DE Z1ERIKZEESCHE COURANT Voortzetting „consolidatie verdedigingsvermogen" door Warschau-landen Burgemeester van Evian bij aanslag om het leven gekomen Afrikaanse landen willen economische vrijmaking van het Westen Poging tot massale vergiftiging Stakingen in Britse scheepvaartwereld V.S. VASTBESLOTEN LAOS TE VERDEDIGEN Tweede maal levenslang voor Berkelse arts VRIJDAG 31 MAART 1961 117e jaargang No. 18949 ZB1KZEESCHEWNIEUVVSB0DE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur lel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, lel. 01110-2938 Communiqué van NAVO-tegenhanger MOSKOU, 31-3. In het commu niqué dat heden-vrijdag tc Moskou na de aldaar gehouden bijeenkomst van de z.g. „Warschau-landen" - de communistische tegenhanger van de NAVO - is uitgegeven, wordt ge zegd dat de betrokken staten „over eenstemming hebben bereikt over een verdere consolidatie van hun verdedigingsvermogen, dit met het oog op de nieuwe militaire voorbe reidingen der westerse mogendhe den". Het Sowjetrussische persbureau „Tass", dat dit meldt, verklaart verder, dat in de bekendmaking wordt medegedeeld dat de War schau-landen „niet als onverschil lige getuigen kunnen blijven toe zien bij de zich uitbreidende mili taire voorbereidingen der imperia listische staten". De staten der Warschause ver dragsorganisatie hebben 28 en 29 dezer te Moskou vergaderd onder voorzitterschap van de Oostduitse communistische leider Walter Ul- bricht. „Broeinest" De afgevaardigden der Warschau- landen zijn het er volgens het com- West-Duitsland broeinest van oorlogsgevaar" muniqué over eens dat West-Duits- land „een broeinest van oorlogsge vaar wordt". Hieraan wordt toege voegd dat „Engeland, Frankrijk en de V.S. in steeds sneller tempo bij dragen aan de wederopbouw van het agressieve Westduitse leger". In de bekendmaking wordt ge sproken over de „nieuwe opvallende successen van landen uit het socia listische kamp bij de ontwikkeling van hun economie, cultuur, weten schap en technologie en bij het ver hogen van de levensstandaard van hun volken, hetgeen geschiedt in het raam van de vreedzame wed ijver tussen het communistische en het kapitalistische stelsel". Topconferentie Het communiqué vervolgt: „De ondertekenaren van het Verdrag van Warschau zijn, bij het nemen van hun besluit om hun militaire verdediging te versterken, geleid door de conclusie van de commu nistische topconferentie, die in no vember j.l. te Moskou is gehouden. Deze was: een derde wereldoorlog kan worden vermeden door de ge meenschappelijke krachtsinspan ning van het socialistische kamp, de internationale arbeidende klasse, de nationale bevrijdingsbewegingen van alle landen en vredelievende kracht, die tegen oorlog zijn ge kant". Hieraan wordt toegevoegd: „De Warschau-landen zijn te allen tijde bereid op de meest volstrekte wijze regelingen toe te passen, die ten doel hebben vrede en veiligheid te verzekeren en waarover met an dere staten overeenstemming is be reikt". Kroonprins van Nepal op Soestdijk ontvangen SOESTDIJK, 30-3. De koningin en prins Bernhard hebben donder dag de 15-jarige prins Birendra, zoon van koning Mahendra en kroonprins van Nepal, op paleis Soestdijk ontvangen. De kroonprins is dinsdag voor een kort, onoffici eel bezoek aan ons land uit Lon den waar hij studeert, op Schiphol aangekomen. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Iemand, die in troebel water vist zal spoedig het grote niet meer van het kleine kunnen onderscheiden. Donderdagochtend zijn van Schiphol vier Kamerleden naar Nieuw- Guinea vertrokken, waar zij de installatie van de Nieuw-Guinea-Raad zullen bijwonen. - Foto v.l.n.r.: de heer J, M. Willems (P.v.d.A mevr. J. M. Stoffels-van Haaf ten (V.VD), de heer M. A. A. Janssen (K.V.P.) en achter deze staat dr. WP. Berghuis (A.R.P.). Strijd tegen Kennedy's vredeskorps PARIJS, 31-3. Vrijdagochtend vroeg is Camille Blanc, burgemees ter van Evian, in het ziekenhuis overleden waarin hij zwaar gewond als gevolg van bomaanslagen, was opgenomen. Voor zijn woning waren vlak achter elkaar twee bommen ont ploft. Door de explosies liep de burgemeester ernstige verwondin gen op, zijn echtgenote werd slechts licht gewond. In Evian beginnen