vijfhoek" met acht punten Nu hot schoonvissen c.q. het zui veren van zeesterren en andere schadelijke fauna van de mossel percelen weer volop aan de gang is, komen ook de „bijzondere vond sten" weer aan het licht. Zo ont dekte de heer Thomos Kik* opva rende van de Bru 19 van de firma Gebr. de Keizer, oen zeester of vijfhoek, die nu eens niet vijf, maar acht punten had. Onlangs is dit ook te Zierikzee voorgekomen. Men heeft het bijzondere dier als curiositeit gedroogd, te bewaren voor wie het zien wil. Gemakkelijker en beter hebt U nog nooit gewassen I automatische inweekwerking - vooraf weken overbodig nieuwe wonderbaarlijke waskracht 7 emmers sop in plaats van 6 uit een dubbelgroot pak, per groot pak een halve emmer sop meer Al Uw wensen zijn vervuld de witte was - witter kan niet de bonte was - helder en fris de fijne was - luchtig en zacht. En alles zo gemakkelijk: zonder apart Inweken zonder lang koken zonder warm spoelen. ter kennismaking: Ook proefpersonen uit de Westhoek Viertal groepen wordt in onderzoek betrokken HAAMSTEDE. Als gevolg van de steeds toenemende ongelukken met het gebruik van vergiftige be strijdingsmiddelen, hebben de he ren P. C. J. v. d. Slikke, arts te Middelburg, en J. R. van den Borg, geneeskundig inspecteur van de Volksgezondheid, besloten op dit gebied onderzoekingen te doen. De onderzoekingen hebben betrekking op de giftigheid van de moderne -/iektebestrijdlngsmiddelen voorde- gene die er mee spuit en voor de gene die woont te midden van boomgaarden. Het doel van de onderzoekingen is speciaal een methode te vinden die een snelle diagnose van ver giftigingen mogelijk maakt, ook al zijn die (nog) niet van ernstige aard. Beide heren leggen er de na druk op, dat er hoogstwaarschijn lijk véél meer gevallen van lichte vergiftiging voorkomen, dan bij de artsen bekend is. Vergiftigingsver schijnselen kunnen zich soms pas 24 uur na de bespuiting openbaren, en wanneer de betreffende per soon dan pas naar de dokter gaat, kan deze moeilijk uit de vage klachten een diagnose stellen. In Amerika heeft men ook deze proe ven genomen, doch dokter v. d. Slikke wil nu ook voor Nederland, met name de provincie Zeeland na gaan of hier wat in zit. Er worden vier groepen mensen in het onderzoek betrokken. De proefpersonen zijn wel de voor naamste. Een honderdtal personen die jaarlijks de volledige bespui tingen op een 'bedrijf uitoefent, wordt aan het begin van het sei zoen en tevens aan het einde 'Moed afgenomen. Ook urine-onderzoek vindt plaats. Een juiste bij houding van de bespuitingen in het spuit- schrift is een verdere vereiste. De gezinsleden De tweede groep omvat de ge zinsleden, die in de boomgaard wo nen. Het is niet uitgesloten dat kinderen die veel in de boomgaar den spelen een lichte vergiftiging krijgen door het inademen van de spuitmiddelen. De derde groep is de controle groep Dit zijn mensen die buiten, de provincie Zeeland wonen en aan een onderzoek onderworpen wor den. De vierde groep bestaat uit die mensen die tijdens het onderzoek (dus in deze zomer) zich ziek mel den bij de dokter en min of meer waarschijnlijk lijden aan een ver giftiging door bestrijdingsmiddelen. Onderzocht worden alleen de be spuitingen met middelen met zg. anti-cholinterase-werking; dat zijn organische fosfor-esters en en kele andere middelen (Isolan, Aa- ruprin, Liro-Insecticide S en Tri- carnam). Het bloed- en urine-on- derzoek zal geschieden in het zie kenhuis „Dijcksigt" te Rotterdam. Velen werken mede om de opzet van dit onderzoek te doen slagen. Het zijn de Rijkstuinbouwvoorlich- tingsdienst met de assistenten, de artsen (er zijn acht rayon-artsen die contact opnemen met de huis artsen om hun medewerking te verzoeken; de Kring Zeeland van de N.F.O., de geneeskundige Dienst van de Volksgezondheid; de ge zondheidsorganisatie T N.O. die het laboratoriumonderzoek subsidieert; de Arbeidsinspectie (Breda); het K.N.M I. en nog andere. Ook in de Westhoek van Schou wen zijn inmiddels een aantal proefpersonen bereid gevonden om aan deze proef deel te nemen. Zij hebben een instructie-avond gehad met de plaatselijke geneesheren, dokter Simons te Renesse en dok ter Stenger te Haamstede. De be doeling is om vijf personen uit Re- nesse te nemen en vijf uit Haam stede. Dit onderzoek wordt voor de Nederlandse fruitteelt