m Royco past opzienbarende„vriesvers"-vinding toe Groente en vlees blijven gaaf en lekker als vers Uw Royco-soep nu wonderlijk vers en natuurlijk van smaak Royco... een wónder van smaak voor Üw lekkerste soep In vierde kwartaal 1960 grootste regenval sinds oprichting pompstation ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 9 MAART No. 18936 lét beste nieuws in jaren voor U. voor iedereen die houdt van héle - rpf^. lekkere soep: Royco groente- en kippesoep.voor U bereid volgens op zienbarend "vriesvers"procédé. In de keuken merkt U het al... die kleur! Feestelyk-fris. Die geur! Opwekkend- pittig. En nu aan tafel... proef PROEF! die smaak... een wonder: volkomen vers en natuurlijk. Dit is smulsoep, waarin de natuur is "vastgehouden", waarin de groente en het vlees gaaf en vers voor U bewaard blijven tot het moment van ge nieten. Ga morgen een zakje halen. Royco groente- of kippesoep: de fijnste soep die U ooit serveerde. at is. wat doet Royco's "vriesvers" procédé? Groente en vlees bevatten van 50 tot 80% water. Royco vriest dat eruit. Het gevolg is, dat de structuur van de groente en het vlees gaaf bewaard blijft en dat smaak en geur volledig be houden blijven. Met het opzienbarende "vriesvers" procédé houdt Royco de natuur voor U vast. Daardoor komt Royco's eigen compositie (die verrukke lijke "samenvoeging van uitgelezen kruiden, primeurgroenten en mals vlees) beter uit dan ooit tevoren! |eem de proef op de tong! fo) Maak een zakje Royco "vriesvers" groente- of kippesoep open. Ja, kijk eerst naar de verrassende frisse kleur, snuif ook even die prikkelend- fjjne geur op. Maar nu komt het: leg eens een stukje groente of vlees op Uw tong... wacht een paar seconden en dan: zowaar, U proeft het, die smaak! wonder lijk vers en natuurlijk. Zo bewijst deze kleine proef U, dat Royco's "vriesvers" ontdekking geen fantasie, maar werkelijk heid is! Roy 102 300.520.6S N.V. Waterleiding Maatschappij „Schouwen-Duiveland" ZIERIKZEE, 7-3. In het perio diek verschijnende verslag van de directie der Waterleiding Maat schappij „Schouwen-Duiveland" werd opgemerkt, dat in het vierde kwartaal van 1960 de meeste regen val is gemeten sinds de oprichting van het pompstation in 1930. Het betrof hier een hoeveelheid van meer dan 40 centimeter. Daar ook in het derde kwartaal de regenval al hoog was, stegen de grondwaterstanden in de duinen met één meter. Hierdoor werd in de betreffende waarnemingsbuizën een peil bereikt dat in zes jaar niet was opgetreden. Ook de peilstan- den in de diepere lagen, waaraan het water door de pompputten ont trokken wordt, stegen regelmatig. Een peil van vóór de watersnood ramp werd bereikt, waarbij echter rekening moet worden gehouden met de in gebruikstelling van de nieuwe putten. Deze staan meer verspreid, waardoor de plaatse lijke waterstandsverlaging gerin ger wordt. Geo-hydrologisch onderzoek In december verscheen een uit voerige nota van het Rijksinstituut voor Drinkwatervoorziening be treffende een geo-hylrologisch on derzoek van de waterwinplaats. Hierin wordt eveneens spreiding van de winningsmiddelen bij uit breiding aanbevolen. Verder blijkt verdubbeling van de winning zon der hydrologische bezwaren moge lijk te zijn. Ook zonder uitbreiding zal in de toekomst nog enige da ling van de grondwaterstand op treden, onder de nawerking van diverse in recente jaren gewijzigde hydrologische omstandigheden in westelijk Schouwen. Behalve uitbreiding van de grond waterwinning door de waterleiding wordt voldoend grote onttrekking toelaatbaar geacht voor