VAN NELLE Drie Rode Tulpen Verrassingen in het wereldnieuws Engeland raag Nederlandse belangen in Indonesië niet meer behartigen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE MAANDAG IS maakt I«I NO. 18938 VERZILTING IN NEDERLAND DOOR VIER ZOUTBRONNEN De Ryn werd zoutbron van betekenis UTRECHT, 11-3. De Nederlandse Vereniging voor Landaanwinning hield vrijdag in Utrecht een bij eenkomst, die gewijd was aan de moeilijkheden rond de verzilting in Nederland. Ir. A. Volker, hoofd van de dienst voor de waterhuishouding van de Rijkswaterstaat gaf een analyse van deze verzilting. Hij vertelde dat nagenoeg het gehele lage deel van Nederland aan verzilting is blootgesteld. De verzilting wordt veroorzaakt door vier zoutbronnen, die ieder voor zich slechts een lo kaal effect hebben. Deze bronnen zijn de brakke kwel in de polders, het binnendringen van zout water, in de riviermondingen, de schut sluizen en de Rijn. De Rijn is pas na de tweede we reldoorlog een zoutbron van bete kenis geworden. Telegram Indische Nederlanders DEN HAAG. De vereniging „In dische Nederlanders" heeft aan de voorzitters van de Eerste en Twee de Kamer een telegram gezonden waarin verontrusting wordt uitge sproken over de mogelijke gevol gen van de jongste stap van de In donesische regering. De vereniging dringt aan op het nemen van doel treffende maatregelen tot het doen overkomen van spijtoptanten en maatschappelijke Nederlanders. Ongerustheid over spijtoptanten in Indonesië DEN HAAG, U-3. Het „Centraal comité kerkelijk en particulier ini tiatief vóór sociale zorg ten behoe ve van gerepatrieerden" in Den Haag, heeft een telegram aan pre mier de Quay gezonden na de be richten over mogelijke verbreking der indirecte betrekkingen met Nederland door Indonesië. In dit telegram zegt het comité zich diep bewust te zijn van de zeer moeilijke situatie waarin de Nederlanders en spijtoptanten zul len komen te verkeren en dringt het comité bij de regering aan op een „zo spoedig en integraal moge lijke repatriëring". Het comité „realiseert zich de toenemende grote zorg en onrust van de familieleden in Nederland omtrent hun verwanten in Indone sië en uit zijn diepe bezorgdheid over het lot van deze land- en stamgenoten". Nieuwe Surinaamse postzegels PARAMARIBO, maart. De Suri naamse posterijen hebben een nieu we serie frankeerzegels uitgegeven, namelijk de „vruchtenserie" in waarden van 1, 2, 3, 4, 5, 6 en 8 cent. Begin april zal de zogenaamde „monumentenserie" met waarden van 10, 20, 25, 50 en 70 cent ver krijgbaar zijn; de waarden van deze zelfde serie van 15, 30, 35, 40 en 60 cent werden begin mei in omloop gebracht. K.L.M. krijgt nieuwe president-directeur DEN HAAG, 10-3. In de op 9 maart gehouden vergadering van commissarissen van de Koninklij ke Luchtvaartmaatschappij N.V. is besloten drs. E. H. van der Beugel, te benoemen tot president-directeur der vennootschap, met ingang van de datum, waarop de heer I. A. Aler als zodanig aftreedt. Dit zal in de loop van mei a.s. het geval zijn. Met ingang van gelijke datum werd ir. F. Besancon, die sinds 1951 lid der directie is, benoemd tot plv. president-directeur. Kinderen aten... haarbleeluniddel DEN HAAG, 11-3. Zes kinderen van een lagere school in Den Haag zijn onwel geworden, nadat zij „drop" hadden gegeten, die een van hen uit een vuilnisbak had gehaald. De kinderen werden in allerijl naar het ziekenhuis gebracht, maar na behandeling konden zij naar school terugkeren. Het onmiddellijk door de politie ingestelde onderzoek wees uit, dat de uit de vuilnisbak gehaalde stof een haarbleekmiddel was. Om negen uur had een bewo ner van e enhuis in de omgeving van de school zijn vuilnisbak bui ten gezet, waarin hij het haarbleek middel had gedeponeerd. Een half uur later werd de vuilnisbak ge leegd, maar inmiddels hadden de kinderen er in gerommeld. DEN HAAG. Op 24 maart zal de tanker „Caltex Madrid" (45.000 t.) van de Nederlandse Pacific Tank maatschappij, in Antwerpen aan de rederij worden overgedragen. DEN HAAG. Het ministerie van buitenlandse zaken heeft donder dag in antwoord op een vraag mee gedeeld dat de minister van bui tenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, gebruik