VER. STATEN ZULLEN NIET TOESTAAN DAT LAOS WORDT OPGESLOKT DOOR MINDERHEID „Ontwikkeling in Zuid-Afrika nadert kookpunt" Het hernieuwde kernwapenoverleg te Genève De Indiërs in Zuid-Afrika DE ZIERIKZEESCHE COURANT DONDERDAG 23 MAART 1961 117e jaargang No. 18944 ZIERIKZmiUNlEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) 11,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij vVh. Lakenman 6< Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Londense nota aan Moskou voor regeling? WASHINGTON. 22-3. „De Ver enigde Staten zullen niet toestaan dat Laos wordt opgeslokt door een gewapende minderheid, die van buitenaf wordt gesteund", zo heeft vice-president Lyndon Johnson ge zegd in een verklaring, die h(j woensdag uitgaf, nadat de minister van Buitenlandse Zaken, Rusk, en het hoofd van de Amerikaanse ge heime dienst, Allan Dulles, Con gresleiders hadden ingelicht over de toestand in Laos. De V.S. zouden redelijk en ver standig in al hun acties zijn, maar zij waren niet van plan toe te staan dat Laos wordt overgenomen. Volgens diplomatieke kringen in Washington zijn de V.S. en Enge- land het eens geworden over een nieuwe benadering van de Sowjet- Unie voor beëindiging van de strijd in Laos. Engeland zou binnenkort een nota naar Moskou zenden met voorstellen voor een politieke rege ling. Internationale commissie Deze voorstellen zouden o.a. de biieenroeping van de Internatio nale commissie voor toezicht, be staande uit drie leden, inhouden, teneinde een bestand te bewerken. Tevens zou de Amerikaanse rege- Dr. Ambrose Reeves: Oplossing: breed en diepgaand overleg AMSTERDAM, 22-3 De Anglicaan se bisschop dr. Ambrose Reeves - die veel bekendheid heeft ver worven als tegenstander van de Zuidafrikaanse apartheidspolitiek - heeft woensdagmiddag in Amster dam verklaard dat de ontwikkeling in Zuid-Afrika haar kookpunt na dert. Als dit punt, dat volgens hem reeds zeer nabij is, bereikt is, zul len de gebeurtenissen in Kongo daarbij vergeleken kinderspel zijn. Dr. Reeves, die als bisschop van Johannesburg na de onlusten in Sharpeville in maart van het vong jaar, uitweek naar Engeland en bfj zijn terugkeer in Zuid-Afrika enige maanden later als ongewenst vreemdeling uit het land werd ge zet. brengt op het ogenblik op uit nodiging van het Comité Zuid- Afrika een bezoek aan ons land. „De problemen, waarvoor Zuid- Afrika zich op het ogenblik gesteld j ziet, gelden evenzeer voor andere landen, zelfs voor Nederland", zo zei dr. Reeves woensdagmiddag op een persconferentie. „Het gaat hier namelijk om het probleem hoe we moeten leren met elkaar in vrede te leven". Volgens de bisschop kan een bevredigende oplossing van dit j probleem in Zuid-Afrika alleen ge- vonden worden na diepgaand over- leg, waarbij alle partijen betrokken moeten zijn. TITO SCHREEF MEMOIRES Rusland geloofde niet dat nazi-Duitsland zou aanvallen BELGRADO, 23-3. Het Zuldsla- vische partyblad „Kommunist" is vandaag begonnen met het publi ceren van de mémoires van presi dent Tito. De eerste- aflevering handelt over de periode voor de Duitse inval in Rusland. „Kommu- inst" zal ook de mémoires van an dere leiders van de nationale be vrijdingsbeweging publiceren. Tito schrijft o.m. dat reeds in 1938 verschillen van mening be stonden tussen de Zuldslavische communistische partij en de Ko mintern. Na de „anschluss" van Oostenrijk begon bij de Zuldsla vische communisten de mening te overheersen dat de fascistische agressie nog niet ten einde was. Zij drongen bij de Komintern aan op een algehele mobilisatie tegen het fascisme. De Zuidslavische communisten waren de enigen Dat geen andere communistische partij hen volgde „was een gevolg van de volledige onderwerping" aan Stalin's Komin tern, aldus Tito. „De Sowjet-leiders hoedden zich zorgvuldig ook