H.M. de Koningin viel poëtische en bloemrijke huldiging ten deel ZEELAND DE NATIONALE MANIFESTATIE Deskundig en langdurig bodemonderzoek in Aardenburg Harriman in Bonn Stevenson praat met Gromiko Brits vorstenpaar terug DINSDAG 7 MAART 1961 117e jaargang No. 18935 ZIERIKZEESCHEBNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) M,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Een waarlijk Nationale Manifestatie Indrukwekkend vlaggenspel „Wij Vertrouwen" DEN I1AAG, 6-3. Hieronder volgt de tekst van het ge dicht van Ed Hoornik, uit gesproken door Paul Steen bergen tijdens het nationaal huldebetoon „Wij vertrou wen", ter gelegenheid van het 12Yi-jarig regeringsju bileum van H.M. de Konin gin vóór het paleis Huis ten Bosch op maandag 6 maart 1961. De Zeeuwse strophe luidde: Eèn dink klinkt door in al mijn monologen: ivij moeten leven met de dood voor ogen. Maar dieper dan mijn nood is mijn vertrouwen dat wij, de zee bevechtend, 't land behouwen. DEN HAAG, 6-3. Een poëtische en bloemrijke huldiging viel Ko ningin Juliana en haar gezin van middag op Huis ten Bosch in Den Haag ten deel ter gelegenheid van haar 12%-jarig regeringsjubileum. Omstuwd door de voorzitters van de eerste en tweede kamer, leden van het kabinet de Quay, gevol machtigde ministers van Suriname en de Nederlandse Antillen, de vice-president van de Raad van State, haar commissarissen in de provincies en de Haagsche burge meester betrad de vorstin het bor des van het statige buitenpaleis. Voor haar op het voorplein was een ovaal grastapijt gelegd, waar in de vorm van een kroon was uit gespaard. Een tien meter hoge mast stond aan de voorzijde van de kroon, daarvoor drie Iets kor tere vlaggemasten en aan weers zijden van de kroon elf provincia le vlaggemasten. Tussen het nog winterse hout van de oprijlaan verscheen om drie uur een koninkrijksgroep, bestaan de uit elf vertegenwoordigers van de provinciën, leden ofwel van de federatie van oranjeverenigingen, ofwel van de bond van Chr. Oran jeverenigingen. Zij werden gevolgd door een groep vertegenwoordig sters van groeperingen van wer kende vrouwen, namelijk van de middenstand, het maatschappeiyk werk, de plattelandsvrouwen, ver pleegsters, huisvrouwen, admini stratieve beroepen, nettenboetsters, alsmede negen vrouweiyke en manneiyke studenten van Curacao, Aruba, Bonaire, St. Eustatius en St. Maarten en veertien studenten uit Suriname onder wie drie meis jes. Deze laatste twee groepen werden begeleid door prof. dr. L. van der PUI, lid van het bestuur van de koninkiyke vereniging Oost en West en mr. Matti. Nederlands Nieuw Guinea werd vertegenwoordigd door elf ver pleegsters, studenten en scholieren Alle groepen van buiten het moe derland droegen de vlaggen van hun landen. De Nederlandse vlag werd aangedragen door een fiere Henk van der Grift, wereldkam pioen schaatsenrijden 1961, temid den der andere vlaggen van het koninkrijk. Nadat de groepen zich rond het grastapijt hadden opgesteld voer den zes hoornblazers een caval cade aan van eenendertig ruiters met Bernhardstandaard en de stan daarden van landelijke rijvereni- gingen. Deze ruiters stelden zich aan weerskanten van het voorplein op. Toen kon de eigenlijke huldiging onder leiding van Jacques Klei boer, Johan Bodegraven (regie) en majoor R. van Yperen (muziek) be ginnen. Het mannenkoor de „Haghe Sangers" trad voor het bordes. Uit honderdtwintig kelen klonk het ontroerende „Domine Salvam fac reginam nostram", God zegene onze koningin". Daarna ontplooide zich een vlaggespel, begeleid door de stem van de acteur Paul van Steenbergen, die speciaal voor deze gelegenheid geschreven verzen van Ed Hoornik declameerde. Dit vlaggespel, genaamd „Wij vertrouwen", opende met een op mars van de Kon. Militaire Kapel en de Marinierskapel van de Ko ninklijke Marine en de Lucht machtkapel temidden waarvan vijftien groepen van vier leerlin gen van de scholen voor zeevaart en visserij met de vlaggen van de elf provinciën, Suriname, de Ne derlandse Antillen alsmede de oranjevlag naar het voorplein mar cheerden. Hierachter volgden ver tegenwoordigers van de Neder landse gemeenten en van het „Nieuwe land" in de Zuiderzeepol