S0WJET-UNIE STEMT IN MET BRITSE VOORSTELLEN INZAKE LAOS ROOD CHINA LAAT GEVANGEN AMERIKAAN VRIJ Tachtig auto's beschadigd Brand aan boord van Nederlands schip eist drie doden President Kennedy naar Frankrijk DE Z1ERIKZEESCHE COURANT DINSDAG 4 APKIL 1961 117e jaargang No. 18950 ZIEIil KZt i:S(,llK iStN I l]UVVNBOI)E ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman 6< Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. i. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Een diplomatieke verrassing Oproep dient gedaan voor wapenstilstand MOSKOU, 1-4. „Tass" meldt dat de Sow jet-Unie instemt met het Britse voorstel om de twee C.O.- voorzitters van de Gencefse confe rentie een oproep te laten doen voor een wapenstilstand in Laos. In de desbetreffende nota, die zaterdag aan de Britse ambassa deur is overhandigd, wordt gezegd, dat dit inhoudt dat de partyen in Laos overeenstemming moeten be reiken over het staken van het vu ren. De Russische nota was het ant woord op een Britse nota van 23 maart jl., waarin werd verklaard dat de Britse regering instemde met een Russisch voorstel tot bij eenroeping van een internationale conferentie, waarop zou moeten worden gepoogd een oplossing van het Laotiaanse vraagstuk te vin den. De Russische regering had voor gesteld dat een dergelijke confe rentie begin april in de Cambod jaanse hoofdstad Pnompenh zou worden gehouden. De Russische regering stemt ook in met het weer bijsenkomen van de internationale controlecommis sie voor Laos, doch dit mag in geen geval vertragend werken op het bijeen roepen van een internatio nale conferentie. De wettige regering De Sowjet-Russische regering legt er in haar antwoordnota de nadruk op dat de vraag, hoe de Laotiaanse regering moet worden samengesteld, door ds Laotianen zelf moet worden beantwoord. „De Sowjet-regering is, evenals de autoriteiten van vele andere Europese en Aziatische landen, van mening dat er een wettige rege ring in Laos was, namelijk die on der prins Soevanna Poema. Het spreekt vanzelf dat zij voor- Nog vier anderen wachten HONGKONG, 3-4. Communistisch China heeft besloten de 60-jarige Amerikaan Robert McCann, die in 1951 tot 15 jaar gevangenisstraf werd veroordeeld op beschuldiging van spionage, vrij te laten, aldus meldt het persbureau „Nieuw China". De echtgenote van McCann vloog op 28 maart naar China, nadat zij vernomen had, dat McCann ernstig ziek was en aan longkanker lijdt. Zij bezocht hem vorige week voor het eerst in zijn gevangenschap. „Nieuw China" zegt verder, dat MacCann onlangs ernstig ziek is geworden. Zijn vrouw had herhaal delijk verzocht haar man naar huis te mogen brengen. „De hoge volksrechtbank m de provincie Hopei heeft nu, in de geest van menslievendheid, het verzoek van mevrouw McCann in gewilligd. McCann zal op 5 april met zijn vrouw China verlaten", aldus „Nieuw China". Grote Paasdrukte in Amsterdam AMSTERDAM, 3-4. Niettegen staande de vroege en vooral wat het weer betreft ongunstige Pasen heeft Amsterdam wederom een groot buitenlands bezoek te ver werken gekregen. De hotels en pen sions waren reeds op Goede Vrij dag vol bezet, zodat de Amster damse V.V.V. vrij snel op haar uit- wijkgebieden moest terugvallen. In de avonduren werd regelmatig met partikuliere logiesadressen gewerkt In totaal werden ruim 4 600 bed den gereserveerd, hetgeen neer komt op plus minus 65 pet van het topjaar Pasen 1960. Het merendeel der toeristen was Duitsers, voorts waren er vrij veel Fransen, wat Engelsen, enkele Denen en maar heel weinig Zweden en Noren. Verkeerschaos tussen Woerden en Gouda GOUDA, 3-4. Op de Rijksweg Den Haag-Utrecht, tussen Zoeter- meer en Woerden is maandagavond tussen zes en acht uur een com plete verkeerschaos ontstaan, waar bij 80 personenauto's werden be schadigd of vernield. 