volgende week vrijdag de onderhandelingen tussen Franse en Algerijnse afgevaardig den. Reeds vele malen zijn in Algerië en Frankrijk bomaanslagen ge pleegd door rechtse extremisten, die fel gekant zijn tegen president De Gaulles politiek van Algerijnse zelfbeschikking en vredesonder handelingen met de opstandelingen. In Evian i3 een sterke politiemacht samengetrokken met het oog op de onderhandelingen die vrijdag be ginnen. Blanc heeft deel uitgemaakt van de verzetsbeweging in de oorlog. Hij is sinds de bevrijding burge meester geweest van Evian. Auto geslipt: één dode SOMEREN, 30-3 Donderdag avond omstreeks half negen is de 25-jarige heer W. Verwijlen,, ge woond hebbende in Asten, met zijn personenauto op de Heezerweg te genover de boerderij „M2ulen- dijks" verongelukt. De wagen is geslipt, waardoor hij tegen een boom terecht kwam De auto werd aan de voorzijde totaal vernield. Een portier kwam enkele meters verder terecht en de motor werd in een naast de weg lopende sloot geslingerd. Tijdens het ver voer naar het ziekenhuis in Hel mond is het slachtoffer overleden. De rijkspolitie van Someren wist door het geven van lichtseinen nog juist een twesde slippartij te voor komen. De arbeidstijdverkorting voor rijks- en gemeentepolitie DEN HAAG, 30-3. Naar verno men wordt, heeft de invoering van de arbeidstijdverkorting voor rijks- en gemeentepolitie, die in elk ge val zal betekenen, dat met ingang van 1 novemb?r 1961 voor de re geling van de werktijd van de be treffende ambtenaren in het alge meen zal worden uitgegaan van een gemiddelde wekelijkse werktijd van 45 uur, velerlei consequenties op het gebied van organisatie van de politiekorpsen, technische uit rusting van die korpsen, de rechts positieregeling van de ambtenaren, financiële regelingen en dergelijke. Met zijn ambtgenoot van justitie woord op een door deze bond ge- beraadt minister Toxopeus zich stelde vraag aan de Koninklijke nog over een aantal uitgangspun- Nederlandsche Toeristenbond, de ten die bij de invoering van de ar- A.N.W.B., meegedeeld. De rijksau- beidstiidverkorting in acht geno- tomobielcentrale zal voorts auto's men moeten worden. Hij stelt zich van uiteenlopend type met ver voor zodra dit beraad en het uit schillende modellen veiligheidsgor- een 'oogpunt van rechtspositie te dels uitrusten. Doei daarvan is te voeren georganiseerd ov-rleg tot onderzoeken welk soort gordels het concrete conclusies hebben geleld, best geschikt is voor een bepaald daarop nader terug te keren. type auto. CAIRO, 31-3. Een „volksconfe- rentie van geheel Afrika", welke [werd bijgewoond door vijftig poli tieke, culturele en vakbondsgroc- peringen uit vierendertig Afri kaanse staten en gebieden, is don derdag in Cairo geëindigd met de aanvaarding van uitvoerige resolu ties waarin onder meer de econo mische vrijmaking van het westen en de uitbreiding van de economi sche betrekkingen met „anti-impe rialistische" staten wordt geëist. Bij de Afrikaanse staten wordt aangedrongen op een „meedogen loze strijd" tegen het gebruik in Afrika van president Kennedy's vredeskorps van jeugdige vrijwil ligers dat is opgericht om econo misch minder ontwikkelde landen Opheffing Amerikaanse bases overzee WASHINGTON, 30-3. 21 Ameri- mwf ^faS»LÏ»itoukla^rLnU^ V. staan ?e.n .V resoluties I onti^eltarva^ Afrto^'e'ïta- gericht om Afrika te heroveren en economisch te overheersen. Op de conferentie waren onder meer geen groeperingen uit de sta ten £tór Franse gemeenschap aan wezig. Volgens waarnemers werd de conferentie gekenmerkt door een geconcentreerde aanval op het „nieuwe kolonialisme" door middel van econorrr'sche en technische banden na het verlenen van poli ties onafhankelijkheid. Als de voornaamste :0nieuwe kolonialisti sche" landen worden genoemd de V.SGroot-Brittannië, Frankrijk, west-Duitsland, Israël, België, Ne derland en Zuid-Afrika Het „anti- imperialistische" blok werd ver zocht te helpen bij de economische Brand in exprestrein Turijn-Rome GENUA, 31-3. Een aantal rijtui gen van de exprestrein Turijn-Ro me zijn donderdagavond in een tunnel niet ver van Sestri Levante in brand geraakt. De rook vulde de tunnel. Vijf mensen kwamen door verstikking om het leven. Een