N^mmpo kou gevat? Het voormalige ziekenhuis te Noordgouwe verkocht aan industriële onderneming te 's-Gravenhage STAD EN PROVINCIE Buitenlands overzicht POLITIEKE BLUNDER I AUTO De heer M. van Immerzeel te Dreischor bij nationale manifestatie STAD EN PROVINCIE Boordkanon ging af op vliegbasis Arrestatie in moordzaak op jongetje HOOGSTE BIEDER ZAT HOOG Prijs (f 67.500,-) meevaller voor „intergemeentelijk orgaan" NOORDGOUWE, 21-2. De spanning rond de .verkoping van het jaar', namelUk van het voormalige ziekenhuis te Noordgouwe, Is geweken. T\jdens een zeer druk bezochte verkoping, geleid door notaris P. Hee- ring te Zierikzee is het ziekenhuis van eigenaar verwisseld en - met bijbehorende grond - voor de prijs van f 67.500 overgegaan in handen van de N.V. C. N. Rood te 's-Gravenhage, exploitante van een bedrijf van elektrische en elektronische meetapparatuur en van grammofoon platen. Door deze koop is de bestemming van het oude ziekenhuis dus duidelijk geworden. Noordgouwe krijgt hierin een dépendance van een industrieel bedrijf, mogelijk ingericht voor eigen zelfstandige produktle, mogelijk ook als assemblagebedrijf van onderdelen, die in de Haagse fabriek van de N.V. Rood worden vervaardigd. De nieuwe bestemming, die het zieken huis krijgt, zal een ingrijpende interne verbouwing vorderen, maar ons ls niet bekend wanneer hiermede een begin zal worden gemaakt. Niet onmiddellijk in ieder geval, zodat in de overbruggingsperiode het zie kenhuis eventueel nog voor recreatieve doeleinden zou kunnen worden gebruikt. Haagse aannemer voor zijn op drachtgever het beslissende bod van f 67 500, waarvan de notaris nota nam. De „verkoping van het jaar" vond met de registratie van de koop door de notaris zijn eind? en Noordgouwe heeft dus de zeker heid dat het oude ziekenhuis een serieuze b?stemming krijgt Einde lijk mag men wei zeggen, want al te lang heeft het fraaie gebouw verlaten en ledig gestaan. Maar dat gaat straks spoedig verande ren. Als het „intergemeentelijk or gaan" verder afdoening van zaken heeft verricht en dit orgaan is ont bonden, is volledig uitvoering ge geven aan het in 1958 genomen be sluit tot opheffing van de desbe treffende gemeenschappelijke re geling en rest slechts de herinne ring aan de periode, waarin Noord gouwe een ziekenhuis en nadien een ex-ziekenhuis bezat. Ingezonden mededeling Doe mee aan onze gezellige Punten-prijsvraag. Formulier bij uw winkelier verkrijgbaar. ZIERIKZEE Ontspanningsavond A.B.V.A. Gisteren (woensdag)avond orga niseerde d? afdeling Zierikzee van de Alg. Bond van Ambtenaren een ontspanningsavond in „Concordia", welke werd verzorgd door het Hil- versums Radiocabaret. De afde- Een zondebok gezocht nieuwe (industriële) bestemming NOORDGOUWE, 21-2. Tij- dens de verkoping van het oude ziekenhuis, viel nog Y een pittig grapje te noteren dat een vonk sloeg door de opeengepakte schare. Nota- X ris P. Heering gaf in zijn *j> inleiding een opsomming X van verschillende goederen die in het ziekenhuis zijn *t' achtergebleven en dus btf A de koop waren inbegrepen, o.m. een oude operatielamp X en een sterilisator. Plotse- ling een stem: „en de auto X natuurlijk„Een auto?", vroeg de notaris ongelovig, *t* want zo'n ding stond niet op zijn goederenlijstGe- *j* •i» lukkig stond er toen een X X oudere heer op, die verhel- .jy derend riep: „die is van X X mien, die stalluk dae". De X auto werd niet mee ver- X kocht. Opbrengst valt mee Eén van de serieuze bieders - en zoals