hoekje zware shag! Felle brand teistert alleenstaande woning bij Borrendamme STAD EN PROVINCIE Vreemde verkeerstoestand in de Bruse Bergstraat goed horloge MOURER STAD EN PROVINCIE K„Abbu Altijd soepel en vers tot de laatste draad Gezin kon*zich redden Uitstromend gas bij petroleumkachel oorzaak ZIKK1KZEE, 5-4. De Zierikzeese brandweer ta woensdagavond uit gerukt voor een hevige brand, die woedde In het alleenstaande huls van de familie De Graaf (het z.g.n. Sasje), in de buurt van de hoeve „De Zonnewijzer", richting Borren damme. De brand ontstond b(j het ver wisselen van Butagasflessen, waar- bU gas uitstroomde. In de nabij heid stond een brandende olie- kachel, die het gas aanstak. On middellijk ontstond een vuurzee ln het interieur van het huls en de vrU felle wind kreeg vat op de vlammen toen de ruiten van een groot zijraam sprongen. In de woning bevonden zich het complete gezin en enkele logeer gasten, die door onmiddellijk te vluchten, het vege lijf konden red den. Het vuur greep zo snel om zich heen, dat aan redding van kleding of huisraad niet te denken viel. De brandweer werd gealar meerd vanaf de boerderij „De Zonnewijzer". De brandweer rukte uit met de D.A.F.-standaardspult, bemand met een blusploeg van acht mannen, die - na aankomst ter plaatse - in enkele minuten het vuur te lijf ging met vier stralen. Spoedig was dit van beslissende invloed op de brand in het voor- en zijgedeelte van de woning. Het vuur probeer de het toen in bovenwaartse rich ting en aan de achterzijde. Vooral door de aanwezigheid van een met mastiek belegd plat, dreigde hier oven het vuur de overhand te krij gen, maar men hield de vlammen tocfh in toom, zodat een uitslaande brand kon worden voorkomen. De brand ontstond omstreeks half ne gen, maar een klein half uur later was de vuurhaard reeds zover be dwongen, dat met het nablussen kon worden aangevangen. Ruïneuze gevolgen Zo bleef het dak van de woning gespaard en de buitenmuren, die echter sterk ontzet zijn. In het al gemeen trouwens is de brand ruïneus geweest, zodat het huis wel als verloren moet worden be schouwd. Na de stormramp werd het vergroot en vernieuwd. Op het terrein van de brand was ook nog aanwezig de nevelspultwagen met de Harlandspuit, maar deze be hoefden geen dienst meer te doen. Met de alarmering ging wel enige tijd verloren, maar met de blussing van de brand kan Intussen de brandweer model staan. De krach tige blussing had voor de eigenaar het voordeel dat nadien nog enkele waardevolle zaken konden worden geborgen. Huis en inboedel zijn verzekerd. Van de zijde der brandweer wijst men ons nog op de enorme over last, die het buitengewoon drukke verkeer op de weg opleverde. Vooral d© vele tientallen brommers vormden een belemmering voor de brandweerauto, die op de ter plaatse smalle wegen toch al niet veel ruimte overhad. De Rijks Middelbare Landbouwschool Aan de Rijks Middelbare Land bouwschool te Goes werden tot de tweede klas bevorderd, de volgen de eilandgenoten, t.w. de heren F. L. Timmerman en J. van der Wek ken te Zierikzee, H. van den Hoek te Nieuwerkerk en A. J. Padmos te Renesse. BRUINISSE Burgerlijke stand en loop der bevolking over maart 1961. Geboren: 8. Leendèrt, z. van C. Verspoor en G. Koster; 9. Leen- dert, z. van W. Hanse en T. Bolle; 9. Peter, z. van J. Olree en W. de Jonge; 11. Laurina Angenita, d. van E. Bodbijl en M. van der Have; 12. Willem Anthonie, z. van M. Capelle en A. Lievense (geb- Z.zee); 16. Abram, z. van A. Verwijs en L. van Popering (geb. Z.zee); 26. Jo hanna, d. van C. Jumelet en M. J. Kik; 30. Marinus Dingeman, z. van M. D. Bal en P. K. Dijkstra; 31. Peiter Christiaan, z. van J. M. Giljam en R. Kik. Overleden: 19. Cornelia van der Est, 85 j., echtg. van E. de Ronde; 29. Jacob Wesdorp. 