DE ZIERIKZEESCHE COURANT Kennedy sprak met Gromyko op Witte Huis over toestand in Laos Kennedy vraagt nieuwe kredieten voor Amerikaanse defensie Ghana wil sancties tegen Zuid-Afrika DINSDAG 28 MAART 1961 117e jaargang No. 18947 ZIERlKZEESlMNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v7h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Boodschap van Russische regering WASHINGTON, 27-3 .De Sow- Jet-minlster van Buitenlandse Za ken, Gromyko, heeft maandag een bezoek aan president Kennedy ge bracht om hem een boodschap van 2\jn regering te overhandigen. Al gemeen wordt aangenomen dat de ze boodschap de toestand in Laos betreft. Gromyko werd vergezeld door de Sowjet-ambassadeur in de V.S., Mensjikof. Van Amerikaanse zijde werd aan het overleg, behalve door president Kennedy, nog deelgenomen door de onderminister van Buitenlandse Zaken Chester Bowles, de speciale raadgever voor Russische zaken van het ministerie van Buitenland se Zaken, Charles Bohlen, die Ame rikaans ambassadeur te Moskou is geweest, de permanente Ameri kaanse vertegenwoordiger bij de Verenigde Naties, Stevenson, en de onderminister van Staat voor Eu ropese Zaken, Foy Kohier. Aan beide zijden was een tolk aanwezig. Het overleg heeft een uur ge duurd. Na afloop ervan verklaarde Gromyko tegenover verslaggevers, fotografen en televisie- employé's, dat hij en Kennedy uiting hadden gegeven aan de hoop, dat een I vreedzame oplossing van het Lao- tiaanse vraagstuk zou kunnen wor- den gevonden. Hij voegde hieraan toe: „Een dergelijke oplossing zou moeten verzekeren, dat dit land een neutraliteitspolitiek volgt". Gromyko zei verder dat ook nog over een aantal vraagstukken van wederzijds belang was gesproken, die hij echter niet bij name noem de. „Belangwekkend onderhoud" De Sowjet-minister van Buiten landse Zaken verklaarde verder: „De president en ik hebben een zeer belangwekkend en nuttig on derhoud gehad. Vanzelfsprekend hebben wij ook over Laos gespro ken". In antwoord op de vraag van een verslaggever, of de Sowjet-Unie zou instemmen met het sluiten van een bestand in Laos, zei Gromyko: „Wij hebben hierover gesproken". Hij voegde hieraan toe dat hij hier verder niets over had te zeggen. „Ik heb bepaalde overwegingen van de Sowjet-regering met be trekking tot het vraagstuk-Laos weergegeven, die het standpunt weerspiegelen van de gehele Sow- Bouw van tien Poiaris-duikboten voorgesteld WASHINGTON, 28-3. President Kennedy heeft dinsdag het Congres om een bedrag van 1.954.000.000 dollar aan nieuwe kredieten voor de nationale defensie verzocht. President Eisenhower had in janu ari reeds een bedrag van 41.840 miljoen dollar gevraagd. In een speciale boodschap aan het Congres merkt Kennedy op, dat hij voor het ogenblik slechts voorstelt wat het dringendst is. Voorts zegt de president, dat de nieuwe defensiepolitiek van de Verenigde Staten nog niet geheel is uitgewerkt en dat nog enkele maanden hiermee gemoeid zullen zijn. Deze politiek berust overigens op verscheidene beginselen maar ln de eerste plaats op het vredes- verlangen van de Verenigde Staten De Amerikaanse troepen in het buitenland moeten volgens Kenne dy, „in samenwerking met de bond genootschappelijke strijdkrachten", ln de eerste plaats het hoofd kun nen bieden aan ongeacht welke be perkte oorlog ln de wereld. De Amerikaanse president be veelt in zUn boodschap voorts o'm. aan de bouw van tien Poiaris-duik boten meer dan de regering-Eisen- hower had voorgesteld. Hierdoor zou het aantal van deze duikboten tot 29 stagen. Kennedy meent ook, dat de produktie van de intercon tinentale raket .MInuteman" moet worden verdubbeld. Minister Luns naar Washington WASHINGTON, 28-3. De Neder- landse ambassadeur in de V.S., dr. J H. van Roijen, he?ft meegedeeld dat minister Luns op 10 april een bezoek zal brengen aan Washing ton. Dr. van Roijen sprak met ver slaggevers nadat hij een onderhoud had gehad met de Amerikaanse plaatsvervangende minister van i buitenlandse