NIET IN TE TOMEN INFLATIE ONMIDDELLIJK GEVAAR VOOR KONGO Vanaf dit jaar nog f97.500.000 nodig voor waterbouwkundige werken Dalende werkloosheid in Nederland LAATSTE NIEUWS STAD EN PROVINCIE Ernstig ongeluk bij militaire oefening Veilig Verkeer vraagt hogere straffen TOENEMEND BEGROTINGSTEKORT Ongeregeldheden In Matadi NEW YORK, 6-3. Maandag is een rapport van de Verenigde Na ties gepubliceerd over de niet-mi- litaire werkzaamheden van deze organisatie in januari in Kongo. Daarin wordt gezegd dat de moge lijkheid van een niet in toom te houden inflatie in Kongo een on middellijk gevaar schijnt te zijn. De autoriteiten der Verenigde Naties in Kongo noemen als drie voornaamste oorzaken van het snelle slechter worden van de eco nomische en financiële toestand in het land: de politieke verdeeldheid, de buitensporige verhogingen van de soldij in het leger en het ont breken van voldoende tegenmaat regelen Deze autoriteiten verwach ten verder dat het begrotingste kort in plaats van te verminderen zal blijven toenemen en dat de centrale bank voorschotten van 600 a 800 miljoen Kongolese frank per maand zal moeten verstrekken om de uitgaven te financieren, al naar gelang de bezuinigingsmaatregelen, die door de monetaire raad wordt aanbevolen, wel of niet wordt uit gevoerd. „Het is onwaarschijnlijk, dat een economie gedurende talrij ke maanden in een dergelijk tem po zuiver inflatoire inspuitingen kan verdragen, zonder dat er een niet in toom te houden prijsstijging ontstaat", aldus het rapport. De verslaggevers wijzen er ech ter op, dat de niet-militaire werk zaamheden van de Verenigde Na ties, ondanks het erger worden van de politieke toestand, op be paalde terreinen resultaten hebben gehad. Zo kon dank zij de snelle hulpverlening aan de vluchtelin gen uit Bakwanga de hongersnood in toom gehouden worden, terwijl het aantal sterfgevallen aanzien lijk minder werd. LEOPOLDSTAD, 6-3. Een woord voerder van de Ver. Naties heeft maandag te Leopoldstad meege deeld dat Kongolese troepen Soe- danese militairen van de politie macht van de Verenigde Naties hebben ontwapend en gedwongen zich uit de Kongolese havenstad Matadi terug te trekken.. Kongo lezen en Soedanezen hadden 24 uur lang te Matadi gestreden. De Soedanese soldaten zijn maan dagochtend zonder wapens naar Leopoldstad overgebracht, aldus de woordvoerder. Van de 135 leden VOOR OPBOUW VAN OOSTELIJK FLEVOLAND DEN HAAG, 6-3. Voor de op bouw van oostelijk Flevoland, wel ke polder in 1957 droog viel, zal vanaf dit jaar nog f 97.500.000. voor waterbouwkundige werken beschikbaar moeten komen. Ont ginning en kolonisatie zullen nog f 380.500.000.vergen en de op bouw van publiekrechtelijke or ganisaties f 2.000.000.aldus schrijft de minister van Verkeer en Waterstaat in zijn memorie van antwoord op de begroting Zuider- zeefonds 1961 aan de tweede kamer De minister deelt mede, dat naast Lelystad en Dronten vier dorpen in de nieuwe polder zullen verrij zen. Ten aanzien van de aangrenzen de polder zuidelijk Flevoland meldt de memorie, dat deze nog f 280. miljoen aan waterbouwkundige werken zal kosten, waarvan f 150. miljoen voor de bedijking. De kosten van ontginning en koloni satie worden op f 336.000.000.ge raamd, die voor de opbouw van publiekrechtelijke organisaties op f 2.000.000.