van zeer grote betekenis, daarom worden de proefpersonen gevraagd zich zo goed mogelijk aan 'hun instructies te houden. FEUILLETON (22) Ook deze donderdagavond begon het na elven al gauw stil te wor den. Anders liep er om deze tijd altijd nog een politieman voor het station op en neer, maar in ver band met de verhoogde aktiviteit van de roversbende, die juist deze mooie donderdagavond ha^ uitge zocht om in Doornstad te opereren, was Jansma, die stationsdienst bad elders gedirigeerd. Enkele reizigers kwamen de rui me hal binnen en gingen naar hun treinen, nadat ze, voorzover ze geen retour hadden, eerst zich van een plaatsbewijs hadden voorzien. Juffrouw Truus geeuwde achter haar hand en keek voor de zoveel ste maal naar de grote klok boven de kontrole. Nog een klein half uur en dan zat het er weer op. Mis schien nog tien kaartjes. Kom, ze zou alvast het bankpapier maar gaan tellen- Scheelde straks weer een paar minuten, Om kwart over elf kwam er een man binnen met een oude flets. Hij keek onzeker rond en zag toen een bordje bagage. Met de fiets aan de hand liep hij er heen en zei tot de spoorman, die belangstellend naar het rammelend vehikel had geke ken: „Kan deze fiets morgenoch tend met de eerste trein verzonden worden n.nn.naar U.U.U.Utrecht?" De man knikte. „Moet u zelf nog naar Utrecht? Dan mag u wel op schieten, want dé trein gaat over enkele minuten". De man schudde zijn hoofd. „N. n.n nee, ik b.b.b.lijf in do s.s.s.stad. door Frank van Falckenoort jr. Mm.m.maar de fiets mjn.rn.moet mm.m.morgen naar U.U.U.Utrecht" „Dat kan". De man draaide zich om en dacht er het zijne van. Die oud1© fiets was nog geen gulden waard en daar nog een fietskaart voorNu ja, dat was zijn zaak niet. Die stotteraar kon krijgen, wat hij wilde hebben. Op dit moment ontspande zich de tot nu toe apatische stotteraar. Want vijf mannen waren plotse ling in de stationshal verschenen, ieder met een revolver in de hand. En ze gingen zó staanr dat ze van af het Stationsplein niet gezien konden worden. Er klonk slechts één kort bevel. „Handen omhoog, allemaal, en wi© één verdachte be weging maakt, wordt neergescho ten!" Verbouwereerd staken de twee meisjes, hun chef, een controleur en de spoorman bij de afdeling bagage hun handen in de hoogte. Op dit moment had de stotteraar de deur, die de afdeling bagage verbond met het plaatskaartenkan- toor opengerukt. Hij rend© naar binnen, greep de trommels met geld van de belde lokettisten en stormde met eenzelfde vaart weer de weg terug, het kantoor uit, dooi de hal naar buiten. Gelijktijdig draaiden de vijf mannen met de hem. En voor de aanwezigen goed en wel begrepen hadden* dat het hier een roofoverval betrof, hoor den ze een auto in volle vaart weg rijden. De chef van het plaatskaarten bureau was de eerste, die zijn po sitieven bij elkaar kreeg. Hij liep naar de telefoon enj draaide het nummer van het hoofdbureau van politie. En toen hij verbinding had, vertelde hij wat er zoeven in de anders z0 vredige stationshal had plaats gevonden. Brigadier Post, die net aan zijn nachtdienst begonnen was, maakte een paar aantekeningen en zei, dat de politie zo spoedig mogelijk zou komen. Maar toen hij de hoorn op de haak had gelegd, krabde hij zich achter het hoofd en keek be denkelijk voor zich uit, want belo ven was ditmaal gemakkelijker dan doen. Hij was op dit moment moederziel alleen op het hoofdbu reau, want een deel van de man schappen was nog bezig met de postauto-overval en Koks en de Vries waren met Jansma naar de Vierlingstraat gereden naar aan leiding van de brandkastroof. Er bleef niets anders over dan inspec teur Zwart te waarschuwen. Die lag wellicht al in bed. Maar dat viel mee. Inspecteur Zwart was net thuisgekomen en toen Post hem verteld had, wat er nu weer gebeurd was, zei hij: „De eerste de beste, die van de straat op het bureau komt, stuur je naar het station. Zelf ga ik er meteen rechtstreeks heen". Op dit moment wees de klok pre cies half twaalf. Zeist was omstreeks dit tijdstip vrijwel uitgestorven. Een enkele autobus met gapende passagiers, een paar auto's en een knetterende bromfietser. Maar voor de rest kon men aannemen, dat negentig procent van de ingezetenen reeds in hun slaapkamer waren. Al of niet in Morpheus' armen. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 5