Overdenking Lang verwachte Televisienota voorziet in commerciële t.v. STAD EN PROVINCIE „Eendracht Bindt" nam afscheid vande „Eendracht Bindt" nain afscheid van de STAD EN PROVINCIE WITTER DAN DE WITSTE HAAN SUNIL WAST STRALEND WIT ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE VRIJDAG 24 FEBRUARI 1961 So. 18929 Het politieke stof zal hoog opwaaien De met zoveel spanning en onge duld afgewachte televisienota van de staatssecretarissen mr. Y. Schol ten en dr. G. M. J. Veldkamp, ln 1959 reeds ln uitzicht gesteld, Is deze week eindelek verschenen en, oordelend naar haar inhoud, zal zU het politieke stof hoog doen op waaien. De voornaamste punten van de inhoud zijnonze regering kiest voor de commerciële televisie, dus een onafhankelijk zendernet, in te genstelling tot „reklame In de (be staande) televisie". De adver teerders mogen geen enkele in vloed uitoefenen op het geboden programma en er is een maximum aan advertenties toegelaten tot 10 procent van de zendtijd en hoog stens acht minuten in een uur. Ter verzekering van het peil der pro gramma's zal een onafhankelijke programmaraad in het leven wor den geroepen. De winst van de concessiehouder blijft beperkt en Wie is mijn naaste? Lucas 10 29, Wanneer wij aan een willekeurig iemand vragen wie de naaste is, zal hij of zij ongetwijfeld zeggen: All? mensen, iedereen. Sommigen zullen dit blijkbaar toch te wijd vinden en zeggen: De naaste is de gene, die wij op onze weg ontmoe ten. Zij hebben er een vermoeden van, dat het bij naastenliefde om een ontmoeting met een ander gaat. Taalkundig betekent naaste iemand, die zo dichtbij ons is, dat niemand dichterbij kan zijn. De naaste is dientengevolge slechts één enkele persoon of hooguit en kelen. U zult dan vragen: Ja, maar wie is het dan? Is het mijn man, mijn vrouw, de kinderen of de bu ren? Ja, wie eigenlijk? Deze vraag is ook voorgelegd aan Jezus Christus. Het is nog altijd de moeite waard om Zijn antwoord te vernemen. Hij heeft bij die gele genheid het ons bekende verhaal van de Samaritaan verteld. Na af loop heeft Jezus aan de wetgeleer den gevraagd: Wie is de naaste van de man, die onder de handen van de moordenaars is gevallen? Het antwoord daarop luidde, die hem barmhartigheid heeft bewezen. Dat was in dit geval de Samaritaan, Wij menen hieruit te moeten af leiden, dat naastenliefde betekent de mensen, die in nood zijn helpen. Daarom houden wij in onz© dagen collecten voor de mensen in India en Congo, teneinde hen te kunnen helpen. Daarom zijn er ook op de eerste zondag van deze maand overal de collecten gehouden voor de internationale hulpverlening. Stellig hebt ook U uw gave gege ven voor de liefde tot de naaste. Hoe goed dit alles ook is bedoeld, het staat niet in de woorden van Jezus. Wanneer U Jezus' vraag nog eens overleest, blijkt, dat Hij niet heeft gevraagd, wie van de drie voorbijgangers in de gevallen man zijn naaste erkende en dus het ge bod van de naastenliefde in ver vulling bracht. Neen, Jezus vraagt wie van de drie de naaste is van de man, die daar lag. Jezus keert hiermede de zaak om. De naaste is degene die barmhartigheid bewijst en niet degene aan wie barmhar tigheid moet worden bewezen. In de gelijkenis is de Samaritaan de man, die barmhartigheid be wijst. Wanneer wij nu vragen wie onze naaste is geldt hier: degene die ons barmhartigheid bewijst. Wie is dit? Dit kan nu niet moei lijk meer zijn. Het is Jezus Chris tus, die ons barmhartigheid heeft bewezen. Er zijn aanwijzingen in de Schrift, dat de Joden Jezus uit maakten voor een Samaritaan en Jezus met de Samaritaan eigenlijk zichzelf op het oog heeft. Onze liefde geldt dus Jezus Christus en Hem alleen. U zult nu uiteraard vragen, wat U met de anderen moet beginnen: de mensen in Congo en India. Moet U ze laten liggen? Dat is