DE ZIERIKZEESCHE COURANT VERZOEK AAN NEHROE TE BEMIDDELEN BIJ INDONESIË INZAKE NIEUW-GUINEA Mogelijk voorstel voor V.N.-belieer voor Nederlands Nieuw-Guinea Britse persstem: „Nieuw-Guinea een last" Minister Klompé naar Zeeland Mattheus-passion in Aardenburg Kennedy vraagt 600 miljoen dollar voor latijns-Amerika Nieuwe Kongolese topconferentie? Koffieprijs belangrijk lager Het proces- Chmielewski Geen „verschrijvingen" in Baarland Jacht op Dode Zee-rollen Prinses Marijke opende naar haar genoemde Jaarbeurshal DINSDAG 14 MAART 1961 117e jaargang No. 18939 ZIERHHEESOIEfflNIElIWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs por 3 maanden bij vooruitbetaling i 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesje» (mox. 15 mm.) 11,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: tannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v7h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Besprekingen van minister Luns in Londen Beheerschap van de Verenigde Naties? LONDEN, 13-3. De Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. II. Luns, heeft maan dagmiddag te Londen een half uur met de Britse onderminister van Buitenlandse Zaken, Edward Heath, gesproken over Europese vraag stukken en in het bijzonder over de betrekkingen tussen de zes lan den van de Europese gemeenschap pen en de zeven van de Europese vrij handelsassociatie. Van Nederlandse zijde te Londen is vernomen dat minister Luns dinsdag met de ministers-presiden ten van Canada, India en Malaya, respectievelijk Diefenbaker, Nehroe en Abdoel Rahman, zal spreken over de kwestie-Nieuw Guinea. Ook zal de minister dinsdag het noen maal gebruiken met de Britse mi nister van Buitenlandse Zaken, Lord Home. Over het vraagstuk-Nieuw Gui nea heeft minister Luns tot de journalisten gezegd niet te kunnen zeggen of de Nederlandse regering suggesties zal verwerpen of aanne men waarmee wordt beoogd Ned. Nieuw-Guinea onder beheerschap van de Verenigde Naties te tsellcn, om zo te trachten een oplossing te vinden voor het vraagstuk. Alles zal van de voorwaarden af hangen, aldus de minister. Hij zei zijn regering niet te kunnen binden in dergelijke gevallen waarover het gehele kabinet moet beslissen. „Maar ik sta open voor ideeën", zo voegde hij eraan toe. Hij zei wel dat de genoemde sug gestie geheel en al nieuw is voor hem. In antwoord op een vraag zei hij dat een federatie van Nederlands en Australisch Nieuw-Guinea „ze ker mogelijk" is. Een dergelijke fe deratie zou niet onlogisch zijn, daar beide delen van het eiland door het zelfde volk wordt bewoond en Ne derland en Australië de gebieden in dezelfde geest besturen. Ongehoord besluit van Indonesië Het besluit van Indonesië Groot- Brittannië niet langer de Neder landse belangen in Indonesië te la ten behartigen, noemde minister Luns „ongehoord en geheel en al in strijd met alle internationale rechtsregels". Hij zei dinsdag (vandaag) met minister Lord Home dit probleem van alle zijden te zullen bekijken. Zelfs in de oorlog werden te Ber lijn Nederlandse belangen behar tigd, zei hij. Eén van de kwesties die moet be sproken worden is de betaling van pensioenen aan Nederlandse gepen sioneerden in Indonesië en hulp verlening aan behoeftige personen met een Nederlands paspoort in In donesië. Minister Luns zei op zyn pers conferentie in antwoord op een vraag over de mogelijkheid van een Indonesische aanval op Nieuw-Gui nea: „Indonesië is Soekarno en Soe- karno is in feite een dictator van wie ik niet kan zeggen wat hy in zijn hoofd heeft". Indonesië dient de zaak van de vrede niet door infiltratiegroepen naar Nieuw-Guinea te zenden. Mi nister Luns voegde eraan toe dat men geen grote betekenis moet hechten aan het optreden van deze groepen, die in zeer dun bevolkte gebieden zijn ontscheept. De plaat selijke bevolking heeft hen boven dien niet goed ontvangen en is zeer loyaal gebleven. Minister Luns heeft voorts op zijn persconferentie gezegd, dat de Nederlandse regering van plan is de Indische minister-president Neh roe te verzoeken zijn invloed by Indonesië te doen gelden met be trekking tot het vraagstuk-Nieuw- Guinea. Minister Luns zei tenslotte dat in het geval van een belangrijke In donesische aanval de Verenigde Naties verplicht zullen zyn in te grypen, terwijll Nederland zich ge noopt ziet maatregelen to nemen voor een eventuele verdediging van het eiland, om te voorkomen dat een „militaire leegte" een aanval te gemakkelijk maakt. LONDEN, 13-3. Volgens diploma tieke kringen zou in Londen een V.N.