ER KOMT GEEN WIJZIGING IN AMERIKAANSE DEFENSIEPOLITIEK MAROKKO BECROEF ZIJN KONING Aanbesteding dam-gedeelte over de Krammerplaat op dinsdag 28 maart DE ZIERIKZEESCHE COURANT Oprichting vredeskorps DE NATIONALE MANIFESTATIE Straks verschillende Juliaantjes naar Den Haag a ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. DONDERDAG 2 MAART 1961 117e jaargang No. 18932 ZIERlKZEESCHEffiNIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v7h. Lakenman Ochlman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Adenauer brengt bezoek aan Washington WASHINGTON. 1-3. De Amcri- kaanse president, Kennedy, heeft woensdag op een persconferentie te Washington meegedeeld dat bondskanselier Adenauer op zijn uitnodiging op 12 en 13 april een officieel bezoek aan de Verenigde Staten zal brengen. Verder zei Kennedy dat er geen enkele verandering is gekomen in de defensiepolitiek van de Ver enigde Staten wat het eventuele gebruik van kernwapens betreft. Wel heeft de minister van defensie een rapport uitgebracht met aan bevelingen over de versterking van de Amerikaanse conventionele strijdkrachten. Niet alleen in west- Europa maar overal in de wereld. Hij zei het Congres verzocht te hebben oud-president Eisenhower zijn generaals-rang terug te geven. De economie Over de stagnatie in de economie zei Kennedy dat thans nog niet I kan worden gezegd of de recessie haar hoogtepunt heeft bereikt en de Amerikaanse economie thans weer op zal leven. Hij wees erop dat in de afgelopen week voor de eerste maal sedert juli van het vorig jaar geen goudvlucht uit de Verenigde Staten naar het buiten land is geconstateerd. De Amerikaanse regering heeft woensdag het eerste besluit gete kend voor de oprichting van een eenheid van het „vredeskorps", dat doel heeft andere landen te gemoet te komen in hun dringende behoefte aan technici. Dit besluit is van voorlopige aard maar de Amerikaanse regering wenst een permanent „vredeskorps". Amerika en Rusland In antwoord op de vraag of hij dacht dat de ideologische menings verschillen tussen de Sowjet-Unie en communistisch China gunstig kunnen zijn voor de Verenigde Sta ten en tot gevolg kunnen hebben dat de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie op de lange duur dich ter bij elkaar komen te staan, zei Kennedy dat hij geen oordeel wil Tienduizenden trokken langs opgebaard stoffelijk overschot RABAT, 28-2. Tienduizenden Ma rokkanen zijn dinsdag langs het lijk van do zondag overleden koning Mohammed van Marokko getrok ken. Het lijk lag opgebaard op een katafalk in de tuin van het ko ninklijk paleis in Rabat. Uit alle delen van de wereld zijn delegaties naar Rabat gekomen ter bijwoning van de begrafenis. Aan wezig waren o.m. Kennedy's ver tegenwoordiger Averell Harriman, president Bourguiba van Tunesië en Ferhat Abbas, premier van de voorlopige Algerijnse regering. Uit de bergstreken van Marokko waren 20.000 stamleden naar Rabat gekomen om hun vorst de laatste eer te bewijzen. De hele nacht door hadden Ma rokkanen klaagzangen gezongen rond vuren in de „Metsjoear", de plek in de tuin van het koninklijk paleis waar Mohammed ligt opge baard en waar hij vaak défilé's van zijn troepen heeft afgenomen. Het lijk van de koning lag in een met vlaggen gedrapeerde kist, waarop men zijn g^bedsmat had neergelegd. Twaalf leden van zijn lijfwacht stonden met getrokken sabels rond de kist. Een kreet van smart Toen de kist naar buiten werd gebracht om in de tuin geplaatst te worden, brak de wachtende me nigte uit in één ontzaglijke kreet van smart, die wel een kilometer ver te horen was Luid jammerende vrouwen trokken zich