et ood NEDERLAND PAKT AAN! Vraagt U naar het geheel nieuwe wasmiddel in rood pak 30.000 mijnwerkers in Engeland staken ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE donderdag 2 maakt mi No. imz Ingezonden mededeling Nederland gaat raketten bouwen Snelheidsbeperking op de grote weg? Infiltranten dreigen Zwaarder straffen voor geweldplegingen De Kon. Nederlandse Springstof fenfabrieken en de Artillerie In richting (Hembrug) onderzoekende mogelijkheid om tot een eigen Ne derlands programma voor de bouw van raketten te komen. Een proef fabriek op laboratoriumschaal is daartoe te Ouderkerk aan de Am- stel al gereedgekomen. Het ligt vooralsnog niet in de be. doeling nieuwe geleide projectielen te construeren; voorlopig blijven de activiteiten gericht op een alge meen onderzoek. Er zijn daarom nog geen contracten met Neder landse industrieën gelegd voor de toelevering van eventuele lanceer- inrichtingen en elektronische appa ratuur. De Koninklijke Nederland se Springstoffenfabrieken en de Artillerie Inrichting hebben voor de verwezenlijking van haar initia tief een technische samenwerking aangegaan met de Franse Societé d'Etude de Propulsion par Reaction. Dit is een gezamenlijk instituut van een aantal Franse bedrijven, dat monopoliehoudster is voor de kruit, produktie in Frankrijk en die al gelijke overeenkomsten tot samen werking en uitwisseling van ken nis heeft gesloten met een Italiaan se producent van raketten en met de Belgische wapenfabrieken F.N. Hopelijk zijn er door Europese samenwerking van specialisten van verschillende landen goede resulta ten te bereiken, waardoor Europa ook op dit gebied niet behoeft ach ter te blijven. Nederland kan hier in misschien een belangrijke bijdra. ge leveren. Snelheidsbeperking De minister van verkeer en wa terstaat, drs. H. A. Korthals, wil een wijziging van het wegenver keersreglement bevorderen waar bij wordt bepaald, dat de minister bevoegd is de maximum snelheden uast te stellen buiten bebouwde kommen, ter plaatse waar door bij zondere omstandigheden de weg niet voldoet aan redelijke eisen. Dit deelde de minister mede in zijn memorie van toelichting aan de Tweede Kamer op een wetsontwerp tot wijziging van de wegenver keerswet. Zoals bekend geldt momenteel buiten de bebouwde kommen geen snelheidsbeperking. Er wordt bij de weggebruikers een redelijk verant woordelijkheidsgevoel aanwezig geacht zodat zij hun eigen le vens en die van hun medewegge bruikers niet nodeloos in de waag schaal stellen. In veel gevallen blijkt men te hoog te grijpen met deze verwachting, hetgeen bewezen wordt door de vele ongelukken. De minister zou gaarne zien, dat de mogelijkheid geschapen wordt om maximum-snelheden te bepalen voor weggedeelten waar een over schrijden van deze snelheden on verantwoord moet worden geacht. Weer infiltraties Patrouilles van de algemene po litie hebben op aanwijzingen van de Papoeabevolking, aan de zuid kust van Nederlands Nieuw-Gui- nea kleine, goed bewapende Indo nesische infiltrant en-commando's gevangen genomen. Tijdens verhoren hebben de in filtranten verklaard, dat „enorme Indonesische militaire voorberei dingen worden getroffen op eilan den in de Zuid-Molukken voor lan dingen in Nederlands Nieuw-Gui- nea omstreeks juni van dit jaar". Hoewel deze Indonesische medede lingen niet worden veronachtzaamd houdt men er van Nederlandse mi litaire zijde wel ernstig rekening mee, dat zij zijn gedaan in het ka der van de „zenuwenoorlog" tegen Nederland. Reeds uit vorige verho ren van infiltranten is namelijk ge- Ingezonden mededeling Wat kapot 19 Hout of glas. VELPON komt Altijd van pas. De loonbesprekingen in land- en tuinbouw DEN HAAG, 28-2. De besprekin gen in de hoofdafdeling sociale za ken van het Landbouv/schap over de loonvorming in de tuinbouw hebben geleid tot een grote mate van overeenstemming, die in het algemeen tendeert naar een loons verhoging van vijf procent voor het op 1 mei a.s. beginnende contract- jaar. De hoofdafdeling heeft nu haar loonadviezen naar de provincies