—. In 1960 is door ongunstige weers omstandigheden de rijping dei- gronden in oostelijk Flevoland ver traagd. Afgewacht moet worden of de rijping dit jaar zo ver vor dert, dat op verantwoorde wijze met uitgifte van gronden aan par ticulieren kan worden begonnen. Verwacht wordt, dat de ontgin- Flevoland over 20 jaar zover zijn gevorderd, dat met ditzelfde werk op 3 tot 4000 hectare per jaar in de Markerwaard kan worden begon nen. DEN HAAG. De Nede.rlandse vereniging van meelfabrikanten heeft besloten de Zilveren Brood- mand 1960 uit te reiken aan dr. H. M. Hirschfeld. De zilveren brood- mand zal hem op 6 april in Den Haag worden overhandigd. De zil veren broodmand is in 1956 inge steld als onderscheiding voor bij zondere verdiensten voor de voed selvoorziening. ning en kolonisatie van zuidelijk DEN HAAG, 7-3. De geregis treerde arbeidsreserve van mannen daalde in februari van 58.299 tot 48,358. Doordat de bezetting van aanvullende werken, o a. door de openstelling van verschillende nieuwe objecten, met ongeveer 2000 man kon worden opgevoerd, ver minderde het aantal werklozen met bijna 12.000, zo wordt vernomen van het ministerie van sociale za ken en volksgezondheid. Het beeld van de arbeidsmarkt werd grotendeels beheerst door het ongewoon zachte weer, vooral te gen het einde van de maand. De gebruikelijke voorjaarsdaling van de werkloosheid, die normaal in maart valt, werd hierdoor ver vroegd. Daarnaast werd - evenals in januari - het verschijnsel waar genomen, dat vooral industriële be drijven gebruik maken, van het tij delijk door het seizoen vei'hoogde aanbod van arbeidskrachten om hun personeelstekorten enigszins aan te vullen. Tenslotte vond een vervroegde aantrekking van sei- zoenpersoneel plaats. Dit kan met name in de zuivelindustrie en de horecabedrijven duidelijk worden geconstateerd. DEN HAAG. De Nederlandse Koninklijke Marine, bestaande uit de kruiser „De Zeven Provinciën", de jager „Gelderland", het fregat „De Bitter" en de onderzeeboot „Zeeleeuw", brengt van 4 tot 10 maart een bezoek aan de Franse Middellandse Zeehaven Toulon. De kerk van Renesse Op (le gehouden ouderavond van de o.l.school te Renesse is de wens uitgesproken dat t.z.t. de fraaie kerk in het centrum, mag worden verlost van de school, die er aan vastgeplakt zit. De fotograaf van dit - al wat oudere - plaatje is des tijds wel zo slim geweest cle kerk te kieken van de gave kant; de school is er dus niet op zichtbaar. Vooral na de restauratie van het kerkgebouw is het verdwijnen van de aan de kerk vastzittende school urgent geworden. Een oplossing zou geheel liggen in de lijn van hetgeen ook op andere dorpen op Schouwen-Duiveland is geschied. Kerkgebouwen dienen ontdaan van storende bijgebouwen en scholen (ook dat is een facet aan deze zaak te Renesse) dienen modern te zijn. van het Soedanese detachement zijn zeker twee gedood. Vier zijn zwaar gewond en negen hebben lichtere verwondingen opgelopen. Verder worden nog twaalf Soeda nezen vermist. Gevreesd wordt dat minstens één van deze dood is. Er zijn geen gegevens over de verliezen van de Kongolezen. De woordvoerder zei voorts dat zondagmiddag te Matadi een af spraak is gemaakt over een staken van het vuren. Tevoren was het kamp van de Soedanezen bescho ten met mortieren. Ontvoerders Erie Peugeot bekennen Tweegearresteerde mannen ANNECY, 7-3. Twee gearresteerde mannen Raymond Rolland en Pier re Larcher hebben vanmorgen om tien uur Nederlandse tijd bekend deel te hebben gehad in de ont voering van Eric Peugeot. Raymond Rolland, die zich ook wel Roland de Beaufort noemt, woonde tot voor twee maanden in Parijs, Hij staat bij de politie be kend als een oplichter en deviezen- smokkelaar. In zijn gezelschap be vonden zich zijn vriendin, de voor malige miss Denemarken Lise Bo- din, een striptease-danseres, Mit- soeko, de 38-jarige Pierre Lar cher, die tweemaal wegens dief stal is veroordeeld en die gezocht werd wegens mishandeling, een zekere Yolande Grosse en een stu dent