LENTE IN DE BOLLENSTREEK Nederlands elftal klopte België op overtuigende wijze (6-2) Reddingsactie in Beierse Alpen NIEUWERKERK Laatste ledenvergadering (vóór fusie) Coöperatieve Boerenleenbank Nieuw bestuur als fusie een feit is In „Ons Dorpshuis" werd de al gemene ledenvergadering gehouden van de Coöperatieve Boerenleen bank „Nieuwerkerk". Door de voorzitter, de heer J. van de Zande, werd de slechts matig bezochte vergadering met een wel komstwoord tot de aanwezigen en in het bijzonder drs. Dijkgraaf met assistent, geopend. Deze vergade ring was de laatste vóór de aan gegane fusie met andere banken. Wel was 1960 een gunstig jaar, de produktie in de landbouw was toegenomen, doch de lage prijzen gaven een terugslag. Het vooruitzicht is thans dat de landbouw een moeilijk jaar tege moet gaat. Door de toenemende mechanisatie zal nog meer een be roep op de Boerenleenbanken ge daan worden, aldus de voorzitter. Mededeling werd gedaan van het overlijden in het afgelopen jaar van H. M. van Nieuwenhuizen en C. Verwijs. De heer J. H. Kooljman werd op nieuw tot secretaris benoemd. Cijfers over 1960 Door de kassier, de heer A. Boo- gert, werd verslag uitgebracht over het boekjaar 1960, waarna ba lans winst- en verliesrekening volgde, waaraan de volgende cij fers zijn ontleend. De rekening sloot in inkomsten en uitgaven met f 22.658.112,28. De balans met f 2.855.107,87, de winst en verliesrekening met f 113.534,-. Het aantal spaarders bedraagt 1160 met f 3.192.000,-, dat is per boekje ongeveer f 1900,-. Rekening-c.ou- rant: 196 met een bedrag van f 779.000,- debet en f 545,000,- cre dit. Het aantal voorschotten be droeg 102 met f 635.000,-. De ba lans was f 2855.000,De jaarreke- nig f 22.658.000,-. Het aantal leden bedraagt 259. Het aantal kas- en giroposten was 33.242. Namens de commissie van toe zicht bracht de heer J. A. van Nieu- wenhuize rapport uit en adviseerde de rekening met genoemde cijfers goed te keuren, met dank aan de kassier voor de accuratesse. De voorzitter dankte de kassier en het personeel voor het werk door hen in het afgelopen jaar ver richt. De winst over 1960, groot f 7.169,81 werd met algemene goed keuring aan de reserve toegevoegd. De heer C. J. van Westen, aftre dend bestuurslid, werd met bijna algemene stemmen herkozen, even als de heer J. H. Kooijman als lid van de Raad van Toezicht, terwijl de heren R. P. Gaanderse en Jac. Flikweert Gzn„ aftredende plaats vervangende bestuursleden, even eens werden herkozen. Het voorstel tot wijziging van ar tikelen 1 en 11 van het huishoude lijk reglement werd zonder stem men goedgekeurd. De rondvraag Bij de rondvraag informeerde de heer H. J. Boot waar de vergade ringen zullen worden gehouden na de fusie. De voorzitter deelde mede dat bij de fusie het bestuur en bloc zal aftreden en dat een nieuw be stuur zal worden gevormd uit de leden van de verschillende ge meenten. Deze zullen t.z.t. bepalen waar en wanneer de vergaderingen zullen worden gehouden. Causerie over zuid-Zweden Drs. Dijkgraaf bracht een cause rie over zuid-Zweden, waarbij hij vooral aandacht besteedde aan de agrarische aspecten. De akkerbouw vindt voornamelijk plaats in zuid- Zweden. Er zijn minder pachters dan in ons land. In hoofdzaak treft men gemengde bedrijven aan met landbouw, veeteelt, pluimveehou derij en bosbouw. De landbouw is sterk gemechaniseerd. De opbrengst is grotendeels voor binnenlands ge bruik bestemd. Het gesprokene werd toegelicht met kleurendia's. Met een dankwoord werd de ver gadering door de voorzitter ge sloten. Narcissen luiden bloeinbollenfeest in LISSE, 22-3. Begunstigd door het zachte weer is