maar iets te doen wat de woede van de Duitsers zou kunnen opwekken, want zij ge loofden dat de Duitsers hen inet zouden aanvallen na de concessies die de Sowjet-Unie had gedaan". „Tot ongeveer veertien dagm voor de Duitse inval in de Sowjet- Unie geloofden de Sowjet-leiders niet dat de aanval op handen was". ring met een door Cambodja voor gestelde conferentie van veertien mogendheden instemmen. De Sow- jet-regering heeft zich hier reeds akkoord mee verklaard. Volgens Engeland en de V.S. zou echter eerst een orgaan voor het tot stand- brengen van een bestand in het le ven moeten worden geroepen, voor dat het zin zou heben aan de grote conferentie te beginnen. Veelzeggende film In Parijs is woensdag avond een kleurenfilm van het wereldgenootschap voor strijd tegen de honger, „Tonnere sur le Monde", in wereldpremière vertoond. In de film wordt er aan herinnerd dat twee-derde van de mensheid niet vol doende voedsel krijgt en dat van de zestig miljoen mensen die elk jaar ster ven, circa veertig miljoen overlijden mede ten gevol ge van ondervoeding. Naar vernieuwing in de padvinderij DEN HAAG, 22-3. Van 24-29 mei zal in het kasteel Mainau bij Kon- stanz (Duitsland) een bijeenkomst gehouden worden van vertegen woordigsters van de meisjes-pad vinderij in de landen van Europa, om gemeenschappelijke punten van interesse te bespreken. Ter voorbereiding van deze bij eenkomst is aan de padvindsters- organisaties in de Europese landen een enquête-formulier toegezonden waarin vragen worden gesteld over de wijze waarop in deze landen de vernieuwingen in de padvinderij worden toegepast en in wrike nieu we richting men denkt te gaan. Diplomatiek overleg te Bonn BONN, 23-3. De Engelse minister van Financiën, Selwyn Lloyd, is woensdagmiddag voor een bezoek van twee dagen in Bonn aange komen. Hij zal vandaag besprekin gen voeren met zijn Westduitse ambtgenoot Etzel ,de minister van Economische Zaken Erhard en de minister van Defensie, Strauss. Het voornaamste onderwerp van gesprek zijn de moeilijkheden met de betalingsbalans - en de daaruit voortvloeiende druk op het pond sterling en de dollar - en de hulp aan onderontwikkelde gebieden. Woensdag heeft de Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken, George Ball, eveneens in Bonn besprekingen gevoerd over hulp aan onderontwikkelde gebie den. De film en de middelbare school DEN HAAG, 22-3 Hoewel ruim de helft van de Nederlandse mid delbare scholen beschikt over een eigen projectie-apparaat, wordt bij niet meer dan een derde van de middelbare scholen iets gedaan aan filmvorming. Onder filmvorming moet dan worden begrepen 'het ori ënteren van jongelui over de film als uiting van kunst en middel van ontspanning en over de plaats die de film (niet als leer- of instructie- I middel) in de moderne samenleving inneemt. De conclusie., dat slechts op e'en derde van de Nederlandse middelbare scholen iets aan film- vorming wordt gedaan, is getrok ken door het instituut „Film en Jeugd", dat aan 428 scholen een enquête-formulier heeft gezonden, waarvan er 345, dus ruim tachtig procent, werden terugontvangen. H.M. de Koningin in Marinecentrum H M. de koningin heeft woensdagmiddag een bezoek gebracht aan het marine-opleidingscentrum in Hilversum. Foto: in do schoolbank volgde H.M. de koningin een les over het verkeer, naast H.M. de koningin de commandant van het opleidingscentrum, kapitein T.Z. H. J. Baay. ONDERZOEK IN AMSTERDAM „Wat weerhoudt de jonge vrouw van het verpleegstersberoep?" AMSTERDAM, 22-3. B. en w. van Amsterdam zullen een onder zoek laten instellen naar de vraag wat de jonge vrouw weerhoudt van het verpleegstersberoep. Dit heeft de wethouder voor de openbare ge zondheidszorg, mr. R. van den Bergh, meegedeeld tijdens de be- hav deling van de ontwerpbegro