DE ZIERIKZEESCHE COURANT BELCIE VERBREEKT BETREKKINGEN MET DE VERENIGDE ARABISCHE REPUBLIEK Koning van Marokko overleden Balans van een storm Man wilde vrouw en drie kinderen om het leven brengen De Ver. Staten en Kongo V.N. verwerpen Kongolees -• ultimatum Chroesjtsjef stuurt Nehroe brief over Verenigde Naties MAANDAG 27 FEBRUARI 1961 117e jaargang'* No. 18930 MRIkZEEMMEUYVSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 4,(5, per week 32 cent. Losse nummers H ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) tl,- per stuk. WAARIN OPGEKOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: /annewekken 11, Zierikzeo, Postbus no. 1, (el. 01110-2255 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v7h. Lakenman Ochtman, Zierikxee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Prote9tnota van Brussel bleef onbeantwoord BRUSSEL. 26-2. België heeft de betrekkingen met de Verenigde Arabische Republiek verbroken. De secretaris-generaal van het Belgische ministerie van Buiten landse Zaken, Baron Van Den Bosch, heft zaterdagavond journa listen een communiqué voorgelezen waarin wordt gezegd dat op 12 en op 15 februari de Belgische ambas sade te Cairo is aangevallen door betogers. De eerste keer werd de ambas sade met stenen bekogeld en de tweede keer drongen de betogers het gebouw binnen, plunderden het en stichtten brand. De onderminis ter van Buitenlandse Zaken van de V.A.R., Rafez, had op 14 februari op erewoord verklaard dat de am bassade doeltreffend zou worden beschermd. De volgende dag echter werd de bewaking bij het gebouw teruggetrokken en verschenen er auto's van de televisie en fotogra fen. Daarna begon de aanval. De brandweer en politie verschenen pas vier uur na het begin van de betoging. Aldus het Belgische com muniqué. De Belgische ambassadeur over handigde dadelijk een protestnota en daar deze onbeantwoord bleef werd hij naar Brussel teruggeroe- Nog een nota De Belgische regering zond ver volgens een nota waarin zij de vol gende eisen stelde: verontschuldi gingen, volledige schadeloosstelling, strafmaatregelen tegen de verant woordelijke personen en de verze kering dat de ambassade afdoend zal worden beschermd. Deze nota werd verworpen. Volgens de Belgische regering is Zoon volgt liem op RABAT, 26-2. Koning Moham med de Vijfde van Marokko is zon dagmiddag overleden. Het overly- den van de koning werd in een speciale radio-uitzending bekend gemaakt door z|jn zoon, prins Mou- lay Hassan. Koning Mohammed V, wiens overlijden onverwacht kwam, werd in 1909 in Fez, de toenmalige hoofd stad van Marokko, geboren, als derde zoon van sultan Moulay Youssef Ben Moulay Hassan. Hij was een afstammeling van de dy nastie der Alaoeïeten van Tafilalet, die sinds drie eeuwen over Marok ko regeerden. Bij de dood van zijn vader - in ovember 1927 - werd de thans overleden koning door de Raad van Oelamas van Fez, die volgens traditie de troonopvolger aanwijst, tot wereldlijk en geeste lijk soeverein van Marokko aange wezen. Koning Mohammed V was zater dagavond in een ziekenhuis opge nomen voor het ondergaan van een neusoperatie. Hij overleed zondag middag om half vijf plaatselijke tijd tijdens de operatie. Kroonprins Moulay Hassan is zondagavond tot koning van Ma rokko geproclameerd, als opvolger van zyn vader Mohammed V. De overleden koning had een reis naar het Verre en Nabije Oosten uitgesteld voor het ondergaan van de operatie, die als een kleine in greep was aangekondigd. SJITTAGONG, 26-2. De gouver neur van Oost-Pakistan heeft me degedeeld, dat 14.174 mensen zijn omgekomen door de wervelstorm, die Oost-Pakistan in oktober vorig jaar heeft getroffen. 