DE ZIERIKZEESCHE COURANT Nederland en België gaan militair samenwerken Rotterdamse kappersbediende bekent moord op Marcel Nivard Loemoemba's terechtstelling Koningin Elizabeth naar Vaticaan Loodgieter bekent aanrandingen DEMONSTRATIE TE TEHERAN Frankrijk boos op Nederland wegens geringe afzetmogelijkheden In '59 f 961 miljoen aan A.O.W. S.s. „Zuiderkruis" aangekomen Russisch Staatscircus dagvaardt Staat der Nederlanden SOEKARNO NAAR DE V.S. Unilever-winst 1960: 566 miljoen gulden Nederlands suikerverbruik VRIJDAG 24 FEBRUARI 1931 117® jaargang No. 1892® ZIERiKZEESCMNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 1f ct. - Verschijnt maandag, dinsaag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (ma*. 15 mm.) IV P«r stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v7h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 ONVERWACHT BESLUIT DEN HAAG, 23-2. De woordvoerder van de minister van Defensie verstrekt het volgende communiqué: „De Nederlandse minister van Defensie en de Belgische minister van Landsverdediging hebben vandaag in Brussel hun gebruikelijke samen komst gehad, waarby zy hebben besloten de sinds 1948 bestaande con tacten meer vaste vorm te geven. De opzet is de grootst mogclyke sa menwerking der beide krUgsmachten te bereiken. De ministers hebben besloten, dat de voorzitters van de comité's van de verenigde chefs van staven dit nader zullen uitwerken. De ministers zullen daartoe periodiek rapporten ontvangen, teneinde deze op hun politieke en militaire mogciykhcden te kunnen beoordelen. De Nederlandse minister van De fensie, ir. S. H. Visser, is donder dagochtend in Brussel aangekomen met de staatssecretaris van Defen sie, M. R. H. Calmeyer, vice-ad- miraal H. H. L. PrÖpper, voorzitter van het comité van stafchefs, S. D. Duyverman, directeur-generaal van defensie, en generaal-majoor H. A. Maurenbrecher, directeur materi eel luchtmacht. Tegen de middag had minister Visser een onderhoud met zijn Bel gische ambtgenoot Gilson. Na dit onderhoud lunchte minister Visser met minister Gilson. Bij de aan vang van de lunch reikte minister Gilson minister Visser de versier selen uit van het Grootkruis van de Belgische Kroonorde. Staatsse cretaris Calmeyer ontving de ver sierselen van het Grootkruis in de Orde van Leopold II. De heer Duy verman en generaal-majoor Mau renbrecher kregen het ereteken van Grootofficier in de Orde van Leo pold II. Het besluit van de twee minis- Intensief speurwerk met succes bekroond ROTTERDAM, 23-2. De moord op het knaapje Marcel Nivard, dat op 7 februari J.I. verdween en welks lykje een week later in de buurt van Berkel werd gevonden, is thans volledig opgehelderd. De woensdag aangehouden verdachte heeft bekend de dader te zyn. Het is de 39-jarige kappersbediende G. J. L. uit Rotterdam, die werk zaam was in een kapperssalon op slechts enkele honderden meters afstand van de woning van Marcel. Hy was ook de geheimzinnige tipgever, die telefonisch meldde waar men het ïykje van het kind moest gaan zoeken. Volgens de po litie zou hier sprake zyn van moord met voorbedachten rade. Men kan wel zeggen, dat de acti viteit van de opsporingsploegen van de recherce en de medewer king, die men van alle kanten on dervonden heeft, vooral ook van de buurtbewoners, tenslotte ertoe geleid hebben dat deze moord zo spoedig opgehelderd is kunnen worden. Voor dat buurtonderzoek had men de medewerking gekregen van de njr.btenaren van de burgerlijke stand, die kans hadden gezien in één nacht tijds duizenden adres sen te verstrekker.. Flink werd dat onderzoek aangepakt. Men was zo te werk gegaan, dat allereerst aan de huisvrouw bepaalde vragen werden gesteld, waarna haar dan verzocht werd diezelfde vragen met haar huisgenoten te bespreken. Zo kon het gebeuren dat