in de medicijnen, Rockman. Raymond Rolland en Pierre Lar cher legden hun bekentenis af na een dramatisch en vaak stormach tig verlopen verhoor. Gistermorgen hadden de bewij zen tegen Rolland, die zich in de aristocratische kringen waarin hij verkeerde, Roland de Beauford noemde, zich zo hoog opgestapeld, dat hij niet langer kon ontkennen. Hij gaf toe in het bezit te zijn geweest van de Hermes-schrijf machine, waarop de twee anonieme brieven, die aan de vader van Eric waren gezonden, waren getikt, doch hij ontkende zelf de brieven te hebben geschreven. Tegelijkertijd werden de vijf andere gearresteerde personen af zonderlijk verhoord. Mede dank zij de vermoeienis, die hun langduri ge verhoren veroorzaakten, vertel de de een na de ander wat zij wis ten van de omstandigheden waar onder de ontvoering heeft plaats gehad en van de rol, die zij daarbij hebben gespeeld. Alleen Pierre Larcher bleef nog hardnekkig ont kennen. Maandagavond ging Rolland ech ter verder met zijn bekentenis en gaf hij feiten toe, waarvan de po litie na zijn eerste verklaringen reeds overtuigd was. Hij erkende, op de hoek van de Avenue des Ternes en de passage Doisy in Parijs, van Roland Peu geot, Eric's vader, de actetas met vijftig miljoen frank in ontvangst te hebben genomen. Hij voegde echter daaraan toe slechts een werktuig van Pierre Larcher le zijn geweest, die de gehele ont voering op touw had gezet. Rol land gaf toe zeer goed op de hoog te te zijn geweest van de ge woonten van de familie Peugeot. Inmiddels bleef Larcher echter nog uit alle macht ontkennen. In de loop van de nacht werden Rol land en Larcher met elkaar gecon fronteerd, en tegen het ochtend- krie begon laatstgenoemde in ver warring te geraken. Om tien uur vanmorgen verloor hij zijn zelfver zekerdheid en bekende hij zijn aan deel in de ontvoering. Over de vraag welke rol hij in deze misdaad heeft gespeeld, be waart de politie nog het stilzwij gen. ZIERIKZEE Leger des Hells-oliebollenactie De zaterdag j.I. gehouden olic- bollenaclie ten bate van de Licht boei-verkenners van het Leger des Heils is een groot succes gewor den. Niet minder dan 6280 oliebol len werden verkocht. De leiding gevoelt behoefte het publiek, dat zo vlijtig bollen kocht en consu meerde, hartelijk dank te zeggen. Een dankwoord komt verder toe aan de leveranciers, de eigenaar van de bakgelegenheid en de bak sters. Leger des Heils-verkennets naar Zweden Wij vernemen dat een viertal verkenners van de Lichtboei-pad- vindersgroep, onder leiding van kapitein van Engelen zal deelne men aan de Leger des Heils-pad- vindersjambourettc, die van 12 lot 20 juli zal gehouden worden in een kamp In zuid-Zweden. Ongeluk ligt in een klein hoekje Hoe voorkomen wij ongevallen bij kinderen... (Ingezonden) De cijfers tonen duidelgk aan dat het aantal verstikkingsongeval len by babies zeer hoog is; ook kleuters worden vaak bedreigd door hetzelfde gevaar. Verdrinking in teil of emmer kan ook mensen- leventjes kosten. Verbranding is eveneens een verschrikkelüke be dreiging van leven, gezondheid en schoonheid van de kleine mens. Verder blijft het medicijnkastje een aantrckkeiyk, maar levensge-" vaariyk voorwerp; het kleine kind kan maar moeiiyk de verleiding weerstaan zich meester te maken van de aanlokkelgke inhoud. Er kan vergiftiging door ontstaan. Vallen komt dagelijks voor. Maar óók de kleuter kan gevaarlijk val len. Hg kan met het achterhoofdje zwaar neerslaan op de harde drempel. Verwondingen zgn aan de orde van de dag in de kleuter wereld. Het „ongeluk in het kleine hoekje", namelgk het kleine hoek je van het kleuter-thuis, bij vader en moeder, is een voortdurend