-beheerschap van drie mo gendheden worden besproken aLs mogelijk voorstel voor het oplos sen van het geschil tussen Neder land en Indonesië over Nederlands Nieuw-Guinea. India, Australië en Malakka werden genoemd als de drie landen waaraan men denkt voor het uitoefenen van het beheer waarbij de vertegenwoordiger van India als voorzitter zou optreden. In diplomatieke kringen werd ge zegd, dat men niet wist wat de re actie van Indonesië zou zijn op een V.N.-beheer van drie landen. Maar men meende dat Indonesië bereid zou zijn een of andere vorm van Het communistisch Chinese persbureau „Nieuw China" meldt dat de communistisch georiënteer de strijdkrachten van de Pathet Lao, regeringstroepen te Moeong Kassy, nabij de van strategisch be lang zijnde Vlakte der Kruiken, zware verliezen hebben toegebracht V.N.-beheer te aanvaarden mits dit beheer slechts een jaar duurde en Nederlands Nieuw-Guinea aan het eind van dat jaar aan Indonesië ZOU worden livf- rg^Hra gp»n Op de Kolleberg in Sittard heeft zondag weer het folkloristische feest van het Krombroodrapen plaats gevonden, waarbij meer dan 5.000 kromme broodjes van een van de hellingen van de „berg" naar de be neden staande menigte van voornamelijk jongeren werden geworpen. - Deze foto werd gemaakt op het hoogtepunt van het feest. LONDEN, 14-3. De (onafhanke lijke) „Times" schrijft in een com mentaar over de spanning tussen Nederland en Indonesië over west- Nieuw-Guinea onder meer: „De gene, die Nieuw-Guinea onder zijn hoede houdt of krijgt, zal onder vinden dat dit een last is. Indonesië wil de drie miljoen Pa poea's onder zijn gezag brengen, al leen maar omdat west-Nieuw-Gui- nea deel heeft uitgemaakt van het vroegere Nederlands-Indië. Het laat dergelijke aanspraken niet gel den op de Australische helft van het eiland, of op het gedeelte van het eiland Timor, dat onder Portu gees gezag staat. Maar in elk geval staat vast dat west-Nieuw-Guinea een last zal zijn, hetzij voor een blanke of een bruine bestuurder", aldus de „Ti mes". MIDDELBURG, 13-3. Jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, Commissaris der Koningin in de provincie Zee land heeft vandaag medegedeeld dat het in de bedoeling ligt van minister Klompé om op 2 en 3 mei een werkbezoek aan Zeeland te brengen Het juiste programma van het werkbezoek is nog niet bekend. Op 3 mei organiseert „De stichting Zeeland voor maatschappelijk en cultureel werk" een provinciale dag. Minister Klompé zal op deze dag een rede uitspreken. AARDENBURG, 13-3. Voor de achtste maal wordt op zondag 19 maart de jaarlijkse uitvoering ge geven van de Mattheus-passion van Joh. Seb. Bach in de 1000-jarige Sint Baafskerk te Aardenburg. De ze onverkorte uitvoering, die op passie-zondag wordt gegeven staat weer onder leiding van Piet van Egmond. Medewerkenden zijn het Amsterdams Oratorium koor, het knapenkoor der Vredesscholen uit Amsterdam, het Utrechts stedelijk Orkest, de Belgische tenor Willy van Hese uit Antwerpen, di« de evangelistenpartij vertolkt, de Ca nadese bas Bruce Boyce voor de Christuspartij, Corry Bijster, so praan, Wilhelmine Matthes, alt, Reinier Schweppe tenor en Peter de Vos, bas. In totaal zijn er 250 medewerkenden. WASHINGTON, 14-3. President Kennedy heeft het Amerikaanse congres verzocht een bedrag van zeshonderd miljoen dollar toe te staan voor hulpverlening aan La- tyns Amerika. De president verklaart, dat het wenselijk is dat de Latijns-Ameri kaanse staten zelf een belangrijke rol spelen bij het beheer van het aangevraagde bedrag. Hij stelt daarom voor dat 394 miljoen dollar zal worden beheerd door de bank voor internationale ontwikkeling terwijl de I.C.A. het beheer zou moeten krijgen over honderd mil joen dollar .Dit laatste bedrag zou in hoofdzaak besteed moeten wor den voor uitgaven op onderwijsge bied en voor openbaar welzijn.. NEW YORK, 13-3. De V.N.