DE ZIERIKZEESCHE COURANT Nederlandse regering besluit tot herwaardering van de gulden Gevechten tussen Y.N.-troepen en Kongolezen in Matadi Arrestaties in zaak- Eric Peugeot Ds. P. Zandt - leider S.G.P.-fraktie overleden FELLE STORM TEISTERT ZUIDELIJKE WIJK VAN CHICAGO Een Amerikaans „vredeskorps" Wereldkampioen schaatsenrijden Henk van der Grift gehuldigd De Russisch- Amerikaanse betrekkingen MAANDAG 6 MAART 1961 117e jaargang No. 18934 ZIERIKZEESCHEwNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, lel. 01110-2255 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 lil navolging van Duitsland Verhoging bedraagt 4,75 procent DEN HAAG, 6-3. Na een zitting van de Raad voor Economische Aangelegenheden uit de minister raad, die vier uur en vyf-en-veer- tig minuten duurde, heeft de mi nister van Financiën, dr. J. Zylstra, aan de pers medegedeeld, dat de regering besloten heeft de gulden te revalueren met een overeenkom stig percentage als de Duitse mark. BONN, 5-3. De Westduitse rege ring heeft zondagmiddag officieel de herwaardering van de Duitse mark bekendgemaakt. De verkla ring der regering, die de minister van Economische Zaken, Erhard, aan de pers voorlas, luidde als volgt: „De Bondsregering heeft met toe stemming van de Deutsche Bun desbank besloten met ingang van 6 maart 1961 de koers van de Deut sche Mark tegenover het buiten land te verhogen. Deze verhoging zal rond 4,75 procent bedragen. Dit betekent, dat volgens de nieuwe pa riteit de dollar, in plaats van tot- dusverre tegen D.M, 4,20, voortaan tegen 4 D.M. kan worden verkre gen. In dezelfde verhouding wordt de waarde van de D.M. tegenover de andere valuta's hoger. Het doel van deze maatregel is, de koop kracht van de D.M. te versterken en de stabiliteit van het Duitse prijsniveau te handhaven". Minister Erhard heeft tegenover de pers de politieke en economische bewegingen toegelicht, die beslis send waren voor een opwaartse her waardering. Op de persconferentie KONGO BLIJFT HEKSENKETEL LEOPOLDSTAD, 5-3. In de Kon golese havenstad Matadi zyn zon dagmorgen vroeg - na een korte onderbreking - opnieuw gevechten uitgebroken, volgens in Leopold- stad ontvangen berichten. De onder zware druk staande Soedanese mi litairen van de Verenigde Naties hebben nu reeds byna vier-en- twintig uur lang met korte tussen pozen strijd moeten leveren tegen Kongolese militairen. Er zijn sinds zaterdag geen recht streekse radioberichten meer uit Matadi in Leopoldstad ontvangen. De ontvangen schaarse berichten kwamen door, via het Soedanese detachement op de luchtbasis Kito- na, die 100 km vanaf de monding van de Kongorivier is gelegen. Men Prins Bernhard en prinses Irene weer thuis DEN HAAG, 5-3. Prins Bernhard en prinses Irene zijn zondagavond om kwart voor negen met de rege- rings-Friendship op de vliegbasis Soesterberg aangekomen, waarna zij naar paleis Soestdijk zijn door gereisd. Prins Bernhard is op 5 februari op uitnodiging voor een bezoek aan de Soedan vertrokken. Daarna heeft hij een bezoek gebracht aan zijn boerderij in Tanganjika. Met de re- gerings-Friendship is hij vervol gens via Athene naar Rome ge reisd, waar de prins het buitenver blijf van de koninklijke familie in Porto Ercole heeft bezocht. Hierna vloog de prins naar Innsbrück, waar prinses Irene ongeveer veer tien dagen op wintersportvakantie is geweest. gelooft in Leopoldstad dat de Ca nadese bezetting van het radiosta tion in Matadi wellicht gevangen genomen is. Even voordat het radiostation uit de lucht ging. meldden de Canade zen - één officier en acht man schappen- dat de installaties waren getroffen door granaten van 20 millimeter en kogels van kleine vuurwapens. De belangrijke havenplaats is thans praktisch van de buitenwe reld afgesloten, daar alle telefoon verbindingen met Leopoldstad zon dagmorgen werden verbroken en de Kongolezen de veerdienst over de Kongorivier naar de luchtbasis hebben gestaakt. MEGEVE, 5-3. De Franse politie heeft in de nacht van zaterdag op zondag nabij Megeve in de Franse Alpen een viertal inzittenden van een