SMOOR 1961 0 Suon Llinia"cS1P Chefarine 4 Drie Rode Tulpen Als er geen tijd is om ziek te zijn Schouwen-Duivelandse Sportspiegel Bestrijding van pijn belangrijk verbeterd! Klaarlieid in de zaak-Peugeot? Belangrijke week voor Algerije? ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG T MAART NO. 19935 Ingezonden mededeling Zelfs de schoonmaak heeft psychologische eninedische aspecten Gedurende de uitverkopen, zo wel tegen de feestdagen als ook t$- dens de schoonmaak ziet de dokter maar weinig huisvrouwen in zijn wachtkamer zitten. De thuisliggen, de 'patiënten zijn dan voor het me rendeel ook mannen en kinderen. Men schijnt het ziekzijn te kunnen uitstellen! Toch zijn er voor al die koopjes kopende, feest voorbereidende en schoonmakende dames gelegenhe den te over om de een of andere ziekte op te doen. Ze lopen immers op de tocht, ze maken zich door gaans veel te moe, ze gunnen zich maar al te vaak de tijd niet om be hoorlijk te eten. Daar komt dan nog bij, dat ieder een juist in het voorjaar toch al vatbaarder is dan anders. Dit laat ste moet waarschijnlijk worden toe geschreven aan de karige toevoer van vitaminen in de winterperiode. Maar wie er ook ziek worden, de vrouwen die aan de schoonmaak zijn, niet. Die hebben daar geen tijd voor. Er schijnen in een men senleven bepaalde perioden te zijn, dat men zich zulks beslist niet ver oorloven kan. ENIGE GEZELLIGHEID. Toe hzou het goed zijn als de Ne derlandse huisvrouwen bij al die schoonmaakwoede ook nog een beetje aan het gezinsleven dachten. Bij al dat werk aan huis en hof mag men het gezinsleven niet ver onachtzamen! Laat er in uw woning toch ten minste een plekje te vinden zijn, waar uw man zich nog kan ophou den. Uw echtgenoot zit nu eenmaal graag ergens rustig te roken, hij heeft er behoefte aan op z'n gemak de krant te kunnen lezen. U mag zich in de schoonmaakperiode ook wel afvragen of er in huis nog een hoekje overblijft waar uw man kan gaan knutselen, zonder dat daar dadelijk ruzie uit voortvloeit. Moppert u dit jaar eens niet op uw kinderen omdat ze met hun be- modderde schoenen over pas ge wreven vloeren lopen. Laat hen tussen de middag met u samen rus tig een boterhammetje eten, al is het dan maar een boterhammetje uit het vuistje in de keuken. OOK NOG ETEN. Wanneer de kinderen de vriende lijke sfeer aantreffen die' in huis gebruikelijk is, wanneer zij een ev engoede lichamelijke verzorging kryg enals anders, vinden zij het best fijn om met de schoonmaak mee te mogen leven en een handje te helpen. Zullen de huisvrouwen bij dit alles toch nog een beetje aan de eigen gezondheid denken? Anders zijn ze na de schoonmaak ziek. Kookt u gerust een eenvoudige stamppot, om weinig werk aan het koken en afwassen te hebben, maar vergeet u dan niet uw huisgenoten en uzelf daar een bordje veldsla bij te geven met een sinaasappel als nagerecht. Bij een doelmatige voed- selkeuze behoeven er in het voor jaar helemaal geen vitaminetekor ten voor te komen. En dat herinnert ons er aan: laat het innemen van levertraan door de kinderen niet in het gedrang komen vanwege „de grote uithaal". Het hele jaar is daar zo trouw aan gedacht; laat dat zo blijven. GOED HUMEUR. Schoonmakende huisvrouwen, ga 's avonds vermoeid maar voldaan, tijdig naar bed, met de nadruk op „tijdig". Zorgt u er vooral voor, dat