74 j., echtg. van C. Zoeter. Ingekomen: Adriaan Kostense uit Den Haag: Jannetje Francina Hoek uit Rotterdam. Vertrokken: M. Hagestein naar Rotterdam; Pie ter Willeb roordse naar Rotterdam; Jan de Schipper naar Yerseke. Voor 35 jaar... ZIERIKZEE. In een café aan de Varremarkt is een nieuw dansorgel van De Cap Frères te Antwerpen geplaatst. ZIERIKZEE. Op de Schuithaven alhier viel één der rijtuigen van een trouwstoet om, doordat het paard struikelde. Eén der inzitten de dames sprong uit het rijtuig en brak een knie. ZIERIKZEE (Adv.). Eiken buff et- ten f 40; salontafels f 15; divans f 17,50. NOORDGOUWE. Alhier is men - gelijk als op andere dorpen - druk bezig met het vervaardigen van ge schenken voor de verloting en ba zar ten behoeve van „het zieken huis voor Schouwen-Duiveland" RENESSE. De leden der Fok- en Contróleverenigingen „Westelijk Schouwen" hielden de jaarverga dering. NOORDWELLE. In deze ge meente is opgericht een mondhar monicavereniging, waarvoor zich aanvankelijk 22 leden hebben aan gemeld. ZIERIKZEE. De zomertijd zal op 14 mei a.s. aanvangen. Wij herin neren aan de noodzaak de klok op die datum een uur vooruit te zet ten. BURGH. Het alhier kort geleden opgerichte Deaprtement „Haam- stede-Burgh" hield een eerste le denvergadering. NIEUWERKERK. Ter gelegen heid van het in mei te houden mu ziekconcours zal ook een openlucht- bioscoopvoorstelling worden ge houden, met als hoofdfilm: „De boeren hebben 't overwonnen". Wel of geen vergunning? Het Is een raar geval met de Bergstraat in Bruinisse. Dit Is wel het enige wat duidelijk Is komen vast te staan uit het lange en ver warde verweer van L. de J. uit Bruinisse, die z(jn op schrift ge steld verhaal woensdagmorgen voor het Kantongerecht Zierikzee om standig voorlas, maar slechts een Indruk van chaos achterliet. Voor de kantonrechter, mr. W. E. van Vloten, was het verweer van De J. echter toch wel zo opmerkelijk dat h(j besloot de zaak-Bergstraat voor onbepaalde ttfd aan te houden. Een vreemde situatie, dat wil zeg gen op verkeerstechnisch gebied, dat blijkt 't in de Bruse Bergstraat inderdaad te zijn. Het straatje is in beide richtingen voor alle verkeer afgesloten, maar het schijnt dat graüs verkrijgbare vergunningen voor dit verbod ontheffing kunnen verlenen. Maar blijkbaar is het ook met deze papiertjes een vreemde zaak, want De J., die bewoner is van de Bergstraat, had er géén en deelde mee er ook geen te kunnen krijgen. En daarom was De J. uit eindelijk door een politieman, die het duidelijk niet nam, op de bon gezet. Het is een vreemde zaak met de 1 Bergstraat en ook met de onthef fingen. Althans De J. verklaarde dat zijn buurman er met een ongel dige vergunning wèl mag fiet sen. De chaos bleef en de kantonrech ter besloot - zoals gezegd - tot aan houding voor onbepaalde tijd, om een nader onderzoek te doen in stellen. Mede in verband met de uiteindelijke mededeling van De J., dat de loco-burgemeester hem ge zegd zou hebben dat bewoners van de Bergstraat geen schriftelijke ont- heffing van het rijverbod nodig hebben Ingezonden mededeling Voor naar: -K Twee jaar GRATIS verzekerd ZIERIKZEE De Emmabfoemcolfekfe Volgende week wordt te Zierik zee de bekende Emmabloem-col- lekte, ten bate van de t.b.c.