Noordhavenpoort behoeft niet afgesloten te worden tijdens restauratieperiode Beschuit is licht en toch zo vol energie. Zierikzeese jeugd plant bomen bij u.l.o.-scholencomplex In Den Haag werd deel van Grevelingendam aanbesteed 11 april invaring eerste caisson voor sluiting Veersche Gat „Drive in"-kerkdiensten in Nederland Huidgenezing PUROL STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 30 MAART i96i no. 18948 ,Smartegeld"-commissie ingesteld Stuk Rijksweg tot Zuidh avenpoort wordt hersteld ZIERIKZEE. 28-3. Do gemeente- raad van Zierikzee heeft op de dins dagavond gehouden vergadering, onder voorzitterschap van burge meester mr. F. Th. Dtjckmeester. besloten tot het onderhands aan besteden van de restauratie van de Noordhavenpoort. Het werk zal worden uitgevoerd door het aan nemersbedrijf D. Huurman N.V. te Delft, momenteel belast met de restauratie van de Zuidhavenpoort. De voorzitter deelde mede dat de Noordhavenpoort - tpdens de res tauratieperiode - niet voor het verkeer behoeft te worden afgeslo ten, zulks naar aanleiding van een desbetreffende vraag van de heer Doeleman. De hecrltameijs betwij felde of het wel goed is, dat zwaar verkeer straks weer door de poort wordt geleid. De voorzitter zeide dat het voor de poort geen gevaar meer oplevert en als uitvalsweg voor het verkeer is de poort niet te missen. Van de zijde van Rijkswaterstaat werd bericht, dat het weggedeelte Zuidhavenpoort-kruising' Duive- landse weg in de komende zomer zal worden verbeterd. Althans de sterke verwachting leeft dat het zover zal komen, als is een abso lute toezegging van de zijde van de Rijkswaterstaat nog niet ge daan. De raad vreesde dat het werk juist zal beginnen als de poort opengesteld wordt voor het ver keer en dan zit men nog met een wegomlegging. In ieder geval bleek dankbaarheid te bestaan over het feit, dat de verbetering van dit weggedeelte op handen is. Mevr. v. d. Werve-Schouls meende dat het weggedeelte tussen brug en het pand van d? heer Regoort ge meenteweg was. Zij meende te we ten dat het betrokken gedeelte des tijds oP kosten van de gemeente is herbestraat. Smartegeld Een andere zaak die de raad be zig hield, was het door de heer C. Rijk aangevraagde smartegeld, in verband niet lichtwegneming door nieuwbouw van een pand aan de Appelmarkt Op voorstel van de heer v. d. Doel werd een commis sie samengesteld, die de zaak na der zal onderzoeken en het door de heer Rijk gevraagde bedrag op bil lijkheid zal testen. In de commis sie werden benoemd de heren mr. K. A. Keuning, J. W. v. d. Doel en M. C. Doeleman T.zt. zal aan de raad rapport worden uitgebracht. Herziening uitbreidingsplan Geen commentaar had de raad op een voorstel tot herziening van het Uitbreidingsplan in onderde len. Het gaat hierbij om het door trekken van een ventweg langs de Calandweg en op enkele ontslui tende straten loodrecht geprojek- teerd op de Scheepstimmerdijk. Met genoegen nam de raad ken nis van de inhoud van de ideeën bus en de door het college voorge stelde beloningen voor geopperde ideeën. De heer C van Duin (van hem stamt het idee van een idee enbus) had vooral waardering voor het idee tot het aanbrengen van verlichte paddestoelen in de ge meentelijke plantsoenen, ingezon den door een jeugdige stadgenote. Spr. zag hierin een voorbeeld, hoe de jeugd met het gemeentelijk be stel kan meeleven. Spr. onderlijnde dat een idee geld waard is