DE ZIERIKZEESCHE COURANT ALGERIJNEN STEMMEN IN MET OPENEN VAN ONDERHANDELINGEN MET FRANKRIJK Nieuw Benelux-overleg inzake het „Europa der Zes" Ernstige geweld daden in Angola Poolse primaat en Gomulka met elkaar in botsing Geen bemiddelingspoging meer van Rahman? i MAANDAG 20 MAART 1061 117© Jaargang No. 18942 l ERIKMSCHESNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prlj» per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 - Uitgave; N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Einde strijd in zicht? Datum eerste besprekingen nog niet bekend TUNIS, 17-3. De voorlopige Al gerijnse regering heeft vrijdag be kendgemaakt, dat zij heeft stemd met het openen van officiële onderhandelingen met Frankryk. De Algerijnse minister van Voor lichting, Mohammed Yazid, ver klaarde dat zijn regering „maatre gelen neemt om te komen tot een bijeenkomst van officiële delega ties van de twee regeringen. In een communiqué wordt ge zegd, dat de voorlopige regering der Algerijnse republiek in haar vergadering van 16 maart de ver schillende ontwikkelingen die de militaire en politieke situatie heeft beschouwd. De regering heeft ken nis genomen van het officiële com muniqué van de Franse minister raad van 15 maart, waarin de wens der Franse regering tot uitdruk king wordt gebracht door middel van een officiële delegatie bespre kingen te beginnen over de omstan digheden waaronder de bevolkings groepen in Algerië hun recht tot zelfbeschikking zullen uitoefenen. Positieve reactie De voorlopige regering beschouwt dit communiqué als een positieve reactie op haar verklaring van 16 januari jl., waarin werd gezegd dat de voorlopige regering, zich bewust van haar verantwoordelijkheid, wat haar betreft bereid is te onderhan delen met de Franse regering over de omstandigheden van een vrije raadpleging van het Algerijnse volk. Aldus het communiqué der voorlopige Algerijnse regering. Te dien einde - zo besluit het communiqué - heeft de voorlopige regering maatregelen genomen om te komen tot een bijeenkomst van officiële delegaties van de twee re geringen. Woensdag bijeenkomst PARIJS, 19-3. Vertegenwoordi gers van de Franse regering en van de Algerijnse opstandelingenrege ring zullen woensdag bijeenkomen voor het regelen van technische problemen, zoals de veiligheid, van Om standpunt tegenover De Gaulle BRUSSEL, 18-3. De drie Bene- lux-landen zullen op ambtelijk ni veau alsnog trachten overeenstem ming te brengen in hun standpunt jegens de voorstellen van president De Gaulle voor de politieke orga nisatie van het „Europa der Zes". Hiertoe hebben de drie ministers van Buitenlandse Zaken van Ne derland, België en Luxemburg za terdag tijdens een gesprek in Brus- sel besloten. De deskundigen van de drie lan den, die in Parijs deelnemen aan de voorbereidingen voor de nieuwe „Europese topconferentie", welke op 19 mei in Bonn zal worden ge houden, zullen dinsdag in de Bel gische hoofdstad bijeenkomen om afzonderlijk aan de hand van richt lijnen van de drie ministers een ge zamenlijk Benelux-standpunt te trachten te formuleren. Noch minister Luns, noch minis ter Wigny, gingen in op de vragen van journalisten na afloop van het gesprek over de aard van de richt lijnen. Minister Wigny waar schuwde slechts voor een te groot optimisme door te verklaren dat het inschakelen van de deskundi gen „in ieder geval de hoop en de wens van de ministers uitdrukt om tot een oplossing te komen". Maarschalk Tsjen Ji, minister van buitenlandse zaken van com munistisch China, heeft volgens het orgaan van de Hongaarse commu nistische partij in een vraaggesprek dat vrijdag is gepubliceerd, ver klaard, dat China zijn betrekkin gen met de V.S. door onderhande lingen wenst te regelen. Geboorte in Bethlehem BETHLEHEM19-3. De 20- jarige mevr. Roger Jack son uit Lincoln City in de Amerikaanse staat Nebras- ka heeft zaterdag in Beth- lehm een dochter gekregen, die de naam Rosemary krijgt. Mevr. Jackson had per vliegtuig de reis van 12.000 km naar het Heilige Land gemaakt, nadat zij vorige week had gedroomd dat haar kind in dezelfde stad zou worden