bevloeiing en beregening van de resterende land- en tuinbouwgronden, langs de omtrek van het gebied der hoge duinen. Met name langs de noord- oostrand wordt ook verbetering van de waterhuishouding mogelijk ge acht door bevloeiing van de naast- bijgelegen hoge duinen. Inzake de bescherming van de waterwinplaats tegen verontreini ging wordt in de nota opgemerkt dat de toeneming van bebouwing, kampeerterreinen e.d. dwingt tot het nemen van maatregelen. In het bijzonder wordt op het gevaar van de opslag van vloeibare brandstof gewezen. Gezien de te verwachten toename van de waterbehoefte an derzijds, door uitbreiding van de rekreatie en de industrie, zal be scherming van een groter gebied dan het huidige nodig zijn. Met de gehele Delta-ontwikkeling voor ogen is overigens een veiligstellen van de drinkwatervoorziening ook voor de verdere toekomst nu reeds noodzakelijk. Het is zaak een en ander met spoed in het streekplan vast te leggen. Het Deltaplan Het Deltaplan begint zich reeds te doen gevoelen, met name bij Bruinisse. In de in aanbouw zijnde sluis aldaar worden doorvoerbui- zen ingebetonneerd. Verder moest de transportleiding bij de Oude dijk over grote lengte worden omgelegd, in verband met de aansluiting van de Rijksweg aan de dam door de Grevelingen. Langs de verzwaarde Noorddijk kon de boerderij „Nooit Gedacht" nu van leidingwater worden voorzien. Op het industrie terrein te Zierikzee werd het bouw werk van de N.V. Smit en Bolnes op de waterleiding aangesloten. De lengte gelegde hoofdleidingen namen overigens als gevolg van het gereedkomen van het boerderijen plan sterk af. Tezamen met de dienstleidingen werd toch nog bijna 2500 m leiding gelegd. Er werden 36 nieuwe aansluitingen tot stand gebracht. Bedacht moet worden dat het aantal onwerkbare dagen door de vele regens hoog was. Het waterverbruik Het waterverbruik was slechts weinig minder dan in het vierde kwartaal van 1959. Het grootste verschil trad in oktober op. Ver moedelijk is dit voor een groot deel toe te schrijven aan het mindere verbruik in de weilanden door de vele regens. Evenredig met het wa terverbruik daalde ook het energie verbruik. Zoals bij de inkassering van de watergelden reeds het geval was, werd nu ook bij het opnemen van de watermeters in een aantal ge vallen aan plaatselijke agenten uit besteed. Een aanvang werd ge maakt met het afwikkelen van de regeling met de Herverkaveling over de boerderij-aansluitingen. In totaal blijkt het aantal nog niet aangesloten woningen, inclu sief onbewoonde en zomerwonin gen, 91 te bedragen. SPORT VOETBAL K.N.V.B. Afdeling Zeeland Programma wij zing 12 maart le klasse B: Zierikzee III-Brou- wershaven I (12 uur, scheidsrechter P. J. Schetters). HAAMSTEDE Jaarvergadering Vereniging Bevordering T uinbou wonderwij s Op proeftuin viel in 1960 1.005 mm regenwater Voor de jaarvergadering van de Vereniging tot Bevordering van het Tuinbouwonderwijs op Schouwen- Duiveland, die dinsdagavond onder voorzitterschap van de heer Jac. Steur in hotel Bom werd gehouden, bestond maar matige belangstel ling. Op deze vergadering werden speciaal welkom geheten de ere leden K. J. Dambruin en C. A. Har- tog en enige nieuwe leden. In zijn openinswoord wees de voorzitter op de uitbreiding van de tuinbouw en fruitteelt welke - spe ciaal wat de fruitteelt betreft - in de toekomst wel eens fataal zal kunnen blijken te zijn. De voorzit ter was er zelfs van overtuigd dat het ronduit mis zal gaan met de toenemende duizenden tonnen ap pels en peren. Per man-uur 30 kg. fruit telen zal niet