DE ZIERIKZEESCHE COURANT Uitgebreide veiligheidsmaatregelen te Evian genomen V.N. voor financieel bankroet Carolientje aan de lijn Kennedy wil meer weten van oceanen Vreemde moorden in Engeland Kamparts Mengele gearresteerd? Tsjechisch toestel stortte neer DONDERDAG 30 MAART 1961 117e jaargang No. 18948 ZIERIKZEESCHESNIEIIWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij vJh. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 De Frans-Algerijnse besprekingen EVIAN, 29-3. De republikeinse veiligheidspolitie heeft woensdag de beveiliging in Evian op zich genomen, negen dagen voordat in deze stad aan de Franse oever van het meer van Genève de onder handelingen tussen Frankrijk en de Algerijnse opstandelingen-rege ring beginnen. Als de onderhandelingen op 7 april beginnen, zijn er in Evian vijfhonderd man van de veiligheids politie, driehonderd gendarmes en honderd rechercheurs in burger. Een gebied van vierhonderd vier kante meter rondom het hotel waar de onderhandelaars bijeenkomen, en een kring van driehonderd me ter rondom een ander hotel waar de Franse afvaardiging woont, worden tot verboden gebied ver klaard. De twee kilometer lange weg tussen de twee hotels wordt i bewaakt en voor het verkeer ge sloten. De permanente vertegenwoordi- ger te Rome van de Algerijnse op standelingen-regering, B. Oehla- roef, heeft woensdag te Tunis bij zijn regering verslag uitgebracht over technische bijzonderheden van de onderhandelingen. Naar verluidde, sprak hij over het dage lijkse vervoer naar en van Evian en het verblijf te Genève van de afvaardiging van de opstandelin gen. Van de 2ijde van het Algerijnse Nationale Bevrijdingsfront (F.L.N.) werd vernomen dat de opstande lingen-regering waarschijnlijk don derdag haar delegatie zal samen stellen. Verklaring opstandellngenregerlng De opstandelingen-regering heeft PARIJS BETAALT NIET VER. NATIES, New York, 29-3. Van gezaghebbende zijde wordt vernomen, dat Frankrijk geweigerd heeft zijn aandeel ln de kosten van het V N.-leger in Kongo te be talen. Het is het eerste westelijke land dat dit doet. De Sowjet-Unie en ander? communistische landen hebben al eerder geweigerd en en- kele Latijns-Amerikaanse sprekers in de algemene vergadering tijdens het Kongo-debat hebben te kennen gegeven., dat hun landen niet in staat zijn hun aandeel in de kosten te voldoen. Hammarskjoeld heeft gewaar schuwd dat de V.N. voor een bank- Koning Boudewijn en koningin Fabiola van België zullen 8 juni aanstaande Paus Johannes een of ficieel bezoek brengen, aldus is officieel meegedeeld. Soldaat gedood bij schietoefening HARDERWIJK, 29-3. In het Pius- ziekenhuis te Harderwijk is overle den de 21-jarige dienstplichtig? soldaat G. A. M. van Swam uit Til burg, die op de pistoolbaan van het garnizoensschietterrein te Harder wijk levensgevaarlijk was getrof fen door een kogel in de buik Het ongeluk gebeurde tijdens een oefe ning pistoolschieten Na het com mando laden maakte de naast van Swam staande soldaat een wat on gelukkige manoeuvre met zijn pis tool toen het hem niet direct ge lukte de slede van het wapen naar achteren te brengen. Er ging een schot af, dat van Swam in de buik trof. roet staat. Er is dit jaar naar schat ting 120 miljoen dollaf nodig om de actie in Kongo te kunnen hand haven. Eerste Europoort- bewoners zitten heel eenzaam ROTTERDAM, 29-3. De kale vlakte, waar cutterzuigers, dragli nes, zandauto's hopen bazaltblok- ken, keten en wegen van in elkaar passende, gemakkelijk te verplaat sen betonpalen het landschap