het bloemenfeest op de geestgronden vroeger dan vorige jaren begonnen. In de bol lenvelden van de Zuidhollandse gemeenten Hillegom, Lisse, Sassen- heim, Noordwyk, Noordwjjkerhout, Voorhout en Warmond steken hier en daar plakkaten gele narcissen vrolijk af tegen de nog groene velden vroege tulpen en hyacin then. Dit was vandaag te zien tij dens een rondrit door de bollen streek, georganiseerd door de pro vinciale V.V.V. Deze rondrit begon in Hillegom en had de Keukenhof als vertrek en slot. Voordien had de burgemeester van Hillegom, jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, de plannen van bollenland bekend ge maakt. Ondanks de vroege Pasen verwacht men dat tegen die tijd de eerste hyacinthen zullen bloeien Het jaarlijkse bloemencorso, ge vormd door 27 grote wagens en 8 personenwagens, zal op 22 april gehouden worden. Aan deze stoet zullen 22 muziekkorpsen en 80 fi guranten meewerken. Ook zal er een praalwagen zijn uit de Duitse stad Rheijdt bij Moenchen Glad- bach, waarop de Duitse bloemen- koningin Brigitta en haar beide prinsessen Gisella en Erica zullen meerijden. Velerlei manifestaties In de week voor het corso wordt een bloemenmozaiekwedstrijd tus sen de streekgemeenten gehouden. Op zaterdag 15 april worden de bloemenmozaieken van de plaatse lijke wedstrijden in Hillegom ge keurd. Tevens wordt die dag en zondag 16 april de traditionele wandeltocht gehouden. Ook in an dere gemeenten zijn er allerlei dingen te doen, zoals bridge-drives in Noordwijkerhout en Voorhout, kindercorso's in Lisse, Warmond en Hillegom en de Tulpenrallye die in Noord wijk op 1 mei begint en op 7 mei met een bal eindigt. Autobusdiensten en spoorwegen zullen weer trachten te zorgen voor een vlot vervoer. Nu de aan sluiting op de rijksweg 4a gereed is, zal de verkeerspolitie het auto verkeer uit het zuiden bij grote drukte van Burgerveen over rijks weg 4 via Sassenheim en Lisse lei den, waardoor een besparing van 4 minuten in de rijtijd verkregen wordt. Aan de vooravond van de ope ning van de Keukenhof door mi nister Klompé op donderdag 23 SPORT VOETBAL K.N.V.B. Afdeling Zeeland Uitgesteld de voor 26 maart vastgestelde wedstrijd in de le kl. B: Zierlkzee II-Dreischor I. Het aanvangsuur van de za terdag 25 maart te spelen junioren wedstrijd Zierikzee B III-SINOTO B I wordt 14.00 uur. maart wordt in de Keukenhof de laatste hand gelegd aan het nieuwe theepaviljoen. De bezoekers kun nen in deze plantentijd nu onder meer reeds genieten van de tulpen, hyacinthen én de lelie-achtige Amarylis. A.R.-partijconvent te Utrecht DEN HAAG, 23-3 Het centraal comité van de Anti-Revolutionaire Partij is gereed gekomen met de behandeling van het onderwerp beginsel- en algemeen staatkundig program. Een aantal door kiesver enigingen en andere partij-organen ingediende amendementen is over genomen. Het centraal comité heeft ter verdere behandeling een bijeen komst van het partij convent op zaterdag 29 april te Utrecht uit geschreven. Ontvoerde jongen bleek gedood BELLEVILLE, 22-3. De stad Bel leville in Ontaria (Canada) is op geschrikt door de ontvoering van een tienjarige jongen, Thomas Mc Nevin, de zoon van een ri[jke han delaar in zuivelprodukten, die vroe ger wethouder is geweest. Het stof- feljjk overschot is dinsdag gevon den. Thomas was maandagavond het laatst gezien. Hij verliet toen zijn huis met de mededeling dat hij ijs hockey ging spelen. Twee uur latei- belde een onbekende man zijn va der, Donald McNevin, op. Hij zei tegen hem: „Als u uw zoon wilt terugzien, moet u de instructies opvolgen die u zult krijgen". Se dertdien had McNevin echter niets meer gehoord. Er zou een losprijs van 25.000 dollar zijn geëist. De Verenigde Staten z(jn van mening, dat de westelijke landen ongeveer één procent van hun bruto nationale produkt per jaar zouden moeten bijdragen voor hulp- velening aan economisch minder ontwikkelde landen, zo verklaarde de Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken, belast met eco nomische aangelegenheden, G. Ball, te Bonn op een persconferentie, na zijn besprekingen over hulpverle ning met Westduitse functionaris sen. 