9.600 van de slachtoffers kwamen om in Sjitta- gong. GROTE BRUG OVER DE TAAG Binnen anderhalf jaar wordt be gonnen met de bouw van een brug over de Taag welke de grootste in Europa en op vier na d.e grootste in de wereld zal worden. De brug, die zich 70 meter boven het water zal verheffen, krijgt een totale lengte van ruim 2 200 meter. Een der pij lers zal zo hoog als de Eifeltoren (300 meter) worden. De bouw moet in drie jaar gereed zijn. GAT IN BUISLEIDING GEMAAKT UTRECHT, 26-2. De Utrechtse recherche heeft de 33-jarige voor man M. uit Utrecht gearresteerd, wegens poging tot moord op zijn vrouw en drie kinderen. De man leefde reeds jaren in onenigheid met zijn vrouw, de 38-jarige A. M.- G. Om uitdeze moeilijkheden te ko men wilde M. zijn vrouw en kin deren door gasverstikking om het leven brengen. M., die iedere morgen om zes uur zijn woning verlaat, maakte vrijdagmorgen met een blikopener een gat in de gasbuis. Hij wist, dat zijn vrouw om kwart over zeven opstond en verkeerde in de veron derstelling, dat in die tussentijd zijn vreselijke opzet zou slagen en dat, wanneer hij op het werk was, hem de boodschap zou bereiken, dat zijn gezin om het leven was ge komen. Toen de vrouw vrijdagmor gen naar beneden kwam en thee- water wilde opzetten, ontdekte ze een gaslucht. Uit de kraan kreeg ze geen gas en zij veronderstelde, dat de munten op waren. Beneden in de gangkast wilde zij een nieuwe munt in de meter doen en ontdek te toen, dat de hoofdkraan enigs zins was dichtgedraaid. Ook hoor de zij een sissend geluid, maar dacht dat dit uit de koppeling kwam. Fitters van het gewaar schuwde gemeentelijk gasbedrijf ontdekten toen het plus minus vijf millimeter grote driehoekige gat in de gasbuis. De politie werd op de hoogte gesteld en 's avonds werd M. gearresteerd. Hoewel hij aanvankelijk bleef ontkennen, bekende hij zaterdag avond laat zijn vreselijke daad' M. heeft verklaard, dat hij het gat had aangebracht in het verbindingsstuk tussen de hoofdkraan en de meter, waardoor het gas buiten de meter om vrij in de woning kon stromen. Toen hij bemerkte, dat het uitstro mende gas een sissend geluid maak te, had hij de hoofdkraan enigs zins afgesloten. M. heeft twee doch tertjes van 13 en. 7 jaar en een elf jarig zoontje. FEBRUARI-STAKING HERDACHT AMSTERDAM, 25-2. Rond het verzetsmonument „De Dokwerker" op het Jonas Daniël MeijerpLein in het hart van de voormalige Joden buurt in Amsterdam is zaterdag middag onder bijzonder grote be langstelling van burgerlijke en mi litaire autoriteiten en d? burgerij voor de vijftiende keer de febru aristaking van 1941 herdacht. De ze roemruchte staking ontstond twintig jaar geleden uit de groei ende ontstemming van de bevolking over de anti-Joodse maatregelen van de bezetter. Op 22 februari 1941 waren de eerste razzia's op Joodse mannen gehouden, die op het plein waar nu het monument staat door de gehele gruene polizei bijeen werden gedreven en daar vandaan afgevoerd. het handhaven van de diplomatieke betrekkingen tussen België en de V.A.R. onmogelijk geworden, door dat de V.A.R. jegens België ernstig tekort is geschoten en aanslagen zijn gepleegd op de ambassade en de ambassadeur. Deze daden vor men een inbreuk op het Volken recht, aldus het communiqué. .Rock en roll"-ziekte in Parijs Vijfduizend jongelui van tussen tien en twintig jaar werden vrij dagavond jl. in het Parijse „Palais des Sports" zo begeesterd door „rock en rol"-muziek, dat zij zich op het meubilair wierpen en dit grondig begonnen te vernielen. De politie verdreef