-bestrij- ding gehouden. De opbrengst is be stemd voor de plaatselijke t.'b.c.- vereniging. Het geld wordt der halve aangewend voor alle zieke stadgenoten. Kosten voortvloeiend uit het maken van noodzakelijke reizen en extra voeding komen voor vergoeding in aanmerking. Gezien deze uiterst nuttige be stemming van de gelden, mogen wij opwekken de collekte mild te willen gedenken. M.c. „Sparta" Kerkkoor gaf zangavond De zangavond, gegeven door het Ned. Herv. Kerkkoor, op tweede Paasdag gehouden in de Ned. Herv. kerk te Bruinisse, is een succes ge worden. Behalve een bevredigende belangstelling die, vergeleken bij vorige uitvoeringen, groeiende is, was er ook goede vooruitgang te constateren in het ten gehore ge brachte. Naast verschillende be kende psalmen en gezangen en geestelijke liederen, bevatte het programma der door het koor uit te voeren nummers ook enige va derlandse liederen. De samenzang werd begeleid door orgelspel van de heer J. van den Berge (levens leider van het koor) en door de heer G. van der Weele (trompet) Ook de trompetsolo was een num mer dat zeer gewaardeerd werd. De duidelijke programma's waar op de liederen voor de samenzang I volledig waren afgedrukt, werkten organiseerde eierzoekrit zeker mee om de samenzang ten volle te doen slagen. Al met o1 Vergadering ,De Bruse Trekker' Voorzitter C. I. Maas legt functie near In de vorige week gehouden ver gadering van de duivenhoudersver- eniging „De Bruse Trekker" heeft de heer C. J. Maas als voorzitter bedankt. De heer Maas heeft ruim 10 jaar het voorzitterschap van de vereniging waargenomen en alge meen werd zijn besluit betreurd. Staande de vergadering werd be sloten de heer Maas te benoemen als ere-voorzitter. Tot voorzitter werd gekozen de heer A. J. IJzelen- berg. Er zal dit jaar weer in het ver band van de Zeeuwse Concours Combinatie worden deelgenomen, met vluchten uit België en Frank rijk tot Bordeaux. De eerste vlucht wordt gehouden op 28 april van Neufvilles af. Vanwege de vroege Pasen kon dit jaar geen Paasvlucht worden georganiseerd. Rekenaars voor de vereniging zullen zijn de heren J. Bal en C. S. Capelle. Regionaal rekenaar voor Z C.C. zal weer zijn de heer van Es uit Yerseke. ST. PHILIPSLAND Vergadering Korfbalvereniging Alhier werd een vergadering ge houden van de korfbalvereniging D.O.S. Besloten werd te trachten ln de komende zomer een ploegers- competitie te spelen, o.a. ook op het eigen veld om vooral de jeugd maar ook de ouderen, voor de korfbalsport te interesseren. Het hoofdbestuur van de Korfbalbond bleek bijzonder geïnteresseerd voor plaatsen waar gymnastiekvereni gingen gevestigd zijn. NOORDGOUWE 15 jaar Culturele Vereniging Het 15-jarig bestaan van de Cul turele Vereniging Noordgouwe op 15 april a.s. zal enigszins feestelijk worden gevierd. Hiertoe zal een revue worden gebracht door het gezelschap Han Bakker, onder de titel „Het is voor de Bakker". Met deze avond - op 15 april dus wordt tevens het winterprogram- ma afgesloten. De medewerkenden van de revue zijn H. Bakker, Ge- raldine, Joy en Willy van Druninck Claire Amman. Gebracht zal worden een programma van zang, muziek, voordracht en schetsen. Gelet op de kwaliteiten van dit ge zelschap kan op een mooie avond worden gerekend. BURGH-HAAMSTEDE Collekfe Rheumatiek-bestrijding Ook in de twee kernen, Haam stede