auto aangehouden voor een verhoor. Volgens onbevestigde berichten staat deze aanhouding in verband met de jacht op degenen die in april vorig jaar het jongetje Eric Peugeot hebben ontvoerd en tegen een losprijs van vijftig miljoen oude franken (ongeveer 375 000 gul den) ongedeerd hebben, vrijgelaten. In de auto zaten twee mannen en twee vrouwen. Eén van de mannen is enkele maanden geleden ver hoord in verband met de ontvoe ring van het zoontje van de auto fabrikant Roland Peugeot. De politie te Megeve heeft niet bevestigd en niet ontkend dat zij te Megeve op de ontvoerders van Eric jagen. waren ook aanwezig de Westduitse minister van Financiën, Etzel, en de president van de Bundesbank, Blessing. Erhard deelde mede, dat het besluit van het kabinet met al gemene stemmen werd aangeno men. Toch wat kleintjes HEERENVEEN, 7-3. Nu de eerste van de nieuwe ge meente-woningen aan de K. van Heerenstraat in Heerenveen gereed zijn, ko men de gelukkige bewoners ze betrekken. Daarbij is men tot enkele onaangena me verrassingen gekomen. Een normaal bed van circa 1.30 meter breed, of een gewoon opklapbed kan met geen mogelijkheid in de woning worden gebracht. De draai van de trap is na melijk zo, dat de weg naar boven voor een dergelijk onmisbaar stuk huisraad niet toegankelijk is. Het raam in de benedenkamer, dat groot genoeg zou zijn om een bed door te laten, is vast. De enige methode is nu om via de bovenramen de bedden naar binnen te brengen. Deze ramen zijn ongeveer een meter breed en een meter hoog. Een le dikant van ongeveer 1.30 meter breed kan hier dia gonaal doorheen worden gewrongen, als men ten minste eerst het raam uit de sponningen heeft ge licht. De praktijk heeft in middels geleerd, dat dan nog zowel ledikant als ko zijnen zwaar gehavend wor den. Studenten vinden Romeinse waterput WAGENINGEN, 5-3. Twee Wa- geningse studenten, de heren R. Cornelisse en G. W. W. Elberse, die zich bezig hielden met bodemkun- dig onderzoek, hebben in het ge bied waar de nieuwe rijksweg Kesteren-Ochten in de Betuwe wordt aangelegd, een Romeinse waterput ontdekt, daterend uit de tweede eeuw na Christus. De nieuwe weg leidt dwars door de z.g. Hoge Woerd, welke plaats bekend staat als een rijke vind plaats van voorwerpen uit de Ro meinse tijd. De heer Cornelisse ontdekte een z.g. grondspoor en hij begon met zijn collega te graven. Tijdens het blootleggen van de put, waarbij ook aanwezig waren prof. dr. is. C. H. Edelman, hoogleraar in de bodemkunde aan de Land bouwhogeschool en de heer A. van Pernis, deskundige van de oud heidkundige dienst te Amersfoort, kwam ook nog een geheel gave Romeinse kruik te voorschijn. De put, met een totale diepte van twee en een halve meter, is opgebouwd uit een aantal aan de onderzijde gepunte planken, staande in een cirkel. Daarboven is een bekisting van 1.20 meter. De Volkswagen ook op de Nederlandse wegen een bekende verschijning, heeft een grotere broer gekregen. Een nieuw model dus, de V.W.-l500, die aanmerkelijk groter ii dan het vertrouwde type. Op de komende autotentoonstelling te Frankfort zal de nieuwe grotere Volkswagen te zien zijn. Markante figuur ging heen DEN HAAG, 4-3. In zijn woning in Delft is zaterdagmiddag om streeks vyf uur ds. P. Zandt over leden. Ds. P. Zandt was voorzitter van de drie leden tellende Tweede-Ka merfractie van de Staatkundig Ge reformeerde Partij en partijvoor zitter. Hij was een van de oudste Tweede-Kamerleden en zou maan dag (vandaag) 81 jaar oud zijn ge worden. Hij was in de Staten-Ge- neraal een opvallende persoonlijk heid, altijd in. het zwart gekleed, en ondanks zijn kleine fractie een lid die steeds de aandacht kreeg van de Kamerleden. Éénmaal heeft ds. Zandt - als oudste lid in jaren - de voorzittershamer in de Tweede Ka mer gehanteerd. Ds. P. Zandt werd op 6 maart 1880 te Stedum geboren en bezocht het gymnasium te Kampen, waar na hij aan de Rijksuniversiteit te Utrecht theologie studeerde. In 1905 werd hij kandidaat in Zeeland. Hij aanvaardde op 20 april 1906 het predikambt bij de Ned. herv. ge meente