DE ZIERIKZEESCHE COURANT RUSLAND BESTELT VOOR VELE MILJOENEN GULDENS IN NEDERLAND Kongolezen vallen Angola binnen Arrestaties in Turkije Amerikaanse straalbommenwerper vermist onder Nederlandse kust Troepen van Moboetoe sluiten vliegveld voor V.N.-toestellen Stakingen in Zuid-Afrika Grote kapitaalvlucht naar Zwitserland Radioseinen naar Venus GROMYKO VRAAGT BESPREKING KONGOLESE KWESTIE Mijnramp in Japan Premier Verwoerd bij koningin Elizabeth Garry Davis „Wereldburger" houdt vol Het handelsverkeer tussen Rusland en Nederland Dinsdag na Pinksteren begin haringseizoen Israëlische opdrachten voor „De Schelde" Bejaarde man verdronken Geen Belgische verzamelplaats van wapens of strijdkrachten ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) fl,- per stuk. VRUDAG 17 MAART 1961 117e jaargang No. 18941 l ER KZEESOMN EUWSBODE WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij vJh. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaale, tel. 01110-2938 Succesvolle missie naar de Sowjet-Uuie UTRECHT, 16-3. Rusland heeft voor vele miljoenen aan orders in Nederland geplaatst. Dit is het re sultaat van de besprekingen, die de Nederlandse handelsmissie onlangs ln de Sowjet-Unie heeft gevoerd. De ambassadeur van de Sowjet- Unie ln Nederland, P. K. Ponoma- renko, heeft ln een onderhoud met het A.N.P. op de Utrechtse Jaar beurs verklaard, dat een reeds ge plaatste order voor consumptie- en kapitaalgoederen van rond 17 mil joen gulden, slechts een onderdeel Is van de totale order, die binnen kort gerealiseerd zal worden. Over de aard van de artikelen die Nederland aan Rusland levert wil de heer Ponomarenko zich niet uitlaten. De produkten, zo zei de Russische ambassadeur, zijn mij uiteraard bekend, maar ik weet niet of het correct is wanneer ik mij hierover uitlaat. De Nederlandse handelsmissie, die onlangs de Sow- jet-Unie bezocht, noemde hij de grootste, die ooit in Rusland is ge weest. Ook Rusland heeft goederen aan Nederland te leveren De Neder landse missie heeft zich gedurende haar verblijf in de Sowjet-Unie op de hoogte kunnen stellen van de grote variëteit in produkten, die hier worden vervaardigd. DE JAARBEURS Het jaar 1960 noemde de hear Ponomarenko belangrijk voor de handelsbetrekkingen tussen de Sowjet-Unie en Nederland, omdat ln dat jaar de handelsbetrekkingen tussen de beide landen vastere vor men hebben gekregen. De deelneming aan de Utrechtse Jaarbeurs ls volgens de ambassa deur van zeer grote betekenis voor een beter economisch contact tus sen beide landen. Hij zei in talrij ke landen jaarbeurzen bezocht te hebben, waarvan er verscheidene meer op kermissen en op circussen geleken dan op een manifestatie, waar zaken werden gedaan. De jaarbeurs in Utrecht, zo zei hij, on derscheidt zich van andere beurzen door haar strikt zakelijk karakter. Men wordt niet gehinderd door een cacafonie van circus- en kermis achtige geluiden, maar men kan er LISSABON, 17-3. Het Portugese persbureau „Lusitania" meldt, dat ln de afgelopen 24 uur uit Kongo afkomstige groepen terroristen noord-Angola zijn binnengevallen, waar zij afgelegen plantages heb ben aangevallen. Hierbij werd een aantal kolonisten gedood of ge wond. Onder de slachtoffers zijn vrouwen en kinderen. Nader wordt nog gemeld, dat in het bericht van „Lusitania" wordt gesproken over invallen in het noorden van Angola .zonder dat Kongo met name wordt genoemd als het gebied, waaruit de aanval lers afkomstig waren, noord-An- gola grenst echter alleen aan Kongo. ISTANBUL, 17-3. Volgens een donderdag te Istanbul uitgegeven communiqué zijn 46 personen in hechtenis genomen die worden verdacht van een poging tot sa botage in de elektrische centrale van Istanbul op 23 december j.l. De arrestanten zijn, aldus het communiqué van het militaire ge zag, oud-leden van de democrati sche partij die na de revolutie van mei van het vorig jaar werd ver boden. ln een goede sfeer zaken doen De Russen, aldus ambassadeur Pono marenko, hebben op de