manlief zijn heil niet buitenshuis gaat zoeken omdat hij het huis wordt uitgedreven door de schoon maak en door een slecht hu meur. Neemt u er daarom na het avond eten toch eerst nog een gezellig uurtje af. Het kan allemaal zo prettig en zo genoeglijk zijn als moeder, achter het koffie, of thee blad, ook eens tot rus komt. En als u geen theeblad en geen theelichtje meer hebt omdat u met uw tijd bent meegegaan, zet dan het in de was gezette televisietoe stel nog even aan om met z'n allen het wereldnieuws te bezichtigen. Dr. Alfreda Briedé. MEVO won in eigen huis van Veere Bruse Boys werd weer kampioen van de 2e klasse C zaterdagcompetitie Zierikzee A I bevochten royale overwinning op Robur A I ZATERDAGCOMPETITIE. In de le klas bleef MEVO door de 5-1 overwinning op Veere in eigen huis deze competitie nog ongeslagen. Door deze zege zag MEVO, mede door de 2-1 nederlaag welke Ter- neuzense Boys tegen Wemeldinge kreeg te slikken, kans bezit te ne men van de 3e plaats op de rang iest. Spui werd kampioen door een magere maar wel buitengewoon kostbare 1-0 overwinning op hek- kesluiter Colijnsplaatse Boys. De spanning is er door deze beslissing evenwel nog niet uit, daar de mo gelijkheid bestaat dat de bovenste drie clubs naar de KNVB promo veren. Hoek kreeg van Kapelle een gevoelige afstraffing (9-4), terwijl Wolfaartsdijk voor een verrassing zorgde, door SVD voor eigen pu bliek met 4-2 te verslaan. Spui Wemeldinge MEVO Tem. Boys Hoek Kapelle SVD Wolfaartsdijk Veere Colp. Boys 18 14 16 11 14 4 64-27 28 5 40-41 22 4 50-44 19 3 56-29 18 5 39-50 13 7 43-44 12 8 34-49 12 7 47-59 12 11 21-49 5 12 26-48 5 In de 2e klas C is Bruse Boys er weer in geslaagd beslag te leggen op het kampioenschap, waarmee wij hen van harte feliciteren. Ho pelijk zien wij Bruse Boys nu vol gend seizoen eens in een andere omgeving. De uitwedstrijd tegen Brouwershaven, waar de Boys nog al tegen op zagen, werd tot een goed einde gebracht en met 3-0 ge wonnen. MEVO II kwam de groen- witten nog een handje helpen door het wel heel pover spelende Burgh III de helft van de inzet in een doelpuntloze wedstrijd te ontfutse len. Buse Boys 11 9 2 0 53-14 20 Burgh III 9 6 1 2 25-15 13 Duiveland 11 6 1 4 52-31 13 Br.haven III 9 4 2 3 29-16 10 MEVO II 11 3 2 6 27-39 8 WIK 8 1 3 4 21-33 5 Zeemeeuwen 11 0 1 10 14-72 1 In de 3e klas D kwam Duiveland II tegen Burgh IV te Oosterland maar net met de hakken over de sloot (4-3). Ook SINOTO moest zich te Bruinisse terdege inspan nen tegen Bruse Boys II om uit eindelijk de puntjes mee naar Nieuwerkerk te kunnen nemen (3-4) Duiveland II 9 6 1 2 32-22 13 SINOTO I 11 6 1 4 44-31 13 Burgh IV 10 4 1 5 33-31 9 Bruse Boys II 10 2 3 5 26-40 7 JUNIOREN. Zierikzee A I liet zich te Goes niet door Robur A I van de toys brengen en keerde met een royale 7-1 overwinning naar huis terug. Door deze overwinning zijn de kansen op het kampioen schap weer aanzienlijk gestegen voor Zierikzee A I, dat nu nog twee thuiswedstrijden heeft, nl. tegen Patrijzen A I en Robur A I. De be langrijke wedstrijd tussen Goes A I en Kapelle A I eindigde in een 1-0 overwinning voor Kapelle A I. Zierikzee AI 10 8 2 0 58- 8 18 Kapelle AI 6 4 1 1 25- 8 9 Robur AI 4 2 0 2 9-12 4 Goes AI 6 1 2 3 6-10 4 Luctor AI 6 1 2 3 9-33 4 Wolfaartsdijk AI 6 1 1 4 7-29 3 Patrijzen AI 5 1 0 4 9-23 2 In groep B VIII