's-GRAVENHAGE, 23-3. De prij zen van de voetbaltoto en van an dere grote loterijen zullen in geld kunnen worden uitgekeerd. Voor de voetbaltoto wordt een noodre- geling getroffen die op 31 decem ber 1964 vervalt. Dit zijn de voor naamste wijzigingen die de minis ters Beerman (Justitie) en Cals (O., K. en W.) in dc loterijwet willen aanbrengen. Elektronische telephoto-afdrukapparaat. Hiermee kunnen uit de elektronische signalen, die per telefoon, telegraaf of radio voorden overgebracht, drie foto's per seconde voorden gemaakt. Dit betekent dat met dit apparaat 1200 maal zoveel foto's kunnen worden opgevangen als met de apparatuur, die thans in gebruik is. SPANNEND VOETBALDUEL Gepeperd commentaar in Belgische pers ROTTERDAM, 22-3. Velen in het Feyenoord-stadion en daarbuiten - de match was op de t.v. te zien - hebben woensdagavond genoten van een spannende interlandwed strijd, die door het Nederlands elf tal met 6-2 is gewonnen. De eerste helft werd afgesloten met een voorsprong van 3-2 voor Oranje en er waren toen nog geen symptomen dat de eindstand voor België zo opvallend ongunstig worden zou. Voor de rust namelijk toonde het Belgische team zich over vrij wel alle linies beter. De Neder landse ploeg kon geen tegenmaat regelen vinden om zich tot een ge lijkwaardige tegenstander op te trekken, en het lag in feite aan het beter gebruikmaken van de schaar se kansen dat er met een kleine winstmarge kon worden gerust: In de tweede helft echter ver scheen een herboren vaderlands team op de inmiddels door de fijne regen gladgeworden grasmat. Bel gië kreeg geen gelegenheid meer dat spel te spelen als voor de rust. Oranje vergrootte de score en maakte er dank zij twee snelopeen- volgende treffers in het slot een feest van. Belgische stemmen BRUSSEL, 23-3. „Na de hoop gevende partij tegen Frankrijk (vorige week een 1-1 gelijkspel) is de nederlaag tegen Nederland een ijskoud stortbad op de ruggen van de Rode Duivels". Dit schrijft don derdagochtend het Brusselse blad „De nieuwe gids" over de neder laag van het Belgische voetbalelf tal tegen Nederland. Het blad noemt het eerste Nederlandse doel punt een „ongeluksdoelpuntje" en de 3-2 voorsprong van de Oranje hemden bij de rust geflatteerd. Verder commentaar heeft het blad evenals de overige Belgische ochtendbladen niet. Het noemt wel in het bijzonder de schitterende prestaties van de Belgische doel man Delhasse ondanks de zes doel punten en het spel van Moulijn. „De Standaard" wijt de onver wachte voorsprong van Nederland bij de rust aan dekkingsfouten in de Belgische verdediging. Het noemt het Belgische voorhoedespel „voetbalfranje", dat veel te traag was om succes te kunnen boeken. Vol bewondering schrijft het blad verder over de „talenten van Mou lijn". Pech bjj alarmering Zierikzeese brandweer Brandweer van Dreischor bluste brand in Saspolder ZIERIKZEE, 21-3. Laat ln dc avond van dinsdag is een zoge naamde vetstal op het bedrijf van de heer M. J. van Gastel in de Sas polder afgebrand. De brandweer van Dreischor bluste de brand. Groot gevaar voor uitbreiding be stond feitelijk niet, al deed een sterke vonkenregen