d-e geestdriftelin- gen, doch het feest werd in drie naburige stations van de onder grondse spoorweg voortgezet, waar groepen „tieners" vernielingen aan richtten. Meer dan vijftig jongelui werden door de politie gearres teerd. Voor de verdienstelijken MEXICO STAD, 25-2. De Deense voormalige indus trieel Axel Faber, die thans in Mexico luoont, wil er naar streven aan Nobel prijswinnaars en andere verdienstelijke mensen rus tige woonoorden ter be schikking te stellen waar zij de gelegenheid zullen hebben voor nadenken, stu die en onderzoekswerk. Aan de huizen zouden fondsen worden verbonden voor het onderhoud. "Vermogende mensen over de gehele wereld zouden de uitvoe ring van het plan mogelijk moeten maken. Om te be ginnen zou het zestigtal Nobelprijswinnaars van dit plan moeten profiteren en daarna zouden vooraan staande kunstenaars en an deren aan de beurt moeten komen. Faber heeft reeds een kasteel in Wenen en een van de grote huizen die hij in Acapulco bezit ter beschikking gesteld en zoekt nu naar nog meer geschik te woonoorden. LEOPOLDSTAD, 27-2. De Ame rikaanse onderminister van buiten landse zaken voor Afrikaanse aan gelegenheden, Mennen Williams, komt vandaag voor een bezoek van vijf dagen aan Congo in Leopold- stad aan. Hij zal o m. besprekingen voeren met president Kasavoeboe en zijn premier Ileo. De betrekkingen tussen Washing ton en Leopoldstad zijn enigszins gespannen nu de Verenigde Staten zich in de veiligheidsraad hebben uitgesproken voor de resolutie die ontwapening van de Kongolese strijdkrachten beoogt. ANDERS ALS IN NEDERLAND Curasao gaat het waterprobleem energiek aanpakken SCHIPHOL, 26-2. Curacao gaat meer water produceren en daar door zal de prijs waarschijnlijk kunnen worden gehalveerd. Dit goede nieuws, dat in Curacao de vorige week bekend is geworden, bracht de heer M. P. Gorsira, ge zaghebber van Curacao, mee toen ,h|j zaterdagavond laat samen met gedeputeerde F. J. Pijpers op Schiphol arriveerde. Teneinde de huidige, dagelijkse produktie van 6500 kubieke meter tot 17.000 a 18.000 kubieke meter te verhogen zal de nieuwe instal latie van de dienst watervoorzie ning op Mundo Nobo in de komen de twee jaar met twee ketels, twee turbo-generatoren en twee ver dampers worden uitgebreid. Met de Shell Curagao N.V. is een over eenkomst gesloten, waarbij deze maatschappij garandeert dat zij te- Britse vorstenpaar in Nepal KATMANDOE, 26-2. Koningin Elizabeth van Engeland en de Her tog van Edinburgh zijn zondag in Katmandoe aangekomen, na afloop van hun bezoek aan India. Het Britse vorstelijke paar zal vier dagen in Nepal vertoeven. LEOPOLDSTAD, 25-2. De Ver. Naties hebben zaterdag geen ge hoor willen geven aan een ultima tum van de Kongolese regering te Leopoldstad, volgens welke de Ver. Naties de Loemoemba-gezinde troe pen uit de provincie Kasai moeten verdrijven. De jongste resolutie over Kongo van de Veiligheidsraad machtigt de V.N.-strijdmacht slechts gebruik te maken van geweld in het geval van gewapende botsingen. Proces-Eichmann begint 11 april JERUZALEM, 25-2. Te Jeruza lem is van gezaghebbende Israë lische zjjde medegedeeld, dat het proces tegen Adolf Elchmann, die verantwoordelijk wordt gesteld voor de liquidatie, in de tweede Wereldoorlog, van miljoenen Euro pese Joden, 11 april a.s. zal begln- De vijf grote Amerikaanse au- tofabrieken - Ford, General Mo tors, Chrysler, American Motors en Studebaker Packard - hebben bekend gemaakt, dat met ingang van 1962 hun auto's zullen worden uitgerust met veiligheidsgordels. De gouverneur van Djakarta, kolonel Sumarno, heeft voorgesteld