Voor de toekomst betere uitrusting nodig van landbouwbedrijven Zierikzeese Rondweg aanbesteed STAD EN PROVINCIE witte tanden dropi Gewestelijke afdeling Sehouwen-Duivelaud C.B.T.B. Noj{ sterkere mechanisatie en rationalisatie ZIEJtJKZEË, 28-2. Oe jaarverga- (lering van de gewestelijke af deling Schouwen-Duiveland van de Zeeuwse C.B.T.B., werd dinsdag in het „Huis van Nassau" gehouden, onder voorzitterschap van de heer J. A. van der Bijl, die in zijn ope ningswoord enkele gedachten ont vouwde inzake de in de toekomst te verwachten ontwikkeling van de landbouw. De voorzitter meende dat reke ning moet worden gehouden met een verdere verbetering van de uitrusting van de landbouwbedrij ven, in de ruimste zin des vvoords. Hetzelfde geldt voor een sterkere mechanisatie en rationalisatie van de productie en het aanpassen daar van aan de bedrijfsstructuur, zowel wat betreft de arbeidsbezetting als het productieplan. Krachtig zal ge streefd moeten worden naar een meer efficiënte opzet en inrichting vari de agrarische industrie en de machtspositie in binnen- en buiten land. Tenslotte zal daar bezinning moeten zijn over de leefbaarheid ten plattelande en de daarmee sa menhangende bevordering van een juiste ontwikkeling. Voorts memoreerde de voorzitter de weersomstandigheden gedurende het afgelopen jaar. De vele regen dagen noopten ons dikwijls tot een werkloos toezien. Hiermede werd onze afhankelijkheid van de Schep per weer te duidelijker geaccen tueerd. „Ziende op vele mistoestan den in andere landen, ook op land bouwgebied, dan moeten wij wel dankbaar zijn voor alles wat wij in ons eigen land bezitten", zo be sloot hij. Een forse agenda werd vlot af gewerkt, waarbij onder meer de aftredende bestuursleden, de heren B. den Boer en M. Krabbe voor de gewestelijke afdeling en G. van de Sluis voor de Coöp. Aankoopver eniging, bij acclamatie werden her kozen. In de vacature-F. Kik van de financiële commissie werd ver kozen de heer A. W. op 't Hof. De jaarverslagen en de financiële over zichten van beide verenigingen werden onder dankzegging aan de 6ecretaris-penningmeester vastge steld. Het jaarverslag In het jaarverslag wordt uiter aard herinnerd aan de aanvankelijk hoog gespannen verwachtingen in de landbouw in 1960 en de nadien volgende aanhoudende regens, die veel bedierven. In de bestuurssa menstelling kwam een wijziging als gevolg van vertrek van de heer L. de Ruiter, die vanaf 1937 zitting had. In de vakature werd voorzien door de verkiezing van de heer J. op 't Hof. Tweede voorzitter van de afdeling werd de heer M. Krabbe. Krachtig werd in het verslagjaar geprotesteerd tegen het ophalen en vervoeren van melk op zonda gen. Het bestuur gaf een gift van f 100 bij de viering van het le lus trum van de Chr. Plattelandsvrou wenbond. Gememoreerd werd de geslaagde familievergadering, waar de heer mr. B. W. Biesheuvel het woord voerde. Medewerking werd verleend aan een gecombineerde vergadering met de afdeling Schou wen van de N.F.O., Pomona en de landbouwvereniging „C. et C.". De statuten kregen koninklijke goed keuring. De heren B. den Boer en J. op 't Hof vertegenwoordigden de organisatie in de regelingscommis sie voor ploegwedstrijden. Het le dental steeg tot 159, Een bijdrage werd verleend aan het afscheids cadeau aan de voorzitter der Zeeuwse C.B.T.B. de heer J. de Putter, die werd vervangen door de heer J. van den Bos Wat betreft de C A.V. bedroeg in het