DE ZIERIKZEESCHE COURANT DEAN RUSK BEPLEIT NIEUWE AANPAK ONTWAPENINGSPROBLEEM DOOR ALLE LANDEN Nieuwe „ontspanningsvoorslellen" van Cliroesjtsjef aan Kennedy op komst Nieuwe Russische eis voor reorganisatie V.N.-secretariaat Sterk gewijzigde speelt morgen Belgische ploeg in Rotterdam BETOGINGEN IN ZUID-AFRIKA Overschot op betalingsbalans DINSDAG 21 MAART 1961 117e jaargang No. 18943 ZIERIKZEEMMEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochlman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Kleine landen zouden zelf bewapening kunnen verminderen BERKELEY, 20-3. - De Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk, heeft een nieuwe benadering van het ontwapenincs- probiecm door alle landen bepleit. Kleine landen zouden na onderling overleg kunnen besluiten hun be wapening te verminderen tot het peil, voldoende voor handhaving van de binnenlandse veiligheid. Rusk sprak maandagavond op een bijeenkomst van de universiteit van Californië in Berkeley. Hij merkte op dat het ontwapeningsprobleem „niet is beperkt tot de grote mo gendheden of het westelijk half rond". „Terwijl de zogenaamde grote mogendheden de mogelijkheden voor een ingrijpende beperking van de bewapening onderzoeken, zou den ook andere landen zich op hun situatie kunnen bezinnen en een waardevolle bijdrage leveren". „Er kunnen andere landen zijn, op enige afstand van de centra van militaire macht, die tot de conclu sie kunnen komen dat het voorde lig is onderling overeen te komen de bewapening te beperken tot het peil voor handhaving van de bin nenlandse veiligheid". Op deze wijze zouden gelden voor sociale en economische ontwikkeling kunnen vrijkomen. Risico's Rusk merkte op dat ontwapening risico's met zich brengt, maar dat het een nog groter risico is wan neer niet nogmaals opnieuw ern stig wordt geprobeerd ontwapening te verwerkelijken. Ontwapening in een wereld waar belangrijke politieke vraagstukken op een oplossing wachten, is niet eenvoudig. „Omdat een spoedig einde aan de rivaliteit en tegen stellingen niet te verwachten is, en omdat de bewapeningswedloop de spanning vergroot, is de huidige taak om maatregelen te vinden waardoor de bewapening veilig kan worden verminderd, terwijl gelei delijk een wereld van orde en recht ontstaan, zoveel te moeilijker". „Daarom zyn effectieve inspectie en controle een vereiste, daarom is geleidelijke ontwapening een voor zichtige procedure, daarom moet de wettelijke structuur voor het rege len van geschillen worden verste vigd, daarom moet een internatio nale politiemacht worden opgericht om het wettelijke proces te hand haven", aldus Rusk. Toenadering tussen Rusland en de V.S. NEW YORK, 21-3. Chroesjtsjef zal president Kennedy nieuwe voorstellen doen over de manier waarop de spanning tussen Rus- land en de Ver. Staten verminderd kan worden, zo weet het tiidschrift „Newsweek" te melden. De Ru° Alexander Toptsjief, die de vol- gende maand naar Boston komt in verband met de viering van het honderdjarig bestaan van het In stituut voor Technologie van Mas sachusetts, zou deze voorstellen in Washington overhandigen. „Newsweek" schrijft voorts dat Chroesjtsjef - althans volgens Rus sische diplomaten - graag zou zien dat vice-premier Mikojan van Rus land en vice-premier Lyndon John son van de V.S., elkaar over en weer bezoeken „om de weg te be reiden voor een onderhoud tussen hem en Kennedy. Het blad zegt in Washington te hebben vernomen, dat de eerste re actie van Chroesjtsjef tijdens zijn bespreking met de Amerikaanse ambassadeur Lleyellyn Thompson. die hem een brief