AMSTEL BIER FAMILIE SCHOULS WEET ALLES VAN KIPPEN EN EIEREN Middenstanders van Burgh-Haamstede bespraken urgente zaken AMSTEL PILS AMSTEL OUD BRUIN AMSTEL GOLD Herinnering aan drama te Zonnemaire in het jaar 1782 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE donderdag 23 MAART mi NO. 18944 ZIERIKZEE, 22-3. Tussen een ei in het nest en een kakelende volwassen leghen ligt een moeilijk terrein het werkgebied van de pluimveehouder. Wat echter op dit gebied bereikt kan worden mits vakmanschap en liefhebberij samengaan werd onlangs in Zierikzee wel duidelijk gedemonstreerd door de familie Schouls vader Johan, zoon Jaap en dochter Jo die elk met een diploma „zeer goed" de winteravondcursus „Pluimveeteelt" afsloten, (lat wil zeggen met de hoogste te behalen onderscheiding. Liefhebberij - dat komt er zeker bij als men met succes kippen wil houden. De heer Schouls sr. heeft al zo'n vier of vijf diploma's in de kast liggen maar toch of mis schien juist daarom? - begon hij welgemoed aan alweer een nieuwe cursus. Ditmaal samen met zoon en dochter, die in haar dagelijks werk als lerares aan de huishoudschool te Bruinisse zeker wel kans ziet iets van haar pluimvee-kennis te spuien. Het bloed kruipt immers waar het niet gaan kan en Jaap en Jo zijn tenslotte tussen d2 kippen opgegroeid. Vader heeft al meer dan veertig jaar zijn broodwinning uit de kippenfokkerij. In al die jaren is het „levendig" bedrijf aan de Laan van St Hilaire uitgegroeid tot een bekend fok- en vermeerderingsbedrijf - tevens kuikenbroederij - op Schouwen- Duiveland. Tal van kippenhouders uit Zierikzee en omstreken betrek ken hun kuikens en jonge hennen dan ook bij „Schouls aan de gracht". 1 (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). Jaarlijks worden een tienduizend hen-kuikentjes over het eiland af geleverd. Een ingenieuze broedma chine zorgt steeds weer voor nieu we honderden piepkleine henne tjes en haantjes, die wekelijks door een speciale sexer 'keurig van elkaar gescheiden worden. De zorg voor de kuikens is dan aan zoon Jaap die - dagelijks in de praktijk werkzaam - wel weet hoe het grut gezond op te fokken. Schouls sr. is vakman en lief hebber Hij kan dan ook niet nala ten te hameren op het belang van het gescheiden opfokken van de oude hennen en de kuikens. „Wil len de kippenhouders ziekten voor komen, dan is dit een eerste eis", zegt de heer Schouls. Het gaat er niet om de ha nen van Schouls victorie te laten kraaien, maar gezonde dieren zullen toch wel alle ware liefhebbers ter harte gaan. Geen kuikens dus bij oude hennen'. Burgerlijke stand gemeente Duiveland over januari en februari 1961 Geboren: Jan Cornelis, z. van J. de Jonge en C. Verhoek, Oos terland; Elizabeth Johanna, d. van J. J Folmer en D. C de Bier Nieu- werkerk; Jacob Johannes, z. van P. Hendrikse en J. M. de Reus, Nieuwerkerk; Neeltje Elisabeth Jeannette, d. van C. van Driel en L. J. J. van Nieuwenhuijzen, Nieu werkerk; Adrianus Marinus, z. van M. de Reus en L Hartman, Nieu werkerk; Annelies, d. van L A. v. d. Berge en M. de Vos, Oosterland; Cornelis Jan Wilhelm, z. van C. J. Kleemans en G. Wassenaar, Nieu werkerk; Marius Leendert, z. van H. J. Stoutjesdijk en M P. Stuik, Oosterland; Jacob Dirk, z. van D. J. Geelhoed en J. Boot, Ooster land. Gehuwd: IJbert Teunis Wandel, 23 j. en Pieternella Lena Roks, 19 j., beiden wonende te Duiveland; Johannes Cornelis Brekelmans, 27 j. en Bertje Maria de Rijke, 24 j., beiden wonende te Duiveland; Cor nelis Nikolaas de Reus, 24 j en Jo hanna Lambertina Flikweert, bel den» wonende te Duiveland. Overleden: Rokus Koster, 82 j., gehuwd geweest met L de Bruine; Willem de Groen, 72 j., w°dn_ van A. W. van den Berge; Adriana Pie ternella van den Houten, 83 j., wed van C. H. Kuijper; Cornelis Ver wijs, 94 j., wedn. van J. Stoutjes dijk. KRITIEK OP STREEKPLAN i* BURGH-HAAMSTEDE 20-3. Tij dens de maandagavond onder voor