locomotief uit La Spezia trok een deel van de trein uit de tunnel. Brandweerlieden uit La Spezia, Sestri Levante en Rapallo bestreden het vuur. geheel of gedeeltelijk worden op geheven. Dit is donderdag op een perscon ferentie meegedeeld door de Ame rikaanse minister van defensie, Robert McNamara. Hierbij zijn 19.000 mensen betrokken en wel circa 15 000 militairen en ongeveer 4.000 butgers. De militairen beho ren voor het grootste deel tot de luchtmacht D? meesten zullen naar de V.S. terugkeren, hoewel niet direct. De opheffing of ver mindering van activiteit betekent een deviezenbesparing van rond 100 miljoen dollar per jaar. McNa mara noemde de betrokken landen niet. Prins Bernhard naar Mexico SCHIPHOL, 30-3. Op vrijdag 7 april zal prins B^rnhartf in gezel schap van zijn particulier secreta ris, dr. F. A. de Graaf,, en het hoofd van de veiligheidsdienst van het Koninklijk Huis, de heer C Se- sink, van Schiphol naar Mexico vertrekken. Vervolgens zal prins Bernhard zich naar de V.S. begaven voor be zoeken aan en besprekingen in Los Angeles en New York. Daarna zal hij van 20 tot 23 april in de om geving van Quebec in Canada de tiende Bilderberg conferentie lei den, waaraan vooraanstaand"» figu ren uit Europa, de V.S. en Canada zullen deelnemen. Eind april wordt hij in Nederland terug verwacht. Veiligheidsgordels in P.T.T.-auto's DEN HAAG, 30-3. De P.T.T.- auto's, die dienst doen op interlo kale routes zullen voorzien worden van veiligheidsgordels. Dit heeft de rijksautomobielcentrale in ant- wordt gezegd dat het korps is op- 1 ten. TWEE DAGEN ONDER WAGON Politieke vluchteling per trein naar ons land UTRECHT, 30-3. Donderdag om streeks kwart over vijf is op de Dyksgracht in Amsterdam (het rangeerterrein van de Nederlandse Spoorwegen ten westen van het Centraal Station) een politieke vluchteling onder een rijtuig van daan gekomen. Dit rijtuig had meegereden in de trein die gister avond om elf uur uit Wenen was vertrokken. D? man was vorig jaar uit Joe goslavië naar Oostenrijk gevlucht en had daar een verblijfsvergun ning voor een half jaar gekregen. Deze vergunning liep dezer dagen af en de man besloot verder te vluchten. Hij had zich behoorlijk op zijn ongemakkelijke reis voor bereid, want hij had zijn benen in lappen gewikkeld en drie pakken over elkaar aangetrokken. De vluchteling heeft niet alleen een dag onder de rijdende trein geze ten, maar heeft ook in Wenen al een dag onder het rijtuig doorge bracht Blauw van de kou en zwart als een neger kroop hij in Amster dam onder de trein vandaan. De Joegoslaaf, die naar schatting dertig jaar oud is, is door de Am sterdamse gemeentepolitie overge dragen aan de vreemdelingenpoli tie in Amsterdam. UITSPRAAK VAN MINISTER TOXOPEUS Vijfdaagse werkweek: „Overheid moet hierin industrie volgen" SCHIPHOL, 30-3 Bij zijn vertrek naar Nieuw Guinea, waar hij de installatie van de Nieuw-Guinea- Raad zal bijwonen, heeft de mi nister van binnenlandse zaken, mr. E. H. Toxopeus, donderdagavond op Schiphol het A.N.P. desge vraagd commentaar gegeven op zijn voornemen zo nodig gemeente raadsbesluiten ten aanzien van de vijfdaagse werkweek bij de Kroon voor te dragen voor vernietiging. „Als ik dat zou doen", zo zei hij, „dan zou ik het met bloedend hart doen, want ik grijp niet graag in de autonomie van de gemeenten In Maar het zou noodzakelijk voor me kunnen worden In het algemeen belang". Volgens de minister eist het landsbelang, dat pas dan voor de gemeente-ambtenaren een vijf daagse werkweek kan worden in gevoerd, wanneer in de bstreffen- de gemeente het overgrote deel van het particuliere bedrijfsleven reeds voor het eigen personeel een vrije zaterdag he*»ft ingevoerd. „De over heid moet de industrie en het ove rige bedrijfsleven in deze kwestie volgen, niet omgekeerd", zo zette hij uiteen. SAIGON, 30-3. In Saigon zijn de eigenaar van een restaurant en een kok gearresteerd wegens een po ging tot vergiftiging van 400 men sen, die in een concurreren^ res taurant aan een partij deelnamen. Honderden mensen werden ziek, van wie velen met vergiftigings verschijnselen in ziekenhuizen op genomen moesten worden Volgens de politie heeft de kok bekent van de gearresteerde res tauranthouder