verslagjaar de omzet f 219.465,67. Balans en verlies- en winstrekening wijzen een kapitaal aan van f 2036,89 en een verlies- saldo van f 159,32. Een studiebe zoek werd gebracht aan het fruit- bedrijf „Tentebos" te Haamstede. Discussie over rapporten Gediscussieerd werd over de door het bestuur opgestelde rapporten over „Zondagsarbeid in de land bouw" en over „Is het wenselijk, dat de Wet Vervreemding Land bouwgronden wordt verlengd"? Deze rapporten werden door het bestuur opgesteld naar aanleiding van ontvangen vraagpunten van de Zeeuwse C.B.T.B. De zondagsarbeid - aldus het rapport - is in de land bouw niet goed te praten. Ten op zichte van de Wet Vervreemding Landbouwgronden wordt een voor lopige verlenging van vijf jaren voorgestaan. Actuele vraagstukken Na de pauze sprak de voorzitter van de Zeeuwse C.B.T.B., burge meester J. van den Bos van Sint Annaland, over het onderwerp: „Actuele vraagstukken in de land bouw". In het begin van zijn cau serie vroeg de heer Van den Bos aandacht voor de Europese samen werking. In dit verband wees hij er op, dat de C.B.T.B. in de inter nationale samenwerking een veel omvattende taak verricht. Ten op zichte van de nationale landbouw politiek zou volgens spreker de be handeling van het garantiebeleid in de Tweede Kamer de vraag ge wettigd zijn of het juist is, dit be leid in de politieke sfeer te trek ken. Gezien de scherp gestelde kostprijsberekeningen van het L. E.I. was de verwachting van een meer vruchtbaar overleg met de regering verklaarbaar. Vooral daar om was de behandeilng op politiek niveau zo onbevredigend, omdat ten eerste: door het feit dat de mi nister de toezegging deed verbete ring te brengen in de te garanderen melkprijs en het kwantum, de in druk ontstond, dat zulks gedaan werd om de Tweede Kamer mee te krijgen en niet om recht te laten wedervaren aan de landbouw; en vervolgens ten tweede, omdat daar door de toch al ongunstige indruk van de publieke opinie ten opzichte van dit beleid werd verstrekt. Deze gebeurtenissen noodzaken tot wij ziging van het garantiebeleid. Vandaag de eerste paal Heden (donderdag)-morgen heeft burgemeester mr. I nieuw te bouioen machinefabriek van Smit Bolnes F. Th. Dijckmeester de eerste paal geslagen voor de N.V., die op het stedelijk industrieterrein zal verrijzen Gorincliemse firma laagste inschrijver MIDDELBURG, 1-3. Gistermor gen werd bij Rijkswaterstaat het aanleggen van de rondweg bij Zie- rikzee aanböfeteed. De volledige uitslag was: 1. Fir ma S. Zijlstra en M. C. van de Dries, Gorinchem met f 1.450.000; 2. J. en K. T. de^Oude, Biervliet met f 1.452.000; 3. S. A. Sanders' Aannemersbedrijf N.V., Delft met f 1.462.000; 4. Aannemingsbedrijf Oosterwijk N.V.. Rotterdam met f 1.476.000; 5. N.V. A. J. van Haaf- ten, Den Haag met f 1.478.000; 6. Aannemingsbedrijf „Zeeland" N.V., Middelburg met f 1.494.000; 7. N.V. Aannemingsbedrijf v.h. J. M. Strij- land, Uithoorn met f 1.500.000; 8. Aannemingsbedrijf E. Blok, Rot terdam met f 1.525.000; 9. Firma J. D. Janse, Middelburg met f 1.542. 000; 10. N.V. Transport- en aanne mingsbedrijf v.h. K. Barendrecht, Den Haag met f 1.556.000; 11. Fir ma Gebr. J. en H. Geldof, Seroos- kerke met S 1.558.000; 12. C. V. v.h. Firma Jasper van ;t Verlaat en Zoon. Hardinxveld-Giessendam met f 1.572.000; 13. Firma A. W. Wandel, Nieuwcrkerk met f 1.577. 