DE ZIERIKZEESCHE COURANT ZEVEN MENSEN VONDEN VERSTIKKINGSDOOD IN RUIM VAN OLIETANKSCHIP Afsluiting van het Veersche Gat nader bepaald op 27 april De slachtoffers van het ongeluk bij de R.D.M. Minister Luns gaat met Kennedy praten Dg kinderbijslagwet - Via de pers uit minister Luns teleurstelling over Amerika De kleurenweelde in de bollenstreek Het randschrift op de nieuwe rijksdaalder Nieuwe fase in ontwikkeling naar zelfbeschikking van het gebied DONDERDAG 6 APRIL 1961 117e jaargang No. 18951 MRIKZEESOIEMNIEUYVSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs por 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij vVh. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Raadselachtig ongeluk Brandblusapparatuur ging plotseling werken De installatie van de Nieuw-Guinea-raad Dit nummer bestaat uit 10 pagina's ROTTERDAM, 5-4. Woensdag middag omstreeks twaalf uur heeft zich aan boord van het ruim 8.800 br. rcg. ton grote Liberiaanse olie- tankschip „Mathieson" van de Or- mct Shipping Company in Mon rovia, dat in dok 8 ligt van de Rot terdamse Droogdok Maatschappij aan de Ileyplaat, een zeer ernstig ongeluk voorgedaan. De directie van de R.D.M. deelde woensdagmiddag mede dat zeven personen bij het ongeval om het leven zyn gekomen. Drie van hen zijn personeelsleden van de R.D.M., de vier anderen bemanningsleden of personeel van onder-aannemers. Door tot nu toe onbekende oor zaak is de brandblusapparatuur die in de machinekamer van het schip staat opgesteld en die bestaat uit een aantal cylinders met koolzuur gas onder hoge druk, vanzelf in werking getreden. In de machine kamer waren op dat ogenblik een veertig man bezig met reparatie werkzaamheden, personeel van de werf, van onderaannemers en le den van de bemanning van het schip, welke laatste voornamelijk uit Italianen bestaat. Hoewel het zeer gevaarlijke, verstikkende en van nature reukloze koolzuurgas met reukstof is vermengd, dit om in geval van ontsnapping mensen in de omgeving te waarschuwen, zijn de mannen in de machineka mer door het gas overvallen. Stuk voor stuk raakten zij bedwelmd en onbekwaam. Arbeiders die op een hoger gelegen bordes bezig waren ontdekten wat er zich afspeelde. Zij vluchtten en sloegen onmiddel lijk alarm. Brandweer en geneeskundige dienst waren zeer snel ter plaatse en begonnen, uitgerust met zuur stofmaskers, een uitgebreide en goed georganiseerde reddingsactie. Het was echter heel moeilijk in de met machinerieën volgepropte ruimte de slachtoffers snel te vin den en t'e transporteren Hoewel men binnen drie kwartier na het ontdekken van het ongeluk alle slachtoffers onder geneeskundige behandeling had, ble^k voor ten minste drie (waarschijnlijk vijf) van hen de hulp toch nog te laat „Generale repetitie van afsluiting Oosterschelde" VROUWENPOLDER, 5-4. Niet op vrijdag 28, maar op donderdag 27 april zal de laatste fase van het sluiten van het Veersche Gat plaats hebben, 's morgens tussen tien uur en half elf. Dan zullen de boven- schuiven, die de opening van 324 meter breedte zullen afsluiten, dicht gaan. De eerste der caissons, die een afmeting van 45,50 bij 20 bij 20 meter hebben, zal dinsdagmiddag 11 april omstreeks tien minuten voor zes aan de Walcherse kant (Vrouwenpolder) worden ingevaren De tweede volgt een week later en de volgende vijf dagen komt er elke dag één bij. Op maandag 24 april 's middags om vier uur zal de zevende caisson als een deur in het laatste gat worden gedraaid. H.M. de Koningin heeft nog niet beslist, of zij deze spectaculaire gebeurtenis zal bijwonen. Eerst zullen de onderste schui ven in de dan nog open caissons worden neergelaten Deze schuiven zullen als een soort stuw werken. Daardoor zal het waterpeil in het ontstane Veerse meer op de hoogte van het gemiddelde tij-komen. Als op 27 april de bovenschuiven dicht gaan,, zal het water in dit meer nooit meer