Voortaan twee gemeentelijke vertegenwoordigers in gemeenschappelijke regelingen? STAD EN PROVINCIE Huidgenezing PU ROL „Vuilpraatje" op vergadering Zierikzeese gemeenteraad Ter plaatse mogen 29 premiewoningen worden gebouwd Nieuw Dagelijks bestuur Beatrixschool Spoedig begin bouw van schooluitbreiding gewenst ZIERIKZEE, 23-2. In verband met dc nieuwe aanwijzing van ver tegenwoordigers door de gemeen ten Westerschouwen, Middenschou- wen, Brouwershaven en Duiveiand vond donderdagmiddag ten stad- huize van Zierikzee de samenstel ling plaats van een nieuw dage lijks bestuur van de Beatrixschool. De verkiezing van deze leden vond plaats uit de leden van het algemeen bestuur, dat (zoals wij hier volledigheidshalve vermelden) als volgt is samengesteld: Westerschouwen: L. v. d. Kloos ter, C. A. v. Oord (plv. M. J. Steur). Middenschouwen: S. Francke, M. L. Hoogenboom. Brouwershaven: L. M. Moer- mond, A. H. Vermeulen. Duiveiand: S. v. Klinken, A. A. v. Eeten (plv. M. Boogert). Bruinisse: C. H. v. d. Linde. Zierikzee: mr. F. Th. Dijckmees- ter, M. C. Verheijen. St. Philipsland: L. J. de Jonge. Uit het algemeen bestuur werd na schriftelijke stemming het da gelijks bestuur samengesteld uit de volgende personen: L. v. d. Kloos ter (Westerschouwen), S. Francke (Middenschouwen), A. H. Vermeu len (Brouwershaven), A. A. van Eeten (Duiveiand), C. H. v. d. Linde (Bruinisse), mr. F. Th. Dijckmees- ter en M. C. Verheijen (Zierikzee). De voorzitter van deze vergade ring, mr. F. Th. Dijckmeester, om schreef de eerste taak waarvoor het dagelijks bestuur zich gesteld ziet, als het aanpassen van de ge meenschappelijke regeling aan de nieuwe situatie. Weth. Verheijen drong er op aan van elke gemeente 2 vertegenwoordigers te benoemen in de verschillende gemeenschappe lijke regelingen op het eiland, nu het aantal gemeenten minder is ge worden. De heer Verheijen wees er op dat de zelfstandigheid van de gemeenten door deze regelingen enigszins wordt uitgehold en dat door de aanwijzing van twee ver- De uitbreidingsplannen De vergadering besloot voorts tot aankoop van grond voor de uit breiding van de school. In verband met deze uitbreidingsplannen deelde tcgenwoordigers per gemeente dit de voorzitter mee dat zo vlug mo- iets kan worden ondervangen. Bo vendien vergemakkelijkt dit de be sluitneming en bevordert het een soepeler gang van zaken. De sug gestie vond instemming bij de ver gadering. Mr. Dijckmeester deelde mede dat gezocht zal worden naar een juiste formulering om te pro beren één lijn te krijgen in de ver schillende gemeenschappelijke re gelingen. De gemeenschappelijke regeling van de school zal in deze zin worden gewijzigd. Functie secretaris/penningmeester De heer Verheijen wilde voorts - in zijn algemeenheid - de moge lijkheid geopend zien dat de func tie van secretaris/penningmeester van de school vervuld kan worden door eventuele gegadigden hier voor, buiten de kring van het schoolbestuur. De heer Verheijen vond het niet juist dat deze functie zonder meer ambtshalve wordt ver vuld door een lid van het dagelijks bestuur, daar deze taak tijdrovend en verantwoordelijk is, zodat een vergoeding hiervoor wel op zijn plaats zou zijn. De voorzitter deelde mede deze kwestie nader in het da gelijks bestuur te zullen bezien, na dat ook de heer v. d. Klooster