000; 14. C. V. Gebr. Van den Heu vel, Zierikzee met f 1.593.000; 15. N.V. Baggermaatschappij, Holland', Hardinxveld met f 1.599.000; 16. N.V Aannemingsbedrijf vh. Firma T. den Breejen van den Bout, Aer- denhout met f 1.613.000; 17. Aan nemingsbedrijf Dirk Verstoep, Den Haag met f 1.620.000; 10. Aanne mingsbedrijf „Schouwen-Duive land". Zierikzee met f 1.627.000; 19. Reef-OIdenzaal N.V., Voorburg met f 1.628.000; 20. Firma P. cn T. K. de Jonge, Renesse met f 1.640.000; 21. D. Rentier, Noordgouwe met f 1.655.000; 22. Firma H. de Jager en Co. Aannemingsbedrijf, Slie- drecht met f 1.680.000. VROEGE ONTWIKKELING Fruitbomen lopen al uit in de Westhoek Het aanhoudende zachte weer heeft ook in de fruitbomen een plotse linge opleving teweeg gebracht die zo groot is dat bij de peren de eerste bladpuntjes reeds zichtbaar zijn. Dit is uitermate vroeg, en heeft tot gevolg dat ook bij de ap pelbomen het spuiten met v.b.c. voor de winterbestrijding niet meer mogelijk is. Alleen de d.n.o.c.-mid- delen zijn nu nog met succes uit voerbaar. Als deze temperaturen aan blijven houden, dan zullen ook weldra de schurftsporen tot ont wikkeling komen, waardoor de fruitkweker wel zeer vroeg in het spuitseizoen gekomen zal zijn. Ook in de landbouw is men tot grote activiteit gekomen. Begin deze week waren talrijke landbou wers aan het kunstmest zaaien, terwijl ook de eerste zomertarwe is gezaaid. De 20 mm. regen die dinsdag viel was weer een lelijke streep door het voorjaarswerk. Ook in de vogelwereld wordt voortgang gemaakt; er zijn meldin gen binnen gekomen over het vin den van twee nesten wilde eenden eieren. SIRJANSLAND Filmavond Culturele Vereniging Op 4 maart a.s. zal alhier voor de Culturele Vereniging worden vertoond de Hollandse film „Fan fare. Deze film geeft zeker de ga rantie voor een flinke opkomst en een geslaagde avond. HAAMSTEDE Film op Nutsavond Het was maar een halve zaal in hotel Bom, die dinsdagavond was opgekomen om de voor de afd. Westelijk Schouwen gedraaide film „Makkers staakt uw wild geraas" te bekijken. Over de inhoud van de film waren de meningen zeer uiteenlopend. Sommigen vonden het een uitstekende film, anderen vonden het een verloren avond. De voorzitter van de afd., de heer M. L. J. Fokker, was in zoverre her steld dat hij in de pauze enige huis houdelijke mededelingen aan de vergadering kon doen. Ouderavond o.l.-school Vrijdagavond houdt in de Prin ses Beatrixschooj de openbare la gere school haar ouderavond. O.a. treedt deze avond de heer W. de Vriezo met zijn dia-causerie over Amerika op, BURGHSLUIS Jaarvergadering „Nooit Gedachtuitgesteld De voor vrijdagavond 3 maart vastgestelde jaarvergadering van de vrouwenvereniging „Nooit Ge dacht" te Burghsluis, is wegens on voorziene omstandigheden naar vrijdag 17 maart a.s. verplaatst. WESTERSCHOUWEN De heer J. Hendrikse wordt raadslid Naar de heer J. Hendrikse uit Noordwelle ons mededeelde, heeft hij dinsdag de voorzitter van het stembureau schriftelijk medege deeld dat hij zijn benoeming tot raadslid van de gemeente Wester- schouwen aanvaardt. De heer Hen drikse was reeds raadslid in de ge meente Noordwelle voor de P.v.d. A.