anders vermoe den. De brandweer van Dreischor werd gealarmeerd door de echtge note van de eigenaar der boerderij. Later werd ook de Zierikzeese brandweer ge-alarmeerd, maar zonder moeilijkheden is een en an der niet gegaan, als gevolg waar van de stedelijke brandweer enige tijd later „los" was uit de kazerne, dan doorgaans te doen gebruikelijk Normaal is de gang van zaken zo, dat alarmering geschiedt door het loeien van de sirene, die be diend wordt in de Corneliastichting Tevens gaat dan de telefoon in de brandweerkazerne. Met deze tele foon wordt normaliter ge-infor- meerd waar de brand is. Deze lijn was door een kleine technische storing geblokkeerd, zodat men van forandweerzijde gebruik moest ma ken van de normale lijn van het Corneliahuis, die toevallig enige tijd bezet was. Pomp verloren Toen eindelijk de verbinding was verkregen en het materieel was uitgerukt, verloor de nevelspuitauto in de Poststraat de losse pomp, die er achter was gemonteerd. Bij de Noordhavenpoort werd de „ver missing" ontdekt. Men keerde en haalde de spuit op, hetgeen uiter aard ook nog enige tijd kosste. Ter plaatse ge-arriveerd behoefde de Zierikzeese brandweer geen dienst meer te doen. Ook de tweede grote wagen was uitgerukt, maar ge lijk gezegd - tot spuiten kwam het niet. Toen men te Zierikzee op de hoogte was, vanwaar de brandmel ding kwam, realiseerde men zich dat het hier een Zierikzeese zaak betrof, een pand met andere woor den, liggend op 'het grondgebied van Zierikzee. Intussen kon de brandweer van Dreischor niet an ders doen dan reageren op het alarm en water afgeven. Assisten tie van Zierikzee was nadien niet meer nodig. Merkwaardig nog dat op dit late uur de brand talrijke mensen trok. Hele rijen fietsen, bromfietsen, motoren en auto's zochten de donkere Saspolder op, waar het bepaald drukker dan ge woonlijk was. BERCHTESGADEN, 22-3. Een van de grootste reddingsacties tot nog toe in de Beierse Alpen is be gonnen om de sedert zaterdag aan de oostelijke zijde van de Watzman vermiste bergbeklimmer Gerhard Jungwirt (27 jaar) en dr. Konrad Schimke (32 jaar), beiden uit Salz burg, en Christiaan Boegl (21 jaar) uit Miesbach op te sporen. Ver moedelijk bevindt het drietal zich in een hut op 2.450 meter hoogte. Een groep van vijf klimmers van de reddingsdienst uit Salzburg heeft de zuidelijke bergtop bereikt. Een gezelschap van 25 man is ook naar deze top op weg gegaan en een derde groep zal vanaf een gun stig geachte plaats contact met de vermisten trachten te krijgen. Dc Sowjet-Unie heeft vandaag (donderdag) officieel het einde van de censuur op pcrstclegrammen voor het buitenland bekendge maakt. Dc maatregel is dadelijk van kracht geworden. DEN HAAG. De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijver heid, mr. J. van Aartsen, zou het toejuichen Indien op korte termijn de braakliggende grond aan het Korte Voorhout in Den Haag zou kunnen worden bebouwd. Dit ant woordt hij op schriftelijke vragen van het Tweede Kamer-lid, mejuf frouw ten Broecke Hoekstra (VVD) STAD EN PROVINCIE NIEUWERKERK Hervormde en Gereformeerde Vrouwenverenigingen vergaderden In het Ger. Verenigingslokaal aan de Ooststraat werd woensdagavond een gezamenlijke vergadering ge houden van de Hervormde en Ge reformeerde vrouwenverenigingen. De avond stond onder leiding van de presidente der Ger. vrouwen vereniging mevr. van Schelven. Met deze gecombineerde vergade ring kreeg de traditie zijn beves tiging,- dat beide verenigingen zo nu en dan eens bij elkaar op be zoek gaan. Het eerste deel van het program ma werd gevuld met meditatie, zang en deklamatie. De rest van de avond