KENNEDY DREIGT MET TEGENMAATREGELEN ALS LINKSE AANVALLEN NIET WORDEN STOPGEZET Pathet Lao dreigt militaire hulp te zullen vragen LAOS EN DE NAVO Polaris gelanceerd I f HULPPLAN Y00R AFRIKA V.N.-resolutie Zuid-west-Afrika DE ZIERIKZEESCHE COURANT Gevaarlijke toestand in Laos Keukenhof heropend VRIJDAG 24 MAART 1901 117e Jaargang No. 18945 Z ER KZEESCHEMN EUVVSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cf. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) fl,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v7h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 f Britse kabinet voor tweede maal bijeen Dit nummer bestaat uit 12 pagina's WASHINGTON, 23-3. President Kennedy heeft donderdag op een door de televisie uitgezonden pers conferentie gezegd, dat het belang rijk is dat alle Amerikanen begrij pen hoe moeilijk en potentieel ge vaarlijk de toestand in Laos is. Sindt 13 december - zei hij - zijn er met Russische vliegtuigen meer dan duizend vluchten naar Laos gemaakt en gevechtsspecialisten, voornamelijk uit het communis tische Noord-Vietnam, zijn het land binnengekomen met het doel de neutraliteit van Laos te vernieti gen. Amerika heeft alle betrokken re geringen meegedeeld, dat het voor stander is van een onafhankelijk en neutraal Laos, dat aan geen buitenlandse mogendheid gebonden is. Een vreedzame oplossing kan alleen worden bereikt - aldus de Amerikaanse president - als de ge wapende aanvallen door van buiten af gesteunde communisten ophou den. Houden die aanvallen niet op, dan zullen degenen die voor een werkelijk neutraal Laos zijn, zich op hun verantwoordelijkheid moe ten beraden. Alle leden van de ZO AVO heb ben ten opzichte van Laos speciale verantwoordelijkheid op zich ge nomen. „Niemand moet onze vast beslotenheid in deze in twijfel trek ken", aldus Kennedy. Amerika steunt het Brits© voor stel voor een spoedige beëindiging van de gevechten ten volle. Laos mag dan ver van Amerika verwij derd zijn, de veiligheid van geheel Zuidoost-Azië hangt af van het feit of Laos al dan niet zijn neutraliteit en onafhankelijkheid behoudt. Kennedy zei er zeker van te zijn dat iedere Amerikaan wenst dat Amerika in Zuidoost-Azië zijn ver plichtingen nakomt. Kennedy wilde geen recht streeks antwoord geven op een vraag of het juist is te veron derstellen dat eenheden van de marine en het korps mariniers in staat van alarm zijn ge bracht om de politiek van de V.S. eventueel kracht bij te zetten. De president sprak slechts de hoop uit dat „deze moeilijke kwestie op vreedzame wijze kan worden opgelost". Kennedy noemde de militaire toestand ln Laos gevaarlijk. De linkse troepen bedreigen de ko ninklijke residentie Loeang Pra- bang en zijn opgerukt naar de hoofdstad Vientiane. Het Britse kabinet is gisteren voor de tweede maal op die dag, kort voor middernacht, bijeen ge weest om de verklaring van Ken nedy te bespreken. Ook op de eer ste kabinetszitting was de situatie ln Laos een onderwerp van ge sprek. HONGKONG, 23-3. Prins Soe- phanoevong, de leider van de link se Pathet-Lao-strijdkrachten die in Laos het rechtse bewind onder prins Boen Oem bestrijden, heeft donderdag gedreigd, „vredelieven de landen om militaire hulp te zul len vragen". Hij deed dit in een verklaring voor het radiostation van de Pathet Lao, welke door een het commu nistische persbureau „Nieuw Chi na" werden aangehaald. De prins beschuldigde de V.S., Thailand en Nationalistisch-China van steunverlening aan de strijd- WASHINGTON, 23-3. De Ame rikaanse regering heeft donderdag middag de ambassadeurs van de N.A.V.O.-landen in Washington meegedeeld dat Amerika niet van plan is Laos aan de communisten te laten. Verder zijn de N.A.V.O.