ZUID-AFRIKA (STRAKS REPUBLIEK) TREEDT UIT HET GEMENEBEST Premier Ver woerd over besluit van Zuid-Afrika De ontwapening De Joden in de Sowj et-Unie ILM. de Koningin stelt nieuwe brug over de Merwede in gebruik NAVO vraagt meer en minder geleide projectielen vliegtuigen DONDERDAG 10 MAART 1961 117e jaargang No. 18940 7IFBllt7EFMF,wMEllWSB0DE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week I^E 7ICDIK^7C£CS"*K-!E ID A kIT Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, U E ^ICl\ll\^lItOv^nC vvUnnn I Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 - dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs *ir\-r <oqo Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman 6c Ochtman, 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) 11,- per stuk. 1797"18o9 Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Premier Verwoerd trekt lidmaatschapsaauvraag in LONDEN, 15-3. - Premier Ver woerd heeft de aanvraag voor lid maatschap van het Gemenebest van de republiek Zuid-Afrika ingetrok ken, aldus is woensdagavond offi cieel In Londen meegedeeld. Zuid-Afrika wordt 31 mei een re publiek en moet daarom opnieuw een aanvraag tot lidmaatschap in dienen. De afgelopen drie dagen hebben de deelnemers aan de con ferentie van premiers van de lan den van het Gemenebest gesproken over de apartheidspolitiek van de Zuidafrikaanse regering. Officieel blijft Zuid-Afrika dus tot 31 mei lid van het Gemenebest. Men weet echter nog niet of dr. Verwoerd donderdag de conferentie zal bijwonen. De tekst van het communiqué dat de conferentie heeft gepubliceerd luidt aldus: „Op de bijeenkomsten van deze week hebben de premiers van het Gemenebest vraagstukken met betrekking tot Zuid-Afrika be sproken. Op 13 maart heeft de pre mier van Zuid-Afrika de deelne mers meegedeeld, dat, in overeen stemming met de volksstemming van oktober 1960, grondwettelijke maatregelen worden genomen om een republikeinse grondwet van kracht te doen worden, en dat de regering wenst dat Zuid-Afrika ook als republiek lid blijft van het Ge menebest. De rassenpolitiek In verband met dit verzoek heeft de conferentie, met toestemming van de premier van Zuid-Afrika, eveneens de rassenpolitiek bespro ken, die de regering van de Unie voert. De premier van de Unie van Zuid-Afrika heeft vanavond de an dere premiers meegedeeld dat hij, in verband met de opvattingen van enkele andere regeringsleiders en na kennis te hebben genomen van de toekomstplannen van deze re gering, heeft besloten de Zuidafri kaanse aanvraag voor lidmaatschap van het Gemenebest als republiek in te trekken". Behalve MacMillan heeft de Australische premier, Menzies, nog een poging gedaan Zuid-Afrika en zijn tegenstanders te verzoenen. De Canadese premier, Diefenbaker, verzette zich echter tegen elke po ging om de verklaring over de ge lijkheid van rassen te wijzigen. Hij werd hierin gesteund door de pre sident van Ghana, Nkroemah. en in het algemeen door alle afgevaar digden van Afrikaanse en Aziati sche landen. „Gemenebest zal uiteenvallen" NEW YORK, 15-3. De „New York Times" verneemt in Washington, dat president Kennedy premier Chroesjtsjef had voorgesteld de of ficiële onderhandelingen over een algemene ontwapening op 11 sep tember te hervatten. Maar aange zien de Russische leider heeft laten weten, aldus het blad, dat hij zo'n lang uitstel onverstandig vindt, zal Amerika trachten zün ontwape ningsvoorstel wat eerder gereed te krjjgen, zodat men omstreeks be