van Kennedy had overhandigd, was: „woorden, woor den, ik hoor maar niets anders dan woorden". Chroesjtsjef zou voorts gezegd hebben dat hij geen verschil zag tussen de regering-Kennedy en de regering-Eisenhower. „Dat is er toch wel", zo zou Thompson geantwoord hebben. „Zo staat men in Washington niet meer afwijzend tegenover neutraliteit. Integendeel, wij trachten een echte neutrale regering in Laos te cre- eren". Chroesjtsjef: „neutraal tegen wie?" Direct daarop hield de Rus sische premier een pleidooi voor zijn kandidaat voor de functie van Laotiaanse premier. President Kennedy zal het Ame rikaanse Congres (vandaag) dins dag) een nieuw vijfjarenplan voor economische hulp aan het buiten land aanbieden. Hiermee zou een bedrag gemoeid zjjn van acht mil jard dollar. Jonge Engelse boeren bezoeken Nederland DEN HAAG, 20-3. Negenentwintig leden van de National Farmers Club uit Groot-Brittannië zullen be gin mei een beioek aan Nederland brengen onder auspiciën van een landbouwfirma (Viscon Limited), die ook een fabriek in Nederland heeft Ondër leiding van mejuffr. Muriel Ovens uit Wiltshire zijn de jonge mannen en vrouwen uit ver enigingen uit geheel Groot-Brittan nië geselecteerd. Op 1 mei a.s. zul len zij naar Rotterdam vliegen en z^s dagen bij boerenfamilies in ver schillende delen van het land lo geren. Onder meer zal een bezoek worden gebracht aan Nieuw Ven nep. Emmeloord en Friesland Hun verblijf zal eindigen met een be zoek aan de Keukenhof en de bol lenvelden. Na hun terugkeer zullen de jonge boeren aan de clubs waartoe zij behoren verslag uitbrengen over hun bezoek en ook lezingen houden en discussies voeren over de ver schillende aspecten van de Neder landse landbouw die zij tijdens hun verblijf in Nederland hebben be studeerd. Ramingen Landbouw- egalisatiefonds DEN HAAG, 20-3. Minister Ma- rijnen heeft aan de Tweede Kamer de herziene ramingen van inkom sten en uitgaven van het Land- bouwegalisatiefonds voor 1960 en 1961 toegezonden Het nadelig saldo over 1960, dat per 1 oktober 1960 geraamd werd op 412.573.000 gulden wordt thans geschat op 399.5,67 000 gulden De vermindering met onge veer dertien miljoen gulden is voornamelijk veroorzaakt, zo zegt de minister in zijn toelichting, door lagere uitgaven ten laste van de varkenssector van 11,8 miljoen. In het Zweedse mijnstadje Idkerbergetm, heeft zich volkomen onver wacht een instorting van oude mijngangen voorgedaan, welke wonder boven wonder aan niemand het leven heeft gekost, maar wel grote schade heeft aangericht. Omdat verdere instortingen worden verwacht, zijn zesentwintig gezinnen uit de omgeving van de pas ontstane diepe kuil naar veiliger oorden overgebracht. De foto laat zien welk een groot gat in het landschap is gevallen. UTRECHT. De generale zendings- deputaten van de gereformeerde kerken hebben dr. Y. Feenstra, predikant van de gereformeerde kerk van Rotterdam-Charlois be noemd tot hoogleraar aan de theo logische faculteit in Elisabethville in de Congo. Minister Yazid van de Algerijnse regering in ballingschap, heeft in Tunis een verklaring afgelegd betreffende de vorderingen van de voor bereidingen voor officiële onderhandelingen tussen Frankrijk en Algerië. De foto toont Yazid (midden) achter de microfoons, aan zijn rechterzijde Boumendjle, die leider zal zijn van de Algerijnse delegatie bij de onderhandelingen. NEW YORK, 20-3. Naar In door gaans betrouwbare kringen van de V.N. verluidt, hebben de Rus sen enige Afrikaanse en Aziatische afgevaardigingen laten weten, dat ztf hun eis voor een reorganisatie van het algemeen