- landen ingelicht over de pogingen die Amerika bij de Sowjet-Unie doet om tot een oplossing van het probleem te komen. krachten van de rechtse regering. Als zij niet akkoord zouden gaan met het voorstel om een veertien- mogendheden over Laos te hou den, zouden de bewoners van Laos militaire steun zoeken om aan de agressie een halt -toe te roepen. „Het Amerikaanse imperialisme en zijn lakeien moeten dan de ver antwoordelijkheid voor alle gevol gen van hun agressie dragen", al dus de leider van de Pathet-Lao. CAPE CANAVERAL, 23-3. De Amerikaanse atoomduikboot „Theodor Roosevelt" heeft donder dag een raket van het type „Pola ris" onder water afgevuurd. Het wapen trof het doel, tweeduizend kilometer verder. Het met zand geladen Neder landse motorschip „Daco 226" (500 brt.), heeft op de Rijn bij Bingen een lek gekregen doordat het op zijn eigen anker liep dat door het losraken van een klem over boord was gegaan. Het schip is bij de haven van Bingen aan de grond I gezet. MacMillan vertrok vrijdagochtend naar west-India. Op 4 april wordt hij voor besprekingen met presi dent Kennedy in Washington ver wacht. Kennedy's persconferentie werd door een 426 journalisten bezocht, een recordaantal. De president heeft heden (vrijdag) op het Witte Huis een lunch met militaire des kundigen. Een woordvoerder van het Witte Huis zei niet te kunnen meedelen of de bespreking verband houdt met de crisis in Laos. Onderzoek 5: in een gletsjer r .j. STOCKHOLM, 21-3. In de [t* Noordzioeedse plaats Klru- na hebben onderzoekers hun tenten opgeslagen. Zij boren een tunnel in een gletsjer op de berg Kebne- kajse om na te kunnen gaan hoe een gletsjer ste nen en grind verzamelt en verplaatst. Dit zou nieuwe aanwijzingen kunnen ople veren inzake de vraag hoe het land in de ijstijd werd gevormd. Er zijn in Zwe den nog 237 gletsjers, een oppervlakte van 310 vier kante kilometer. Er wordt in aanzienlijke mate ge bruik van gemaakt voor de opwekking van elektrici teit. Er gaat echter jaar lijks een 175 miljoen kubie ke meter van af NEW YORK, 23-3. Adlai Steven son heeft donderdag in de politieke commissie van dealgemen? verga dering der V N het plan voor hulp aan Afrika, in september door Eisenhower aan de assemblee voor gelegd, nader toegelicht. Stevenson zei, dat de V.S geen bevoorrechte positie in Afrika wil len hebben en de koude oorlog bui ten dit continent willen houden. Ik hoop dat de Afrikaanse landen de verantwoordelijkheid op zich wil len n^men voor de uitwerking van dit hulpprogramma op lange ter mijn. Het moet duidelijk zijn dat het hier een plan voor Afrika van de Afrikanen zelf betreft, aldus Stevenson. NEW YORK, 24-3. De beheer- schapscommissie van de V.N. heeft gisteren/donderdag met 76 stem men tegen 0 stemmen een resolutie aangenomen waarin de kwestie zuidwest-Afrika onder aandacht van de Veiligheidsrad wordt ge bracht. Zes landen - Nederland, Enge land. Australië, België, Frankrijk en Portugal - onthielden zich van stemming. De afgevaardigden van zeventien landen waren niet aan wezig. In de resolutie wordt het zuid- Afrikaanse optreden scherp gekri tiseerd. Wanneer de huidige situa tie voortduurt zal zij een gevaar voor de Internationale vrede en veiligheid vormen. De beheerschapscommissie vraagt de V.N.