gin augustus met onderhandelen kan beginnen. LONDEN, 15-3. Premier Verwoerd heeft vanmiddag op een bijeen komst van premiers van Gemene best-landen verklaard, dat de „in menging in de binnenlandse aage- legcnheden van Zuid-Afrika door bepaalde landen onvermijdelijk zal lelden tot het uiteenvallen van het Gemenebest". Het uittreden van Zuid-Afrika „is het begin van dit proces". LONDEN, 15-3. Op de jaarlijkse bijeenkomst, die de'Zionistische Fe deratie volgende week te Londen zal houden, zal een ontwerpreso lutie worden ingediend, waarin uiting wordt gegeven aan ernstige ongerustheid over de „discrimine rende behandeling, waaraan de drie miljoen Joden in de Sowjet-Unie worden onderworpen". In de resolutie wordt nog ge zegd: „De Sowjetrussische autori teiten willen de Joden in de oor spronkelijke Russische bevolking doen opgaan. Deze politiek staat in sterke tegenstelling tot de gelegen^ heid, die andere volken in de Sow- jet-Unie wordt gegeven om hun eigen cultuur en godsdienst hoog te houden". TEL AVIV. In Tel Aviv is dezer dagen een baby geboren met een reeds geheel ontwikkeld gebit. De trotse ouders heeft het niet aan belangstelling ontbroken. Wanneer het in een vrij bondge nootschap gewoonte wordt zich in eikaars binnenlandse aangelegenhe den te mengen in plaats van zich te wijden aan samenwerking in kwes ties van gemeenschappelijk belang, en wanneer bijeenkomsten van pre miers aangelegenheden worden om elkaar aan te vallen kan het bond genootschap niet hopen dit te over leven. „Dergelijke praktijken heb ben geleid tot de huidige onbevre digende stand van zaken in de Ver enigde Naties", aldus Verwoerd. „Men kan niet verwachten dat wij lid blijven van een bondge nootschap dat bezig is een pressie groep te worden. Onder deze om standigheden wil ik officieel mijn verzoek intrekken, Zuid-Afrika te handhaven als lid van het Geme nebest na 31 mei, de datum waarop het een republiek wordt". DE BEVOLKING VAN NEDERLAND DEN HAAG, 15-3. Volgens opga ve van het CBS. bedroeg het aan tal huwelijken in Nederland in ja nuari 1961 4.590 tegen 4.480 in ja nuari 1960. Het aantal levendge borenen steeg van 19.007 in januari 1960 tot 20.100 in januari 1961. Het aantal overledenen steeg van 7.804 tot 8.476 Voorts bedroeg het aan tal immigranten in januari jl. 3550 tegen vorig jaar 3.243 en het aantal emigranten 4 261 tegen 4.497 Het aantal inwoners van ons land be droeg op 1 februari jl. 11.565.670. Pier van Schevetiingen groeit Woensdagochtend is Greetje Kauffeld van Schiphol vertrokken naar zuid Frankrijk, waar zij op zaterdag 18 maart a.s. in Cannes met het liedje Wat een dag!" hoopt deel te nemen aan het „Eurovisie-song festival". - De foto toont Greetje met haar moeder, die haar vergezelt, wuivend op de trap voor het vliegtuig. FEEST TE GORKUM Zuidhollanders en Brabanders juichten Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Uit de lucht is het beste te zien hoe de bouw van de I is nu al duidelijk te herkennen, pier In Scheveningen vordert. De uiteindelijke vorm 1 (Luchtfoto A.NP.) GCRINCHEM, 15-3. Onder onbe schrijfelijke jubel van duizenden en duizenden Zuidhollanders en ^Bra banders en een onverwachts door de mist brekende zon, heeft H.M. Koningin Juliana woensdagmiddag cm vijf minuten over half vijf de grots; nieuwe brug over de Mer wede by Gorkum in gebruik ge steld. In een bonte stoet, voorafgegaan door een muziekkorps en Brabantse vendeliers, betrad de koningin, ver gezeld van de minister