W? RALSTON W ruimteverf 3.65 DE BERECHTING VAN EICHMANN Vrachtauto's contra huizen Revaluatie Nederlandse gulden grote verrassing Boerenleenbank Oosterland denkt nog niet aan fusie Eventueel besluit als de tfo'd rjjp is OOSTEELAND, 3-3. In het café van de heer Mol hield de Coöp. Boerenleenbank; .Oosterland' haar algemene ledenvergadering onder voorzitterschap van de heer H. J. van de Zande. Deze sprak een wel komstwoord tot de voorzitter van de Ring van Boerenleenbanken de heer P. L. Krepel, tot de oud-voor zitter van de B.L.B. .Oosterland', de heer J. G. Brouwer en tot het bestuur der B.L.B. te Bruinisse en tot de 48 aanwezige leden. In zijn openingswoord bezag de voorzitter de lotgevallen van de bank in het jaar 1960 en kwam tot de conclusie dat er weer gunstig is gewerkt op de Boerenleenbank. Zo. wel het aantal rekeninghouders als spaarders geeft een regelmatige stijging te zien. Tegenover een toe name van leden stond echter geen gelijkwaardige stijging van de to tale geldomzet. Deze was voor 1959: f 7.275 000 en voor 1960: f 7.340.000, een geringe verhoging dus. Het aantal dagboekposten gaf een stij ging te zien van ongeveer 3000, tot een totaal van 21000 stuks. Het aantal spaarders is maar weinig opgelopen (85). Lang heeft het be stuur in de mening verkeerd dat 1960 de 1000ste spaarder zou bren gen, doch dit was niet het geval. De twee minder goede jaren in de agrarische sector zulleni hier wel niet vreemd aan zijn. Een onder werp dat in de gehouden vergade ringen van de Ring van Boeren leenbanken voor ons eiland urgent was, is geweest de „concentratie". Er zijn ook al enige Boerenleen banken tot concentratie overge gaan: Nieuwerkerk, Zierikzee en Ouwerkerk. Ook Oosterland heeft de kans gehad in deze fusie te de len, doch het bestuur besloot dit alsnog niet te doen, aldus de voor zitter. De voorzitter gaf verder een inzicht in het voordeel van derge lijke samenvoegingen. Onbekende ontwikkeling Spreker vroeg zich ten slotte af: wat zal ons de naaste toekomst brengen? Zullen we onze zelfstan digheid kunnen bewaren of zullen we in de naaste toekomst tot fusie met één der naastomliggende ban ken moeten overgaan? Het is ge waagd,, aldus spr. een voorspelling te doen, doch naar spr. mening zou een oplossing om aan de verhoogde kredietaanvrage te kunnen voldoen, een verhoging van het spaarders aantal met zich brengen. De spaar gelden zouden echter moeten ko men uit de agrarische sector en zonder pessimistisch te zijn: dat zal wel niet veel te betekenen hebben gezien de meer dan slechte be- drijfsuitkomsten der laatste jaren. Anderzijds zou een verminderde kredietaanvrage verlichting kun nen geven, hetgeen spr. voor de toekomst niet verwachtte. D© toe nemende mechanisatie, door het af vloeien van werkkrachten naar de industriële sector, eist meer en meer kapitaal. Ook bij een goed jaar vraagt de fiscus zoveel dat er van een redelijke reservering geen sprake meer kan zijn. Kortom, de tegenwoordige landbouwer kan al deze investeringen niet meer uit zijn eigen zak betalen, en hier zal de Boerenleenbank te hulp moeten komen. „Ik ben er van overtuigd", aldus eindigde de voorzitter zijn openingsrede, „dat het voor uw be stuur een moeilijke, ja zelfs een pijnlijk© stap zou betekenen wan neer we onze zelfstandigheid zou den moeten prijsgeven, doch wan neer o i. het algemeen belang er me© gediend is, zullen we niet aar zelen hiertoe over te gaan". Nog is het echter zover niet en hopelijk zullen onze verwachtingen anders uitkomen. Huishoudelijke zaken Als secretaris wordt aangewezen de heer M. J. Zeijler. De kassier de heer Poelman deed verslag van re kening en balans. Deze sloten resp. met de cijfers f 7.340 615,28 en f 2.533.296,43. Het winstsaldo be droeg f 3 526,61. Besloten werd dit laatste bij de reserve te voegen. Met een