van een zeker adres uit verzocht werd nog eens een rechercheur langs te stu ren, omdat de heer des huizes toch wel iets meende te kunnen mede delen. Zijn verhaal bleek hierop neer te komen, dat hij op die be wuste dinsdagmiddag een bekende had zien lopen met een hem onbe kend jongetje, dat wantjes droeg. Dit laatste klopte en men had dus een aanknopingspunt. Deze tip is het tenslotte geweest, die ertoe geleid heeft dat de kappersbedien de in zijn woning kon worden ge arresteerd. Middeleeuwse bouwkunst in een moderne lijst; die mogelijkheid vinden fotografen in Keulen, waar zij de wereldberoemde Dom kunnen pak kenin en omlijsting, welke gevormd wordt door de pijlers van een hypermoderne verkeersbrug over de Rijn. ters komt vrij onverwacht. Sinds 1948 hadden de ministers van De fensie van beide landen van tijd tot tijd een gesprek met elkaar, aanvankelijk binnen het raam van de Westeuropese Unie. Toen echter in 1949 de NAVO werd opgericht, beperkte het contact tussen de twee ministers zich tot incidentele sa menwerking, zoals vorig jaar, toen de luchtmachten van beide landen de Starfighter als nieuw toestel kozen. België en Nederland hebben vele gelijksoortige militaire problemen. Door landbouwtrekker gedood HEER-ARENDSKERKE, 23-2. Donderdagmorgen Is in Lewedorp, onder de gemeente 's Heer-Arends- kerke, de 72-jarige landbouwer M. V. tijdens werkzaamheden op het land onder een door hem bestuurde zware landbouwtrekker bekneld geraakt en op slag gedood. LONDEN, 24-2. Het Britse blad „Daily Sketch" heeft vrijdag ge meld dat de eerste minister-presi dent van Kongo, Loemoemba, is terechtgesteld door een vuurpelo ton dat handelde op bevel van de regering van Katanga Volgens het blad heeft een 31- jarige Duitser, die een peloton Afrikaanse soldaten commandeer de in een kamp op 650 kilometer van Elisabethstad, gezien dat Loe moemba werd terechtgesteld Het vuurpeloton stond onder comman do van een Belgische officier. LONDEN, 23-2 Koningin Eliza beth en de hertog van Edinburgh zullen op vijf mei door paus Jo hannes in audiëntie worden ont vangen, zo is door de persdienst van het Buckingham paleis bekend gemaakt. De audiëntie zal plaats vinden aan het einde van een staatsbezoek van de koningin en prins Philip aan Italië Zij komen op twee mei in Rome aan De laatste regerende Britse vorst die een paus bezocht was koning George V in 1923. In 1952 brachten Elizabeth, die toen nog kroonprinses was, en prins Philip tijdens een particu liere reis door Italië een bezoek aan paus PiUs XII. AMSTERDAM, 23-2. De 20-ja rige loodgieter J. D. uit Amster dam, die op 7 februari j.l. op de stille Passeerdersgracht in Amster dam door een jonge vrouw tot twee maal toe in de borst werd gesto ken, nadat hij haar had lastig ge vallen, heeft donderdag tegenover de zedenpolitie bekend, dat hij in derdaad het plan had deze vrouw aan te randen. Bovendien is geble ken dat hij een half uur vóór hij de vrouw op de Passeerdersgracht aanviel, in dezelfde buurt gepoogd heeft een andere jonge vrouw aan te randen, zo verneemt het A.N.P. van de zijde van de justitie. Zoals bekend heeft het tweede slachtoffer van D., de 27-jarige mej. N. E., een stiletto-mes tevoorschijn gehaald, toen hij haar wilde aan vallen. Door de steken verloor de man 2oveel bloed, dat hij naar het Binnengasthuis moest worden over gebracht. TEHERAN, 23-2. Ruim duizend studenten hebben donderdag in Te heran gedemonstreerd uit protest tegen de moord op Loemoemba. Zij riepen „leve Loemoemba, leve de vrijheid" en staken de auto van de vroegere premier dr. Manoetsjer Eghbal in brand. De auto was een geschenk van de Sjah. Dr. Eghbal ls thans hoogleraar aan de medische faculteit. Brand weerauto's werden met stenen be kogeld. Voor zover bekend zijn geen arestaties verricht