van verkeer en waterstaat en mevrouw Kort hals, de commissarissen der konin gin in Zuid-Holland en Noord-Bra bant, mr. Klaasesz en mr. Kort- mann, haar secretaresse en adju dant .alsmede honderden andere autoriteiten, de brug van de Bra bantse, de Werkendamse kant. Dui zenden schoolkinderen en volwas senen schreeuwden en juichten zich van enthousiasme de kelen schor .Aan het einde van de twee de overspanning vormden corpsen van de studentenweerbaarheden een erewacht, die door de koningin werd geïnspecteerd. Druk op de knop Nadien drukte zij oP een knop, waarna de klapbrug aan de Zuid- Hollandse kant langzaam sloot en de brug openging voor het wegver keer. Terwijl de klapbrug zakte weerklonk een oorverdovend ge luid van stoomfluiten van schepen, sleepboten en andere vaartuigen. Toen de brug eenmaal gesloten was weerklonk plechtig het Wilhelmus. Onder de vele aanwezigen waren de burgemeesters van Gorinchem, Werkendam en vele andere ge meenten, de directeur-generaal van de Rijkswaterstaat, ir. A G. Maris, de ingenieurs van het bureau brug genbouw van de Rijkswaterstaat en vele andere autoriteiten. Algerijnse opstandelingen door medestanders bevrijd? TUNIS, 15-3. Een woordvoerder van de Algerijnse „voorlopige re gering" heeft woensdag in Tunis verklaard dat opstandelingen in de de nacht van maandag op dinsdag duizend Algerijnse rebellen hebben bevrijd. Deze zaten gevangen in een Frans .concentratiekamp' in Sakiet in oost-Algerie, dichtbij de Tune sische grens. De bevrijding ge schiedde tijdens operaties in het betrokken gebied. Verscheidene Franse stellingen waren toen „ge neutraliseerd". De gevangenen waren veilig naar Tunesisch grondgebied overge bracht. De Franse propaganda had getracht het optreden der opstan delingen voor te stellen als ontvoe ring van burgers, aldus zei de woordvoerder op een persconferen tie. Een Amerikaan heeft 26% uur in een luchtdicht afgesloten tank doorgebracht. Hij leefde op de zuurstof, waarin algen de door hem uitgeademde stikstof omzetten. De proef is genomen met het oog op ruimtevluchten. Belastingambtenaren niet tevreden DEVENTER, 15-3. De vakgroep rijksbelastingambtenaren in het ressort Deventer-Apeldoorn van de Nederlandse Christelijke Bond van Overheidspersoneel, heeft zijn ern stige ongerustheid uitgesproken over de achterstand in de salarië ring. De vergadering nam een notie aan, waarin er bij het hoofd bestuur op wordt aangedrongen stappen te ondernemen, die er toe kunnen leiden, dat aan de lagere en middelbare ambtenaren van 's Rijksbelastingen op korte ter mijn met terugwerkende kracht een overgangstoelage wordt ver leend, waardoor de aperte achter stand in de salariëring althans ge- leeltelijk wordt ingelopen. Veere neemt afscheid van zijn vissers VEERE, 15-3. Zaterdagmiddag 25 naart zal in het verenigingsgebouw e Veere een speciale bijeenkomst plaats vinden, waarin het gemeen- ebestuur van Veere afscheid zal temen van de Veerse vissers. On- ier de Veerse vissers wordt ver- taan, al de vissers van Zeeland die tfeere regelmatig als thuishaven hebben gehad. Op deze bijeenkomst .al o.m. vertoond worden de kleu- enfilm „En de zee was niet meer" /an Bert Haanstra. Dirigent Alexander Krannhals overleden KARLSRUHE, 15-3. Alexander Krannhals, die van 1953 tot 1955 nuzikaal directeur van de Neder- andse Opera is geweest, is dins dagavond op 53-jarige leeftijd in Karlsruhe gestorven. Hij was sinds 1955 muzikaal directeur van het Badische Staatstheater