DE ZIERIKZEESCHE COURANT CHRISTELIJKE VOLKSPARTIJ VERLIEZER IN BELGISCHE VERKIEZINGEN Ouden van dagen willen verhoging grondbedragen A.O.W. Toch stemmen Dure V I Oude man vermoordt z'n vrouw en zoon Parijs wacht op sein voor hét begin van besprekingen Kennedy en MacMillan bespraken de toestand in Laos MAANDAG 27 MAART 1961 117e jaargang No. 18916 ZIERIKZEESCHEWNIEUWSBOOE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) fl,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman 6c Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Zetelverlies van acht in de Kamer BRUSSEL, 26-3. Met nog een be- langrijk aantal uitslagen te tellen, was het maandagochtend om vier uur zeker dat de Christelijke Volks partij als de enige verliezer uit de Belgische verkiezingen is gekomen. Op dat moment werd als vrijwel vaststaand aangenomen, dat de C. V.P. van minister-president Eys- kens acht kamerzetels heeft ver loren. Evenmin zetelwinst voor socia listen, doch wel voor de communis ten (drie), de Vlaamse Volksunie (drie), terwijl volgens de nog on volledige uitslagen twee splinter partijen hun intrede in de Belgische Kamer zullen maken. In de Senaat is het eveneens vrijwel zeker, dat de C.V.P. de absolute meerderheid heeft verloren. De Kamer Volgens deze gegevens zou de nieuwe Kamer als volgt zijn sa mengesteld: 96 katholieke leden, 84 socialisten, 21 liberalen, 5 commu nisten, 4 leden van de Volksunie.. 1 van de Onafhankelijke partij en 1 van de Nationale Beweging, die vooral in het Brusselse stemmen op zich verenigde. De liberalen en socialisten had den volgens deze berekeningen - gemaakt terwijl op het ministerie van Binnenlandse Zaken de uitsla gen vooral uit Brabant nog moes ten worden verwerkt, aanzienlijke stemmenwinsten. Winst voor communisten De overwinnaars in de verkie zingen zijn de communisten en de Vlaamse Volksunie. De communis tische partij behaalde vooral winst in Wallonië onder de arbeiders, die ontevreden zijn over de resultaten van de tegen de „Eenheidswet" gevoerde staking. De Volksunie be haalde vrijwel overal in Vlaande DEN HAAG, 25-3. Het centraal orgaan van samenwerkende orga nisaties (C.O.S.O.), vertegenwoordi gende de algemefie bond van ouden van dagen, de bond voor staatspen- sionering, de federatie van bonden van ouden van dagen en de unie van katholieke diocesane bonden, heeft aan de Sociaal Economische Raad schriftelijk verzocht de rege ring te adviseren om de grondbe dragen van de A.O.W. te verhogen. De uitkering-krachtens de A.O.W. is onvoldoende voor een mens waardig bestaan, zo zegt het or gaan. Velen moeten op 65-jarige leeftijd de hulp inroepen van Soci ale Zaken, waardoor zij worden gedegradeerd tot armlastigen. De bedrijfspensioenfondsen zijn nu nog zo laag, dat zelfs zij die dit pensioen trekken nog een onvol tooid inkomen genieten. Het orgaan stelt voor, om de kosten die door verhoging van de uitkering worden veroorzaakt, uit de algemene middelen te betalen, zoals ook is gebeurd bij de alge mene werkloosheidsverzekering. Verhoging van de A.O.W.-premie De V.N.-strijdkrachten in Kongo ELISABETHS TAD, 25-3. De V.N.