Een dokier en zijn twee vrienden wilden een lang wintersport-week einde doorbrengen in het plaatsje Superbagneres in de Pyreneeën. Toen zij echter aankwamen bleek, dat alle hotelruimte geheel bezet was Inplaais van droevig gestemd maar weer op huis aan te trekken staken zy de handen uit de mouwen en bouwden een „igloo". Zo zagen zij hun logiesmogelijkheden op frisse - en goedkope - wijze opgelost. GERINGE IMPORT VAN FRANSE LANDBOUWPRODUKTEN DEN HAAG, 23-2. „De Fransen zyn een beetje boos op Nederland, omdat ze maar zo weinig land- bouwprodukten aan ons kwijt kun nen". Ir. H. Vredeling van het Europese Parlement en van de landbouwcommissie van dat parle ment, vertelde dit donderdag in een persconferentie in Den Haag. Hij vond dat we niet alleen maar moeten streven naar verhoging van onze export naar de E.E.G.-part- ners, maar ook aan de import uit die landen aandacht moeten beste den. We moeten niet te gauw de deur dicht doen voor bijvoorbeeld de Franse granen en graanproduk- ten. (Volgens pas bekend geworden cijfers was In 1960 onze agrarische import uit Frankrijk 28 procent la ger dan in 1957. De import van granen en graanprodukten, waar onder biscuits e.d., daalde met 77 procent. In dezelfde periode steeg de totale Nederlandse agrarische export met 24 procent en de agra rische export naar de E.E.G.-lan- den met 31 procent). De heer Vredeling zei de indruk te hebben, dat men binnenkort in Nederland wat positiever zal gaan staan tegenover contracten op lange termijn voor graaninvoer uit Frank rijk. Op het Nederlandse ministerie van Landbouw gaat men inzien dat beide landen er belang bij hebben, hun positie af te palen door afspra ken voor een bepaalde hoeveelheid en een bepaalde termijn te maken. Hij merkte nog op dat Nederland niet de goedkoopste graanprodu cent binnen de E.E.G. is. AMSTERDAM, 24-2. Uit het door de Sociale Verzekeringsbank over 1959 uitgebrachte verslag betref fende de ouderdomsverzekering ge regeld in de Algemene Ouderdoms wet blijkt, dat in dat jaar aan pen sioenen f 961 miljoen is betaalbaar gesteld, tegen f 905 miljoen- in 1958. De stijging met 6.2 procent is toe te schrijven aan een toeneming van het aantal pensioengerechtigden, alsmede aan de doorwerking van de verhoging der pensioenbedragen met circa 4 procent per 1 novem ber 1958. In het bedrag van f 981 miljoen zijn begrepen de sedert 1 oktober 1959 aan pensioengerechtigden be taalde kinderbijslagen ingevolge de kinderbijslagwet voor rentetrek kers ad f 405.000. De financiële be tekenis voor het ouderdomsfonds van de kinderbijslagen is dus rela tief gering. Het aantal lopende pensioenen steeg van 765.000 per 31 december 1958 (411.000 ongehuwden en 324.000 gehuwde pensioentrekkenden) tot 788.000 per 31 dec. 1959 (453.000 on gehuwden- en 335.000 gehuwden pensioenen). Zes honderd vier en twintig „spijtoptanten'' aan boord AMSTERDAM, 23-2. Met aan boord 624 „spytoptanten" is het stoom schip „Zuiderkruis" donderdag middag in de Amsterdamse haven aangekomen. Om precies half één meerde het schip langszü de eta blissementen van de Stoomvaart Maatschappy „Nederland", waar honderden mensen stonden om hun familieleden te verwelkomen. Gekleed In lichte zomerkleren stonden de passagiers op het dek zwaaiend naar bekenden op de kade. De zon brak juist door de wolken, maar een fris windje deed hen toch wel huiveren en voordat de trossen eenmaal vast waren ge maakt, waren velen alweer met verkleumde gezichten naar de sa lons gegaan. Daar bevond zich de minister van justitie, mr. A. C. W. Beer man, die in IJmuiden aan boord van de „Zuiderkruis" was gegaan. 