te kennen had gegeven alles te voelen voor de zienswijze van de heer Ver heijen. Burgemeester v. d. Linde van Bruinisse merkte op dat deze functie naar zijn mening toch voor al een kwestie van liefhebberij is, waarvoor nu niet direct een ver goeding verlangd mag worden. Ingezonden mededeling Dank zij de RUSH motor: belangrijk verhoogd vermogen bij aanzienlijk minder verbruik. Olieverversen om de 4000 km! Maak een proefrit bij uw Simca dealer. SIMCAAXEL - Automobielbedrijf Garage Cito -01155-651 SJMCA BIERVLIET - Garage Vervaet - 01152-400 SIMCA RENESSE - Firma W. Gilyamse - 01116-370 SIMCA VLISSINGEN - Garage Paul Kruger - 01184-2008 Voor 50 jaar.... ZIERIKZEE. In de zaal van het „Huis van Nassau" sprak voor de afdeling Zierikzee der Vereniging voor Vrouwenkiesrecht, mej. Mar tina Kramer. OUWERKERK. Tijdens de zon dag gehouden godsdienstoefening werd ds. J. L. Snethlage door zijn vader, predikant te Amsterdam, in het ambt bevestigd. ZIERIKZEE. Op de jongste ge houden vergadering van de Ver eniging tot Bevordering van Vreemdelingenverkeer, werd ge wag gemaakt van de in 1910 ver schenen nieuwe gids, voorzien van een 23-tal pentekeningen van de hand van het oud-bestuurslid mr. J G. Huyser. BROUWERSHAVEN. De gemeen te heeft het vernieuwen der haven beschoeiing gegund aan de laagste inschrijver van een openbare aan besteding, zijnde een aannemer uit Made voor de prijs van f 12.872. SCHOUWEN. Overal in Schou wen moet men thans het water ko pen, daar door de langdurige droog te, vrijwel alle waterbakken zijn uitgeput. ZIERIKZEE. In de Concertzaal alhier trad op mevrouw Top Naeff, die met boeiende voordrachten het publiek de gehele avond in de ban hield. HAAMSTEDE. De boterfabriek in deze gemeente is opgeheven en omgezet in een machinale was- en strijkinrichting. BRUINISSE. Een door de ge meenteraad samengestelde commis sie heeft een onderzoek ingesteld in Hillegersberg en Wassenaar naar de werking van een gasfa briek. ZIERIKZEE. Het geestige blij spel „Twee wapens" werd in een goed bezette Concertzaal op de planken gebracht door de Rederij kersver eni ging „Concordia". ZIERIKZEE Nieuwe nevelspult op Havenplein Gel(jk reeds gemeld komt zater dag 25 februari a.s. de nieuwe ne- velspuit te Zierikzee aan. De nieuwe aanwinst en de trekker-manschap- penwagen zullen aan de brandweer worden overgedragen om twee uur op het Havenplein en dus niet voor het stadhuis, zoals abu sievelijk eerder gemeld. BURGERLIJKE STAND Zierikzee Geboren. 16 febr.Antonij Leendert, z. van Krijn Nicolaas Hendrikse en Maria Joppa Hage- steijn, wonende te Middenschou wen; 17 febr.: Cornelia Maatje, d. van Dingeman Verboom en Eliza beth Izabella de Vrieze, wonende te Duiveiand; 19 febr.: Wouter Adriaan, z. van Jacobus van den Houten en Janna Adriana Bibbens; 19 febr.: Jannetje, d. van Dirk Hage en Kaatje van der Wekken, wonen de te Duiveiand; 19 febr Cornells, z van Adriaan van den Houten en Antje Beije; 19 febr.: Willem, z. van Adriaan Jan van Bemden en Willemina Adriana Cornelia van den Bout; 23 febr.: Sander, z. van Lourens Spruyt en Maria Sofia Martina Stolker, wonende te Dui veiand. Overleden. 