-ver- zoeningscommissie voor Kongo heeft een nieuwe topconferentie van Kongolese staatslieden bepleit, aldus is van gezaghebbende zyde in New York vernomen. Deze conferentie zou niet in Kongo moeten worden gehouden en niet in verband mogen staan met de conferentie van Tananarive, waarop niet alle gebieden van Kongo waren vertegenwoordigd. AMSTERDAM, 13-3. Naar het A.N.P. uit vakkringen verneemt, heeft de situatie op de wereldkof- fiemarkt, gepaard aan de revalua tie, het mogelyk gemaakt met in gang van heden (dinsdag) een „kof- fieprysverlaging van betekenis" door te voeren, variërend van acht tot twaalf cent per pakje van 250 gram. Ten aanzien van de thee dient te worden opgemerkt dat de reva luatie ten dele tegemoet komt aan de sty ging op de wereldmarkt, zo dat er op dit ogenblik geen aan leiding gevonden wordt om een theeprysverandering aan te bren gen. ANSBACH, 13-3. In het proces tegen de vroegere „.Lagerführer" van het concentratiekamp Gusen, Karl Chmielewski, is maandag het optreden van de kamparts, S.S. Oberstormführer Kiesewetter ter sprake gekomen. Een vroegere gevangene, Viktor Opressnig, getuigde dat Kiesewet ter 20 april 1942 zijn diénst met de volgende woorden begon: „Van daag zal ik ter gelegenheid van de verjaardag van de führer een bloedoffer brengen. Dit „bloedof fer" bestond uit meer dan honderd gevangenen, die met injecties wer den gedood. MIDDELBURG, 13-3. De Com missaris der Koningin in de pro vincie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, heeft vandaag me degedeeld, dat hy een diepgaand onderzoek heeft ingesteld naar de zogenaamde „vcrschry vingen", die in de Zuid-Bevelandse gemeente Baarland zouden voorkomen". De reden tot onderzoek was het ontvangen van twee klaagschriften waarin gewezen werd op onjuiste handelingen, die in Baarland zou den zijn verricht. Bij het onder zoek is, zo zei de Commissaris der Koningin, komen vast te staan dat in Baarland geen enkele onre gelmatigheid heeft plaats gevon den. „Een en ander was dus een storm in een glas water", zo deelde de Commissaris der Koningin mee. Bij het onderzoek is hem gebleken dat de moeilijkheden zuiver en al leen in de persoonlijke sfeer lig gen en ontstaan zijn „doordat en kele ambtenaren elkaar niet be grijpen of elkaar niet wensen te begrijpen". Een bedrag van ten hoogste zes miljoen dollar zou moeten worden gebruikt voor versterking van de organisatie van Amerikaanse sta ten. Oude Kerk te Delft gerestaureerd DELFT, 13-3. De restauratie van de Oude Kerk te Delft, een na tionaal monument dat ruim zeven honderd jaar oud is, is thans vrij wel voltooid. Op zaterdag 22 april zal de kerk 's middags officieel weer in gebruik worden genomen De restauratiewerkzaamheden hebben bijna twaalf jaar geduurd. Zij werden verricht onder leiding van d? architect de heer Herm. van der Kloot Meyburg. Belangrijk on derdeel van de restauratie is de beglazing van de kerk door de gla zenier Joep Nicolas. Er zijn re°ds dertien ramen geplaatst Voor acht andere is de opdracht aan de kun stenaar verstrekt. 55 „Holiday on ice' in Amsterdam AMSTERDAM, 13-3. In de Oost- hal van het nieuwe R.A.I.-gebouw in Amsterdam is vandaag de ijs vloer van de A,Holiday On Ice" show gelegd Terwijl in het andere gedeelte van de R.A.I de voorberei dingen voor de aanstaande huis houdbeurs in volle gang waren, maakten artiesten van de Ameri kaanse ijsrevue vanmiddag al druk van de gelegenheid gebruik om hun spieren op de achthonderd vierkante meter melkwit ijs los te rijden. Onder de ijsoppervlakte be vindt zich een buizenstelsel van meer dan 15 km. lengte. Twee ijs machines, beide met een produktie- capaciteit van 25 ton kunstijs per etmaal, zullen er voor zorgen dat de revue, die voor het eerst in ons land is, dagelijks doorgang kan vinden, ongeacht de temperatuur. JERUZALEM, 13-3. Honderden vrijwilligers en eenheden van het Israëlische leger beginnen vandaag (dinsdag) in het gebied waar in april vorig jaar de „archieven" van Simon bar-Kochba werden gevon den een nieuwe en intensieve speurtocht naar „Dode Zee-rollen". Zij zijn voorzien van de modernste hulpmiddelen en maken o.a. ge bruik van helikopters. Het kantoor van de president heeft meegedeeld dat de vier kin deren van de Canadese filantroop Samuel Brofman een miljoen dol lar hebben geschonken voor een museum waar de zeven rollen die in Israëlisch bezit zijn kunnen wor den ondergebracht. Zij zullen bo vendien jaarlijks een bedrag geven voor het onderhoud van het mu seum en archeologische expedities. Het Amerikaanse tydschrift „News-Week" meldt dat de Sow- jetrussische premier en partyleider Chroesjtsjef, zou willen dat presi dent Kennedy hem in de Sowjet- Unie zou bezoeken. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Zotten vinden modes uit en verstandige mensen volgen ze. FLITSEN UIT HET BUITENLAND TEHERAN. Bij politieke relle tjes in Boroejen op ruim 300 km. ten zuiden van Teheran zouden in de afgelopen 48 uur 8 mensen om het leven zijn gekomen. LEOPOLDSTAD. Een woord voerder van de V.N. heeft in Leo- poldstad meegedeeld, dat circa 300 Europeanen, die in het gebied van Kindoe in het zuidwesten van de provincie Kivoe wonen, op het ogenblik in moeilijkheden zijn. Sommigen zouden mishandeld zijn DAMASCUS. Autoriteiten in de provincie Syrië van de Verenigde Arabische republiek hebben een samenzwering tegen het leven van de president van de V.A.R., Nas ser, ontdekt. TUNIS. De voorlopige regering van de republiek Algerije komt dinsdag in Tunis bijeen om zich te beraden over de huidige politieke situatie. In Algerijnse kringen is men gematigd optimistisch en men gelooft dat de komende dagen gro te beslissingen zullen worden ge nomen. WASHINGTON. In de week per 25 februari j.l. is de werkloosheid onder verzekerde arbeiders in de Verenigde Staten voor het eerst sedert oktober 1960 afgenomen, zo heeft het Amerikaanse ministerie van arbeid medegedeeld. De ver mindering bedroeg 13.500, maar het aantal van 3.422.300 werklozen, dat steun kreeg, vormde voor de tijd van het jaar een record. REYKJAVIK. Een IJslandse moe der is in haar woning te Reykja vik teruggekeerd na de treurigste reis, die ze in haar leven ooit heeft gemaakt. Haar 11-jarige dochter tje, Jona Arnorsdottir, is ondanks alle moeite die gedaan is om haar te redden, in 'n ambulance, waar in zij van Schiphol ijlings naar het Wilhelmina Gasthuis in Amster dam werd vervoerd, overleden. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND ROTTERDAM. Generaal B. R. P. F. Hasselman is in alle vroegte met het m.s. „Westerdam" van de Hol land-Amerika Lijn teruggekeerd uit Washington, waar hij in de laatste drie jaar de functie heeft vervuld van voorzitter van het militaire co mité in de permanente zitting van de N A.V.O Deze functie wordt over enkele dagen overgenomen door de Duitse generaal A. Heu- singer. LEEUWARDEN. Bij de voortge zette behandeling van het proces tegen de voormalige Berkelse arts, dr. O., a s. donderdag door de recht bank te Leeuwarden, zullen enkele getuigen-deskundigen worden ge hoord in verband met het door dr. Baan te Groningen ov?r dr. O uit gebrachte psychiatrische rapport. Zeer waarschijnlijk zal de voortge zette behandeling voor een deel met gesloten deuren plaats hebben. Plechtigheid in Utrecht UTRECHT, 14-3. Do nieuwe jaarbeurshal aan het Croesclaan- terreln ln Utrecht, die de naain van Prinses Maryke ontving, is vanmiddag door onze jongste prin ses officieel geopend. Hare Majesteit de Koningin ver gezelde haar dochter naar de jaar beursgebouwen, waar een aantal autoriteiten. Liesbeth van Dien, een dochter tje van het hoofd van de techni sche dienst der jaarbeurs en Mon- quet Daanbouwer, een dochtertje van een der deelnemers, boden de vorstin en de prinses witte en lichtgroene orchideeën aan. In het restaurant van de Marij- kehal werd vervolgens een groot aantal personen aan het koninklijk gezelschap voorgesteld. Voordat prinses Marijke de offi ciële openingsplechtigheid ver richtte, herinnerde dr. van der Wal eraan, dat het een vertrouwde en goede gewoonte is geworden om belangrijke delen van het nati onale jaarbeurscomplex de naam te geven van leden van het ko ninklijk huis. Daarmee wenst het jaarbeursinstituut de verbonden heid niet alleen van het jaarbeurs instituut, maar van het gehele Ne derlandse bedrijfsleven met het koninklijk huis gestalte te geven. Prinses Marijke luidde vervol gens een scheepsbel, waarna door twee zeekadetten de roltrappen in de nieuwe jaarbeurshal in Werking werden gesteld. Tegelijkertijd zet te de Marinierskapel het „In naam van Oranje doe open de poort" in. Al spelende daalden de pijpers van deze kapel de roltrap af, om ver volgens via een andere roltrap weer naar boven te gaan.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 1