Utrechtse jaarbeurs reeds contacten gelegd Men is met tal van produkten ge komen, waarvoor men interesse verwacht. Deze interesse is tot nu toe niet uitgebleven .aldus de am bassadeur, die de deelneming van Rusland aan de Utr?chtse jaarbeurs van grote betekenis acht voor de handelsbetrekkingen tussen beide landen. Rusland zal ook het volgen de jaar weer deelnemen aan de Utrechtse voorjaarsbeurs. Douglas B 66 met drie man aan boord Vluchten naar Coquilhatstad afgelast LEOPOLDSTAD, 16-3. Troepen van generaal Moboetoe hebben donderdag het vliegveld van Co quilhatstad in de Kongolese eve naarsprovincie gesloten voor alle vliegtuigen van de Verenigde Na ties, aldus is in kringen van de Verenigde Naties te Leopoldstad meegedeeld. Moboetoes militairen uitten dreigementen dat zij elk vliegtuig dat zou proberen te lan den, zullen neerschieten. Generaal Moboetoe ls woensdag to Coquil hatstad aangekomen. In genoemde kringen werd ver nomen, dat de Verenigde Naties met het oog op het dreigement voorlopig alle vachten naar Co quilhatstad hebben afgelast. Woensdagavond reeds, toen een vrachtvliegtuig van de Verenigde Naties met levensmiddelen aan boord op het vliegveld wilde lan den, hebben de Kongolezen de lan- dingslichten op het vliegveld niet laten branden. Het vliegtuig keer de naar Leopoldstad terug. Donderdag Is er nog een V.N.- vliegtuig op het vliegveld geland. De Kongolezen zeiden echter tegen de piloot, dat zij andere vliegtui gen, die zullen proberen te landen, zullen neerschieten. KATANGA Het Katangese ministerie van voorlichting heeft donderdag mee gedeeld, dat de Katangese troepen die naar Bendera zijn gezonden, de JOHANNESBERG, 16-3. Het ver boden Panafrikaanse congres heeft ln enkele Zuidafrikaanse steden opgeroepen tot een staking ter her denking van de schietpartij in Sharpville, 21 maart Zoals bekend werden in Sharpville 72 Afrikanen gedood en 180 gewond. Reeds enkele weken ls de Afri kaanse bevolking in sommige grote centra bezig een levensmiddelen- voorraad aan te leggen. In de Kaap- 1 kolonie hebben propagandisten van het Panafrikaanse congres de be volking opgeroepen gedurende drie weken, het werk neer te leggen. Men verwacht dat in deze provin cie de bevolking in grote getale het stakingsparlool zal opvolgen. ring van aanhangers van de Loe- moembistische Gizenga rondom deze plaats hebben gebroken. De mannen van Gizenga die op Ka- tangees gebied waren doorgedron gen, zijn teruggedrongen. Bendera ligt in het uiterste noordoosten van Katanga aan de grens met Kivoe. Deze Katangese troepen hebben bovendien op hun mars naar het noorden drie dorpen, die In handen waren van opstandige Baloeba's, bezet. Uft Leopoldstad ls gemeld, dat de grote werkloosheid leidt tot toe neming van het bendewezen waar van enkele blanken, maar ook ne gers, het slachtoffer zijn geworden. LONDEN, 16-3. Blijkens een be kendmaking van de Bank van Zwitserland was de beroering op de wereld-wisselmarkten, die elf dagen geleden is begonnen, toen de Duitse mark en de gulden wer den gerevalueerd, vandaag groter dan ooit is voorgekomen. De bank meldde, dat zij in een periode van 8 dagen tot en met woensdag j.l. 246 miljoen dollar uit de markt heeft moeten nemen. Met Inbegrip van hetgeen In de beide vooraf gaande dagen uit de markt werd genomen, is het totaal sedert de revaluatie bijna 300 miljoen dollar. Van dit grote bedrag heeft de bank tot dusverre 67 miljoen omgezet ln goud. DEN HAAG, 16-3. Sinds donder- I dagavond omstreeks kwart over 8 wordt, naar thans blijkt, onder de Nederlandse kust een straalbom menwerper van de Amerikaanse luchtmacht vermist. Het vliegtuig - van het type Douglas B 66 „De stroyer" - heeft drie man aan boord; het is een onderdeel van vermoedelijk de Achtste Ameri kaanse luchtmacht, die gelegerd is op het vliegveld Falkenborough ln Engeland. Het toestel was met twee andere van hetzelfde type bezig met het oefenen van lichtfakkels en oefen- bommen op het daarvoor bestemde oefengebled