werd verzorgd door de heer M. J. Bij de Vaate te Zierikzee die de dames vertelde ovër een Zweedse reis. Het gesproken woord werd nadien toegelicht met kleu rendia's. Als extra programma punt vertoonde de spr. een serie dia's, opgenomen in de woeste Noord-Italiaanse Dolomieten. Een en ander viel bij de dames uitste kend in de smaak. Namens de Hervormde vrouwen vereniging sprak mevr. Westerhof- Sjoerdsma een dankwoord. Mevr. van Schelven sprak een generaal dankwoord, waarna één der be stuursleden eindigde met dankge bed. SIRJANSLAND Laatste instuif-avond Zaterdag a.s. wordt de laatste instuif-avond in dit seizoen gehou den. Vertoond zal worden de film „Dick Trom". De leiding van de instuif hoopt op een volle zaal. Leiders en echtgenoten hebben zich de gehele winter ingespannen op de instuif-avond de jeugd van de straat te houden en prettig te amuseren. Zij verdienen dus wel extra belangstelling op deze slot- avond. Mocht het zo zijn dan is een stimulans voorhanden, om in de toekomst met het werk door te gaan. NOORDWELLE Toneeluitvoering „Dosko" De toneelvereniging „Dosko" gaf vorige week op de geslaagde wijze de jaarlijkse toneeluitvoering in zaal Lo'kker-v. d. Zande alhier. Een openingswoord en toelichting op het op te voeren spel „De Krom me" werd gegeven door de voorzit ter, de heer J. van Sluijters. De aanwezigen hebben zeer genoten van de inhoud en 't vertoonde spel. In de pauze werd weer de gebrui kelijke verloting gehouden, met tal van mooie prijzen. Na de pauze werd met goe^ succes gebracht het komische „De pechvogel". In zijn slotwoord bracht de voorzitter har telijk dank uit aan de tonelisten en verdere medewerkenden. De grimags werd verzorgd door de heer Biezen uit Zierikzee. Na afloop volgde een gezellig bal met „The Melodie Stars". ST. PHILIPSLAND Vergadering afdeling C.P.B. De afdeling Sint Philipsland van de C.P.B. hield haar maandelijkse vergadering in hotel „De Druivens- tros" te Sint Philipsland, onder presidium van mevrouw Boor. De spreekster voor deze avond was mej. A. M. Hoekendijk uit Heem stede. Zij sprak over: „Vrouwenle ven in donker Amsterdam". Zij vertelde van haar werk dat zij doet onder allen die van het verkeerde pad zijn geraakt en die in de zonde leven. Zij probeert deze mensen te recht te brengen. Heel haar leven stelt mej. Hoekendijk in dienst van deze mensen. Er werd vol aandacht geluisterd. Het was jamer dat de opkomst zo gering was. De volgen de vergadering hoopt de afdeling te houden op woensdag 3 mei a.s. ANNA JACOBAPOLDER Koster nam afscheid van Gereformeerde Kerk Na een bijnajtweeendertig jarige periode van „dorpelwachter" in de Gerf. kerk alhier, heeft de heer M. J. Nelisse voor deze funktie be dankt. In deze tweeëndertig jarige ambtsperiode heeft hij niet één keer om gezondheidsredenen ver stek laten gaan. Tweemaal is hij absent geweest voor familiebezoek. Velen heeft hij zien komen en gaan. Op een speciale kerkeraads- vergadering, waar hij samen met zijn vrouw was uitgenodigd, werd hem een enveloppe met inhoud ter hand gesteld, terwijl het boek „Hoe dichter ik nader" van ds. C. Gil huis in het vooruitzicht werd ge steld. Uit een drietal sollicitanten werd de heer Jac. Quist Azn. als zijn opvolger aangewezen. DUIVENDIJKE Visser raakte In moeilijkheden Aan de Langendijk was zondag middag een Belg met een roeiboot, voorzien van buitenboordmotor, aan het vissen. De viser raakte echter in moeilijkheden toen ten gevolge van de sterke wind het bootje los van het anker sloeg. De Belg werd tegen de steenglooiïng gesmakt en kon de wal slechts met moeite bereiken. Het bootje werd na gerepareerd te zijn door de gebr. van Dongen, weer ondergebracht in de haven Kloosternol. Verwachting tot vrijdagavond: Weiuig verautleriiig Veel bewolking maar geen regen van betekenis; matige tot vrij krachtige westelijke wind; weinig verandering in temperatuur. 