de haren uit en krabten zich het gezicht open. Sommigen wierpen zich plat op de grond. Een lid van een bergstam gaf zich met een mes een jaap ln zijn keel toen hij de lijkkist zag. Volgens de politie waren er in Ra bat wel een miljoen mensen. De stad telt 250.000 inwoners. Van verschillende kanten werden vrachtauto's gevorderd om de hon derden mensen, die in het gedrang waren flauw gevallen, weg te bren gen. Tenslotte droegen Marokkaan se cadetten de kist naar een affuit van een kanon, die naar de Has- san-toren, het monument ter ere van Mohammeds voorgangers, ge reden werd. Daar zal het lijk van de koning worden bijgezet in het graf van zijn grootvader Moelai Hassan. Zuidafrikaanse premier naar Nederland? JOHANNESBURG, 1-3. In gezag- hebbende kringen in Johannesburg en Pretoria wordt het niet onmo gelijk geacht dat de Zuidafrikaan se premier dr. Hendrik Verwoerd met zijn echtgenote een particulier bezoek aan Nederland zal brengen na afloop van de maandag aan staande in Londen beginnende con ferentie van premiers der gemene- bestlanden. Op vierjarige leeftijd emigreer de Verwoerd met zijn ouders uit Nederland en sedertdien is hij nimmer in Nederland terug ge weest. Hij staat ingeschreven in het bevolkingsregister van Amster dam. DEN HAAG, 1-3. Van vrijwel alle gemeentebesturen ln het land Is bericht ontvangen, dat zjj met een gemeentelijke delegatie zullen deelnemen aan het huldebetoon „Wij Vertrouwen", dat ter gelegen heid van het koperen regeringsju bileum van de koningin zal worden gebracht op 6 maart a.s. voor het „Huis ten Bosch" te 's-Gravcnhagc. Zo kwam er ook bericht uit Schiermonnikoog, waarvan de ver tegenwoordigende deelnemers zich al zaterdagmorgen op reis moeten begeven om maandag op tijd in Den Haag aanwezig te zijn. Zoals bekend zal elke gemeente vertegenwoordiging bestaan uit een man, een vrouw en een kind van 12V£ jaar en in vele gevallen ook de burgemeester. Er zijn bij de deputaties ver scheidene kinderen die precies op 6 september 1948 geboren zijn en die een naam dragen, die aan de feestelijke inhuldiging herinnert. Zo zal Amsterdam zich laten vertegenwoordigen door Juliana Gosschalk, de gemeente Koudeker- ke door Juliana Bernhardina van Rooy, de gemeente Bedum door een tweeling, waarvan een de naam draagt van Wilhelmina Juli ana, de gemeente Heeze in Noord- Brabant door de tweeling Smul ders, waarvan het meisje de naam Juliana en de jongen de naam Bernhard draagt. Er zal door een viertal meisjes die Nederland, Suriname, de Ne derlandse Antillen en Nederlands Nieuw-Guinea vertegenwoordigen, een bloemstuk worden aangeboden met bloemen uit deze landen, waarvan de orchideeën uit Neder lands Nieuw-Guinea op 3 maart zullen aankomen. Het totaal aantal deelnemers zal ongeveer 4.000 bedragen. uitspreken over de toekomst van de Amerikaans-Russische betrek kingen. Wel zei hij dat de Ameri kaanse regering tracht vast te stel len of doeltreffende overeenkom sten met de Sowjet-Unie mogelijk zijn die vermindering van de span ning in de wereld tot gevolg heb ben. Amerikaanse troepen moeten in Europa blijven WASHINGTON, 1-3. Thomas Finletter, de nieuwe Amerikaanse ambassadeur bij de NAVO, heeft woensdag voor de commissie voor buitenlandse zaken van de Ameri kaanse senaat verklaard: „Ik ben gekant tegen elke vermindering van de sterkte der Amerikaanse strijd krachten in Europa. Ik acht iedere maatregel hachelijk, die de re^ds hier en daar bestaande vrees, dat de V.S mogelijk hun strijdkrach ten uit Europa zullen terugtrekken, zou doen toenemen". Finletter verklaarde dit in ant woord op een vraag van Mike Mansfield, de leider