boekte Zierik zee B I bij Brouwershaven B I zijn achtste overwinning in successie (0-6). Burgh B I hield zich tot aan de rust tegen het bezoekende ME VO B I staande (0-0), maar in de 2e helft zagen de jeugdige Zierik- zeeënaars kans zeven doelpunten te fabriceren waartegen de thuisclub niets kon stellen. Zierikzee BI 8 8 0 0 48- 8 16 Renesse BI 9 6 0 3 36-16 12 MEVO BI 8 4 0 4 25-14 8 Burgh BI 7 3 0 4 16-23 6 Br.haven BI 7 3 0 4 14-38 6 WIK BI 6 1 0 5 11-32 2 Zeemeeuwen B I 5 0 0 5 4-23 0 In groep B IX werd er door Zie- riezee B II en SINOTO B I met scherp geschoten. Zierikzee B II speelde het tegen MEV OB II klaar om 13 doelpunten te fabriceren (13-0), terwijl SINOTO B I te Nieu werkerk Zierikzee B III met 11-0 afdroogde. Dreischor BI 10 10 0 0 71-11 20 SINOTO BI 10 7 1 2 70-17 15 Zierikzee B II 10 6 0 4 61-29 12 Bruse Boys B I 10 5 1 4 48-26 9 MEVO B II 10 2 0 8 14-95 4 Zierikzee B III 10 0 0 10 11-98 0 Het Navo-hoofdkwartier in Pa rijs heeft maandag medegedeeld, dat de Italiaan Alberico Cacardi, sinds 1958 plaatsvervangend secre taris-generaal van de Navo, zal op treden als waarnemend secretaris generaal, in afwachting van de be noeming van een opvolger voor Paul Henri Spaak, die zaterdag zijn functie heeft neergelegd. De laatste Franse pater in Chi na, de Jezuiët Anatole Ghestin, is op 89-jarige leeftijd te Sienhssen in de provincie Hope overleden, al dus heeft het missiepersbureau „Fides" maandag gemeld. verrassend comfort! Werkelijk royale ruimte met 5 geriefelijke zitplaatsen (spons- rubber kussens); geruisvrij interieur met verwarming en air conditioning; voorbank verplaatsbaar en met 2 afzonderlijke, geheel verstelbare rugleuningen (slaapbanken); vele prettige accessoires; enz. Een volmaakt comfort voor een bijzonder aantrekkelijk# prijs: f5495,(geheel compleet). ZIJN PRIJS MÉÉR DAN WAARD H. ENGLEBERT N.V. Verkoop en werkplaats: Theresiastraat 145 Den Haag - Tel. 070-723903* Magazijn: Dobbeweg 2 - Voorschoten Ttl.01717-2010* DEALER: Garage IJ. T. WANDEL, Zuidstraat 10, Nieuwerkerk, tel. 482 MARKTBERICHTEN Granen en Peulvruchten ROTTERDAM, 6-3. Officieuze no teringen per 100 kg. Consumptie-tarwe, basis 17 pet. vocht volgens monster, naar kwa liteit en schotpercentage f 33,30 franco fabriek. Voedergranen en peulvruchten kenmerkten zich door ontbreken van kooplustigen. Maalgerst, volgens monster f 23- 25; kippegerst, volgens monster f 24,50-26; haver (ongepunte) f 19- 21,50. Peulvruchten, franco Rotterdam. Groene erwten, op monster f 24- 27, prima kwaliteiten tot f 30; schokkers, op monster f 24-27, pri ma kwaliteiten tot f 30; bruine bo nen, op monster, boerenschoon, blank en goed droog tot f 52,50. Aardappelen ROTTERDAM, 6-3. Klei-aardap- pelen 35 mm opwaarts: Eigenhei mers f 12,50-15; Bintje f 6,50-7,75. Voeraardappelen f 1-3. Prijzen berekend per 100 kg. en op de handelsvoorwaarden vast- gestel dvoor de verkoop van con sumptie-aardappelen op wagon, schip of auto. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Middelburg (vac. P. F. Th. Aalders): G. J. Rijks, Oos terland; te Lunteren: L. Blok, Ca- pelle a.d. IJssel. Aangenomen de ben. tot conrec tor-stafdocent van „Kerk en We reld" te Driebergen: T. Poot, Mid- delharnis; naar Nieuw-Lekkerland- Dorp: W. Chr. Hovius,, kand. te Haarlem, die bedankte voor Ach terberg, Boven-Hardinxveld, El- speet-Uddel-Vierhouten (2e pred. pl.) (toez.), Garderen (toez.), Groot- Ammers, Hedel, Kootwijkerbroek, Loon op Zand, Nederhemert, Nieuwland-Oosterwijk, Opheusden, Tholen, Wijngaarden, Zoetermeer (2e pred.pl.) (toez.) en voor Zuili- chem-Nieuwaal; de benoeming tot hulpprediker te Sint-Jacobi-Pa- rochie-Wier: W. Oosterwal, hulp- pred. te Zuidlaren. Bedankt voor Den Ankel: C. W. Schlingemann, Nijeveen; voor Ha- gestein: J. J. de Heer, Babylonlën- broek. Ger. Kerken Beroepbaar: H. van der Laan, Voorburg. Beroepen te Veendam: E. Haver kamp, Minnertsga; te Roodeschool: P. C. Koster, kand. te Pernis; te Exmorra-Allingawier en Tjerk- gaast: kand. L. R. Krol, Schevenin- gen. Vrije Evang. Gemeenten. Beroepen te Musselkanaal: J. Enter Jr., Enschedé; te Winschoten: Q. van der Vrie, Veendam. Chr. Ger. Kerken Beroepen te Middelharnis: E. Venema, Zwijndrecht. Ingezonden mededeling POTTER'S i0ggm MIRTMINIMII Tecien hoest en Keelpijn V Uitwerking frappan» SPORT VOETBAL Dreischor I-Burgh II 4-1 Zoals verwacht mocht worden bleef Dreischor I tegen de Burgh- reserves zondag baas in eigen huis. Daar doelman Braai op de zieken lijst stond verdedigde Steenland het doel hetwelk hij zeer goed deed. het duurde ruim een kwartier voor het eerste doelpunt tot stand kwam en waarvan H. J. v. d. Linde de maker werd, 1-0. Dreischor had on tegenzeggelijk het beste van het spel, doch de aanvallen werden aanvankelijk niet goed afgewerkt. Na een half uur bracht H. Klompe de stand op 2-0 en nog voor de rust was het dezelfde speler die er ook 3-0 van maakte. In de tweede helft werd er maar een zeer pover spelletje vertoond, wat het aankij ken bij tijden nauwelijks waard was. Een overtreding in het be ruchte gebied leverde Burgh een strafschop op. Deze werd in eerste instantie door doelman Steenland gestopt, doch deze had blijkbaar niet stilgestaan en men moest het over doen. Dijkman maakte nu geen fout, 3-1. Na enig heen en «veer getrap - want vari voetballen was nu nauwelijks meer sprake - bracht H. Klompe tenslotte de eind stand op 4-1. D'e overwinning van Dreischor was zeker verdiend want Burgh bracht er deze middag wel bijzonder weinig van terecht. Zaterdagvoetbal Bruse Boys II - Sinoto I 3-4 Een van weerszijden sleoht ge speelde wedstrijd, hoewel gezegd moet worden dat het samenspel van Nieuwerkerk beter verzorgd was, dan dat van Bruinisse. Bo vendien was Sinoto gehandicapt omdat 'het maar met 10 man in het veld kwam. Na een kwartier spelen neemt Sinoto de leiding door een doel punt van de rechtsbinnen. En 5 rpin. later weten de Nieuwerker- kers hun voorsprong tot 0-2 te vergroten. Maar nadat de bal daarna weer in het veld komt, weet Schults na een worsteling voor het doel van Sinoto een tegenpunt te scoren (1-2). Sinoto laat het er niet op zitten en een minuut voor de rust is het de middenvoor van de gas ten die de stand op 1-3 brengt. Na de rust zijn we getuige van vinnige aanvallen over en weer en als er 10 min. gespeeld is weet de back van Nieuwerkerk met moeite op de doellijn te redden. Na 20 min. vergroot Sinoto zijn voorsprong tot 1-4. Het gaat er naar uitzien, dat de Boys met sprekende cijfers zullen verliezen maar in het laatste kwar tier komt er in het spel van de Bruenaren een verbetering. Bram Vane brengt 16 minuten voor het einde de stand op 2-4 en 10 min. later