21 febr.: Jacobus Bolier, 46 j., echtgenoot van Adri ana Gerdina Janna Berrevoets. HEERENVEEN. Vannacht is de Nederlands Hervormde kerk in St. Johannesga (Frdoor brand geheel verwoest. Arbeiders, die vanmor gen omstreeks half zes op weg wa ren naar hun werk, ontdekten de brand. Zij waarschuwden de brand weer in Joure - Johannesga heeft geen brandweer - die snel met het blussen begon. De brand was ech ter al zo groot, dat de brandweer voor een hopeloze opgaaf stond. gelijk met de nieuwbouw zal wor den begonnen. Dit is langzamer hand zeer dringend daar de huur overeenkomst met het Burger Weeshuis per 1 april van het vol gend jaar is opgezegd, zodat uiter lijk op die datum de nieuwe uit breiding gereed zal moeten zijn. Er bestaat echter nog een verschil tus sen de begrotingsprijs en de uiter ste prijs van de aannemer, waar over - mogelijk binnen een maand gehoopt wordt overeenstemming te bereiken. De heer v. d. Klooster zei in dit verband over een snelle realisering van de bouw niet optimistisch te zijn en was voorts van mening dat het feit dat geen openbare aanbe steding van de bouw is gehouden niet de juiste manier is. De voor zitter en de vergadering waren het in wezen eens met de heer v. d. Klooster, maar deze werd er op ge wezen dat het dagelijks bestuur er door de heersende omstandigheden in de bouwwereld er in feite toe gedwongen was te onderhandelen met één aannemer. De heer v d Klooster bleef er bij dit een on juiste handelwijze te vinden. Ingezonden mededeling Huidzuiverheid Huidgezondheid Puisties verdroQen door Purol-poede» WEEKEINDE ARTSENDIENST ZIERIKZEE Weekeinde 25-26 februari: C. M. v. Hoorn, tel. (01110) 2080. WEEKEINDE ARTSENDIENST MIDDEN-SCHOUWEN Weekeinde 25-26 februari: W. Terp stra, Brouwershaven, tel. (01119) 280. WEEKEINDE-DIENST DIERENARTSEN Weekeinde 25-26 februari: W. A.M. Kalkman, Renesse, tel. (01116) 310. Haven-schandaalin Zierikzeese raad ADVERTENTIE Met blijdschap geven wij u kennis van de geboorte van ons dochtertje en zusje INGKID JOLANDA G. J. HOMMERSEN T. HOMMERSEN- SCHOLTEN MAR JA Ouwerkerk, 23 februari 1961 Tijdelijk: Zweedse Rode Kruis ziekenhuis, Zierikzee. ZIERIKZEE, 23-2. Het Zierik zeese „Havenschandaal", duidelij ker gez?gd de estetische ontsporing in het stadscentrum door de leeg staande - voor afbraak bestemde - panden aan de Oude Haven in verband met de toekomstige bouw van een rusthuis ter plaatse, is op de donderdagavond gehouden ver gadering van de gemeenteraad op nieuw ter sprake geweest. De heer Simmers wees er op dat de bouw vergunning - later door d? voor zitter gepreciseerd met Rijksgoed keuring maar uitblijft. Niet alleen zijn de leegstaande huizen lelijk, maar ook d? bejaarden, bestemd voor het toekomstige rusthuis kun nen niet worden geplaatst, hetgeen allerlei moeilijkheden met zich meebrengt. De voorzitter deelde mede deze - ook door hem zeer ur gent geachte - zaak bij herhaling te hebben besproken met de Cen trale Directie van de Wederopbouw te Middelburg. De heer Doeleman zou het al heel wat vinden, als er eens een gordijntje voor de ramen kon ko men en de glazenwasser eens aan de ruiten te pas kwam. De heer Simmers vond dat ook, maar an derzijds, zo zei hij: „kan de zaak rustig vuiler worden dan hij is", waarmede hij wilde zeggen, dat men dan van buiten des te duide lijker de urgentie van de bouw gaat zien. De heer Goudriaan wees er op dat het hier een projekt bo ven de ton betreft Hij stelde voor het projekt in tweeën te splitsen, waardoor