ongeveer vijfdui zend gulden te hebben gekregen Waarschijnlijk ligt de oorzaak van deze poging in concurrentienijd. Op maandag 3 april a.s. (Tweede Paasdag) zal de Zierikzeesche Nieuwsbode niet worden uitgegeven. De direkteur LONDEN, 30-3. De 2 000 havens- werkers in Avonmouth, die in sta king zijn gegaan in verband met een geschil over extra-betaling voor het lossen van zg. „vuile la ding", hebben Üians de steun van de vakbonden gekregen. De sta king heeft, met onderbreking van een dag, thans elf dagen geduurd. In de haven van Avonmouth lig gen 36 schepen op het einde der staking te wachten. Een ambtenaar van het ministe rie van arbeid heeft een vergeefse poging tot bemiddeling gedaan in een conflict van 1.200 man perso neel van scheepswerven in Liver- pool, die in staking zijn gegaan in verband met looneisen. Dit conflict duurt reeds elf weken. Als gevolg hiervan hebben twe? schepen van de Cunard Line reeds drie reizen naar New York moeten missen. De suikerbietenteelt DEN HAAG, 30-3. Minister Ma- rijnen is niet van oordeel, dat het besluit van het landbouwschap om geen maatregelen te nemen inzake teeltbeperking, de financiële uit komsten van de suikerbietenteelt ernstig zou bedreigen. De minister zegt dit in antwoord op schrifte lijke vragen van het Tweede Ka merlid de heer Schagen over de beperking van de suikerbietenteelt. Voorts zegt de bewindsman, dat het suikeroverschot van de oogst 1960 in de eerste plaats veroorzaakt is door de hoge ha-opbrengsten in dat jaar en pas in de tweede plaats door een te grote omvang van de met suikerbieten b^teelde opper vlakte Bij een normale oogst zou de korting uit hoofde van de ver liesgevende export van het dan ontstane suikeroverschot slechts gering ;ijn geweest, zo antwoordde de minister. De wereldleider van de Isla mitische secte van de Sji'ieten, Ajatollah Hadji Sajjid Hassan Ta- batabaii Boroedjerdi, is donderdag op 89-jarige leeftijd te Ko"»m ten zuiden van Teheran aan een hart- aandoening overleden. Rood gevaar voor Vietnam LONDEN, 30-3. De Britse minis- nomen besluiten eensgezind en vol- tcr van Buitenlandse Zaken, lord komen juist. Home. die van de Z.D.A.V n.-mi- nlste**sconferentie te Bangkok in de Engelse hoofdstad is terugge keerd, verklaarde bii zijn aankomst dat er een „wezenlijk gevaar" be staat dat de communisten zich van Vietnam meester maken. De laatste twee jaar ztfn in Vietnam jaarlijks ongeveer tweeduizend mensen ver moord. op instigatie van Infiltran ten. zodat er een wezenlijk gevaar bestaat voor een machtsovername door de communisten. Over het verloop der Z.O.A.V.O.- conferentie zei lord Home, dat deze organisatie naar zijn mening door de conferentie is versterkt. Hij noemde de door de conferentie ge- Van steiger gevallen NIJVERDAL, 30-3 De heer J. Maneschijn uit Hellendoorn, die als schilder in dienst was van de firma Ten Berge en Zoon uit Rijssen, Is vanmorgen bij werkzaamheden in de Opmaakkamer van Nijverdal ten Cate van een zogenaamde loop steiger gevallen. Hij kwam met het hoofd op een betonnen vloer te recht en moest in zorgwekkende toestand naar het „Irene" zieken huis in Almelo worden gebracht, waar hij aan zijn verwondingen ls overleden. NEW YORK. Volgens de „New York Times" heeft Amerika de Sowjet-Unie langs diplomatieke weg laten weten, dat de vastbe slotenheid van Amerika en zijn ge allieerden om Laos te verdedigen verder gaat dan men uit de Z.O.A.V.O.-resolutie zou kunnen opmaken. Het blad heeft dit van Ameri kaanse zijde in Bangkok, waar de Z.O.A.V.O. vergaderd heeft, verno men. Amerika heeft het duidelijk ge maakt, aldus het blad, dat de „pas sende maatregelen" uit het Z.O.A. V.O.-communique ook militaire in terventie insluiten. RECHTSZAKEN LEEUWARDEN, 30-3. De recht bank te Leeuwarden heeft de 44- jarige ex-arts uit Berkel, J. F. A. M. O., wegens gifmoord op de 34- jarige A. L. uit Gouda, veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf. De rechtbank achtte het aan O. ten laste gelegde wettig en over tuigend bewezen, ondanks de vvcerleggingspogingen van ver- dachtes raadsman, mr. H Schoof- stra, die inmiddels reeds appèl te gen het vonnis heeft aangetekend.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 1