van Kamperveen. In 1909 vertrok hij naar Loon op Zand, weike standplaats hij in 1910 met IJselmuiden verwisselde. In 1915 werd ds. Zandt predikant te Ede en vier jaar later deed hij zijn intrede in zijn laatste gemeente: Delft. In 1925 verkreeg hij eervol ontslag met de bevoegdheid van emeritus we gens zijn benoeming tot lid van de Tweede Kamer van de Staten-Ge- neraal, waarin hij zitting nam voor de Staatkundig Geref. Partij. Na het overlijden van ds. G. H. Ker sten werd ds. Zandt voorzitter van deze partij en tevens werd hij be last met de leiding van de fractie in de Tweede Kamer. Hij is ook lid van de Provinciale Staten van Zuid- Holland en hoofdredacteur van het weekblad .„De Banier". Ds. Zandt is ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Meisje omgekomen dooi* verkeersongeval ARNHEM, 4-3. Op de Huissense- straat te Arnhem is vanmorgen een 12-jarig meisje door een verkeers ongeval om het leven gekomen. Een bestelwagen kwam daar in aanra king met een passerende bus, ten gevolge waarvan de bestuurder van de bestelwagen de macht over het stuur kwijtraakte. De wagen schoot tegen een paal bij een bus halte, waar het slachtoffer E. Stel- laard uit Arnhem stond te wachten. Zij werd bij de aanrijding dusdanig gewond, dat zij kort er op in het ziekenhuis is overleden. Schade van miljoenen dollars CHICAGO, 5-3. Zaterdagavond heeft in een zuidelijke wjjk van Chicago een hevige storm, naar men meent een wervelstorm, ge woed, die maar 15 sec. beeft ge duurd maar van ongekende hevig heid was. Volgens de eerste berichten is één persoon om het leven geko men en zijn minstens 82 mensen gewond, van wie zes ernstig. De schade wordt geschat op miljoenen dollars. Enkele gebouwen stortten in en auto's werden omvergeworpen. De burgemeester van Chicago zei na een inspectie van de getroffen wijk dat er een „ramp" was gebeurd. Een der brandweerlieden, die aan het opruimen van puin in de stra ten had deelgenomen, zei, dat men zou kunnen geloven, dat een kern bom was ontploft. Honderden politiemannen bewa ken het gebied om plundering te voorkomen. Brandweerlieden van 25 kazernes zijn opgeroepen om opruimingswerkzaamheden te ver richten. Zelfs de Nationale Garde is gealarmeerd en houdt zich ge reed met het oog op de afkondi ging van een noodtoestand. Auto door de lucht Een gedeelte van de wijk is ge ëvacueerd in verband met gebro- ken gasleidingen. De straten liggen bezaaid met stukken dakbedekking, glasscherven, stukken metaal en beton. Een ooggetuige verklaarde, dat de stenen door de lucht vlogen als confetti. Een automobilist vloog met zijn wagen door de lucht. Het voertuig buitelde enkele malen voordat het op de grond terecht kwam. De bestuurder kroop met verwondingen en kneuzingen uit zijn vernielde wagen. Een plan van Kennedy WASHINGTON, 4-3. President Kennedy heeft zaterdag zijn 45-ja rige zwager Sargent Shriver tot directeur van het onlangs opge richte „Vredeskorps" benoemd. Shriver zal hiervoor geen salaris ontvangen. Het „Vredeskorps" bestaat uit jongelieden die hulp zullen verle nen in economisch achtergebleven landen. Ook West-Duitsland is van plan een „Vredescorps" van technici, artsen en leraren die in ontwikke lingslanden zullen werken, op te richten. Dit heeft de Westduitse minister van buitenlandse zaken, von Brentano, zaterdag via de tele visie meegedeeld. De regering had ongeveer duizend jonge mensen gevraagd of zij in een dergelijk korps wilden werken en de reactie was positief geweest. President Kennedy wil een korps van ongeveer 5.000 Amerikanen. Telegram van H.M. de Koningin AMSTERDAM, 4-3. Het ontroe rendste moment van de huldiging van de schaatskampioen Henk van der Grift en de derde prijswinnaar Rudi Liebrschts was zaterdagmid dag in het Apollopaviljoen in Am sterdam toen de voorzitter van de K.N.S.B, mr. H. W. Vliegen het vol gende telegram voorlas: „Aan de wereldkampioen hartelijke geluk wensen. W.g. Juliana". Met een langdurig applaus brachten toen de vele aanwezigen hulde niet alleen aan de wereldkampioen,, die zijn tranen met moeite kon verbergen maar ook aan deze zeer op prijs ge. stelde geste van Hare Majesteit de Koningin. Voor van der Grift was dit telegram belangrijker dan de eretekenen, die hem op de borst ge speld werden: het gouden insigne met de briljanten door Jhr. mr. Feith, voorzitter van de Nederland se sportfederatie en het gouden ere-teken van de K.N.S B dat hem door mr. Vliegen werd overhandigd. Jhr. mr. Feith zei dat van der Grift het. gouden insigne van de N.S.F. heeft gekregen namens an derhalf miljoen sportbeoefenaren omdat hij voor Nederland een unie ke prestatie heeft geleverd tegen over de gehele wereld. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Het is beter te geven dan te I lenenen het kost ongeveer het zelfde. .1 Eichniann's arrestatie ging zó JERUZALEM, 4-3. Mosje Pearl- man zegt in zijn boek „The Cap ture en Adolf Eichmann" dat de Israëlische geheime dienst reeds in de herfst van 1959 de eerste inlich tingen uit Argentinië kreeg over 't verblijf van Adolf Eichmann, de Jodenvervolger uit de nazitijd, al daar en spoedig daarop hem begon te schaduwen. Men was er aanvan kelijk nog niet van overtuigd dat de aangewezen persoon inderdaad Eichmann was want niets in zijn verschijning of gedrag herinnerde aan een vroegere S.S.-officier. Ze kerheid omtrent zijn identiteit ver kreeg men echter op 21 maart 1960 toen de geschaduwdeeen boe ket bloemen kocht. Volgens de per. sonalia waarover men beschikte was deze datum namelijk de trouw dag van het „voormalige" echtpaar Eichmann (Eichmann was in Ar gentinië onder de naam Ricardo Klement opnieuw met zijn vrouw in het huwelijk getreden). Op 11 mei vorig jaar werd Eich mann in een stille zijstraat met een judogreep overweldigd en naar een huis in de buurt van Buenos Aires gebracht. Voor de vlucht naar Is raël werd Eichmann opgegeven als een ernstige patiënt die in het bui tenland een operatie moest onder gaan. Men gaf hem bij de koffie een grote dosis slaapmiddel in en zo werd Eichmann op een draag baar naar het vliegveld gebracht. Pearlman geeft in zijn boek geen nadere bijzonderheden over de or ganisatie die de jacht op Eichmann leidde. WASHINGTQN, 5-3. Sowjet-di- plomaten in Washington hebben zondag verklaard, dat de Sowjet- Unie via onderhandse diplomatie ke kanalen te kennen heeft gege ven de beschuldigingen over zoge naamde Amerikaanse „agressie" in de algemene vergadering der Ver enigde Naties te willen laten val len, als de Verenigde Staten de Hongaarse kwestie niet meer te berde brengen. Dit is een van de suggesties die via genoemde weg zouden zijn gedaan om te trachten de spanning tussen de beide staten te verminderen Ook zou aan de Amerikaanse re gering zijn meegedeeld, dat premier Chroesjtsjef niet voornemens is voor bijwoning van de algemene vergadering naar New York te ko men. Er zijn op het ogenblik nog geen aanwijzingen dat de regering-Ken- nedy er in zal toestemmen de Hon gaarse kwestie van de agenda dei- algemene vergadering te laten val len. Hoeveel vet verbruikt de Nederlander? AMSTERDAM, 4-3. Uit door het Produktschap voor Margarine, Vet ten en Oliën verzamelde gegevens blijkt, dat het boterverbruik in Ne derland in 1960 54.778 ton (voor lopig) heeft bedragen tegen 47.342 ton in 1959 en 57.121 ton in 1958. Het margarineverbruik bedroeg in 1960 228.743 ton tegen 229.940 ton in 1959 en 219.748 ton in 1958. Per hoofd van de bevolking steeg het boterverbruik van 4,17 kg. in 1959 tot 4,77 kg. in 1960. In 1958 be droeg het 5,11 kg. Het verbruik van margarine per hoofd van de bevol king bedroeg in 1958 19,65 kg., in 1959 20,26 kg. en in 1960 19,92 kg. In verband met de bekende Plan- ta-affaire kan er nog op worden gewezen, dat het margarinever bruik per hoofd van de bevolking (op jaarbasis) is gedaald van 20,9S kg. in het vierde kwartaal van 1959 lot 19,04 kg. in het vierde kwar taal van 1959, terwijl anderzijds het boterverbruik (eveneens op jaar basis) steeg van 2,69 kg. in hei- vierde kwartaal van 1959 tot 6,31 kg. in het vierde kwartaal van 1960 t

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 1