en vond het vooral belangrijk, dat er tus sen inzender(ster) en gemeente een relatie ontstaat. Wel wilde hij de beoordelingstermijn teruggebracht zien op drie maanden, want een half jaar vond hij aan de lange kant. De voorzitter deelde mede dat te Zierikzee, in het kader van de jaarlijkse volumetoewij- zing, 10 woningwetwoningen mogen worden gebouwd. Het voorstel tot de naamgeving, waarbij een verkorting der namen wordt toegepast, met daaronder een aparte vermelding van de hoe danigheid en functie der vermelde historische personen, vond unanie me instemming In verband met de bouw van een „platte silo" door de C A V zal het verbindingsstuk tus senVissersdijk en Rijksweg aan het verkeer worden onttrokken. Mevr v d. Werve-Schouls infor meerde of er in de ondergrond van het nieuw te bouwen pand nog lei dingen aanwezig zijn. Hierop zal worden geattendeerd. De heer bij de Vaate drong aan op het verkrij gen van een snelle goedkeuring door G.S., omdat de bouwnoodzaak groot is. Het pand Bagijnestraat 44 zal door de gemeente worden aangekocht, met het oog op het toekomstige saneringsplan. Een voorgestelde grondaankoop in Mal ta door de eigenaar van een win kelpand, ontmoette geen bezwaar. Idem de verkoop van een kavel in Malta ter uitbreiding van de Bea trix-school Idem - onder een be perkende bepaling voor het vrij houden van een strook langs de noordzijde van de H°0'dp°°r': straat - aan de heer B. D. Schot WKz Idem een kavel grond aan de ZLM. t.b.v. de uitbreiding van de lagere landbouwschool. Een grondruil had betrekking op de Baden Powellweg, die ai jaren is gerealiseerd. Achteraf gaf de raad op dit punt toestemming Het Pand Scheepstimmerdijk 8 werd onbewoonbaar verklaard. Verweer tegen beroepschrift De raad machtigde b. en w. ver weer in te stellen tegen een be roepschrift van de heer J. Steven- se, hoofd van de vleeskeu rings- 1 dienst, door hem indiend tegen de beslissing van de raad, om het sa laris van betrokkene op het oude P2il te houden. De heren v. d. Doel en Koevoets wilden geacht worden ■te hebben tegengestemd. Een nieu we bezoldigingsregeling voor de wethouders ging onder de hamer aoor. De heer Goudriaan achtte de verhoging - vooral met het oog op mogelijke loonderving van toekom, stige wethouders - zeer noodzake lijk Akkoord ging de raad verder met een looncompensatie voor de A O W.-premie t.bv. het gemeen- tepersoneel. Een voorstel tot wij ziging van de uitkeringsverorde ning ging onder de hamer door. Eervol ontslag werd verleend aan mevr. T. Nijssen-Hutten als onder wijzeres aan de o.l.-school De voor schotten op de vergoeding bijzon der onderwijs 1961 werden goed gekeurd. Vaststelling volgde van het aantal wekelijkse lesuxen vak onderwijs. De heer v. d. Doel her innerde aan de wel geopp?rde mo gelijkheid een vakleraar lichame lijke oefening aan te trekken. Wet houder Verheijen wees er op, dat de ruimte ontbreekt een nieuwe vakleraar les te laten geven. De heer v. d. Doel kreeg op een desbetreffende vraag ten antwoord, dat mb.t. het ver krijgen van meer ruimte voor de lichamelijke oefening (sport hal) momenteel het wachten is op een uitgewerkt plan. Spr. hoopte dat het college alles zal doen om tot realisering van een sporthal te geraken. Voorschotten onderwijsvergoedingen De voorschotten op de vergoe ding kleuteronderwijs 1961 werden vastgesteld. De raad besloot toe te treden als lid-donateur van de Ne- derlandsche