dan anderhalve meter hoger of lager staan dan het zee water buiten, de dam. De eerste caisson wordt een week eerder ge plaatst dan de overige, omdat dit als een soort generale repetitie be schouwd wordt. Mem heeft de voorkeur gegeven aan de methode, waarbij de cais sons op him plaats worden ge bracht met sleepboten, terwijl één hoek scharnierend is vastgemaakt aan de reeds geplaatste caissons. Ir. H. A. M. C. Dibbets, hoofd ingenieur-directeur van de directie .Deltawerken Zuid", heeft in Vrou wenpolder tijdens een persconfe rentie de afsluiting van het Veer sche Gat een generale repetitie voor de afsluiting van de Ooster- schelde genoemd. Voor deze afslui ting zullen namelijk 72 caissons nodig zijn. Hij noemde vijf punten, die bij het werk van de afsluiting van belang zijn geweest. "We moe ten de zee aanpakken, zei hij, als ze op haar zwakst is, dus 's zomers. En dan nog op haar zwakste mo menten, namelijk bij dood tij. Voorts komt bij alles wat er ge beurt het evenwicht naar voren: evenwicht op de bodem, die be reikt kan worden door het gebruik van zinkstukken. Bij de gehele op zet is aan zand gedacht. Het is goed en een mengsel van zand, asfalt en een beetje grind is bestand tegen erosie. In het sluitgat bij Vrouwenpolder ligt een radareiland verankerd. Rijks waterstaat zal met behulp van het radarscherm de stroombeweging in het sluitgat kunnen waarnemen en fotograferen. De apparatuur heeft, in tegenstelling tot de gebruikelijke radar, die een golflengte heeft van 3 CM een golflengte van 8 MM. Bij het waarnemen van de stroom beweging kan men gebruik maken van drijvers, die van een reflectie schermpje zijn voorzien. Aan de hand van de reflectiestippen kan dan een nauwkeurig beeld van de stroombeweging worden verkregen. te zijn gekomen. De slachtoffers werden zo snel mogelijk per am bulances, die begeleid werden door motorpolitie naar diverse zieken huizen in Rotterdam, op beide oevers, vervoerd. De politie had uitgebreide maatregelen genomen en zette het verkeer op diverse punten stop De brandweer deelde mee dat 48 personen door de geneeskundige dienst van boord zijn gehaald. Zoals gemeld is de brandblus apparatuur door onbekende oorzaak in werking getreden. Gezien het fMt, dat dit door diverse veilig heidsmaatregelen voorkomen moet worden, mag men wel spreken van een raadselachtig en in ieder geval uniek ongeluk. De namen der zeven slachtoffers omgekomen aan boord van de olie tanker, in dok bij de R.D.M., zijn vrij gegeven. Het zijn: J. Go ris, 60 jaar„ wonende te Rotterdam, als bankwerker werk zaam bij dö Rotterdamsche Droog dok Maatschappij. L J. Wildeman, 58 jaar, wonen de te Rotterdam, als bankwerker Droogdok Maatschappij. W. Nieuwpoort, 37 jaar,, wonen de te Pernis, als koperslager werk zaam bij de Rotterdamsche Droog dok Maatschappij. H d© Hoop, 43 jaar, wonende te Rotterdam, als electromont'eur werkzaam bij het elöctrotechnisch installatiebedrijf N.V. de Hoop. Ph J. Loonstijn, 57 jaar, wonen de te Rotterdam, als ketelbikker werkzaam bij de firma C. van der Ploeg. Edio Stroppa, 30 jaar, van Itali aanse nationaliteit, leerling-machi nist aan boord van de „Mathiesom". B. J. van Berkel, 44 jaar, wo nende te Rotterdam, als classifi ceerder werkzaam bij het classifi- ceerbedrijf Unitas N.V. De toestand van enkele gewon den is nog zorgwekkend. De Rotterdamse politie stelt een uitgebreid onderzoek in naar de toedracht van het ongeluk. Ver moedelijk zijn - zo werd medege deeld - onjuiste manipulaties ver richt bij de controle van de CO2- kamer. SCHIPHOL, 5-4. Het Verre Oos ten, het probleem Nieuw-Guinea, „de door Indonesië tegenover Ne derland bij voortduring getoonde kwade wil en uitermate ongebrui kelijke en onbehoorlijke diploma tieke praktijken", zijn onderwerpen die de woensdagmiddag om half 3 van Schiphol naar New York ver trokken minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, met president Kennedy en zijn Ameri kaanse ambtgenoot Dean Rusk hoopt te bespreken. Vlak voor zijn vertrek deelde minister Luns op Schiphol mede, dat de president hem waarschijnlijk maandag a s. zal ontvangen. SITTARD, 5-4. „Er zal een klein politiek wondertje moeten gebeu ren als de kinderbijslagwet binnen afzienbare tjjd gerealiseerd wordt". Dit heeft het Tweede-Kamerlid de heer J. M. Peters meegedeeld in Sittard op de jaarvergadering van de R.k.