DE ZIERIKZEESCHE COURANT Burgemeester mr. F. Th. Dijckmeester sloeg eerste paal voor fabriek Smit-Bolnes N.V. Soldaten doden 44 Afrikaanse burgers Tito in Ghana Duits krediet voor India Nieuwe incidenten in Oran EENSGEZINDHEID TÜSSEN LEIDERS VAN MAROKKO, TUNESIE EN OPSTANDELINGEN VRIJDAG 3 MAART 1961 117e jaargang No. 18933 ZIERIKZEESCHEwNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 DE BOUW GING VAN START Bedrijf kan uitgroeien tot viervoudige van grondopzet ZIERIKZEE, 2-3. Op het wincloverhuifde, uiteraard rommelige en modderige bouwterrein, deel van het industrieterrein in de Zuid hoek, heeft burgemeester mr. F. Th. Dijckmeester donderdagmorgen - in aanwezigheid van de directie van het toekomstig bedrijf, het voltallig gemeentebestuur en talrijke andere autoriteiten - de eerste paal in de grond geslagen voor de nieuw te bouwen fabriek van scheepsmotoren der N.V. Smit en Bolnes. Zierikzees' eerste burger was gehuld in een grote beschuttende gummijas en had het hoofd bedekt met een witte helm. Hij kweet zich serieus van zijn taak, want - met assistentie van enkele arbeiders - rustte mr. Dijckmeester niet, voordat de paal werkelijk „zat". Enkele luttele centimeters tenslotte staken ervan boven de grond uit. Een geduldig en lach- graag publiek was getuige van het karwei, dat een klein halfuurtje in beslag nam. Eer voor de paal ZIERIKZEE, 2-3. De eer die de eerste paal voor Smit Bolnes N.V. gistermor gen genoot was vooral een fotografische. Aan alle kan ten werden de toestellen er op leeg geschoten. Het kon ook gemakkelijk, om dat burgemeester mr. F. Th. Dijckmeester hiertoe alle gelegenheid gaf. Hij beperkte zich niet tot een symbolisch show-klapje, maar hij dreunde met de stoomhamer de monster- paal in zijn volle lengte de grond in. Aan dit zweetvergende karwei was een ontvangst in „Mondragon" vooraf gegaan, waarvan - na af loop - de genodigden van start gin gen naar het industrieterrein, dat alle belangstelling kreeg op deze voor Zierikzee en Schouwen-Duive- land zo historische dag Nadien troffen allen elkaar andermaal in het café-restaurant aan de Oude Haven, waar het woord werd ge voerd door de directeur van Smit's machinefabriek te Kinderdijk, de heer D. Smit, die de burgemeester dankte voor de vaardige wijze, waarop hij de symbolische hande ling van het eerste-paalslaan heeft willen verrichten. In het algemeen sprak hij dankwoorden voor de be toonde belangstelling en stond stil bij de voorgeschiedenis van het nieuwe bedrijf in oprichting. De motieven Motief voor de uitbreiding van de bedrijven Smit en Bolnes was vooral de stijgende vraag naar het produkt, de scheepsmotor. Boven dien speelde de schaarse arbeids markt een rol en de directies van beide bedrijven hebben toen uitge zien naar de mogelijkheden, die de diverse ontwikkelingskernen bo den. Zo is men op Zierikzee geko men, liggend aan diep vaarwater, gesitueerd verder in een gebied met een betere arbeidsmarkttendens. Vooral ook het persoonlijk contact met de burgemeester heeft een rol gespeeld. Twee typen motoren zul len in de toekomst worden gebouwd in het Zierikzeese bedrijf, dat ge heel zelfstandig zal werken, nl. de Bolnes en de Smit-Bolnes-motor, machines 'vooral bestemd voor schepen, baggermaterieel, dynamo's en dergelijke. Spr. oopte op een gunstige ontwikkeling van het Zierik zeese bedrijf en suggereerde, dat by het opstellen der plan nen is rekening gehouden met een schaalvergroting van het thans te bouwen bedrijf tot het viervoudige. „Maar uiteraard is dit toekomstmuziek", aldus spr., die verder de verschillen de moeilijkheden