gebaren als Jezus. Het grootste schip Het grootste ooit gebouwde schip is de Amerikaanse Enterprise' 's-werelds eerste door kernenergie aangedreven vliegkamp-, schip. Het schip meet 77.430 ton en kan een snelheid bereiken van ruim dertig knopen per uur. De bemanning zal 3.100 offi cieren en manschappen tellen, terwijl bovendien 1.500 officieren en manschappen van de luchtmacht permanent aan boord zijn. Eind van het jaar zullen de proefvaarten aanvangen. OSSABON, 19-3. Volgens de correspondent in Angola van het Portugese blad „Seculo" zijn de vrouwen en kinderen van de Eu ropeanen te Mandinha op ongeveer zestig kilometer van de noordelijke grens van Angola door messteken gedood. De vrouwen en kinderen waren in de bossen gevlucht ter wijl de blanke mannen naar Sao Salvador waren gegaan om hulp te halen. Het dorp Mandinha is platge- gebrand. De groep Afrikanen die het dorp overviel was ongeveer driehonderd man sterk. De „Seculo" heeft zondag ook gemeld dat blanken in het dorp Mavolo zijn aangevallen en met scheermessen zijn verminkt De overval geschiedde in de nacht en de blanken werden in hun bed mis handeld De negers hebben hier ook van vuurwapens gebruik ge maakt. de vredesonderhandelingen tussen de Fransen en de Algerijnse op standelingen. Deze technische be sprekingen zullen waarschijnlijk te Lausanne worden gehouden. Dit zal - naar aangenomen wordt - het laatste geheime contact zijn. Voor het begin van de eigenlijke onderhandelingen is nog geen da tum gegeven. Volgens Parijse bla den zou dat over tien of veertien dagen zijn. De bisschoppen van de episco paalse kerk in de V.S. hebben zich zondag tegen de doodstraf gekeerd. Zij menen dat de doodstraf de men sen niet van de misdaad afhoudt en deze soms zelfs bevordert. FLITSEN UIT HET BUITENLAND NEW YORK. De secretaris-gene raal der V.N., de Zweed Dag Ham- marskjoeld, heeft besloten twee Afrikaanse afgevaardigden naar Kongo te zenden met de opdracht te pogen de vrees der Kongolezen weg te nemen, dat de V.N. voor nemens zijn het Kongolese natio nale leger t© ontwapenen. TEL AVTV. In een grot bij de Dode Zee heeft een Israëlische amateur-archeoloog ten minste ze ventig ongeveer 1.800 jaar oude papyrusrollen gevonden. De ont dekking werd gedaan niet ver van de plaats waar vorig jaar de „ar chieven" van Bar Kochba zijn ge vonden. Bar Kochba leidde in de tweede eeuw de joodse opstand tegen de Romeinen. LISSABON. De correspondent te Loeanda van het Lissabonse blad „Diario Popular" heeft gemeld, dat bij de aanvallen van negers woensdagochtend vroeg en donder dagavond op grensposten, politie- bureau's, landbouwondernemingen en winkels in Angola tientallen blanken - mannen, vrouwen en kinderen - zijn gedood. Op één landbouwonderneming zouden 18 blanken zijn gedood. WASHINGTON. D© Amerikaan se minister van buitenlandse zaken D?an Rusk heeft zaterdag in Was hington besprekingen gevoerd met zijn Sowj et-ambtgenoot Andrei Gromyko. Eerder heeft minister Rusk een ontmoeting met de Zuid- slavische minister van buitenland se zaken Popvic gehad. LONDEN. Premier Nehroe van India heeft tijdens een persconfe rentie medegedeeld, een boodschap van de koning van Laos te hebben ontvangen, waarin deze een beroep op hem deed al zijn invloed aan te wenden dat buitenstaanders hun inmenging in Laos zullen staken. PARIJS. Volgens officiële Fran se schattingen heeft de oorlog, die nu zes jaar en vier maanden in Al gerië wordt gevoerd, aan 180.000 tot 200.000 mensen het leven gekost Officiële cijfers zijn nooit gepubli ceerd. Harry Morgan (bekend uit Dreischor) weer in Nederland Op zoek naar kandidaten voor een beurs DEN HAAG, 17-3. Zondag 19 maart om tien voor half drie arri veerde op Schiphol Harry Morgan, om Li Nederland een aantal gese lecteerde jonge journalisten te ont moeten, die wellicht in aanmerking komen voor een beurs, welke de mogelijkheid opent een jaar aan het „Malacester College" te St. Paul te studeren. Deze beurs is ingesteld door de „Reader's Digest Foundation". Morgan is geen onbekende voor Nederland. Als 19-jarige las hij op een februaridag in 1953 