weet Jan van Gilst te scoren en de stand op 3-4 te brengen. Er zijn dan nog 6 min. te spelen, waarin de Bruse Boys zich geducht weren. Een gemiste kans twee minuten voor het einde betekent ook, dat de Boys de gelijkmaker net niet kunnen halen. Cluzona - Renesse 4-1 In deze wedstrijd was het niet te zien dat hier de lijstaanvoerder en nummer laatst tegen elkaar speelden. Direct na aftrap gaat Cluzona in de aanval maar voor lopig weet de Renesse defensie stand te houden. Na 10 min. spe len geeft l.buiten A. Mens een ho ge voorzet die na enig geharrewar voor het doel ten slotte door P. Poldermans wordt ingekopt (1-0). 2 minuten later krijgt A. Kooman een prachtige kans op de gelijk maker, maar hij laat de bal gaan voor Goossens, die er niet meer bij kon. Na een kwartier spelen wordt J. Geleijnse door A Mens gepas seerd. waarna doelman de Vrieze gehinderd door de zon het door deze speler geloste schot misslaat (2-0). Na 20 min. spelen gaat Re nesse de bakens verzetten en komt nu geheel in de aanval. Schoten van v. Aken, Goossens en de Meij gaan rakelings naast en over. Als er een half uur gespeelt is neemt A. Jonker een vrije trap die P. de Meij ineens op zijn schoen neemt en inknalt (2-1). Even later schiet de Meij op de doelman, waarna hij de terugspringende bal te zacht in schiet zodat de doelman hem nog weet te bemachtigen. Als de Meij alleen op de doelman afgaat fluit de scheidsrechter voor rust. Na de hervatting gaat Renesse weer di rect in het offensief Verseput komt alleen voor 't doel maar schiet over. P. de Meij lepelt de bal over de uitgelopen doelman, maar een der terug gesnelde achterspelers weet op de doellijn het leder nog uit het doel te koppen. Goossens vangt een slecht genomen uittrap op en ko gelt rakelings naast het lege doel. Na 20 min. valt juist aan de andere kant een doelpunt als A. Mens op doel schiet en het leder via P. Jon ker in het net verdwijnt (3-1). Een corner van P. de Meij wordt door Goossens op de lat gekopt waarna tot drie maal toe wordt ingescho ten maar een doelpunt wordt het niet. Renesse blijft het beste van het spel behouden maar doelpun ten blijven uit. Tegen het einde komt Cluzona nog opzetten. Met enige fraaie saves weet de Vrieze een doelpunt te voorkomen. 5 min. voor tijd begaat de Vrieze de fout bij een ongevaarlijke' aanval een der spelers bij de benen te pakken wat Cluzona een penalty oplevert welke door A. Mens werd benut (4-1). Ingezonden mededeling Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en... doen wonderenI Men heeft ontdekt, dat bepaalde combi» natios van geneesmiddelen een bijzonder weldadig effect hebben. Ofschoon de werking van elk middel afzonderlijk bekend was, bleek zulk een combinatie krachtiger te werken dan kon worden verwacht. Eén der bestanddelen zorgt dat niettegenstaande de krachtige werking ook de zwakste maag niet van streek raakt. Chefarine „4" is dan ook hèt middel bij uitstek tegen pijnen en griep. Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, want dn wordt beschermd door het bestanddeel Chefarox. 