aanstipte, waarmede het nieuwe bedrijf zal hebben te kampen. Het kan uiteraard niet op een plaatselijke bedrijfstraditie terug vallen en „alles moet er onmiddel lijk zijn", zulks in tegenstelling met uitbreidingen, die men aan be staande bedrijven geeft. „Gemoedelijke sfeer" Wat dit alles betreft, zeide spr. zich de verantwoordelijkheid der directie zeer wel bewust te zijn en hij hoopte dat deze industrialisatie niet ten koste zal gaan van de ge moedelijke sfeer, die in stad en op het eiland heersen. Hij noemde het tempo waarin medewerking is ver leend bij de voorbereiding tot de plannen verbluffend en verwachtte dat in november het bedrijf in hoofdzaken op poten zal staan en voor een deel draaiende zal zijn. Dit zou twaalf maanden na de plan nen zijn en dit mag, volgens spr., wel uniek worden genoemd. In zijn dankwoord noemde spr. met name het E.T I. te Middelburg en burge meester mr. Dijckmeester voor de prettige sfeer, waarin de contacten lagen en voor de grote welwillend heid aan de dag gelegd. Als aan denken aan de merkwaardige paal- slaanderij bood hij tenslotte de bur gemeester de witte helm aan. „Evenement voor Zierikzee" Burgemeester mr. Dijckmeester zag de start van de bouw als een evenement voor Zierikzee en hem had de grote publieke belangstel ling voor dit gebeuren te Zierikzee gefrappeerd. Hij gaf uiting aan zijn vreugde dat de directie van het bedrijf de perspektieven in deze streek heeft gevoeld en de moge lijkheid heeft gezien hier te begin nen. Het slaan van de eerste paal (een betonnen gevaarte van plm. twaalf meter) noemde hij een „venijnig spel". „Ik doe het nooit meer", zo verklaarde hij onder hilariteit, vervolgend: „ik heb altijd gedacht, als die paal er nu eenmaal maar eens inzit, dan kunt U niet meer terug". Het hoge tempo waarin de voorbereidingen verliepen was ook spr. opgevallen en hij dankte in het bijzonder ook het E.T.I. voor de verleende constructieve mede werking. Spr. kon zich voorstellen dat de directie voor moeilijke be slissingen heeft gestaan en veel bewondering mag bestaan voor hel „lef" om in het toch wat achteraf gelegen Zierikzee te beginnen. „Zierikzeese vlag" Mr. Dijckmeester beklemtoonde evenwel dat Zierikzee wel een ou de stad is, maar toch geen „dode", het is altijd een levendige plaats geweest. „Wij zijn hier erg geluk kig mee" aldus de burgemeester, die - na gewezen te hebben op de betekenis van de reeds aanwezige Kon. Zeelandia N.V. - uiting gaf aan zijn trots en bewondering voor het initiatief van Smit Bolnes. Hij bood daarop de heer D. Smit een groot formaat vlag aan van de gemeente Zierikzee, in de stads kleuren rood en zwart. Het directielid, de heer J. W. van Capellen, noemde de wijze waarop de burgemeester de eerste paal „tot het bittere einde" heeft geslagen, een goed begin. Hij hoop te dat het gelukken zal met dezelf de energie het nieuwe bedrijf te leiden. Brandstof voor de gehele onder neming is het enthousiasme, dat mocht het al eens inzakken- toch alt(jd weer zal worden aangevuld door de rust en trouw van het Zeeuwse volk. Andere plannen Tot slot sprak de directeur van het E.T.I.drs. M. C. Verburg, die het nieuwe industriële initiatief zette in het kader van de herstruc- tuering van het eiland na de ramp. In grove lijnen schetste hij de te verwachten toekomstige ontwikke ling van dit gebied en spr. prees zich bijzonder gelukkig dat het wat betreft Zierikzee is gelukt iets te maken van de industriekern, waar toe het werd aangewezen. Allerlei plannen en initiatieven kan Schou- wen-Duiveland verder nog ver wachten, speciaal in de recreatieve sector, waarvoor miljoenen zijn uitgetrokken. In dit opzicht staat het eiland hoog opr.de prioriteiten lijst. Na deze toespraken bleven allen nog geruime tijd gezellig bij een, onder het genot van een voor treffelijk verzorgde lopende lunch. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's t Vaak gebeurt in een ogen- I blik, ivat in geen jaar ver- (i wacht werd. Deze foto van het Nederlands Koninklijk Paar is gemaakt naar aanlei ding van het twaalf-en-eeji-half-jarig regeringsjubileum van H M. Ko ningin Juliana op 6 maart a.s. (Foto Max Koot). BLOEDBAD IN LOELOEABURG LEOPOLDSTAD, 2-3. De Verenig de Naties hebben donderdag te Leopoldstad meegedeeld dat solda ten woensdag b\j ongeregeldheden in de Afrikaanse wjjk van Loeloea- burg vierenveetrig Afrikaanse bur gers hebben gedood. De soldaten namen wraak op de bevolking nadat burgers drie sol daten hadden gedood en drie ge wond Meer dan duizend Kongolezen hebben bescherming gezocht bij de Verenigde Naties om aan de wraak van de militairen te ontkomen, al dus de woordvoerder. De toestand in Loeloeaburg was donderdagavond rustig. De Afri kaanse wijk is afgezet door Kon golese en Ghanese troepen. De moeilijkheden zijn dinsdag avond begonnen nadat Loemoem- bistische troepen zich hadden te ruggetrokken. Deze militairen had den de stad de vorige maand bezet. Een menigte burgers betoogde voor het hoofdkwartier van de Verenig de Naties om vrijlating te verkrij gen van een- Loemoembistische majoor van de gendarmerie die door zijn eigen mannen was opge sloten. Toen de majoor vrij was, vielen burgers met allerlei zelfge maakte wapens Kongolese soldaten van generaal Moboetoe aan. Daar bij kwamen drie.militairen om en werden drie gewond. Blijkbaar zonder bevel van hun officieren zijn later soldaten van generaal Moboetoe de stad inge- trokken.In de loop van de nacht begonnen schietpartijen die ver scheidene uren hebben geduurd. Er is niet bekend hoeveel men sen bij de nachtelijke schietpartij en zijn gewond. De Verenigde Naties hebben te Leopoldstad krachtiger orders uit gevaardigd voor hun troepen „hun wapens te verdedigen", zo nodig met geweld. Deze orders volgden op het incident van woensdagavond waarbij de Kongolese militairen Tunesische soldaten hebben ont wapend. Dit heeft de woordvoerder van de V.N. meegedeeld. Opening herbouwd Troelstra-oord AMSTERDAM, 2-3. Het herbouw- ds Troelstra-oord in Beekbergen (Gld.), een van de vakantiehuizen van het N.V.V., zal op 1 mei as. officieel worden geopend Het oude hoofdgebouw, dat in 1926 als eerste vakantiehuis van het N.V.V. in ge bruik werd genomen, brandde op 26 februari 1955 geheel uit. Alleen de beide vleugels bleven gespaard. Ze vormen nu met het nieuwe hoofd gebouw één geheel. Met de her bouw van het N.V.V.-vakantieoord, dat thans 240 gasten kan herbergen, werd op 10 oktober 1959 een begin gemaakt. BELGRADO, 2-3 President Tito /an Zuid-Slavië hééft donderdag n het parlement van Ghana de iperati'e van de V.N. in Kongo ver- jordeeld en secretaris-generaal Hammarskjoeld beschuldigd van iantasting van het gezag en het aanzien van de wereldorganisatie. Hij eiste, dat een eind gemaakt .vordt aan „de Belgische en andere buitenlandse inmenging in Kongo" en dat een onderzoek wordt inge steld naar de moord op Loe- noemba. Volgens het Zuidslavische staats hoofd wordt de huidige internatio- aale situatie gekarakteriseerd door een „uiterst ernstige verslechtering /an de internationale betrekkingen »n door volledige onzekerheid ten aanzien van de verdere ••ontwikke ling". NEW DELHI, 2-3. West-Duitsland heeft India een langlopend krediet /an 400 miljoen mark