hiermede nog niet gezegd, Jezus Christus is de barmhartige Samaritaan en is dat ook nu nog anno 1961 Hij trekt langs de wegen der wereld om allen die in nood zijn te helpen. Hij gaat hierin zelfs zo ver, dat Hij zich met hen vereenzelvigt. Wanneer wij I Hem liefhebben, zullen wij in actie komen en dan zullen wij Hem wil len bijstaan in Zijn werk. Wij wil len de liefde die Hij heeft betoond en geschonken aan ons, beantwoor den. Hierdoor wordt de hulp aan mensen en volkeren in nood weg gehaald uit de sfeer van de senti mentaliteit en het medelijden. Zij komt nu te staan in het teken van de gehoorzaamheid en de dank baarheid jegens Jezus Christus. Deze liefde tot Hem is alleen mo gelijk, wanneer er een hechte ge meenschap met Hem is, waneer er geloof is. Is dat geloof aanwezig, dan zal het zich uiten in de liefde die wij tonen jegens de Heer en daarmede jegens de mensen in nood. Op deze wijze wordt de lief de die wij aan de dag leggen voor mensen in nood een toetssteen voor ons geloof: Want wie veel liefde heeft ontvangen, zal ook veel liefde betonen. Scharendijke. Ds. ALB. v. d. BAN. de overwinst komt «ten goede aan de opleiding van regisseurs, arties ten, enz. Aan de reklamebood- schappen worden bepaalde eisen gesteld. Een tariefdifferentiatie zal ook kleine bedrijven de mogelijk heid moeten bieden zendtijd te hu ren. Als het zover komt, maakt de O.T.E.M. de meeste kans op een concessie en kunnen de kijkers twee programma's ontvangen zon der enige verhoging van kijkgeld. Hiermede heeft ons kabinet dus gekozen voor een verbeterd Brits stelsel, waarbij nog een zakelijke samenwerking met deN.T.S. wordt voorgeschreven, zodat beide licha men niet tegen elkaar kunnen gaan opbieden op de personeels- en ta len tenmarkt. Het ziet er zo op het oog niet ongunstig uit. De argumenten van de tegenstanders zijn bij voorbaat al overbodig gemaakt. In deze vorm kan de commerciële televisie in ons land inderdaad kans ma ken. De belangen van omroepen en N.T.S. zijn daarbij voldoende ge waarborgd. Wij zien met belang stelling uit naar de meningen van de politieke partijen! ZIERIKZEE De Zierikzeese Rondweg Door een omzetting van regels is het gedeelte van het artikel over de Zierikzeese Rondweg, opgeno men in het nummer van donderdag jl., onder het hoofdje: „Tweebaans. weg" niet geheel duidelijk in de krant gekomen Men gelieve de desbetreffende passage als volgt te lezen: De tweebaans weg, krijgt aan de flanken rijwielpaden. De loop ver volgende ziet men de weg dwars door het oude sportpark „Bannink" heenlopen. Met name het midden veld wordt door de weg doorkruist. Het straks nog resterende deel van het oude sportveld wordt bij het ni?uwe, reeds gereed zijnde, ge voegd en dan heeft Zierikzee een sportveld, dat zeker niet onderdoet voor hetgeen waarover men tot dusverre de beschikking had. Iéts verder op - recht tegenover de oude jamfabriek - loopt de weg door het geïsoleerde „puntje" van het Kaaskenswater, een aardig wa tertje, dat echter helaas aan dit projekt ten offer vallen zal. Men ziet dan verder op de tekening de tunnel voor voetgangers en rijwie len om een verbinding tot stand te kunnen brengen tussen het Malta-nieuwbouw-plan en de rich ting Rode Kruis Ziekenhuis, BRUINISSE Meisjes vierden verlaat St. Nicolaasfeest Door omstandigheden gedwongen kon de meisjesvereniging „Wees een Zegen" te Bruinisse geen Sin terklaasfeest vieren op de daarvoor bestemde dag en evenals in het Friese waterdorp Grouw werd daarom deze week maar een avond van goede ontspanning gevierd. Sinterklaas of zwarte Piet kwamen er niet meer aan te pas, maar het kadootjes geven was nog wel een programmapunt. Met behulp van een platenspeler, die als bij de stoelendans op een van te voren onbekend tijdstip plotseling op hield, werden deze geschenkjes on derling