Chefariiie 4 FEEST OP DREISCHOR Harmonie „Crescendo" bestaat zaterdag 1 april zestig jaar Vrouw wierp kinderen het raam uit DE TOESTAND IN LAOS Minister spreekt zich uit over huurvraagstuk en loonbeleid 4-voudige combinatie, een wetenschappelijk succes! STAD EN PROVINCIE Ere-voorzitter J. J. Verjaal Het eerste bestuur werd gekozen uit de drie en twintig personen die bij de oprichting als werkend lid toetraden. Uniek is het vijftigjarige voor zitterschap - vanaf de oprichting tot 9 december 1951 - van de 79- jarige heer J. J. Verjaal, die thans nog als ere-voorzitter nauw begaan is met het wel en wee van „Cres cendo". Bij zijn officiële afscheid van het korps werd de heer Verjaal op passende wijze gehuldigd. Zijn gro te verdiensten werden erkend in een hem verleende Koninklijke onderscheiding. Tot de pioniers behoort ook het 84-jarige rustend ere-Iid de heer A. J. Verjaal. Hij was veertig jaar lang actief muzikant als klarinet tist en secretaris van het bestuur in de jaren 1901-1907. Het eerste bestuur van „Crescendo" bestond verder uit wijlen de heren D. Na- DREISCHOR, 12 maart 1894: Het is feest op het dorp. Groot en klein is op de been, want vandaag wordt Kaatje Tuin honderd jaar en het feestcomité heeft niets nagelaten om te pogen deze dag tot een onver getelijke te maken. De twaalfde maart wérd een onvergetelijke dag voor Dreischor, want het feest van Kaatje Tuin vormde indirect de aanleiding tot de op richting van de zaterdag 1 april a.s. zestigjarige harmonie „Crescendo". De feestvreugde op Kaat je Tuin's jaardag werd zeer vergroot door het speciaal uitgenodigde muziekgezel schap „Witte van Haem- stede". Juist hierdoor voelden de Dreistenaren op dit ware volksfeest het ontbreken van een eigen korps als een groot gemis. Vooral wijlen de heren J. C. Eijke, G. J. de Koster en M. J. de Vrieze vonden dat het zo niet langer kon. Vanaf die dag ijverden zij voor de oprichting van een eigen muziekgezelschap voor Dreischor. Toch zou het nog duren tot 1 april 1901 eer het doel was bereikt en zij - de op richters - de beschikking hadden over het nodige be ginkapitaal, namelijk door het plaatsen van aandeel tjes van vijf gulden en het rondzenden van inteken lijsten. ber, C. J. de Koster en H. J. Boo- I gert. Als direkteur werd bij de oprich ting door het bestuur aangesteld de heer J. F. A. Theewis. Deze zeer vakbekwame musicus had onafge broken de muzikale leiding van „Crescendo" tot zijn overlijden in 1943. Onder de deskundige leiding van wijlen de heer Theewis oogstte de harmonie talrijke fraaie succes sen. p verschillende concoursen werden eerste prijzen veroverd, zelfs in de afdeling Uitmuntend heid en de Ere-afdeling. De heer Theewis werd ln 1943 opgevolgd door dhr. K. W. Ever wijn tot 1952, toen de heer Jac. Kikke als dirigent werd aangesteld en als zodanig werkzaam bleef tot het jaar van de ramp. Na de ramp werd het directeurschap toever trouwd aan de heer Job. v. d. Weij- de, die reeds in 1926 als werkend lid tot het korps was toegetreden. Voorzitter J. W. Beekman Opvolger van de heer J. J. Ver jaal als voorzitter - in januari 1952 - was de vice-voorzitter, de heer J. W. Beekman, die als bespeler van de bombardon al sinds 1931 zijn plaats inneemt tussen de 27 werkende leden van vandaag. Voorzitter Beekman, de actie ve secretaris C. J. van Dixhoorn en de bestuursleden P. L. Quist, A. P. de Wit en A. J. de Bil heb ben een drukke tijd van voorbe reiding achter de rug .Zaterdag a.s. bestaat „Crescendo' immers zestig jaar en dan zal een nieuwe mijlpaal worden geslagen in de zo rijke historie van dit door de vele actieve jeugdige muzikan ten volop levenskrachtige korps. Net als toen op het eeuwfeest van Kaatje Tuin zullen de Dreis tenaren zich in grote getale be geven naar de Ring van hun prachtige dorp. Daar op het Kerkplein - zal zich een trotse zestigjarige harmonie presenteren gestoken in fonkelnieuwe unifor men. Uniformen die er kwamen als destijds het beginkapitaal - dank zij ae burgerzin van het on vervangbare Dreischor. Een plaatje uit Crescendo's glorietijd. Zittend I achter de tafel met zwarte hoed wijlen di- recteur J. F. A. Thgewis. Geheel links zit- tend met klarinet, het rustend ere-lid de heer A. J. Verjaal in zijn actieve periode. Zierikzeese N.J.N.