gestuurd, waar zij door de organi saties van werkgevers en werkne mers worden besproken. In enkele provincies heeft men, als resultaat van die besprekingen, al concept- C.A.O.'s opgesteld en naar het Landbouwschap gezonden. Na toet sing door het Landbouwschap zul len zij aan rijksbemiddelaars ter goedkeuring worden voorgelegd. De hoofdafdeling sociale zaken van het Landbouwschap is nog be zig met de besprekingen over de aan de provinciale organisaties te sturen loonadviezen voor de land bouw. bleken, dat zij onder meer opdracht hebben na een eventuele aanhou ding te vertellen, dat er grote In donesische operaties op til zijn. Niet zeggen, maar doen! Teneinde het publiek nog meer te beveiligen tegen alle soorten van aanrandingen, aanslagen, moord en doodslag, worden de bedrijvers van geweldmisdrijven bedreigd met aanzienlijkstrengere en langduri ger straffen voor dit soort delicten. Dit verklaarde de president van de Rotterdamse rechtbank, mr. J. G. L. Reuder, bij de installatie van een nieuwe rechter. „Het toenemen van geweldmis drijven op velerlei gebied heeft de rechtbank ernstig verontrust"zei de president. Om hieraan het hoofd te bieden zal zij de strafkamers versterken en meer aandacht schenken aan de beveiliging van het publiek tegen geweldmisdrij ven. De rechtbank spreekt de hoop uit, dat van de publikatie van haar opvattingen in dit opzicht een zo danige preventieve werking zal uit gaan, dat hierdoor reeds een wen ding ten goede zal optreden. Dit voornemen van de Rotter damse rechtbank zal ongetwijfeld bij het publiek in goede aarde val len. Het is bovendien te hopen, dat andere rechtbanken zich hiermede zullen verenigen en ook tot hogere straffen voor geweldpleging zullen overgaan. Misschien zal er dan in onze „jungle" wat meer orde ko men. Belangrijk is echter, dat 't niet bij zeggen en dreigen blijft, maar dat er ook fikse voorbeelden ge steld zullen worden. Ingezonden mededellnr beste dat Gemakkelijker en beter hebt U nog nooit gewassen! automatische inweekwerking - vooraf weken overbodig nieuwe wonderbaarlijke waskracht 7 emmers sop in plaat6 van 6 uit een dubbelgroot pak, per groot pak een halve emmer sop meer Al Uw wensen zijn vervuld de witte was - witter kan niet de bonte was - helder en fris* de fijne was - luchtig en zacht. En alles zo gsmakkelijki zonder apart Inweken*zonder lang koken zonder warm spoelen. EN NU BOVENDIEN NOO: LAND- EN TUINBOUW Suikerbieten verbouwen niet minder kosten KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND RHENEN. De 70-jarige heer J. G. van Rijn uit Rhenen is op de rijksweg tussen Eist en Ameron- gen met zijn auto in volle vaart te gen een boom gereden. Ernstig ge wond werd hij overgebracht naar het Julianaziekenhuis in Rhenen, doch bij aankomst bleek hij reeds te zijn overleden. DEN HAAG, Naar in Den Haag wordt vernomen, is het niet on mogelijk, dat de Nederlandse mi nister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H Luns, in Zwitserland de Australische premier Menzie» zal ontmoeten. HARDERWIJK. Het 2%-jarlg zoontje van de familie Smink uit Harderwijk is in een vijver in de woonwijk „De Witten Hagen" ver dronken. De gemeentepolitie heeft in samenwerkign met de rijkspo litie te water, gedregd in de vijver, waar het fietsje van het jongetje werd gevonden. Het lijkje kon in middels worden geborgen. DEN HAAG. In de grafelijke za len van het Haagse Ridderzaalcom plex laat de stad west-Berlijn met vreugde en trots zien wat het met behulp van buiten en eigen kracht op economisch, stedebouwkundig, sociaal en cultureel terrein na de verwoestingen van 1945 is opge bouwd. „Berlijn bolwerk der vrij heid" heet de tentoonstelling. GREVENBICHT. De stichter en organisator van vrijgezellencon- gressen en het congres voor wedu wen en weduwnaars, de Greven- bichtse gemeente-secretaris, is thans bezig met de organisatie van het derde congres voor weduwen en weduwnaars. Dit congres zal worden gehouden te Valkenburg op 20, 21, 22 en 23 mei. ROTTERDAM. De Holland Ame rika Lijn heeft