Drie Rode Tulpen RUSH WEKELIJKSE WERELDSCHOUW Afrika: kiezen of delen Pokken in Madrid Duinafslag bij Cadzand Eens lord, altijd lord ZEERIKZEESCHE NIEUWSBODE 9 donderdag 23 maart i96i no. 18944 Ingezonden mededeling „het nederlandsche trekpaard" Op ieder bedrijf id verantwoorde plaats voor paarden GELAGERDE KRUKAS IN ALLE SIMCA ARIANE EN ARONDE MODELLEN belangrijk meer vermogen bij aanzienlijk mln- rVUün der verbruik-olie verversen om de 4.000 km MOTOR Simca - van f 6295.- af bij uw Simca dealer SIMCA AXEL Automobielbedrijf Garage Cito 01155-651 SIMCA BIERVLIET Garage Vervaet 01152-400 3IMCA RENESSE Firma W. Gilyamse •01116-370 SIMCA VLISSINGEN Garage Paul Kruger 01184-2008 Uitbarsting in Portugees Angola Portugees Angola kwam deze weeik „in het nieuws". Dit gebied, zo groot als Frankrijk, Duitsland en Engeland samen, heeft maar AVz miljoen inwoners, onder wie 160.000 blanken. Onder de Europe anen bestaat reeds lang verzet te gen de politiek van Lissabon, dat Angola beschouwt als een provin cie, die rechtstreeks door de Por tugese regering wordt bestuurd. Die blanken, ten dele arme lie den die met halfbloeden en ver westerde negers samenwerken, wensen zelfbestuur, mede om de grote massa negers te verheffen. Die leven nog in achterlijke sociale omstandigheden: een laag levens peil, veel ziekten en horigheid je gens hun stamhoofden, met wie de Portugese bestuursambtenaren sa menwerken Voor openbare wer ken en particuliere plantages leve ren die stamhoofden dwangarbei ders, terwijl ook heiendiensten moeten worden verricht tegen laag loon. Aan ontwikkeling van de In dustrie is men nauwelijks toege komen. De blanken vrezen terecht, dat op deze wijze Angola zich niet kan verheffen uit zijn middeleeuwse verhoudingen Men weet dat de romantische hervormer Galvao, die het passagiersschip de „Santa Ma ria" buitmaakte, de aandacht wil de vestigen op fouten en gebreken van het Portugese regime Hij had dit gediend in Angola en in een rapport de misstanden gehekeld, doch zonder dat de regering van Salazar iets verbeterde. Een tweede Algerije? Nu is datgene gebeurd, wat de blanke kolonisten duchtten. Uit de kringen der negers zijn terroristen voortgekomen, die tientallen blan ken hebben vermoord. Reeds vreest men, dat een tweede Algerije zal ontstaan en dat een oorlog van in heemsen tegen het bewind zal uit breken. De Portugese regering zegt, dat de rebellen op Kongolees ge bied vrijheid kregen, zich te wape nen en te groeperen en toen An gola binnenvielen. Even onverwacht als in Kongo begonnen de overvallen. In ver scheidene gevallen hebben de Eu ropeanen hun vrouwen en kinde ren in het oerwoud verborgen, om zelf hulp en wapens te halen. Doch «nige malen zijn die vrouwen en kinderen vermoord. Zelfs kwamen aanvallen voor van negers met ge weren en machinegeweren op klei ne steden. De Portugezen beschuldigen er nu de leden der V.N. van, dat de zen de woelingen hebben aange moedigd door te eisen, dat Portu gal hervormingen zou doorvoeren. In de Veiligheidsraad heeft geen land tegen zulk een verzoek aan Portugal gestemd. Wel waren er zoveel onthoudingen (o a. van En geland en Frankrijk) dat geen meerderheid van zeven der elf stemmen werd verkregen, welke meerderheid nodig is. Maar Ame rika stemde vóór de resolutie, sa men met de anti-koloniale landen. Kennedy's politiek De V.S. kritiseerden dus een bondgenoot, Portugal, terwille van goede betrekkingen met Aziaten, Afrikanen en Latijns-Amerikanen. Dit feit illustreert, uit welke hoek de wind waait. Kennedy hervat blijkbaar het beleid van Franklin D. Roosevelt, die op het standpunt stond dat Amerika allereerst de sympathie moest winnen van de voorheen ge koloniseerde volken. Na 1947 heb ben de VS. en west-Europa zich tijdelijk nauwer aaneengesloten te gen het Sowjet-blok, en zo raakte dit meningsverschil enigszins op de