be heersen, het gebied dat bekend staat als „Europoort eerste fase',' heeft woensdag zijn eerste vaste bewoners gekregen. De pier voor reuzentankers en de daarbij ge bouwde olie-opslagplaatsen van de Shell hebben een permanente be waking nodig. De heer en mevrouw A. J. Kraaijenveld-de Leeuw, af komstig uit Hoogvlieg, waren van daag de eersten, die op het Shell- terrein een huis betrekken. Vier andere families volgen in de komende week. Dan heeft „Eu ropoort" zijn eerste gemeenschap op de kop van Rozenburg. Een zo verlaten gemeenschap, dat de di- rektie van de maatschappij de vier huismoeders twee auto's schonk en hen verplichtte haar rijbewijs te halen. Engelse marinemannen In Chat ham, meer op hun hoede dan hun voorgangers van 294 jaar geleden, hebben de bemanning van de Ne derlandse torpedoboot jager „Lim burg" verhinderd zich uit de voe ten te maken met een antiek kanon dat zij als herinnering wilden mee nemen. OUTWARD BOUND" woensdagavond een communique uitgegeven waarin wordt gezegd dat indien de Franse regering tij dens de onderhandelingen te Evian overleg pleegt met andere politieke groeperingen in Algerië, dit ver warring zou wekken en „verwar ring is niet bevorderlijk voor een positief resultaat". De onderhandelingen kunnen in het belang van de vrede alleen worden gevoerd in een sfeer van volledige openhartigheid. De ZOAVO-conferentie geëindigd BANGKOK, 29-3. Na afloop van de bijeenkomst van de ministerraad van de zuid-oost-Aziatische Ver- üragsorganisatie, de Z.O.A.V.O., is een communique uitgegeven, waar in wordt gezegd dat de volgende ministersbijeenkomst in 1902 in Parijs zal worden gehouden. De leden van de raad, aldus gaat 't communique verder, stelden met nadruk nogmaals de noodzaak vast van collectieve verdediging en van economische en sociale ontwikke ling. De raad stelde vast dat in het afgelopen jaar verdere vooruitgang is geboekt bij het gemeenschappe lijk onderdrukken van de commu nistische methoden van omverwer ping en opstanden. Oudheidkundige opgravingen in Israël JERUZALEM, 29-3 Ds Israëli sche regering bestudeert de moge lijkheid de stoffelijke resten van twintig mannen, die achttien eeuwen geleden zouden hebben deelgenomen aan de laatste Joodse opstand tegen de Romeinen en die onlangs in grotten aan d? kust van de Dode Zee zijn ontdekt, een staatsbegrafenis in Jeruzalem te geven. In hetzelfde gebi?d, gelegen in onherbergzame streken van Judea, ontdekte men brieven van de laat ste president van het oude Israël, Bar Kochba, en perkamenten en papyrusrollen. De g?schriften wor den thans in Jeruzalem bestudeerd. Grootste Nederlandse tanker in de vaart ANTWERPEN, 29-3. Vanmorgen is een Nederlandse tanker, die er op kan bogen driemaal de grootste te zijn, op de werf van CockeriU Ouvree in Antwerpen overgedra gen aan de Nederlandse „Pacific Tankvaartmaatschappij" (de Ne derlandse rederij van d? Caltex groep) Daarna heeft zij koers ge zet naar Vlissingen. Deze „Caltex Madrid" is nl. het grootste schip dat ooit in België is gebouwd, het grootste schip, dat ooit over de Scheld? voer en thans de grootste tanker onder Nederlandse vlag. De tanker meet 47.735 ton en dat is dan nog bijna 2.500 ton meer dan oorspronkelijk was geacht. Tijdens de constructie zijn nl. enkel? ver anderingen aangebracht die uitein delijk het tonnage groter hebben gemaakt. Jaarlijks sterven in Nederland vierduizend mensen door ongevallen Per dag 1264 bedrijfsongevallen Op 1 a-pril start op het slot „Moermand" de eerste „Outward Bound"- school in