K.N.M.B.-middenstandsforum over streekontwikkeling op Schouwen-Duiveland I Levendige debatten in „Concordia" Er liggen nog reeële kansen voor de middenstand ZIERIKZEE, 13-3. Talrijke mid denstandsvraagstukken zijn stuk- gepraat en idem zoveel midden- standslacetten belicht, op een maandagavond in „Concordia" ge houden forum, georganiseerd door de Kon. Ned. Middenstandsbond, voor de leden op Schouwen-Duive land. De geslaagde forum-avond was druk bezocht en stond onder leiding van de voorzitter van de K.N.M.B., de heer P. G. v. d. Weele Voor Schouwen-Duiveland had den zitting in het forum, de dames mevr. J. van VVaveren-van Eg- mond en mevr. W. Klompe-van Oosten en de heren F. Th. Djjck- meester, M. C. Doeleman en A. de Koning, beide laatsten respektie- veljjk voorzitter van de afdelingen Zierikzee en Bruinisse van de K. N.M.B. De forum-voorzitter wees in een enthousiaste toespraak op de tal rijke structurele wijzigingen, die in deze streek zich aan het voltrek ken zijn of zich in de toekomst zul len voordoen. De middenstander heeft met deze wijzigingen te ma ken en het zou van een dwaze af zijdigheid getuigen als hij de leus: „ik zie het niet, dus het is er niet", zou hanteren. Talrijke zaken zijn er, die de middenstander recht streeks aangaan, als de kwestie van het aantrekken van vreemd geld, de vergroting van de gewaarborg de kredietmogelijkheden en het overleg tussen K.N.M.B. en over heid. Deze zaken zijn van groot ge wicht en in hun opsomming ligt reeds het belang van een eigen krachtige organisatie opgesloten, een organisatie die spreekbuis naar buiten kan zijn en voor de collek- tieve belangen van de middenstand kan en wil opkomen. Middenstand en streekontwikkeling Een belangrijke vraag, die het forum was voorgelegd, luidde: ,,In hoeverre kan de middenstand be trokken worden bij de streekont wikkeling". De heer A. S. de Jonge, secretaris van de K.v.K. voor de Zeeuwse eilanden, meende dat de middenstand in het algemeen nog „te dun" is georganiseerd. Daarom gaat ook het proces ener koude sa nering. zoals hij het noemde, door en valt de concurrentie van het grootbedrijf te duchten. Wanneer de middenstand hecht is georganiseerd en op een gezonde basis rust, zitten - vooral door de rekreatxeve ontwikkeling in dit gebied - nog grote mogelijkheden voor de middenstand in de toekomst opgesloten. Mevr. van Waveren wilde vooral de winkels (inzonderheid de etla- ges) aantrekkelijker gemaakt zien. Zij waarschuwde ook tegen prijs verschillen in nadelige zin voor de consument, die hier wel voorko men. Mr. Dijckmeester beklemtoon de dat het voor de directie van een in deze streek te vestigen bedrijf, inderdaad een overwegingsfactor is, hoe de middenstandszaken er uit zien. Inderdaad „maakt" de mid denstand de agglomeratie, naar mening van spr., zulks in tegen stelling met het forum-lid drs. E. van Beusekom (adj -dirscteur van het E.T.I.), die eerder had gepo neerd, dat de middenstand de ag glomeratie „zoekt". De heer de Koning zag nog veel geld door de middenstand onoor deelkundig besteed, vooral door verkeerde verbouwingen In het al gemeen achtte hij het financierings vraagstuk het moeilijkste. De heer Doeleman struikelde ook over de middenstand als „verdeel de groep". Hij zou voelen voor het aantrekken van een goede door allen betaalde - kracht, die het middenstandsbelang in breed voor staat en bevordert. Het prijsniveau Een andere vraag had betrekking op het prijsniveau der artikelen in deze streek. Het forum