voor elk projekt afzon derlijk (beneden de ton dan) wel licht gemakkelijker de goedkeuring - in zo'n geval van de C.D te Mid delburg kan worden verkregen. De voorzitter bleek nogal optimis tisch inzake de spoedige bouw. In ieder geval zegde hij toe, de kwes tie ook in Den Haag eens recht streeks te zullen aansnijden. Vereniging voor Ziekenverpleging voorziet nog in behoefte 1960 leverde een goed slot op De vereniging voor Ziekenhuis- verpleging Noordgouwe-Schudde- beurs, hield de jaarvergadering in café van der Weijde Na opening der vergadering en lezing van het jaarverslag werd het financieel overzicht over 1960 aangeboden. 1960 bleek geen nadelig jaar te zijn, zulks in tegenstelling met 1959 toen er een nadelig saldo was. 1960 leverde een goed slot op van f 1165,09. Er waren enkele nieuwe leden (5) ingeschreven. Er blijkt zo hier en daar nog wel belangstelling ie.- zijn voor deze vereniging. In twee jaar tijd traden 15 nieuwe le den toe. Het bestuur heeft een huis aan huis-circulaire doen uitgaan in Retributie voor partikulier gebruik stortplaats ZIERIKZEE, 23-2. Op de don- derdagavond gehouden vergadering van de gemeenteraad van Zierik zee, onder voorzitterschap van mr. F. Th. Dyckmeester, heeft een „vuilpraatje" de meeste aandacht en tijd gevergd van een agende die verder weinig om het ljjf had. Aanleiding hiertoe was een voor stel van b. en w. een recht te hef fen in de vorm van retributie voor het storten van afval en vuil op de gemeentelijke stortplaats, zulks i.v. m. het feit dat de gemeentewerk lieden meer tyd dan voorheen moe ten besteden om dit partikuliere afval - puin e.d. - op de stortplaats te verwerken. Het voorstel ontmoette nogal wat kritiek. De heer v. d. Schee was bang, dat men door het heffen van retributie, een zekere nalatigheid bij betrokkenen in de hand zal wer ken. De heer van Duin was het daar gedeeltelijk wel mee eens. Hij vond het een toch wat vreemde fi guur, dat men moet betalen, als men zelf het afval naar de stort plaats brengt, temeer daar er toch ook reinigingsbelasting wordt ge heven De heer Doeleman vond een belasting een vreemde belonings- vorm voor het zelf doen. Hij had ook bezwaar tegen de detailrege ling, waarin onderscheid wordt ge- maakt in de vervoersmiddelen, waarmede de partikulieren het af val naar de stortplaats brengen. De voorzitter wilde de heffing niet als een belasting zien, maar als een vergoeding van door de gemeente te verlenen diensten. Mr. Keuning vond het vanzelfsprekend, dat de gemeente-arbeiders „niet zo maar om niet" werk verrichten voor der den. De heer bij de Vaate sloot zich aan bij de eerste sprekers, die be denkingen hadden geopperd. Tijdrovend egaliseren Wethouder Koevoets lichtte toe dat talrijke vrachtwagens van be drijven het vuil op de stortplaats komen brengen. De gemeentewerk lieden zijn lange tijd bezig met het egaliseren van de stortplaats. Hij vond een redelijk te heffen retri butie billijk. De heer Doeleman dacht dat door de regeling de par tikuliere afvoer zal worden ge remd De heer bij de Vaate herin staat netjes" en vond het geen ele gant gebaar van de gemeente om /ergoeding te vragen. De voorzitter snapte niets van de kritiek. Hij stelde dat de gemeen te werk verricht voor derden en dat het vragen van een vergoeding volmaakt logisch is. Ook mr Keu