aldaar. Liefde is niet blind, ze sluit alleen de ogen. Greetje Kauffeld naar Songfestival SCHIPHOL, 15-3. Woensdagoch tend is de zangeres Greetje Kauf feld van Schiphol naar Zuid- Frankrijk vertrokken, waar zij in Cannes ons land zal vertegenwoor digen op het jaarlijkse Eurovisie Songfestival met het liedje „Wat een dag". Zij wordt vergezeld door haar moeder. „Ik voel deze hele reis als een groot feest", zei de Nederlandse deelneemster, die beloofde haar uiterste best te zullen doen. Bij het afscheid op Schiphol kreeg zij van haar grammofoonplatenmaat schappij een enorme bos bloemen aangeboden. Er waren ook ver schillende N.T.S.-functionarissen aanwezig om haar succes te wen sen. Duitse coaster overvaren op Westerschelde DEN HAAG, 15-3. Het Neder landse motorschip „Scheldelloyd" van de Koninklijke Rotterdamse Lloyd (8722), is woensdagavond voor de kust van Walcheren in botsing gekomen met de Duitse kustvaarder „Martien Lütjen", af komstig uit Hamburg. De coaster werd overvaren. De bemanning, be staande uit acht man, werd gered door middel van de reddingboten van de „Scheldelloyd". De redding boot „Prof. Wiertsma" van Bres- kens, die onmiddellijk was uitge varen, behoefde geen assistentie te verlenen. De aanvaring gebeurde voor de kust van Walcheren, tussen Vlis- singen en Zoutelande. De „Schelde lloyd" was juist uit Vlissingen ver trokken met bestemming Hamburg. Nijmegen hakt de knoop door Geen zwaar verkeer meer in de binnenstad NIJMEGEN, 15-3 Boven de toe gangswegen van het Trajanusplein (Waalbrugplein) in Nijmegen han* gen witte spandoeken met rode op schriften. Door deze opschriften wordt het verkeer er op geatten deerd, dat het met ingang van 1 april verboden is met zware vracht auto's van meer dan 2.20 meter de binnenstad in te rijden, tenzij men daar beslist moet zijn om goederen af te leveren. Het verkeer van de vrachtauto's zal over de Canisius- en Oranje singel en het Keizer Karelplein ge leid worden In de stad zijn bord- jes geplaatst waarop in een rode cirkel op een wit veld een vracht auto is afgebeeld met de aandui ding 2.20 meter er onder. De stads bussen blijven wel door de binnen stad rijden. Voor de elfde maal de wereld rond ROTTERDAM, 15-3. Het m.s. „Willem Ruys" van de Kon. Rot- terdamsche Lloyd is, als gevolg van de mist met enige vertraging aan zijn elfde wereldreis in suc cessie begonnen. De 480 passagiers die in Rotterdam aan boord gingen vertegenwoordigen achttien natio naliteiten. Een deel van hen is emigranten, op weg naar Australië en Nieuw Zeeland, een deel be staat uit leden van de N.C. Reis- vereniging. Een bijzonderheid van dit gezelschap is, dat de gemiddel de leeftijd 69% jaar bedraagt DEN HAAG. In het nieuwe Navo- plan, dat tot 1966 moet gelden, zal van Nederland een belangrijk aan tal minder vliegtuigen worden ge vraagd, dan thans. Daarentegen zal onze bjjdrage een vergroot aan tal afdelingen mot geleide projec tielen moeten omvatten. Een geringere Amerikaanse hulp voor het Starfighter-plan wordt dus gedeeltelijk opgevangen door nieuwe afdelingen- geleide projec tielen. Daarnaast wordt overwogen de F 84 F Thunderstreak voor ,de Kon Luchtmacht naast de Starfigh- ter te behouden. De Thunderstreak Is een goed voor zijn taken g?schlkt vliegtuig. Het ziet er met de Kon. Luchtmacht dus niet zo somber uit als wel wordt afgeschilderd. Dit verklaarde staatssecretaris Calmeyer dinsdagavond in de Tweede Kamer.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 1