8 personen zijn met verwondingen naar zie kenhuizen in de omgeving overge bracht. De verkeersgroepen Leiden, Den Haag en Utrecht van de Rijkspo litie zijn ingezet om orde te schep pen in de onoverzichtelijke situatie De chaos is op verscheidene plaat sen ontstaan, vooral bij Waardeg, Reeuwijk, Waddinxveen en Zoeter- meer ontstonden vele botsingen tij dens een ongewoon druk verkeer op deze rijksweg. McCann is een van de vijf Ame rikanen die in een Chinese gevan genis zitten. Hij was vele jaren di recteur van een Amerikaans in- en uitvoerbedrijf in China, toen hij in juni 1951 in Tientsin werd aange houden. Schrijver August Defresne overleden AMSTERDAM, 3-4. In de nacht van zaterdag op zondag is op 67- jarige leeftijd in Amsterdam over leden de schrijver-regisseur August Defrfesne Hij was auteur van vele romans, novellen en toneelstukken. Tussen 1953 en 1956 had hij de ar tistieke leiding van „De Amster damse Toneel Vereniging", „Het Amsterdams Toneel Gezelschap" en ..De Toneelvereniging". De heer Defresne was lid van de Raad voor de Kunst en de Amsterdamse Kunstraad en voorzitter van de Nederlandse Vereniging van To neelkunstenaars De begrafenis zal in alle stilte geschieden. Schipper steekt ex-vriendin neer AMSTERDAM, 3-4. In de nacht van eerste op tweede Paasdag heeft de 60-jarige schipper T. P zijn 58- jarige ex-vriendin Ch. M. bij haar woning aan de Marnixkade te Am sterdam met een mes drie steken in haar borst en buik toegebracht. De verwondingen waren van dien aard, dat het slachtoffer in het Wilhelmina gasthuis moest worden opgenomen ent geopereerd. Haar toestand was maandagmiddag in zoverre verbeterd, dat zij door een rechercheur kon worden gehoord. Tentoonstelling van verzamelingen ROTTERDAM, 3-4. De Neder landse vereniging „De Verzame laar" heeft op tweede Paasdag in het Beursgebouw in Rotterdam een jubil?um-tentoonstelling georgani seerd in verband met het tienjarig bestaan. Het was er een drukte van be lang. omdat er niet alleen geëxpo seerd maar ook geruild werd. De verzamelwoede van de deelnemers kent geen grenzen, dat toonde de expositie overduidelijk Om maar enkele zaken te noemen: vliegtuig modellen, grapjes over televisie, sigarenbandjes, munten, postzegels, bijzondere enveloppen, militaire onderscheidingstekenen, religieuze plaatjes of merkwaardige brillen. standster is van besprekingen tus sen vertegenwoordigers van de verschillende politieke stromingen in Laos, teneinde de nationale een heid van dit land te versterken", aldus de Russische nota. Het Kremlin vestigt in zijn nota de aandacht der Britse regering op het feit, dat het Laotiaanse vraag stuk slechts kan worden opgelost in een internationaal klimaat, dat hiervoor gunstig is. GELEEN. Op de rijksweg te Ge leen is het zesjarig meisje M. Dirks uit Roosteren door een auto gegre pen Het kind werd zo ernstig ge wond, dat het 's avonds in het zie kenhuis In Sittard is overleden. Harriman: „Chroesjtsjef wil geen oorlog" WASHINGTON, 2-4. De speciale afgezant van president Kennedy, Averell Harriman, heeft na zijn terugkeer van een studiereis door