- strijdkrachten in noord-Katanga denken erover zich terug te trek ken uit het belangrijke spoorweg knooppunt Kabalo, waar zij slaags zijn geweest fnet leden van de Ba- loebastam, die het bewind van Tsjombe vijandig gezind zijn. Bij dit treffen zouden de Baloeba zware verliezen hebben geleden. Nyoenzoe, halverwege tussen Ka balo en Albertstad, zou al door de V.N. zijn ontruimd na een treffen waarin vier Zweedse militairen ge wond werden. BRUSSEL, 26-3. In Asse heejt zondagmiddag een „overleden" Belg zijn stem uitgebracht. - Een 57-jari- ge Inwoner van deze plaats, wiens echtgenote wel een oproep had gekregen en hijzelf niet, was toch maar naar het stemlokaal gegaan, denkend dat de oproep ver loren was gegaan. Groot was z\jn verbazing en ver ontwaardiging, toen de voorzitter van het stembu reau hem mededeelde dat er van het uitbrengen van een stem geen sprake kon zijn „omdat- hij op 23 april 1960 was overleden". Na veel heen en weer gepraat kon de Assenaar de voor zitter aan de hand van identiteitspapieren er van overtuigen, dat de Belgi sche bevolkingsautoriteiten zich hadden vergist. Hij mocht posthuumzijn stem uitbrengen. wordt namelijk voor velen be zwaarlijk geacht. Een afschrift van de brief is ge zonden aan de minister van Soci ale Zaken en Volksgezondheid er de voorzitters van de frakties in de Tweede Kamer. DE BOOMFEESTDAG 1961 UTRECHT, 25-3. Op woensdag 29 maart zal voor de vijfde maal d? jaarlijkse boomfeestdag worden gevierd. Op die dag zullen meer dan 10.000 kinderen uit naar schat ting 35 gemeenten boompjes plan ten in bos en langs wsgen. Waar dit mogelijk is, wordt bos geplant. In gemeenten met weinig bos worden wegbeplantingen aan gelegd. Bijensuiker in prijs verlaagd DEN HAAG, 26-3. Imkers zullen de suiker voor hun bijen twaalf cent per kilogram goedkoper kun nen kopen dan tot nu toe. Doordat zij ook al vrijdom van accijns heb ben zullen zij in plaats van de ge wone binnenlandse prijs van 88 cent per kg. slechts 57 cent hoeven te betalen (waarbij dan echter nog kosten van denaturatie, transport e d. komen). In deze prijs kan ver andering komen als de wereld marktprijs verandert. Prijsindexcijfers van het levensonderhoud DEN HAAG, 25-3. Het landelijk prijsindexcijfer van 'het levenson derhoud van gezinnen van hand en hoofdarbeiders, zoals dat maan delijks door het Centraal Bureau voor de Statistiek wordt samenge steld op basis 1951 100, vertoon de van medio januari tot medio februari geen wijziging Het index cijfer inclusief A.O W. en A.WW. bleef staan op 127 en het indexcij fer exclusief A.O.W. en A.W.W. öp 123. Binnen de sector voeding daal den. de indexcijfers voor aardappe len, groente en fruit, terwijl ook een prijsdaling werd waargenomen voor eieren. Tegenover deze dalin gen stond een stijging van de in dexcijfers voor „kleding" en „wo ninginrichting en huisraad". Deze stijging houdt verband met het her stel d°r prijzen van voor januari, in welke maand de uitverkopen plaats vonden. Een en twintig doden bij vliegtuigongeluk RIO DE JANEIRO, 26-3. Een vliegtuig van de Braziliaanse lucht vaartmaatschappij Correio Aereo Nacional is zondag bij Natal, in de staat Rio Grande do Norte, neer gestort. Van de 28 inzittenden kwa men 21 om. Het toestel was mét militairen en hun gezinnen op weg van Rio de Janeiro naar Belem. ren meer stemmen, in sommige dis tricten zelfs bijna het dubbele van 1958. De winst van de socialisten - zover maandagochtend vroeg kon worden nagegaan - werd behaald in Vlaanderen en was groter dan het verlies dat door de B.S.P. in Wallonië werd geleden. DELFT, 27-3. In een weiland na bij de Abtswoudseweg in Delft, ten westen van de spoorbaan Delft- Schiedam, bevindt zich sedert 