-er vond larve van tapijtkever Onaangenaam textielvretertje is er ZIERIKZEE, 28-3. De Zierik zeese N.J.N.-er Cees Moonen heeft een larve ontdekt van de tapjjtke- ver. De larev had domilici gekozen te Zierikzee en in het kader van het schoonmaakproces thuis, waar bij deze jeugdige natuurvriend was ingeschakeld ,ik heb volop kleden moeten kloppen"), heeft hjj zjjn ontdekking gedaan. Het onaangename textielvreter tje is dus ook in deze contreien weer opgedoken. Opgemerkt dient intussen dat het kevertje zelf geen kwaad doet, maar wel de larve. De kever legt ongeveer 20 eitjes (2 mm), waaruit de larven komen kruipen, die dus stoffen gebruiken als dagelijks brood. Wollen stof fen, maar ook katoen en andere stoffen. Cees heeft heus wel fanatiek op de kleden staan slaan, maar deze knaap heeft een paar pientere ogen in het hoofd, die er - zo jong nog - toch ook al gewend zijn altijd 6cherp te kijken en op te letten. Vandaar zijn larvevondst. Eigen lijk wel een prestatie, want een ta pijtkever larve is een minuscuul ge valletje en tenslotte zijn er zoveel „beesies" Jn de natuur. Toch vond hij dat ene friemeldingetje op het te kloppen tapijt verdacht en hij bekeek het nauwkeurig door een zelf gemaakte loep. De literatuur kwam er aan te pas, en toen was identifikatie niet moeilijk meer. Zijn oplettendheid moge een aan sporing zijn voor alle kledenklop- per§(sters) - en dat zijn er heel wat in deze dagen - om ook eens op te letten. Worden larven aangetrof fen, dan is het echt wel tijd te gaan denken aan bestrijdingsmiddelen, waarvan enkele zijn „Roxasect", Paradichloorbenzol en huishoudin- sectenpoeder. De lengte van de larve is ongeveer 4 mm. SPIJKENISSE. Maandag is de 72-jarige heer P. de W. uit Rhoon onder een tramstel van de Rotter damse Tramwegmaatschappij ge komen, waarbij hij op slag werd gedood. De bejaarde man wilde per fiets de tramrails oversteken op het moment, dat er uit de richting Spijkenisse een tram naderde. De heer de W. werd gegrepen en en kele meters meegesleurd. WEESPERKARSPEL. Zondag j.l. is een personenauto gereden in de Weespertrekvaart Eén inzittende, een jongeman, verdronk. De be stuurder wist op het droge te ko men, maar wist zich van de toe dracht van het ongeval niets meer te herinneren. De leraren van middelbare scholen in Frankrijk hebben zich bij hun collega's van lagere en technische scholen aangesloten en zullen .omstreeks eind mei, wan neer de examens beginnen, geen examen afnemen, geen werk corri geren en thuis werkzaamheden verrichten De actie is bedoeld om looneisen kracht bij te zetten. DRAMA TE GLASGOW GLASGOW, 28-3. Een ongehuw de vrouw van middelbare leeftijd, die geestelijke stoornissen heeft, zal vandaag in Glasgow voor het gerecht verschijnen op beschuldi ging van moord en poging tot moord op vijf kinderen in de leef tijd van vier tot zeven jaar. De kinderen waren een voor een uit het raam op de derde verdie ping van een woning in de nabij heid van een Glasgowse achter buurt gevallen. Een meisje van vier jaar was op slag dood terwijl de andere vier kinderen zwaar ge wond werden. Volgens geruchten, die de ronde doen, zouden de kin deren naar „pas geboren hondjes" gekeken hebben in de bewuste wo ning op de derde verdieping. Een spoorwegarbeider die de ruiten van zijn kamer aan het ze men was, zag plotseling een jonge tje uit het raam vallen. Een andere ooggetuige, die hoorde gillen, kwam toesnellen, zag een van do kinderen vallen en kon met uit gestrekte armen nog net op tijd de val van het kind breken. Op de conferentie van de groep voor ontwikkelingshulp hebben de Verenigde Statèn voorgesteld dat jaarlijks gemiddeld een procent van het nationale produkt van de niet-communistische geïndustriali seerde landen wordt gereserveerd voor hulp aan onderontwikkelde gebieden. Initiatief (nog) in handen der rebellen VIENTIANE. 