zitterschap van de heer G. A. Fe- leus in hotel „Het Wapen van Burgh" gehouden goed bezochte vergadering van de afd. „Haam- stede-Burgh" van de Kon. Ned. Middenstandsbond, zjjn enige ur gente zaken aan de orde gekomen, o.a. het nog steeds ontbreken van een duinovergang voor autover keer met aansluitend een parkeer terrein in de buurt van de Ver klikker. Men was bepaald niet content over de samenstellers van het streekplan. „Met oude ideeën bepa len oudere mensen hier de toe komst van de jeugd", zo werd ge zegd. Op het strand is de rommel nog steeds niet opgeruimd. De betrek kelijk kleine ruimte van het Hoge Hillebos is volgepropt met grote huizen. De oorlog is zestien jaar geleden, maar de bunkers staan bijna nog allemaal overeind. Het toenemende toerisme vraagt om oplossing van al deze zaken maar - zo werd gezegd - „het is een lam handje dat niet slaan wil". Enige leden willen druk uitoefenen op gemeenteraad en VW om snel verder te komen. Ter sprake kwam ook het on langs te Zierikzee gehouden middenstandsforum. Kritiek werd geuit op de dames-fo- rum-leden uit de Westhoek. Men wil trachten via een ad vertentiecampagne het publiek te wijzen op de specialiteiten van de Westhoek. In zijn openingswoord me reerde de voorzitter nog dat 1960 een goed seizoen is geworden on danks het slechte weer. Enige nieu we zaken werden geopend. Op Schouwen werd vorig jaar drie miljoen gulden aan buitenlandse valuta ontvangen. De voorzitter was het voorts niet eens met de Zierikzee geleverde kritiek over hoge prijzen in de Westhoek en slecht etaleren. Een lampionoptocht De wil om een winkelweek te houden in het aanstaande seizoen bleek wel aanwezig, doch hieraan schijnen te veel moeilijkheden te kleven. Besloten werd een lampi onoptocht te houden. Mogelijk ook een kinder-ponny-nummer „Jeugd en Jolijt". De contributie zal wor den verhoogd van f 5,op f 15, om „Witte van Haemstede" een in strument aan te bieden. In de win kelsluitingsregeling zal geen wijzi ging worden gebracht. Herkozen werden de bestuursleden J. v. d. Berge en W. Goudzwaard. Ingezonden mededeling Wat gaaf geschilderd. Is U in 't vak? Neen, 't is DEN HAAG. Vlaggetjesdag valt dit jaar op de zaterdag voor pink steren, op 20 mei. Dinsdag na pink steren op 23 mei vaart de vloot uit, Met als achtergrond de gepavoi- seerde schepen, zal in de tweede binnenhaven het spel „ter haring zal ik varen" worden opgevoerd, geschreven door J. Kolkman. MARKTBERICHTEN Veemarkt ROTTERDAM, 21-3. Aangevoerd 4182 stuks vee (weektotaal 6170), t.w.: 270 vette koeien en ossen, 1149 stuks gebruiksvee, 545 vette kalve ren, 177 graskalveren, 1797 nuch tere kalveren, 9 varkens, 30 lopers, 27 biggen, 77 paarden, 8 veulens, 64 schapen en lammeren, 29 bok ken en geiten. Prijzen per kg: vette koeien en ossen f 3,00-3,30, f 2,75-3,00. f 2.60- 2,70, vette kalveren f 2,65-2,75, f 2,30-2,60, f 2,10-2,30, slachtpaar- den f 2,70-2,40-2,20. Prijzen per stuk: graskalveren 450-340-240, nuchtere kalveren 55-50-40, lopers f 160-130-120, biggen f 80-70-65, schapen f 120- 100-80, lammeren f 105-85-75, kalf- en melkkoeien f 1260-1100-950, vare koeien f 890-780-680; vaarzen f 920- 720-620, pinken f 560-460-400. Vreemde kritiek Men zal zich herinneren dat te Zierikzee een middenstandsforum is gehouden, georganiseerd door de K.N.M.B. Dit forum heeft op een avond die men zeker ge slaagd mag noemen talrijke middenstandsvraagstukken aan gesneden en op interessante wijze doorgepraat. In het forum ook dat zal wellicht onze lezers te binnen schieten had een twee tal dames uit de Westhoek zit ting. De organisatoren hadden met opzet deze dames voor het forum verzocht, omdat midden stand en kopende huisvrouw echt wel iets met elkaar te maken heb ben. Uiteraard hebben door gaans op verzoek van de voor zitter deze dames op genoemde fonimavond hun „zegje" gedaan. Op een nadien in de Westhoek gehouden vergadering van de af