1944 een niet ontplofte V 1. Dit weiland jalt onder het uitbreidingsplan van Delft, dat in de eerstvolgende ja ren moet worden gerealiseerd, en het is dus nodig maatregelen te ne men om het projectiel te verwijde ren. B. en w. van Delft hebben aan de gemeenteraad meegedeeld, dat de kosten van de werkzaamheden ioor de directeur van openbare 'verken zijn geraamd op 75.000. In dit bedrag zijn niet begrepen de kosten van het vervoer, de demon- ering en het onschadelijk maken van het projectiel. B. en w. delen mee, dat de kosten ian het Rijk zullen worden gede clareerd. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND HILVERSUM. Op donderdag avond 6 april zal in het Corsothea- cer te Rotterdam de première plaats /inden van de Nederlandse jeugd film „De laatste passagier". Deze alm is de eerste, speciaal met het ->og op dé jeugd vervaardigde ipeelfilm, die geheel met mede werking van beroepsacteurs tot land is gekomen en zowel op 35 ils op 16 millimeter-formaat uit gebracht wordt. UITGEEST. In Uitgeest ls het anderhalf jarig zoontje van de fa milie Meiland door verdrinking jm het leven gekomen. DEN HAAG. De bemanning van een politieauto heeft uit het water .angs de Burgemeester Hovylaan .n Loosduinen het lijkje opgehaald /an de vijfjarige Erik C. van den ^.angenberg. Het ventje was des middags gaan spelen en was met .iet avondeten- niet thuis gekomen. DEN HAAG. Vrijdagochtend kwam op de telexkamer van het AN.P. in Den Haag voor het eerst een rechtstreekse telexverbinding net Hollandia in Nederlands Nw.- Guinea tot stand. VENLO. Op de velling te Venüo ijn de eerste kastomaten van het jaar geveild. Het waren 8 doosjes, lie tezamen een bedrag van 90 gulden opleverden. Wweker Jos rïaenen stélde dit bedrag ter be schikking van de actie,, die de Unesco op het ogenblik voert voor le bouw van een nieuwe kinderzie kenhuis in Bombay. SCHIEDAM. De directie van de Dok- en Werfmaatschappij „Wil ton Feyenoord" N.V. te Schiedam heeft toesloten- over te gaan tot de bouw van eeni nieuw te graven droogdok, dat geschikt zal zijn zijn voor het opnemen van schepen met een maximum draagvermogen van 110.000 ton. ANTI-HONGER-ACTIE Afrikaanse kinderen lijden aan al lerlei ziekten en velen sterven, omdat hun voeding te éénzijdig is en vooral een tekort heeft aan ei witten en vitaminen. Dank zij de hulp van de FAO, de Voedsel- en Landbouworganisatie van de Ver enigde Naties, van UNICEF, het Kinderfonds en van de Wereldge zondheidsorganisatie is het moge lijk aanvullend voedsel uit te rei ken zoals deze foto laat zien. De Anti-Honger-Actie, die in de eerste week van mei een beroep doet op 't gehele Nederlandse volk, wil de volkeren in de bedreigde gebieden leren gewassen te verbou wen, die rijk zijn aan eiwitten en vitaminen, waardoor de voeding haar eenzijdig karakter zal verlie zen Drama te Amsterdam V/1STERDAM, 24-3. In een be nedenwoning aan de Bonairestraat in Amsterdam-west heeft zich een familiedrama afgespeeld. De 72- jarige G. A. de G. heeft daar eerst zijn 73-jarige vrouw gewurgd, waarna hij zyn 41-jarige zoon bij thuiskomst met een aantal hamer slagen dodelijk heeft verwond. Tóen de politie, die voor een vechtpartij in de woning was ge alarmeerd, ter plaatse kwam, vond zij de moordenaar in de keuken bij het gasfornuis. Zijn poging om zich door gasverstikking van het- léven te beroven, kon de politie op het kritieke moment verhinderen. De 