achtergrond. Maar geleidelijk bleek, dat de Russen de Amerika nen poogden te verdringen uit Azië, Afrika en zelfs uit Latijns- Amerika (voorbeeld: Cuba) door de V.S. te beschuldigen van liefde tot het kolonialisme. Deze verdenkingen wijzen de VS. af, om des te beter te kunnen concurreren met de Sowjet-staten. Zij kozen voor de negers van An gola boven de Portugezen. Over het algemeen echter moet men de tegenstellingen tussen Amerika en west-Europa op dit terrein niet overdrijven. Vrijwel iedereen neemt aan, dat de periode van htft kolo nialisme voorbij is. DEN HAAG De wereldgezond heidsorganisatie heeft Madrid tot besmette kring verklaard. Dit is eind februari gebeurd, nadat was gebleken, dat zich in deze stad een aantal gevallen van pokken had voorgedaan. Tot 11 maart zijn in totaal zestien gevallen geconsta teerd, waarvan drie met dodelijke afloop. Hoewel na 11 maart g^en nieuwe gevallen zijn aangegeven zullen de veiligheidsmaatregelen nog enige weken worden gehand haafd. DEN HAAG, 17-3. De Koninklij ke vereniging „Het Nederlandsche Trekpaard" heeft vandaag in Den Haag haar algemene vergadering gehouden. De voorzitter, de heer J. A. Stols, sprak er in zjjn ope ningsrede zyn vreugde over uit, dat het ledental op ruim tiendui zend kon worden gehandhaafd. Hij vroeg zich af of de buitenge woon slechte weersomstandigheden, die het modderfront 1960 veroor zaakten, daarin misschien een rol hebben gespeeld. Vast staat volgens hem, dat bedrijven, die over paar den beschikten, gemakkelijker en voordeliger hebben gewerkt dan die welke geheel op motorisatie waren ingesteld. Er is nog steeds op ieder bedrijf verantwoorde plaats voor paarden, niet alleen ter besparing van kosten, maar mede als verzeke ring tegen het falen van de motor; een verzekering waarvan de premie laag ligt. De verplichte hengsten- en pre miekeuringen in de afdelingen heb ben als steeds de belangstelling van zeer velen getrokken en ook de in teresse voor de nationale show met de demonstraties van moderne paard werktuigen en het feestelijk optreden van de boerenjeugd neemt nog steeds toe. Deuren van Schelde- sluis bezweken BRUSSEL, 21-3. Nabij het Bel- gische plaatsje Temse, ten zuiden van Antwerpen, is dinsdag een sluis onder de hoge druk van het Scheldewater bezweken Vele hon derden hectaren land en een der tigtal huizen werden door het wa ter overspoeld. In twee dorpen, Bornem en Weert, moesten bewo ners worden geëvacueerd Genie troepen van het Belgische leger slaagden er in de namiddag in het gat van vijf meter, dat door het wegslaan van de sluisdeuren was ontstaan, met zandzakken te dich ten. De materiele schade is groot. De sluis, die het waterpeil van de Schelde vijver en de Oude Schelde regelt, bezweek even voor dat de Schelde het vloedpeil had bereikt. Het water baande zich met grote kracht een weg naar de lager gelegen omgeving. Sommige huizen werden tot aan het dak overstroomd. Binnen enkele minu ten werd begonnen met het in vei ligheid brengen van huisraad in de nabijgelegen dorpen Bornem en Weert. Van persoonlijke ongevallen is geen melding gemaakt. Koningin Fabiola vierde naamdag BRUSSEL. Koningin Fabiola vierde dinsdag voor het eerst haar naamdag als vorstin der Belgen. Honderden Belgen en talrijke in Brussel geaccrediteerde diploma ten tekenden de registers op het koninklijk paleis in Brussel Koningin Fabiola en koning Bou- dewijn zijn maandag van hun ver blijf in Spanje in België terugge keerd. DEN HAAG. Per hoofd van de bevolking werd in Nederland ih 1959 2,11 liter gedistilleerd (ad vijf tig procent) geconsumeerd, 23,6 li ter bier en 1,62 liter wijn. Dit blijkt uit een statistiek opgenomen in het ontwerp-verslag over 1960 van het produktschap voor gedis tilleerde dranken dat in de vrijdag a s. te houden b?stuursvergadering in behandeling zal worden geno men. DEN HAAG. Het departement