dreigend gevaar. Kunnen wij het voorkomen? Het antwoord is: ja. En als tóch een ongeluk gebeurt, dón kunnen we veel onheil voor komen met kennis van E.H.B.O. Verbranding dreigt in de keuken Nergens gebeuren zoveel onge lukken en ongelukjes als in het huishouden. Gelukkig zijn ze niet alle even ernstig, laat staan dode lijk. Maar hoezeer zij dikwijls ook meevallen, beter is ze te voorko men. Wat de gevaren betreft die de kleuter bedreigen, moet de opvoe der zich eerst stellen op het stand punt van de kleine. Men moet elke situatie in huis bezien met kinder ogen. Dat is gemakkelijker dan het lijkt, althans voor wie het kind kent en de groei met liefde gade slaat en leidt. Wie zich verplaatst in de mentaliteit van het kind zal er bijvoorbeeld voor oppassen dat het niet bij de aantrekkelijke doos jes kan komen, waarin lucifers zit ten. Het kind kent de lucifers al leen als een toverachtigrmooi vuur tje, dat tevoorschijn springt als dat kleine stokje langs het doosje ge streken wordt. Het weet niet dat het dan ontstane vuur een verwoes tende kracht kan krijgen en huis en leven kan vernietigen. Daarom: neem, ook hier, waar nodig en mo gelijk, de verlokking van het ge vaar weg en maak verder het kind, door waarschuwingen, steeds ver trouwd met het gevaar. Een gevaar dat het niet kent zal het ook niet kunnen en weten te ontlopen. Ieder ouder heeft daarvoor de eigen me thoden, die weer zijn aangepast aan de eigen geaardheid van het kind. Iedere tijd past de eigen op voedingsmethodiek toe. Wie zich het vorige-eeuwse prentenboek „Piet de Smeerpoetsnog herinnert ziet dat heel duidelijk. In dit boek, door een brave huisarts voor eigen gebruik geschreven en geïllustreerd met gekleurde plaatjes, werd aan de hand van wat wij tegenwoordig nogal gruwelijke en schrikwekken de voorbeelden vinden, een aantal gevolgen beschreven van bepaalde „kinder-stoutigheden". Het gevaar van het vuur werd heel duidelijk aangetoond door een reeks enge prentjes die lieten zien hoe een on» gehoorzaam meisje dat tóch met vuur speelde, vlam vatte en ver anderde in een akelig hoopje as. We kennen kinderen die, alleen door dit gruwelijke voorbeeldje, onmiddellijk leerden hoe gevaarlijk vuur was. Kind onderzoekt Het kind dat goed verzorgt is, voelt zich veilig. In dat veiligheids gevoel gaat het op onderzoek uit. Dat is de natuurlijke drang van elk kind. Zo immers maakt het zich meester van de verschillende din gen die het leven biedt. In de box begint het al: het onderzoekt met de kleine vingertjes, de glimoogjes van Beer. Het peutert ze vervol gens los; het beruikt ze en wil ook de smaak kennen: het steekt ze in de mond. Mét de lelijke weerhaak- jes er aan,, waarmee de oogjes vast genaaid worden! De kleuter weet niet wat „gevaarlijk" is. Zijn hele houding spreekt van vertrouwen in mensen en dieren en dingen en/ pas d'e harde ervaring leert dat hond bijt, dat poes krabt en dat tafel (waartegen het hoofdje wordt ge stoten) erg stout is. Zoals ook ka chel, die „prikt" als je er het handje tegenaan houdt. Talloos zijn de ge varen die het kindje bedreigen. Haakjes, aan boxen zijn ondingen; daaraan kan een koordje, zoals dat wat door het halsje van een truitje gaat, blijven haken en verstikking verqorzaken. Vastbindtuigjes in bed zijn een groot gevaar. Dunne plastic slabjes kunnen tegen de mond blijven plakken Over plastic gesproken: zorg dat kleuters nooit de grote plastic zak ken in handen krijgen waarin b.v. overhemden worden verpakt of an derszins. Zij steken er het hoofdje in en krijgen onmiddellijk adem nood. Verdrinking is een eeuwig gevaar: let op teilen, emmers en badkuipen en zorg dat