was ver deeld In de mening hierover. Ho gere prijzen komen incidenteel voor was eert opvatting, die stond tegenover de opmerking: „als de badgasten komen, gaan de prijzen omhoog". Een middenstander was bang dat bij assortimentsuitbrei ding (wettelijk 'kort geleden in be langrijke mate toegestaan), de win kelier met een „ijzeren voorraad" blijft zitten. De heer de Jonge ver wachtte veel heil van een goede service. De middenstander moet ook eens elders kijken, zich ont wikkelen met vakliteratuur en in zijn vakanties (broodnodig) eens elders om zich heen kij ken. Een enkel forumlid was positief in zijn uitspraak over de te hoge prijzen. Hij waarschuwde hiertegen, omdat zulks schadelijk is voor de middenstand. Wat betreft de assor timentsuitbreiding was men una niem van mening, dat de verhou dingen voor de kleinere plaatsen en dorpen anders liggen dan in de grote stad. Daar kan men denken termen van ver doorgevoerde specialisatie, maar in deze streek is branchevermenging door geringere omzetten,, niet altijd te vermijden, al „behoort tabak niet bij de lever worst", zoals geestig werd opge merkt. Een belangrijke factor werd geacht, de meer rechtstreekse ver houding tussen klant en midden stander in een kleinere gemeen schap. Stad en dorp Goedkoper of duurder leven in stad of dorp kwam eveneens ter sprake. Als merkwaardig psycho logisch koopverschijnsel werd hier bij aangetekend, het bekende: „,wat je niet ziet, dat koop je niet", waaruit te concluderen valt, dat de stadsmens sneller tot kopen komt, omdat hij geconfronteerd wordt met uitgebreidere sortimenten. Op het punt van vestigingsvergunning past de K.v.K. een soepel systeem toe, als het gaat om verschillende vergunningen voor één en dezelfde middenstander. Vrüe zaterdag Uitvoerig werd verder gesproken over de eventuele vrije zaterdag middag. Unaniem was het forum van mening, dat vooral in een toe- ristenstreek tegen een vrije zater dagmiddag voor middenstanders zeer ernstige bezwaren bestaan. De toeristen komen en gaan op zater dagmiddag en willen inkopen doen Meer vrije tijd voor de midden stander ware te zoeken in de maan dag. Opgemerkt werd nog dat men in de Westhosk rond half vier op zaterdagmiddagen geen vers brood krijgen kan. In dit kader kwam ook de personeelsvoorziening ter spra ke. In het overleg tussen overheid en KN.MB. wordt aandacht ge schonken aan het waardevolle van de zaterdag als koopdag, een om standigheid, waaraan het midden- standspersoneel zich liefst zal moe ten aanpassen. Ingezonden mededeling i, i i Hï n°g deze week tlltS nazien Ontwikkeling Westhoek Bepaald éénzijdig (als we ons een opmerking mogen veroorloven) werd belicht de kwestie van het openleggen van de Schouwse West hoek. Men sprak van „grote din gen"; die er moeten gebeuren, als wegen door de duinen naar het strand en grote parkeerplaatsen. De factor van de natuurbescher ming bleef daarbij helaas geheel buiten beschouwing. Ook wij gelo ven in de noodzaak van „grote op lossingen", maar de stem van de natuurbescherming zal daarbij heel sterk moeten kunnen doorklinken. Tenslotte sprak men over de be lastingaftrek voor de gehuwde me- dehelpende middenstandersvrouw. Hiervoor is een regeling op komèt. Ter inleiding hield de adj.