de werf Wilton- Feijenoord in Schiedam opdracht gegeven tot de bouw van een nieuw vrachtschip met een draagvermo gen van 10.000 ton, het m.s. „Gor- redijk", dat oen zusterschip zal worden van de „Gaasterdijk", de „Grotedijk" (nog in aanbouw bij de N.D.S.M en van de „Grebbedijk", waarvan de bouw binnenkort be gint bij Wilton-Feijenoord. I In de toekomst zal de teelt van suikerbieten nog meer dan tot nu toe in het teken staan van do nood zaak om tot verlaging van de ar beidskosten te komen. Slechts die verbouwers zullen tot financieel gunstige resultaten kun nen komen, die zich zo snel moge lijk aan de zich wijzigende omstan digheden zullen weten aan te pas sen. Iedere suikerbietenverbouwer weet uit ervaring, dat do post ar beidskosten een zeer groot deel uit maakt van de totale kosten en dat de rentabiliteit van de teelt ver hoogd kan worden, indien de ar beidskosten verminderd kunnen worden. Er staan enkele wegen open om tot een minder kostbare teelt te komen: Allereerst is het gewenst de vrije rassenkeuze aan te passen aan de toenemende mechanisering van de verschillende teeltwerkzaamheden; verdor kan door het gebruik van bewerkte zaadtypen een spreiding van de voorjaarswerkzaamheden en een besparing op de opeenzet- arbeid verkregen worden. Tenslotte zijn er rassen verkrijg baar, welke èn voor de teler èn voor de suikerfabrikant zeer aan trekkelijk zijn. Dit zijn de poly- ploïde rassen, welke een gelukkig compromis vormen voor bieten- en suikerproducent, daar deze rassen veelal een gunstig wortelgewicht verenigen met een hoog suikerge halte. Juist thans, nu de bietenprijs ge koppeld is aan*een bepaalde suiker- produktie, is er door de verbouw van deze rassen een mogelijkheid om deze prijs hoger te doen uitval len bij nagenoeg gelijkblijvend wortelgewicht. De economische opbrengst is een waarderingseenheid, welke in de nieuwe situatie een juist beeld wil geven van de rentabiliteit van een bepaald ras: hoe hoger deze waarde des te geringer is de financiële uit komst voor teler en fabrikant. In dit verband kan niet onver meld blijven, dat het ras Klein- Wanzlebener Polybeta vanaf haar toelating in de Rassenlijst de hoog ste conomische opbrengst geeft, zo dat voor een financieel verant woorde teelt dit ras de voorkeur verdient boven alle andere rassen, waaronder er enkele nieuwe zijn, welles voor proefsgewijze uitzaai wellicht in aanmerking komen. Bij het opvolgen van deze wen ken is er de zekerheid, dat de teelt van suikerbieten nog aantrekkelij ker wordt. SPORT VOETBAL Renesse I-NSV I 1-4 Hoewel de cijfers dit niet zouden doen vermoeden is dit de beste thuiswedstrijd geweest dis Renesse tot nu toe in deze competitie heeft gespeeld. Alle spelers hebben zich zonder uitzondering ten volle ge geven en in het veld waren de duinbewoners dan ook geenszins de mindere van de Nispenaren. Het ontbrak ds thuisclub nu echter ook weer aan het minste greintje geluk. Direct na de aftrap ontspon zich een gelijk opgaande strijd waarbij de verdedigingen meester bleven van hun terrein. Met een verras send fraai schot wist A. Uitdenhaag na 14 min. spelen N S.V. de leiding te geven, 0-1. Aan de andere kant weet Goossens door ds verdediging te breken maar zijn schot gaat ra kelings naast. Een iets te zacht in geschoten bal van Kooman weet de doelman nog op de lijn te stoppen. In de halflinie van de rood-witten stuwen Bosr eni A. Jonker de voor hoede steeds weer op. Nadat de Vrieze een vleugelschot uitstekend heeft gestopt wordt aan de anders kant om dubieuze redenen een doelpunt van Kooman afgekeurd, v. Aken breekt dan door de verde diging maar de doelman slaagt er nog in het schot met de voet te stoppen. Uit een oogenschljnlijk on gevaarlijke aanval weet N.S.V. in de 43e min. de voorsprong op te voeren tot 2-0. Als er nauwelijks 2 min. in de 2e helft zijn gespeeld Is het de zelfde speler dis de stand op 0-3 weet te brengen. Renesse geeft de moed nog niet op en N.S.V. wordt gehesl in de verdediging te rug gedrongen. Schoten van Verse- put en Goossens