ft sportpantalons Radio Weltevreden SPADE H. J. BAX PHILIPS TRIOTRACK RADIO WELTEVREDEN Een snufje historie van de kustverlicliting op Schouwen's punt Kantongerecht Zierikzee GEZEGD- De reakties konden ook niet uitblijven. Maar dat zó veel automobilisten naar de pen zouden grijpen om ons te schrijven over de verrassende resultaten met Platinum N met Methyl - dat heeft ons wel een beetje trots gestemd! A. Dresen, Vrijthof 16A, Maastricht: „Het doet mij genoegen u te kunnen berichten dat ik sedert het gebruik van Caltex Platinum Super met Methyl geconstateerd heb dat mijn wagen vooral 's morgens vlugger start, en over het algemeen veel beter optrekt. Van pingelen is geen sprake meer. Ook is mij opgevallen dat ik met Platjnum N minder benzine verbruik als voorheen." J. Schouten, Graaf Engelbertlaan 9, Breda: „Hoewel ik reeds jaren tot volle tevredenheid Caltex benzine tank, meen ik toch dat na de laatste verbetering een aanzienlijk beter rendement wordt verkregen. Reed ik tot dusver 4:13,5 a 113,6 - de laatste weken lag het verbruik van mijn auto, dia bijna 87.000 km heeft gereden, tussen 115 en 115,8. Dat is bijna 2 km per liter voordeliger!" maMlTHYL „Mijn Rosalia" door Joh. Fabricius Prijs f 9,75 L. C. HOOGERHUIS Voor die goed staan en prettig zitten Terlenka plooivast f 29,— 39,— 49.— Poststraat Zierikzee Telefoon 2184 OVERAL TE ONTBIEDEN Oranjevereniging „Prinses Beatrix" te Ouwerkerk Algemene ledenvergadering op dinsdag 7 maart a.s., des avond 7.30 uur, in „Het Dorps huis". Vertoning film en dia's feestelijkheden 1959 Alléén toegankelijk voor leden en hun dames. Het bestuur „Hart zonder haat" door Anthony van Kampen Prijs f 9,75 L. C. HOOGERHUIS RENESSE SUCCESJES Te koop: Houten zomerhuisje, staande te Westenschoüwen. Geheel in gericht. Brieven onder num mer 1387 aan het bureau van dit blad. Vaarskalf. C. Janse, Renesse, telefoon 01116-309. Zo goed als nieuwe winterjas, keur uit twee. Te bevragen: agent L. C. Hoogerhuis, Re- nesse. Kalfvaars. M. Boot, Lage Weg A 13, Westenschouwen, tele foon 229. Verloren: Zaterdagmiddag van Haam stede naar Serooskerke: een overjas. Tegen beloning terug s.v.p. bij M. v. d. Wekken, Dapperweg 5, Haamstede. Philips radio met FM. f138.- Wij doen u een bod waar u beter van wordt Ruil bij ons uw toestel in voor zo'n nieuwe Philips radio met EM. U moet FM zelf gehoord hebben om te beseffen wat u tot nu toe gemist hebt aan muziekweergave. Kom luisteren bij ons en laat u uitgebreid voorlich ten. Wacht niet langer maar laat ons een bod doen! Philips radio met FM. f178.- APPELMARKT, TELEFOON 28Ü5. ZIERIKZEE Pr ij zen omlaag Koop een nieuwe voor uw tuin De uitzonderlijke lage prijs is slechts F 4f25 Havenplein 2 - Zierikzee Telefoon 2778 Platenspelers vanaf f 65,— Wisselaars vanaf f 133,— Electrofoons vanaf f 148,— Telefoon 2805 Speciaalzaak voor grammofoons en platen Eerst „vuurboeten" later toren Belangstelling voor vuurtoren verflauwde nimmer Druk bezoek Cijfers van het vorig sei zoen tonen wel aan, dat de belangstelling van het toe ristisch publiek voor de Haamsteedse vuurtoren nog altijd groot is. Alleen het tijdelijk verbod van be klimming heeft de mensen van de toren weggehouden. Intussen heeft - zoals alles - de kustverlichting zijn eigen geschiedenis, ook op Schouw en-Duiveland. In nevenstaand artikel wor den hierover enkele bijzon derheden gereleveerd. HAAMSTEDE, februari. De be hoefte de „punt van Schouwen" een „vuurbaken" te geven, als ori- ënteringspunt voor de buitenom varende zeelieden, is al oud. Moge lijk reeds in de eerste helft der veertiende eeuw, werd de behoefte gevoeld op de toppen van de meest westelijk gelegen duinen van Sohouwen, dergelijke vuurbakens te