later bleek de meest volhar dend? - was de Haagse aannemer de heer B. Muylwijk, die in op dracht handelde van de N.V C. N. Rood. Hij had „het laatste woord" met de genoemde prijs van f 67.500, een opbrengst waarmede het „in tergemeentelijk orgaan", de vroe gere eigenaresse van het ziekenhuis dik tevreden kan zijn. In bevoegde kringen hebben wij wel een prijs van f 40 f 50.000 als maximum horen noemen, zodat het opbrengst bedrag hard is meegevallen Ove rigens dient er op gewezen dat het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis - zoals ten onrechte wel wordt ge meend - in g"en enkel opzicht van dit geld profiteert. Het „interge meentelijk orgaan" heeft nog aller lei betalingen te doen, zoals aflos sing van leningen e.d., waarvoor het inkomende bedrag goed is. Klein aantal bieders Er werd dinsdagmiddag wel fre- kwent geboden, met stijgingen van f 1000 en f 500, maar het aantal bieders bl?ef betrekkelijk klein Het merendeel van de aanwezigen bestond dan ook uit belangstellen den, dit ditmaal waar voor hun geld kregen, al zat men dan ook als haringen in een ton. Eerst wer den gebouw en erf in één complex en de bijbehorende bouwgrond als tweede complex afzonderlijk ge veild. De bedragen waren respec tievelijk f 42.000 en f 4.000. Voor de massa was de inzet dus f 46 000 en de speaker' op deze verkoping de heer J. W. Roskam, noteerde een aantalbiedingen, die nadien egelmatig met f 500 omhoog klom men. Tot aan ?en bedrag van f 60 duizend lieten alle bieders, op twee na het afweten. Tenslotte deed de Ingezonden mededeling Koperen regeringsjubileum H.M. de Koningin DREISCHOR, 22-2. Met betrek king tot de nationale manifestatie op maand3g 6 maart a.s. te 's-Gra venhage, voor het paleis „Huis ten Bosch" ter gelegenheid van het 12H-jarig regeringsjubileum van H.M. de Koningin, ts door de fede ratie van Oranjeverenigingen in Nederland in overleg met de bur gemeester van 's-Gravenhage, een lid van het bestuur van de Oranje vereniging uit deze gemeente, de heer M. van Immerzeel, hoofd der openbare lagere school, aangewe zen om als vertegenwoordiger van de provincie Zeeland deel te ne men aan deze manifestatie. Naar aanleiding hiervan he?ft de heer van Immerzeel van het kabi net van de burgemeester van 's-Gravenhage de navolgende brief ontvangen: „U zult in de kopgroep, waarin ook Suriname,, de Antillen en Nieuw Guinea zullen zijn verte genwoordigd, als vertegenwoordi gers van het rijksd-el Nederland vooraan gaan, geschaard om de Nederlandse vlag (dus geen oranje vlaggen), waarvoor dezerzijds zal worden gezorgd. De deelnemers worden verwacht in informele kle ding (of gebruikelijke kleder dracht)". Hi?rbij zij nog opgemerkt dat dit niet de vertegenwoordiging is wel ke door de burgemeesters van alle gemeenten zullen worden aangewe zen (nl. 1 man en 1 vrouw) - bij voorkeur te kiezen uit de Oranje verenigingen - benevens een kind geb. plm. 6 september 1948. ZIERIKZEE Brandweer-nevelspuit op komst Op zaterdag 25 februari a.s. zul len te Zierikzee de nieuwe nevel- spuit en de trekker-manschappen- wagen ten behoeve van het brand weerkorps worden overgedragen. Het nieuwe materieel verschijnt hiertoe om 2 uur in de middag voor het stadhuis. De moord op de Kongolese poli ticus Loemoemba heeft natuurlijk geleid tot een grote „affaire". Het doden van deze politicus was - om het met een klassiek woordte zeggen - inderdaad „erger dan een misdaad: een politieke fout". Er zijn in Kongo van alle kanten ge noeg mensen