gaan rakelings naast terwijl v. Aken bij een schot de staander op zijn weg vindt. Kooman maakt dan weer een doel punt dat wordt afgekeurd. Als er 19 min. zijn gespseld weet de door. gebroken Kooman eindelijk het verdiende tegenpunt te scooren, 1-3. Renesse blijft hierna sterk aan vallen maar geheel tegen de ver houding in slaagt A. Uitdenhaag er aan ds andere kant in de voor sprong op te voeren tot 1-4. Enige geheide hands ballen in het straf schop gebied van N.S.V ziet de slap leidende scheidsrechter over het hoofd. Als er nog 13 min. zijn te spelen heeft ds l.achter van N. S.V., A. Mens, bij een geheel on schuldige botsing het ongeluk zijn been te breken. De troef is er hier na bij de spelers uit en mst onver anderde stand breekt zo het fcinde aan. Kapeile A-Zlerikzee A 2-2 Met dit zwaarbevochten gelijke spel heeft Zierikzee dus voorlopig de aanval op haar leiderspositie af geslagen. Na 7 minuten spelen kreeg Goe- degebuure een pass door het mid den. In een korte sprint versloeg hij zijn tegenstander en scoorde het openingsdoelpunt (0-1). Kapeile voeht echter terug en kreeg hier voor na 15 min. de beloning, toen de linksbinnen voor open doel ge lijk maakte. Een doelpunt van Kos- voets werd wegens hands afge keurd. 5 minuten voor rust leek J. Goedegebuure gelijk te gaan ma ken maar op het laatste ogenblik ontnam een sliding van de tegen partij hem die kans. Na rust was aanvankelijk Kapeile in de meer derheid, wat na 5 minuten in een doelpunt resulteerde. Uit scrimma ge voor het Zierikzeedoel verdween de bal onverwachts in de beneden hoek, vlak langs de vingertoppen van doelman Hage. Hierna verzette Zierikzee echter de bakens reso luut Een groot uithoudingsvermo gen bezorgde de rood-zwarten een grote veldmeerderheid, welke ech ter door deels slecht, deels onge lukkig schieten vooralsnog niet in doelpunten werd omgezet. Koevoets schoot voor "open doel hoog over, Goedegebuure zag enkele schoten over en op de lat terecht komen, en pas 5 minuten voor het einde scoorde T. Klink de verdiende ge lijkmaker (2-2). Gedurende de rest van de wedstrijd bleef Zierikzee sterker, daar de verdediging, met een uitstekende spil Hatzmann aan het hoofd baas op eigen helft bleef. Volgende week zullen in Goes waarschijnlijk de beslissende wed strijden gespeeld worden, nl. Goes. Kapeile en Robur-Zierikzee. Burgh II-Drcischor I 4-3 In een slecht, gespeelde wedstrijd waarbij bovendien de uitslag een gelijk spel beter had weergegeven, en die bovendien ontsierd werd door vele botsingen, kon Burgh 2 kostbare puntjes incasseren. De eerste minuten zijn voor Dreischor en Jan Smit weet na 10 minuten een corner in te koppen (0-1). Dit maakt Burgh wakker en binnen 1 minuut kogelen achter eenvolgenis de Graaf, Deurloo, v. d. Werf (tweemaal) en de Jonge allen tevergeefs op doel. Keeper Braai weerde zich uitstekend. Na een half uur moest hij zwichten voor een schot van Joop Verton die deze middag middenvoor speelde (1-1). Vlak daarop blunderde keeper Braai bij een, schot van Nico de Graaf (2-1). Vlak voor rust kogelt linkshalf Boogerd een over rechts genomen corner ineens in (2-2). Toch weet Burgh na ds rust een zeker veldoverwicht te krijgen, waarop de Graaf doorbreekt en Braal's vuisten het leder huizen hoog de lucht in stompen. Dezelfde de Graaf krijgt later een door v d. Werf genomen corner goed op zijn schoen en dat betekent 3-2. Tot twee maal toe krijgt Dreischor een opgelegde kans om gelijk te komen doch Jan Smit schiet over en naast. Het minste gedeelte van de wed strijd is nu aangebroken waarbij Burgh in de verdediging wordt ge drongen. Een fraaie kopbal weer van Jan Smit vliegt buiten bereik van keeper Boot het net in (3-3). Bij Dreischor valt de Bil uit en wordt vervangen door Fonteine. De laatste minuten weet Burgh zich uit de druk te ontworstelen en weer schiet Nico de Graaf uit een corner de bal in het net (4-3). Met deze stand komt het einde van een wedstrijd die de weinige toeschou wers zeer snel zullen vergeten. SCHAKEN Uitslagen, van de competitie „Zierikzeesche Schaakvereniging", gehouden op dinsdag jl. Groep I: ir. J. J. Elzerman-dr. J. J. Westendorp Boerma 1-0; O. E. Vleeshouwer-A. J. Hendrikse af- gebr.; C. Nolet-A. J. Scheele 1-0. Groep II: F. Nauta-H. E. S. Sinck 0-1; E. Statema-M. M de Raat 0-1; J. W. Huysman-D. Kleinendorst 1-0; A. Kooy-J. M. Bevelander 0-1. Hoe nat het was in drie wintermaanden Vochtighcidsrecords sneuvelden DE BILT, 1-3. Het K.N.M I. deelt mede: Gedurende de afgelopen drie wintermaanden december, januari en februari is bijzonder veel neer slag gevallen. Gemiddeld over het gehele land genomen is ongeveer 265 mm gemeten tegen 174 mm nor maal. Deze hoeveelheid is sedert 1850, in welk jaar met de regen metingen werd begonnen, door slechts twee winters een weinig overtroffen, namelijk die van 1914- 15 en die van 1947-'48. Zowel te Groningen als te Maastricht was de winter echter de natste sedert het begin der waarnemingen. De temperatuur bedroeg te De Bilt gemiddeld 3,8 graden Celsius tegen 2,3 graden normaal. Vooral februari heeft er toe bijgedragen dat het gemiddelde zo hoog gewor den is dat van een zachte winter kan worden gesproken. Een war mere februari dan de afgelopen maand was in de laatste 90 jaar niet meer voorgekomen. Het aantal uren zonneschijn was in De Bilt ongeveer normaal, de cember was aan de sombere kant, januari en februari waren daaren tegen over het algemeen was zonni ger dan normaal. DONCASTER (Yorkshire, Enge land), 28-2 Dertig duizend van de 112.000 mijnwerkers in het Engel se graafschap Yorkshire zijn in sta king gegaan wegens een geschil met de mijndirecties over de stukloon tarieven voor ondergrondse arbeid. Zestig van de 106 steenkolenmij nen in Yorkshire zijn door de sta king getroffen. Het geschil heeft gemaakt dat tot nu toe ongeveer driehonderddui zend ton minder steenkool is gedol ven dan normaal, hetgeen de na tionale kolenraad meer dan twaalf miljoen gulden kost. FLITSEN UIT HET BUITENLAND MOSKOU. Radio Moskou heeft verklaard, dat men, bij het opma ken van de balans van de eerste maanden Kennedy-bewind „ge noodzaakt is te zeggen, dat in het wezen van de Amerikaanse buiten landse politiek te weinig is veran derd". NEW YORK. Volgens een rap port van de speciale vertegenwoor. diger van de Verenigde Naties in Kongo, Dayal, schijnen de aanhou dende pogingen tot vermindering van een gewapend conflict een ze kere verbtering tengevolge te heb ben gehad maar er is nog altijd een groot gevaar voor een burger oorlog. CANBERRA. De „Sydney Mor ning Herald" schreef in een hoofd artikel o.m., dat Australië niet on verschillig kan staan tegenover het feit dat de Indonesische regering een steeds strijdlustiger toon aan neemt in haar verklaringen over westelijk Nieuw-Guinea. ORAN (West-Algerië). In Oran, in west-Algerië, hebben zich wan ordelijkheden voorgedaan, die aan drie personen het leven hebben gekost, terwijl een vierde werd ge wond. DJAKARTA. In midden^-Ja va zijn 500 mensen overleden, als ge volg van een pokken- en dysente- rie-epedemie. Het ministerie van gezondheid heeft 38 artsen opgeroepen voor inenting der bevolking van hét door pokken getroffen gebied. In het re gentschap Wonogiri zijn 3.500 men sen ziek. ROME. Italiaanse regeringskrin gen hebben verklaard niet langer de candldatuur van de Italiaanse ambassadeur in Washington, Man- lio Brosio, voor de functie van sec retaris-generaal van de Navo, als opvolger van Paul-Henri Spaak, te steunen. Zij gaven te kennen, dat de Italiaanse regering in plaats daarvan de Nederlandse candldaat, mr. D. U. Stikker, zal steunen. LONDEN. Londen heeft sinds 1841 niet zo'n zachte maand febru ari gekend als dit jaar. De gemid delde temperatuur was 8 graden. WASHINGTON. De criminaliteit in de Verenigde Staten is het afge lopen jaar ten opzichte van 1959 met 12 procent toegenomen, aldus blijkt uit het jaaroverzicht van de directeur van de F.B.I., Edgar Hoo_ ver. Het aantal misdaden per hoofd van de bevolking was toen reed» ongekend hoog.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 5