uitgewisseld. Een uitgebreid menutje van di verse culinaire heerlijkheden zorg den er voor, dat de stemming niet onder een lege maag hoefde te lij den en zo was de stemming van d? avond, die verder gevuld werd met zang, declamatie en gezelschaps spelen, opperbest. KERKNIEUWS Bevestiging en intrede kandidaat G. P. Post (afkomstig van Serooskerke) Kandidaat G. P. Post zal zondag 5 maart a.s. afscheid nemen van de hervormde gemeente van Ter- neuzen, welke hij sinds 12 juli 1959 als vicaris heeft gediend en de week daarop, nl. zondagmiddag 12 maart om drie uur, na vooraf 's mor gens om tien uur te zijn bevestigd door zijn vader, ds. G. P. Post uit Eindhoven, intree te doen als pre dikant van de hervormde gemeen te van Hall in de burgerlijke ge meente Brummen, waar hij beroe pen is in de vakature van ds. mr. J. A. Vaandrager, die op 29 januari van dit jaar naar Sneek is vertrok ken en daar een week later intree heeft gedaan. Kandidaat Post werd op 3 no vember 1933 in de hervormde pas torie van Serooskerke op Schou wen geboren. Hij bezocht eerst het Lorentz-lyc?um te Eindhoven en studeerde daarna verder nog aan de rijks universiteit te Utrecht, waar hij in 1957 zijn kandidaats- en in 1958 zijn kerkelijk examen aflegde. Nadat de heer Post van oktober 1958 tot januari 1959 eerst enkele maanden bij de Hoogovens te IJmuiden werkzaam was ge weest als stage-kandidaat (leervi- caris) en hij op 9 juli 1959 na een te Arnhem ge houden colloquium was toegelaten tot de evangeliebe diening in de Nederlandse Her vormde Kerk werd hij met ingang van 12 juli van datzelfde jaar (1959) benoemd tot vicaris van de her vormde gemeente van Terneuzen. Ingezonden mededeling Drommen ren lijders aan Brandend Maagzuur zijn lijders-ai van da ana mlnnnt op da andare. Dat doen dan zo'n paar Rennies. Bij de eerste aanwijzing van over tollig maagzuur - en dat stijgt dan snerpend op, soms tot hoog in de keel - een of twe? Rennies laten smelten op de tong En dat is dan alles! Weg zuurbrand - weg pijn - weg zorgen van een verstoord maal of angst voor 'n nieuwe aanval, 'n Wonder wat Rennies voor U doen Nl?t zonder reden houden talloze zuurbrandlijders altijd eei} paar Rennies bij de hand, waar ze ook zijn. En zo smoren ze iedere brand in de kiem nog vóór hij go?d de kans krijgt uit te barsten. SPORT Zierikzee AI-Luctor AI 14-0 Zierikzee AI heeft Luctor AI een gevoelige voetballes gegeven. Weer viel het op, vooral voor de rust, dat het veldspel prima verzorgd was. Maar ook op de afwerking viel niets aan te merken. Reeds in de vijfde minuut wist middenvoor Goedegebuure de score te openen. In een klein kwartiertje kwamen er van deze speler nog twee bij, waaronder één uit een penalty. Koevoets wist nog juist voor de rust de stand naar 4-0 te tillen. Na de rust werd het een waar doelpuntenfeest. Klink (twee keer), Zappey, Koevoets (drie keer), doel man Hage (penalty die hij twee maal moest nemen voordat het een doelpunt werd) en Goedegebuure met drie doelpunten, waarbij een 25-meter schot was, zorgden voor de eindstand 14-0. De Luctor-spelers konden het niet tot één schot brengen en wan neer de Zierikzee-jongens zaterdag a.s. in de uitwedstrijd tegen Ka- pelle AI, dat als tweede geklas seerd staat, op dezelfde manier hun spel spelen, zal deze belangrijke wedstrijd zeker een zege kunnen opleveren. VERGADERING LANDBOUWVERENIGING TE NIEUWERKERK „Vraagbaak voor velen" draagt werk over HIJ KREEG SPIJT Een man, die maandag in Miami een bank van 4.577 dollar beroofde, bracht de volgende dag het geld weer terug. Bij zijn arrestatie verklaarde hij dat hij in verband met ziekte van zijn vrouw, 300 dollar nodig had. Toen hij in de geroof de geldzak keek, kreeg hij de schrik van zijn leven, aldus zijn bekentenis. In Denemarken dreigt een ar beidsconflict. De