acht Europese en Aziatische landen verklaard van mening te zijn, dat Chroesjtsjef geen oorlog wil, „ook al volgt hij misschien een politiek van lopen langs d© rand van de af grond". Harriman is tegen erkenning van communistisch China. „Als China niet erkend wordt, zal het er mis schien toe komen zijn agressieve houding te laten varen en zijn in ternationale verantwoordelijkheid te aanvaarden". President Kennedy staat volgens Harriman in het buitenland goed aangeschreven. Augurkenteelt in Zeeland KAPELLE. Een groep tuinders in Kapells-Biezelinge zal dit sei zoen beginnen met de teelt van augurken. Deze teelt is nieuw voor dit gebied. Men is hiertoe gekomen omdat men in dit tuinbouwcen trum steeds zoekt naar nieuwe mo gelijkheden om de grond zo inten sief mogelijk te benutten. De augurken zullen op contract voor de industrie worden geleverd. Hiertoe is besloten tijdens een door de veiling in Kapslle-Bieze- linge georganiseerde vergadering van tuinders die hiervoor belang stelling hebben. De augurkenteslt wordt in ons land in hoofdzaak in Limburg be oefend. De laatste jaren is men er echter op Tholen ook mee begon nen, met zeer goed resultaat. De Zeeuwse grond blijkt voor dit pro- dukt zeer geschikt te zijn, omdat het een nieuw gebied is, heeft men ook nog geen last van ziekten. De vraag naar augurken is de laatste jaren sterk toegenomen. Dodelijke ongelukken op de weg ALMELO. Een auto is op een on beveiligde overweg te Almelo door de Scandinavië-express (D 191) ge grepen De beide inzittenden van d© auto werden op slag gedood. Het ongeluk gebeurde op de onbe veiligde overweg aan de Steffens- weg te Almelo. De 46-jarige mevr. E. H. Veerenhuis-Veneklaas uit Al melo zat aan het stuur. Zij had geen rijbewijs, doch kreeg in haar eigen kleine auto les van de naast haar zittende 47-jarige heer C. van Rosendal. AMSTERDAM. Op eerste Paas dag hielden twee jeugdige brom fietsers een soort wedstrijd in de Utrschtsestraat te Amsterdam, waarbij de 16-jarlge G. Pijtsman als gevolg van een uitwijkma noeuvre van de andere jongeman slipte, viel en werd aangereden door een hem tegemoet komende auto. Met een schedelbasisfractuur werd hij in het Weesperspleinziek- kenhuls opgenomen, waar hij de zelfde avond is overleden. MAASTRICHT. De 40-jarige hoofdagent van politie, de heer H. P. Mast uit Maastricht, is bij een verkeersongeval zeer ernstig ge wond en enkele uren later in het St. Annadal ziekenhuis aan de ge volgen overleden. IJMUIDEN. In het St. Antonius- ziekenhuls in IJmuiden is de 82- jarige heer P. ter Voort overleden. Eerder werd hij op de spoorweg overgang in de Middenduinerweg In Santpoort door een van IJmui den komende trein aangereden. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Het gerechtshof in Pretoria heeft alle verdachten in het spionageproces vrijgesproken. - Foto: toen de raadsman van de verdachtenIsraël Maisels (in deuropening) het gerechtsgebouw verliet, werd hij toege juicht door een menigte negers en blanken. Twee bemanningsleden zwaar gewond HELSINKI, 3-4. Drie opvaren den van de kustvaarder „Bloem gracht" zijn vanmorgen om het le ven gekomen bij een brand aan boord van het schip in de haven van Turku in zuid-west Finland. Het zijn de vol-matrozen Donald van der Pal, uit Alkmaar (geb. in. 1943), Johannes Gerhardus van den Berg, uit Den Haag (geb. in 1931), en de Spanjaard José Joventine Quinants-TorradoTwee beman ningsleden, Gerrit van Zanen uit