der democra tische meerderheidsfractie in de senaat, die wilde weten wat hij dacht over een terugtrekken van twee of drie der vijf Amerikaanse divisies in Europa. FINANCIEN EN ECONOMIE Kennedy over dollar en economische toestand President Kennedy heeft woens dag in zijn persconferentie mede gedeeld, dat de goudafvloeiïng uit de Verenigde Staten tijdelijk tot staan is gekomen. Hij verklaarde te beseffen dat deze stilstand van de goudafvloeiïng slechts tijdelijk zal zijn. Hij gelooft evenwel, dat dit betekent, dat het vertrouwen in de dollar in de wereld bezig is zich te herstellen. Wat de economische toestand be treft achtte de president het voor barig thans reeds te zeggen, of de Amerikaanse economie zich in op waartse richting bewoog. Hij was evenwel vol hoop, dat de economie in het voorjaar en de zomer voor uit zal gaan. Er kunnen dienaan gaande echter geen voorspellingen worden gedaan. Er zijn thans nog niet voldoende aanwijzingen, dat er zich een opleving aan het ont wikkelen is. De 44ste R.A.L-tentoonsielling AMSTERDAM, 1-3. Woensdag hebben 10.448 belangstellenden de 44ste R.A I. bezocht. Hiermede was voor de eerste maal het bezoekers aantal groter dan op dezelfde dag van de vorige R.A.I., toen er 9 596 kijkers kwamen. Het totaal aantal bezoekers be draagt tot heden 58.749. Arbeiders vonden zak met beenderen AMSTERDAM, 1-3. Een jutezak met beenderen, dat was de lugubere vondst die vanmiddag werd ge daan bij verbouwingswerkzaamhe den in een woning aan de Jacob van Lennepstraat in Ainsterdam. De zak werd gevonden in e'en loze ruimte tussen de bovenkant van een ingebouwde kast en 't plafond. De vinders die aan misdrijf dach ten, waarschuwden meteen de po litie, die uit de mededeling „de beenderen steken er uit" had be grepen dat het ernstigste moest worden gevreesd. Het viel allemaal gelukkig nogal mee, want uit een vluchtig onderzoek reeds bleek dat de beenderen afkomstig zijn van eenvolwassen rund. Aangezien de jutezak bijna was vergaan, neemt de politie aan dat verpak king en inhoud uit de oorlog stam men. Een clandestiene slachter heeft het pakketje waarschijnlijk in deze aan het oog onttrokken ruimte verborgen. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Een wijs mens beproeft alle andere hulpmiddelen voordat hij naar de wapens grijpt. Woensdagochtend is in de Petroleumhaven in Amsterdam een drijvende bok van de firma Goedkoop, welke bezig was met het verplaatsen van een olietank, door nog onbekende oorzaak gekapseisd De schipper van de bok is met een shock naar het Wilhelmina gasthuis overgebracht. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. - De foto toont de gekantelde bok en de tank in het water van de Petroleumhaven. Groot model Volkswagen wordt geëxposeerd BONN, 1-3. V.W.D. heeft mede- gedeeld, dat er volgens een bericht van de Volkswagenfabriek een nieuw en groter model Volkswa gen is ontworpen, dat van 21 sep tember tot 21 oktober van dit jaar op de internationale tentoonstelling te Frankfort geexposeerd zal wor den. Volgens het bericht van de Volks wagenfabriek zal de nieuwe wa gen, de „VW 1500" vijf zitplaatsen hebben en 6.400 D.M. kosten. De „VW 1500" zal pas na de tentoon stelling worden geleverd. De fabriek deelde voorts nog me de, dat de nadruk zal blijven lig gen op de produktie van de kleine Volkswagens. Het hoe en wat van de Grevelingendam Uiteindelijk resterend gat wordt gesloten met 38 caissons BRUINISSE, 1-3. Reeds lang voor de ramp van 1 februari 1953 bestonden er plannen om de zeegaten af te sluiten en de zee geen kans meer te geven onze zeeweringen rondom de Zeeuwse eilanden aan te