om het leven gebracht en elk geval was op zichzelf even tragisch. Doch iemand die tot sym bool is geworden van een politiek streven, reeds door zijn gevangen schap en mishandeling meelij heeft gewekt, iemand als Loemoemba dus kon niet worden vermoord zonder ernstige gevolgen. Het oordeel over hem is zeer wisselend geweest. Toen in Brus sel werd onderhandeld over de ontvoogding van Kongo vonden de Belgen hem niet ongeschikt, al was hij een vurig nationalist. Eenmaal premier ondernam hij dolle dingen ook al, omdat het hem zo tegen liep. Zij eigen soldaten muitten te gen Belgische officieren en later (onder aanvoering van Mobogtoe) tegen hem zelf. Hij stelde de Bel gen verantwoordelijk voor de chaos en riep de hulp in der Verenigde Naties. Tegelijk deed hij weinig - of kon hij weinig doen - om de Europeanen te beschermen, zodat die in massa vluchtten. Enige maanden is hij nochthans de erkende premier geweest, totdat hij ruzie kreeg met president Ka- savoeboe. De twee politici zetten elkaar af. En daarvan profiteerde Moboetoe om in feite de macht aan zich te trekken. Hij isoleerde Loe moemba, liet hem daarna gevangen nemen, en hij leverde hem uit aan de Katangaanse leider Tsjombe. In diens provincie is hij nu vermoord, in elk geval door vrienden van Tsjombe, die beloond zijn. Nationaal symbool Loemoemba liet geen fraaie in druk achter als premier. Maar tegenover de gewestelijke poten taten als Tsjombe en Moboetoe was hij de verdediger van de eenheid van Kongo. Hij beschuldigde er de Belgen van, die eenheid te torpe deren, door financiële en militaire steun te verlenen aan de genoem de machthebbers. En omdat de Belgen achter de twee „oorlogs heren" stonden, eiste hij hun ver trek. De felle nationalisten werden nu met hem steeds meer anti-Belgisch: men moest, zo zeiden zij, voor de Kongolese eenheid zijn, om de .ko lonisatoren' te verwijderen. Zij verkregen de steun van vele Afro- Aziatische landen en van het Sów- jetblok. De .Loemoembisten' kre gen de macht in twee oostelijke provincies en infiltreerden alle an dere. Nu hadden ook de V.N. in resoluties het vertrek geëist van alle buitenlandse militairen. Doch Hammarskjoeld kon daaraan geen uitvoering geven. De troepen dei- Verenigde Naties mochten name lijk wel mensenlevens trachten te beschermen, en zij bakenden zones af, waarin niet mocht worden ge vochten, maar zij konden zich niet mengen in .binnenlandse aangele genheden'. Zij konden dus de ge westelijke potentaten niet ontwa penen, en ook niet verhinderen, dat dezen een vreemdelingenlegi oen schiepen en Belgische militai ren in hun dienst hadden. Bovendien trokken vier Afro- Aziatische landen hun soldaten te rug uit het internationaal verband met het argument dat de V.N. niet ingrepen, hoewel zij zelf aldus de politiemacht van Hammarskjoeld verzwakten. Men kan moeilijk aan de secretaris-generaal verwijten, wat een zwakheid was van de ge hele Verenigde Naties. Toch ge beurde dit. Hammarskjoeld werd zelfs verantwoordelijk gesteld voor de moord op Loemoemba 'Hevige agitatie Diens dood leidde niet alleen tot heftige demonstraties tegen Bel gië, in Moskou, Belgrado, Delhi en tientallen andere plaatsen, maar ook tot de eis van de Sowjet-Unie, dat Hammarskjoeld zou aftreden. Woensdag kwam de Veiligheids raad bijeen, om de Russische eisen te bespreken: strafmaatregelen te gen België, vertrek uit Kongo van alle Belgen, aftreden van Ham marskjoeld, ontbinding van de Kongolese troepen van Tsjombe en