20 tabl. 10.80. Voordeliga gezinsverpakking 100 tabl. 13.50 ANNECY, 6-3. Uit Annecy in de Franse Alpen wordt gemeld dat de ontmaskering van de ontvoerders van Eric Peugeot op handen schijnt te zijn. Eén van de twee personen die zondagochtend in een chalet te Me- geve is aangehouden, Roland de Beaufort, heeft bekend dat hij de schrijfmachine heeft bezeten die is gebruikt voor het typen van de brief met de voorwaarden voor de vrijlating van het zoontje van de Franse autofabrikant Peugeot. AROSA (Zwitserland), 6-3. „Ik kan u zeggen dat deze week zeer belangrijk is. En dat zich daarin gebeurtenissen van groot belang zullen voordoen. Ik zou hierom wil len wedden", aldus heeft de Tune sische president Bourguiba maan dagochtend op een wandeling op de Weishorn, een van de bergtop pen, <ji? Arosa, in Zwitserland, om geven, tegenover een groep skieërs verklaard. Deze applaudisseerden bij Bourguiba's woorden. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND HEEREVEEN. Vrijdag is na het eten van vis uit blik de familie van Wallinga te Bontebok bij Hee reveen, onwel geworden. De heer van Wallinga is in zijn woning overleden, maar het staat nog niet vast of dit het gevolg is van de verfiftiging, daar de man hartpa tiënt was. Zijn vrouw en een klein dochter zijn opgenomen in een zie kenhuis. ENKHUIZEN. In Enkhuizen is onder zeer grote belangstelling ter aarde besteld het stoffelijk over schot van prof. dr. H. M. Quanjer, oud-hoogleraar aan de landbouw hogeschool in Wageningen. Prof Quanjer was in Enkhuizen geboren NIJMEGEN. In het canisiuszie- kenhuis te Nijmegen is de 62-ja- rige mevrouw Eijssink uit Hengelo overleden aan de gevolgen van een verkeersongeval, dat vorige week in Nijmegen is gebeurd. Ze reed met haar zoon en nog enkele fami lieleden in een huurauto, opweg naar een begrafenis in de omge ving van Nijmegen. Op het kruis punt Oranjesingel - Berg en Salse- weg kwam de auto in botsing met een trolleybus van het gemeente lijk vervoerbedrijf. STADSKANAAL. In de afdeling t.v.-buizen van Philips te Stadska naal is een ernstig ongeval ge beurd. De 32-jarige gehuwde heer G. Knoop uit Wildervank was in deze afdeling bezig bij een smelt- machine. Tijdens zijn werkzaam heden is hij tussen de machine ge komen. De man was op slag dood. HARDERWIJK. De 25-jarige Hermen Mons uit Harderwijk is met zijn bromfiets te Harderwijk gevallen. Ernstig gewond werd hij naar het ziekenhuis in Zwolle overgebracht, waar hij kort na aankomst is overleden. NUNSPEET. Op de Harderwij- kerweg in Nnuspeet is de 49-jarige motorrijder J. Miske uit Oud Beij- erland met grote snelheid achter op een voor hem rijdende slepers wagen, getrokken door een paard, gereden. Hij werd hierbij op slag gedood. FEUILLETON (6) Twee mannen waren omstreeks half elf via de opengebroken ach terdeur naar binnen gekomen en hadden tekeer gegaan als bezete nen. Het waren twee grote, jonge kerels geweest en een van hen had de sigarenwinkelier beetgegrepen en hem met de vuist in het gezicht geslagen. „De politie gewaarschuwd hè?" had hij hem toegebeten. „We doen onze zaken af zonder politie, En nu betalen, en wel direkt. Vijf en zeventig gulden". Ondanks de mishandelingen bleef de winkelier weigeren te be talen. Toen was mevrouw Brink man naar de winkel gegaan en was even later teruggekomen met het verlangde bedrag dat ze aan een van de bendeleden had over handigd, die de. winkelier op nieuw een paar flinke oplawaaiers had gegeven. De vrouw smeekte de mannen hem nu los te laten en te gaan. Met de mededeling, dat hij zich nu het eerste jaar geen zorgen behoefde