-fractie en neemt nu de plaats in van de heer C. Verton die tot ge meente-ontvanger werd benoemd. BROUWERSHAVEN Burgerlijke stand en loop der bevolking over de maanden janu ari en februari 1961. Geboren: Cornelis Marinus, z. van L. J. van der Wielen en T. de Moor (Br haven); Johanna Antonia, d. van M. J. Goudzwaard en M. C. van der Weele (Dreischor); Barbera Maria, d. van A. Jongejan en L. v. Zuidland (Br.haven); Hendrik Pie- ter, z. van P. A. Bevelander en C. den Boer (Brouwershaven); Geer- truida Jobina, d. van C. de Munnik en J. Doezelaar (Zonnemaire); Hen- drika Geetruida Martina, d. van J. Buijze en A. P. v. d. Kreeke (Zon nemaire); Jannetje Maria, d. van A. A. Tanis en M. S. Haze (Zonne maire); Jacob Franciscus Anthonie Jan, z. van J. Quist en S. J. van Riet (Dreischor). Gehuwd: Abraham van der Wee le, 22 j. en Cornelia Jannetje de Rijke, 20 j. (Dreischor). Overleden: 3 jan. Maria Rotte, wed. van R. van der Linde, 80 j. (Dreischor); 12 jan. Elizabeth Sla ger, wed. van J. van der Wal, 83 j. (Br.haven); 31 jan. Neeltje Adri- aanse, wed. van C. van Sluis, 73 j. (Br.haven) te Zierikzee; 3 febr. Ja cob van der Linde, wedn. van H. M. de Braai, 80 j. (Dreischor); 4 febr. Marina van Putten, wed. van H. Kloet, 77 j. (Br.haven); 4 febr. Marinus Verseput, echtg. van M. van de Velde, 65 j. (Zonnemaire). Ingekomen: J. L. Everse uit Goes (Zonnemaire); J. Klompe uit Wes- terschouwen (Noordgouwe). Vertrokken: J. L. van Ast naar Oud-Beijerland (Noordgouwe); M. W. Bos naar Zierikzee (Noordgou we); K. M. Ringelberg naar Zwijn- drecht (Br.haven); mej. C. J. Hach- man naar Arnhem (Dreischor); H. W. Buininlc en gezin naar Putte (Noordgouwe); mej. M. Tanis naar Rotterdam (Brhaven); P. Melse en gezin naar Barneveld (Zonnemaire); J. L. van Leeuwen naar Oostburg (Br.haven); mevr. J. C. van der Weele-de Rijke naar Beverwijk (Dreischor); mej. L. J. Viergever naar Koudekerke (Zonnemaire); C. G. Krijnse Locker naar Rotteradm (Dreischor). SCHARENDIJKE Chr. Gem. Zangvereniging „Sursum Corda" Gelet op de volledig bezette zaal van het Ger. Jeuggebouw te Scha- rendijke kan gerust gezegd worden dat de jaarlijkse uitvoering van de Chr. Gemengde zangver. „Sursum Corda" een evenement vormt, dat in het middelpunt staat van het gemeenschapsleven. De voorzitter, de heer J. N. Viergever, kon maan dagavond in het bijzonder welkom heten burgemeester en mevrouw Francke; spreker hoopte, dat het verenigingsleven in de nieuwe ge meente Middenschouwen hun be langstelling mocht blijven hebben. Ook een hartelijk welkom werd toegeroepen tot de vorige dirigent de heer L. C. Hoogerhuis uit Re- nesse, welke vorig jaar om gezond heidsredenen zijn taak moest over dragen aan de heer L. Th. Fenne- ma uit Zierikzee. Allereerst werkte het zangkoor op eminente wijze haar programma af onder de energieke leiding van de dirigent de heer Fennema. Als novum trad hierna op het kinder koor „De Schouwse Nachtegaal", onder leiding van de heer B. Jager. Hoewel het koor eerst vanaf sep tember vorig jaar begonnen is met het beoefenen der zangkunst kon den de resultaten buitengewoon goed genoemd worden. In de pauze vond een verloting plaats welke plm. f 200,— opbracht. Het blijspel in drie bedrijven Bezoek voor Moeder", onder regie van de heer J. L. J. de Glopper viel buitengewoon in de smaak. Vooral de heer M. van der Linde Pz. oogstte veel bijval met zijn rol van Abraham, de chauffeur-huis knecht. Aan het slot van de avond dank te burgemeester Francke mede na mens zijn echtgenote voor de invi tatie voor deze avond. Als tolk van de aanwezigen dankte de burge meester de vereniging voor het goede programma, dat werd gebo den. Ds. A. M. van den Ban sloot de avond met gebed door het laten zingen van een danklied. 