deling Haamstede/Burgh van de K.N.M.B., is intussen kritiek ge oefend op de uitspraken tijdens de forumavond door de West- hoekse dames gedaan. Het zou tever voeren deze kritiek en de tail weer te geven. Bovendien lijkt het ons niet zinvol zulks te doen. Wij wilden ons wel een opmer king in het algemeen over deze kritiek veroorloven en stelllen, dat genoemde dames tijdens de fo rumavond zich zeer consciëntieus van hun taak hebben gekweten. Wij hebben de debatten intensief door de tyaing, dat in dë vroege gevolgd en kunnen niet anders ochtend van die dag zich een nood- concluderen, dan dat genoemde dames elk woord zorgvuldig ge wikt en gewogen hebben en in vele gevallen interessante en ori ginele opmerkingen wisten te plaatsen. Het komt ons dan ook onbe grijpelijk voor, dat men het op de in de Westhoek gehouden ver gadering heeft aangedurfd het aandeel der dames in de forum debatten te diskwalificeren. Ge let op het feit dat de dames geen mogelijkheid meer hebben zich bruidspaar" geluk te wensen door te „verdedigen" (gesteld al dat het afschieten van snaphanen en zij hieraan behoefte hebben), is de gang van zaken op de West- hoekse vergadering op het randje af onhoffelijk te noemen. De dames zijn in hun uitspra ken niet overhaast te werk ge gaan, zijn niet onwelwillend ge weest tegenover de Westhoek, noch tegenover de middenstan ders in dit gebied. Zij hebben zich aan enkele duidelijke uit spraken gewaagd, maar dat was hun goed recht. Of hadden de middenstanders in de Westhoek gedacht dat de dames een hele avond niets anders zouden doen dan de liefelijkheden en deugden van de Schouwse middenstand in koor ten gehore brengen? Of vloeit de kritiek voort uit dépit 1JUJ zien naar ae aeur van ae Keet, om het feit dat de dames de kans waarin het gezelschap zich ke7°!V u-i-t.— 'Naast de deur hing een brandende lantaarn aan de muur, zodat mCTi van binnen uit naar bulten niets kon zien. BIER IS BIER dacht U totdat U dat heerlijke AMSTEL BIER hebt geproefd. Verwen Uw man voortaan met en dat voor de prijs van gewoon bier Pils dat popelt om te veroveren. Per fles Per pul 47 cent. Dat drinkt U Immers zélf zo graag. Per fles Per pul 42 cent. slH Speciaal voor het komende weekend. Per fles Per sixpack 2,82. WIE AMSTEL DRINKT DOET ZÓ I Geschenk voor archief gemeente Brouwershaven In de voormiddag van 12 oktober 1782 werd de bevolking van Zonne maire en Bommenede opgeschrikt lottige gebeurtenis had afgespeeld op de hofstede van Huibregt de Voogd. De dag tevoren was een voordochter van genoemde de Voogd, Adriaantje Zeeman, onder trouwd met Jan Hoekman. In Zonnemaire bestaat thans nog de gewoonte bij een voorgenomen huwelijk op het erf of dak van de toekomstige woning een ooievaar en een wieg te plaatsen. Of dit ook al in zwang was in de acht tiende eeuw, is mij niet bekend, maar wel, dat het toen gebruikelijk was, in de vroege morgen, volgend op de dag van ondertrouw, het pistolen. Met dit oogmerk bevond zich des morgens tussen vier en vijf uur een groep jongelieden op de hof stede van de Voogd. Onder hen waren de gebroeders Pieter en Cor nelis van Endhoven, Olivier van Nieuwenhuizen en Jacob Sgraver. Nadat verscheidene salvo's waren afgevuurd en het inmiddels vijf uur was geworden, meende Corne lis van Endhoven, dat het tijd werd naar huis terug te keren. Zijn broe der Pieter wilde echter nog één schot lossen en verzocht Olivier van Nieuwenhuizen. die naast hem stond, om wat kruit. Deze weigerde dit met het motief: dat hij voor zich zelf nog maar voor één schot genoeg had, waarop Cornelis van Endhoven zijn kruithoren aan zijn broer Pieter gaf. De laatste vulde zijn pistool en stampte een prop papier op de lading. Samen met Olivier van Nieuwenhuizen begaf hij zich naar de deur van de keet, hebben aangegrepen om eens door de ruiten van het midden standshuis te gluren en verslag te doen? Hoe het ook zij, een „honneur aux