ders. Iedere provincie werd verte genwoordigd door een schilddraag- ster in klederdracht met het pro- vinciewapen Uit het nieuwe land kwam Tiny van der Meet uit Em- meloord, geboren op de dag van de inhuldiging van de koningin. Iedere schilddraagster werd ver gezeld van een drager van de pro- vincievlag en vier dragers van oranjevlaggen. Daarna volgde een kleine groep 12%-jarige kinderen uit alle provincies, waarbij geno digden, onder wie burgemeesters, zich aansloten. Paul Steenbergen sprak daarna een begroeting uit waarbij iedere deelnemer boog, vlaggen en vaan dels nijgden en militair saluut werd gebracht. Na deze welkomst groet begaf de „Koninkrijksgroep" zich onder tromgeroffel naar het bordes waarna de vlaggen van de Ned. Antillen, Suriname en Neder land aan de hoge masten bij het grastapijt werden gehesen. Presentatie provinciale groepen In Kwatrijnen werd daarna iedere provinciale groep gepresenteerd. Na iedere strofe weerklonk een gezamenlijk gescandeerd „Wij ver trouwen" der provinciale deelne mers terwijl de provincievlag werd ontplooid onder tromgeroffel. Mid delerwijl legden 46 leerlingen van de middelbare tuinbouwschool voor meisjes uit Rijswijk 32.000 door kinderen aangedragen tulpen in de op de grasmat uitgespaarde kroon waardoor deze in kleuren begon te bloeien. Nadat het „Nieuwe land" was ge presenteerd door bewoners van allé dorpen en kernen alsmede een spectaculaire sleuvengraver-drai- neermachine, traden bij de laatste strofe van het gedicht vier vrouwe lijke studenten met een bloemstuk van tulpen uit Nederland, orchi- deën uit Nederlands Nieuw Guinea Anthuriums uit Suriname en Stre- litzia's uit de Antillen naar voren. Aangevoerd door de presidente van de bond van Nederlandse vrouwelijke studentenverenigingen mej. A. Kappeyne van de Coppello overhandigde mej. S. Gooswit uit Suriname, mej. Miriam Sammy uit Curacao en mej. Betty Kaisiepo, leerling-verpleegster uit Nieuw- Guinea, deze bloemenschat, die rijk met oranjelint gesierd was. Veel défilé Nadien werden twee coupletten van het Wilhelmus gemeenschap- pelijk gezongen en een driewerf hoera op de jubilerende vorstin uitgebracht. De deelnemers aan de huldiging hebben daarna juichend en zingend voor koningin Juliana en haar gezin gedefileerd. In deze stoet liepen Juliana Gosschalk uit Amsterdam, Juliana Bernhardina van Rooy uit Koudekerk aan de Rijn, Wilhelmina Juliana van Sie- brig de Vries uit Bedum en Juliana en Bernhard Smulders uit Heeze mee. Zij zijn allen op 6 september 1948 geboren. H.M. de Koningin sprak hartelijke dankwoorden DEN HAAG, 6-3. Aan het slot van de huldiging „Wij vertrouwen" sprak koningin Juliana de volgen de woorden: „Ik dank u voor deze hulde - deze is werkelijk veel te mooi als gold die al mijn zilveren jubileum. Eigenlijk vind ik 12% jaar nog maar zo'n korte tijd om er zoveel aandacht aan te besteden. Ik weet wel dat al de 12%-jarige kinderen, die hier vanmiddag aanwezig zijn, het wél lang vinden, maar als ze later w?rk hebben, zullen ze het waarschijnlijk met me eens zijn, dat dit van een hele levenstaak tóch maar een klein stukje is. Evenwel, ik dank u voor uw komst hier en voor de warme ge voelens, die u hier tot uiting ge bracht en overgebracht hebt. Ook zou ik van deze plaats een hartelijk woord van dank willen toeroepen, aan al wie op enigerlei wijze mij hun goede wensen deden toekomen. De afgelopen 12% jaar zijn voor ons allen menigmaal bewogen ge weest, maar de grote hartelijkheid, die ik daarin mocht ondervinden, en waarmee ik me vandaag weer omringd voel, is een extra stimu lans om met u de komende periode tegemoet te gaan. Ik dank u allen van ganser harte" De begrafenis van ds. P. Zandt DEN HAAG, 6-3. In afwijking van hetgeen is gemeld, zal de be grafenis van ds Zandt niet geschie den in IJsselmuiden maar in Kam pen. Aan d? begrafenis gaat vooraf een samenkomst in de Broederkerk waarna de begrafenis zal geschie den. In de Broederkerk zullen spre ken, ir. C. N. van Dis, partijsecre taris van de Staatkundig Gerefor meerde partij en lid van de Tweede Kamer en ds. van der Ent Braat, Nederlands Hervormd predikant te Monster. Als opvolger van wijlen ds. Zandt (SGP) komt als