grootste vakbond, de Algemene Arbeiders Unie, die 250.000 leden telt, heeft de collec tieve arbeidsovereenkomsten met ingang van 1 maart opgezegd en stakingsbevelen uitgegeven. Men verwacht dat de andere vakbonden spoedig zullen volgen. NIEUWERKERK, 22-2. In „Ons Dorpshuis" alhier, werd de jaar vergadering van de Coöperatieve Landbouwvereniging „Eendracht Bindt" gehouden. De voorzitter, de heer J. A. van Nieuwenhuijze, opende de vergadering met een hartelijk welkom tot de aanwezi gen en in het bijzonder tot de vele dames en verder tot de heer C. J. van Westen (oud-voorzitter), de heer Jacs. Romijn en de heer W. de Vrieze te Haamstede. Voor de eerste maal waren op de jaarvergadering ook dames uitge nodigd, zodat deze vergadering meer het karakter had van een familieavond. De voorzitter hield daarna de traditionele terugblik over het afgelopen jaar, welke min of meer somber gesteld was. Het voorjaar en begin zomer zag het er naar uit dat het een recordjaar zou worden, wat betreft de stand der gewassen. De buitengewone re genval heeft de verwachtingen de bodem ingeslagen. Zo waren gra nen en peulvruchten slecht en aardappelen zeer slecht. Alleen suikerbieten waren zeer goed wat gewicht aangaat en minder in ge halte. Slechts met de grootste moeite werden deze van het land afgevoerd. Samenwerking moet nog verder doorgevoerd worden, want daar mede is zeer veel te bereiken. Be kend gemaakt werd dat weer vier nieuwe leden zijn toegetreden, zo dat het aantal daarmede is geste gen tot 132. Hierna volgde de jaarrekening, uitgebracht door de secretaris-pen- niiigmeester de heer A. Boogert. De inkomsten bedragen: f 266.555. 15; de uitgaven: f 266.254 70; al?o een goed slot van f 300,45, welk bedrag bij de reserve zal worden gevoegd. 1 De heer M. van der Linde werd aangewezen als lid van de finan ciële commissie, als plaatsvervan gend lid werd benoemd de heer Ant. van den Hoek. Bij de bestuursverkiezing werd in de olaats van de heer van Nieu wenhuijze, die zich niet meer herkiesbaar stelde, gekozen de heer A. J. G. Doeleman. De secre taris-penningmeester-de heer Boo gert werd met algemene stemmen herkozen. Als zesde en zevende be stuursleden werden gekozen resD. de heren S. van Mourik en J. H. Kooyman. Afscheid van de voorzitter Hierna was de taak van de voor zitter afgelopen en werd hij toege sproken door de heer J. van de Zande. ,De vereniging is', zo sprak deze, ,U de scheidende voorzitter zeer dankbaar voor het vele werk door U voor de vereniging verricht. Zo was U voor bestuur en leden een vraagbaak niet alleen in deze vereniging maar door Uw verschil lende funkties in vele verenigin gen op landbouwgebied met recht een deskundige. Wij noemen slechts de sproeivereniging, de C.A.V. en nog vele andere'. Namens de landbouwvereniging werd hem daarna een fraaie stoel- tjesklok aangeboden. De heer van Nieuwenhuijze dankte de spreker voor zijn harte lijke woorden en de vereniging De oefening Loop door voor het fraaie geschenk. Het was hem altijd een genoegen geweest bestuurslid van deze vereniging te zijn en hij herdacht de steeds pret tige manier waarop steeds verga derd werd. Hii besloot zijn dank woord met de hoop dat „Eendracht Bindt" met de nieuwe voorzitter een goede toekomst tegemoet zal gaan. Ook de heer C. J. van Westen Sr. sprak de voorzitter hartelijk toe. Ook spr. is voorzitter van de ze bloeiende dorpsvereniging ge weest- en heeft steeds aangename herinneringen daaraan behouden. Hij gaf verder het bestuur in over weging om ook de dames te vra gen voor het lidmaatschap van de ze vereniging. De heer C. J. van Westen Jr. vond het jammer dat de heer van Nieuwenhuijze zich uit het vereni gingsleven terugtrekt. Hij is ie mand die op landbouwgebied van alles op de hoogte is. Tot dank voor zijn arbeid werd hem het