DE ZIERIKZEESCHE COURANT UITZONDERLIJK DIKKE MIST OVER NEDERLAND EIST VIER MENSENLEVENS Kennedy wil Moskou verouderde A-bommen tonen Rusland wil raketbasis in Indonesië Politiek proces in Spanje DONDERDAG 9 MAART 1961 117e jaargang No. 18936 ZIERIKZEESCHEWNIEUVVSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjos (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij vih. Lakenman 61 Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Kongolese conferentie op Madagascar Verkeer overal in ernstige moeilijkheden DEN HAAG, 8-3. Vier mensen levens heeft de mist, die sinds gis teravond boven ons land hangt, ge- eist Drie maal werd een landbouw- traetor op een niet beveiligde over weg door een aanstormende trein gegrepen, waarbij de bestuurder werd gedood. Tussen Hengelo en Oldenzaal was de 30-jarige G. Borghuis uit Deumingen, nab(j Vught de 32- jarige F. van den Aker uit Esch en bij Meppel de 36-jarige H. J. Broekman uit Kockange het slachtoffer. De naast G. Borghuis zittende 44- jarige G. J. Oudelansink uit Asselo werd zeer ernstig gewond. Bij Vee- nendaal slipte de 37-jarige ambte naar bij de rijkswaterstaat de heer Verlaan uit Maarsbergen met zijn motor. Een achterop komende vrachtauto kon hem niet meer ont wijken. De heer Verlaan was op slag dood. Over het hele land had het ver keer met moeilijkheden te kampen Het wegverkeer werd hier en daar ernstig gestremd, zoals bijvoor beeld op de rijksweg Maastricht- Roermond, waar bn botsingen veel materiele schade ontstond. Tussen Kesteren en Nijmegen reed een personenauto door de bomen van een met knipperlichten beveiligde overweg. Niet alleen het wegverkeer on dervond vertraging, ook het ver keer te water en in de lucht lag grotendeels stil. In de loop van de dag werden allen veerdiensten in Zeeland en het veer Enkhuizen- Staveren gestaakt. Op de Nieuwe Waterweg In Rotterdam was het verkeer over de Nieuwe Waterweg beperkt, op het Noordzeekanaal kwamen vannacht het uitvarende Neder landse motorschip „Ouwerkerk" en het Duitse kustvaartuig .Hoffnung' met elkaar in aanvaring. Vanmid dag om kwart over drie is de veer boot „Hoofdingenieur van Elzelin- gen" in Maassluis aangevaren door de kustvaarder „Geestdam" die op radar voer. Zowel Schiphol als Zestienhoven zaten potdicht. In de loop van de middag verbeterde het zicht op Schiphol enigszins, zodat een vrij groot aantal vliegtuigen kon opstij gen. Geen enkel toestel kon ech ter landen. Een gebaar jegem Rusland NEW YORK, 8-3. De „New York Times" meldt dat de regering-Ken - nedy overweegt het Congres toe stemming te vragen om de Sow jet- Unie enkele verouderde Ameri kaanse atoombommen te tonen, die zullen worden gebruikt bjj proeven om kernontploffingen buiten de Amerikaanse grenzen vast te stel len. De Amerikaanse regering acht het mogelijk dat een dergelijk ge baar tegenover de Sowjet-Unie bij de besprekingen over een staken der proefnemingen met kernwa pens te Genève, die deze maand zullen worden voortgezet, wense lijk is. Het Congres moet hiervoor ech ter zijn toestemming geven, daar een Amerikaanse wet bepaalt dat het verboden is andere landen be- Schrijver Seerp Anema overleden ZEIST, 8-3 Op 85-jarige leeftijd is vandaag in Zeist overleden de schrijver Seerp Anema. De heer Anema verwierf zich vooral grote faam door zijn studie van het bij belboek „Het Hooglied" van Salo mo. Over dit onderwerp publiceer