meevallen. In ieder geval staat de vereniging ieder lid ten dienste, mede met het voorbeeldbedrijf, de kleinere pro blemen het hoofd te bieden. Inmid dels is een nieuwe tractor voor de proeftuin aangekomen. Het verslag van de tuinchef, de heer J. Jonker, sprak voornamelijk over het overtollige water. In 1960 viel er in totaal 1.005 mm regen op de tuin. Tot vaststelling van schurftinfecties werd een bladnat- schrijver aangeschaft. In het ver slagjaar werden 11 infecties vast gesteld. Aan het einde van zijn uit gebreid verslag roemde de voorzit ter de tuinchef die in het afgelopen jaar geen gemakkelijke taak had. De resultatenrekening Uit de resultatenrekening van de penningmeester, de heer W. Ca- pelle, over 1960, bleek dat de uit gaven en inkomsten bedroegen f 14 434,29, met een veliespost van f 8.067,19, waarbij nog enige plus- posten te innen zijn. De balans sluit in inkomsten en uitgaven met f 59.839,44. De heer C. J. v. d. Kreke adviseerde namens de kas- commissie tot goedkeuring van de rekening. Bij de bestuursverkiezing werden de aftredende leden de heren W. Capelle en P. Adam herkozen. Het hoofd der tuinbouwschool, de heer L. Hack, kreeg per 1 januari we gens indiensttreding bij de ZL.M. eervol ontslag van de vereniging. De voorzitter dankte de heer Hack voor het vele dat hij voor de leer lingen deed. Bij de rondvraag werd medege deeld dat de chemische onkruibe- strijdingsproeven in de toekomst voortgezet zullen worden. De voor zitter van „Pomona", de heer J. C. de Feiter, dankte de vereniging voor het gebruik van het school lokaal. Dodelijk ongeval in dichte mist 'VEENENDAAL, 8-3. In de dichte mist is vanmorgen bij Veenendaal de 37-jarige ambtenaar bij de rijks waterstaat de heer Verlaan, afkom stig uit Maarsbergen met zijn mo tor geslipt en als gevolg daarvan overleden. Een achteropkomende vrachtauto kon hem niet meer ont wijken en sleurde hem vijftig me ter mee. Het slachtoffer was op slag dood. Hij laat een vrouw en vier kinderen na. Vier auto's reden daarna op de vrachtauto. Hierdoor zijn vier per sonen gewond, die naar het Julia- naziekenhuis in Veenendaal moes ten worden overgebracht. De auto's werden zwaar beschadigd. KERKNIEUWS Ned, Herv. Kerk Beroepen te Wijngaarden: kand. I. Boot, Utrecht; te Oudewater (toez.) (vac. J. Wieman): J. C. Schuurman, Bleskensgraaf; te Drachten: K. M. de Bruyn, Mar- rum (Fr.). Aangenomen naar Schoonhoven (vac. J. J. Moll): J. C. Schuurman, Bleskensgraaf, die bedankte voor Oudewater. 'Bedankt voor Rotterdam-Vree wijk (wijkgemeente Strevelswijk) (toez.): G. J. van de Bogerd, Hui- zum (Fr.). Ger. Kerken Tweetal te Amsterdam-SIoter- vaart-Osdorp (2e predpl.): J. G. Marseille, Groningen-Noord en J. H. Hendriks, Winterswijk. Beroepen te Adelaide (Australië) (Ref. Churches) (2e pred.pl.): W. F. van Brussel, Dee Why (New South Wales) (v.h. Zoutkamp); te Midwol- da (Old.): kand. L. R. Krol, Sche- veningen. Aangenomen naar Gent (België): P. H. Steenhuis, Bergentheim, die bedankte voor Rheden-De Steeg. Chr. Ger. Kerken Tweetal te Apeldoorn-Zuid: W. de Joode, 's-Gravenhags-Zuid en R. Slofstra, Harderwijk. Bedankt voor Eemdijk: J. Kamp man, Rijnsburg. Ger. Gemeenten Tweetal te Klaaswaal: A. Ver- gunst, Rotterdam-Centrum en K. de Gier, 's-Gravenhage. Beroepen te Vlaardingen: A. Ver- gunst, Rotterdam-Centrum. Bedankt voor Nieuw-Beijerland: Chr. van Dam, Rotterdam-Zuid; voor Krabbendljke: K. de Gier, 's-Gravenhage. Oud Gef. Gemeenten Beroepen te Grafhorst: L. Ge braad, Sint Philipsland.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 5