en Burgh, wordt deze week de door het Nationaal Rheuma Fonds georganiseerde collekte voor de rheumatiekbestrij'ding gehouden. Gaarne bevelen wij deze collekte in ieders gunst aan. HAAMSTEDE Contact-avond Veiling „Z.H.E." OOSTERLAND. Voor de noodlij dende kinderen in zuid-oost Drente werd door de schooljeugd alhier 21,96 opgebracht. Traditiegetrouw organiseerde de M.c. „Sparta" met Pasen een eier zoekrit, waaraan werd deelgeno men door een 26-tal motorvoertui gen, een behoorlijk aantal, gelet op de slechte weersomstandigheden. Een uitzonderlijk© prestatie vol bracht mevr. Koster, die per brom fiets, met haar duo-passagier, on der de gegeven omstandigheden de rit wist te volbrengen. Het ging hier om een eenvoudige oriënte- ringsrit en er zouden dan ook niet veel strafpunten zijn gehaald, als te Brouwershaven niet een verdekt opgestelde controle was ingelast geweest. Wie hier de essentiële fout maakte, liep meteen 45 straf punten op. Na afloop van de rit werd gezamenlijk - tussen ds bui en om door - gezocht naar de in een duinpannetje verstopte eieren. Vooral de jeugd nam hier enthou siast aan deel. Da prijsuitreiking von<j nadien plaats in hotel Bakker te Burgh, waar zich ook de finish bevond. De uitslag van de rit luidt als volgt: 1. C. J. Kuijper, Ouwerkerk, 1 strfp.; 2. C. Linders, Zierikzee, 2 strfp.; 3. H. van Langeraad, Kerk- werve, 5 strfp.; 4. H. Giljamse, Re- nesse, 6 strfp.; 5. C. Zoeter, Ouwer kerk, 7 strfp.; 6. C. W. Verton, Zie rikzee. 8 strfp.; 7. L. M. Moermond, Dreischor, 9 strfp.; 8. Quartel, Noordgouwe, 10 strfp 9. J P. W. C. Stols. Nieuwerkerk, 10 strfp., na loting; 10. du Bois, Zonnemaire, 20 strafpunten. BRUINISSE Op 24 april zal te Bruinisse en herijk van maten en gewichten laats hebben, in het Ned. Herv. verenigingsgebouw. een uilvoering waarop met genoe gen kan worden terug gezien. Door de Coöp. Tuinbouwveiling def Zuid-Hollandse Eilanden g.a. te Rotterdam wordt a.s. vrijdag in hotel Bom een contact-avond ge houden, waar medeaanwezig zul len zijn de direkteur, twee keur meesters van de veiling en de loodschef. Het is de bedoeling dat verschillende vragen op het gebied van het veilingklaar-maken en het keuren in het algemeen en desge wenst persoonlijk besproken wor den. WESTERSCHOUWEN Burgemeester opent twee scholen Zaterdagmiddag a.s. is burge meester Jhr. Röell belast met de uitzonderlijke taak, bestaande uit het openen van twee sdholen. De eerste plechtigheid vindt plaats om twee. uur te Noordwelle, waar de nieuwe oi.-school officieel zal wor den geopend. Hierna is Burgh aan de beurt, waar de zo juist voltooide o.l.-school in gebruik zal worden gesteld. Te Burgh gaat aan de ope ning een bijeenkomst in het oude schoolgebouw vooraf. BROUWERSHAVEN Modeshow Plattelandsvrouwen In het jeugdgebouw alhier wordt maandag 10 april voor de afdeling Brouwershaven van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen een mode show verzorgd door het modema gazijn „De Nijverheid" en de firma Drehsen-Poel uit Zierikzee. Zierikzee ,,'n Heitje voor een karweitje' Ook hier ter stede is de actie ,,'n Heitje voor een karweitje" van start gegaan. Padvindsters en pad vinders, welpen, kabouters van de verschillende groepen en de Ka tholieke gidsen en kabouters, ne men aan de actie deel. De „heitjes" zijn als vanouds voor de lichame lijk misdeelde leden van de p.v.