secretariaat van de V.N. zullen laten vallen, mits de Zweed Dag Hammarskjoeld voor de resterende twee jaar van zijn, ambtstermen vervangen wordt aoor een Afrikaansè of Aziatische neutralist. In dit verband worden de namen genoemd van de Tunesiër Mongo Elek Schwartz verwacht levendige strijd Het Belgische voetbalelftal, dat woensdagavond in Rotterdam te gen Nederland speelt, heeft maar liefst negen wijzigingen ondergaan vergeleken bij het Belgisch elftal, dat op 2 oktober 1960 in Antwer pen met 1-4 van Nederland ver loor. Alleen Jurion en Lippens speelden toen mee. Jurlou was toen linkshalf en nu rechtsbuiten, terwijl Lippens, die in Antwerpen de rechtsbinnenplaati bezette, nu linkshalf speelt. De „oudjes" van een jaar geleden verloren dus van Nederland in een wedstrijd die op matig niveau stond. Het was toen een Belgisch team dat het accent op de verde diging had gelegd. Een verjongde Belgische ploeg zal woensdag het Feyenoordstadion in Rotterdam betreden. Zeker niet een bij voorbaat geslagen ploeg, maar eerder een team dat na de redelijk goede resultaten tegen W.- i Duitsland 0-1 en het gelijke spel: 1-1 tegen Frankrijk, het hoofd fier omhoog kan dragen. Aan Nederlandse zijde heerst misschien enige onzekerheid, aan- Grote doordraai bewaarkool KOEDIJK, 20-3. In de vanmid dag te Koedijk gehouden algemene vergadering van de Tuinbouwbond „De Langedijker Groentecentrale" is besloten aan de minister van economische zaken een telegram te zenden over de economische posi tie van de tuinders. Enorme hoe veelheden bewaarkool worden de laatste tijd door de tuinders door gedraaid. In het telegram wordt de minister verzocht op korte ter mijn over te gaan tot algehele ruilverkaveling van het tuinbouw gebied Geesterambacht. De drie grote koolveilingen in Broek op Langedijk, noord-Schar- woude en Warmenhuizen hebben sinds 1 januari in totaal 1991 wa gons of 19.900.000 kg bewaarkool moeten doordraaien. Ruim 75 pet. van de aanvoer werd ongeschikt gemaakt voor consumptie en moest dienen als veevoeder. gezien het oefenduel tegen de Londoncombination wegens de dichte mist geen doorgang kon vin den. Bondscoach Elek Schwarz was ten zeerste verwonderd dat de middenvoorplaats bij de Belgen weer door Paul van Himst zal wor den ingenomen. De coach van het Nederlandse elftal heeft de jonge Belg tegen West Duitsland aan het werk gezien en hij vond hem niet sterk soelen. Victor Wegria, die tegen Frankrijk als aanvalsleider fungeerde heeft dus gefaald. ,.In België heeft men dus ook een mid denvoorprobleem", was de conclu sie van Elek Schwartz. Hij verwachtte dat de wedstrijd van woensdag een levendige strijd zal worden, want het Belgische team is op het ogenblik een mo biele ploeg met een aantal goede jonge spelers. Slim, de Indiër Rajesjwar Dajal en de Indonesiër dr. Ali Sastro- amidjojo. Maandagmiddag zou de Sowjet- minister van buitenlandse zaken, Gromyko in de algemene vergade ring het woord voeren over de Kongolese kwestie, maar bij de bij eenkomst werd direct na de ope ning door de Ierse voorzitter Bo- land verdaagd naar aanleiding van de dood van de Cubaanse perma nente afgevaardigde, dr. Manuel Bisbe, die kort voor de vergade ring aan een hartaanval was be zweken. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Een goede naam behoudt ook in het duister zijn glans. DURBAN, 21-3 In de Zuid-Afri kaanse steden Durban en Pieter- maritzburg zijn maandagavond be togingen gehouden. In Durban trok ken een twintigtal betogers naar het stadhuis. Zij hebben daar een half uur op de trap gestaan met borden, waarop slagzinnen stonden gericht tegen het uittreden uit het Gemenebest van Zuid-Afrika. In Pietermaritzburg trokken dui zend betogers naar het stadhuis. Zij eisten bet ontslag van de rege ring. DEN HAAG, 20-3. De minister van financien heeft aan de staten- generaal een overzicht gezonden van de voorlopige betalingsbalans- gegevens over het vierde kwartaal 1960, die door de Nederlandsche bank zijn opgesteld. Blijkens de gegevens op kasbasis bedroeg het overschot op lopende rekening over de genoemde periode f 437 min (vorig jaar f 535 min). Het overschot voor het gehele jaar 1960 kan hiermede voorlopig op f 1.308 min. worden gesteld. Dit be tekent een vermindering van bijna f 300 min ten opzichte van het overschot van f 1.606 min in 1959. In tegenstelling tot 1959, toen de lopende rekening op transactieba sis een gunstiger beeld gaf dan die op kasbasis, deed zich in 1960 het omgekeerde verschijnsel voor. Het overschot op transactiebasis beliep n.l. volgens de voorlopige gegevens ca. f 1.150 min tegen f 1.820 min. in 1959. De reële vermindering was zodoende ca. f 670 min. „PEEK" doorstond operatie ROTTERDAM, 20-3. ,Peek de orang oetan van dier gaarde Blijdorp die als ver- moedelijk de eerste van zijn soortgenoten een blinde darmoperatie onderging, gaat goed vooruit. De op passer behoeft niet meer bij hem te waken, het dieet wordt uitgebreid en woens dag al zullen waarschijnlijk de hechtsels worden verwij derd. ,Peek' ligt nog in het ziekenzaaltje van de dier gaarde De vierjarige aap werd donderdag j.l. plotse ling ernstig ziek, pensen- blindedarmontsteking, een blindedarmontsteking, een kwaal die voor dieren veel al dodelijk is. Nog diezelfde avond werd ,Peek' in het Sophia - kinderziekenhuis geopereerd. MOTOR VIEL UIT TIJDENS ZWARE STORM Motorscheepje „Eva" in ernstige moeilijkheden op Westerschelde BORSSELE, 20-3. In het beirin van de middag (maandag) geraakte het motorscheepje „Eva" (330 ton), in ernstige moeilijkheden op de Westerschelde ter hoogte van Bors- sele. Tijdens stormachtig weer sloe gen de raampjes van de kajuit in, het water drong door in de motor, waardoor deze uitviel. Ook drong er water door in de ruimen. De 21-jarige schipper Hoogen- boom uit Middelburg en de 64-ja- rige knecht Stoffels uit Terneuzen konden met een sloep het schip verlaten. Zij arriveerden behouden op de dijk bij Borssele. De heer Stoffels is door hulpvaardige toe schouwers met een lijn op de dijk gebracht. De „Eva", een vaartuig van de rederij „De Hoop" in Terneuzen, was geladen met zand op weg van Vlissingen naar België. De heer Hoogenboom deelde mede dat het schip omstreeks drie uur in moei lijkheden geraakte. „Het was in een half uur gebeurd, wij waren stuurloos en dreven snel af naar de dijk van Borssele". De gevaarlijke situatie werd op gemerkt door een passerend schip. Kort daarna voer de reddingsboot van Breskens uit. Deze behoefde geen assistentie te verlenen. VLISSINGEN, 20-3. De „Eva" is later door de sleepboot „Schelde" uit Terneuzen naar de thuishaven Terneuzen gesleept. Het bergings vaartuig „Zeeleeuw" vergezelde de sleep om bij nieuwe moeilijkheden te kunnen ingrijpen. Op 13 maart - een week geleden - is de zandzuiger „Maria", even eens van de rederij „De Hoop", op de Westerschelde gezonken. CAIRO, 20-3. In de Nijl zijn zon dag tweeentwintig personen ver dronken doordat een oude brug, waarop driehonderd mensen ston den, inzakte. Het ongeluk deed zich voor op ongeveer dertig km ten noorden van Cairo, tijdens plaatse lijke feestelijkheden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 1