Scheveningen en Andreas Stoter uit Best (Noord-Brabant) zijn zeer ernstig gewond. Leden van de bemanning ont dekten de brand vanmorgen om 6 uur plaatselijke tijd. Zij trachtten de brandweer op te bellen vanuit een telefooncel op de kade; deze telefoon was echter defect. De be manning van een Fins schip heeft daarna de brandweer gewaar schuwd. De brandweerlieden troffen de twee ernstig gewonde mannen in de gang van het schip aan. Zij zijn onmiddellijk naar het ziekenhuis overgebracht. Nadat de brand was geblust vond men de stoffelijke overschotten van d© drie slachtof fers in de hutten. Onvoorzichtig roken De oorzaak van de brand is niet Ontvoeringsgevaar voor Kennedy's dochtertje PALM BEACH, Florida, 31-3. Naar aanleiding van berichten - in de loop van vrijdag - over pogin gen tot ontvoering van Caroline Kennedy heeft de perschef van het Witte Huis, Pierre Salinger, ver klaard, dat de geheime dienst „van tijd tot tijd" inlichtingen aangaan de de president en zijn familie ont vangt welke „een routine-onder zoek vereisen". „Er is thans een dergelijk onderzoek gaande". Sa linger weigerde echter aan te ge ven of dit de veiligheid van de driejarige dochter van de president betreft. De maatregelen ter beveiliging van Caroline zijn de afgelopen we-*k merkbaar verscherpt. Volgens de berichten zouden aanhangers van de Cubaanse pre mier, Fidel Castro, het meisje heb ben willen ontvoeren. bekend1, maar de politie-autoritei- ten verklaarden dat deze waar schijnlijk is ontstaan doordat een der mannen onvoorzichtig is ge weest bij het roken van een sigaret. De „Bloemgracht" (500 bruto re gister ton)., is eigendom van de C.V. Grachtmij. in Amsterdam. De kustvaarder had in de haven van Turku een lading hout ingeno men bestemd voor Amsterdam. De brand heeft verscheidene uren ge woed en heeft in het achtergedeel te van het schip grote schade aan gericht. PARIJS, 3-4. Het bureau van pre sident de Gaulle heeft bekend ge maakt, dat president Kennedy van de V.S. van 31 mei tot 2 juni een bezoek aan generaal de Gaulle in Parijs zal brengen. De Amerikaan se president zal door mevrouw Kennedy vergezeld worden. Geslaagde aprilgrap Rembrandts „Nachtwacht" werd verkocht AMSTERDAM, 1-4. Dat er zelfs in Nederland, waar men op dat ge bied toch wel de nodige ervaring heeft, altijd weer mensen zijn, die een aprilgrap - mits goed gebracht - voor zoete koek slikken, is zater dagavond in Amsterdam weer eens gebleken. Voor het rijksmuseum hadden zich omstreeks acht uur vele tientallen verontwaardigde kunstminnaars verzameld teneinde van hun ergernis blijk te geven over de, bij wijze van aprilgrap in een radioprogramma (Artistieke Staalkaart) aangekondigde, verkoop van Rembrandts „Nachtwacht". Hoewel niet met zekerheid kon worden vastgesteld welk gedeelte van het publiek het nu wel en welk gedeelte het niet geloofde, was het toch wel duidelijk dat ve len met angstige twijfel in het hart naar de Stadhouderskade waren gekomen. Hier bleek uiteraard spoedig dat men zich voor de gek had laten houden, want van het aangekondigde transport van de „Nachtwacht" naar Schiphol was hoegenaamd niets te bemerken. In tussen was het voor de ingang van het museum zo druk geworden, dat de politie zich genoodzaakt zag er een 5 X 8-wagen heen te sturen om te voorkomen dat het verkeer ter plaatse in de war zou worden gebracht. Achter een vrouw aan lopen heeft nog nooit iemand kwaad gedaan, maar haar in halen is