28-3. Volgens de laatste berichten die in Vientiane zijn ontvangen, blijven Russische vliegtuigen militaire goederen ver voeren naar de Vlakte der Krui ken in Laos, die in handen van de opstandelingen is. Er wordt tot 30 ton per dag aangevoerd. In militaire kringen acht men de stilte aan de vier voornaamste fron ten meer het gevolg van militaire dan van politieke factoren. De op standelingen, die alle terrein op de regeringstroepen hebben heroverd dat zij in de voorafgaande acht weken hadden verloren, moeten nu eerst hun verbindingen consolide ren, aldus militaire waarnemers. Het initiatief is nog steeds in hun handen. In de toekomst subsidieloze bouw DEN HAAG, 27-3. De minister van Volkshuisvesting en Bouwnij verheid is van mening, - aldus schrijft hjj aan de Eerste Kamer - dat hij de uiteindelijke oplossing van het huurvraagstuk ook het loonbeleid in het by zonder in het oog zal moeten worden gehouden. De opvatting, dat ln het alge meen de huren van alle woningen, in welke sector ook tot stand geko men, te hoog zouden liggen ten op zichte van het inkomen van de on derscheidene bevolkingsgroepen, is naar zijn mening te generaliserend dan dat hij haar zou kunnen on derschrijven. Bij de gegeve inkomens van de valide arbeidersbevolking vindt de minister de huren van woningwet woningen en van de goedkope ca tegorie van premiewoningen niet een onredelijk zware belasting van het budget. De minister blijft over tuigd van de noodzaak, dat de bouw van nieuwe woningen tegen de tijd, dat de schaarste zal zijn opgeheven, in het algemeen weer zonder subsidie zal kunnen plaats hebben. De gedachte dat het huidige huurniveau wel eens zou kunnen blijken het evenwichtsniveau te zijn als de spanning op de bouw markt zou verminderen, lijkt hem, indien men dit betrekt op alle wo ningen, uiterst speculatief. Hij wil de niet ontkennen, dat voor be paalde categorieën dat evenwichts- peil wellicht reeds is bereikt. Voor zichtigheid bij het optrekken van de huren van oude woningen - ook al is dit noodzakelijk - blijft der halve geboden. SPORT VOETBAL Dreischor BI-Bruse Boys BI 10-0 (Dreischor BI "kampioen) De Dreischor-junioren zijn er za terdagmiddag zonder veel moeite in geslaagd om ook het team van Bruse Boys met de kous op de kop naar huis te sturen. De jongens uit Bruinisse kwamen er ditmaal niet aan te pas. Alleen Dreischor speelde en maakte weer doelpun ten aan de lopende band. Nuyens pikte al na drie minuten de bal op en plaatste in het doel, 1-0. Weinig minuten later was het Kees Lodewijk die er 2-0 van maakte en dezelfde speler zorgde ook voor 3-0 en 4-0. Zo ging het door en nadat Wim Nuyens nummer vijf in de touwen had gewerkt kwam Kees Lodewijk weer sterk naar vo ren. Twee goede doelpunten brach ten de stand op 7-0, waarna Kees Vis er 8-0 van maakte. Lodewijk vond dit blijkbaar nog niet genoeg en doelpuntte nog twee keer, zo dat hij er ook in deze wedstrijd weer eens zeven voor zijn rekening had genomen. Door deze overwinning zijn de blauw-witjes kampioen van hun afdeling geworden en zullen het dus volgend jaar wel in de hoogste afdeling moeten gaan proberen. HOEK-MEVO 2-3 Met een bezwaard hart en vier invallers vertrok Mevo zaterdag naar Hoek. Na de nederlaag van vorige week tegen dezelfde ploeg, (nog wel op eigen terrein), zal nie mand Mevo een kans op winst hebben gegeven. Ondanks deze sombere voorspellingen hebben de oranje-witten de strijd gewonnen. Mevo vormde een hechte eenheid en had tegen de verwachting in het beste van het spel. De aanval len waren goed van opzet. Na elf minuten spelen wist invaller van Burg een voorzet van K: de Oude te benutten en kwam Mevo met 1-0 aan de leiding. Dit doelpunt was voor Mevo en stimulans. Hoek probeerde van alles doch wist zich niet aan de druk van Mevo te ont