Moboetoe. De opzet was duidelijk; want als premier van Kongo werd Gizenga erkend, die in de Oostprovincie regeert en een .Loemoembist' is. Aan hem kon het Sowjetblok en konden vele Afro-Aziatische lan den (die het Russische voorbeeld volgden) dan financiële steun en wapens leveren. Doel was dus een anti-westelijk bewind te krijgen in Kongo, dat vriendelijk tegenover Rusland zou staan. In volle om vang was de koude oorlog ont brand, een rechtstreekse aanval werd ondernomen op de Amerika nen, die achter Hammarskjoeld stonden. Zo geschiedde juist, wat men had willen voorkomen: dat Kongo het strijdtoneel zou worden tussen het rode blok en het wes ten. Maar Kongo is daarvan niet de oorzaak. Het is slechts aanlei ding tot feller herleving van een strijd, die al sinds 1947 de vrede bedreigt. Ingezonden mededeling Twee doden DEN HAAG, 22-2. Woensdag middag heeft zich op de vliegbasis Soesterberg een ernstig ongeval voorgedaan, waarhij twee doden zijn te betreuren. Een derde man werd ernstig gewond en een vierde licht gewond. Het ongeval is ont staan doordat een boordkanon van ?en der geparkeerde vliegtuigen door tot nog toe onopgehelderde oorzaak Is afgegaan. Bij het ongeluk zijn omgekomen: sergeant der eerste klasse P. J. A. Eken uit Soesterb?rg, oud 35 jaar, gehuwd, vader van vier kinderen en sergeant F. K. Stolle uit Utrecht oud 22 jaar, gehuwd Vrij ernstig gewond, maar buiten levensgevaar is dienstplichtig sergeant titulair C. A. Brem uit Gouda. Lichtgewond is de reserve-tweede luitenant vlieger E. A, van Noort, afkomstig uit Eist. ROTTERDAM, 22-2. De Rotter damse zedenpolitie heeft in de zaak van de moord op de 8-jarige Marcel Nivard een arrestatie verricht. De ui*enlange verhoren door re chercheurs van de man, die dins dagavond in verband met de moord werd gearesteerd, hebben nog niet tot een resultaat geleld. De politie kon dan ook woensdagavond laat nog geen nattere inlichtingen ver strekken. Dit zou waarschijnlijk heden (donderdag)morgen geschie den. Commissaris J. A. Kwast, die be last is met de leiding in deze zaak, was in dit stadium van het onder zoek slechts bereid mede te delen, dat de rechercheurs van de zeden- en kinderpolitie koortsachtig bezig zijn met het verzamelen van be wijsmateriaal en andere gegevens. lings voorzitter, de heer Z. Roose boom te Renesse, kon een groot aantal leden met huisgenoten ver welkomen. Een speciaal woord van welkom werd gericht tot de dis trictsbestuurder van de ABVA, de he?r A. van Aalst uit Middelburg, de heer C. Hoek, districtsbestuur der van het NVV, wethouder Ver- heijen, het dagelijks bestuur van de bestuurdersbond en de leden van de afdeling Burgh-Haamstede. Hierna was de taak aan het Hil- versums Radiocabaret de aanwezi gen een prettige avond te bezorgen, waar men echter naar onze mening slechts ten dele in is geslaagd. Het cabaret bleek zijn band met de ra dio in hoofdzaak te hebben ont leend aan de zanger Max van Praag en pianist-accordeonist Henk Baving, dis deze avond dan ook grotendeels hebben moeten „maken". Vooral conferencier Nol van Dijk - plaatsvervanger van de aangekondigde doch ziek geworden Willy Rex - gaf weinig blijk van go?de smaak Ton Cup was een goochelaar die het vooral met de mond wist te presteren. Judith de Leeuw bleek een vlotte verschijning die enige aardige levensliedjes, voorzien van go^de teksten, ten beste gaf. Martinelli en partner brachten acrobatiek, die goed in de smaak viel. Max van Praag oogstte vooral in zijn