kleuter er niet onbewaakt bij komt. De kleine kent immers alleen de vreugden van het water: het plassen en het klateren en niet het verschrikkelij ke gevaar. Verbranding dreigt in de keuken door de pan die op het vuur staat en eraf getrokken wordt. Zorg ervoor dat kinderen noch bij het vuur noch bij de pannen kun nen komen. Let op dat, wanneer zij onder de tafel spelen en het kleed de kans loopt eraf getrokken te worden, geen theelichtje bran dend mee kan vallen. Wasketels dreigen. Emmers met heet water. Straal- en oliekaeheltjes die ge makkelijk om kunnen vallen, zijn in de kleuterkamer, verschrikke lijke dingen. Moeders keukenkast je bergt vele mooie flessen. Met gevaarlijke inhoud; amonia, lysol, petroleum, benzine. Vader heeft in de schuur zijn tuinvergif: pas op! Kleuters zijn klimmers. En daar door ook vallers. Werkplaatsen met zagen en machines lokken. Leer de kinderen het gevaar! Leer ze moe der te roepen als de bal in de sloot is gevallen. Leer ze de gevaren kennen. Maar maak ze niet bang. Want angst betekent onzekerheid en onzekerheid is de moeder van het ongeval. Voorzorgmaatregels Doodgewone voorzorgsmaatrege len (zo maar te hooi en te gras op gesomd) zijn de volgende: Laat de kinderen niet alleen in de badka mer. Pas op voor spelen langs de waterkant. Leer het kind verkeers regels (een hoofdstuk apart!). Zorg dat baby's kruikje goed sluit. Houdt alle petroleum-, gas-, en an dere verwarmingsapparaten uit de buurt van kleuter. Zet geen rekjes wasgoed om de kachel als kleuter in de buurt is. Laat de kleuter niet alleen met de potkachel die brandt. Leer het kind, als het een jaar of vijf is, wat vuur is; laat het, voor vader's sigaret, voorzichtig een lu cifer aansteken! En wgs op het ge vaar.' Steeds. Maar vooral: bekijk de wereld van de kleuter met kin derogen. En: als er toch iets ge beurt wees dan paraat. Zorg dan dat men zoveel kennis heeft van de Eerste Hulp bij Ongelukken, dat men onmiddellijk en terzake kun dig op kan treden, als „voorpost van de dokter". Want dokter moet meestal meteen geroepen worden! Vele tienduizenden Nederlanders zijn lid van de Koninklijke Neder landse Vereniging E.H.B.O. In tal loze plaatsen van ons land zijn af delingen van deze Vereniging en wie geheel gedekt wil zijn tegen de gevaren welke zijn gezin en huis houden bedreigen, die doet ver standig een E.H.B.O.-cursus te gaan volgen. Dan zal men, bij het gebeuren van een ongeluk in eigen huis, niet wanhopig uitroepen: „Wist ik maar wat ik doen moest!" Want dót leert E.H.B.O. ZON 't Is mooi weer, maar overigens wel gek, zo in het begin van maart. De depressies hebben voortijdig vakantie genomen en nu kan men er wel weer een heel ingewikkeld klimatologisch probleetn van ma ken, maar het is maar het beste het heel naïef te ondergaan. Gewoon zo van ,,'t zonnetje schynt, profiteer er van". Nou, dat doe je dan, langs een slaperdijk ergens in Schouwen, wel uit de wind nog, maar in de zon. Alles is (was) er; een klare lucht en als zot kwinkelerende leeuwerikken. Andere vogels zaten ook wat te tjuiken en te rumoeren. Koperwieken hipten in de berm- kant en verre meeuwen schreeuw den zo maar wat in de lucht. Over al was er een zacht gesis en geruis, in een natuur, die ontwaakte. Langs die dijk je zo maar neer laten plof fen en het pak van winterse zorgen omlaag laten rollen, dat is mis schien (voor even dan) wel de hoog ste wijsheid. Alle druiperigheid vergeten van lange, nare, natte dagen, alle rook uit je weg laten trekken, ongedaan in vele zalen en zaaltjes, niet meer praten en vooral niet te veel den ken. Alles even vergeten en dank baar zijn voor de zon, die zo mild