worstelen. Steeds kwam Mevo te rug. In de twintigste minuut kwam het verdiende tweede doelpunt. De linksback liep de keeper dusdanig in de weg, dat Haverhoek met een boogbal het net wist te treffen, 2-0 in het voordeel van Mevo. Hoek probeerde het met uitvallen die de verdediging van Mevo wel werk gaven, doch doorboringen wist men te voorkomen. Met nog zeven mi nuten te spelen in de eerste helft wist de back bij een Mevo-aanval niet anders te doen dan de bal uit het doel te slaan, waarvoor Mevo een penalty werd toegekend, die door K. de Oude werd ingeknald. Met deze 3-0 voorsprong kon Me vo van een verdiende rust gaan genieten. Na rust bleef Meve stug werken. De voorhoede had echter geen ge luk Jn deze periode de kansen te benutten. De tijd verstreek en toen bleek dat Mevo nog niet veilig stond. Met nog tien minuten te speleh kwam Hoek van zijn dwa lingen terug en ging beter spelen. Een goede aanval over links bracht de bal voor het Mevo-doel, waar Simmers de bal niet klemvast kon krijgen waarvan de middenvoor profiteerde door in te schieten, 1-3. Uit dit doelpunt putte Hoek vol doende moed om door te zetten en in de zevende minuut kon het in lopen tot 2-3 toen de rechtsbinnen als overwinnaar uit een worsteling om de bal tevoorschijn kwam en Simmers kansloos sloeg. De reste rende minuten bleken echter niet voldoende om Hoek nog aan een gelijk spel te helpen. Vlak voor tijd verrichtte Simmers nog 'n prach tige safe door en keihard schot van de rechtsbuiten klemvast te vangen, waardoor hij een zeker doelpunt voorkwam. Onder grote spanning verstreken de laatste mi nuten en bij het eindsignaal had Mevo een verdiende overwinning geboekt. Door deze overwinning blijft Me vo kandidaat voor de vierde plaats en de promotie. Wijzigingen programma wedstrij den tegen Engelse clubs (Paas zaterdag). De volgende wedstrijden komen te vervallen: Kloetinge jun.-Charterhouse (17- 18 jr.); SINOTO-Haven FC; Brou- wershaven-Elsenham FC; Dom burg jun -Park Athletic. Alsnog vastgesteld: Brouwershaven-Camden Goods; Veere-Downshall FC; RCS (16-18)- Luton Boys; Kruiningen (15-17-Ar- senal jeugd; Kruiningen (17-20)- Swendorp; Volharding-Buckloo; Blauw Wit (zomeravond)-Christ- church; Krabbendijke-nader aan te wijzen tegenstander. Zierikzee jun -Flomar (4 stuks); Zierikzee jeugd-Flomar jeugd; Zierikzee-Flomar; SPORT SCHAKEN Om het jeugd-landskampiocnschap Een zestal leerlingen van de Chr. H.B S. te Middelburg is in het kader van de strijd om het school- schaak landskampioenschap uitge komen tegen een ploeg van het Grotius-lyceum te 's-Gravenhage. De wedstrijd werd te Dordrecht gespeeld. De Zeeuwen brachten het tot de kwartfinale. Ingezonden mededeling Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en....doen wonderenl Een belangrijke ontdekking op geneeskun* dig gebied is „synergismus". Hiermede wordt bedoeld de wederzijdse versterking van de werking van verschillende genees* middelen. De vier middelen verenigd in Chefarine„4"-elkafzonderlijkal beroemd- werken tezamen nog beter. Ze helpen vaak ook dan, wanneer andere middelen falen en doen werkelijk wonderen I ff Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, want die wordt beschermd door het bestanddeel CheUrox. 20 tabl. 0.80. Voordelige gezinsverpakking 100 (abl. (3.60 Verwachting tot woensdagavond: Meer bewolking Toenemende bewolking met plaat selijk wat lichte regen; iets zachter, maar in hoofdzaak in het zuidoos ten van het land nog kans op nachtvorst; matige tot krachtige westelijke wind. 29 maart. Zon op 6.23, onder 19.08. Maan op 16.13, onder 5.28. 30 maart. Zon op 6.21, onder 19.09. Maan op 17.18, onder 5.52. Volle maan 1 april te 6.48 uur. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 29 maart 1.46 v.m. 14.30 n.m. 30 maart 2.39 v.m. 15.17 n.m. BROUWERSHAVEN: 29 maart 30 maart 1.27 vjn. 2.12 v.m. 13.46 n.m. 14.24 n.m. Springtij 3 april. HET WEEROVER2ICHT DE BILT, 28-3. Het K N.M.I. deelt meeEen hogedrukgebied na bij de ingang van het Kanaal trekt langzaam naar het zuidoosten naar Frankrijk. Tegelijkertijd ontwik kelt zich bij IJsland een depressie, die vermoedelijk naar de zuidpunt van Noorwegen zal koersen. De depressie voert wat zachtere lucht aan, die morgen Nederland zal binnenstromen. Op de nadering er van gaat de bewolking toene men, waarbij plaatselijk ook wat lichte neerslag kan vallen. Deze be wolking zal de komende nacht in een groot deel van het land nacht vorst tegengaan In het zuidoosten van het land is het nachtvorstge vaar echter nog niet geheel gewe ken. De depressie zal de wind tij delijk wat doen toenemen uit het westen. Scheepvaartberichten Acmaea (t), 28-3 te Punta Cardon. Koratia (t.), 27-3 van Tranmere naar Curasao. Wonogiri, 28-3 te Tampa. Op de synagoge en het gebouw van de Joodse Unie in de Argen tijnse stad Mar del Plata zijn in de nacht van zondag op maandag hakenkruisen en anti-semitische leuzen aangebracht. Ook werden de muren van deze gebouwen met teer besmeurd. AMSTERDAM. B. en w. van Amsterdam zijnvan mening dat zij op dit moment vooralsnog geen maatregelen kunnen nemen tot volledige invoering van een -vijf daagse schoolweek bij het onder wijst Gedacht wordt over een .ze kere geleidelijke invoering van en kele vrije dagen dit jaar bij wijze van proef. Volgend jaar zou dit aantal kunnen worden opgevoerd, waarmee men kan komen tot beant woording van de vraag, of het Am sterdamse onderwijs al dan .niet kan meegaan met de Invoering van de vrije zaterdag. ZIERIKZEE Vergadering Groene Kruis-afdeling Heden (dinsdag)-avond wordt in het verenigingsgebouw alhier een vergadering gehouden van de Groene Kruis-afdeling. Het be stuur hoopt op wat meer belang stelling, dan doorgaans bestaat voor deze vergaderingen. Na de huishoudelijke agenda zal dokter de Putter een aantal kleurendia's vertonen van Zwitserland en Italië ELLEMEET Toneelvereniging bracht blijspel op de planken De toneelvereniging „Ellemeet" gaf zaterdag jl. een zeer goed ge slaagde uitvoering in café van der Have. De voorzitter de heer J. J. Elenbaas kon een geheel gevulde zaal het welkom toeroepen. Ook burgemeester en mevrouw Francke en 'het gemeenteraadslid de heer J. H. de Jonge waren aanwezig, wat de voorzitter zeer op prijs stelde. Opgevoerd werd het Amerikaan se blijspel „Tot wederdienst be reid", door P. Mossenhoff, een vro lijke liefdesgeschiedenis, waarbij het natuurlijke, ongekunstelde meisje het tenslotte wint van het op geld beluste kind. Burgemester Francke dankte na afloop de spelers en speelsters voor hun spel; stuk voor stuk voerden ze hun rol goed oP- Hij wees op de grote waarde voor de gemeenschap van het toneelgezelschap en spoor de alle leden aan op de ingeslagen weg voort te gaan. De regisseur, de heer M. L. de Feijter, die voor het eerst bij dit gezelschap de regie voerde, 'had eer van zijn werk, Zijn invloed was zeer goed merkbaar. Ook de gri- mage van de heer L. Ackema werk te mee tot het succes. De opbrengst van een verloting met zeer veel prijzen verlichtte de kosten van deze avond, die besloten werd met een gezellig bal. BROUWERSHAVEN Ouderavond Chr. school In de christelijke school te Brou wershaven werd onder voorzitter schap van ds. J. Keizer de jaarlijk se ouderavond gehouden, welke op de gebruikelijke wijze werd ge opend. Het hoofd der school, de heer I. Catsman, gaf een uiteenzet ting over de ontwikkeling van het kind. De kinderen uit de 5e en 6e klas zongen en declameerden op bijzonder aardige wijze een Paas- liturgie. Onderwijzer de heer M. -Haak vertoonde een filmstrip over .Aalsmeer. Onder leiding van deze onderwijzer zongen de kinderen uit de 2e en 3e klas enkele liederen Na afloop van het officiële pro gramma konden de aanwezige ouders het schriftelijk werk als mede de handenarbeid en hand werkstukjes bezichtigen. Deze goed bezochte ouderavond werd besloten met het zingen van Psalm 89 1. waarna dankgebed volgde.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 2