DE ZIERIKZEESCHE COURANT ENGELAND MAC NEDERLANDSE BEUNGEN IN INDONESIË NIET LANGER BEHARTIGEN Erkenning van in Tananarive ver tegenwoordigde Kongolese staten WESTELIJKE RECHTEN IN BERLIJN WORDEN GEHANDHAAFD Sow jet-Unie lanceert ruimtevaartuig met hond Ontwapening zou reusachtig zijn voor de economie VRIJDAG 10 MAART 1961 117e jaargang No. 18937 ZIERlKZEESCHEfflNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES; Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) fl,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Den Haag: „Tegen alle diplomatieke gebruiken" ongeveer 1800. LONDEN, 9-3. Van gezagheb bende ztjde in Londen is donder dag verklaard, dat Engeland Ne derland te verstaan heeft gegeven, dat het weldra misschien niet lan ger in staat zal zijn de Nederland se belangen in Indonesië te blijven behartigen. Een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken heeft geweigerd commentaar te le veren, maar van genoemde zijde is gezegd, dat deze waarschuwing donderdag werd gegeven aan de Nederlandse ambassadeur in Lon den toen hij op Brits verzoek een bezoek bracht aan het Britse mi nisterie van buitenlandse zaken. Engeland zou de waarschuwing gegeven hebben na vernomen te hebben, dat Indonesië wellicht binnenkort Engeland zou kunnen verzoeken, het behartigen van de Nederlandse belangen te staken. Indonesië heeft 17 augustus de diplomatieke betrekkingen met Nederland verbroken. De reden voor de stap waarmee Indonesië gedreigd zou hebben, is niet genoemd. 'DEN HAAG, 9-3. Een woord voerder van het Nederlandse mi nisterie van buitenlandse zaken heeft vanavond desgevraagd be vestigd, dat laat in de middag de Nederlandse regering door de Britse regering er van op de hoog te is gesteld, dat Indonesië wel licht binnenkort Engeland zou kunnen verzoeken het behartigen van de Nederlandse belangen te staken. Deze woordvoerder gaf als com mentaar dat dit eventuele verzoek van Indonesië volkomen zou in gaan tegen alle diplomatieke ge bruiken. Voorts werd medegedeeld dat de Nederlandse regering zeer binnenkort haar gedachten over een en ander kenbaar hoopte te maken. Politieke kringen in Den Haag bleken van mening, dat indien In donesië Engeland inderdaad ge noemd verzoek zou doen, een bij zonder moeilijk probleem zou ont staan rond de ongeveer duizend behoeftige Nederlanders die in In- Kongolese „topconferentie" TANANARIVE, 10-3. De Kon golese „topconferentie" In Tanana rive is het er over eens, dat er in Kongo staten zijn die de Jure of de Facto bestaan. In beginsel werd besloten tot erkenning van de sta ten, welke op de conferentie zjjn vertegenwoordigd. Deze erkenning en het uitroepen van nieuwe staten werden echter onafhankelijk gesteld van zekere, nader te bepalen criteria betref fende demografische verhoudingen en economische levensvatbaarheid. Over deze criteria zal worden ge sproken op een binnenkort in Eli- sabethstad te houden ronde-tafel- conferentie. Blijkens een communique dat donderdagavond door de Kongolese eerste minister Ileo werd voorge lezen, is de conferentie het eens geworden over haar agenda, die de volgende drie punten omvat: 1. de politieke vormen en structu- uren, 2. de handhaving van de orde, 3. de positie van Kongo ten aan zien van de V.N. en het buiten land. Donderdagmiddag werd het eer ste aspect van het eerste agenda punt behandeld, n.l. het beginsel van de erkenning van het bestaan van staten Jure en de Facto en het vormen van nieuwe staten. Over het principe van de betrek kingen' tussen deze staten onder ling en ten aanzien van het buiten land zal vanochtend (vrijdag) wor den gesproken. De conferentie duurt tot het einde van deze week. Aartsbisschop van Kazan veroordeeld LONDEN, 9-3. Radio-Moskou meldt dat aartsbisschop Job van Kazan wegens belastingontduiking is veroordeeld. Hij had verscheide ne miljoenen roebels niet aan de belasting opgegeven en zich op il legale wijze meer dan twee miljoen roebel verworven. De radio zei dit naar aanleiding van een Londens krantebericht, volgens hetwelk de aartsbisschop drie jaar had gekregen. UTRECHT. Het Nederlandse jeugdelftal heeft donderdagavond in Utrecht met 1-0 gewonnen