van Defensie heeft onlangs, aldus deelt de legervoorlichtingsdienst mede, een 'belangrijke order ge plaatst bij de N.V Hollandse Sig naalapparaten te Hengelo (O.) voor radarvuurleidingsinstallaties be stemd voor de lichte luchtdoelar tillerie. De installaties worden de modernste ter wereld. LAND- EN TUINBOUW Waarom klaver in grasland? De'laatste tijd wordt er in ons land veel propaganda gemaakt voor klaverrijke kunst weiden. In tegenstelling tot Denemarken is het Nederlandse grasland over het algemeen arm aan klaver. De hoge stikstofgiften hebben de kla ver grotendeels uit de zode verdre ven. Hierdoor is het rantsoen aan merkelijk armer geworden aan kalk en magnesium, twee voor het vee zo belangrijke mineralen, die juist in klaver in behoorlijke hoe veelheden voorkomen. Dat de kopziekte de laatste jaren in sterke mate optreedt, is voor namelijk het gevolg van een tekort aan kalk en magnesium, dus van klaver, in het weide- en hooirant- soen. Om het klaverpercentage van onze graslanden te verhogen, is in de eerste plaats een zorgvuldige keuze van het in te zaaien gras- en klavermengsel van belang. Daarnaast speelt ook de bemesting een rol van betekenis. Te grote hoeveelheden stikstof belemmeren de klavergroei, terwijl een bemes ting met kali, fosforzuur en kalk daarentegen de ontwikkeling van klaver bevordert. Door een basisbemesting met ka- lizout en Thomasslakkenmeel (be vat fosforzuur en kalk) kan een goede bemestingstoestand voor klaver worden verkregen. Beide meststoffen laten zich goed met elkaar mengen, waardoor men op arbeidskosten kan besparen. CADZAND, 21-3 De noordwester storm van de afgelopen nacht heeft weer een stukje meegenomen van de duinen aan de Zeeuws-Vlaamse kust bij Cadzand Over een lengte van vier tot vijfhonderd meter is ten westen van de duinvoet onge veer zes meter van de duinvoet afgeslagen en ongeveer twee meter van de top van de duinen, die daardoor steil naar het strand af dalen. Voorts is dertig tot veertig meter weggeslagen van een zand- riehel voor de monding van het Zwin De voorzieningen, die daar waren getroffen om zand te win nen, werden vernield. Ingezonden mededeling F 1.25 20 MERKJES OF NAAR KEUZE 1 KUSSENSLOOP OF 2 FLEURIGE THEEDOEKEN STAD EN PROVINCIE zierikzee Kinderfeest Bestuurdersbond Schouwen-Duiveland Op zaterdag 1 april a.s. organi seert de Bestuurdersbond Schou wen-Duiveland een kinderfeest in de Concertzaal. Het programma zal worden verzorgd door het gezel schap Adrie van Oorschot en Oom Just. Voorlichtingsavond Smit-Bolnes N.V. Op 7 april a s. zal weer een voor lichtingsavond worden gehouden van Smit-Bolnes N.V. Wij maken er op attent dat de maquette van de nieuwe fabriek die op het Zie- rikzeesse industrieterrein in aan bouw is, is tentoongesteld voor het raam van het Gewestelijk Arbeids bureau in de Nieuwe Boogerd- straat. Belangstellenden kunnen hier dus een oogje wagen aan de miniatuurfabriek, om een indruk te krijgen hoe het complex er in werkelijkheid straks gaat uitzien. Aankopen slachtvee Op de gehouden Paasveeten- toonstelling te Rotterdam, werd door slagerij Berrevoets Zn een os met vier brede tanden aange kocht, bekroond met de hoogste slagersprijs, gemest door de heer D. J. Berrevoeto te Zierlkzee.. Eveneens van deze eigenaar werd een os met zes brede tanden be kroond met een eervolle vermel ding, aangekocht door de heer H. J. v. d. Schalk te Rotterdam. bruinisse De wintertarwe in oostelijk Duiveland Het buitengewoon natte weer in het najaar van 1960 was oorzaak dat er in oostelijk Duiveland zo goed als geen wintertarwe kon worden uitgezaaid. Slechts enkele landibouwers gelukte het om streeks half oktober nog winter tarwe uit te zaaien, anderen pro beerden dit nog zeer laat, n.l. be gin december. Nu blijkt dat het gewas een goe de stand vertoont. Uit de aard der zaak is de stand van de op de ge wone