Nederland. Op een dergelijke school worden jongelui - voor namelijk uit het bedrijfsleven - onderworpen aan een sterke physieke training teneinde hun durf en verantwoordelijkheidsgevoel bij te bren gen Op de foto nog eens het slot „Moermand" ln voorrampse toestand. WASHINGTON, 29-3D# tele foonrekening van president Kenne dy dreigt op te lopen als gevolg van een nieuw initiatief van des presidents driejarig dochtertje Ca roline. Zij heeft namelijk ontdekt, dat zij met de telefoon van het Witte Huis verweg wonende fami lieleden en kennissen kan opbel len en over de kosten breekt zij zich het hoofdje niet. Toen zij na een zelf gearrangeerd keuveltje met haar grootvader in Florida haar argeloze vader de hoorn had aangeboden met de vraag of hij ook nog iets tegen „opa" wilde zeggen, merkte de pre sident tot zijn schrik dat zij inmid dels al weer bezig was via een an der toestel wederom een gesprek met Florida aan te vragen om een praatje met een daar wonende huisvriend te houden. Een secretaris van de president zei later, dat dit jeugdig initiatief op de particuliere telefoonrekening van de president zijn weerslag zal vinden. AMSTERDAM, 29-3 .Jaarlijks sterven in ons land ongeveer vier duizend mensen tengevolge van ect« ongeval, hetzij in het verkeer, heiz(j in het bedrijf, hetzij thuis. Ook ln vele andere landen verlie zen jaarlijks duizenden mensen het leven door een ongeval en het is daarom, dat de direkteur-generaal van de Wereldgezondheidsorgani satie, dr. M. G. Candau. de Wereld- ge^ondheidsdag 1961 die op 7 a Dril a.s. zal worden gehouden, speciaal heeft geplaatst in het teken van het ongeval en de preventie daar van. De direkteur-generaal van de Volksgezondheid in Nederland, prof. dr. P. Muntendam, heeft naar aanleiding hiervan een brochure opgesteld die tijdens een in IJmui- den gehouden persconferentie werd verspreid. In deze brochure zegt prof. Muntendam dat er in 1959 per dag gemiddeld 1264 bedrijfs ongevallen bij de sociale verzeke ringsbank werden aangegeven. De geldelijke uitkeringen en kosten van geneeskundige behandeling van deze ongevallen hebben in to- taal bijna 82 miljoen gulden bedra- I gen. Jaarlijks zijn er ongeveer vijf- duizend bedrijfsongevallen met do delijke afloop. J Het aantal verkeersongevallen met dodelijke afloop bedroeg in 1959 ongeveer 1700, terwijl er in dat jaar bij verkeersongevallen ruim 43000 zwaar- en lichtgewon den vielen. Voorts lieten bnna vier Neder landers per dag het leven tenge volge van een ongeval in hun wo ning. Het kamperen zal steeds crescendo gaan Meer dan één miljard gulden nodig tot 1990 DEN HAAG, 29-3. De 4800 ge registreerde kampeerterreinen met thans 225.000 slaapplaatsen zullen ln 1990 moeten zijn aangegroeid tot 7500 bedrijven met 456000 slaapplaatsen. Dit betekent, dat per jaar op vijftig hectare grond tien nieuwe kampeerbedr(jven voor een prijs van 7,5 miljoen gulden moe ten worden gebouwd om aan de te verwachten vraag te kunnen voldoen. Meer dan een miljard gulden zou dus tot 1990 nodig zijn voor vakantiebesteding in de vorm van kamperen en het reizen met kam peerwagens. Deze mededeling deed de secre tary van de Nederlandse kampeer- raao* 'de. heer H. Verdouw tijdens een persconferentie, die over de komende tentoonstelling „Goed Kamp" van de A.N.W.B. te Den Haag werd gegeven. De heer Verdouw verliet zich bij deze cijfers op berekeningen van de rijksdienst voor het nationaal plan. Natuurlijk kunnen zich door conjuncturele ontwikkelingen wij zigingen in de verwachtingen voor doen. De