- beweging in Nederland. Het wordt een drukke week, hopelijk met een groot financieel resultaat! De vernieuwing der lichamelijke opvoeding AMSTERDAM, 5-4. De formele en methodische betekenis van de lichamelijke opvoeding is een van de middelen tot persoonlijkheids vorming op de school. Aangezien velen d© 6chool niet langer als „leerinstituut" beschouwen* dient de lichamelijke opvoeding zich bij deze vernieuwing aan te passen. Het gaat niet alleen om kunstjes leren, maar om ordening van de bewegingsvormen. Dit betoogde de Haagse inspec teur voor de lichamelijke opvoe ding, dr. K. Rijsdorp, op de van daag gehouden 99ste openbare vergadering van de vereniging van leraren en onderwijzers in de li chamelijke opvoeding in Neder land. Deze vergadering, die werd ingeleid met o.m. een reünie, een rondvaart door de grachten, een receptie en een ontvangst door het gemeentebestuur, werd in Amster dam gehouden ter gelegenheid van het 90-jarig bestaan van de Am sterdamse gymnastiekonderwijzers- vereniging. GfwoggfA/. in dl haven WW new-sork ramde EEN zooo ton metend schip EEfV st'jger en schoof daarna door de MUUR van een kpntine aan de rade dices liep zonder persoon l'jke on' gelukken hf. te honoloeloe op haw ah heeft de politie de achtervolging van een putod'ef hulp gekregen van een co iv- boy die de vluchteling met 2!)n lasso w/st te vangen. /s d/t misschien /ets voor onze politie b'j n-ize v/w ge heim np pen DEN HAAG. Er komen 1068 man tekort op de voorlopige organieke sterkte van het korps rijkspolitie. Deze voorlopige organieke sterkte bedraagt 5761, zodat het tekort neerkomt op 18,5 pet. Het tekort is het grootst bij de landgroepen (19,1 pet.), de verkearsgroepen en de parketgroepen hebben een tekort respectievelijk van 16,3 en 16 pet. Een en ander blijkt uit een over zicht, dat minister Beerman voegt bij zijn antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Kolfschoten. Premier Ben Goerion heeft op een bijeenkomst ter voorbereiding van de verkiezingscampagne ver klaard dat de huidige toestand van vrede en rust Langs de grenzen „be drieglijk" is. 's-HERTOGEWBOSCH. Woens dagmiddag is in de garage van het politiebureau te 's-Hertogenbosch de auto van de Commissaris der Koningin in Noord-Brabant, dr. C. Kortmann,, als eerste in de provin cie onderworpen aan de vrijwillige periodieke veiligheidsinspectie, die n Noord-Brabant door het Verbond voor Veilig Verkeer, in samenwer king met de politie en de Bovag, georganiseerd is. AMSTERDAM. Op de werf van de N.V. G.de Vries Lentsch jr. te Amsterdam is woensdagmiddag het achtste van een serie van zestien te bouwen ondiepwatermfjnenve- gers in dienst gesteld. IN DE V. S. WORDT VAN STOT tO APRIL DE.NATIONALE LACHWEEK' GEHOUDEN. D/T ivORDT GEORGANISEERD DOOR DE STICHTING. NATIONALE LACHONDERNE- MING DIE HET NATIONALE GEVOEL VOOR HUMOR NIL BEVORDEREN DEN HAAG. De installatie van de Nieuw-Guinea-raad „is voor het volk van Nederlands Nieuw-Guinea een nieuwe stap op de weg naar zelfbeschikking", zo heeft de mi nister-president, prof. dr. J. E. de Quay, in een radiotoespraak via de Hilversumse zenders gezegd. „Voor dit forum worden van vandaag af de belangrijkste zaken van het eigen land in het openbaar behan deld door de eigen vertegenwoordi gers van dit volk", zo zei hij. UW ZOONTJE VERMAAKT ZICH KOSTELIJK Uw buren zullen het echter minder leuk vinden, want hij heeft de krant te pakken die U hen beloofd hebt. Neem daarom een abonnement op de ZIERIKZEESCHE NIEUWS BODE

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 3