woord van grote waarde ring aan het adres van de kassier en zijn helpster gaf de voorzitter een beeld van de vooruitgang van de bank. Het aantal spaarders ver meerderde met 85 en bedraagt thans rond 1000. Het aantal reke ninghouders kwam van 180 op 193. Het aantal voorschotten vermeer derde met 4. Het aantal dagboek- posten steeg van 18681 naar 21375. Bij de bestuursverkiezing die hierna volgde werden de voorzitter en de heer A. Bal (Raad van Toe zicht), beiden aftredend, met zo goed als algemene stemmen herko zen. Aan de hand van enige serie's kleurendia's sprak de heer drs. H. J. Dijkgraaf over de landbouw in Zweden. Verschillende facetten het leven dezer landbouwers uit het noorden passeerden de revue. Enige vragen werden door de heer Dijkgraaf beantwoord. De voorzit ter dankte de spreker voor zijn boeiend betoog. Bij de rondvraag vroeg de heer J. Stoutjesdijk Lz. om wat meer sa menwerking tussen de land- en tuinbouwverenigingen ter plaatse. Met dank voor de uitnodiging sprak de heer Krepel nog door over de samenvoegingen in het kader der Boerenleenbanken. De heer Brouwer is blij dat hij als „noord ooster" weer eens onder zijn vroe gere mensen heeft mogen verkeren, en hij wenste het bestuur van de Oosterlandse Boerenleenbank in de komende tijden sterkte toe. TEL AVIV, 6-3. De verdediger van Eichmann, de Keulse advocaat Servatius, heeft maandag te Tel Aviv gezegd dat hij in de Bonds republiek Duitsland niemand heeft kunnen vinden die bij de berech ting van Eichmann wil optreden als getuige a décharge Eichmann wordt beschuldigd van massa moord op Joden. Servatius zei maandag bij zijn terugkeer uit Duitsland op het vliegveld Lydda dat hij waarschijn lijk bezwaar zal maken tegen de samenstelling van de rechtbank die Eichmann gaat berechten. Deze bezwaren zouden zijn dat de president van de rechtbank van Jeruzalem, Halevi, bevooroordeeld is. Halevi heeft zichzelf aangewe zen als één van de rechters die Eichmann zal berechten. Servatius zei in de pers te heb ben gelezen dat Halevi bij de be handeling van een andere zaak Eichmann had aangeduid met de woorden „een duivel". De Keulse advocaat zei echter eerst de kwestie te zullen bestuderen. HENGELO, 6-3. Een met vijfdui_ zend liter stookolie gevulde tank auto en een beladen truck met op legger hebben vanmorgen in Hen^- gelo tijdens een dichte mist elkaar en drie woonhuizen geramd. Een slapende man belandde in de kelder van zijn woning, een baby werd door een gat in de muur in een an dere kamer geworpen. In de wo ningen werd niemand noemens waardig gewond. Het ongeluk gebeurde op de rijksweg Enschedé-Hengelo, op de rand van de bebouwde kom. FINANCIEN EN ECONOMIE AMSTERDAM, 6-3. Het besluit van de Nederlandse regering om de Nederlandse gulden met vijf pro cent te revalueren kwam in geld- wisselmakelaars- en beurskringen als een donderslag bij heldere he mel. Het besluit van de Nederland se regering is een gevolg van de door de Westduitse regering geno men maatregel, de Duitse mark met vijf procent te revalueren. De revaluatie van de Nederlandse gul den is, volgens bovengenoemde kringen, een nadeel voor de Neder landse export. Zij wordt beschouwd als een rem voor de Nederlandse conjunctuur, die „mogelijk over verhit" zou zijn. Wanneer deze ex port bezien wordt naar de sprei ding ervan, dan komt men tot de ontdekking dat het grootste ge deelte van de Nederlandse export naar west-Duitsland geschiedt als groot natuurlijk achterland. De maatregel is ongetwijfeld gunstig voor Engeland en Amerika, t.o.v. de export van die landen. Voor de omvang van de handel op de wis selmarkt zal genoeme revaluatie niet van invloed zijn. In wissel marktkringen ziet men er voor de toekomst geen voor-, noch nadeel van. In effectenkringen is men vrij al gemeens van oordeel dat er ter beurze aanbod