tijd uitgezaaide tarwe beter, al komen daarin nogal wat plekken voor, die schade vertonen, als ge volg van overmatige nattigheid, waar plassen op het land hebben gestaan. In het later uitgezaaide komen deze plekken minder voor, maar het gewas is uit de aard der zaak korter. Doch al met al blijft de uitge zaaide hoeveelheid ver beneden het areaal van andere jaren. Gezonken vrachtauto gelicht Een drijvende bok van de Graafs' Bergingsbedrijf uit Rotterdam, heeft dinsdagmiddag de vrachtau to, die dinsdagmorgen van de veer pont „Krammer" de tramhaven te Anna Jacoba-polder inreed, ge licht Deze bok was toevallig op weg naar genoemde haven voor het opknappen van een ander karwei en kwam dus wel zeer op tijd. Hij arriveerde kwart voor één. Met behulp van kikvorsmannen werden stroppen om de auto gelegd en kwart voor drie was het obstakel boven water De veerdienst was van half twaalf tot drie uur ge stremd, omdat de auto in de vaar geul terecht was gekomen en men bij laag water deze niet kon pas seren. Ingezonden mededeling Doo met aan onze gezellig* Punten-prijsvraag. Formulier bij uw winkelier verkrijgbaar. KERKNIEUWS Gereformeerde Gemeenten NIEUWERKERK - Vrijdag 24 maart as, 7.30 uur, ds. van Dam, Rotterdam. a De bewoners van Foula, het kleinste eiland van de Shetland- eilandcn, ten noorden van Schot land gelegen, zijn sinds 4 januari van de buitenwereld afgesloten als gevolg van een onafgebroken storm. Nieuw systeem scheidingswanden ROTTERDAM, 21-3. Een Alphen- se firma, (de N.V. Gipsbouw l.o.), meent een bijdrage te hebben ge vonden voor een verdere rationali satie van de bouwnijverheid. Zij introduceert een nieuw systeem scheidingswanden, een Duits pa tent, volgens hetwelk de binnen muren worden samengesteld uit van gips vervaardigde massieve elementen Het systeem wordt reeds toegepast in Duitsland, Ame rika, Canada en Australië Het nieuwe bouwmateriaal zou door de gemakkelijke hanteerbaar heid zeer arbeidsbesparend zijn. X LONDEN, 21-3. Anthony .j. Wedgwood Benn, Labour- •j* lid van het Lagerhuis, die X bij het overlijden van zijn Y vader op 17 november jl. X, de titel Viscount Stansgate •j» erfde en hiervan enkele da- X gen later afstand deed, zal X lord moeten blijven en automatisch lid zijn van X, het Hogehuis. Zijn lidmaat- .j. schap voor het Lagerhuis X vervalt. De commissie voor privilegiën van het Lager- huis heeft thans namelijk X bepaald dat een „peer" Y (lord) geen afstand kan X doen van zijn titel. Benn •j« zou anders het eerste par- X lementslid zijn geweest dat ♦j. ooit afstand deed van zijn A y „peerage". v SPORT SCHAKEN Zlerikzeesche Schaakvereniging Uitslagen van de op dinsdag avond j J. gehouden wedstrijden van de Zlerikzeesche Schaakver eniging. Groep I: ir. J. J. Elzerman-A. J. Scheele 1-0; O. E. Vleeshouwer- C. Nolet 0-1. Groep II: J. van Huysman-A. Kooy 1-0; E. Statema-D. Kleinen- dorst 1-0. AMSTERDAM. De leiding van de Nederlandse commerciële radio zender „Veronica" heeft medege deeld, dat met ingang van woens dag of donderdag a s. de „Veroni ca" haar uitzendingen naar Enge land zal staken. CHAMONIX. In de gedeeltelijk voltooide tuimel tussen Frankrijk en Italië door de Mont Blanc heeft zich dinsdag een ontploffing voor gedaan, waardoor twee mensen om het leven zijn gekomen en één i* gewond. feuilleton (15) „Weer dezelfde ondertekening", mompelde Koks: „drie rode tulpen" Daarna keek hij de bezoeker aan: „Uit het feit, dat u»mij dit briefje komt brengen, maak ik op, dat u niet van plan bent door de knieën te gaan?" „Nee", antwoordde de caféhou der hard, „nog liever laat ik me nog eens een pak slaag geven en wil ik het risico lopen^ dat men een tweede keer mijn spullen in elkaar timmert". Koks knikte. „Ik heb respect voor uw moed. Uitstekend, dat mag ik wel. Maar we zullen er bij zijn, re ken maar. Dit is een kans. We gaan meteen de