bij de Vliehors. Twee toestellen hadden reeds hun oefe ningen beëindigd, de derde had reeds vier of vijf keer een aanvals- vlucht gemaakt toen de comman dant meldde aan de vluchtinlich- tingendienst van de Nederlandse Koninklijke Luchtmacht dat hij vervolgens een „dummy run" zou WASHINGTON, 17-3. De Ameri kaanse organisatie voor de lucht en ruimtevaart heeft medegedeeld dat radioseinen naar Venus zijn gezonden, die door de planeet wer den teruggekaatst, waarop zfl weer op het punt van afzending werden opgevangen. Deze radioseinen hebben de af- sifihd van 56 miljoen kilometer, waarop Venus bij hun vertrek van de aarde was verwijderd, met een snelheid van 298.000 kilometer per uur afgelegd. Deze proefneming werd uitge voerd door geleerden van de ster- rewacht te Barstow, in Californië. Zij hopen hiermede nieuwe gege vens over Venus te verkrijgen, met name wat betreft de samenstelling van de oppervlakte van deze pla neet en de wijze waarop hij even tueel om zijn as draait. Premier MacMillan heeft don derdag in het Britse Lagerhuis uiting gegeven aan zijn diepe leed wezen over het feit, dat de geme- nebestlanden met Zuid-Afrika, die bijna vijftig jaar bestaan binnen kort zullen worden verbroken. HIJ zei vooral de omstandigheden die tot het Zuid-Afrikaanse besluit ge leid hebben te betreuren. Tot 31 mei ,de datum waarop de Unie een republiek wordt, zal Zuid-Afrika deel blijven uitmaken van het ge- menebeet. NEW YORK, 16-3. De Russische minister van buitenlandse zaken, Gromyko, heeft donderdag offi cieel gevraagd of de Algemene Ver gadering „voor het einde van deze week" de toestand in Kongo be spreekt. In een brief aan de voorzitter van de algemene vergadering, de Ier Boland, verklaarde de minis ter, dat de toestand ln Kongo ge stadig slechter wordt als gevolg van de agressie tegen dat land. Re soluties van de Veiligheidsraad werden genegeerd en er werden pogingen gedaan om Kongo te „verbrokkelen". Daarom was het volgens de Sowjet-delegatie nood zakelijk onverwijld het debat over de Kongolese kwestie te hervatten. Voorbereidingen voor het proces Elchmann in Jeruzalem op 11 april a.s. Links: een grote groep meisjes is in opleiding om straks te gaan dienen als te lexisten en stenogra fen. Rechts: televisietech nici stellen hun appa- ratuur op in het huis wu tegenover het ge rechtsgebouw. maken. Daarna is niets moer van het vliegtuig vernomen. Van de vliegbasis Leeuwarden stegen, nadat het contact met de „Destroyer" verloren was gegaan enkele „Sabre"-nachtjag'irs van de Koninklijke Luchtmacht op. De vliegers van deze tóestellen hebben het gebied waar de bommenwerper het laatst ls waargenomen tot op grote hoogte met radar afgezocht, doch niets kunnen ontdekken. I 26 doden TOKIO, 16-3. Een ongeluk in èen Japanse mijn heeft donderdag aan 26 mensen het leven gekost. Ten gevolge van het uitbreken van een brand in de compressorkamer van de Otsoedjimijn bij Katsoeki in zuid-Japan geraakten twee mijn werkers en 24 leden van een red dingsploeg op 915 meter diepte van de buitenwereld afgesneden. De hoop dat deze mensen nog zouden kunnen worden gered, werd spoe dig opgegeven .26 mijnwerkers, die zich in de omgeving van de plaats van het ongeluk bevonden, konden zich in veiligheid stellen. Op 9 maart kwamen bij een soortgelijk ongeluk in de Kaml- kijömljn in zuid-Japan 71 mijn werkers om het leven. Dit was het ergste mijnongeluk in Japan sinds hét einde van de tweede Wereld oorlog. LONDEN, 16-3. Koningin Eliza- beth van Engeland heeft donder dag premier Verwoerd van Zuid- Afrika in audiëntie ontvangen. Volgens gezaghebbende kringen wilde de eerste-minister de vorstin officiëel van het 'besluit van zijn regering om zich op 31 mei uit het gemenebest terug te trekken, in kennis stellen, voordat hij des avonds met haar zou aanzitten aan het banket dat op het paleis Bu ckingham voor de premiers van de gemenebestlanden wordt gegeven. „Wereldburger no 1" Garry Da vis, die sinds enig© dagen in Ber lijn verblijft, heeft bij de grensaf- scheiding tussen oost- en west- Berlijn nabij de Brandenburger poort eex verklaring aangeplakt, waarin hij eist dat Berlijn tot „we reldgebied" wordt verklaard en on der beheer der Verenigde Naties wordt gesteld. Na het plakkaat te hebben opgehangen liep Davis met zijn „wereldburgerpas" in de hand ongehinderd oost-Berlijn binnen, om aan een uitgeverij zijn binnen kort in de Verenigde Staten ver schijnende bö^k „De wereld is mijn vaderland" aan te bieden. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's DEN HAAG, 16-3. In het verslag van de economische missie naar de Sowjet-Unie wordt een overzicht gegeven van het handelsverkeer van Nederland met de Sowjet-Unie. De handelsbalans van Nederland met de Sowjet-Unie is de laatste ti enjaren met uitzondering van 1954 - steeds passéif geweest De invoer, die in 1950 incidenteel bij zonder laag was - 9 miljoen gulden, tegen 59,5 miljoen gulden in 1949 - bewoog zich daarna sterk in op gaande lijn en gaf in 1953 reeds een bedrag aan van 119 miljoen gulden. DEN HAAG, 16-3. Het haringsei zoen 1960-1961 zal op 15 april, de gebruikelijke datum, worden geslo ten en op 23 mei, de dinsdag na Pinksteren, zullen de drijfnetsche pen mogen uitvaren om een begin té maken mét dé teelt 1961-1962. Drijfnetten met een motorvermo gen van 100 pk of minder zullen reeds te middernacht in de nacht van Pinkstermaandag op dinsdag ifiogen uitvaren, de grotere moeten wachten tot dinsdagochtend 6 uur. Trawlerschepen zuilen op zaterdag 27 mei Voor het eerst ter harlng- trawivisserij mógen uitvaren. AMSTERDAM, 16-3. De scheeps werf „De Schelde" te Vlissingén zal onder supervisie van de Isra ëlische maatschappij „Z.I.M." zes schepen bouwen en de motorert le veren voor twee schepen die in Duitsland worden geconstrueerd. De schepen, die bestemd zijn voor Ghana worden gebouwd in op dracht van de Israëlische regering. Voorts zal „De Schelde" nog dit jaar samen met „Z.I.M." een aan vang maken met de bouw van een scheepswerf in Israël. Dit heeft de Israëlische minister van transport Jitzchak Ben Aharon donderdag in Amsterdam medegedeeld. AMSTERDAM, 16-3. Donderdag ls de 74-jarige héér R. dé Bruin uit de Koningstraat te Amsterdam, vermoedelijk door eert duizeling overvallen, In het water van het Krombóomsloot geraakt. Zijn eveneens 74-jarige buurtge noot, de heer H. Van Zeist, begaf zich gekleed te water en haalde de drenkeling ,die nog tekenen Van leven gaf, op het droge. Onderweg naar het Binnengasthuis is het slachtoffer echter overleden. Rapport over Roeanda Oeroendi NEW YORK, 16-3. De commissie der V.N. voor Roeanda Oeroendi heeft geen enkele aanwijzing om aan te nemen, dat België Roeanda Oeroendi als een basis gebruikt voor het verzamelen van wapens of strijdkrachten, die niet strikt nodig zijn voor het handhaven van de openbare orde in het gebied, al dus heet het in een tussentijds rap port van de commissie voor Roe anda Oeroendi, dat donderdag aan de bcheerschapscommissie is ovor- handigd. Volgens het rapport heeft de com missie voor Roeanda Oeroendi geen reden om de verklaring van België, dat zijn strijdkrachten in het ge bied ongeveer 1200 man sterk zijn, in twijfel te trekken. De commissie, die ln december 1960 door de Algemene Vergade ring is Ingesteld, is van 27 januari tot 13 februari 1961 ln het gebied onder Belgisch beheer geweest. De commissie is voorts van me ning, dat de Belgische troepen in Roeanda Oeroendi, die de orde moeten handhaven, en dé grenzen moeten verdedigen, niet gebruikt worden om de bevolking te intimi deren. Evenmin worden de in heemse troepen gebruikt als poli tiek werktuig. Wat de verkiezingen ln het gé- bied aangaat, is de commissie .van oordeel, dat een middenweg fnoet worden gezocht tussen de tijd die gewenst is voor een ontspanning van het politieke klimaat en voor het verzekeren van gunstige om standigheden voor verkiezingen en een te lang uitstel.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 1