plaatsen. Een eerste vergunning om in de duinen een „landteken" voor zeevarenden te plaatsen, da teert van 1353. Tot het oprichten ervan gaf graaf Willem V verlof aan de Zierikzeese schippersgilde en naar draagkracht moesten de eigenaars van schepen hiertoe bij dragen. Het tarief Is nog altijd bekend. Later - om precies te zijn iri 1359 - kwam daarbij nog de ver gunning ook drie tonnen in zee te leggen, als bakens voor de scheeps lieden. Van deze tonnen is ook in 1388 nog sprake. Het landteken mocht geplaatst in de grafelijke duinen, maar er waren ook z.g.n. ambachtsheerlijke duinen en blij kens stukken uit 1377 mocht daar ook een vergelijkbaar „teken" wor den gezet, alles ten gerieve van de schipperij. Voor het onderhoud hief de regering van Zierikzee een soort tol. Het te innen pondgeld kwam in handen van speciaal aan gestelde personen, die het weer afdroegen aan de stadsregering. Noord- en zuidkaap Men kende een noord- en zuid kaap, in de nabijheid waarvan z.g.n. vuurboeten brandden in het donkere getij, stenen op tafels ge plaatste fornuizen, die werden ge stookt. Dit stoken der vuurboeten dateert uit de vijftiende eeuw. Door de optredende verstuivingen - ook toen al - moesten de boeten nog al eens worden verplaatst. Ook moesten door slijtage de boe ten wel worden vervangen, zo b.v. in 1737. Een enkele verbrandde ge heel, hetgeen uiteraard de bedoe ling niet wbs. Het kaapmanshuisje De stoker van de boeten logeerde in het z.g.n. kaapmanshuisje, gren zend aan een groot kolenhok. In oktober begon de kaapman met zijn verlichtend werk. De kolen werden te Burghsluis aangevoerd. Een eerste poging het vuursysteem te verbeteren dateert van 1797, toen men ging experimenteren met z.g.n. reverbères (lantaarns met spiegels). In 1804 werden de vuur boeten door Zierikzee overgedra gen aan het departementaal be stuur van Zeeland. Toren in 1840 In de tijd, dat Zierikzee zeggen schap had over de vuren, maakte de stadsregering soms een inspek- tiereisje naar de vuurboeten, een gezellig duintripje. Tot 1840 be hielp het rijk zich met vuurboeten, maar in maart van dat jaar wer den zij vervangen door een kust lichttoren met draaiend licht, waar voor een vice-admiraal in 1837 een eerste steen had gelegd. In de nacht van 24 op 25 maart 1840 hebben de vuren in de dui nen voor het laatst gebrand. De toren bleek een degelijk stuk werk en trok in vroeger dagen de men sen als door een magneet aan. Ou de registers vertellen van de dui zenden, die - aangevoerd per tent wagen - op mooie zomerse dagen de klim naar boven maakten. Voor de verharding van de toegangsweg, moesten paard en wagen door het mulle zand trekken om de toren te bereiken. Thans gaat het ge makkelijker. Dat heeft de belang stelling alleen nog maar gestimu leerd. Overtredingen ivegenverkeersreglement behandelde weer verkeerszaken ZIERIKZEE, 1-3. Op de woens dag gehouden strafzitting van het kantongerecht Zierikzee is ditmaal een bescheiden aantal zaken voor gekomen, alle betreffende overtre dingen van het Wegenverkeersre glement. Conform de eis van de officier van justitie, mr. Andreae, veroor deelde de kantonrechter, mr. E. W. van Vloten, de Ouwerkerkse aan nemer C. J. K. tot een geldboete van f 20 subsidiair 4 dagen hech tenis. K. reed op de vroege morgen van de 15e december met zijn bestel wagen over de Grachtweg te Zie rikzee in de richting Haamstede. Door een tegenligger verblind merkte K. een voor hem rechts op de weg rijdende wielrijdster te laat op en veroorzaakte hij een aanrij ding. waardoor de wielrijdster ten val kwam en gewond raakte. Ter zitting betuigde de aannemer zijn spijt over het gebeurde. Hij be treurde het dat de politie er niet in geslaagd is de