wil doen. Zo maar loom de luiaard spelen en geloven, dat het dagen, weken en maanden zo blijft. Van een half een heel uur maken in het al geurende, groene gras en nadien heel langzaam wegslente- ren. Wat kijken naar de zon, die briljantjes zet op het kille water en naar de tuinen, waar geel en paars de zwarte aarde beplekken. Wat lol hebben aan de ribes, die al zo willig wil doen en veel later, de zon zien vernevelen in een web van grijs en blauw ver aan de horizon en ergens toch wel echt verbaasd zijn over die dwaze maart, die een wit voetje wil krijgen bij de andere maanden. Als het maar even kan, moet men dat meevallertje zó behandelen, want wie is zo dwaas de „witte hoed" geheel te vergeten, het hoofddeksel dat vriendin maart kan gaan klaar leggen voor haar op volgster op een moment, dat men al willoos in haar zonryke armen is gevallen? EILANDMAN. Radio-activiteit van invloed op vogels Verleden winter trof men in En geland aan de mond van de Med- way een vogel aan, die men aan vankelijk niet kon identificeren. Vogeldeskundigen kwamen er aan te pas en de oplossing bleek vrese lijk eenvoudig. Het was een dood gewone tureluur, maar in zomer kleed. Dat was iets dat men des winters niet had verwacht en men vroeg zich uiteraard af hoe het mo gelijk was. Langzaam begon een en ander duidelijker te worden, toen er ook meldingen over vogels in verkeerde seizoenpakjes binnen kwamen uit Afrika en andere delen van Europa. Twee soldaten gedood ZWOLLE, 7-3. Twee militairen zijn gisteravond om het leven ge komen en zes zijn er gewond toen tijdens een militaire oefening een drietonner van de weg raakte en inreed op een groep militairen. Het ongeluk gebeurde om even over half elf aan de Eberweg in de na bijheid van de legerplaats 't Harde Het ongeluk gebeurde doordat de drietonner plotseling moest uitwij ken voor een uit de tegenoverge stelde richting komend halfrups voertuig en daarbij in de linker wegberm terecht kwam. Daar liep juist een groep militairen, die wa ren uitgerukt voor een alarmoefe ning. In verband daarmee voerde de in de berm geraakte auto ook gedimd licht. Bij het ongeluk zijn twee huzaren om het leven geko men, een zestal werd gewond, waarvan een viertal licht gewond. De overleden slachtoffers zijn de dienstplichtig huzaar T. Meiboom, oud 19 jaar, afkomstig uit Ensche dé, die nog naar het Sofiazieken- huis in Zwolle is overgebracht, waar hij vannacht om half drie is overleden. Het tweede dode slacht offer is de dienstplichtg huzaar J. Kramer, oud 20 jaar, afkomstig uit Leeuwarden, die nog is overge bracht naar de ziekenzaal van de legerplaats, waar hij kort daarop is overleden. De gewonden hebben alleen maar kneuzingen en ontvellingen opge lopen, een tweetal nog een arm- fractuur. HET RIJDEN ONDER INVLOED UTRECHT, 6-3. Het hoofdbe stuur van het verbond voor Veilig Verkeer heeft zich schriftelijk tot de minister van Verkeer en Water staat gericht. Hg dringt in zijn brief aan op het stellen van hogere strafmaxima voor bestuurders van motorrijtuigen, die onder invloed van sterke drank verkeren. In vele gevallen blijven hierdoor veroorzaakte ernstige ongevallen niet uit. Bij de bestrijding mag geen middel onbeproefd worden gelaten, aldus het verbond. Zo stelt Veilig Verkeer voor bij een eerste veroordeling terzake van het ge noemde misdrijf de delinquent de rijbevoegdheid voor ten hoogste tien jaar te ontzeggen en bij reci dive deze voor het leven tc ont nemen. Verder wordt door Veilig Ver keer aangedrongen op het geven van een wettelijke, basis aan de vaststelling van het bloed-alcohol- gehaltc.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 3