dames" leek ons in dit ver band ten zeerste op zijn plaats. Als reactie op deze vreemde kri tiek! Man schoot vriend dood Pieter van Endhoven stak zijn arm buiten de deur en zonder op iets bepaalds te mikken, wat door de duisternis ook niet kan, schoot hij met gestrekte arm zijn pistool af. Tot zijn ontsteltenis zag hij door de rondvliegende sprankels vuur, dat hij iets of iemand ge raakt had, wat bij nader onderzoek bleek te zijn Jacob Sgraver, zijn vriend. Doordat deze aanhoudend in- en uitgelopen had, had nie mand er erg in gehad, dat hij zich op dat ogenblik niet in de keet bevond. Binnengedragen, gaf de ongelukkig getroffene binnen en kele ogenblikken de geest. Natuurlijk kwam het gerecht ogenblikkelijk in actie. De Rent meester-generaal Bevostenschelde, Jan van IJsselstein, die tevens bal juw van Zonnemaire was, gaf aan dr. Abraham Jacob Sgraeuwen en de chirurgijn Jacobus van der Baan, opdracht de doodsoorzaak van de verslagene vast te stellen. Zij verklaarden in een rapport, dat door het schot zulk zwaar let sel was toegebracht, dat de dood hierop onmiddellijk moest volgen. Geen twist De getuigen van het drama en ook andere inwoners van Zonne maire, die Jacob Sgraver en Pieter van Endhoven goed kenden, ver klaarden eenstemmig, dat van twist of tweedracht tussen beiden nooit enige sprake was geweest. De va der van het slachtoffer, Govert Sgraver, was diep overtuigd, dat hier alleen van een noodlottig toeval sprake was en dat naar zijn mening de dader niet de minste schuld aan het ongeluk trof. Hij liet twee dagen na het gebeuren een notariële acte opmaken, waar in hij van alle actie tegen Pieter van Endhoven afzag, hem volledige vergiffenis schonk en zelfs ver klaarde, indien nodig, gratie te zul len vragen, zo de wereldlijke rech ter zich toch met het geval zou bemoeien. Er werd geen vervolging inge steld, maar voor alle zekerheid om ook in de toekomst gevrij waard te zijn van beschuldi ging en vervolging, verzocht Pieter van Endhoven aan de Staten van Zeeland een brief van Landwinning. Naar de rijksarchivaris in Zee land mij mededeelde, werden brie ven van Landwinning uitgevaar digd door een autoriteit, die tot gratieverlening bevoegd was. Zij _gaven een misdadiger het recht om een zekere tijd onder de juris dictie van die autoriteit door te brengen zonder wegens het ge pleegde strafbare feit te worden aangesproken. Dergelijke brieven werden ook in Zeeland herhaalde lijk uitgegeven. De brief van Landwinning aan Pieter van Endhoven, „gegeven onder onsen- grooten zegel, in 't Hov van Zeelant te Middelburg, den 20en December 1782" en on dertekend door Raadspensionaris Laurens Pieter van de Spiegel is door schenking in mijn bezit geko men en aangeboden aan de nieuwe gemeente Brouwershaven, waar onder thans Zonnemaire behoort, ter opneming in het archief. Het is jammer, dat het zegel van de met keurige hand geschreven oorkonde, verdwenen is. Renesse maart. J. M. DE NOOIJER Begrafenis Johannes de Heer DRIEBERGEN, 21-3. Onder zeer grote belangstelling is het stoffe lijk overschot van de evangelist Johannes de Heer ten grave gedra gen. Vooraf is in de Nederlands Hervormde kerk een rouwdienst gehouden, die werd geleid door ds. W. Glashouwer. Tijdens de dienst werden liederen gezongen uit de zangbundels van Johannes de Heer met solo-zang door John Deurman en orgelbegeleiding van Flip de Koning. Ds. Glashouwer, die tot tekst had gekozen Openbaring 22 vers 11, noemde de overledene „een vader van Israël", wiens ge hele leven één getuigenis was, zelfs nog op zijn ziekbed. De bijbel is door hem doorvorst, duizenden heeft hij overtuigd met zijn maran- atha-boodschap. Tijdens een hevige storm in Golla, oost-Pakistan, zijn veertig mensen gedood en minstens der tig gewond, toen het dak en een muur van een katholieke kerk tij dens een hevige storm instortten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 9