boekwerk „De gemeentewet" aan geboden. De heer van Nieuwenhuijze dankte de spreker voor de tot hem ge sproken woorden. „Nu ik niet meer zo in de landbouw werkzaam ben, en mechanisatie steeds meer veld wint, acht ik de tijd gekomen om deze aan jonge krachten over te dragen", aldus de scheidende voor zitter. Hierna kwam de heer de Vrieze van Haamstede aan het woord. Op een aangename en duidelijke ma nier verhaalde hij zijn wedervaren tijdens zijn bezoek aan Amerika. Met een zeer uitgebreide collektie prachtige dia's werd een en ander toegelicht. SCHIPHOL Van Schiphol is de 45-jarige mevr J. H. van den Heu- vel-Dommeck uit Venray naar Australië vertrokken Zij gaat daar haar 40-jarig*, met haar gezin ja- i a op de toneelgroep „Op Drift" uit ren geleden naar Australië geemi- TT--'-i- greerde zuster, mevr C. B. Beenen- Dommeck in het huishouden hel pen. Mevr. Deenen lijdt nl. aan een ziekte waarbij een langzaam intre dende verlamming optreedt. Haar man kwam twee jaar geleden om bij een brand, toen hij zijn boer derij en een veestapel van 80 koei en trachtte te redden. ZIERIKZEE Vergadering Coöperatieve Vrouwenbond Deze week kwam de Coöpera tieve Vrouwenbond bijeen onder leiding van haar presidente mevr. L. Broekema-Snijders. Mevr. Broekema heette allen hartelijk welkom, in het bijzonder mevr. E. Tas-Callo sekretaresse van het hoofdbestuur uit Rotter dam. De presidente vestigde de aandacht op de scholingsdag welke donderdag a.s. zal worden gehou den in Middelburg. Op deze dag zal de heer de Jong, kruideniers- deskundige van de Coöperatie „De Broederband" een lezing houden. Na de middag wordt door het voorlichtingsbureau voor de voe ding enkele strips vertoond, waar een diëtiste zal spreken over Goede voeding door goed inkopen'. Daarna kwam mevr. Tas-Callo aan het woord, die sprak over het „Studierapport" en de daaruit voortvloeiende gevolgen voor de vrouwenbond. Dit bleek een zeer moeilijk onderwerp te zijn voor de leden; behandeld werden o.a. de richtlijnen voor het vrouwen con- tact-coöp., waaraan werd toege voegd de eveneens door de studie commissie opgestelde uitvoerings bepalingen en toelichting. Mevr. Tas, die zelf midden in het werk zit, behandelde de verschillende vragen op zeer deskundige wijze. Mevrouw Broekema dankte de spreekster hartelijk voor hetgeen zij verteld heeft over de vergade ringen die op til zijn voor de bond. Op 14 maart a.s. zal in het restau rant „De Val" de gewestelijke jaar vergadering worden gehouden. Het hoofdbestuurslid, mevr. Kerkhoff- Pet uit Haarlem, zal dan spreken over „De taak van de vrouw in eri buiten haar huis". Het gewestelijk bestuur hoopt dat vele leden op 14 maart naar de Val zullen komen ZONNEMAIRE „Op Drift" voor Culturele Vereniging In café „De Volharding" alhier trad voor de Culturele Vereniging Renesse met het stuk „De Huisti ran" van Godfried Bomans. De vlotte speelwijze sloeg bijzonder sterk aan bij het aandachtig pu bliek, dat gevoelig reageerde op het gebodene. Na afloop bracht de voorzitter de heer J. J. C. de Vlie ger een dankwoord uit voor het gebrachte. Na afloop volgde een gezellig bal. Ingezonden mededeling Nog twee beelden van de oelenlng „Loop Door": de ontsnapping uit het nachtelijk kamp en de aanhouding van één van de groepjes gevluchte militairen door leden van de marechaussee. Stralend wit wordt uw wasgoed met Sunil. Bleken en blauwen mag u overslaan. U wast minder, u spoelt minder, u wringt minder. Uw wasgoed slijt dus min der I U en honderdduizenden andere hulsvrouwen - merken direct dat het hemelsblauwe Sunil tegelijk het modernste en het degelijkste wasmiddel is. De mooiste witte haan verliest het van uw stralend witte wasl Cf\ KaAJJ Het extra voordelige drielingpak bespaart u elke keer geld

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 5