vullen. Veel meer dacht men uit de aard der zaak hierbij aan cL. besparingen die dit uiteindelijk zou geven, als niet meer jaarlijks zovele honderden kilometers zeeweringen zouden moeten worden onderhouden, vernieuwd of verbeterd, dan dat men dacht aan een ramp die ons op de bekend gebleven datum overkwam. Men zag zo nu en dan een vaartuig peilingen en metingen ver richten en verwees uiteindelijk het grootse plan naar het rijk der utopieën of dacht aan de uitvoering in jaartallen als 2000 zoveel. Na de ramp werden de plannen, die men in het verre verschiet waande, ernst. Een grote stormvloed had deze plannen zeker min stens 50 jaar eerder een realistische voedingsbodem gegeven. Teveel leed, teveel schade, teveel verhes ,was in een etmaal ontstaan, dan dat men het plan langer op de lange baan kon schuiven. De afsluitende dammen moeten - zo concludeerde men - dan ook zo hoog worden gemaakt, dat een rampzalige storm als in 1953 geen kans meer zal hebben. Nu is het erg eenvoudig op een landkaart lijnen te tekenen en aan te geven, waar het Brouwershaven- se Gat en de Oosterschelde moeten worden afgesloten. Maar in werke lijkheid gaat dit niet zo gemakke lijk en er zal nog heel wat water door de Zeeuwse stromen lopen eer het zo ver is. Deze dammen, die zo ver moge lijk westelijk in de zeegaten gelegd zullen worden, zijn gigantische on dernemingen en zullen het uiterste aan kennis en ervaring van aanne mers en Rijkswaterstaat vergen. Juist omdat deze werken zo bij zonder groot zijn is het niet moge lijk, om het Brouwershavense Gat en de Oosterschelde tegelijk en in één klap af te sluiten. Als dit mogelijk was zou de Grevelingendam nooit gemaakt .worden, omdat deze dan uit waterbouwkundig oogpunt niet nodig zou zijn. Van de primaire afsluitingen is als eerste het Brouwersha vense Gat aan de beurt. Wanneer deze uitweg naar zee afgesloten zal zijn en de Ooster schelde nog niet, dan zullen eb en vloed niet meer zo als nu, door dit Brouwershavense Gat het Greve- lingen-bekken vullen, maar zal dit Grevelingert-bekken uitsluitend via h'et Zijp? door de Oosterschelde ge vuld worden en bij eb loopt het langs dezelfde weg weer leeg. Dit zou tot gevolg hebben dat de stroomsnelheid in het Zijpe enorm zou toenemen en dit sterk? toene men van de stroom zou niet zonder gevaar zijn Het Zijpe is nu een maal een nauwe trechter en het zou de enorme watermassa's die het Grevelingen-bekken zou moe ten vullen niet kunnen verwerken. Om dit nu te voorkomen wordt dus de Grevelingen zo dicht mogelijk bij het Zijpe afgesloten en wordt zodoende een toeneming van de stroom door het Zijpe voorkomen. Een kleine correctie mo^st ten behoeve van het verkeer worden gedaan, want men kon de verkeers weg die op de dam zal komen niet door het dorp Bruinisse laten lopen. Ten westen van Bruinisse Juist ten westen van deze plaats werd daarom de dam geprojecteerd en deze plaats bleek ook gunstig om in het voorland een sluis te bouwen. Men was ook dicht bij de zandplaat en een groot deel van de dam kon dus op de hoog gelegen zandgrond van de Krammerplaat op economische wijze worden ge maakt. Zal deze dam, omdat zij niet el- leen de Grevelingen, maar ook de Krammer gedeeltelijk afsluit, wel Grevelingendam moeten heten en niet Krammerdam, omdat de plaat waarover zij is geprojecteerd door de een of andere ingenieur van Rijkswaterstaat foutief Plaat van Oude Tonge genoemd, in deze stre ken toch eeuwenlang bekend is als „De Krammer plaat". Op dinsdag 28 maart 1961 zal het grootste gedeelte van de Grevelin gendam en wel juist het over de Krammerplaat lopende deel aanbe steed