makend van de aan wezigheid van de ministers-presi denten van de landen van het Brit se gemenebest te Londen, op maan dag en dinsdag in de Britse hoofd stad besprekingen zal voeren. Ingezonden mededeling KLEUR OP DE WANGEN MET SARCO GLOBINE het bloedvormend krachttonicum. Uw kind weer levensblij en ge zond omdat Sarco Glo- bine alle stoffen bevat die voor een goede op bouw van het bloed noodzakelijk zijn. Voor kinderen tot 12 jaar alleen In vloeibare vorm DUTIM N.V. - OEGSTGEEST Van het buitenlandse erf Parijs blijkt ernstig te streven naar een wapenstilstand in Alge rije. Het is nog niet tot een bestand gekomen - geruchten die vooruit liepen op deze grote gebeurtenis werden ten stelligste ontkend - maar het einde van het conflict is toch wel zeer nabij. De Gaulle doet er verstandig aan zijn pogingen niet te vertroebelen door ontijdige publicaties. Frank rijk wacht dus rustig af, alleen de Fransen in Algerije zien met lede ogen het einde van het geheel Franse Algerije naderen en roeren zich. Het is te hopen, dat zij de goe de sfeer van de eventuele bespre kingen niet zullen kunnen vertroe belen. Waar Parijs in spanning op wacht, dat is o.m. ook de uitslag van de conferentie van het gemene best aan de overzijde van het Ka naal. Hier worden zaken van groot gewicht besproken, waar Parijs ook belangen bij heeft. Engeland en China Op de Londense agenda staat o.a. de toelating van rood-China tot de Verenigde Naties. De Britten, die al in 1950 (zoals Nederland) de re gering van Peking hebben erkend, zullen in de assemblee dit najaar voorstellen, rood-China toe te la ten tot de V.N. Aangezien de vol kerenorganisatie slechts één China kent, zou dat betekenen dat Tsjiang Kai Sjek van Formosa er uit gaat. Een meerderheid van de leden van het gemenebest is daar vóór. De Verenigde Staten kunnen, omdat zij een veto-recht hebben („Ik ver bied het") de opneming van rood- China verhinderen. Doen zij dit niet, eerbiedigen zij de wil van een meerderheid van de leden, dan zul len zij zeker zelf Peking nog niet erkennen, maar zij kunnen er in de V.N. wel mee spreken. Over de status van Formosa, dat dan niet meer geldt als China, bv. Het zal reeds veel gewonnen zijn, als Peking belooft, niet met geweld tegen Formosa te zullen optreden. Toch kan dit tot ontspanning lei den, en wie weet, is er dan een bruggetje geslagen tussen Washing ton en Peking. Apartheid Overigens moet de conferentie van het gemenebest zich bezig hou den met Zuid-Afrika. Dit wordt in mei een republiek. Staatshoofd is dan niet meer de Engelse koningin. Het kan nog in het gemenebest blij ven (zoals bijvoorbeeld India en Pakistan) mits de overige leden dat goed vinden. En die hebben be zwaar tegen de apartheidspolitiek van premier Verwoerd. Diens houding tegenover de ge- kleurden zou, zo menen zij, het ge menebest in discrediet kunnen brengen, als het nu een gelegenheid voorbij laat gaan, de Zuid-Afrika nen uit de gemeenschap te verwij deren. Toch neemt men aan, dat dit jaar Zuid-Afrika nog in de „club" zal blijven, omdat het toch ook niet in het belang wordt ge acht van de negers in Zuid-Afrika, deze te isoleren. Hoewel de rege ring van de Unie blank is, zijn nu niettemin de gekleurden in Zuid- Afrika burgers van een land, dat tot het gemenebest behoort. Men zou hen er ook uitwerpen, als men Zuid-Afrika uitsluit. Zo wordt er geredeneerd door tegenstanders van uitsluiting - zoals de Britse premier MacMillan - en aangenomen wordt, dat zij aanhang hebben, genoeg om verwijdering van Zuid-Afrika te voorkomen. Proces-Eichmann wordt gefilmd JERUZALEM, 10-3. Het hele pro ces tegen Adolf Eichmann zal wor den gefilmd en de opnamen zullen beschikbaar zijn voor bioscoop journaals en televisie, aldus heeft de verdediger, mr. Servatius, mee gedeeld. Servatius heeft geen bezwaar te gen verfilming voor historisch-do- cumentaine doeleinden, maar meent dat rechtstreekse televisie-uitzen ding van invloed kan zijn op de loop van het proces. Slechts de Amerikaanse Capital- Cities Broadcasting Corp. heeft toestemming gekregen een camera in de zaal te installeren, die echter volkomen geruisloos moet zijn, an dere filmmaatschappijen die tegen deze