7 maart: aanbesteding onderbouw Haringvlietbrug WU vernemen dat op dinsdag 7 maart a.s. in de Nyverheidsschool te Middelbands de aanbesteding zal plaats hebben van de onder bouw van do Haringvlietbrug. Tijdens de tocht van IJmuiden naar Amsterdam had de minister zich met verscheidene passagiers onderhouden om, zoals hij zei, „naar de gegevens uit de dossiers ook de menselijke achtergrond te kunnen bezien". UTRECHT, 23-2 Naar het A N.P. verneemt, heeft het Russische staatscircus, dat op het ogenblik voorstellingen in Rotterdam geeft, de staat der Nederlanden in kort geding gedagvaard. Dit kort ge ding 2al zaterdag om 10.30 uur voor de president van de rechtbank In Den Haag dienen. De Haagse advo caat, mr. G. Reddingius, die voor het circus optreedt, 2al in zijn dag vaarding stellen, dat de visa die aan d? medewerkers van het cir cus zijn verstrekt en die tot 10 maart geldig zijn, de Indruk heb ben gewekt, dat tot aan die tijd ook in Nederland gewerkt mocht wor den.. Nu dl minister het staatscir cus geweigerd heeft in Hilversum op te laten treden, wil men van de rechter een uitspraak over deze kwestie hebben. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Men is nooit zo gelukkig, noch zo ongelukkig als men zich verbeeldt. DJAKARTA, 24-2 Een woord voerder van het Indonesische mi nisterie van buitenlandse zaken heeft vrijdag meegedeeld, dat pre sident Soekarno een uitnodiging van president Kennedy heeft aan vaard om '0en bezoek te brengen aan de Verenigde Staten. De Ame rikaanse ambassadeur van de V.S. te Djakarta, Howard Jones, heeft donderdag de uitnodiging aan Soe karno overhandigd. D-^ze zal het bezoek aan de V.S. brengen tijdens een wereldreis, die half april zal beginnen. Zwanen bij Flaauwers Een groep zwanen heeft donderdagmorgen in de Flaauwers-inlaag voor een boeiend tafereel gezorgdm In het algemeen bieden en kele zwanen in een meertje of vijver ai een imposant gezicht, maar in genoemde inlaag waren er welgeteld twee en dertig te zien. Een zwanenkolonie dus, die qua omvang zeker uniek mag worden genoemd. ROTTERDAM, 23-2 De raden van bestuur van Unilever N.V. en Unilever Limited publiceren de voorlopige r?sultatencijfers over het boekjaar 1960. De totale omzet van N.V. en Li mited bedraagt f 19.652 (v.j f 19.016) miljoen; hiervan betreft verkopen aan derden f 14.759 (v.j. f 14.140) miljoen. De winst vóór belastingen be draagt in totaal f 1.129 (vrf. f 1.216) miljoen, waarvan bij N.V. f 513 (v.j. f 621) miljoen en bij Limited f 616 (v j. f 595) miljoen. De naar winst geheven belastin gen bedragen in totaal f 573 (v.j. f 594) miljoen, waarvan bij N.V. f 274 (v j. f 312) miljoen en bij Li mited f 299 (vj f 282) miljoen. De winst na belastingen bedraagt dus in totaal f 556 (v.j. f 622) mil joen, waarvan bij N.V. f 239 (v.j. f 309) miljoen en bij Limited f 317 (vj, i 313) miljoen. AMSTERDAM, 23-2. De Neder- landse bietsuikerproduktie in 1960 ad 650.000 ton heeft zow?l het bin nenlands verbruik als het minimum van 465.000 ton, waarvoor een ga rantieprijsregeling geldt, overtrof fen. Dit schrijft drs J. Ameling, medewerker van het Centraal Plan bureau, in een artikel over: „Een analyse van het Nederlandse sui kerverbruik". De garantieprijs, zo vervolgt hij, is ook van toepassing voor zover het binnenlands ver bruik dit minimum overschrijdt Voor het resterende de*il van de produktie geldt de „vrije" prijs, welke nu circa de helft van de ga rantieprijs bedraagt. Hij acht der halve een analyse van het binnen landse suikerverbruik van belang om een inzicht in de ontwikkelings mogelijkheden voor de suikerpro- duktie te verkrijgen. Het grondma- teriaal voor de;e analyse vrtoont een opvallende stijging van het sui kerverbruik per hoofd, nl. met zes kg in 1951 ten opzichte van 1938. Deze stijging blijkt niet verklaard te kunnen worden door verande ringen in het r^ële inkomen en door d# inkomensnivellering.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 1