worden. Voorbereidingen voltooid De voorbereidingen, die onge veer twee jaar in beslag hebben ge nomen, zijn achter de rug en over enige weken zal de bouw een aan vang kunnen nemen. De totale dam zal met inbegrip van de overbrug ging van de nieuwo sluis te Brui nisse, een lengte krijgen van on geveer 6000 meter. Het gedeelte dat nu besteed wordt, zal ongeveer 4100 meter lang worden en zal lo pen vanaf de wal te Bruinisse tot de noord-oostkant van de Kram merplaat. - Het resterende stuk, van de plaat af tot aan de hook van Sint Jacob, met een lengte van plm. 2000 meter zal in 1962 en 1963 worden gemaakt. Op deze dam zal een snelver- keersweg ter breedte van 7.25 me ter worden gemaakt en daarnaast, gescheiden door een brede berm met beplanting, een weg voor het langzame verkeer. De aanvang Het ligt in de bedoeling dat in april ?en begin wordt gemaakt met het baggeren van een nieuwe werk- haven in de Krammerplaat, tegen over de hoek van Sint Jacob Aansluitend bij deze haven wordt dan «en terrein gemaakt, dat hoog zal liggen, om als werkterrein een veilige plaats te bieden aan keten en magazijnen. Ook de rook en vuur spuwende installatie voor het maken van de asfalt zal hier komen te staan. Aen het eind? van 1961 moet het dijkgedeelte op de plaat gereed komen en ook de dorpel in de vaar geul tussen Bruinisse en de plaat moet dan worden gemaakt. Op deze dorpel zullen in 1962 38 caissons worden geplaatst en het ligt in de bedoeling om in mei 1962 deze geul definitief af te sluiten. Bij het maken van de dorpel zal gebruik worden gemaakt van nieuwe werkwij zen, waarmede gedurende 1960 en 1961 bij Bruinisse proeven zijn genomen. Het verwerken van hete asfalt onder water en het gebruik van nylon doek zal hierbij naast het vertrouwde rijshout een grote rol spelen. De bekleding van de dijk zal in hoofdzaak uit asfaltbeton bestaan, zoals na de ramp in 1953 op grote schaal op Flakkee is toegepast. Aan de oostzijde van de dam zal ge bruik worden gemaakt van beton- glooiing. De fabricage van de be tonblokken zal geheel door de Zeeuwse beton-industrieën plaats vinden. Geul by Hoek van St. Jacob Nog In studie is op welke wijze deze geul zal worden afgesloten. Zoals blijkt uit het tijdschrift „Del tawerken" no. 14, wordt overwogen om hier een geleidelijke sluiting toe te passen. In dat geval zou deze geul dan door middel van een tijdelijke con structie overbrugd moeten worden. Er wordt zelfs gedacht aan een ka belbaan. Met zekerheid is hiervan nog niets bekend, maar in ieder geval zal deze dichting in 1962 worden begonnen en de geul zal in 1963 worden afgesloten De dam tussen Schouwen-Duiveland en Flakkee zal dan werkelijkheid geworden zijn. In 1963 en 1964 zullen de wegen over de dam worden gemaakt en in 1964 zal de verbinding Noord- Zeeland-Rotterdam met tientallen kilometers verkort zijn, als ten minste inmiddels ook de Haring vlietbrug en de aansluitende wegen op het Rijks- en Provinciale we gennet gereed gekomen zullen zijn. Het materiaal De te gebruiken hoeveelheden zullen zijn: Zand: 3 miljoen 400 duizend kubieke meter. Mijnsteen: (een afvalprodukt van de Limburg se mijnen) 250.000 ton, een schacht van 10 x 10 meter, 1800 meter diep. Zink- en kraagstukken: 131500 m3., genoeg om 16 flinke voetbalvelden mee vol te leggen. Nylon: 17.000 m2. (1700 „bruisjaponnen"). Klei: 109.000 m3genoeg om de Stoof- polder te Bruinisse 1.30 meter op te hogen. Asfalt voor de dijksbe- scherming en constructies onder water: 107 000 ton. Betonglooilng: 53.000 m2. en tot slot 38 caissons, di® in 1962 geplaatst zullen worden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 1