008TERLAND De jaarlijkse biddag voor het gewas zal voor alle kerkelijke ge zindten in onze gemeente worden gehouden op woensdag 8 maart aanstaande. De D.E.L.-eollecte ten bate van de t.b.c.-bestrijding heeft in onze gemeente opgebracht de som van f 47,39. De collectantjes: Anne Marie van Dijke, Marijke Meer man en Lia Stouten verdienen een woord van dank voor hun werk in dezen. Op de vergadering van „Oos- terlands Mussengilde" werd mede gedeeld dat 2935 mussen werden ingeleverd, hetgeen te weinig werd gevonden. BRUINISSE Gevonden voorwerpen Op het groepsbureau van de rijkspolitie te Bruinisse zijn inlich tingen te bekomen over de navol gende gevonden voorwerpen: 1 grijze handschoen, 1 sjaal, 1 paar gele kinderwantjes, 1 paar rood- wit-blauw© kinderwantjes, 1 pakje shagtabak, 1 dop van een kinder wagen, 1 beige stoffen handschoen, in kinderwantje en 1 kinderfietsje Tuingrond wordt bouwgrond De bezittters van tuingrond in de omgeving van plan West te Brui nisse hebben bericht ontvangen, dat het in de bedoeling van de ge meente ligt hun grond in beslag te nemen voor een op korte termijn te realiseren uitbreiding van genoemd bouwplan. KERKNIEUWS Gemeente-avond Ger. Kerk Oosterland Door de leden van de Gerefor meerde Kerk aan de Lange Achter weg alhier werd maandagavond een gemeente-avond gehouden in het kerkgebouw. De leiding berust te bij de voorzitter van de kerke- raad, de heer C. J. Zoeter. Na het zingen van Ps. 121 1 en 3 ging deze voor in gebed, en sprak hier na een welkomstwoord tot de ma tig bezochte bijeenkomst. De con sulent der gemeente, dr. J. H. Bec ker, Ger. predikant te Nieuwer- kerk, refereerde over het onder werp: „Ons pad door dit leven, behelzende de houding van de christen tegenover de huidige pro blemen, als daar zijn: verschillende vormen van vrijetijdsbesteding, te levisie, sport, dans, toneel, bios coop en dergelijke. Uitvoerig wer den de verschillende facetten onder de loep genomen, en vooral werd stilgestaan bij een verantwoorde zondagsheiliging, in deze tijd van verwording. Spr. waarschuwde vooral tegen het lichtzinnig gebruik van Gods dag voor sport en spel en andere hobbies en de onderlinge bijeenkomsten na te laten. Velen denken dat ze met éénmaal op te gaan naar 's Heren huis al een heel eind op weg zijn naar een volmaak te sabbatsviering. Het weldoor dachte referaat werd met aandacht gevolgd en verschillende vragen over het gesprokene werden door de spreker op sublieme wijze be antwoord. De voorzitter dankte dr. Becker voor deze keurige uiteen zetting en onder het genot van een kop koffie bleef men nog geruime tijd gezellig bijeen. Dr. Becker sloot tenslotte met dankzegging de geslaagde bijeenkomst. SPORT Brouwershaven BI-Mevo BI 0-7 Een aantrekkelijke match waar in de thuisclub haar meerdere moest erkennen in Mevo. Brouw lanceerde diverse aardige aanval len welke geen succes opleverden. In de 12e minuut krijgt Mevo een penalty wegens afhouden. Slag boom knalt deze hard in, 0-1. Tien minuten later een hard schot van Bolkenbaas, waar van t Hof geen antwoord op heeft, 0-2. Slagboom ontdoet zich keurig van vier spe lers en lanceert den Ouden die handig scoort, 0-3. In de 28e en 30e minuut laat Bolkenbaas de stand op 0-5 brengen. Na rust geeft scheidsrechter v. d. Linde wegens vermeend vasthouden een penal ty. Bolkenbaas, overtuigd van dit misverstand, geeft een rollertje naar de keeper. Het blijft een wed strijd met een sterk Mevo en het is Slagboom die met twee mooie doel punten