tegenligger op te sporen, waarvan hij de bestuurder de hoofdschuldige acht. Mr. An dreae zei in zijn requistitoir niet te kunnen accepteren dat wielrijders de dupe worden van verblinde automobilisten en achtte de aanne mer dan ook voor het gebeurde aansprakelijk. De kantonrechter beaamde dit en wees K. er op dat hij onder de heersende omstandig heden stapvoets had moeten rijden. Overbelaste vrachtwagen Vrachtvervoerder M. J. V. te Zierikzee stond terecht als aan sprakelijke persoon voor het feit dat een chauffeur van zijn bedrijf een vrachtwagen had beladen met 8.500 kg. kunstmest, terwijl op het kentekenbewijs het laadvermogen was aangegeven als 5000 kilo. De officier nam deze zaak nogal hoog op. Hij achtte het laadvermogen een vast gegeven met een belang rijke betekenis; als de wagen te zwaar beladen wordt gaat dit ten koste van de bedrijfszekerheid van het voertuig. In dit soort overtre dingen zit ook een element van verleiding, daar door het meer ver voeren in één keer meestal ook meer verdiend wordt. Daarom achtte de officier een hoge boete nodig en eiste hij f 100 subs. 20 da, gen. De uitspraak was f 85 of 15 dagen. Conform de eis veroordeelde de kantomechter mevr. v. d. W.-H. te Ellemeet tot f 40 of 8 dagen we gens het veroorzaken van eeni bot sing met een motorrijder door een onvoorzichtige manoeuvre op de Kuijerdamseweg- hoek Stoof weg. Onverlichte wagen „Uit dit soort: nalatigheden ont staan de meest afschuioelijke do delijke ongelukken", aldus richtte mr. Andreae zich in zijn requisi toir tot de landbouwer C. v. d. H. te Kerkwerve, die op 2 december te Ellemeet een geheel onverlichte met drie paarden bespannen wagen geladen met bieten had bestuurd over de openbare weg. Ook de kan tonrechter wees v. d. H. op de grote risico's die hij genomen had en- bracht dit duidelijk in de strafmaat tot uiting, een boete van f 75 of 15 dagen hechtenis. Pe cis was f 60 subs. 12 dagen. Wegens het berijden van een on verlicht rijwiel op de rijksweg no. 18 kreeg tenslotte H. C. J. te Brui- nisse een boete van f 10 of 2 dagen (conform). Cijfers van een Smaldeel UTRECHT, 1-3. Tijdens de- we reldreis van Smaldeel 5, die duur de van eind mei tot 20 december jongstleden, zijn grote hoeveelhe den brandstof, dranken en levens middelen verbruikt. „Ons zeewe zen", het orgaan van de Koninklij ke Nederlandse Vereniging „Onze Vloot", geeft hier enkele interes sante voorbeelden van. De 1250 opvarenden van het vliegkampschip „Doorman" moch ten ieder f 250 aan souvenirs be steden en van deze mogelijkheid is in ruime mate gebruik gemaakt. Zo bracht de bemanning vijftig pa pegaaien mee, grote poppen uit Las Palmas, Koalabeertjes uit Austra lië, pijlen, bogen, trommels en schildpadden uit Nieuw Guinea, kreeften uit Chili en half-edelste- nen uit Rio de Janeiro. De „Karei Doorman" verstookte tijdens de reis 22.000 ton olie om tweemaal 25 miljoen schroefom- wentelingen te kunnen maken. De vliegtuigen gebruikten meer dan twee miljoen liter brandstof, en de bemanning consumeerde ruim 372 duizend blikken en flesjes bier, bij na vier miljoen sigaretten en tegen de honderdduizend broden. De scheepsbibliotheek leende bij na 9000 boeken uit e?i er werden 264 filmvoorstellingen gegeven. De scheepsartsen zaten ook niet stil: zij verrichtten elf chirurgische in grepen en gebruikten 390 meter wondpleister. GELEEN. In Geleen is de 33-ja rige bromfietser J. S. uit Stein door een autobus gegrepen cn op slag gedood. Hij was gehuwd en va der van twee kinderen. DEN HAAG. De vijfjarige Hans je de Lange uit de Baljuwdreef in Den Haag, is in het water langs de Berensteinlaan gevallen en ver dronken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 6