24 maart. Zon op 6.35, onder 18.59^ Maan op 11.21, onder 2.28. Eerste kwartier: 24 maart te 3.49. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 24 maart 8.18 v.m. 20.45 n.m. BROUWERSHAVEN: 24 maart 8.02 v.m. 20.36 n.m. Doodtij: 26 maart. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 23-3. Het K.NJVLI. deelt mede: Aan de flank van een hogedrukgebied, waarvan de kern bij Ierland ligt, voerden westelijke winden gisteren zachtere en voch tige lucht ons land binnen. Tenge volge hiervan kwam in de afgelo pen nacht geen nachtvorst meer voor. Langs de Poolcirkel trekken depressies van züid-Groenland via IJsland naar Scandinavië. Ze ver oorzaken nu en dan een toeneming van de westelijke "wind op de Noordzee. Morgen zal de wind ook in ons land wat toenemen. De aan voer van tamelijk zachte lucht houdt daarbij aan. In deze lucht komt veel bewolking voor, maar geen regen van betekenis. Scheepvaartberichten Asterope, 20-3 van Norfolk naar Nederland. Lelykerk, 21-3 van Le Havre naar Rotterdam. Vivipara (t.), 21-3 dwars Ouessant naar Rotterdam. Vergadering gemeenteraad Duiveland Op vrijdag 24 maart a.s. (7.30) wordt in het gemeentehuis een vergadering gehouden van de Dui- velandse gemeenteraad. Aan de orde komt de autotoelage van de burgemeester, de verkoop van een woningwetwoning, de aankoop van een toga voor de ambtenaar van de B.S. en de wijzigingen van en kele uitbreidingsplannen. Een ver bod wordt voorgesteld om te zwemmen in de haven van Viane. De veroordeningen op de straat- en rioolbelasting en de begraaf- rechten zal worden vastgesteld. Een ander voorstel heeft betrek king op de benoeming van een bode-concierge. Een krediet wordt gevraagd voor de verbouwing van de villa „Zonnehoek" tot gemeen tehuis. De beëdiging zal plaats vin den van de waarnemend secretaris en de wnd. ontvanger. De Engelse minister van geme- nebestzéken, Duncan Sandys, heeft woensdagavond in het Lagerhuis verklaard dat premier Verwoerd probeert de klok terug te zetten. „Hij probeert tegen de stroom van de ontwikkeling in de wereld in te zwemmen". Cubaanse ballingen hebben woensdag in New York een „revo lutionaire raad" opgericht om „de communistische tyrannie van Fidel Castro te verdrijven en orde en recht op Cuba te herstellen". WESTERSCHOUWEN Vergadering gemeenteraad Op vrijdag 24 maart a.s. (14.30 uur) wordt een vergadering gehou den van de gemeenteraad van Wes- terschouwen. De agenda telt een 22-tal punten. Ter vergadering zul len de geloofsbrieven van de heer J. C. Hendrikse worden onderzocht Beëdiging vindt plaats van de waarnemend secretaris en de waar nemend ontvanger. Ter sprake komt de al - of niet invoering van het ambtsgebed. An dere voorstellen hebben betrekking op de verkoop van grond aan het bestuur van de Diepvriesvereni ging te Renesse, de heer C. Wisse te Goes, de dames L C. en M. E. v. d. Bijl te Zonnemaire, de Z.L.M. (t.b.v. de bouw van een nieuwe chr. landbouwhuishoudschool) en de heer J. T. Visser te Rotterdam. Voorgesteld wordt verder enkele oude besluiten der voormalige ge meenten Burgh en Renesse in te trekken. Machtiging wordt ge- vraegd voor verbetering van de Bad- en Strandweg. Verder is ge agendeerd: benoeming ambtenaren van de b s. en de overname van personeel van de voormalige ge meenten Burgh, Haamstede. Noord- welio, Renesse en Serooskerke.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 2