van het buitenland kan worden verwacht. Men ver moedt dat de door de Nederlandse regering genomen maatregel, waardoor direct een winst van vijf procent wordt verkregen, deze winst ter beurze zal worden gerea liseerd. Ook vanuit het binnenland wordt licht aanbod verwacht Men acht het echter niet uitgesloten, dat west-Duitsland eerder op de Nederlandse beurs tot aankopen zal overgaan. Volgens een maandag in Khar toem uitgegeven communiqué zijn bij de Kongolse marinebasis Ba nana twee Soedanese soldaten ge dood en zes anderen gewond. Premier Chroesjtsjef heeft in een toespraak in Koergan (Siberië) verklaard dat in de komende twee of drie jaar acht miljoen ha onbe bouwde grond in exploitatie zullen worden gebraoht. Geslaagde uitvoeringen „Nut en Uitspanning' te Zonneinaire Afscheid van dirigent K. W. Everwyn Vorige week donderdag en vrij dag gaf de muziekvereniging „Nut en Uitspanning" de jaarlijkse uit voeringen in café „De Volharding". Op beide avonden was er een goe de publieke belangstelling. Na een zestal muzieknummers, die vlot gespeeld werden, richtte de voorzitter der vereniging, de heer L. C. Braber, zich tot de diri gent, de heer K. W. Everwijn, die na een staat van dienst van 55 jaar „Nut en Uitspanning" gaat verla ten. De voorzitter bracht zijn dank uit voor het vele wat de heer Ever wijn voor „N. en U." heeft gedaan, 26 jaar als voorzitter en 25 jaar als dirigent en hij wenste hem nog vele jaren van rust toe. De heer Ever- wijn dankte hierop de voorzitter voor zijn waarderende woorden en deed een beroep op de jeugd om flink te studeren, onder het uit spreken van de hoop dat „Nut en Uitspanning" onder leiding van de nieuwe directeur mag groeien en bloeien. Na deze huldiging werd opge voerd het blijspel in drie bedrijven ,Het meisje van het schilderij', het geen, blijkens het enorme applaus, bij het publiek zeer in de smaak viel. Stuk voor stuk zetten de spe- lers(sters) hun beste beentje voor en gezamenlijk kwam men tot een uitstekende vertolking. Beide avonden werden besloten met een gezellig bal onder leiding van „De Jantjes". STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE Causerie over Griekenland op gymnasiumavond Zaterdagavond werd in het over blijflokaal van het lyceum eeni ge slaagde gymnasiumavond gehou den, die bijgewoond werd door een vijftiental leerlingen en mej. dr. H. v. d. Berg. De hoofdschotel van de ze avond werd gevormd door een aantal kleurendia's over Grieken land, vertoond en van commentaar voorzien door de oudleerling de heer H. Doeleman. De leerlingen kregen een duide lijk beeld van het Hellas uit de oudheid en het hedendaagse Grie kenland. Aan het slot van deze interes sante avond richtte J. Wieringa een geestig dankwoord uit naam van de leerlingen tot de heer Doeleman, waarna mej. M. v. Lent hem bloe men aanbood. SPORT VOETBAL BURGH-NOORDHOEK 3-3 Burgh begon deze wedstrijd met de beste voornemens en startte te gen wind en zon. Na 5 min. spelen maakte M. Bakker een buitenspel doelpunt dat werd afgekeurd. In de tiende minuut werd het defini tief 1-0 door Kees Rijnberg. De ge lijkmaker volgde nog twee minu ten later door Reuvers. Een schot van Toon Rijnberg - die deze wed strijd tal van fraaie kansen schiep - passeerde de gehele achterhoede maar de keeper wist wel weg met de bal Hierop doelpuntte Krijnen voor Noordhoek (1-2). Dank zij Theo van Nieuwenhuize was de stand spoedig weer gelijk (2-2). Vlak voor rust passeerde Toon Rijnberg weer de verdediging maar toen zijn schot de bal in het net liet verdwijnen floot de scheidsrechter voorrust. Dit zat de Burgh-spelers heel niet PAINT-UP voor muren en behang ...in iedere ruimte brengt deze verf licht, sfeer, gezelligheid! Echte verf, gemaakt zonder een druppel water uit dezelfde hoogwaardige grondstoffen als de glanzende