-ondcrwijzersbond van het bisdom Roermond. De K.V.P. kan in '63 voor de kie zers niet met lege handen verschij nen, zei de heer Peters. De situatie kan aanleiding zijn, dat het kabi net-De Quay binnen zeer korte tijd gedwongen kan worden heen te gaan. Daarmee komt dan ook de Mammoetwet op de wip, zo consta teerde de heer Peters. Immers, mi nister Cals zou in een volgend ka binet moeten terugkeren, wil dit ontwerp wet worden. Zijn opvolger kan het rustig naast zich neerleg gen. De heer Peters achtte het uitge sloten, dat de Mammoetwet, ook als het kabinet blijft, nog vóór 1962 In de Kamer aan de beurt komt. Een foto van het kistje met oorkonde, dat een delegatie uit de'Staten- Generaal aan de Nieuw-Guinearaad heeft aangeboden De oorkonde vermeldt, dat de Staten-Generaal aan de Nieuw-Guinearaad een ver siering zal aanbieden voor het gebouw, waar de raad zal vergaderen. De kwestie Nieuw-Guinea „Wij zijn slechter behandeld dan V.S. door Cuba" zenden van onze burgers zijn ge dwongen weg te trekken en thans heeft het ons zelfs de gebruikelijke diplomatieke vertegenwoordiging door een derde land niet willen toestaan". Minister Luns gaf te kennen dat hij in elk geval de volgende vraag in Washington zal stellen: „Wat verwachten onze bondgenoten, en in de eerste plaats de Verenigde Staten, van ons met betreking tot het Nederlandse beleid voor Nieuw- Guinea?" DEN HAAG, 5-4. Het Amerikaan se blad „New York Times" schrijft dat de Nederlandse minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, in een vraaggesprek heeft gezegd, het te betreuren dat de Verenigde Staten het enige lid staat van de Zuid-Pacific Commis sie zijn, die de uitnodiging tot bij woning van de installatie van de Nieuw-Guinearaad niet heeft aan vaard. Be Nederlandse regering is zeer teleurgesteld over wat zij be schouwt als een blijk van gering schatting. Volgens het verslag van de cor respondent, Harry Gilroy, heeft mi nister Luns gezegd: „De Verenigde Staten schijnen zich weinig aan ons gelegen te laten liggen. Amerika heeft in het bijzonder met betrek king tot Indonesië onze mening steeds weer veronachtzaamd. Indo nesië heeft ons veel slechter be handeld dan Cuba de Verenigde Staten. Onze eigendommen zijn verbeurd verklaard, honderddui- Reizigers die woensdag uit Bag dad t'e Beiroet zijn aangekomen, hebben meegedeeld dat tijdens de staking van taxichauffeurs vorige week negentien studenten zijn om gekomen en veertig gewond door dat het leger het vuur opende. De studenten zijn woensdag naar de collegezalen teruggekeerd na een proteststaking van één dag op de zevende dag na de bloedige inci denten. De mensen zijn in de regel meer jaloers op wat anderen hebben, dan op hetgeen zij zijn. Nieuwe Nederlandse documentaire in première LEIDEN, 5-4. In het Rijksmu seum voor Volkenkunde in Leiden is woensdagavond de Nederlandse documentaire-film „Netsuke", van de cineast Nico Crama, in première gegaan. De film is tot stand geko men door samenwerking van een aantal overwegend jonge filmtech nici. Zij beschouwen de film als een „speeloefening". De opnamen werden gemaakt in het Rijksmu seum voor Volkenkunde. In dit museum bevinden zich 1500 netsukes (knopen in koorden van Japanse gordelbanden). Netsukes zijn op zeer verschillende manieren in deze documtenaire verfilmd. De première werd bijgewoond door de heer Tanaka, de Japanse rechter aan het Internationaal