-commissie voor zuidwest- Afrika een onderzoek in te stellen naar de omstandigheden in dit ge bied, eventueel zonder de mede werking van de zuid-Afrikaanse autoriteiten. Een kleermaker aan de rand van de Surinaamse hoofdstad Paramaribo heeft kennelijk de herinnering aan wijlen Patrice Loemoemba levendig willen houden Hij heeft zijn zaak in een mengelmoes van Nederlands en Engels Loemoemba Store" genoemd. m De Russische regering heeft donderdag de censuur op uitgaande berichten van buitenlandse corres pondenten opgeheven. De betrok ken journalisten zijn echter wel gewaarschuwd een kopie van hun j berichten te bewaren „met het oog 'op eventuele misverstanden". Minster dr. M. A. M. Klompé heeft donderdagmiddag Keukenhofin Lisse officieel heropend. - Na het openingswoord maakte de minister met haar moeder een rondgang over de nationale bloernentuin: hier staan zij in één van de kassen. VOOR TROPISCH AFRIKA GuMenactie NOVIB in kader van anti-honger-actie DEN HAAG, 23-3. De NOVIB - de stichting Nederlandse organisa tie voor internationale bijstand - heeft donderdagmiddag op een persconferentie in Den Haag mee gedeeld in mei een nieuwe actie - een guldenactie - te zullen gaan voeren in het kader van de anti- honger-actie van de voedsel- en landbouworganisaties van de Ver enigde Naties (F.A.O.). Deze guldenactie is geprojecteerd tegen de achtergrond van de her denking van Nederlands bevrijding in 1945 en heeft speciaal ten doel gelden bijeen te brengen voor de bestrijding van „verborgen hon ger" in tropisch Afrika. Het 'ligt in het voornemen deze actie te be ginnen in west-Nigeria in de vorm van een „erfgewassenproject" waarbij gebruik zal worden ge maakt van Nederlandse deskundi gen. Dit „erfgewassenproject" heeft ten dpel ,dë Afrikaanse -.bevolking eigen te maken met de verbouw van deze gewassen tot maaltijden. In gróte delen van Afrika is de voeding onvoldoende en gevaarlijk eenzijdig, speciaal door tekorten aan vitaminen, mineralen en eiwit ten. Hoewel de mensen in deze streken w»l hun maag vullen, Is toch de voeding onvoldoende. KAMPEREN STERK TOEGENOMEN Ruim vijf miljoen Nederlanders waren in '60 met vakantie buiten hun woonplaats DEN HAAG, 23-3. Het centraal bureau voor de Statistiek heeft kortgeleden een onderzoek inge steld naar de vakantiebesteding van de Nederlandse bevolking in 1960. Uit voorlopige uitkomsten van dit onderzoek blijkt, dat in 1960 bijna 5,2 miljoen Nederlan ders (45 procent) met vakantie bui ten hun eigen woonplaats zijn ge weest tegen 4,4 miljoen ln 1954 (41 procent). Een andere analyse van de cij fers leert, dat het bezoek aan fa milie, vrienden en kennissen tussen Conferentie over jeugdzaken in Brussel BRUSSEL, 23-3. In Brussel heb ben de afgelopen drie dagen abte- lijke deskundigen uit zestien lan den - de raad van Europa en Spanje - een conferentie gehouden over jeugdzaken. Het belangrijkste resultaat van deze besprekingen is geweest, dat een Europees jeugd centrum zal worden opgericht in Straatsburg. Van Franse zijde werd de toezegging verkregen, dat zal worden afgezien van de plannen voor een oprichting van een natio naal jeugdcentrum en dat de daar voor uitgetrokken gelden ten goede zullen komen van het Europese project. De stad Straatsburg stelde het terrein voor het Europese cen trum beschikbaar. 1954 en 1960 sterk is afgenomen. Daartegenover staat een sterke toeneming van het kamperen en een iets minder sterke toeneming van het hotelbezeok. Er werd in 1960 door 1;5 miljoen Nederlanders in enigerlei vorm gekampeerd, (1954 door 600.000). In 1960 maakte een groter deel van de vakantie gangers gebruik van het logies- verstrekkende bedrijf dan in 1954. In 1954 bleven pngeveer 2,3 mil joen vakantiegangers in een van de beschikbare typen van logies- inrichtingen, in 1960 bleek dit aan tal te zijn opgelopen tot 3,7 miljoen Leger des Heils-collekte op Schouwen-Duiveland In de week van 27 maart tot en met 1 april zal de Leger des Heils- collekte worden gehouden in de gemeenten Brouwershaven, Dui- veland en Bruinisse. Wij wekken de inwoners dezer gemeenten gaarne op d.eze collekte mild te willen gedenken. Het Amerikaanse Huis van af gevaardigden heeft donderdag zon der tegenstemmen zijn