Maatschappij voor Nij verheid en Handel, tegen een con tributie van f 50 per jaar. De heer van Duin verzocht om rondzending van het maandblad der maatschap pij aan de raadsleden. Dit bleek wat lastig. Intussen zijn er meer periodieken, die voor regelmatige inzage in aanmerking komen. Het college zal zien een soort leeszaal- tje in te richten ten stadhuize, waar de raadsleden terecht kun nen. Besloten werd tot het aan gaan van een geldlening van f 500.000 rentende 4 pet. Het voor stel tot het verlenen van rechts kracht der belastingvooxschriften jnde - als gevolg van de gemeen telijke herindeling - bij Zierikzee gekomen gebied, ontmoette geen bezwaar. Na uitgebracht rapport door de voorzitter van de begro tingscommissie de heer Rameijs, kregen de 14e wijziging van de be groting 1960 en de 4e wijziging van de begroting van het gemeentelijk gasbedrijf goedkeuring De heer v. d Doel kreeg de verzekering dat de noodzakelijke verlichting van het Mhltaplan niet zal worden ach tergesteld bij de eveneens noodza kelijke verlichting van het indus trieterrein. De rondvraag Bij de rondvraag vroeg d© heer Rameijs naar de door V.V.V. aan gevraagde subsidie. De voorzitter beaamde dat een subsidie-aanvraag is gedaan, maar het is nog niet genoegzaam bekend of en in hoe verre van andere zijde steun valt te verwachten. De heer Rameijs drong op spoed aan, omdat V.V.V. nog voor het nieuwe seizoen iets zal willen doen. De heer Doeleman attendeerde op de herdenkingssteen, aange bracht in de gevel van het politie bureau. De letters in deze steen zijn uiterst moeilijk leesbaar. Ge zien de belangstelling voor het op schrift, zou spr. hierin verbetering gebracht willen zien, Hij kreeg ter zake toezegging. De heer v. d Schee bracht an dermaal de speeltuin „Molleman" ter sprake. Hij schetste de toestand in deze tuin, waar het een „ver vallen boel" is. Dit steekt ongun stig af tegen allerlei speeltuinacti viteiten in diverse dorpen op het eiland en spr. drong aan op verbe tering en het weer op gang bren gen van de speeltuin. In een impasse Wethouder Koevoets gaf een uitgebreid? toelichting, waaruit bleek dat organiek de speeltuin vereniging volledig in eeji impasse is geraakt. Voor toezicht is bin nenkort wel een oplossing te ver wachten, maar ook het onder- houdsgeld is een factor, vooral door het sterk teruggelopen leden tal. Het bijeenroepen van een ver gadering lukt niet door gebrek aan belangstelling. D© heer v. d. Doel wilde niet louter het bestuur, maar toch ook de leden verant woordelijk stellen voor dez? gang van zaken Gezien zal worden, wat in samenspreking met het college voor de speeltuin kan worden be reikt. De heer Rameijs drong er op aan de speeltuin vooral niet te verplaatsen Ter zake heeft men in bestuurskringen nl. wel gedacht aan de Val. De voorzitter von<j het jammer dat het beheer van de ipeeltuin „toch weer in de richting van de gemeente gaat". Hij zag hier juist het partikulier initiatief zo graag actief. Op een vraag van de heer van Duin deelde de voorzitter mede dat het college de verkeersnoodzaak van de Caubrug bestudeert, zulks i.v.m. de nieuwe rondweg en het sportterrein. Rampschadegelden voor heraanleg van de brug zijn niet meer voorhanden. Medegedeeld werd tenslotte dat enkele Antwerpse deskundigen het gemeentemuseum 'hebben bezocht om keus te maken voor stukken, die tijdens de „Zeeuwse Week" in de Sinjorenstad te zien