ning vond het een volstrekt evi dente zaak, in tegenstelling met de heer v. d Schee, die opmerkte: „dan gooien ze het wel ergens an ders". De heer v. d. Doel vond het voorstel redelijk. De heer Cashoek vroeg en kreeg informaties over ds administratie van een en ander. De voorzitter deelde mede dat de werklieden bonboekjes zullen krij gen. Op bepaalde tijden is de stort plaats gesloten. Wie er dan toch te recht wil, kan bij d© werklieden aankloppen. De raad verklaarde zich hierna voor het voorstel. Op verzoek van de heer Doeleman evenwel zullen de voorgestelde ta rieven nog aan een nader onderzoek worden onderworpen. de vier kernen van de samenge voegde gemeenten. Reeds vele ja ren waren in deze vereniging nog enkele zg „aanvullende leden", mensen die niet het gehele jaar in loondienst zijn, en dan voor de res terende tijd bij deze kas waren aan gesloten, tegen verminderde con tributie. Nu echter blijkt, dat hier voor geen termen meer aanwezig zijn, besloot de vergadering, na be spreking, deze wijze van verzeke ring te beëindigen. Nadat was ver meld wat in 1960 was uitgekeerd aan de leden werd het nut van de ze vereniging hiermee weer ten volle bevestigd, ondanks eertijds gedane sombere voorspellingen. De contributie voor 1961 blijft f 0,60 per week. De normale uitke ring bij opname beloopt ruim f 800. De 131 leden, waaronder ook een klein aantal beneden de 16 jaar, brengen tezamen ruim f 3000 con tributie op. Het bestuur verzekert de leden altijd te willen vasthouden aan de zelfstandigheid. Dq. aftredende voorzitter werd h'erkozen In de vakature voor de financiële commissie werd voor zien. Aan de secr-penningmeester werd dank gebracht voor het goe de beheer. Vrouwenverenigingen van Nieuwerkerk en Oosterland naar Sirjansland Opgewekte stemming in het verenigingsgebouw SIRJANSLAND, 22-2. De vrou wenverenigingen van Oosterland en Nieuwerkerk zijn woensdag op be zoek geweest bij de zustervereni ging „De harten omhoog" te Sir jansland. Reeds om tien uur in de morgen arriveerden de dames per autobus en betraden het vereni gingsgebouw, waar zij- werden welkom geheten door de presidente mevr. Stuik-v.d. Werf. Onder gebruik van een verver sing vond de wederzijdse kennis making plaats en het officiële wel kom door één der leden, t.w. mevr. de Ronde-Bolle was gegoten in dichtvorm. Het humoristisch ele ment ontbrak hierin niet en de maakster van het rijm kon gemak kelijk inhaken op de samenvoe ging der gemeenten. Na gebed en psalmzingen hield mevr Stuik-v. d. Werf een bijbelinleiding n.a.v. Fil. 4, met als thema de blijdschap Na de koffie maakten alle dames een rondwandeling door het dorp en werd een bezoek gebracht aan de Ned Herv. kerk, waarna het bollenbedrijf van de heer L. Dorst werd bezichtigd. Na deze „sight seeing" was het tijd voor de warme maaltijd. Gevarieerd programma Eén der gasten, mej. Boot te Oos terland, zorgde voor een aardig prozastukje. Een hersengymnas- tieknummer werd gebracht onder leiding van mevr. Quist-Hogerhuis. GEMEENTERAAD ZIERIKZEE ZIERIKZEE, 23-2. Op de donder dagavond gehouden gemeenteraads vergadering heeft burgemeester mr. F. Th. Dijckmeester medegedeeld dat in de partikuliere sector onge veer vijftien woningen te Zierikzee zullen worden gebouwd. Boven dien kondigde hij de bouw aan van pand Scheepstimmerdijk