Gerechtshof in Den Haag, en zijn echtgenote. DEN HAAG, 5-4 Door het koele weer van de laatste weken bloeien overal in de bollenstreek nog steeds de narcissen en kleurige tu- lipa's, terwijl nu ook nog steeds meer velden hyacinten gaan kleu ren. In de Keukenhof bloeien vele soorten narcissen, tulipa's, bijgoed gewas j es en hyacinten temidden van het eerste jonge groen en de tere bloesems van velerlei heesters en struiken. In de kassen wordt het oog geboeid door een weelde aan veelkleurige tulpen. Ook in de Treslongtuin te Hille- gom bloeien nu vele bolgewassen. UTRECHT, 5-4. Bij de Rijksmunt in Utrecht komen de laatste tijd herhaaldelijk telefoontjes binnen van personen, die menen een zeer bijzondere nieuwe rijksdaalder in hun bezit te hebben. Deze rijks daalder zou zich van de andere on derscheiden doordat het randschrift „God zij met ons", wanneer men de beeldenaar bovenlegt, op de kop staat. 's Rijksmuntmeester, dr. J. W. A. van Hengel, deelde naar aanleiding hiervan mee, dat dit een gevolg is van de toegepaste munttechniek bij munten met inwaarts randschrift. Dit randschrift wordt namelijk vóór de eigenlijke muntslag op de munt- plaatjes aangebracht. Bij een aan zienlijk percentage van de nieuwe rijksdaalders staat het randschrift op zijn kop. Nieuw-Guinea-raad geïnstalleerd HOLLANDIA, 4-4. Nederlands Nieuw-Guinea is woensdagochtend om negen uur plaatselijke t(jd een nieuwe fase in zjjn ontwikkeling naar zelfbeschikking begonnen met I do installatie van de Nicuw-Gul- nea-raad, een volksvertegenwoor diging voor het gehele, 700.000 in woners tellende gebied. De leden van de raad, o.w. een vrouw, hebben by hun installatie door gouverneur Plattecl in Hol- landia in een koninklijke boodschap het advies meegekregen, zichzelf te zijn en te blijven, in een vorm die zij zelf kiezen zoals hun eigen aard dat ingeeft. In de Stadsgehoorzaal van Hol- landia, de voorlopige behuizing van de raad, waar onder grote belang stelling van autoriteiten uit Nieuw- Guinea, Nederland en het buiten land de installatie plaatsvond, klonk na de openingstoespraak van de gouverneur, dr. P. J. Platteel, de stem van koningin Juliana vanaf oen geluidsband. „Leden van de Nieuw-Guinea-raad", zo zei de Ko ningin, „ik wens u veel geluk en voldoening toe bij al uw arbeid voor uw land en volk. In Neder land is er vreugde omdat gij heden uw werk begint. Het is de eerste stap op de weg die leidt naar de uitoefening van het recht tot zelf beschikking door uw volk. Moge die weg kort zijn". Verschillende sprekers Bij de plechtigheid, die werd ge opend door gouverneur Platteel, is het woord gevoerd door de minis ter van Binnenlandse Zaken, mr. E. H. Toxopeus, zijn staatssecreta ris mr. Th. H. Bot, mevr. inr. J. M. Stoffels van Haaften - die als vice- voorzitter van de Tweede Kamer een geschenk van het Nederlandse parlement aanbood -, de gouver neur van Australisch Nieuw-Gui nea Cleland, een lid van de Raad van Australisch Nieuw-Guinea - die de volgende week zal worden geïnstalleerd - en o.m. enige Pa- poease leden van de Nieuw-Guinea raad. Steun van Nederland Gouverneur Platteel zegde de raad toe, dat hij alle hulp en steun zal geven die nodig is. Voor het welzijn van het land is er alles aan gelegen, dat de raad goed geïnfor meerd en gedocumenteerd zijn be slissingen kan nemen, zo zei hij. Er zullen daarom zo spoedig mogelijk een aantal studiegroepen worden gevormd, die elk globaal het ter rein zullen omvatten van een der diensten van algemeen bestuur. Voorts kondigde hij aan, dat uit de ontwerp-begroting voor volgend jaar, die spoedig bij de raad zal worden ingediend, blijken zal dat een ruim deel der landsmiddelen - 17 procent meer dan dit jaar - voor de economische ontwikkeling is be stemd. De uitgaven voor onderwijl zullen zelfs 25 procent hoger zijn.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 1