zullen zijn. Ingezonden mededeling Omvangrijk werk uitgevoerd Ingezonden mededeling 0 Morgeit groot nieuws voor allo Nederlanders von t tot VOO jaar Voor 40 jaar.... ZIERIKZEE. Ook alhier werd de zonsverduistering zeer duidelijk waargenomen. Een groot deel van de zonneschijf werd zwart en het daglicht werd merkbaar getem perd. ZIERIKZEE (Adv.). Spreekma chines in alle prijzen voorhanden. Ontvangen: de nieuwste platen, als: „Beppie doe een steppie", „Overal waar de meisjes zijn", „Weesje", „Moederweelde". ELLEMEET. De nieuwgebouwde openbare school alhier is voor het eerst in gebruik genomen. ZIERIKZEE. De nieuw aange brachte machine in het stoomge maal „Schouwen", werd - in te genwoordigheid van het bestuur van het waterschap Schouwen - nificieel in gebruik gesteld. ZIERIKZEE. De mannenzangver- eniging „Lucter et Emergo" gaf een geslaagde uitvoering in een stampvolle zaal van het „Huis van Nassau". ZONNEMAIRE. Dhr. JNieuw &rp - geboortig van hier - is be noemd tot professor in de wiskun de aan het Calvin College te Grand Rapids (U.S.A.). ZIERIKZEE. In de Concertzaal gaf „Kunst en Eer" een tweetal uitvoeringen, die door een zeer groot aantal belangstellenden werd bijgewoond. NIEUWERKERK. In café „De Wereld" vergaderde de vereniging tot uitkeringvan geldelijke steun bij het verliezen van varkens. ZIERIKZEE. In de Ambachts school werd een zeer geslaagde huisvlijttentoonstellïng gehouden, waarop o.m. fraai dameshandwerk was te zien. ZIERIKZEE. Het bestuur van de gymnastiekvereniging „Rust Roest" besloot op Hemelvaartsdag een turnmars te houden van Zierikzee uit over Nieuwerkerk, Oosterland, Dreischor en Schuddebeurs. ZIERIKZEE, 28-3. De school jeugd is weer betrokken geweest bü het planten van bomen, In het kader van een uitgebreid plan, dat door de gemeentelijke plantsoenen dienst is uitgevoerd rond en bü de u.l.o.-scholen in Malta, die dus in een groen lüstje worden gezet. Een uitgebreid, maar ook een duur plantplan intussen, want bij de keuze van het pootmateriaal is men zeer selectief tewerk gegaan. Het hoogopgaand geboomte bestaat uit kastanjes en het complex is verder aangevuld met rozenstrui ken en een gevarieerd sortiment heesters en struiken. Het waren uiteraard met name de kastanjes, waarvoor men de jeugd had gecharterd, maar ook de schoolhoofden kregen een kans hun „schopje" te doen. Bij het planten was namens de gemeente aanwezig wethouder Koevoets, die wees op de verfraai ing die zal ontstaan door beplan ting van de toegang tot het scho lencomplex. Gaarne doet de ge meente een beroep op de jeugd mede te werken aan de planterij, want er is de gemeente alles aan gelegen dat de jeugd de volle aan dacht besteedt aan het plantsel, dat hij graag in de jeugdige hoede aanbeval. Acht bomen Het hoofd van de openbar? u.l.o^- school, de heer W. Donker, plantte hierna de eerste boom en leerlin gen van zijn school volgden zijn voorbeeld door drie bomen te plan ten. Hierna kreeg het hoofd van de chr. u.l ode heer J. C. Spaans, de schop in handen Ook hij plantte een boom en leerlingen van zijn school drie andere, zodat totaal in een mum acht bomen de grond in gingen. De gezamenlijke planter ij wilde de heer Donker zien als symbool van de prettige onderlinge samenwerking tussen de twee hier gevestigde scholen en het gemeen tebestuur Tot slot van de opwek kende plechtigheid werd nog met gieters gewerkt, om het geplante te bevochtigen. Laagste