-direc teur van het E.T.I, drs. E. van Beu- zekom een causerie over Schouwen- Duiveland, waarin hij talrijke cij fers en opmerkingen op knappe wijze had, samengevat, die wij in ander verband (o.m. naar aanlei ding van het boekje: „De econo mische ontwikkeling van Schou wen-Duiveland") reeds wel eens ter sprake hebben gebracht. Vooral onderlijnde spr. de grote belangen van het toerisme. Voor de midden stand verwachtte spr. heil van een steeds betere service, assortiments verbetering, het werken in combi natie (aantrekken deskundige) en samenwerking ook op het gebied van de financiering. De heer P. G. v. d. Weele bleek een vaardig forumleider, die de uitspraken na afloop compact sa menvatte, de leden van het forum dankte en hen, namens de K.N.M.B. een presentje als herinnering aan bood. Afscheid burgemeester G. F. Lunsingh Tonckens RENESSE, 13-3. Tydens een spe ciaal in de bovenzaal van het Dorpshuis belegde bijeenkomst heeft de bevolking van Renesse op hartelijke wijze afscheid genomen van oud-burgemeester mr. G. F. Lunsingh Tonckens, gemeentesec retaris J. J. de Jonge en ontvan ger L. Kloet. Deze afscheidssamenkomst was voorbereid door een werkcomité, bestaande uit de heren M. C. v. d. Bout, voorzitter, M. J. de Nooyer, L. de Ruiter, J. P. Geleijnse en mevrouw Kostense. Na een hartelijke toespraak over handigde de heer v. d. Bout mr. Lunsingh Tonckens als fraai af scheidscadeau een oud-koperen Walcherse putketel en een oude ingelijste kaart van Zeeland. De heer Kloet 'kreeg een electrische platenspeler aangeboden: oud-se cretaris de Jonge een boekwerk over oud gemeentehuizen in Ne derland en een ingelijste kaart met oud-Schouwse klederdrachten. Op de gehouden toespraken komen wij nog nader terug. Scheepvaartberichten Alchiba, pass. 12-3 Daedalus naar Karachi. Bonita, 13-3 te New York. Esso Amsterdam (t.), 13-3 van Suez naar Mena Al Ahmadi. Esso Nederland (t.), 13-3 van Suez naar Rastanura. Joseph Frering, 9-3 van IJmuiden naar Monrovia, plm. 11-3 Oues- sant. Kenia (t.), 13-3 te Killingholme. Wonogiri, 14-3 te Halifax. KERKNIEUWS Ger. Gemeente NIEUWERKERK. Woensdag 15 maart, 7 uur n.m.: ds. Honkoop, van Goes. Ger. Gem. in Nederland Beroepen te Bruinisse: ds. T. Dorrestein, Opheusden. Geslaagde ouderavond openbare lagere school Noordwelle Leerzame inleiding over „Beroepsmogelijkheden" Onder goede belangstelling had vrijdag in de school te Noordwelle een geanimeerde ouderavond plaats Mevrouw C. Elenbaas-Klk, voor zitster van de oudercommissie, heette op deze contactavond in het bijzonder welkom wethouder L. v. d. Klooster, die aanwezig was na mens het gemeentebestuur van Westerschouwen. In haar openingswoord wees de voorzitster op de goede verstand houding die altijd heeft bestaan tussen school en gemeentebestuur en bracht zij dank aan het hoofd der school en de onderwijzeres voor al het werk gedaan in het belang van de kinderen. In het jaarverslag van de secre taris, de heer D. Kroon, passeerden alle evenementen die plaats von den de revue. Uit het gedetailleerde verslag van de penningmeester, de heer J. Hendrikse, bleek dat nog een klein batig saldo aanwezig is. Bij de bestuursverkiezing werd de periodiek aftredende heer J. Hen drikse herkozen met vrijwel alge mene stemmen. Kampeerplannen Het hoofd der school, de heer K. Zevering, hield vervolgens een praatjes over het schooljaar gezien door de ogen van het onderwijzend personeel, speciaal de werkings sfeer in de nieuwe school belich tend, die tot groot genoegen stemt. Ook dit jaar zal weer getracht wor den met de grote kinderen enige dagen te gaan kamperen. Voor de kleintjes zal ook dit jaar weer een reisje worden uitgestippeld door de onderwijzeres mevr. H. Blom-Scha- leven, in samenwerking met de