ting voor het jaar 1961. Een groot aantal raadsleden had zijn ongerustheid uitgesproken over het tekort aan verplegend perso neel, met name in de gemeente ziekenhuizen. De wethouder zei deze ongerustheid te delen. De bouw van niet minder dan zeven ziekenhuizen, waarmee is of bin nenkort zal worden begonnen, is afhankelijk van de mogelijkheid tot het al of niet kunnen aantrek ken van verpleegsters. Een zeer groot percentage zal naar dit be roep moeten worden gebracht. Bin nenkort zal de raad een voordracht ter 'behandeling worden voorgelegd om genoemd onderzoek te laten instellen De wethouder zei voorts dat voor de volgende generatie het verpleegstersberoep weer een van zelfsprekendheid wordt. Het tekort aan verplegend per soneel zal volgens de wethouder stellig vergroot worden door de invoering van de vijfdaagse werk week. Het verlies aan verpleegda- gen hierdoor wordt gemiddeld op tien procent van de totale werktijd geschat. GENEVE, 22-3. Ttfdens het her nieuwde kernwapenoverleg te Ge nève heeft de Amerikaanse gede legeerde Dean verklaard, dat zjjn land bereid is tot ontploffing te brengen kernapparaten tevoren door Russische geleerden te laten onderzoeken. De ontploffing zou door Russische deskundigen mogen worden bijgewoond. „De Sowjet-Unie heeft deze eisen in juni 1960 gesteld. Zij worden nu ten volle door het Westen ingewil ligd", aldus Dean. Hij verklaarde verder dat de Rus sische geleerden in mei 1960 had den ingestemd met een gemeen schappelijk programma van onder zoek, doch na de mislukking van de topconferentie, die men in juni 1960 had willen houden, had de Sowjet-Unie verklaard, dat er geen kernwapenontploffingen meer mochten plaats vinden. „Het ziet er nu naar uit dat slechts Engeland en de Verenigde Staten aan de uit voering van een dergelijk program ma zullen deelnemen", besloot Dean. Prof. De Quay: „Suriname kan inderdaad vooruit gebracht" Meer Nederlandse studiebeurzen voor Surinamers Dit is het pand nummer 1 A. Kensington Palace in Londen, het nieuwe huis voor prinses Maragret van Engeland en haar man, Antony Arm strong Jones. Buckingham Palace heeft dinsdag bekend gemaakt, dat de prinses en haar man, die nu in hun tijdelijke woning, Kensington Palace 10 wanen, hun nieuwe verblijven tegen het einde van 1962 zullen kunnen betrekken. Het gebouw zal eerst worden gerestaureerd en verbouwd, hetgeen bij elkaar een zevenhonderd duizend gulden gaat kosten. Dc onderhandelingen met de Al gerijnse opstandelingen zullen niet voor 5 april beginnen. Dit is mee gedeeld door de Franse minister van Voorlichting, na een vergade ring van het kabinet. WILLEMSTAD-CURACAO, 22-3. Voor zijn vertrek uit Suriname heeft de Nederlandse minister president, prof. dr. J. E. de Quay, te Paramaribo een persconferentie gehouden. Hij zeide oa, verheugd te zijn dat hij, behalve 'het hart van het land, ook de bevolking van Suri name heeft kunnen zien. De heer de Quay is onder de indruk geko men van de eensgezindheid, die er onder de Surinaamse bevolking bestaat om het land vooruit te brengen, zulks ondanks de ver scheidenheid van de bevolkings groepen. Ook verheugde het hem zeer, uit verschillende aanwijzing?n te heb ben kunnen constateren, dat Suri name- ook inderdaad vooruit kan worden gebracht, en hij heeft het vertrouwen, dat door de aanwezig heid van voldoende intellekt en leercapaciteit onder de Surinaamse bevolking, mensen uit het eigen land in Suriname belangrijke plaatsen zullen gaan innemen De integratie tussen Suriname en Nederland zal worden bevorderd door de in Nederland studerene 1 Surinamers. Prof. de Quay voegde hieraan toe, dat de Nederlandse regering zek?r bereid is, het aantal studiebeurzen voor Surinamers (thans jaarlijks zes stuks) te ver groten. Sluiting mosselzaadbanken in Grevelingen De