inschrijver: f 15.465.000 DEN HAAG, 28-3. De Deltadienst in Den Haag heeft vanochtend de bouw van een deel van de dam door de Grevelingen tussen Duive- land en Overflakkee aanbesteed. Voor de aanleg van het damvak op de plaat van Oude Tonge en van de drempel in de zuidelüke geul waren vier Inschrijvingen bin nengekomen, de hoogste ten be drage van f 18.678.000 gulden en de laagste ad f 15.465.000 gulden. De laagste inschrijving was van de Combinatie N.V. Aannemersbe drijf voorheen firma T. den Bree- jen van den Bout te Aerderrhout, Van Hattem en Blankevoort te Be verwijk, Hollandsche Aannemings maatschappij te Den Haag en de Koninklijke Maatschappij tot het uitvoeren van Openbare Werken Adriaan Volker N.V. te Utrecht De dam door de Grevelingen wordt een secundaire dam, die in vier delen zal worden uitgevoerd. Het nu aanbestede daarvan is het eerste. Voor het volgende jaar staat op het program de blokke ring van de zuidelijke geul, de aan leg van het damvak door deze geul en de aanleg van de drempels door de noordelijke geulen Het jaar daarop komt de blokkering van de ze geulen alsmede de aanleg van het damvak door deze geulen aan de beurt. In 1964 ten slotte staat de voltooiing van de weg over de dam op het programma Deze weg zal op een peil van tussen plus 5 en plus 7 meter N.A.P. komen te liggen. PREDIKBEURTEN voor vrüdag 31 maart (Goede Vrüdag) Ned. Herv. Kerk Zierikzee: Grote Kerk: 7 uur ds. Assendorp (H.A.); Gasthuiskerk: 7.30 uur ds. Bezemer. Kerkwerve: (gezamenlijk met Eikerzee).Haam- slede: 7 uur ds. Boer (H.A.), Noord- welle: 7 uur ds. van Liere (H.A.). Eikerzee (Scharendüke): 7.30 uur ds. v. d. Ban. Zonnemaire: 7 uur ds. Duvekot (H.A.). Noordgouwe: 7 uur vicaris Keiling. Dreischor: 7 uur ds. Duyvendak (H.A.). Nieu werkerk: 7.30 uur ds. Westerhof (Bed. H.A.). Oosterland: 7 uur ds. Rijks. Sirjansland: 7 uur leesdienst. Bruinisse: 7 uur ds. J. J. Poort, le- gerpredikant Tilburg. Sint Philips- land: 7 uur ds. van Dieren. Gereformeerde Kerken Haamstede: 7.30 uur ds. Boerma. Scharendüke: 7.30 uur ds. Kamper. Zonnemaire: 7 uur ds. van Duinen, Zwijndrecht. Oosterland: 6 uur ds. P. Homburg, Vlissingen. Bruinisse: 7.30 uur ds. P. Homburg, Vlissin gen. Anna Jacoba-polder: 7.30 uur ds. Haverkamp. Gereformeerde Kerken (Vrijgemaakt) Brouwershaven: 7.30 uur ds. Kei zer. Chr. Gereformeerde Kerken Zierikzee: 7.30 uur ds. v. d. Klis. Kerkwerve: 6 uur ds. v. d. Klis. Nieuwerkerk: gecombineerd met Zierikzee. Gereformeerde Gemeenten Oosterland: 7.30 uur leesdienst. Sint Philipsland: 7 uur leesdienst. Gereformeerde Gemeenten in Nederland Renesse: 7 uur leesdienst. Bruinis se: 7.30 uur leesdienst. Oud-Gereformeerde Kerken Oosterland: 7.30 uur leesdienst. Sint Philipsland: 7 uur ds. Gebraad DEN HAAG. Volgens het Cen traal Bureau* voor de Statistiek telde het kweekschoolonderwijs op 16 oktober 1960 22.813 leerlingen tegen 21.163 in 1959, een toeneming met 8 procent. Het aantal toegela- tenen bleef vrijwel gelijk, in 1960 6.408 tegen 6.468 in 1959. Naar het ministerie van Verkeer en Waterstaat bekend maakt, zal op dinsdag 11 april de eerste cais son worden ingevaren aan de Wal- cherse kant (Vrouwenpolder) voor de afsluiting van het Veersche Gat. Zoals bekend zal de afsluiting geschieden door zeven grote door- laatcaissons. De tweede caisson zal worden ingevaren op dinsdag 18 april, ver volgens op donderdag 20 april de derde, op