lid der Tweede Kamer in aanmerking ds. P. J. Dorsman te Staphorst. ROMEINSE WOONLAAG AANGETROFFEN Na een zitting van de raad voor economische aange legenheden uit de ministerraad heeft de minister van financiën medegedeeld, dat de regering besloten heeft de gulden te revalueren met een overeenkomstig per centage als de Duitse mark. - Foto links: de minister van binnenlandse zaken, mr. E. H. Toxopeus, moest op de parkeerplaats bij de Trèveszaal in Den Haag ruimte maken om zijn wagen kwijt te kunnen, ofte wel „Nederland verzette de bakens". - Foto rechts: minister-president prof. dr. J. E. de Quay (links) en de minister van financiën prof. dr. J. Zijlstra by aankomst voor besprekingen in de Trèveszaal. AARDENBURG, 6-3. Onder lei ding van ir. Trimpe Burger van de ryksdienst voor oudheidkundig bodemonderzoek in Amersfoort worden op het ogenblik in Aarden- burg- opgravingen verricht in een weide ten zuiden van de St. Baafs- kerk achter het Groenekruisge- bouw en de kleuterschool. Het ligt in het voornemen een zestigmeter lange, drie meter brede sleuf te graven. Thans is men een viertal meters gevorderd. Op ongeveer drie meter diepte is een Romeinse woonlaag aangetroffen, waarin men duide lijk de plaatsen heeft kunnen waarnemen waar palen van hou ten huizen hebben gestaan. Mas sa's scherven zijn aan het daglicht gekomen, zowel potscherven als stukken van Romeinse dakpannen. Ook werd een sterk geoxydeerde bronzen kop gevonden, een vondst die voor Nederland uniek schijnt te zijn. In de tuin van de gemeentesec retaris, waar ook wordt gegraven BONN, 6-3. Kennedy's reizende ambassadeur Averell Harriman heeft maandag in Bonn verklaard, dat de V S. hun defensieve taak in Europa evenals voorheen zullen volbrengen en niet van plan zijn troepen uit west-Duitsland terug te trekken. Hij zei voorts met nadruk dat de V.S. hun kernbewapening niet zullen verwaarlozen. Daarmee wilde hij blijkbaar de onrust in Bonn wegnemen, die ont staan is na het uitlekken van het memorandum van Amerika's mi nister van buitenlandse zaken, Dean Rusk, over de kernstrategie van Washington. Dodelijke ongelukken op de weg UTRECHT. Op een niet bevei ligde overwei? in de Ds. Akkerweg even buiten Dedemsvaart in de richting Meppel is de 24-jarige bromfietser H. van Dorsten uit Den Hulst in botsing gekomen met een losse locomotief. Hij was op slag dood. De volgende trein in de richting Leeuwarden had 27 min. vertraging. PURMEREND. Het 4-jarige jon getje Tuiteman uit Purmerend is toen hij plotseling een straat over stak tussen een vrachtwagen en een aanhangwagen terecht geko men en dodelijk verongelukt. De chauffeur van de vrachtwagen, die zeer langzaam reed, heeft niets van het ongeluk gemerkt. EMMEN. De 22-jarige scooter berijder B. H. J. Feringa uit Bar- gercompascuum, is op de weg van Coevorden naar Schoonebeek, te gen een rijdende melkwagen ge reden. De man werd gewond naar het ziekenhuis in Coevorden over gebracht, waar hij kort na aan komst overleden. heeft men een bewerkt been ont dekt, dat vermoedelijk heeft ge diend als glijder van een slede. Voorlopig blijft men twee maan den in Aardenburg graven. Als er belangrijke vondsten worden ge daan, wil men deze periode aan merkelijk verlengen, aldus dr. Glazema, directeur van de rijks dienst voor oudheidkundig bodem onderzoek. De rassendiscriminatie WASHINGTON, 6-3. Presiden' Kennedy heeft maandagavond een commissie van twaalf man in het leven geroepen, die moet waken tegen rassendiscriminatie onder het overheidspersoneel en bij maat schappijen die regeringscontracten uitvoeren. Dit is de eerste maatre gel van de president op het gebied van de burgerrechten. Op het overtreden van de tegen rassendiscriminatie gerichte bedoe lingen zijn zware straffen gesteld, zoals 'b.v. het opzeggen van een re geringscontract. NEW YORK, 6-3. Adlai Steven- sop, leider van de Amerikaanse de legatie bij de V.N., heeft maandag morgen in New York een onder houd gehad met Rusland's minister van buitenlandse zaken, Andrei Gromiko. Hoewel de Amerikaanse afvaardiging niets wilde zeggen over dit onderhoud, heeft een woordvoerder van de delegatie la ten doorschemeren dat beide man nen niet tot een