zaken, Chester Bow les De Nederlandse ambassadeur zei over het onderhoud alleen, dat hij met Bowles „routine-zaken" had besproken Een woordvoerder van de Neder- landse ambassade zei later, dat vol- gens de plannen minister Luns op 5 april in New York zal aankomen om de bijeenkomst van de alge mene vergadering der V.N. bij te wonen. jet-Russische regering en dat van premier Chroesjtsjef persoonlijk". President Kennedy verklaarde later dat hij blijft hopen op over eenstemming tussen de betrokken partijen, „die een staken der vij andelijkheden en totstandkoming van een neutraal en onafhankelijk Laos mogelijk zouden maken". Belgisch koningspaar naar Engeland LONDEN, 27-3 Koning Boude- wijn en koningin Fabiola zullen op uitnodiging van koningin Elizabeth van 11 tot 14 juli een officieel be zoek aan Groot-Brittannië brengen, zo is maandag door het paleis Buckingham bekend gemaakt. Taxichauffeur beleefde angstig avontuur RENKUM, 27-3. Een 27-jarige Utrechtse taxi-chauffeur, die in de nacht van zondag op maandag twee jongemannen naar Zeist heeft ver voerd, heeft een avontuur beleefd, waarover hij het volgend? relaas d'eed: Onderweg van Utrecht naar Zeist veranderden zijn passagiers plotseling van gedachten, zij gaven hem te kennen, verder te willen naar Drieb?rgen. Toen Driebergen in zicht was, wilden de heren weer naar Doorn. Hij kreeg door dit ge drag argwaan en wilde van. zijn vrachtj worden verlost. Hij besloot door te rijden totdat er oP de een of andere manier hulp zou komen opdagen. Plotseling drukte een van de mannen hem een mes op de borst met de sommatie onmiddellijk te stoppen. De chauffeur vertelde dat hij hen waarschuwd? niets te ondernemen, daar hij onherroepe lijk zou doorrijden en er dan wel eens drie doden zouden kunnen vallen. Hierdoor afgeschrikt he?ft het tweetal zich voorlopig stil ge houden. Op de Grebbeberg kwam hem omstreeks half twee een auto bus van de N B M. uit d? richting Wageningen tegemoet. De taxi chauffeur plaatste zijn wagen zo op de weg dat de bus moest stoppen. De chauffeur prob?erde zijn over vallers te grijpen. Beide mannen zijn in het nachtelijk duister ver dwenen Alleen de ceintuur van een jas wist hij bij de achtervol ging te bemachtigen, aldus het re laas van de chauffeur De rijkspolitie van Rhenen heeft, geassisteerd door de mobilofoon wagen van de gemeentepolitie te Wageningen, direct een achtervol ging ingezet, die voorlopig zonder resultaat is gebleven. De ceintuur vormt thans een van de belangrijk ste aanwijzingen in deze overval. De politie zet het onderzoek voort. President Kennedy en premier MacMillan zijn vol komen onverwacht in Key West, Florida, bijeenge komen om de toestand in Laos te bespreken - Foto: President Kertiiedy nam de gelegenheid om zijn Britse gast nog enige bezienswaardigheden te tonen, zodat de badgasten dachten, dat het een vakantietochtje betrof. De installatie voor vervoer en behandeling van Polaris-raketten is bijna even ingewikkeld als het wapen zelf. De tweetraps, door vaste brandstof aangedreven, Polaris kan worden gelanceerd van ondergedoken duikboten. Het projectiel kan een afstand berei ken van 1900 tot 2400 km. Negen Polaris-onderzeeboten zijn te water gelaten of in aanbouw. Elke onderzeeboot kan 16 projec tielen meenemen. De Polaris wordt vervoerd in een speciale laadkist, waarin temperatuur, druk en vochtigheid constant ge houden kunnen worden. Minister gelooft niet dat na-oorlogse woningen algemeen slecht zijn „Zeer veel uitstekend gebouwde woningcomplexen" D1SN HAAG, 27-3. De zienswijze dat de naoorlogse woningen over het algemeen slecht zijn en dat dit veelal veroorzaakt zou zijn door bezuinigingen, voortvloeiend uit het door de regering gevormde prijsbeleid, wijst de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijver heid - blijkens een betoog aan de Eerste Kamer - in zijn algemeen heid af. Zeer vele uitstekend gebouwde woningcomplexen bewijzen, dat binnen dit prijsbeleid het tot stand komen van goede