een straat in Djakarta waar tal van belangrijke regeringsfunktio- narissen wonen, om te dopen in „Loemoemba-weg". gen dezelfde prijs die de bevolking zal betalen dagelijks 6000 kubieke meter (dus 2,2 miljoen per jaar) zal afnemen en de eigen water voorziening zal beperken. Tot nu toe kost het water op Curagao per kubieke meter twee Curagaose guldens. Al mag dan een halvering van deze prijs opzienba rend worden genoemd, naar Ne derlandse begrippen is zelfs dan het water nog duur, want één Cu ragaose gulden heeft een waarde van f 1,90 in Nedei'lands geld en in ons watei'landje betalen wij slechts 25 tot 30 cent per kubieke meter. Leer elkaar veilig werken V I BEZOEK DE VEILIGHEIDSBEURSI Onder het motto: „leer elkaar vei lig werken", wordt in de Apollo- hal te Amsterdam van 17-21 april a.s. de 4e Bedrijfsveiligheidsbeurs gehouden. Enorme sprong OBERSTDORF, 25-2. Nadat de Zuidslaviër Joze Slib ar vrijdag op de tweede dag van de internationale ski spring-week te Oberstdorf het werelrecord op 141 me ter heeft gebracht, kwam de west-Duitser Wolfgang Happle zaterdagmiddag tot een afstand van 145 m. De ze prestatie zal echter niet als verbetering van het of ficieuze wereldrecord wor den erkend. De Duitser kwam namelijk bij de uit loop ten val en raakte met de handen de sneeuw. Steun gevraagd voor Moskou's standpunt MOSKOU, 25-2. De Sowjctrussi- sche premier en eerste partijsecre taris Chroesjtsjef, heeft z|jn Indi sche ambtgenoot Nehroe zaterdag een boodschap gezonden, waarin h|j hem vraagt de Sowjet-Unie te steu nen in haar ei9 tot vervanging van de secretaris-generaal der V.N., de Zweed Dag Hammarskjocld, door een driemanschap, bestaande uit een vertegenwoordiger van het Westen, het Oosten en der neu trale landen en tot het terugtrek ken van alle buitenlandse troepen in Kongo. Chroesjtsjef wil dat er, overeen komstig, een besluit van de Veilig heidsraad, een commissie komt, waarin vertegenwoordigers van de Afi'ikaanse staten, die troepen in Kongo hebben, zitting moeten ne men. Chroesjtsjef zond zijn boodschap ook aan de staatshoofden of rege ringsleiders van een aantal Euro pese, Zuidamerikaanse, Afrikaanse en Aziatische landen. Knaap dreigde weg te zinken in drijfzand I AMSTERDAM, 25-2. De veertien- jarige G. L. uit Amsterdam is za terdagmiddag door acht brand weermannen uit een gevaarlijke situatie gered, toen hij op een uit gestrekt opgespoten terrein in nieuw-west in drijfzand terecht kwam en dreigde weg te zinken. De jongen was met een zelfge maakt vlotje in en ondiepe plas gaan varen, maar raakte op een gegeven moment vast. Lopende over het gevaarlijke drijfzand kwam hij letterlijk en figuurlijk steeds verder van huis. De inmid dels gewaarschuwde brandweer arriveerde met een groot aantal ladders én tientallen meters touw. waarna een „brug" van ongeveer 75 meter lengte wei*d gemaakt, zo dat de spuitgasten bij de jongen konden komen. Deze was totaall verkleumd en werd door de politie naar het bureau overgebi-acht. Onherkenbaar door de dikke modderkluiten en met druipende kleren togen de brandweerlieden terug naar hun kazerne, waar zij zich na een verfrissend bad geheel moesten verschonen. De bevolking van New York's voorsteden is voor de eerste maal in de geschiedenis groter dan die van de eigenlijke stad. In de voor steden wonen 7.794.441 mensen, te gen 7.781.984 ln de city. De bevol king van de voorsteden is sinds 1950 met twee miljoen toegenomen. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Wanneer men niet weet te i zwijgen moet men liever maar j niet spreken. President Tsjombe van Katanga heeft in een nota aan de seci'etaris- generaal van de Verenigde Naties, Hammarskjoeld, te kennen gegeven dat hij bereid is hamen te werken met de wereldorganisatie om een einde te maken aan de ci-isis in zijn staat. Hij zei de voorstellen van de Verenigde Naties grondig te zullen bestuderen. n Mevrouw Kennedy, de echtge note van de Amerikaanse president is op zoek naar authentiek meubi lair van 1802, - het jaar waarin het Witte Huis werd gebouwd. Volgens haar heeft een groot deel van de tegenwoordige inrichting van de presidentiële woning geen histori sche waarde. a Het Zuidafrikaanse blad „Rand Daily Mail" meldt dat in het dis trict Kentani, in Transkei, onge veer zeshonderd Afrikanen z|jn ge- aresteerd wegens bezit van gevaar lijke wapens of het niet betalen van belastingen. Volgens een mededeling van radio Cairo zijn alle Belgische be zittingen in de Verenigde Arabische Republiek in beslag genomen. SPORT VOETBAL Zeelandia I Zierikzeo I 1-1 De gelijke eindstand geeft de verhouding goed weer. De gasten namen na 7 minuten de leiding door S. de Vlieger (0-1). Zowel de Zee landia- als de Zierikzeeverdediging, waarin v. d'. Hoek als rechtsachter fungeerde, bleven tot de rust mees ter van het terrein, rust 0-1. Na de rust pi-obeerden de groen-zwarten de bakens te verzetten en in de 17e minuut scoorde middenvoor J. van Iren de gelijkmaker (1-1). Vlak voor tijd waren de bezoekers nog dicht bij een doelpunt, de kopbal van van Beveren vloog over het door doelman Mondeel verdedigde doel Eindstand 1-1. (Zierikz^e stijgt wederom 1 plaat® op de ranglijst). DAMMEN Damvereniging „ZIerikzee" Uitslagen 24 februari: J. C. Kos- ter-H. Kouijzer 0-2; S. W. M. Dijk- man-J. Huigens 1-1; Fr. Willemse- J. de Vrieze 0r2; J. Willemse-Job Kostense 1-1; K. B. Hogerland-P. Coppoolse 2-0. VOETBAL K.N.V.B. Afdeling Zeeland Het programma voor zaterdag 4 maart luidt als volgt. Ie klas: Spui-Colijnspl. Boys; MEVO-Veere (scheidsr. Th. Sies); Kapelle-Hoek; Tern. Boys-Wemel- dinge; SVD-Wolfaartsdijk. 2e klas C: WIK-Zeemeeuwen (scheidsr. J. v. d. Linde); Burgh III- MEVO (scheidsr. K. Nouwen); Brouwershaven-B ruse Boys (sch- recfyter T. Simmers). 3e klasD: Bruse BoysJlg^W'ÖTO (scheidsr. N. Speelman); Du&feland II-Burgh IV (scheidsr. H. Schot). Bovenstaande wedstrijden van gen aan om 4 uur. Junioren Groep A IV: Robur A I-Zierik- zee A I (3 uur, scheidsr. F. Schrij ver). Groep B VIII: WIK B I-Zee meeuwen B I (2.45 uur, zelf voor scheidsr. zorgen)Burgh B I-MEVO B I (2.45 uur, scheidsr. M. A. Fon- teine); Brouwershaven B I-Zierik- zee B I (2.45 uur, scheidsr. A. Dorst) Groep B IX: MEVO B II-Zierik- zee B II (1 30 uur, scheidsr. J. Pom- per); SINOTO B I-Zierikzee B III (3 uur, scheidsr. W. J. v. d. Maas). Het programma voor zondag 5 maart luidt als volgt. Ie klas B: Brouwershaven-Zie- rikzee II (scheidsr. J. v. d. Linde); Dreischor-Burgh II (scheidsr. K. Nouwen). 2e klas C: SVOWK II-Zonnemai- re II (scheidsr. M. A. Fontein©). Deze wedstrijden vangen aan om 2.30 uur. KERKNIEUWS Geen vrijstelling A.O.W. voor predikanten DEN HAAG, 25-2. D.e staatS9eci-e- taris voor sociale zaken en volks gezondheid, de heer B. Roolvink, heeft de kerkeraad van de Virijge maakte Gereformeerde Kerk van uithuizermeeden meegedeeld, dat een regeling waardoor predikanten vrijstelling van de in de algemene ouderdomswet neergelegde verze kering kunnen krijgen, niet in het vooruitzicht kan worden gesteld. De kerkeraad van Uithuizei-mee- den was van mening, dat predikan ten vrijgesteld behoorden te wor den van premiebetaling A.O.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 1