akkoord zijn kun nen komen over de agenda-kwes tie. Zoals bekend zijn er stemmen opgegaan om de agenda van de al- g?mene vergadering korter te ma ken door zeer omstreden kwesties, zoals de kwestie-Hongarije, het Ti betaanse vraagstuk en de kwestie- Cuba en punten, zoals de ontwape ning, waarop men op het ogenblik maar weinig vorderingen kan boe ken, voorlopig van de agenda te schrappen. Hei-waardering gulden goedgekeurd WASHINGTON, 6-3. Het inter nationale monetaire fonde heeft maandag bekendgemaakt, dat het de herwaardering van de Neder landse gulden had goedgekeurd. De desbetreffende mededeling van het fonds luidt als volgt: „In ternationale monetaire fonds heeft vandaag een voorstel van de Ne derlandse regering goedgekeurd tot wijziging van de pariteit van de gulden van f 3,80 per Amerikaanse dollar, welke in september 1949 werd vastgesteld, in f 3,62 per Amerikaanse dollar met ingang van 7 maart 1961. Deze verandering heeft geen be trekking op de valuta's van Suri name of van de Nederlandse An tillen". Dit nummer bestaat uit 8 pagina's 11 - "-i 'i-.»aii'»ii, h Door het drinken op eikaars gezondheid bederft men die i van zichzelf. LONDEN, 6-3. Koningin Eliza beth van Engeland en de hertog van Edinburgh zijn maandagavond in Londen teruggekeerd van een reis van zes weken door India, Pa kistan, Nepal en Perzië. De Sowjet-Unie en de Algemene Vergadering der V.N. LONDEN,, 6-3. Radio-Moskou heeft maandgavond gezegd, dat de Sowjet-Unie niet zal aandringen op besprekingen van Amerikaanse spionagevluchten boven Russisch gebied tijdens de algemene verga dering der V.N., die dinsdag be gint. Maar het zou vanzelfsprekend zijn, dat „de andere zijde" even eens kwesties van de agenda zou schrappen, „die daar alleen op staan met de bedoeling, de koude oorlog aan te wakkeren". Radio-Moskou citeerde een arti kel van de „Izwestia", waarin se cretaris-generaal Hammarskjoeld een „lachende moordenaar" wordt genoemd en verder gezegd wordt, dat reorganisatie van de Verenigde Naties onvermijdelijk is. Schat gevonden in grot PARIJS, 7-3. Twee Italiaanse bouw vakarbeiders hebben bij werkzaam heden in een grot te Chelles, in het gebied van Parijs, een schat ge vonden ter waarde van ruim 150.000 frank (ongeveer 110.000 gul den). Deze schat bevond zich in twee potten, waarvan de ene een hon derd goudstukken bevatte en de andere ook gouden munten en ju welen. De politie probeert de eige naar op te sporen. Oranje-kalender voor deelnemers huldiging DEN HAAG, 6-3. Aan de deel nemers van de huldiging van ko ningin Juliana ter gelegenheid van haar 12%-jarig jubileum is door de vereniging „Pro Juventute" de jaarlijkse Oranje-kalender met fo to's van het koninklijke gezin uit gereikt. Nieuw record voor Marianne Heemskerk NAARDEN, 6-3. De „zilveren/' Marianne Heemskerk heeft maan dagavond in het zwemstadion in Naarden een geslaagde aanval ge daan op het Nederlands record vier maal 100 meter wisselslag persoon lijk op 25 meterbanen, dat met een tijd van 5 33.8 op naam stond van de Hilversumse Judith de Nijs. De Naardense zwemster bracht het re cord niet minder dan 5.1 sec. om laag, zodat het nu met 528.7 op de recordlijst komt te staan. De drie tijd waarnemers noteerden 5.28.4, 5 28.7 en 5.29.0. Een poging van Ma rianne Heemskerk om ook op de 100 meter vlinderslag een nieuw record te zwemmen mislukte. Afgevaardigden naar het jaar lijkse congres van de Italiaanse Monarchistische Beweging in Rome zijn maandag met elkaar slaags ge raakt over de vraag of men het woord „monarchistisch" weer in de naam van de partij moet opnemen. De beweging, die is onstaan uit een samengaan van de „Nationaal Mo narchistische Partij" en de „Mo narchistische Volkspartij", draagt nu de naam „Italiaanse Democra tische Partij". VENRAY. De politie in Venray heeft proces-verbaal opgemaakt legen twee mannen die verdacht worden van dierenmishandeling. Het zijn de 24-jarige W. K. uit Ven ray en de 29-jarige W. B eveneens uit Venray afkomstig. De jong9te van hen had op aanstichting van de oudste een duif gedood door het beest de kop af te bijten. Daarmee zou hij een weddenschap hebben gewonnen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 1