de hij een vierdelig standaardwerk. paalde inlichtingen op het gebied der kernenergie te verstrekken. Het Congres kan bepalen dat deze wet op de verouderde atoombommen - waar het hier om gaat - niet van toepassing is, of het kan in dit ge val ten bate van de Sowjet-Unie een uitzondering op deze verbods bepaling toestaan. Stroeve verhouding tussen de V.S. en China WASHINGTON, 8-3. President Kennedy he^ft woensdag op zijn persconferentie verklaard, dat de V.S hopen op betere betrekkingen met communistisch China, maar niet bereid zijn tot „overgave" om dit te bereiken,. Zoals bekend heeft de Chinese ambassadeur in Polen in een ge sprek met zijn Amerikaanse col lega een Amerikaans voorstel om journalisten uit te wisselen, ver worpen. Kennedy zei dat de kans op be tere betrekkingen tussen beide lan- den door het resultaat van dit ge- 1 sprek in Warschau kleiner is ge worden. Op de grote verkeerswegen in de Randstad en In het centrum van Nederland blijft d^ mist g>-ote moeilijkheden veroorzaken. In de loop van de avond werd de mist zo dik, dat het zicht op vele plaat sen niet meer was dan tien meter. Over heel Nederland was het ner gens meer dan vijftig meter. Al leen het uiterste noordoosten bleef van mist bevrijd. Gedeelte losgeld teruggevonden PARIJS, 8-3. Woensdag is in een Parijse garage een bedrag van on geveer f 46.000,opgespoord dat afkomstig was van het indertijd voor de ontvoerde Eric Peugeot be taald© losgeld. Het geld werd gevonden op aan wijzingen van de arrestant Pierre Larcher, die het had verborgen in de kofferruimte van een Ameri kaanse auto, die in de garage op naam van Robert Rotman was ge stald Larcher had zich voor dez* gelegenheid die naam aangemeten, waarbij hij zich voordeed als een oom van de in zijn gezelschap zijnde student in de medicijnen, Jean Rotman. De Parijse politiemannen, die het onderzoek in deze zaak leiden, zijn er thans van overtuigd dat de twee ontvoerders Larcher en Rolland medeplichtigen moeten hebben ge had en wel met name te Düssel- dorf in west-Duitsland, die hen be hulpzaam zijn geweest bij de in wisseling van het losgeld. Man omgekomen bij brand DOETINCHEM, 8-3. In de vroege ochtenduren is bij een uitslaande brand in de Nieuwstad te Doetin- chem de 75-jarige J. Kinnaer om het leven gekomen. Het huis werd bewoond door drie zwagers en, hun huishoudster Twee van de mannen en de vrouw hadden de avond te voren een feestje gehad. Een van hen, P. van H., was niet thuis De hoofdbewoner, E. R., en zijn huis houdster zijn er in geslaagd het brandende huis te verlaten. Toen de brandweer en de politie al ver trokken waren, herinnerden zij zich, dat nog iemand tot het gezel schap behoord had. Bij onderzoek werden de verkoolde resten van deze man gevonden. Over de oorzaak van de brand is nog niets bekend. In Tananarive (Madagascar) is woensdag een conferentie van Kongolese leiders over de toekomst van Kongo begonnen in afwezig heid van Antoine Gizenga, premier van de Loemoembagezinde rege ring in Stanleystad. Soedanese V.N.