berekening is gebaseerd op de ontwikkeling van de tien laatste jaren. De heer Verdouw deelde voorts mede, dat het oude voorontwerp van wet, de kampeerwet, in snel tempo wordt omgewerkt, omdat het niet meer voldoet aan de te genwoordige stand van zaken. Om streeks 10 april zal een concept nota aan de minister van Binnen landse Zaken worden aangeboden. Voor de mooiste aan Nederland gewijde etalage tijdens de Neder landse week van 24 tot 30 mei te München zal een prijs worden toe gekend De Duits-Nederlandse Ka mer van Koophandel in Den Haag en d? Bond van Duitse etalagedeco rateurs hebben deze etalagewed strijd uitgeschreven. Ingrijpende hartoperatie in Gent BiRUSSEL, 29-3. Met assistentie van de Leidse medicus dr Brom is dinsdag in het academisch zie kenhuis in Gent een ingrijpend? hartoperatie - de eerste van deze aard in België - met succes uitge voerd. De patiënte was een 19-ja- rig Belgisch meisje. De operatie werd uitgevoerd door de Belgische chirurg dr. F. Derom en duurde verscheidene uren. Een twaalftal hartspecialisten uit verscheiden? landen woonden het ingrijpen bij. Volgens eerdere berichten zou een kunsthart worden gebruikt tijdens de „reparatie" van het 'hart, dat een gebrek toonde aan het mijter- vormlg klapvlies. Ook de politie gaat korter werken DEN HAAG, 29-3. Naar het de- partememt van binnenlandse zaken mededeelt, is aan de gemeenten met gemeentepolitie het advies ge geven per 1 november 1961 de vijf daagse werkweek in te voeien. Dit advies is gegeven op grond van de I omstandigheid, dat anders de dienstroosters voor de politie in korte tijd tweemaal zouden moe ten worden gewijzigd. Zoals be kend treedt immers per 1 m?i as een regeling in werking, waarbij rijkspersoneel en het personeel van een groot deel der gemeenten om d? veertien dagen een vrije zater dag krijgen Per 1 mei 1962 zal deze vrije zaterdag over de gehele linie .gelden. Bovenstaand? regeling zal I ook voor de rijkspolitie gelden. Betere geluidsweergave NEW YORK, 39-3. De Ame- rican Broadcasting Compa ny (A.B.C.) heeft bekend gemaakt dat haar technici apparatuur hebben ontwik keld, waardoor de geluids weergave van gewone huis- radio-ontvangtoestellen zonder kosten voor de luis teraar - op high-fidelity kwaliteit wordt gebracht. Deapparatuur, die in de zender wordt aangebracht en als „dynamische vereffe ningsinrichting" wordt be titeld, compenseert de be trekkelijke beperktheid van de luidspreker. De appara tuur zal binnenkort worden aangebracht in het zend station te New York. Later zullen ook de A.B C.-sta- tions in andere delen van de Verenigde Staten ermee worden uitgerust. Mr. Stikker secretaris-generaal van de NAVO? WASHINGTON, 29-3. De Ame rikaanse regering hecht er veel .waarde aan dat alle N.A.V.O.-lan- den overeenstemming bereiken over de keuze van mr. D. U. Stik- ker tot secretaris-generaal van de N.A.V.O., als opvolger van Paul Henri Spaak. De andere kandidaat voor deze post. de Italiaanse am bassadeur in Washington, Manlio Brosio, heeft tot op heden slechts de steun gekregen van Italië en Frankrijk. t Alle andere landen van de noord- Atlantische Verdragsorganisatie hebben zich uitgesproken voor mr. Stikker, die als een der geestelijke vaders van het plan om de N.A.V.O. de vierde atoommacht te maken, wordt beschouwd. Revaluatie klap voor diamanthandel AMSTERDAM, 29-3. Bij de be- handeling van het hoofdstuk eco nomische aangelegenheden der Amsterdamse gemeentebegroting voor 1961, heeft de burgemeester, mr. G. van Hall, o.m. meegedeeld, dat de revaluatie van de gulden een ernstige tegenslag is voor ver schillende bedrijven in de hoofd stad. Vooral de diamanthandel treft hierdoor een zware slag. Deze in dustrie heeft in verband hiermee reeds ontslagaanvragen ingediend. Tengevolge van de herwaardering is de marge in deze handel verlo ren gegaan. Pres Kennedy he-^ft woensdag in het Congres een wetsontwerp inzake de huisvesting en woning bouw ingediend, dat een aantal maatregelen inhoudt die ,,rten be ter l?ven voor alle Amerikanen" 1 moet verzekeren. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's De ziekte komt ter post ge- i reden, maar gaat terug met J ezelstreden. WASHINGTON, 29-3. President Kennedy heeft het Congres ver zocht een verhoging van de begro ting van het ministerie van handel voor het jaar 1962 met 23.492.000 dollar go?d te keuren. Het grootste gedeelte van dit bedrag zal worden besteed voor verbetering van het oceanografisch onderzoek. Hij deel de 'het Congres med*\, dat niet meer dan één a twee procent van de oceanen ln kaart is gebracht en verklaarde, dat het voortbestaan van de Verenigde Staten van hun kennis van de oceanen kan afhan gen. Kennedy vro?g het Congres ver der twee miljoen dollar meer voor d*e financiering van te vestigen handelscentra in Europa, Afrika, Azië en Latijns-Amerika. CHESTERFIELD, 29-3. Men heeft woensdag op een afgelegen weg in het Engelse graafschap Derbyshire, op dezelfde plaats waar negen maanden geleden het lijk van de vermoorde zestigjarig? William El liott werd gevonden, het lijk aan getroffen van de 48-jarige George Stubbs, di? eveneens bleek te zijn omgebracht. Men vond Stubbs' auto in dezelf de straat in Chesterfield waar men negen maanden tevoren die van Elliott had gevonden. De politie zei dat d? moord op Stubbs een getrouwe navolging schijnt te zijn van die op Elliott. De dader van de moord op Elliott is, ondanks een grootscheepse speuractie en het verhoren van honderdduizend mensen, niet ge vonden. PARIJS, 30-3. Het Parijse avond blad „Paris-Presse" zegt van door gaans goed ingelichte zijde in Tel Aviv te hebben vernomen dat een commando Israëliërs de vroegere kamparts van Auschwitz, dr. Josef Mengele, op 8 maart in Buenos Aires heeft gearresteerd. Hij zou 20 maart aan boord van een onder Panamese vlag varend schip zijn gebracht dat thans op weg is naar Israël. Twee en vijftig doden NEURENBERG, 29-3. Twee en vijftig mensen zijn dinsdagavond om het leven gekomen toen een vliegtuig van Russische makelij, een Iljoesjin 18, dertig kilometer ten noorden van Neurenberg, bij het dorpje Oberruesselbach, neer stortte. Ooggetiugen hebben verteld dat het reusachtige Tjechoslowaakse vliegtuig, na dire of meer explo sies, als een brandende vuurbol neerstortte. Een Amerikaanse militaire heli kopter bereikte de plaats van de ramp het eerst en de brandweren van Neurenberg en Oberrusselbach door de radio gewaarschuwd spoed den zich derwaarts. Er waren geen overlevenden. Groot tekort op Amsterdamse begroting AMSTERDAM, 29-3, De Amster- damse gemeenteraad heeft van nacht na een debat van acht dagen de ontwerp-begroting voor 1961 aangenomen, met 32 tegen 9 stem men. Alleen de gehele V.V.D.-fraktie, die een sluitende begroting had verwacht en die vooral het beleid van b. en w. ten aanzien van het openbaar vervoer onaanvaardbaar acht, stemde tegen. De begroting heeft aan inkomsten en uitgaven op de gewone dienst een bedrag van f 527.764.710,Het tekort op deze begroting bedraagt f 15 325.298

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 1