oudercommissie. In de pauze bewonderden de ouders het werk van de leerlingen, waarbij vooral de aandacht ging naar de produkten van de handen arbeid en het handwerken. Bij de rondvraag kwam o.a. aan de orde de stalling der kinderfietsjes en het Sinterklaasfeest Beroepsmogelijkheden Na de pauze spraken de heren de Bruine en C. Gij kerk over de be roepsmogelijkheden voor de jeugd d? schooltijd Op rustige en dui delijke wijze werden de verschil lende mogelijkheden besproken, waarbij duidelijk bleek dat ook via L.T.S. en huishoudschool er volop kansen zijn om in het leven te sla gen. De heer Bijkerk belichtte hier bij spéciaal de mogelijkheden op Schouwen-Duiveland, o a. gescha pen door de toenemende industri alisatie. STAD EN PROVINCIE BROUWERSHAVEN Vergadering Stichting „Speeltuinvereniging" Donderdagavond 16 maart wordt in hotel „Jacob Cats" alhier een belangrijke vergadering gehouden van de Stichting „Speeltuinvereni ging". In een rondschrijven aan alle inwoners wordt uitdrukkelijk ver meld dat het van de opkomst op deze vergadering zal afhangen of de speeltuin er komt. „Een flinke belangstelling is zeker noodzakelijk om het gemeentebestuur te over tuigen van de belangrijkheid van een speeltuin voor Brouwershaven, zodat aller opkomst gewenst is", al dus de commissie. De kollekte voor de rheuma- bestrijding, welke door leden van de samenwerkende vrouwenvereni gingen in Brouwershaven werd ge houden, heeft het mooie bedrag van f 94,30 opgebracht. OOSTERLAND Op zaterdagavond 18 maart hoopt men in de Gereformeerde kerk weer een interkerkelijke zang- dienst te houden. Ds. G. J. Rijks zal de leiding hebben. HET RAADSEL VAN LOCH-NESS 44. „Geloof hem niet, vreemdelingen", zegt de oude Schot, ter wijl hij, leunend op een knoestige stok, op het groepje toestrompelt. „Het monster van Loch-Ness bestaat wel degelijk en wee degene die het waagt er de spot mee te drijven De monnik is opgesprongen en loopt met driftige pasjes op de lange Schot toe. „Je liegt, Macduff!" roept hij, rood van ergernis, ,ik woon nu al meer dan tien jaar in het klooster en nog nooit heb ik ook maar iets gezien dat op een monster leek! Maar wat ik wel gezien heb, dat is dat de arme boeren en herders hier in het dal als de dood zo bang zijn door die praatjes, die jij en je heidense vrienden over dat monster rondstrooien! Ik heb zelfs horen fluiste ren, dat zij in het geheim schapen en gedeelten van hun oogst offeren aan het monster! Weet jij daar soms meer van, Mucduff?" De oude Schot is bij deze laatste woorden plotseling verbleekt. Dan, met een woedende grauw, heft hij zijn stok en geeft de monnik een zwiepende slag in het gelaat. Met een kreet van pijn tuimelt dc monnik tegen de grond Nadat enige vragen waren be antwoord, dankte de voorzitster de beide sprekers voor hun leerzaam betoog, waarna wethouder v. d. Klooster waarderende woorden tot het onderwijzend personeel en de oudercommissie richtte. De wet houder hoopte op een goede samen werking en wees er op dat het ge meentebestuur belangstelling van de ouders zeer op prijs stelt. SPORT VOETBAL Burgh III-Bruse Boys I 0-5 De kampioensploeg uit Bruinisse stelde Burgh zaterdagmiddag voor onoplosbare problemen. Burgh - met vijf invallers - was van tevo ren al een geslagen ploeg. De Boys kregen al spoedig een strafschop te nemen, die echter door Kostense gemist werd. Vijf minuten later beging Burgh weer een overtreding. Scheidsrechter Sies wees opnieuw een strafschop toe en Keizer maakte geen fout (0-1). J. de Jonge bracht de rust stand op 0-2. Kostense bracht na rust de stand op 0-3 en direct daar op op 0-4, welk doelpunt wegens buitenspel echter werd afgekeurd. Burgh kwam iets meer los en dank zij v. d Weel's fraaie reddingen bleef de thuisclub behoed voor een grotere nederlaag. Vreugdenhil en Kostense brachten de eindstand op- 0-5 voor Bruse Boys, die op ver diende wijze wonnen. Bruse Boys II-Duiveland II 2-5 Voor de te Bruinisse gespeelde wedstrijd Bruse Boys II-Duiveland II liet scheidsrechter H. Schot ver stek gaan. Met het goedvinden van beide partijen werd daarom ds heer A. Kwaak uit Oosterland als scheidsrechter aangewezen. Er werd een pittige wedstrijd ge speeld. Voor de rust ging de strijd gelijk op en leder van de clubs wist twee maal te scoren Voor Bruinisse waren dit Rien Haak en Bram Vaa- ne. Na de rust werden enige beslis singen van de scheidsrechter nogal aanvechtbaar geacht. Bruse Boys liet het er bij zitten en het einde kwam met 2-5, en een aantal boze spelers en supporters. Burgh B I-Zierikzee B I 0-3 Een sterker Zierikzee behaalde een 3-0 overwinning op een teleur stellend Burgh. De groen-witte ver dediging hield voorlopig stand doch moest uiteindelijk zwichten voor een goede combinatie waaruit Kees Heijbosr de score opende (0-1). Cor Klink verhoogde nog voor de rust de Zierikzee-voorsprong tot 0-2. Na de rust was Burgh iets meer in de aanval Dick de Meij schoot tegen de lat. Een kwartier voor het einde drukte Cor Klink opnieuw het Zierikzee-overwicht in een doelpunt uit (0-3). BRIDGE Bridgedrive in „Mondragon" Zaterdagavond jl. werd in „Mon dragon" te Zierikzee weer een bridgedrive gehouden Gespeeld werd volgens een wel tijdrovende, niet door elke deelnemer gewaar deerde variant op het „Schevenin- gen"-wedstrijdsysteem. De uitslagen waren als volgt: Oneven groep: le prijs de heren J. Schaap en J. v. Tichelhoven te Zierikzee; 2e prijs de heer en me vrouw D. Leupen-van Oekel te Goes. Even groep: 1ste prijs de heren A. Paauwe en P. ten Haaf te Zie rikzee; 2e prijs de heer en mevr. J. Volkeri-Steinfeld te Zierikzee. Daar op deze drive nog geen be slissing is gevallen welk paar dit jaar de wisselbeker in het bezit zal krijgen, zal hierom in laatste in stantie gestreden moeten worden op de slotdrive, welke zal gehou den worden zaterdag 15 april a.s., eveneens in „Mondragon" te Zie rikzee. NIEUWERKERK Chr. gemengde zangvereniging zong voor bejaarden Op prys gestelde geste Zaterdagmiddag 1.1. werd in „Re- ihoboth" alhier, door de Chr. Ge mengde Zangvereniging „Eén Naam is onze Hope", onder leiding van haar directeur de heer J. Schouls, aan de bejaarden een zanguitvoe ring aangeboden. Een groot aantal bejaarden heeft hiervan een; dank baar gebruik gemaakt. Door de heer J Schouls werden de aanwezigen hartelijk verwelkomd. „Wij brengen", zo sprak hij, „een aantal van onze mooie christelijke liederen, waarvan wij hopen dat U allen zult genieten en iets van de inhoud zult mede nemen als wij weer van hier gaan". Gezamelijk werd een vers van Ps. 89 gezongen, waarna het koor een aantal mooie liederen keurig en met gevoel ten gefhore bracht. Te veel om allen met name te noe men, stippen wij enkele aan: „Vas te Rots van mijn behoud" en „Blijf met mij Heer". In de pauze werden versnaperingen aangeboden en zon gen de bejaarden hun clublied, waarvoor zij een hartelijk applaus van het koor mochten ontvangen. LAND- EN TUINBOUW Grondonderzoek op Schouwen-Duiveland Men schrijft ons van bevoegde zijde: „Het is de laatste tijd voorgeko men dat boeren en tuinders in Zee land grondmonsters lieten nemen en daarbij in de mening verkeer den dat het onderzoek verricht zou worden door het .Bedrijfslaborato rium voor Grond- en Gewasonder- zoek te Goes (hoofdlaboratorium te Oosterbeek). Wanneer de uitslag Tot slot van de middag zong het koor de „Avondzang", waarna nog gezamelijk gezongen werd: „Nooit kan 't geloof te veel verwachten". Mevr. van Eeten-de Vries dankte het koor voor het gebódens. „Dat men genoten heeft, daaraan is geen twijfel. Zeer gaarne hopen wij op een herhaling", aldus spr. Namens de bejaarden dankte de heer J. L. van der Have dirigent leden van het koor voor de mooie middag die werd geboden en gaf de verzekering dat de geste van het koor zeer op prijs werd gesteld. Vrouwelijke oppas aangerand DEN HELDER, 14-3 De militaire timmerman de B. uit Den Helder, wiens vrouw met de kinderen van hem is weggegaan, 'heeft een po ging gedaan de 18-jarige mejuf frouw D„ eveneens uit Den Helder, aan te randen. Hij belde een babysit-centrale op met het verzoek een vrouwelijke oppas voor zijn kinderen te zenden. Toen de 18-jarige mejuffrouw D. zich meldde, bracht hij Ihaar naar de slaapkamer, zogenaamd om haar de kinderen te laten zien. Daar gekomen greep hij haar beet, doch het meisje verzette zich zo hevig, dat hij haar moest laten gaan. Mejuffrouw D. waarschuwde de politie en deze arresteerde de B„ Het onderzoek wordt door de ge meentepolitie van Den Helder in samenwerking met de marechaus see voortgezet. HORN (L.). De 30-jarige M. Jan sen uit Venray is in de afgelopen nacht om twee uur om het leven gekomen op de rijksweg in Horn. het onderzoek kwam, bleek dat Hij keerde in een personenauto met drie vrienden terug van een carna valsoptocht in Maaseik (België) en zat naast de bestuurder. De auto vloog uit de bocht door het sprin gen van een band. De wagen botste tegen een paal M. J. was op slag dood, een achter hem zittende vriend raakte licht gewond. De be stuurder bleef nagenoeg ongedeerd. het onderzoek elders was geschied. Bovendien had men eerst een for mulier getekend, waardoor men verplicht was te betalen. Met nadruk zij er op gewezen, dat de enige monsternemer van het Bedrijf slaboratorium voor Grond en Gewasonderzoek op Schouwen- Duiveland, de heer J. Rentier, Scheepstimmerdijk 14 te Zierikzee, altijd te herkennen is aan het in signe dat hij op de revers van zijn jas draagt. Bovendien is hij u des gevraagd verplicht een legitimatie bewijs te tonen, waarop bovenge noemde naam en adres vermeld staan. De heer Rentier neemt grond monsters voor chemisch- en aal- tjesonderzoek, ook voor het Insti tuut voor Rationele Suikerproduk- tie in Bergen op Zoom, evenals monsters voor gewasonderzoek". STAD EN PROVINCIE RENESSE Kerkconcer! Zaterdag a.s. wordt in het kerk gebouw van de Hervormde ge meente te Renesse een kerkconcert gegeven, waaraan medegewerkt wordt door de muziekvereniging „Luctor et Emergo" en het Herv. kerkkoor De bedoeling is, hiermee OOSTRUM. Het 5-jarig zoontje de restauratie van het orgel te hei van de fam Bracht in Oostrum pen steunen, dat al geruime tijd in (L.) is maandagmiddag door een slechte staat verkeert. Het is te personenauto overreden toen hetvenvachten, dat dit evenement onverwacht de rijksweg overstak, goede belangstelling zal trekken, Het kind overlesd kort na het on- niet alleen uit Renesse, maar ook geval. »uit de omgeving.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 3