-militair en, die door Kongolese troe- f ten in Matadl, wachten met de handen boven het pen krijgsgevangen *ijn gemaakt tijdende gevech-1 hoofd op verder transport naar LeopoldstadL Op Madagaskar wordt een Kongolese conferentie gehouden. Gizenga heeft uit Stanleystad laten weten, dat hij geen plannen koestert om de bijeenkomst van Kongolese leiders bij te wonen. - Foto: Moise Tsjombe (links) van Katanga en Albert Kalondji (midden) van Zuid-Kasai bij aankomst in Tananarive. Rechts president Philïbert Tsiranana van Madagaskar. DE SVIKEROOGST 1960 170.000 ton groter dan binnenlandse consumptiehoeveelheid DEN HAAG, 8-3. De produktie van Nederlandse Bietsuiker van oogst 1960 is 170.000 ton groter ge weest dan de voor binnenlandse consumptie benodigde hoeveelheid. Nu geldt de garantieprijs alleen voor die in het binnenland te ver kopen hoeveelheid, zodat het over schot van 170.000 ton niet in de garantieprijs van f 62 per honderd kg, ligt, maar slechts de wereld marktprijs van ongeveer f 27 per honderd kg. opbrengt. Dat bete kent, dat een flinke korting moet worden toegepast op de prijs, die de telers voor hun suikerbieten krijgen. Het landbouwschap en organisa ties van suikerbietentelers hebben zich erover beraden, hoe die kor ting tooh nog zo veel mogelijk on gedaan zou kunnen worden ge maakt. De federatie voor suiker- bietenverbouw in Nederland stel de voor, het overschot van 180.000 Het Landbouwschap en het voergraanbeleid DEN HAAG, 8-3. Het bestuur van het landbouwschap heeft zich vandaag verenigd met het advies, dat de bij het voergraanbeleid be trokken groeperingen uit dit schap hebben opgesteld over de voor het voergraanjaar 1961-1962 te volgen gedragslijn. Het advies houdt In, dat voor het jaar 1961-1962 weer een systeem van variabele heffingen dient te gelden voor uitheemse voergranen. (Voor het jaar 1960-1961 geldt voor deze granen een vaste, uniforme heffing. Die vaste heffing is ech ter in januari j.l. verhoogd van twee tot vijf gulden per honderd kg.). Verder wordt geadviseerd, de prijsuitslag naar weerszijden van de minimum-importprijs, waarbin nen geen heffingswijzigingen wor den doorgevoerd, op f 1,50 te stel len en de minimum-importprijzen als volgt vast te stellen: mais f 27, haver f 25,75, rogge f 23,50. De heffing op pluimvee werd verlaagd van 3% tot cent per stuk, maar zal voor een veel gro ter aantal dieren en ondernemin gen gaan gelden dan tot nu toe het geval wa». ton op te nemen in de binnenland se consumptie van 1961, maar dan tevens de gegarandeerde suiker- produktie uit de oogst 1961 te be perken tot 325.000 ton. De te pro duceren hoeveelheid zou, in suiker moeten worden toegewezen aan de individuele boerenbedrijven, naar verhouding van de in 1960 per be drijf geleverde suiker. Strafvervolging in de ontvoeringszaak-Peugeot PARIJS, 8-3. De 24-jarige Ray mond Rolland en de 38-jarige Pierre Larcher zijn woensdag in staat van beschuldiging gesteld wegens het ontvoeren van een kind van nog geen vijftien jaar. De voormalige Deense schoon heidskoningin Lise Bodin, een an der meisje, Rolande Niemesik en de medische student Jean Rotman zullen worden vervolgd wegens medeplichtigheid en heling. „Reuter" meldt dat een driehon derd man sterke menigte bij de aankomst van de vijf beklaagden aan het zwaar bewaakte gebouw van de Parijse rechtbank, waar zij zullen worden berecht, „Zij ver dienen de doodstraf" en „ontvoer ders de gevangenis in" riep. Auto-ongelukken in West-Duitsland DüSSELDORF, 8-3, Door de dich te mist zijn woensdag op de West- duitse autowegen een serie onge lukken gebeurd, waarbij volgens de laatste gegevens 104 mensen min of meer ernstige verwondingen heb ben opgelopen. De schade wordt op rond 1 mil joen mark geschat. Alleen