de koppen in de krant: „Nederland geïnun deerd, duizenden dakloos". Twee dagen later vertrok hij uit Cali- fornië met een rugzak en 150 dol lar in de richting New York. Al liftende daar naar toe werd hij geinterviewd tijdens een radio-uit zending in Chicago en kreeg daar voor van de K.L.M. een biljet New York-Amsterdam. Zijn eerste taak vond hij in 's-Gravendeel Daarna vertrok hij naar Dreischor. Tijdens de oprui mingswerkzaamheden en de we deropbouw ondervond Morgan, dat sommige Nederlanders - zoals de Amsterdamse lerares Doortje Jongsma en de heer Isaak Geel hoed uit Dreischor - er merkwaar dige ideeen omtrent de Verenigde Staten op nahielden. Eenmaal terug in zijn land, be sloot Morgan om deze twee Neder landse vrienden de V S. te laten bezoeken. Tot zijn eigen verwonde ring had hij binnen een minimum van tijd gmoeg geld bijeen voor hun overtocht. En Doortje en Geel hoed bezochten - gelijk bekend - de V.S. Sindsdien heeft Morgan ook inwoners van andere landen naar de V.S. uitgenodigd. R.k.-kerk wordt vervolgd in het land WARSCHAU, 19-3. - De twee machtigste mannen in Polen, de R.k. primaat kardinaal Wyszynski, en de leider der communistische party, Gomulka, zyn in het week einde openlyk met eikaar In bot sing gekomen, een maand voordat er in Polen verkiezingen zullen ge- gehouden worden. De kardinaal sprak zondag in een vasL/jpreek met klem de beschul diging - die Gomulka had geuit - tegen, als zou het Vaticaan trach ten zijn vijandigheid tegenover de Poolse volksrepubliek over te bren gen op de Poolse hiërarchie. Mgr. Wyszynski zei dat het niet juist is, dat in Polen onder invloed van het Vaticaan een systematische strijd tegen de staat wordt gevoerd. Hij bestreed tevens de verklaring van Gomulka op een verkiezings bijeenkomst, dat in Polen de R.k. kerk niet zou worden vervolgd. In dit verband noemde de primaat enige organisaties die zijns inziens ten doel hebben het atheïsme te verspreiden. Hoewel hij de communistische machthebbers niet met name noemde, was het volkomen duide lijk dat hij hen op het oog had, toen hij zei: „Ik zeg u, Caesars, dat ge u voor God moet buigen en slechts Hem moet dienen en nie mand anders". De kwestie Nieuw-Guinea LONDEN, 18-3. De premier van de Maleis© federatie, Abdoel Rah man, heeft zaterdag op een pers conferentie in Londen meegedeeld dat hij voorzag dat er in Indonesië enige moeilijkheden zouden kun nen ontstaan nadat het land alle betrekkingen met Nederland had verbroken. Hij zei dat het zeer jammer zou zijn als er moeilijkhe den zouden ontstaan. Beide partijen hadden geweigerd zijn voorstellen voor een beheer over westelijk Nieuw-Guinea of west-Irian te aanvaarden en er was niets meer wat hij zou kunnen doen. De toenkoe zei dat als er moei- AARDENBURG. Voor ruim dui zend toeschouwers, waaronder vele Belgen en verscheidene personen uit noord-Frankrijk, vond in de Sint Baafskerk te Aardenburg (Zeeuwsch-Vlaanderen) voor de achtste maal de uitvoering plaats van de Matthaus-Passion van Jo- han Sebastian Bach onder leiding van Piet van Egmond. HET MOCHT De Engelse kikvorsman ka- pitein Michael Henderson, X die de veiligheidsmaatrege- len van de Amerikaanse duikbootmoederschip „Pro- teus" wilde onderzoeken, heeft ongehinderd zijn ini- X tialen in de romp van het schip kunnen krassen, aldus X „The News of The World". Gezagvoerder Hanning heeft verklaard dat men X zich aan boord de aanwezig- heid van de kikvorsman wel degelijk bewust is ge- Z weest. Men verwachtte in Holy Loch, waar het duik- bootmoederschip is gestati- oneerd, echter geen vrjande- X lijke kikvorsmannen en liet Henderson begaan. X lljkheden in Indonesië waren „an dere landen daarbij zouden kun nen worden betrokken". „Niemand zal daar voordeel van trekken maar er zal meer narigheid en meer el lende komen dan wij nu hebben". Aanrander van kleuter gearresteerd UTRECHT, 19-3. De Utrechtse zedenpolitie heeft vanmorgen in zijn woning aangehouden de 33- jarige boekhouder de B. Deze man heeft maandagmiddag in een flat gebouw aan de Spaaklaan in Ut recht een driejarig meisje aange rand. Buren konden de