Ralston-verf, Nieuwe verf, die eischaal-egaal-mat opdroogt. Zonder glansvlekkcn, zonder „koppen", zonder strepen. Die lekkage kringen doet ver dwijnen. Die njet verschiet! Unï-dekkende verf, die zonder enige voorbe werking geschilderd wordt op behang, kalkmuren, watenerf, olieverf, hardboard, zachtboard. Spijker koppen roesten niet door! Water- en vuil- afstotende verf: nóch water, nóch zeep, nóch enig schuurmiddel tast de verflaag aan. Vuile kinderhanden wast U van uw •wand éven gemakkelijk als van uw geralstonnecrt' deur. Do mode van deze tijd: paint-up RALSTON RUIMTEVERF waarmee U strakke, licht getinte wanden tegen uw kleurrijke gordijnen zet. Een gezellige mode, die ook in uw smaak valt! Zó gebruikt U de piccolo-roller! N opschuiven van 'n schone rol afschilderen oude rol afschuiven en weggooien BIJ IEDERE BUS EEN SCHONE •n Flinke bus Icost slechls Knoei kwast. nu niet langer met de met xo.9 Meuten, •Wh»"»* iede,e gewenste ttaaie tintwitten! 9 ïandaag nog fcontb^tie-ntoge'^^ a ,s Weutstalen leiding aan: isê verffabrieken ralsion n.v. Utrecht Tel. (050) 2 44 De gloednieuwe PICCOLO-ROL LER heeft een uiterst handig for maat en een verwisselbare rol. Voor 38 ct koopt U bij de Ralston- dealer een PICCOLO-rolhouder en... bij iedere bus RALSTON paint-up RUIMTEVERF krijgt U een schone, NIEUWE WISSELROL CADEAUI De rolhouder koopt U één keer. De rollen laat U opdrogen en gooit U weg. Geen geknoei meer. Geen vuile vingers. Uw schone rol ligt gratis klaar! RALSTON-DEALER: MOL Nieuwe Boogerdstraat - Zierikzee Wij adviseren U ook voor kleur en werkwijze goed, zelfs bij de hervatting waren de gemoederen over dit afgewezen doelpunt nog niet gekalmeerd. De strijd ging dan ook vrij hard ver der. Reuvers profiteerde van een fout in de Burgh-achterhoede en gaf zijn ploeg de leiding (2-3). Het mooiste doelpunt van deze wed strijd maakte hierop Theo van Nieuwenhuize uit een verre pass van zijn broer Kees (3-3). Het was M. Bakker die het volgende doel punt scoorde doch ook nu keurde scheidsrechter Kruf dit af, een be slissing die door het publiek met hels gejoel werd ontvangen. De scheidsrechter floot drie minuten voor tijd het eindsignaal, waarop hij onder politiegeleide naar de bus werd gebracht, waarin hij met de Noordhoekploeg de tocht had mogen meemaken. Wij vernemen dat de scheidsrechter in deze wed strijd Burgh niet alleen twee doel punten heeft onthouden maar bo vendien twee strafschoppen. In grijpen van de K.N.V.B. tegen deze gezamenlijke bustochtjes van de scheidsrechter en de bezoekende club zou toch wel gewenst zijn. In ieder geval moet een scheidsrech ter, alleen al om de schijn, nooit en te nimmer consumpties gebruiken die hem worden aangeboden dooi de vereniging waarmee hij samen heeft gereisd. HET RAADSEL VAN LOCH-NESS 40. „Wij drieën sloegen in paniek op de vlucht", vervolgt de waard zijn verhaal. „Ik hoorde achter mij het monster snuivend aan land plonzende grond trilde onder mijn voetenToen ik geheel buiten adem eindelijk stil hield cn omkeek naar het meer, verdween het ondier juist met veel geplons weer onder water Lange tijd hield ik, verscholen in een berkenbosje, het meer in het oog, maar het water bleef gladhet ondier kwam niet meer bovenIk begon luid mijn metgezellen te roepen, maar er kwam geen antwoord. Eindelijk waagde ik mij uit mijn schuilplaats en sloop naar de waterkantDaar. op de plaats, waar het monster aan land gekomen was, stonden in het zand twee enorme afdrukken van de poten en daartussen lag de hoed van Sir Frederick Macta- visch.het enige wat ooit van hem teruggevonden is. De waard zwijgt en slaat vol afgrijzen de handen voor het ge zicht.Bedoel je, datdat het monster hem mee in de diepte gesleurd had?" vraagt Aram ontzet. De waard knikt zwijgend.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 6