goedkeuring gehecht aan een voorstel om 800 miljoen dollar beschikbaar te stel len voor de bouw van bases. Velen zijn slechts zolang onze bekenden als wij hen niet kennen. Politie arresteerde „makelaar" AMSTERDAM, 23-3. De Amster damse politie heeft vandaag de 43- jarige L. J. L. gearresteerd, die vorig jaar ten nadele van een ban ketbakker een bedrag van tiendui zend gulden heeft verduisterd. De man heeft bekend en zal aan de officier van Justitie worden voor geleid. De banketbakker kwam vorig jaar met L. in contact in verband met zijn plannen tot verkoop van zijn zaak. L. introduceerde zich als makelaar en slaagde er inderdaad in de zaak te verkopen voor onge veer tienduizend gulden. Dit geld droeg hij evenwel niet af. Via een civiele procedure trachtte de ban ketbakker het geld te krijgen, doch toen deze poging was mislukt deed hij aangifte bij de politie. Gebleken aldus de politie - dat L. al het geld heeft opgemaakt. Weer nieuwe Nederlandse speelfilm DEN HAAG, 23-3 .In samen werking met Polygoon-Profilti te Hilversum zal Kees Brusse een nieuwe Nederlandse speelfilm pro duceren. De film is gebaseerd op een gegeven van Joop v. d. Broek. Kees Brusse zelf zal de regie voe ren. De produktieleiding is in han den van Piet Buis. Opnameleider is Karei Das van Grol Het came rawerk zal Ruurd Fenenga (came raman van ,,'t Gerucht") verzor gen. De opnamen beginnen medio april. Verwacht wordt dat deze film in oktober in roulatie kan worden gebracht. Reeds staat vast, dat behalve Kees Brusse en Mieke Verstraete o a. Ko van Dijk en Andrea Domburg een rol ln deze film krijgen. De technische afwer king wordt verzorgd door cine- centrum in Hilversum. Woningbouw met glijbekisting DEN HAAG, 23-3. Een voor Ne derland in de woningbouw unieke bouwmethode, waarbij gebruik wordt gemaakt van een glijdende bekisting, wordt thans toegepast bij de bouw van vier torenflats, welke aan de Melis Stokelaan-hoek Dedemsvaartweg, verrijzen. Hoe wel het principe der glijbekisting niet nieuw is en reeds bij andere objecten, zoals silo's en toren (o.a. de Euromast) werd toegepast, is het een noviteit in'de Nederlandse woningbouw, waarvan men hoopt, dat het een flinke tijds- en arbeids besparing zal geven. De vloeren worden bij dit systeem eerst ge stort, nadat de betonnen wanden, met o.a. plus minus 350 uitsparin gen per verdieping, in hun geheel in een glijbekisting zijn tot stand gekomen. In de toekomst hoopt men de nieuwbouw van zulke plus minus 44 meter hoge -flatgebouwen in tien tot twaalf weken gereed te hebben. Het werk aan deze wo ningwetwoningen gaat dag en nacht door. Tussentijdse Engelse verkiezingen BIRMINGHAM, 24-3. Bij de tus sentijdse verkiezingen die donder dag in het Engelse district Heath zijn gehouden heeft Labour de ze tel in het Lagerhui^ behouden. De Labour-afgevaardigde kreeg 12.182 stemmen, de Conservatieve kandi daat 5.923 -en de Liberaal 2.476. Bij de algemene verkiezingen van 1959 was de Labour-meerderheid slechts 4.931 stemmen (tegen 6.259 thans), terwijl toen 65,7 procent van de kiesgerechtigden zijn stem uit bracht (thans 42,1 procent). In 1959 hadden de Liberalen geen kandi daat gesteld. De Liberale kandi daat verspeelde de borgsftn van 150 pond sterling, omdat hij niet eenachtste van de stemmen op zich verenigde. LEEUWARDEN. De negentien jarige M. R. uit Leeuwarden is op de rijksweg tussen Franeker en Leeuwarden met een auto in volle vaart tegen een boom gereden en overleden. De jongeman was op weg van Harlingen, waar hij als kelner werkzaam was, naar zijn woonplaats Leeuwarden. Het onge val is vermoedelijk te wijten aan oververmoeidheid van de bestuur der. De auto werd totaal vernield.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 1