mosselzaadbanken in de Gre velingen zullen per 31 maart wor den gesloten voor de publieke vis serij. Deze sluiting is een formali teit, want mosselzaad bevatten de ze banken de laatste jaren toch niet meer. Maar men kan er in elk geval uit afleiden dat het mosselsizoen zo goed als afgelopen is. Vele kwe kers kunnen niet meer aan de le vering deelnemen, omdat hun voor raden uitgeput zijn. Velen zijn daarom begonnen aan het z.g. ver- zaaien van de mosselen, het bren gen van mosselzaad (halfwas) van de zaadpercelen naar de consump tiepercelen, of van het ene con sumptieperceel naar het andere. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Indien gij de vrede wilt, be oefent dan de rechtvaardigheid Surinaamse koffie onverkoopbaar PARAMARIBO, maart. Naar het Surinaamse blad „De Ware Tijd" bericht, is de nieuwe oogst van de Surinaamse koffie zo goed als on verkoopbaar. Volgens planterskrin gen moeten deze moeilijkheden worden toegeschreven aan aanbie dingen van goedkope koffie uit Brazilië. In hoofdzaak werd de koffie uit Suriname geexporteerd naar Noorwegen, doch door ver schillende bepalingen van de Noor se overheid en door leveringen van goedkope, illegale, Braziliaanse koffie op deze markt, is dit afzet gebied voor Suriname verloren ge gaan. Doordat zelfs ongeveer tien pfocent van de vorige oogst nog in de pakhuizen in Suriname ligt opgeslagen zijn de koffie-onderne- mlngen in financiële moeilijkheden geraakt. Grote werkloosheid in Canada OTTAWA, 22-3. Het Canadese bureau voor de statistiek heeft woensdag bekendgemaakt, dat half februari het aantal werklozen in Canada met een recordcijfer van 719.000, 11 3 procent van het ar beidspotentieel vertegenwoordigde. Het aantal werklozen was 26.000 groter dan het vorige recordaantal van 693.000 van midden januari (10,7 procent van het arbeidspo tentieel) en 120.000 groter dan het cijfer van 'half februari 1960. TWEEDE KAMER De financiële- verhoudingswet 1960 's-GRAVENHAGE, 22-3. In de vergadering van de Twede Kamer heeft woensdagmiddag de behan deling van het ontwerp-Financiële- Verhoudingswet 1960 plaats gevon den. De minister van Financiën, de heer Zijlstra, ingaande op de bij de replieken gemaakte opmerkingen, hoopte dat het wetsontwerp een duurzame grondslag zal vormen voor de financiële verhouding. Spreker verklaart er ernstig be zwaar tegen te hebben, dat de mo gelijkheid van een na-uitkering zou worden ingevoerd. De na-uitkering is wezensvreemd aan het ontwerp. Invoering ervan zou z.i. een ver slechtering van het ontwerp bete kenen. De minister verzet zich tegen het herstel van de methode van bere kening der rente over de reserves van het Gemeentefonds. De in het wetsontwerp voorgestelde regeling verdient z.i. de voorkeur. Kapitaalinvesteringen zullen op de normale wijze moeten geschie den. De deur is echter niet dicht voor de mogelijkheid van bepaalde doeluitkeringen. Het streven blijft gericht op het verkrijgen van een eigen belasting gebied der gemeenten. Tenslotte komt hij op de vraag of het voedingspercentage van 12.70 zou kunnen en moeten worden ver hoogd. Naar zijn oordeel is er geen ruimte voor. Een verhoging van het voedingspercentage wijst hij af. NEW YORK. 22-3. Ghana heeft woensdag in de speciale politieke commissie van de V.N, een ont- werp-resolutie van veertien landen ingediend, waarin op de Zuidafri kaanse regering een beroep wordt gedaan, met India en Pakistan on derhandelingen te beginnen over de behandeling van de 450.000 mensen uit voor-Indië die in do Unie wonen. In het voorstel wordt met leedwezen geconstateerd, dat de Zuidafrikaanse regering nog geen bereidheid heeft getoond om tot een oplossing van dit vraagstuk j te komen De Zuidafrikaanse dele gatie boycotte het debat.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 1