72-jarige de G. is tot kort na het middernachtelijk uur door re chercheurs van het bureau Over toom en afdelingschef Landman aan de tand gevoéld. Hij bleef hard nekkig volhouden dat hij omtrent het motief van zijn fatale hande lingen de politie niets zou zeggen. Hij liet alleen blijken, dat hij zijn zoon om het leven had gebracht uit medélijden, omdat hij debiel was. „En daarom mocht hij in geen geval rijn ouders overleven", zei de krasse moordenaar. FRANKRIJK EN ALGERIJE PARIJS, 25-3. In kringen te Pa rijs die nauwe betrekkingen met de Franse regering onderhouden, is zaterdag vernomen dat Frankrijk wacht op een sein van de leiding van de Algerijnse opstand uit Tu nis, voor het begin van de Frans- Algery'nse onderhandelingen. On geveer een week geleden bereikten de twee party en overeenstemming over het houden van onderhande lingen. In genoemde kringen werd ver nomen dat de Franse regering vrij wel gereed is met het dossier voor de onderhandelingen en dat de Franse afvaardiging dadelijk na Pasen de Algerijnse afgevaardigden te woord kan staan. De begindatum, waarvan de pu- blikatie in de komende dagen wordt verwacht, zal waarschijnlijk iets later vallen dan aanvankelijk was gedacht. Men denkt nu omstreeks 10 april. Het Egyptische blad „AI Achbar" heeft zaterdag echter gemeld dat het begin tot 15 april wordt uitge steld om de opstandelingenregering in staat te stellen overleg te plegen met de leiding van het leger van de opstandelingen. Franse politieke commentatoren spréken van „een rem op de onder handelingen", waarvan de opstan- delingènleiders gebruik maken als maatregel tegen te grote verwach tingen van de internationale open bare mening en die van de Isla mieten in Algerije. AMSTERDAM. De minister van landbouw en visserij, mr. V. G M. Marijnen, zal op dinsdag 11 april a.s. de vijfde internationale ten toonstelling „De Suiker" openen, die tot en met 19 april in de Euro pahal van het nieuwe R.A.I.-ge- bouw te Amsterdam wordt go- houden. Kansen op vermindering van spanning KEY WEST, Florida, 26-3. Pre sident Kennedy en premier Mac Millan z(jn zondagmiddag kort na elkaar in Key West, Florida, aan gekomen om de toestand in Laos te bespreken. Kennedy was vergezeld door lui tenant-generaal Thomas Trapnell, commandant van het achttiende corps parachutisten. Iiy ls zondag teruggekeerd van een bezoek aan Thailand. Naar verluidt heeft ge neraal Trapnell besprekingen ge voerd met generaal Phoemi Nosa- van, de opperbevelhebber van het leger van prins Boen Oem en „de sierke man" van het bewind. Een voorzichtige maar duidelijke toon van optimisme over de kan sen op een vermindering van de spanning naar aanleiding van Laos kenmerkt de Britse persreactie op de ontwikkelingen in verband met de kwestie-Laos. Volgens het conservatieve blad „Daily Mail" hebben besprekingen tussen Kennedy en Macmillan over Laos de hoop doen toenemen, dat het Britse vredesplan succes zal hebben. De eveneens conservatieve „Dai ly Telegraph" is van oordeel, dat president Kennedy duidelijk de po litiek van het bewind-Eisenhower om van Laos een „westersgezind neutraal land" te maken, heeft lak ten varen. De „Times" 1« van mening, dat Kennedy vastberadenheid en terug houdendheid hééft gecombineerd door een billijk aanbod voor een oplossing. Volgens de „Guardian" is de Russische leider Chroesjtsjef ein delijk in een positie om de crisis te doen ophouden. Het blad