vrijdag de vierde, op za terdag de vijfde (aan de Beveland- se kant), op zondag de zesde (even eens aan de Beyelandse kant) en tenslotte op maandag 24 april de zevende caisson - de sluitcaisson - vanaf de Walcherse oever. Deze sluitcaisson zal als een draaideur het laatste gat afsluiten. Van 25 tot en met 27 april wordt door het storten van steen aan beide zijden van de caisson een goede aansluiting van de caissons met de drempel tot stand gebracht. De schuiven in de caissons zul len in twee of drie fasen worden gesloten. De laatste fase, het slui ten van de dan nog niet gesloten bovenschuiven - vindt plaats op vrijdag 28 april 1961 te 11 uur. Hiermee zal de afsluiting van het Veersche Gat een feit zijn gewor den. KERKNIEUWS DEN HAAG, 29-3. Met Ingang van zondag 2 april, eerste Paas dag, worden de Drive-in" kerk diensten, die het Comité Blauw kapel organiseert in het Fortkerkje Blauwkapel aan de weg Hilversum -Utrecht, hervat. Ook ln Huis ter Helde en in Er- melo (het- kerkje van de Witte- veen-vereniging aan de weg Er- melo-Harderwijk) organiseren plaatselijke comité's thans soortge lijke oecumenische diensten. De „Drive-in" kerkdiensten in Blauwkapel beginnen op zondagen om negen uur, tien uur en elf uur. Dienaren en leden van alle chris telijke kerken (protestantse en R.k.) zullen in deze diensten kunnen voorgaan. De bedoeling van de or- ganisatoren is van Blauwkapel een zondags toevluchtsoord te maken voor allen die 's morgens bij de weg zijn. Scheepvaartberichten Bonita. 28-3 van Jacksonville naar Laceiba. Camitia (t.), 30-3 te Rotterdam verwacht. Kenia (t.), 29-3 van Rotterdam naar Stavanger. Korenia (t.), 29-3 te Dar Es Salaam verwacht. Samarinda, 29-3 te Beira verwacht Tegelberg, 28-3 te Yokkachi. Vivipara (t.), 29-3 van Rotterdam naar Mena Al Ahmadi. Ingezonden mededeling Huidzuiverheid - Huldgerondheld Puistiei verdrooen doo' Purol-poedei Internationaal voetbalprogramma Ook Burgh ontvangt zaterdag middag 1 april Engelse voetbaL- tegenstanders Des middags om 3 uur speelt de Burgh-jeugd van 14 tot 16 jaar tegen een elftal van de zelfde leeftijd uit Paddington (Es sex) die voetballen onder de naam Grand Union. Na de junioren speelt een Burgh- combinatie van 18 tot 20 jaar te gen Penton uit Pennbroke. Bij goed weer mag op zeer veel belangstelling gerekend worden, vooral omdat juist voor de Paas dagen velen voor familie-bezoek thuis komen. Een deel der op brengst komt ten goede aan de commissie Sport Steunt Zonneveld, dat tot doel heeft verlamd? kinde ren zo veel mogelijk te helpen Dit initiatief van het Burgh-bestuur valt zeer toe te juichen. Om dit be drag zo hoog mogelijk op te voe ren zullen èn donateurs èn leden entree moeten betalen. De prijs wordt echter zo laag mogelijk ge houden. Een opwekking om deze wedstrijden te gaan zien is dan ook zeer zeker op zijn plaats. DREISCHOR „Crescendo" 60 jaar Bij gelegenheid van het 60-jarig bestaan op 1 april, van de harmo nie „Crescendo" is een feestpro gramma opgesteld, dat van start gaat met een rondgang door het dorp van de jubilerende harmonie. Om drie uur vindt de overdracht plaats der uniformen aan de har monievereniging, zijnde een ge schenk van de bevolking van Drei schor Geüniformeerd „Crescendo" zal hierna door het gehele dorp een muzikale wandeling maken. Tot slot volgt een receptie in ho tel „De Drie Schapen".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 5