de eindstand op 0-7 brengt. DEN HAAG. In papier verpakte melk zal voortaan niet meer onder het systeem van prijsbewaking vallen. Dit deelde de minister van landbouw in de Eerste Kamer mede Z.V.U. - ZIERIKZEE Imponerende causerie van Karei Jonckkeere Voor de Z.V.U. sprak woensdag avond in een geheel gevulde bo venzaal van „Mondragon" de be kende Vlaamse letterkundige Karei Jonckheere over het onderwerp: „Ernst en luim bij de culturele be trekkingen noord-zuid". Karei Jonckheere - velen wisten dit reeds van de radio en t.v. - bleek een spreker, die de taal spits weet te hanteren en schijnbaar moeiteloos een zwaar onderwerp met de lichtheid van een „bon mot" en een anekdote illustreert en daardoor verteerbaar maakt. Een erudiete geest was hier spreekbuis van de culturele eenheid tussen zuid en noord, die in dezelfde taal zijn schoonste openbaringsvorm vond en vindt. Na aandacht gewijd te hebben aan de Nederlands-talige gebieden in de wereld, stond Jonckheere uitvoerig stil bij de uittocht van belangrijke figuren uit het zuiden aan het eind van de 16e eeuw. Deze invasie in het noorden is dusdanig belangrijk geweest, dat een cultu rele injectering en de Vlaamse af stamming, respektievelijk verwant schap van vele vooraanstaande noord-Nederlanders tot de wel sprekendste voorbeelden moet ge noemd, van de culturele samen hang der gebieden .In dit verband noemde spr. P. C. Hooft (gehuwd geweest met twee Vlaamse vrou wen), J. Cats (opgevoed door een Vlaamse), Frans Hals (Antwerpe naar), Plancius (Vlaming). In 1648 echter kwamen negen tegen het •zuiden gerichte vestingen) tot stand en kwam aan de culturele osmose een eind. De ontwikkeling van de Neder landse taal ging in de verschillende delen zijn eigen gang. In het noor den werd het Nederlands een stads taal, in het zuiden een taal der dor pen. Na de Franse tijd - uiteraard was toen ook in het zuiden alles Frans wat de klok sloeg - kwam voor Nederlandstalig Vlaanderen een gulden tijd (universiteiten te Gent en Luik, een kweekschool en de Mij. tot Nut van 't Algemeen). Na 1830 zijn de misverstanden ge komen en gegroeid, maar de con temporaine geschiedenis toont een taalkundige eenheid van denken, waarvan talrijke praktische voor beelden zijn te geven (spelling). In noord-Nederland zien de Vlamin gen hun taaibondgenoot. „Wij zijn taalkundig één gewor den", zo betoogde spr. niet zonder hartstocht. Het schoonste is dit tot uiting gekomen in de instelling van de Gemeenschappelijke prijs dei- Nederlandse Letteren, waarvan respektievelijk Herman Teirlinck (VI.) en A. Roland Holst winnaars werden. Karei Jonckheere stond verder nog uitvoerig stil bij de moeilijk heden met de tekst van de „Bra- bangonne" en wees op de grote be langstelling van het Belgische Vor stenpaar voor het Nederlands. In de pauze werden door de schrijver gesigneerde exemplaren van zijn dichtbundel: „Ogentroost" aan het publiek verkocht. Deze bundel is een poëtische neerslag van gesprekken met zijn zoontje, die het licht in de ogen mist. Een aangrijpend gedicht hieruit las de dichter voor. Hij besloot nadien met enkele anekdotische vertelsels over ontmoetingen met letterkundigen. Dr. J. J. Westendorp Boerma, voorzitter van de werkgroep, bleek zeer onder de indruk van de door spr. gebrachte stof en de wijze waarop hij deze bracht. Hij sprak een hartelijk dankwoord. Ingezonden mededeling

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 3