no. 5 voor de prijs van f 550 aan të kopen, om de mogelijkheid te scheppen de in- en uitrit van het gasfabrieks terrein te verbreden. Een grond ruiltransactie t.b v. het industrie terrein ging onder de hamer door. Idem de verkoop van een aantal Enkele Oostërlandse dames zorg den voor een zangstukje; mevr Pa- peveld te Nieuwerkerk zorgde voor een aardige bijdrage. Mevr. Rijks was de tolk van alle dames toen zij dankte voor de har telijke ontvangst en de bijzonder geslaagde dag. Mede door dit sa menzijn wérden de onderlinge ban den versterkt en zullen de dames gesterkt straks thuis komen om ook in eigen kring het werk weer voort te zetten. Na gezamenlijk zingen van Gez. 280 1 en 5 be sloot mevr. Westerhof-Sjoerdsma met dankgebed. Rond vier uur ar riveerden de auto's, waarmede de dames werden thuisgebracht Het was een Duivelandse ontmoeting in optima forma. Ingezonden mededeling Hoestdrank in tableïvorm.95ct m Blijkens een onderzoek van het Nieuw-Zeelandse bureau voor sta tistiek worden de Noren het oud ste. De Noorse mannen worden ge middeld ruim 71 jaar en de Noorse vrouwen bijna 75. Op de tweede plaats komen de Nederlanders en op de derde de Europese bevolking van Nieuw-Zeeland. een aantal woningwetwoningen ten J kavels in het bouwplan Malta, res- behoeve van het te vestigen bedrijf pektievelijk aan de Malta-, de Mu- van Smit Bolnes N.V. Verder bestaat goede hoop dat de woningcontingenten van 1960 en 1961 respcktleveiyk alsnog en nog lock- en de Kaersemakersstraafc. Voor de bouw van een woning en bedrijfsruimte werd een perceel grond aan de Gravenstraat ver- zullen kunnen worden gerealiseerd. I kocht aan de heer L Groenleer. En- De belangrijkste mededeling van het „bouwfront" evenwel was, dat G.S. toestemming hebben verleend voor de bouw van 29 premiewo ningen. Alles by elkaar dus een aanzienlijk aantal woningen, dat de bestaande hoeveelheid huizen komt vergroten. De raad besloot - na het aanho- nerde aan de actie: „Opgeruimd ren van deze mededelingen - het kele stroken grond, ter vergroting van de erfoppervlakte en tot het scheppen van een rechthoekige vorm, werden verkocht aan eige naars van woningen, gelegen langs de Grachtweg. De heer J. F. den Dekker werd benoemd tot regent van het Bur ger Weeshuis. De huur van het Burger Weeshuis zal, i.v.m. de ver bouwing van de Beatrixschool, wor den opgezegd tegen 1 april 1962. Een voorstel tot het verbeteren van de noodslachtplaats aan de Hem ontmoette geen bezwaar. Twee geldleningen Ter consolidatie van de vlotten de schuld der gemeente en ter fi nanciering van nieuwe kapitaals uitgaven, werd besloten tot het aangaan van een geldlening ad f 1 miljoen, tegen een rente van 4% pet. Bovendien werd bij de Bank voor Ned Gemeeneen een tweede geldlening aangegaan van f 440.000, met een looptijd van 30 jaar, ren^- tende eveneens 4V4 pet. Deze laat ste lening is noodzakelijk voor de financiering van de restauratie van Zuid- en Noordhavenpoort, de aan leg van een zwaaikom in de haven en de restauratie van de stadhuis- toren. De heer v. d, Schee vestigde de aandacht op de kwalijke toestand, waarin het pand op de hoek Schuit haven-Hem zich bevindt. Hét is hier een kweekplaats voor ratten. Wethouder Koevoets zeide toe de situatie te zullen bezien.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 3