al op de autoweg tussen Düsseldorf en Dort mund werden 70 mensen gewond. n President Kennedy en presi dent Nkroema van Ghana hebben woensdagavond een onderhoud ge had op het Witta Huis van ander half uur. NEW YORK, 7-3. Het tijdschrift „Newsweek" bevat een bericht uit Djakarta, waarin gezegd wordt dat de Sowjet-Unie „dingt naar" een raketbasis in Indonesië. „Haar kracht is het kort geleden gesloten verdrag over wapenleve ranties aan Indonesië. Een zeer be langrijke raket- en ruimtevaart deskundige,, die nu voor een „Cul turele" missie van drie weken in Indonesië is, poogt met de Indone sische regering tot overeenstem ming te komen. Een dergelijke ba sis zou kunnen worden gebruikt voor proeven in het gebied van de Stille Oceaan, of, in geval van oorlog, voor raketaanvallen op Z.- Oost-Azië en Australië", aldus „Newsweek". MADRID, 9-3. Vandaag (donder dag) begint in Madrid een proces tegen zeven mensen, die worden beschuldigd van activiteit tegen het regime van Franco. Onder hen iis de 48-jarige Dionisio Ridruêjo, die tot 1942 lid van de Nationale Raad van de Falanx (de fascistische partij) was Hij is hoofd van de pro- pagandadienst van de partij geweest en heeft het partijlied geschreven. In 1942 vertrok hij met de Spaanse blauwe divisie naar het oostfront. Tot de andere beklaagden beho ren de 70-jarlge Francisco Herrera Oria, een broer van de bisschop van Malaga, en Enrique Tierno Galvan, een geschorste hoogleraar aan de universiteit van Salamanca. De activiteit waarvan zij beschul digd worden, zou in 1956 en 1957 zijn bedreven. NIET OP ZONDAG Landbouw doet niet mee aan „Zeeuwse week" VLISSINGEN, 8-3. Tijdens een vanmiddag in Middelburg gehou den persconferentie heeft de rijks- middenstandsconsulent voor Zee land, de heer A. Corstanje, meege deeld, dat de „Zeeuwse Week", een manifestatie van het Zeeuwse be drijfsleven, die begin juni in Ant- werpen zal worden gehouden, het zal moeten doen zonder de mede werking van de Zeeuwse land bouworganisaties. Deze hebben hun medewerking ingetrokken, omdat de Reeuwse Week" op zondag ge opend zal zijn. De protestants-christelijke orga nisaties waren hier principieel te gen en de Rooms-katholieke orga nisatie heeft uit solidariteit beslo ten ook niet mee te werken. Het organiserend comité van de „Zeeuwse Week", tracht nu alsnog de groep „landbouw" te doen mee werken. Er worden thans bespre kingen en onderhandelingen ge voerd met de besturen van de vei lingverenigingen en landbouwco öperaties in Zeeland, om deze tot medewerken te bewegen. Opbrengst Zeeuwse collecte 1960 Van de Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel Werk vernemen wij dat de bruto-op- brengst van de Zeeuwse collekte 1960 hoger was dan vorig jaar, n.l. f 19.109,55 tegen f 18.669,96 in 1959. Zoals bekend is de opbrengst be stemd voor de aanschaf van band recorders voor blinden en voor de vakantieweken van huisvrouwen. De totaal-opbrengst op Schouwen Duiveland bedroeg In 1960 f 1.551, 39, verdeelt als volgt over de ver schillende gemeenten: Brouwershaven f 70,49, Bruinisse f 92,75, Dreischor f 90,71, Duiven- dijke f 161,70, Eikerzee f 56,20, EI- lemeet f 36,—, Haamstede f 110,94, Kerkwerve f 84,05, Nieuwerkerk f 141,26, Noordgouwe f 264,75, Oos- teriand f 132,11, Ouwerkerk f 155,- Renesse f 103,02, Serooskerke f 9,68 Zonnemaire f 42,73. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 1