te maken, waren ze langs dezelfde weg weer vertrokken. Koks liep naar achteren en be keek het slot van de keukendeur. Een gewoon slot, dat met een loper geopend was. Daarna liep hij het plaatsje op en bekeek de muren er omheen. „Waar kom je terecht, als je over de muur klimt?" „Op het parkeerterrein op de markt", antwoordde de vrouw. Koks knikte. „Simple comme bonjour", zei hij, meer in zichzelf dan tot de vrouw. Ja, de heren door Frank van Falckenoort jr. hadden het goed uitgekiend. Hij noteerde alle bijzonderheden, die dienstig kunnen zijn voor 't opspo ren van de bende en reed toen naar het ziekenhuis. Daar kwam hij te weten, dat de toestand van de win kelier vrij redelijk was. Een kaak- fractuur en een lichte hersenschud ding. Een kwestie van enkele we ken rust. „Dat noemen ze redelijk", brom de Koks in zijn baard. Maar hij kon beter tot de volgende dag wachten met het horen van het slachtoffer. De volgende dag echter had Koks geen minuut tijd om naar het ziekenhuis te gaan. Het regende telefoontjes van bedreigde winke liers en verschillende hunner kwa men zelf naar het politiebureau. Om twaalf uur maakten Koks en d Vries de balans op. De heren begonnen nu met grof geschut te werken. Ze waren tussen negen en half tien bij rond vijftig winkeliers en neringdoenden geweest; banket bakkers, sigarenwinkeliers, boek handelaren, speelgoedwinkels, tex tielzaken, café's, cafétaria's, een drukkerij, een bazar.... kortom: vrijwel iedere branche had bezoek gehad van de bende. En naar de persoonsbeschrijvingen te oordelen waren het vijftien verschillende personen geweest. De bescher mingsbedragen varieerden van vijf en twintig gulden tot vijfhonderd gulden, al naar gelang van de be langrijkheid of grootte van de zaak. Maar niemand kende één hunner En allemaal hadden ze gedreigd: Ga maar eens informeren bij café Bolle of sigarenwinkelier Brink man, wat er gebeurt als je niet be taalt. „We kunnen gevoegelijk spreken van een oorlogsverklaring van de onderwereld", constateerde Koks. „Nooit geweten, dat wij in onze goede stad een onderwereld had den", merkte de Vries op, terwijl hij een sigaret opstak. „Ik evenmin. Maar het gebeurde van de laatste dagen is dan toch zeker wel het bewijs". ,(We moeten eens even rekenen", zei de Vries plotseling. „U had het over rond vijftig klachten? En naar schatting waren er vijftien ver schillende afpersers aan het werk?" „Natuurlijk behorende tot één bende. En waarschijnlijk een ver bazend goed georganiseerde bende" De Vries knikte. „De heren be zochten de zaken tussen negen uur en halftien. Dat vertellen alle aan gevers, nietwaar?" „Ja, zo ongeveer". „Wel, in een half uur kun je wel vier zaken bezoeken en je preve- lementje doen. Vijftien maal vier is volgens rekening van Bartje zes tig. Er zijn vijftig aangiften, waar uit we kunnen concluderen, dat er tien zakenmensen zijn in de stad, die geen aangifte gedaan hebben". Koks keek zijn ondergeschikte aan en antwoordde: „Daar kun je wel eens gelijk aan hebben. En daar kunnen twee oorzaken voor zijn". „Twee?" „Ja. In de eerste plaats kunnen deze tien mensen bang geworden zijn en besloten hebben om het ge vraagde bedrag te betalen. In de tweede plaats kunnen ze het als een mop beschouwen en hun schouders er over ophalen". (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 5