van het Engelse jeugdteam Het Neder landse doelpunt werd na de rust gescoord. donesië wonen. Deze behoeftigen worden maandelijks voorzien van middelen om in hun bestaan te voorzien. Het is voorts nog niet bekend, of de Verenigde Arabische Republiek, die zoals bekend de Indonesische belangen in Nederland behartigt, deze belangenbehartiging zal sta ken, indien Indonesië aan Enge land meergenoemd verzoek zou doen. De „Willem Ruys" terug ROTTERDAM, 9-3. Tien uur over tijd, door de mist is vanmiddag het motorschip „Willem Ruys", het vlaggeschip van de „Rotterdam- sche Lloyd", in de thuishaven Rot terdam teruggekeerd van zijn tien de reis om de wereld. Honderden „afhalers" hebben zich van acht tot vijf uur op de kade en in de cantine moeten vermaken. Kapitein Herman van den Heuvel, die zijn eerste reis met dit schip maakte, vertelde, dat men eigenlijk al van Southampton af met de mist te kampen heeft gehad. Sinds dins dagmorgen had men geen schip meer gezien. Het zicht was soms zo slecht, dat je „op de bak" de uit kijk (een afstand van 6,23 meter) niet meer kon zien. Vanmorgen ar riveerde men omstreeks half tien voor de Nieuwe Waterweg en daar lagen al 45 schepen te wachten om binnen te komen. Er was bijna geen plaats meer vrij. Helaas was er geen portofoon aan boord om het schip „binnen te praten". Men had er zich bijna mee verzoend tot mor gen te moeten blijven liggen, toen een eerste zonnestraaltje doorbrak. Dank zij het feit, dat er al een loods aan boord was, ging het schip als nummer 23 de Waterweg op. Gaan deweg werd het zicht beter. Padvinderij in Indonesië ontbonden DJAKARTA, 9-3. President Soe- karno heeft de bestaande padvin dersorganisatie in Indonesië ont bonden en een nieuwe padvinders- bond in het leven geroepen, die Pramaka of voorhoede zal heten. De president zei donderdag tot 150 padvindersleiders in zijn paleis, dat er iets mis is met de Indonesi sche padvindersbeweging als er maar een half miljoen van de 92 miljoen inwoners lid zijn. Naar zijn mening moeten er minstens 23 miljoen leden komen. „De tegenwoordige organisatie leert onze jeugd niets over het lij den van het volk", zei hij, daaraan toevoegend dat één van zijn zoons de beweging na een half jaar heeft verlaten omdat men hem niets leerde dan knopen leggen en woud lopen. Deze telefoto bereikte ons uit Israël: Adolf Eichmann (l.) staat voor rechter A. Bach uit Haifa (zittend ach ter de tafel). Aan de wand hangt een Israëlische vlag. De foto werd genomen in het fort Taggart, even bui ten Nazareth. WASHINGTON, 9-3. De Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk, heeft donder dag op z\jn persconferentie in Wash ington verklaard, dat zjjn regering de rechten van de westelijke mo gendheden in Berlijn zal handha ven en er voor waken dat de vrij heid van de Bcrljjnse bevolking niet zal worden aangetast. Dean Rusk weigerde echter te zeggen hoe lang de Amerikaanse regering van plan is haar positie in Berltfn te handhaven. Bedoelt u dat de. Amerikanen „altijd" in Berlijn zullen blijven, zo vroeg een journalist. Rusk antwoordde hierop met de woorden van wijlen John D. Roc kefeller; „Altijd is een lange tijd". Ik wil hier niet verder op ingaan, omdat dit een zaak voor de toe komst is, aldus de minister. Er werden gebruiksvoorwerpen of resten daarvan aangetroffen op de plaats waar het vooronder ge legen moet hebben. Daaronder be vonden zich een sterk geoxydeerd oorijzer, vermoedelijk van zilver, een zeer mooie boterdoos, een ko peren emmer en koperen ketels, borden en schalen, resten van schaatsen en schoenzolen, koperen tabaksdozen, Keuls aardewerk en een speelgoedfluitje in de vorm van een poppetje. De voorwerpen zijn overgebracht naar het oud heidkundig museum op het voor malige eiland Schokland in de N.- oostpolder. In het paleis van justitie in Versailles bij Parijs zijn de verhoren gehouden van de arrestanten in de ont voeringszaak-P eugeot-. Na de verhoren werden de arrestanten naar de gevangenis van Versailles over gebracht. - Foto links: Raymond Rolland (rechts) ver laat het gerechtsgebouw, stevig bewaakt door een rechercheur, die hem aan een handboei meevoert. - Foto rechts: Ingelise Bodin verlaat huilend het paleis van justitie, op weg naar het gevang. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Naar mensen met geld wordt MOSKOU, 9-3. De Sowjet-Unie heeft vandaag een ruimtevaartuig met een hond aan boord gelan ceerd, aldus meldt het Russische persbureau Tass. gelanceerd. Het kwam in een baan om de aarde, waarvan het verste punt 248,8 km en het dichtstbijzijn de punt 183,5 km. van de aarde ver wijderd was. altijd geluisterd. Het ruimtevaartuig, dat een ge wicht van 4.700 kg had, is met het hondje „Tsjernoesjka" („Zwartje") naar de aarde teruggebracht. „Zwartje" maakt het goed. Dit was het vierde ruimtevaar tuig, dat door de Sowjet-Unie werd De satelliet voerde een cabine mee, waarin behalve „Zwartje" ook andere biologische objecten waren geborgen. Na uitvoering van een tevoren opgesteld onderzoek, landde het ruimtevaartuig in een vooraf be paald gebied in de Sowjet-Unie. Duidelijke conclusie van deskundigen KIEL, 9-3. De conferentie van economische deskundige uit een aantal landen voor en achter het Ijzeren gordijn, welke gedurende drie dagen in Kiel is gehouden ter bespreking van de gevolgen van een eventuele bewapeningsbeper- Idng voor de economie, heeft als voornaamste conclusie vastgesteld, dat een beperking der bewapening buitengewone economische voorde len zal opleveren en in wezenlijke mate zal kunnen bijdragen tot de opbouw van de zich in staat van ontwikkeling bevindende landen. In een met algemene stemmen aangenomen resolutie wordt ge zegd, dat een vermindering der uitgaven voor bewapening en mili taire strijdkrachten een buitenge woon gunstige invloed zal hebben op de economische omstandighe den in alle landen. De deelnemers waren het er over eens, dat uit gaven voor bewapening geen bruikbaar instrument opleveren voor het veilig stellen van de eco nomie en geen doeltreffend mid del zijn ter bestrijding van mas sale werkloosheid. Het ligt in de bedoeling in een volgende conferentie, op bredere basis, nog verder te verzamelen wetenschappelijk materiaal over dit onderwerp te behandelen. Uitvinder van V-2 vraagt pensioen MUNCHEN, 9-3. De uitvinder van de V-2, Rudolf von Nebel, heeft de rechtbank van Munchen verzocht hem een pensioen van 630 mark permaand en een schadever goeding van 60.000 mark als slacht offer van de nazi's toe te kennen. Von Nebel heeft verklaard dat het Duitse leger in 1937 zijn pa tenten op de V-2 kocht en hem ver bood verder aan het project te werken. Hij werd gearresteerd om dat men hem ervan verdacht een jood te zijn. Dr. Wernher von Braun die thans in de Verenigde Staten werkt heeft de rechtbank geschreven dat zijn vroegere chef wegens dien „Histo rische verdiensten" een pensioen dient te ontvangen dat hem „ten minste een nederig bestaan op zijn levensavond moet verzekeren". Handhaving van de leerplichtwet DEN HAAG, 9-3. In het voorlo pig verslag uit de Eerste Kamer nopens de begroting voor 1961 van het departement van onderwijs, kunsten en wetenschappen wordt de aandacht gevestigd op de hand having van de leerplichtwet. Spij belen leidt veelal tot ergerlijke bal dadigheid, zo zeggen vele andere leden Er zijn vel'e gevallen waarin de ouders straffeloos het belang van de kinderen verwaarlozen. He laas wordt het ongeoorloofde schoolverzuim bevorderd door de afwezigheid van een goede controle op het schoolgaan, door het ontbre ken van een effectief opsporings systeem, door de lange gerecht- tingsprocedure en door de mild heid, betracht bij de berechting van de overtreders Gevraagd wordt of de minister bereid is een zodanige wijziging van de leer plichtwet voor te bereiden dat de controle op en de opsporing van ongeoorloofd schoolverzuim wordt verbeterd en of de bewindsman met zijn ambtgenoot van justitie over leg wil plegen over de Invoering van een betere berechtingsproce dure. Scheepswrak gevonden in Noordoostpolder ZWOLLE, 9-3. B(j het ploegen van zjjn land aan de Voneweg te Rutten in de Noordoostpolder heeft de landbouwer J. Jensma over blijfselen van een scheepswrak ge vonden. Bij een onderzoek Is ge bleken dat het wrak dateert van

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 1