populair verzoek programma, daverend succes. Een avond dus met enkele hoogtepun ten, di? toch als bindingsavond tussen de leden onderling en het bestuur en de leden zeker geslaagd mag heten. BROUWERSHAVEN Het adres aan de gemeenteraad Wij vernemen nader dat het adres aan de gemeenteraad, waarin wordt gepleit voor het definitief kiezen van Brouwershaven als kern van de nieuwe gemeente niet is on dertekend door mevr. dr. K. J. Hocke-Hoogenboom. In het adres dat ons onder ogen kwam stond haar naam wel vermeld, maar luiks schijnt dus op een misver stand te berusten. „De Edelzanger" organiseert vogelshow De vogelvereniging „D? Edelzan ger" te Brouwershaven zal evenals vorig jaar weer een vogelshow hou den en wel op zaterdag 25 februari a s. in café Centrum. Vele leden hebben hun collectie vogels aan zienlijk uitgebreid, zodat, gezien de grote belangstelling, ook van de omliggende gemeenten, een aan trekkelijke show verwacht mag worden. Om de natuur-omgeving zoveel mogelijk na te bootsen zal de zaal getooid worden met bloe men en groen. Op deze tentoonstel ling zullen inzendingen zijn van kanaries, edelzangers, wevers, nachtegalen, goudfazanten en di verse ander? soorten Materiaal in zake voorlichting op het gebied van vogels kweken en houden zal voor belangstellenden aanwezig zijn .Teneinde d?Ze avond een apart tintje te g?ven heeft het be stuur besloten enkele attracties aan de show te verbinden. Geifenhouders kwamen, bijeen De geitenhoudervereniging „Ei kerzee en omstreken" heeft voor het eerst in haar 46-jarige bestaan een ledenvergadering gehouden te Brouwershaven en wel maandag j.l. in café „Centrum". Voorzitter L. Bos sprak een hartelijk wel komstwoord en gaf een overzicht over de gebeurtenissen in het af gelopen jaar. Na vaststelling der notulen volgde het financieel jaar verslag waaruit bleek, dat de kas met een batig saldo sloot. De leden der kascontrolecommissie, de he ren M. Mathijsse en A. Duinhou wer, adviseerden tot goedkeuring. Meegedeeld werd dat de jaarlijkse keuring dit jaar te Looperskapelle zal worden gehouden. Na bespre king van enkele interne aangele genheden en de gebruikelijke rond vraag sloot de voorzitter deze ver gadering. BRUINISSE Bejaarden van Nieuwerkerk kwamen op visile De bejaarden van Nieuwerkerk waren woensdagmiddag te gast op de bejaardensociëteit van Bruinis- se. Nadat de gasten in een tiental partikuliere auto's waren gearri veerd sprak de presidente mevr. Haeck-Jumelet een openings- en Verwachting tot vrijdagavond: Veranderlijke bewolking Veranderlijke bewolking en op de meeste plaatsen droog weer; over het algemeen weinig verandering in temperatuur; overwegend ma tige wind tussen oost en zuidoost. 24 febr. Zon op 7.38, onder 18.10. Maan op 12.41, onder 3.44. Volle maan: 2 maart te 14.35. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 24 febr. 10.06 v.m. 22.59 n.m. BROUWERSHAVEN: 24 febr. 9.56 v.m. 22.48 n.m. Doodtij: 24 febr. Scheepvaartberichten Alchiba, 22-2 van New York naar Iskenderun. Bengalen, 22-2 van San Francisco naar Hongkong. Esso Amsterdam (t.), 22-2 van Port Said naar Rotterdam. Esso Nederland (t.), 21-2 van Port Said naar Landsend. Japara, 22-2 op Elbe naar Ham burg. Josep Frering, 23-2 te Monrovia. Kelletia (t.), 22-2 dwars Kaap St. Vincent naar Lissabon. Korenia, 23-2 te Oslo verwacht. Samarinda, 23-2 te Lobito verw. Tegelberg, 22-2 van Durban naar Mauritius. Vivipara (t.), 22-2 van Suez naar Mena Al Ahmadi. Wonogiri, 24-2 te Djeddah verw. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 23-2. Het K.N.M.I. deelt mede: Boven Europa hand haaft zich een omvangrijk hoge- drukgebied, dat zich nu iets in noordelijke richting uitbreidt. Mist- velden en laaghangende bewolking kwamen vannacht in hoofdzaak boven noord-Duitsland en Dene marken voor. Gedeelten ervan dre ven vanmorgen het noorden van het land binnen. In de hogere luchtlagen handhaaft zich boven Frankrijk een storing, die plaatse lijk bewolking en regen veroor zaakt. Ook bewolking van deze storing kan zich de komende vier entwintig uur over ons land uit breiden. Over het gehele land ge nomen wordt er voor morgen min der zon verwacht. Overigens wordt er weinig verandering verwacht. welkomstwoord. Na de thee kwam men aan het programma toe in de vorm van een gedicht voorgedra gen door mevrouw A. Jumelet- Bossers en een zelfgemaakt humo ristisch gedicht van mevrouw P. IJzelenberg-Olree. Deze laatste was daarvoor gekleed in oud-Brui- nisser klederdracht met haakmuts lijfje en lange rokken. Twee mooie films over Zuid-Afrika en overige delen van dit in de publieke be langstelling staande werelddeel, waren een bewijs dat de bejaar denzorg op Bruinisse ook nog an dere aspekten heeft. De gezamen lijk door een groep ouderen van beide plaatsen gezongen Hazeu- liederen, vertolkten het heimwee naar de „goede oude tijd" toen de ze wijze van zingen hoogtij vierde. De koffie met koek vormde een afsluiting van de middag. Mevr. van Eeten-de Vries sprak in haar kwaliteit van presidente van de vereniging voor bejaardenzorg te Nieuwerkerk, een hartelijk dank woord uit, waaraan zij een uitno diging om naar Nieuwerkerk te komen vastknoopte. Dr. Becker, geref. predikant te Nieuwerkerk, hield de dagsluiting. Judo-examens te Zierikzee toonden bereikte peil Grote belangstelling voor speciale sport ZIERIKZEE, 20-2. De jongste te Zierikzee gehouden judo-examens hebben andermaal grote belang stelling voor deze speciale sport aangetoond en tovens laten zien, dat do leerlingen - na een oplei ding van vier maanden - al heel wat (n hun mars hebben. Opvallend hierbij was dat jon geren, zowel als ouderen door mid- d?l van verschillende been-, heup en schouderworpen tot een zo goed mogelijk resultaat probeerden te komen Na afloop der examens fe liciteerde d? leraar de heer J. C. Peeters te Breda de judoka's met het behaalde succes. De volgende kandidaten behaal den een bepaalde graduatie. Witte Band: Marco Krello, Paul Bezuyen, Dlck dc Rijke on J. v. d. Wielen. Gele Slip (jeugd): Wim de Bo?r, Dickje de Boer, Ad. v. Geesbergen, Wim v. d. Vate, Piet v, d Vate, mej. H. den Bo?r, J. v. d. Wielen, C. v. d Velde, Toby Visser, Jan de Jonge, I. v. d. Sande, G. v. d Ende, H. v. d. Sande, mej. D. Limburg, W. Limburg, A. Dane, P. Verhulst. J Fonteyne, M. Poldermans, Iman v. d. Bijl en P. v. d. Hulle. Gele Band: Ronny Kotoun, Wim Bax, Rinus Sinke, H. Harinck, Christ. Bouwer, L. Dey, A. Buys, II Canters, L. Westerbeke, A. v. d. Schelde, C. Struyk, H v. d. Bijl, E. Franke, mej. J. v. d. Hoek, P. v. d. Hoek, D. Jumelst, W. ten Haaf, M. de Rijke, F, Oosse, J. de Waal, W. v. d Linde, P. Kik, W. Kik, A. Jumelet, J. v. Beveren, M. Deur- loo, H. v. d. Zande, W. Lakké, F. de Feyter, M Meerman, M. v. d. Maas, M. Otte, mej. I. Bolijn, J. Haage, J. Kuyper, H. v. Felius, A. Peute, J. Peute. J. Westdorp, B. Westdorp, K. Holm, mej. I, Jurgen, A. Fluijt, P. v. Geesbergen en W. Gilden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 2