schrijft dat president Kennedy's politiek ten aanzien van Laos zo juist is als die van de vorige Amerikaanse regering verkeerd is geweest. „Pre sident Kennedy heeeft toegestemd in een internationale conferentie, waarbij de Chinese en Amerikaan se onderhandelaars op voet van ge lijkheid samenkomen. Chroesjtsjef is eindelijk in een positie om de crisis af te gelasten". Dit nummer bestaat uit 6 pagina's 1 Beter bemind en niet gekre- i i gendan in hei geheel niet J 1 lief gehad. Doden door Russische ruiintevluchten? NEW YORK, 25-3. De correspon dent te Washington van het Ame rikaanse tydschrift „Parade", Jack Anderson, heeft zaterdag geschre ven dat misschien reeds zes man nen en één vrouw zyn omgekomen by proeven met bemande ruimte schepen in de Sowjet-Unie. Reeds in 1957 zouden twéé man nen, Ledowski en Sjiborin, bij twee achtereenvolgende proeven zijn om gekomen. Anderson zegt dit van Tsjechen te hebben vernomen. In 1959 zouden de Russen hun proeven hebben hervat, waarbij Mikof door een ontploffing zou zijn omgeko men. Daarna kwam een vrouw, Maria Gromowa, om het leven bij een proef met een raketvliegtuig. Anderson vermoedt dat ook in mei en september van vorig jaar en in fèbruari van dit jaar proeven zijn genomen met bemande ruimte schepen, die zijn mislukt. Niet vertrouwd j In West Hempstead in de staat New York heeft za terdag een olifant van drie ton, die tien jaar lang goed aardig en gehoorzaam was geweest, tijdens een circus voorstelling zijn baas aan gevallen en vertrapt. De man moest zwaar gewond in een ziekenhuis worden opgenomen. Er waren 3.000 toeschouwers in het circus. Proef met Russisch ruimteschip MOSKOU, 25-3. De Russen heb ben zaterdag hun vijfde ruimte schip in een baan om de aarde ge bracht en daarna, door een signaal van de aarde af, met succes doen landen op een van te voren vast gestelde plaats in de Sowjet-Unie, aldus meldt „Tas". De proef werd in de mededeling van Tass „een nieuwe prachtige overwinning van de Sowjet-weten- schap en -techniek" genoemd. Dit is het derde Russische ruim teschip dat behouden op aarde is teruggekeerd. Het schip had een hond aan boord. FLITSEN UIT HET BUITENLAND BANGKOK. Transportvliegtui gen met circa driehonderd Ameri kaanse mariniers aan boord heb ben vrijdag Bangkok aangedaan op weg naar Oedorn bij de grens tus sen Thailand en Laos, zo is in di plomatieke kringen in Bangkok meegedeeld. WASHINGTON. De voorziening van moderne wapens' en uitrusting aan de strijdkrachten is in de Sow jet-Unie wellicht vier of vijf maal zo groot als in de V.S., aldus heeft brigade-generaal Lamrence Lin coln in een televisie-interview ver klaard. Brigade-generaal Lincoln is belast met de modernisering van het leger. CAPE CANAVERAL. Ameri kaanse geleerden hebben zaterdag een Thor-Delta-raket gelanceerd waarmee zij een kunstmaan van ongeveer 35 kilogram in een baan om de aarde hebben gebracht. Deze kunstmaan zou moeten dienen ter bestudering van magnetische vel den en zonnestormen. NIEUW DELHI. De Indische premier Nehroe heeft, naar zondag te Nieuw Delhi van welingelichte zijde werd vernomen, zijn Sowjet- Russische ambtgenoot Chroesjtsjef vrijdag j.l. via de Indische ambas sade te Moskou een dringende per soonlijke boodschap gezonden, waarin hij uitdrukkelijk instem ming betuigt met de Britse voor stellen, om tot een regeling in Laos te komen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 1