gevaarlijk. Herdenking gevallenen op 4 mei AMSTERDAM. Met Instemming en met medewerking van de raad van ministers zal, in samenwer king tussen de Commissie Nationa le Herdenking en het Comité Na tionale Herdenking Militaire Ge vallenen, op donderdag 4 mei 1961 een nationale herdenking worden gehouden ter nagedachtenis aan allen, die sinds 10 mei 1940 - hetzij als burg?r, dan wel als militair zijn gevallen. Na voorafgaande bijeenkomsten, vaarin Israëlitische- protestant- se- en Rooms katholieke geestelij ken voorgaan, zal om circa vier uur bij het nationale monument te Amsterdam een herdenkingsplech tigheid gehouden worden. H M. de Koningin em Z.K.H. de Prins der Nederlanden hebben toegezegd hierbij aanwezig te zullen zijn. De nationale herdenking vormt de inleiding tot de plaatselijke her denkingen in de avond-uren. „Heitje voor een karweitje" 1961 DEN HAAG. De landelijke pad- vind'ersaktie „Een heitje vóór een karweitje" zal dit jaar worden ge houden op 6 en 7 april. De aktie wordt in Den Haag op woensdag 5 april 's morgens om 8.30 uur bij het publiek officieel geïntrodu ceerd. Aan een tachtigtal jongens en meisjes, vertegenwoordigers van de vier samenwerkende padvin dersorganisaties, zal opdracht ge geven worden een object op het Stadhuisplein schoon te maken. Tijdens de werkzaamheden zullen drumbands van de verkenners van de katholieke jeugdbeweging en van het Nederlands Padvindsters- gilde enkele marsen spelen Behal ve wethouder D. W. Dettmeijer zullen ook de vier districtscommis sarissen aanwezig zijn. GEMENGDE BERICHTEN EINDHOVEN. Ir. P. F. S. Otten heeft, naar pas thans bekend is be- worden, op de dag van zijn afscheid als president van de raad van be stuur van de N.V. Philips aan ir. H. Witte, de burgemeester van Eindhoven, een bedrag van 100.000 gulden aangeboden Ir. Otten heeft in het stadhuis, in aanwezigheid van de wethouders en de gemeen te-secretaris, een cheque tot dit be drag aan de burgemeester over handigd. Twee opvarenden van de Gro ninger kustvaarder „Despatch", het vier jaar oude dochtertje van de kapitein en de kok van dit schip, zijn in East Greenwich op de Tha mes over boord gevallen en ver dronken. Het zijn Afiena Lugthart, uit Groningen, en Willem Frederik Post, 42 jaar, vermoedelijk afkom stig uit Zwolle. Het Amerikaanse bureau voor lucht- em ruimtevaart (Nasa) heeft bijzonderheden bekendgemaakt van een program voor proeven met sa tellieten, die de V.S., Engeland en Frankrijk gezamenlijk zullen ne men De experimenten, die in 1962 en 1963 zullen worden gedaan, hou den verband met verre-afstands verbindingen. b Premier Chroesjtsjef heeft een uitnodiging voor een bezoek aan Mali aanvaard, zo heeft het pers bureau Tass bekend gemaakt. Dit bezoek zal plaats vinden op zijn komende Afrikaanse reis, waarvoor hij al invitaties uit Ghana, Liberia, Togo, Marokko, Ethiopië en de V. A.R. heeft aangenomen. b De algemene vergadering van de V.N. heeft maandag met 51 tegen tien stemmen, bij 22 onthoudingen) een aanbeveling van de begrotings commissie aanvaard om secretaris generaal Hammarskjoeld te mach- tigem tot 21 april voort te gaan met het werk van de V.N. in Kon go, mits dit niet meer dan acht miljoen dollar per maand kost. a Volgens het Zuidvietnamese persbureau heeft d© regering in Saigon de internationale controle commissie verzocht, een onderzoek in te stellen naar het toegenomen terrorisme.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 1