aangeboden voor het eerste jaar van het derde 5-jarenplan, dat de volgende maand begint te lopen, zo werd alhier donderdag bekend gemaakt. In een communiqué, dat gepubliceerd werd na afloop van de besprekin gen tussen de minister van finan ciën van India, Morarji Desai en de Westduitse minister voor de schat kist, H. Wilhelmi, wordt medege deeld, dat 100 miljoen mark van dit krediet voor aankopen buiten west- Duitsland gebruikt zouden kunnen worden. Ook heeft west-Duitsland toegezegd te zullen zorgen voor een krediet van 450 miljoen mark, no dig 'voor de uitbreiding van de staalfabriek te Rourkela. ORAN, 2-3. Donderdagmiddag is het in Oran tijdens de begrafenis van een der Europese slachtoffers, die dinsdag jl. door Algerijnen werden vermoord, tot nieuwe in cidenten gekomen. De deelnemers aan de begrafe nisstoet doorbraken het politiecor- don en hielden een passerende Al gerijnse wielrijder aan, die zij mis handelden. Vervolgens hielden zij een auto met vier Algerijnen aan, die echter tijdig de vlucht konden nemen, met achterlating van hun voertuig. Een militaire rechtbank in Pa rijs heeft donderdag de 43-jarige caféhouder Joseph Ortiz bij verstek ter dood veroordeeld wegens zijn aandeel in de Europese opstand van januari 1960 in Algiers. De besprekingen over Algerije Hoop op „grote gebeurtenissen binnen enkele dagen" SMIT en BOLNES Voor de gebouwen van Smit Bolnes N.V moeten 168 betonpalen worden geheid van 11 tot 12 A meter. De gebouwen worden opgetrokken van metaalconstruc ties met gemetselde vullingen. Werd het betonijzer aan elkaar geplakt" en uitgelegd, dan kan men er de afstand Zierikzee-Kinderdijk mee overbruggen. Nog een cijfer: wanneer alle te verwerken tegels op elkaar zouden worden gelegd, heeft men een „dikte" van drie Utrechtse Domtorens. RABAT, 2-3. Dc leiders van Ma rokko, Tunesië en de Algerijnse op standelingen hebben donderdag meegedeeld dat z\j het volledig eens zijn geworden over de midde len, om onafhankelijkheid voor Al- gcric te bereiken. De Tunesische president Bourguiba zei: „Ik hoop dat zich binnen enkele dagen grote gebeurtenissen zullen voordoen". Bourguiba, die als bemiddelaar is opgetreden bij het voorbereiden van rechtstreekse onderhandelin gen tussen president De Gaulle en de leider der „voorlopige Algerijn se regering", Ferhat Abbas, ver klaarde dit voor zijn terugkeer uit Rabat naar Zürich, om daar zijn keelbehandeling te laten voortzet ten. Uit Frankrijk wordt gemeld dat uitgebreide voorzorgsmaatregelen in de omgeving van het eenzame, ter hoogte van de Franse westkust gelegen eiland lie d'Aix zijn ge nomen, hetgeen kracht heeft bijge zet aan de geruchten, volgens welke de aldaar gevangen gezette Alge rijnse opstandelingenleider Moham med Ben Bella mogelijk naar een verblijfplaats in de omgeving van Parijs zal worden overgebracht. De Gaulle Naar verluidt wacht generaal De Gaulle in Parijs thans op een stap van de leiders der Algerijnse re bellen. Hij zwijgt over zijn eigen voornemens. De Franse premier De- bré en de minister van Buitenland se Zaken, Couve de Murville weten - naar wordt vernomen - slechts weinig van hetgeén De Gaulle wil doen of verwacht. De enige, die misschien iets meer weet van de plannen van het Franse staatshoofd is de minister voor Algerië Joxe. Het feit, dat de nieuwe koning van Marokko, Hassan de Tweede, tezamen met president Bourguiba en Ferhat Abbas het communiqué heeft uitgegeven, waarin de hier- bovenvermelde overeenstemming wordt bekend gemaakt, wordt te Parijs als een goed, voorteken be schouwd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 1