omgeving verkennen U neemt een pakket mee en vult dat met papier. Natuurlijk geen geld U gaat met die bus mee en stapt aan de Hovenaarseweg uit. En loopt, zoals u gezegd is. Maar maak u geen illusies, de heren zullen waarschijnlijk niet komen. Nog maals, ik heb bewondering voor uw moed. Maar, met een beetje list zouden wij vanavond misschien de heren in hun kraag kunnen grij pen". „Hoe bedoelt u?" vroeg de bezoe ker. „Wel, meneer Bolle, het feit al leen al, dat u, nadat u dit briefje ontving - apropos, hoe kreeg u het eigenlijk?" „Er was een bezoeker, die een glas bier dronk aan de bar. Toen bij betaald had en vertrokken was, lag de brief op het buffet". „Juist. Wel, u bent natuurlijk geschaduwd op uw tocht van huis naar het politiebureau. De heren zijn op het ogenblik al op d« hoog- door Frank van Falckenoort Jr. te van het feit, dat u ons verwit tigd hebt". Bolle haalde zijn schouders op. „Hindert niet Dan merken ze ten minste, dat ik desondanks niet bang ben". „Het was beter voor u en ons, dat men de indruk had gekregen, dat u wél bang bent geworden. En fin we gaan meteen eens in die buurt kijken. Doet u vanavond maar, wat gevraagd is en maak u nergens zorg over. We zullen er met een man of tien zijn". Vijfhonderd meter voorbij de Hoevenaarseweg stopte er op een parkeerplaats een auto. Koks en de Vries stapten uit, sloten da wa gen en liepen een eind terug. Hét eerste pad, dat hen naar de Hoe- venaarse heide kon voeren, sloegen ze in. Na een paar honderd meter door het struikgewas gelopen te hebben, bereikten ze de heide Aan de rand bleven ze staan. „Een uitgezochte plaats, vind je niet?" De Vries haalde zijn schouders op. „Ten dele. Als wij ons verdekt opstellen hier, of ginds, in het struikgewas, dan kunnen we Im mers alles zien?" Koks grinnikte. „Ken je de om geving hier?" „Nee, niet van betekenis". „Ik wal Ik heb hier als kind ge speeld Er is al die jaren hier prak tisch niets veranderd. Zie je dat bos aan de overkant? Welnu, tus sen dat bos en de heide is een weg, de Buurtboslaan. Stel je nu de si tuatie eens voor. Dat pad, waar over die brief spreekt, is daar er gens - Koks wees in noordelijke richting. - Bolle komt met zijn pakje uit het struikgewas en loopt rechtuit de heide over. Ergens aan de overkant staat een auto verdekt in het bos. Of een motorfiets, dat kan ook. Bolle is - laten we aan nemen - op honderd meter afstand van het Buurtbos Plotseling komt de auto of motor te voorschijn, gaat in razende vaart op de man af .ontrukt hem het pakje en ver dwijnt weer in het Buurtbos. Er zijn dwarswegen genoeg. Als ze de zaak serieus opvatten, hebben ze een grote kans er van door te gaan, zonder dat wij kunnen ingrijpen. Wij moéten daarom een man of acht daar hebben, in het Buurtbos. Een honderd meter links en rechts van de rechte lijn, die van het pad af loopt. Het pad wel te verstaan, waar Bolle uitkomt Revolvers ge reed en schieten, als ze een motor of auto zien, die op Bolle afgaat. Hoewelde lui zullen al best weten, dat Bolle ons heeft ge waarschuwd. Ik betwijfel, of we vanavond geluk zullen hebben". „En wat doen we aan de straat weg-kant?" „Daar zullen wij de zaak in het oog houden", antwoordde de hoofd inspecteur grimmig. „Kom op, we gaan naar de stad terug, om maat regelen te treffen". Om zeven minuten voor acht stapte caféhouder Bolle in de rode autobus en reed de grote straatweg op. Bij de halte Hoevenaarseweg stapte hij uit en keek even rond. Op de parkeerplaats, enkele meters van de bushalte, stond een kleine auto en twee mannen waren bezig een lekke band te verwisselen. De wagen stond op de kriek en geen van beiden sloeg acht oP de passa gier, die zoëven uit de bus was ge stapt Ze waren te druk bezig met het aandraaien van de moeren. In tussen raasde het snelverkeer on afgebroken langs. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 5