politie een vaag signalement geven, die tot de arrestatie van de B. leidde. Hij he?ft een bekentenis afgelegd en zal voor de officier van justitie v/orden geleid. Meisje reed tegen trekker ËINDHOVEN, 19-3. Zaterdag- middag is de 12-jarige A. M. B op de Boschdijk te Eindhoven met haar fiets tegen een trekker met oplegger terechtgekomen en op slag gedood. Het meisje gleed met haar voet van de pedaal. Toen zij trachtte haar evenwicht te bewa ren, viel ze naar links, juist toen haar een trekker met oplegger pas seerde. Het meisje overleed ter plaatse. In een ziekenhuis te Regina, in de Canadese provincie Saskatche wan, zijn vijf zuigelingen om het leven gekomen, doordat per onge luk een boraxoplossing in plaats van gedistilleerd water in hun zuig flessen was gedaan. Vijf andere ba- bies vertonen ook vergiftigingsver schijnselen, maar hun toestand is niet ernstig. Dit nummer bestaat uit 4 pagina's Beproevingen leren ons wat wij waard zijn. DRIELING IN NIJMEGEN NIJMEGEN. In Nijmegen is vrij dag een drieling geboren. De heer Zwijnenburg deed op het bureau van de burgerlijke stand aangifte van de geboorte van drie zoons: Mark Willem (vier pond), Alexan der Hendrik (drie en een half pond) en Richard Pieter (twee en een half pond). De moeder en de drieling maken het goed. Z0MERZEGELS 1961 DEN HAAG. De zomerzegels 1961 zullen dit jaar van 24 april tot en met 10 juni worden ver kocht. De vijf zegels tonen in Neder land voorkomende strand- en wei devogels naar ontwerpen van de in Veere wonende kunstenaar Dirk van Gelder, van wiens hand ook de teksten en waarde-aanduidingen zijn. Waarden, toeslag, kleuren en voorstelling zijn als volgt: 4 4 cent, okergeel en grijs, zil vermeeuw (Larus Argentatus); 6+4 cent, steenrood en zwart grijs, scholekster (haematopus ostralegus); 8 4 cent, geelgroen en bruin, wulp (Numenius Arguata); 12 8 cent, blauw en grijs kluut (Recuvirostra avoceta); 30 10 cent, donkergroen en grijs kieviet (Vanellus Vanellus). De serie is in offset gedrukt door de N.V. Joh. Enschede Zonen, grafische inrichting te Haarlem. Overeenstemming over loonadvies in de landbouw Verhoging met 3.3 procent DEN HAAG, 17-3. In de hoofdaf deling sociale zaken van het land bouwschap is overeenstemming be reikt over een loonadvies voor de landbouw (akker- en weidebouw en veehouderij). Dit loonadvies komt neer op een verhoging van de lonen met 3,3 procent. Het zal zo spoedig mogelijk ter goedkeu ring worden voorgelegd aan het college van rijksbemiddelaars. Daarna zal deze hoofdafdeling adviseren tot een verkorting van de arbeidstijd in de landbouw van circa vijftig uur per jaar. Hierdoor wordt ook voor de landbouw voor zien in de mogelijkheid tot invoe ring van een aantal vrije zaterda gen. Twee mannen van pier geslagen HOEK VAN HOLLAND, 19-3. Zondagmiddag omstreeks vier uur heeft zich een ernstig ongeval voor gedaan op de pieren bij het eind van de Waterweg in Hoek van Hol land. Twee Rotterdammers, de 46- jarige C. T. en de 50-jarige W. D., waren aan het vissen en zouden weer naar huis terugkeren, toen zij werden verrast door een hoge golf, die hen van de pier sloeg. Het stof felijk overschot van D is inmid dels op het strand van Hoek van Holland aangespoeld, maar de red dingboot Is nog zoekende naar de resten van T. o Een Britse infanterieregiment zal de volgende maand de klok tweehonderd jaar terugzetten bij een poging om mijnwerkers in Yorkshire warm te maken voor de militaire dleinst Een officier, een sergantf en een trompetter, gekleed in scharlakenrode uniformen en met pruiken op van hetzelfde mo del als die welke men in 1755 placht te dragen, zullen te paard door de mijnwerkersdorpen trekken om soldaten te werven. In diplomatieke kringen te Vien tiane is zondag vernomen, dat de Indische regering Moskou ervoor heeft gewaarschuwd, dat de Ver. Staten en "Thailand misschien han delend zouden gaan optreden, in dien linkse strijdkrachten in Laos de grens tussen Laos en Thailand, dat lid is van de Zuidoostaziatische verdragsorganisatie, zouden over schrijden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 1