gang van zaken protesteerden kregen te horen dat meerdere ca mera's hinderlijk zouden zijn. Venezolaans vliegtuig verongelukt CARACAS, 11-3. Een vliegtuig van de Venezolaanse luchtvaart maatschappij is donderdag op eèn lijnvlucht van San Antonio naar Mayquetia tegen een berg van drie duizend meter gevlogen. De twaalf inzittenden kwamen allen om het lieven Toen het ongeluk zich voor-i deed was het zicht slecht. Vervroegd lente feest op Keukenhof LISSE. De opening van Keuken hof te Lisse zal op donderdag 23 maart 1961 door mejuffrouw minis ter Klompé worden verricht. Het uitzonderlijk zachte weer heeft de voorjaarsbloei twee weken ver vroegd. Daarom acht het Keuken- hofbestuur het niet langer verant woord de oorspronkelijke openings datum te handhaven. Immers zou daardoor de nu reeds prachtige voorjaarsweelde ten onrechte aan de bloemenliefhebbers worden ont houden. Naast de crocussen en an der bijgoed staan reeds vele narcis sen in bloei. Op 23 maart zullen ook de tulipa's hun kleuren in volle pracht laten zien. Bloeiende hees tergewassen vervolmaken het kleu renspel. De kassen met hun dui zenden tulpen verwachten weer tienduizenden verrukte bezoekers. De tentoonstelling is op de datum van opening toegankelijk vanaf half vier 's middags. In veTband met de mislukte aan slag, in de nacht van maandag op dinsdag jongstleden, op de woning van de Libanese premier Saeto Sa- lam zijn elf Libanezen aangehou den. uit bet bekende blauwe pakje van „De Weduwe" LONDEN, 10-3. Een woordvoer der van het Engelse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft vrijdag meegedeeld dat Indonesië vrydag zijn instemming met de regeling, waarby Engeland de Nederlandse belangen in Indonesië behartigt, heeft ingetrokken. Het besluit werd vrijdagochtend in een Indonesische regeringsnota aan de Britse ambassadeur in Dja karta, sir Leslie Fry, meegedeeld, aldus 'de woordvoerder. De woordvoerder zei dat het mi nisterie van buitenlandse zaken in Londen een vertaling van de nota had ontvangen. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Biezelinge: L. W. Blok, Ellewoutsdijk; te Bergent- heim (toez.): vic. Th. M. Loren, Meppel. Aangenomen naar Amersfoort (vac. A. den Hartogh): J. van de Velden, Dordrecht. Ger. Kerken Beroepbaar: kand. G. Gommer, die tot 1 sept. a.s. de kerk van Zuidlaren als hulppred. zal dienen, is met ingang van 15 april a.s. be roepbaar. Geen verdere beroepen: kand. L. R. Krol te Scheveningen deelt mede dat hij geen verdere beroepen in overweging kan nemen. Dui ts-Evangelische kerkdag BERLIJN, 10-3. De tiende Duits- Evangelische Kerkdag zal overeen komstig de oorspronkelijke opzet van 19 tot 23 juli in Berlijn worden gehouden. Het presidium van de kerkdag, dat dit besluit reeds op 3 maart in een besloten vergadering heeft genomen en vandaag heeft bekend gemaakt, handhaaft hier mede het een jaar geleden met al gemene stemmen genomen besluit om de kerkdag te doen houden, on danks het feit dat de Odstduitse re gering op 30 december heeft be kend gemaakt het houden van dc kerkdag in oost-Berlijn niet te zul len toestaan. Het nieuws was onmiddellijk aan de Nederlandse ambassade in Lon den meegedeeld, zo zei hij. Een Weense firma heeft het kleinste bandopname-apparaat ter wereld op de markt gebracht. Het is elf, bij acht, bij drie centimeter en het weegt 350 gram. Er kunnen opnamen van een uur mee worden gemaakt. FLITSEN UIT HET BUITENLAND Een woordvoerder van het In donesische ministerie van onder wijs heeft vrijdag verklaard dat tegen 1968 in geheel Indonesië de leerplicht zal gelden. De 21-jarige Edwin Bush is beschuldigd van moord op Elsie May Batten, de echtgenote van de Britse beeldhouwer Mark Batten. Zij werd vorige week vrijdag dood gevonden in haar curiositeitenwin kel bij C'haring Cross Road in Lon den. Ontwerp herziening uitbreidingsplan Het hoofd van het gemeentebe stuur van WESTERSCHOUWEN brengt ter algemene kennis, dat het ontwerp-plan tot partiële herzie ning van het uitbreidingsplan West (Renesse) overeenkomstig artikel 37 der Woningwet, vanaf 14 maart 1961 tot 14 april 1961 ter gemeente secretarie van Westerschouwen te Haamstede voor een ieder ter in zage wordt nedergelegd. Haamstede, 