woningen zeer wel mogelijk is, indien bij ontwer per. toezichthouder en aannemer de nodige deskundigheid en de juiste mentaliteit aanwezig zijn. De verbetering van de geluids isolatie en verwarmingsmogelijk heden is ook een. dringende wens van de minister. Overal waar in cidenteel op deze gebieden iets kan gebeuren verleent hij zijn mede werking. Maar hoe gewenst de nieuwe voorzieningen ook mogen zijn, op grotere schaal zullen zij voorshands niet te verwezenlijken zijn, omdat zij doorgaans belang rijk kostenverhogend werken. Met betrekking tot de hinder die ln vele woningen ondervonden is tengevolge van de zware stormen en de heftige regens merkt de mi nister op, dat het ondervinden van hinder en schade bij dergelijke ex treme weersomstandigheden niet behoeft te bevreemden. Bij ver schillende complexen schijnen de ondervonden moeilijkheden mede te wijten zijn aan onjuist ontwor pen constructies en/of minder goe de uitvoering. De verantwoorde lijkheid daarvoor ligt vanzelfspre kend - zegt hij - bij de desbetref fende architectuur en/of bouwers der woningen. Zweedse opgravingen in Nubië STOCKHOLM, 27-3. Bij opgra vingen in Nubië door een Zweedse wetenschappelijke expeditie, die sedert het begin van dit jaar daar werkzaam is, zijn meer dan hon derd vondsten gedaan. Men ont dekte o a. een Nubische begraaf plaats van 1500 vóór Christus, die ongeveer honderd graven bevatte. De meeste waren lang geleden ge plunderd, doch uit vele graven kon men nog een grote hoeveelheid sie raden, aardewerk en andere voor werpen bergen, die een indruk ge ven van de levensstandaard en de culturele ontwikkeling van de be volking uit die tijd. De 11 man sterke expeditie, on der leiding van de Zweedse arche oloog prof. Torgny Save-Soder- bergh heeft haar werkterrein langs de oostelijke oever van de Nijl in het gebied van Assoean. Men pro beert nog zoveel mogelijk uit dit gebied te bergen voordat de aan leg van de Assoeandam daar ver dere werkzaamheden onmogelijk maakt. Nederlandse jongen bij president Kennedy SCHIPHOL, 27-3. Maarten Eng- wirda uit Grootebroek, de 17-jarige leerling der hoogste klasse van het Westfriese lyceum uit Hoorn, is op bezoek geweest bij president Ken nedy. „Hij is precies zoals ik had verwacht", verteld? hij na afloop van het onderhoud in het privé- kantoor van de president in het Witte Huis te Washington. „Ik ge loof dat hij voor Amerika veel goeds zal kunnen verrichten". Met ruim twintig middelbare scholieren uit andere landen be hoort Maarten tot de uitverkore nen, die dank zij een goed opstel over de V S. drie maanden lang bij Amerikaanse families zijn onder gebracht Zij zijn cl? gasten van de New York Herald Tribune, die op maart jl. in New York haar jaarlijkse jeugdforum hield, en van de Pan American World Airways, die de jongens en meisjes uit alle windstreken naar de VS. hebben g?bracht NEW YORK, 27-3. Ghana heeft de Verenigde Naties voorgesteld sancties tegen Zuid-Afrika te tref fen, wanneer de regering-Verwoerd haar apartheidspolitiek niet wijzigt In de speciale politieke commis sie stelde de afgevaardigde van Ghana, Alex Qualson Sackey, de volgende maatregelen voor om Zuid-Afrika onder „vreedzame druk" te zetten; verbreking van de diplomatieke betrekkingen; het sluiten van alle havens voor Zuid-Afrikaanse schepen; een verbod voor eigen schepen om Zuid-Afrikaanse havens bin nen te lopen; een boycot van Zuid-Afrikaanse goederen; weigering van faciliteiten aan Zuid-Afrikaanse vliegtuigen; verbreking van lucht-, post-, te legrafische en andere verbindin gen met Zuid-Afrika. Amerikaans vliegtuig boven Laos neergeschoten WASHINGTON, 27-3. Het Ame- rikaanso vliegtuig dat donderdag boven Laos is verdwenen is hoogst waarschijnlijk neergeschoten, aldus heeft een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken fn Washington mecgedeold. Het toestel behoorde tot het bu reau van de luchtmachtattaché van de Amerikaanse ambassade en was op weg van Vientiane naar Saigon. Het zou „een inspektievlucht" heb ben gemaakt boven de Vlakte der Kruiken, die in handen is van de linkse troepen. De woordvoerder zei dat de vlucht boven de Vlakte der Krui ken werd gemaakt op veelvuldig verzoek van de regering in Vien tiane. Slechts de gezagvoerder van het toestel, Lurence Balley, zou zich met zijn parachute hebben kunnen redden toen het vliegtuig in brand vloog en neerstortte. De zeven an dere inzittenden zouden zijn omge komen. Het staat nog niet vast dat het vliegtuig door de Pathet Lao ls neergehaald. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Schilderijen en ruzies kan i men het best op een afstand bekijken. Economische opleving in de V.S.? WASHINGTON, 27-3. David Bell, directeur van de begroting, heeft maandag in een zitting van de ge meenschappelijke commissie voor economische zaken uit de beide huizen van het Congres verklaard, dat naar de mening van de rege ring de recessie in de Verenigde Staten ongeveer haar dieptepunt heeft bereikt en de economie in april zal beginnen in opwaartse richting te gaan. In de komende zomer en het najaar zal het her stel goed op gang zijn, maar de op leving zal zich niet zo snel voltrek ken als de regering zou willen. Bril zei dit in een toelichting op de nieuwe begroting. Mogelijk meer „vrije" woningen DEN HAAG, 27-3. De minister van volkshuisvesting en bouwnij verheid schrijft o.m aan de Eerste Kamer naar aanleiding van zijn daar aanhangige begroting voor 1961: Gezien de huidige conjunc tuur en de toenemende bereidheid om de vruchten van de gestegen welvaart te besteden aan het woon- gerief, meent de minister dat een overschrijding van het geraamde aantal van 15 000 woningen in de vrij? sector niet onmogelijk en ook niet ongewenst is. Bij de behandeling van zijn be groting in de Tweede Kamer meen de de min. te moeten vasthouden aan een maximaal aantal van 67500 gesubsidieerd? woningen. Zou dit aantal, dat al uitging boven het geen hij aanvankelijk mogelijk achtte, nog zijn verhoogd, dan zou naar zijn mening de kans op span ning en overspanning zeer toene men. Daarom meende hij voor een dergelijke verhoging destijds de verantwoordelijkheid niet te kun nen dragen. Openbaar Kunstbezit: meer dan 100.000 Het bestuur van de stichting Openbaar Kunstb?zit maakt be kend dat thans het aantal inge schrevenen op de radiocursus de 100.000 heeft overschreden Hiermee is in deze sinds vijf jaar bestaand? cursus voor kunstzinnige vorming, die destijds met een radio-toespraak- en opwekking tot deelneming door H.K.H. prinses Beatrix werd ingeleid, een ni?uw record beieikt, dat bijna 8.000 ho ger ligt dan op dezelfde datum van het vorig? jaar. Aan de 100.000ste cursist, zowel als aan de instelling die zich inder tijd als all?reerste liet inschrijven, resp. mej. L. H Verbeek, Regu liersgracht 98, Amsterdam en de Stichting Christelijk Nijverheids Onderwijs te Alphen a d Rijn zal een dezer dagen een werk van een levende Nederlandse kunstenaar ten geschenke worden aangeboden. De diefstallen uit de Zeeuwse Bibliotheek MIDDELBURG, 27-3. Tijdens zijn nieuwjaarsrede enkele maan den geleden heeft d? Commissaris van de Koningin in Zeeland, Jhr. mr. A. F. C. de Casembroot mee gedeeld, dat uit de provinciale bi- blioth?ek enkele kostbare boeken, waaronder atlassen, waren ver dwenen. De waarde van deze wer ken wordt geraamd op zes- tot ze venduizend gulden. Het onderzoek naar deze mysterieuze verdwijning werd opg?dragen aan de commis saris van politie te Middelburg, de heer M. A. Reneman. Deze is thans zover gevorderd, dat hij zijn be vindingen aan de Commissaris der Koningin heeft gerapporteerd. Bin nenkort zal een nota over dit on derzoek worden toegezonden aan de leden van provinciale staten. Het hoofd van de afdeling voor lichting van de provincie, d? heer W. L M. Groffen, bevestigde, dat deze nota binnenkort zal worden verzonden Hij zei in dit stadium nog geen nadere mededelingen te kunnen verstrekken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 1