13 maart 1961, Het hoofd van het gemeente bestuur vornoemd, R. Röell. FEUILLETON (9) Wel, één man was er, die de raad van Koks opvolgde. Het was een verbolgen redakteur, die achter de schrijfmachine ging zitten om een artikeltje op te stellen van de toe stand in .de stad. Enkele uren later lazen de ingezetenen het volgende bericht in de „Stadskoerier": Gangsterbende terroriseert onze stad Maar de politie weet van niets Sedert enkele dagen wordt de middenstand van onze stad geter roriseerd door een gansterbende, die bedragen, variërende van vijf tig tot vijfhonderd gulden afperst, in ruil voor zogenaamde bescher ming. Dit Amerikaanse systeem, dat in steden als New York, Boston, Chicago enz. al jaren wordt ge voerd en waartegen de Amerikaan se politie blijkbaar machteloos staat, schijnen louche figuren uit de onderwereld thans toe te pas sen op onze stad. De meeste winke liers in het centrum zijn al door bendeleden bezocht. Eén van onze geachte ingezetenen, sigarenwinke lier Brinkman uit de Blokland straat is al het ziekenhuis ingesla gen omdat hij niet wilde betalen. Caféhouder Bolle kreeg vorige week de gehele bende op bezoek, die in enkele minuten tijds alles kort en klein sloeg, omdat dc heer Bolle eveneens weigerde te beta len. Zelf kwam hij er ook niet zon der kleerscheuren af. Wie zal het derde slachtoffer zijn? En wat doet dc politie? Of doet dc politie wel door Frank van Falckenoort jr. iets? Want wij vragen ons af wat vrijwel iedereen in de stad weet, bij de politie nog onbekend is. Wij verzochten de politie om inlichtin gen en kregen te horen: Als je denkt, dat er wat aan de hand is, moet je het zelf maar uitzoeken. We hopen, dat de politie spoedig wakker wordt en de heren in hun kraag grijpt. Van die Amerikaanse chantagemethoden zijn wij beslist niet gediend. Hoofdstuk 5. Slachtoffer nummer drie. Was de „StadskÖerier" boos, een uur nadat de krant uitgekomen was, waren er meerdere mensen nijdig. Om te beginnen de hoofd inspecteur. Hij belde Prins, de hoofdredacteur op en zei: „Ik neem je krant in beslag, als je het waagt nog één letter te publiceren over die B.B." „B.B.?" „Ja, zo noemt die bende zich soms. Met zo'n artikel belemmer je het onderzoek, weet je dat?" „En door ons met een kluitje in het riet te sturen, belemmert u ons in dc uitoefening van ons beroep. Weet u dat?" „Kan me geen fluit schelen. We zijn al veel langer met deze zaak bezig als jullie, persmuskieten. Maar als alles aan de grote klok wordt gehangen, weten de heren bendeleden, hoever we zijn". „Dat is allemaal heel mooi, hoofdinspecteur, maar wij moeten nieuws brengen. En wat dat in be slag nemen van de krant betreft, laat me niet lachen, hoofdinspec teur. Waar denkt u, dat u op het ogenblik woont? Moskou?"- „Man, dan zat jij al vóór je één letter had kunnen publiceren in Siberië". „Enfin, hoofdinspecteur, laten we niet kibbelen. Ik kom elke dag op het bureau informeren naar nieuws. Krijg ik het, dan publiceer ik uitsluitend dat, wat van jullie komt. Maar krijg ik niks, dan be houd ik mij het recht voor zelf op kopie uit te gaan". „Je weet, wat ik gezegd heb. En ik meen het". „Val dood", antwoordde Prins heel onbeschoft. Maar vóór hij het zei, had hij de hoorn al op de haak gelegd. Zo goochem was hij in elk geval. Toch was hij niet slim genoeg. Want al wat hij gedacht had, doch dat hij diezelfde avond bezocht zou word endoor de bende, dat kwam eenvoudig niet bij hem op. Terwijl zijn vrouw naar een vergadering was en de baby rustig lag te sla pen, ging de deurbel. Gewoontege trouw keek hij even door het raam naar buiten en zag daar een grote, zwarte auto staan. Hij- liep naar de gang en opende de deur. Of beter gezegd: hij maakte het slot los. Drie mannen openden de deur met zo'n vaart, dat Prins ach terover tegen de muur gedrukt werd en voor hij weer recht op zijn benen stond, was d© voordeur weer toe en had één der bezoekers het ganglicht uitgedraaid. Binnen de minuut zat Prins weer in zijn kamer, doch nu op een stoel tegen de muur. Een der heren had heel omzichtig de overgordijnen ge sloten en de lichten uitgedraaid op één schemerlamp na. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 3